Maandag 12 November 1928 43e Jaargang BESTEVAER spaarbank IrhögInë EERSTE BLAD. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitonland. Pctroleumbram! in Mifornlë. heefteen enorm ontwikkeld peuk- instind. waap het 't vaststellen van poohlucht betpeft Hy wacht zich év> voop den brand ta atekerc in z'n pyp,waapvan de inhoud -naap „zoo-zoo"is.b het wonder3 dat hy zweept by de zachte geucige Belangrijkste Nieuws. 4 pCi. RENTEVERGOEDING. Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest Uit de Provincie. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummersf0. Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUSüEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De A.-R. partij en de coalitie. In zijne de vorige week gehouden be- grootingsrede, heeft de heer Heemskerk ook het bovenstaande onderwerp bespro ken. Hij ontkende, dat de A.-R. partij ge reed zou staan om de coalitie weer op te nemen. Met verwijzing naar het Voor'. Verslag waar gezegd werd, dat de antirevolutio nairen zelf de coalitie niet verbroken hebbende wel gevoelen de wenschelijk- heid van haar herstel doch zelfstandig afwachten of dat herstel zich duidelijk aanwijst, vervolgde hij Hier is met enkele woorden de positie van de antirevolutionnaire partij afge- teekend. Zelfstandig volhardt zij in haar streven en zij gaat daarbij te werk ten deele afwerend tegen achteruitgang en reactie en tegen verval of afwijking van hen, die door grondovertuiging bij haar behooren, ten deele in vooruitstrevenden zin. Ik noem enkele voorbeelden. Ten eerste afwerend tegen reactie door behoud van de door jaren van strjjd verkregen geloofsvrijheid; vooruitstrevend door verdere ontwikkeling met name van de onderwijswetgeving ook buiten het gebied van het lager onderwijs tot be tere verwezenlijking daarvan. Ten tweede afweer tegen reactie door handhaving van de Christelijke grond slagen onzer wetgeving, met name be treffende het huwelijksrecht, handhaving in het algemeen van de rechtsorde naar de ordening Gods en de Christelijke zede; vooruitstrevend door enkele maatregelen tot meerdere bevestiging daarvan. Ten derde vooruitstrevend door verdere ontwikkeling van do sociale wetgeving, niet om een nieuwe maatschappij te vormen of het overwicht te verzekeren aan een klasse, maar om de onmisbare organische samenwerking van de in de maatschappij werkende groepen en krach ten zooveel mogelijk te verzekeren door correctie van misstanden en wederzijd- sche eerbiediging van rechten. Ik noem slechts deze drie, zeer goed wetende, das het niet volledig is, om dat het niet op mjjn weg ligt hier een program van actie te ontwikkelen. Dit zal geschieden ter plaatse, waar zulks "behoort, door de competente organen. Ik durf echter zeggen, dat hier drie grondzuilen zijn, inhaerent aan ons stre ven. De vraag of er een coalitie zal zijn, is op deze grondbeginselen niet van invloed. En na dan nog nader het antirevolu tionaire standpunt te hebben besproken, besloot Mr Heemskerk zijne rede met de volgende opmerkingen: Die principiëele strjjd van de antirevo lutionnaire partij is geheel onafhanke lijk van de vraag, of er een coalitie komt. De coalitie zal alleen komen, als zij zich duidelijk aanwijst. 'Wij sturen er ,niet op aan. Zij-, moet tot ons komen, zij moet zich vinden op een voor ons aannemelijke basis. Hierin mag men niets forceeren. Dit is, zooals alles, aan Gods leiding onderworpen. Indien de coalitie komt, Ran moet zjj zóó zijn, dat wederzijdsch vertrouwen, we- derzijdsche hartelijkheid haar beziele. We derzijds zal men dan moeten gevoelen, dat bet, vooral in deze ernstige tijden, niet verstandig is, dat de verdeeldheid onder de Christenen op de spits wordt gedreven, en dat men sterker staat, als men zich zooveel mogelijk aaneensluit. Wij mogen wenschen, dat, coalitie of niet, na de verkiezingen kome een Ka binet, dat zich stelt op een principieel en rechtvaardig standpunt, en een Ka mer, die .aan zulk een Kabinet het re- geeren niet onmogelijk zal maken. De uitbarsting van den Etna. De hoofdstroom van den lavastroom is thans over de spoorbrug van Mascali verder gedrongen, zoodat de spoorverbin ding Catania—Messina ook hier verbro ken is. Hij beweegt zich in de richting van Carrabba, vanwaar hij, waarschijnlijk naar zee zal stroomen. Een andere arm der lavastroom beweegt zich in de rich ting van Nunziata. In het gebied van de uitbarsting van de Etna heeft zich eea nieuwe krater geopend, waiaruit rosse lavamassa's stroo men. De lavastroom heeft thans een breedte van meer dan 1 K.M. en is verscheidene meters hoog. Mussolini heeft alle particuliere inza melingen ten behoeve van de slachtoffers der uitbarsting varboden en er daarbij op gewezen, dat het kabinet zal beslissen over de beschikbaarstelling van de nood zakelijke middelen. De bladen melden, dat op grond eener eerste telling het aantal vluchtelingen uit de bedreigde plaatsen bij de Etna onge veer "4300 bedraagt. Tot op heden zijn er weinig menschen- levens te betreuren. De materieole schade wordt echter geschat op meer dan 37 millioen gulden. Volgens Zaterdagmiddag uit Cata nia ontvangen berichten, zijn de uit barstingen van den Etna, die Vrijdag ©enigszins minder machtig werden, weer opnieuw in hevigheid toegenomen. De 'snelheid, waarmee de lava zich voortbeweegt, is weer belangrijk grooter geworden. De uitsluiting in West-Duitschland. Aan de arbeiders en beambten van de'fabriek van Krupp te Essen is een blaadje uitgedeeld, waarin deze firma haar plicht om aan de uitsluiting deel te ne men poogt te rechtvaardigen. Voor de kunststaalfabrieken zon op een loonpost van 57.3 millioen. mark in de laatste 12 maanden door de handhaving van de scheidsrechteljjke uitspraak een stijging van 'de onkosten met ruim 3 millioen mark komen. De gevolgen van de uitsluiting worden nu ook in de havens van Duisburg- Ruhrort gemerkt. Terwijl de verscheping van kolen zijn gewonen gang gaat, is op de kaden voor orts en jjzer een op stopping ontstaan, doordat de met staaf- ijzer en rails binnenkomende schepen hun ladingen niet meer kunnen lossen. De ertsverscheping is geheel opgehouden, daar do ertsschepen te Rotterdam blijven liggen. Men vreest ook voor in krimping van personeel bij de scheep vaart. yErnstig spoorwegongeluk in polen. Gisteren heeft in Oost-Galicië een ern stig spoorwegongeluk plaats gehad. Ten gevolge van een verkeerden wisselstand is een trein ontspoord, waarbij de locomo tief en 2 wagons vernield werden. In het geheel werden ongeveer 40 per sonen, onder hen 5 spoorwegbeambten, min of meer ernstig gewond. Vier hunner zjjn reeds overleden. De machinist en stoker bleven als door een wonder ongedeerd. De schuld van het ongeluk is aan den wisselwachter te wij ten, die terstond in hechtenis is geno men. Volgens een bericht uit Los Angeles is op het Santa Fe petroleumterrein nabij Whittier (Californië) een .petroleumbron in brand gevlogen. Honderden brandweer lieden pogen het vuur te blusschen. Boven de 2000 meter diepe bron schoot plotseling een dertig meter hooge vlam omhoog. Onmiddellijk na de ontploffing, die ver in den omtrek werd gehoord, sloegen de vlammen naar de nabijgelegen voor- raadtanks en boor-installaties over. Reeds zijn 19 olie-installaties door het vuur aangetast. De aangerichte schade wordt op ongeveer 30 millioen dollar geschat. Duizenden arbeiders konden nog op het nippertje hun leven redden. De winter komt. In Noorwegen is het de laatste dagen echt winterweer geworden. Te Sokna wijst de thermometer 24 graden vorst aan. Te Numedal en Diesberg vriest het 22 graden. Elders zijn temperaturen van 15 en 13 graden onder 0 geregistreerd. Ook in Engeland heeft de winter zijn intrede gedaan. De thermometer wees reeds Zaterdagavond te Londen vijf gra den Celsius vorst (23° Fahrenheit) aan, en zelfs tien graden vorst (14° Fahren heit) te Winchester. De presidentsverkiezing In de Vereenigde Staten. Uit New-York wordt gemeld, dat vol gens definitieve cijfers van de presidents verkiezingen in de Vereenigde Staten op Hoover §11/2, op Smith I61/2 millioen stemmen zijn uitgebracht, zoodat de ne derlaag van Smith niet zoo vernietigend is geweest, als aanvankelijk werd aange nomen. Dat desniettegenstaande aan Hoover 4/5 van de kiesmannen toegewezen zijn en het huis van afgevaardigden en de senaat een sterke republikeinsche meer derheid bezitten, ligt aan het Amerikaan- sche kiesstelsel. Wij hebben reeds medegedeeld, dat Smith, de verslagen calididaat der de mocraten, het plan heeft zich in het particuliere leven terug te trekken. Uit New-York wordt gemeld, dat hij denkelijk president-commissaris zal worden van een groote bank in Wallstreet, die thans wordt opgericht. Bomaanslag op de kathedraal van Buenos-Aires. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat aldaar in de kathedraal een bom is ont ploft, waardoor één persoon werd gedood. De bom werd door een politie-agent bij de deur van het kerkgebouw in een koffer gevonden en ontplofte, toen de politieman het helsche werktuig een der tigtal meters vgrder onderzocht. "Er is één doode. De belendende perceelen zijn beschadigd. Een andere bom werd bij de kerk van Flores gevonden, doch deze kon men bijtijds onschadelijk maken. Korte berichten. President Coolidge heeft verklaard, dat hjj; toestemming heeft gegeven om den Amerikaanschen kruiser „Maryland" ter beschikking van Hoover te stellen voor zjjn aangekondigd bezoek aan Mid- den-Amerika. Voortdurende regen is aanleiding geweest tot groote overs troomingen in Oost-Finland, De rivier en het meer Loi- mola beginnen buiten hun oevers te tre den. De kroning van den nieuwen mi kado van Japan heeft gisteren met groot- sche plechtigheid plaats gehad. ,Het nieuwe Roemeensche kabinet Manioe is beëedigd. Binnenkort zullen nieuwe verkiezingen plaats hebben. De Poolsche pers verneemt uit Kat- iowitz, dat de justitie ten gevolge van de arrestatie van een sinds 1926' van spion- aage ten gunste van Duitschland ver dacht persoon, opnieuw een uitgebreide spionnagezaak op het spoor is gekomen. Er zijn tal van menschen gearresteerd, wien politieke en militaire spionnage ten gunste van Duitschland ten laste gelegd wordt. Uit de Beiersehe gevangenis bij Bam berg zijn gisteren twee gevangenen uitge broken. Tot nu toe heeft men geen spoor van hen kunnen ontdekken. De jaardag der revolutie, die in Sak sen een wettelijke feestdag is, werd te Leipzig met een massabetooging op het Marktplein gevierd, waaraan in weerwil van het slechte weer vele duizenden per sonen deelnamen. Luitenant G. H. Madoocks is met ijn eenmansvliegtuig uit een hoogte van 1000 voet boven Brooklands neergestort. Hjj was onmiddellijk dood. Te Klagenfurth, de hoofdstad van l-'.arinthië, zijn malversaties op zeer groote schaal ontdekt. Twee zeer bekende figu ren in die stad zijn in verband niet deze affaire in hechtenis gesteld. De mal versaties loopen in het millioen schel lingen. Ned. verkeersvliegtuigen voor Japan. Naar gemeld wordt, heeft de Neder- mdsche Vliegtuigenfabriek uit Japan een festelling ontvangen op 12 verkeersvlieg tuigen, waarvan zes Fokkers type F. VII met drie motoren en 6 Fokkers van het -pe „Super Universal". De- drie-moto- <ige toestellen, welke uitgerust worden •Met Amerikaansche.Wright „Whirlwind" motoren, worden gebouwd door de fa briek in Amsterdam, terwijl de zes „Su- j er Universal" verkeersvliegtuigen ver- aardigd worden door de Amerikaansche okker-fabriek te Hasbrouck Heights, N. J.de „Super Universals" worden uit- erust. met den in Japan in licence ge- I ouwden Bristol Jupiter motor. Deze opdracht is een mooi succes voor e Fokker-fabrieken, omdat ze tot stand kwam onder zeer krachtige Engelsche, Iluitsche en Amerikaansche mededinging. Verder wordt nog gemeld, dat de Ne- derlandsche Vliegtuigenfabriek voor reke ning van de thans samengesmolten Zwit- aersche Luchtvaart-maatschappijen Balair en Ad Astra, in bouw heeft genomen één drie-motorig Fokker F VII verkeers vliegtuig, en twee enkelmotorige verkeers vliegtuigen type Fokker F VII; de beide laatstgenoemde toestellen worden uitge rust elk met een luchtgekoelden Jupiter- motor, in licence gebouwd door de Sau- rer-fabriek te Arbon, in Zwitserland. Or J. Th. de Visser neemt afscheid van 1 het politieke leven. Oud-minister de Visser heeft besloten, zich in 1929 niet meer verkiesbaar te stéllen voor de Tweede Kamer. Aan een medewerker van het Vad. heeft hij o.m. verklaard Mijn besluit is onherroepelijk. Ik neem afscheid van het politieke leven. Ik ga heen als Kamerlid en ik ga heen als hoofdredacteur van .„De Nederlander". Ik heb er twee redenen voor. In de eerste plaats: mjjn boeken. Ik ga weer lezen. Ik ga mijn lievelingsvakken stu- deeren. Theologie en historie. Tegenwoor dig moet ik vrijwel alles laten liggen ter wille van de parlementaire stukken. Daarom ga ik weg. Zoo juist heeft een uitgever mij gevraagd om een biografie van Da Costa te schrijven bij een nieuwe uitgaaf van ,zijn gedichten! En zoo is er meer. Ik heb nog een reden. Mijn leef tijd. Het is niet goed, als de ouderen te lang blijven. Ik wil den 'jongeren ele menten niet in den weg loopen. Strak worden vermoedelijk de Geer .en Siote- maker toch ook weer candidaat. Neen, ik maak plaats. Om mijn studie en om mijn leeftijd en anders nergens om, want moeilijkheden in mijn partij zijn er ge lukkig niet. En nog eens: het besluit is onherroepelijk. Huldiging van de Koningin-Moeder. Zooals bekend is, zal het Donderdag 10 Januari 1929, 50 jaar geleden zijn, dat H.M. de Koningin-Moeder in Neder land kwam. Bij het Haagsche Comité 1929 bestaat, naar men weet, het voornemen op dien gedenkdag. H. M. de Koningin-Moeder, die een zoo bijzondere ^plaats in aller harten inneemt, te huldigen, door des avonds een muziekuitvoering te doen ge ven in de Groote Kerk alhier. De uit voering zal duren van 8V2 tot pl.m. 10 uur. Dr Wagenaar heeft de leiding wel willend -op zich genomen: een koor sa mengesteld uit allereerste krachten, zal a capella 4-, 5- en 8-stemmig toepasselijke liederen .doen hooren; als soliste zal op treden mevr. Noordewier—Reddingius, terwijl ook eenige nummers zullen wor den uitgevoerd met hobo, trompet, bazui nen en orgel. Do uitvoering, die èn 'door de tegen woordigheid van H. M, de Koningin-Moe der èn door het gekozen programma een zeer bijzonder karakter zal dragen, wordt uitgezonden door de Algemeene Vereeni- ging Radio-Omroep te Hilversum. Het is de bedoeling de muziek te Den Haag door middel van radio ook in andere kerkgebouwen te laten hooren. Dit zal ook in andere plaatsen kunnen geschieden. Hilversum toch heeft mede gedeeld, dat bij deskundige voorbereiding en inrichting dit mogelijk zal zijn. In verband hiermee heeft het Comité aan de colleges van B. en W. in alle gemeenten des lands verzocht, de aan- Binnenland. Ernstig motor ongeval te Rijswijk. Brutale roofoverval te Eygelshoven. De encephalitis-bestrijding. Dr J. Th. de Visser stelt zich niet her kiesbaar als Kamerlid. De voorzitter der Tweede Kamer onge steld. Buitenland. De werkzaamheid van den Etna neemt ai. Ernstig spoorwegongeluk in Polen. De uitsluiting in West Duitschland. De winter komt. Het nieuwe Fransche kabinet. dacht van kerkbesturen, van een Oranje comité, van een Oranje-vereeniging, of van een andere vereeniging in hun ge meente op liet vorenstaande te vestigen, opdat ook in hun gemeente een bijeen komst in een of meer kerken of zalen zal kunnen plaats vinden, waardoor op den gedenkdag, den lOden Januari 1919, op hetzelfde uur, de. muziek, welke aan H. M. de Koningin-Moeder als huldiging wordt aangeboden, door duizenden in den lande zal kunnen worden gehoord. Uit de aardewerkindustrie. Naar de „Voorwaarts" verneemt, heeft de Rijksbemiddelaar, de heer Van IJssel- stein tegen Dinsdag a.s. betrokken par tijen bij het conflict in de Goudsche aar dewerkindustrie, tot een conferentie uit- genoodigd. Wjjziging der Invaliditeitswet. Blijkens het Voorloopig Verslag over het bovengenoemd wetsontwerp juichten vele leden de indiening van dit wetsont werp, waarbij zeer gewenschte verbeterin gen worden voorgesteld, toe. Sommige leden stelden de vraag, of met de voorgestelde verhooging van de loongrens tot f2000 wol kan worden vol staan. Verscheidene leden betreurden ook, dat geen wijziging wordt voorgesteld van de in art. 33 der Invaliditeitswet genoemde leeftijdsgrens van 35 jaren. Gevraagd werd, of de termijn van 1 Juli 1928 in art. 3 en 3a der Invaliditeits wet niet '"kan worden verlengd. Sommige, leden, die het verkeerd acht ten, dat het loon van verschillende keil- ners alleen uit fooien bestaat, waren bevreesd, dat dit door de bij artikel II voorgestelde bepaling zal worden bevor derd, althans niet zal verminderen. Andere leden meenden dit te moeten betwisten. Zjj juichten de voorgestelde bepaling toe, waardoor bereikt wordt, dat alle kellners onder de Invaliditeitswet zullen vallen. De postvluchten Nederland I n d'i Het Persbureau Vaz Dias meldt: Het vijlde postvliegtuig, de H-NAEN, dat zich momenteel' op de thuisreis van Indië be vindt is heden, 11 November, om 6 uur Van Allahabad vertrokken en om 10.55 te Nasirabad aangekomen. Om 12.10 ver trok hel vliegtuig; weer en kwam om 17.20 te Karachi aan. Men had met tegenwind te kampen. «1 ij. bestrijdt met succes Bij Apoth. en Drog. heelt doos f0.75halve doos 0.45 Motoronge-luk. Nabij Tliolen is Zaterdag j.l. de motorrijder J. v. G. te Maastricht, komen "te vallen. Hy heeft zijn been gebroken. Met een auto is hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Deeln emers aan ©en wed- strjjd bekeurd. Door de politie op Walcheren zijn "Zaterdag j.l. een 40-tal deelnemers aan den kampioenswedstrijd van de Kon. Ned. Motorvereeniging be-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1