DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Staten-Generaal. Uit de Provincie. VAN H00GER ORDE. Gemeenteraad van Middelburg. FEUILLETON Op het kasteel Oud-Wassenaar werd gisteren door de Tuinbouwvereeniging Was senaar en Omstreken een Chrysanten-tentoonstelling gehouden. Een drietal fraaie Chrysanten, genaamd Louis. VAN VRIJDAG 0 NOV. 1028, No. 40. TWEEDE KAMER. Begrootingsdebatten. De gisteren voortgezette algemeene be schouwingen over den politieken toestand waren niet bijster interessant. Helderder is de politieke toestand in elk geival door 't gisteren gesprokene niet geworden. De heer Albarda, S.-D., zette zijn rede voort, waarbij hij hoog van 9en toren blies. De rechtsche partijen, zoo profeteerde hij, zullen door de actie van Ds Kersten, Ds Lingbeek en de S.D.A.P. naar alle kanfep afbrokkelen. Natuurlijk moet er dan een andere par- tij-groepeering komen. In verband daar mede werd de samenwerking tusschen S.D.A.P. en R.-K. Staatspartij ter sprake gebracht. De S.D.A.P. is graag bereid. D.w.z. de leiders. Maar het Congres heeft tenslotte de beslissing en de kans bestaat natuur lijk, dat het zal gaan als in Amsterdam waar de heeren Wibaut en de Miranda door de federatie bij de wethouderszetels vandaan werden gejaagd. Intusschen werden reeds enkele punten voor de vorming van een eventueel re- geeringsprogram genoemd. Om te beginnen: geen voortzetting van de crisispolitiek. Aan de bezuiniging moet een eind worden gemaakt, tenzij bezuinigd wordt op de militaire uitgaven. Verder af schaffing van de vrijwillige 'burgerwach ten en den landstorm. Voorts staatspen sioen, medezeggenschap, wettelijke vacan- tie-regeling, toezicht op het bankwezen, een andere grondpolitiek, enz. Speciale vermelding verdient nog, dat spreker met grooten nadruk ontkende, dat de godsdienst het socialisme begint te doordringen. Het is juist omgekeerd, de godsdienst wordt steeds meer van het socialisme doordrongen. De heer Lovink, C.-H., bracht hulde aan den Minister van Financiën, maar betreurde het, dat bjj Onderwijs en bij Waterstaat niets van bezuiniging te be speuren valt. Wat hei landbouwonderwijs betreft, be streed spr. het plan, dit ondersvijs onder het nijverheidsonderwijs te brengen. De landbouw-organisaties zullen dit zeker niet toejuichen. Het landbouwonderwijs is onder toezicht der landbouwinspecteurs 30 jaren gegroeid en er is geen aanleiding om van systeem to veranderen. In ieder geval verzocht spr. de land bouw-organisaties hierover te hooren, al vorens uitvoering aan het plan te geven. De land- en 'tuinbouw verkeert nog steeds in een ongunstigen toestand. De Troonrede geeft geen juist beeld van den toestand Weliswaar is de regeering te dezen aanzien in vele opzichten onmach tig om verbetering te brengen, b.v. ten aanzien van de prijzen der producten, maar in ander opzicht kan zij wel degelijk iets doen. De Minister van Landbouw is van goe den wil, maar de geheele regeering, en vooral do Minister-President moet er van doordrongen zijn, dat de landbouw in dezen tijd grooten steun behoeft. De ex port beheerscht in groote mate het wel en wee der kleine land- en tuinbouwers. Deze beschikken echter niet over de noo- dige gegevens; deze bezit alleen de regee ring, die den toestand kan overzien. Van daar de bet eekeni s van do directie van den Landbouw in het land. Voor land en tuinbouw moet veel meer gedaan wor den dan thans, om deze in staat te stel len de moeilijkheden te boven te komen. De directie van den Landbouw is onbe vredigend ingericht. Ook de ontwikkeling van het land- en tuinbouwonderwijs dient bevorderd. Er zijn streken, die schreeu wen om scholen. Verder mag ons land op het gebied van de veeziekten niets verzuimen om den uitvoer van ons vee te bevorderen. De beer Lingbeek (H. G. S.) hield vervolgens zijne jaarlijksche scheldrede tegen de A.R. partij en de C.H. Unie en daarna kwam de heer B r a a t aan het woord die aandrong op verlaging van de ambtenaarssalarissen, en meer belang stelling voor de belangen van het platte land. De heer L. de Visser (Comm.) he kelde de S.D.A.P., die terwille van mi nisterszetels bereid is haar geheele pro gram te verloochenen en te eten uit de hand van de bourgeoisie. Het proleta riaat, aldus deze spreker, moet zich niet coaliseeren met de bourgeoisie, doch zich in slagorde scharen om met de scherp ste wapenen den burgerlijken staat te vernietigen en te vestigen de proletari sche dictatuur. Als in 1918 de heer Troel stra hier niet een operette-revolutie had oip touw gezet, dan zou achter de groene tafel thans niet zitten een intermezzo- Kabinet van het kapitaal, maar dan zou de dictatuur van het proletariaat thans heerschen. Vandaag voortzetting. STAATSBEGROOTING 1929. Buitenlandsche Zaken. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag over Hoofdstuk III der be grooting is het volgende ontleend: Volkenbond Wat het ontwapeningsvraag- s t u k betreft erkent de minister dat de be reikte practische resultaten niet groot zijn Doch voor de ontwikkeling van den Vol kenbond is het -geboden den samenhang van de vraagstukken van arbitrage van veiligheid en van ontwapening duidelijk voor oogen te houden en 's ministers over tuiging is onverzwakt dat een grondige vermindering der bewapeningen slechts langs dien weg zal kunnen worden be reikt. Verhouding tot België. Hieromtrent deelt de minister het vol gende mede: Gelijk bekend is zijn met de Belgische regeering besprekingen aangeknoopt, die tot dusver een voorloopig karakter hadden en welker doel was na te gaan, of een grondslag kon worden gevonden voor nieuwe onderhandelingen. De Belgische regeering heeft haar stand punt nog niet kenbaar gemaakt ten aan zien van de bevindingen der deskundigen, die zij, gelijk aan de bladen is medege deeld, naar Den Haag heeft gezonden en van hetgeen haar vanwege de Nederland- sche regeering is medegedeeld, als door deize eenerzijds wordt gewenscht en ander zijds mogelijk geacht. Het zal uit den aard der zaak worden begrepen dat een en ander het niet moge lijk maakt in dit stadium der zaak in na dere uiteenzettingen te treden. De regee ring zal blijven doen wat mogelijk is om onware en tendentieuze inlichting van het publiek tegen te gaan. Het is bekend, dat de regeering ernstig wenscht met België tot een goede oplos sing te komen. Voor zoodanige oplossing is noodig, dat de te treffen regeling zoo- mei mogelijk op den voet van wederkeerig- heid geschoeid zij, zoodat beide landen ïaardoor worden gediend. Tegenover de regeering te Brussel heeft de Nederlandscbe regeering laten blijken dat haar zorg voor de Nederlandsche be langen niet in den weg behoeft te staan aan een regeling, welke aan vele Belgische desiderata in ruime mate tegemoet komt. Ook de minister zal het toejuichen wan neer ook met dezen nabuurstaat te zijner tijd een regeling, van den aard als in het Voorloopig Verslag bedoeld, nopens vreed zame oplossing van geschillen zal kunnen worden getroffen. Daarbij zal dan over wogen kunnen worden, welke regeling tusschen de beide landen, naast de reeds tusschen hen geldende competentie van het Permanent Hof van Internationale Justitie het best past. Binnenl. Zaken en Landbouw. Beleid van den minister. De minister die, gelijk trouwens al zijn ambtgenooten, zich acooord heeft ver klaard met het financieel program, merkt op, van gansdher harte met den minister van Financiën samen te werken om dat program tot uitvoering te brengen. Binnenlandsch bestuur. De verplichting aan de Prov. Staten in lichtingen te geven, is aan Ged. Staten op gelegd zonder eenige aanwijzing omtrent haar vorm. Mocht daaromtrent eenige na dere regeling wenschelijk werden geacht, dan zou het reglement van orde meer dan de Provinciale Wet de daarvoor geëigende plaats zijn. Het ontwerp ter herziening van de Gemeentewet, dat binnen weinige dagen de Tweede Kamer zal bereiken, zal voor de quaestie inzake de samenvoeging van gemeenten allicht uitkomst geven. Bü de behandeling van dat wetsontwerp zal de vraag, of de vrouw al of niet tot burgemeester zou kunnen worden be noemd, een onderwerp van bespreking kunnen uitmaken. Het standpunt van den minister omtrent het raadplegen van het gemeentebestuur bij burgemeestersbenoemin gen acht de minister thans genoegzaam bekend. ■De minister is bereid met de Gedepu teerde Staten dep provinciën overleg te plegen of wellicht in de richting van in tensiever controle ten aanzien van cor voortdurend dwingen tot verandering. En men zegt, dat reizen het beste genees middel is voor hartkwalen. We hoopten, dat het zoo blijken mocht. Guy stond er hardnekkig op, om alleen te gaan. Hij wilde niet, dat zijn moeder hem naar Londen zou vergezellen; zelfs wilde hij niet, dat zijn vader hem bren gen zou tot de naastbij gelegen plaats, waar die nieuwe en gevaarlijke dingen, spoorwegen genoemd, de reizigers met ondergang bedreigden. Maar Guy wou er mee gaan, de dwaaste en vreemdste ma nier van voortbewegen vond hij de beste. Zoo wa3 het uitgemaakt, dat hij zou vertrekken nog denzelfden dag. Wat een vreemde dag scheen het, lang en toch, hoe kort. Mevrouw Halifax was onophoudelijk bezig. Nu en dan zag ik haar, terwijl zjj van de eene naar de andere kamer ging, met Guy's boeken in hare band en Guy's linnen over den arm. Er waren geen geregelde maaltijden dien dag, en het was wellicht ook beter van niet. Ik zag John naar zijn vrouw toekomen toen zij stond te naaien, om haai1 eein stuk brood en een glas wijn te brengen, maar zij raakte niets van dit alles aan. „Moeder, probeer het toch eens", fluis terde Guy bedroefd. „Ik zou geen raad weten, als ik u ziek had gemaakt." ruptie bij gemeentebedrijven nog iets kan worden bereikt. Indien partieele herziening van de Krankzinnigenwet mogelijk is, waarbij aan de inzichten der medische kringen zooveel mogelijk tegemoet wordt gekomen, zal naar de minister ver trouwt de indiening van een wetsont werp nog in den loop van dit zittingjaar kunnen volgen. In het omgekeerde geval is te overwegen of het wetsontwerp, dat thans vrijwel gereed is, ondanks het ver zet uit medische kringen ware in te die nen. Werkverschaffing. De ervaring, tot nu toe met de tewerk stelling van arbeiders uit de steden opge daan, is, afgezien natuurlijk van de ab normale omstandigheden waaronder deze tewerkstelling geschiedt, voortreffelijk. Voor kosten van werkverschaffing heeft in 1927 het Rijk tot dusver besteed rond f 3.6 millioen. De subsidies, tot dusver uit gekeerd of toegezegd, komen ten goede aan een oppervlakte van pl.m. 100.000 HA. Landbouw. De minister acht het instellen van een ondenzoek naar de vraag, hoeveel van de oppervlakte grasland in Nederland voor omzetting in bouwland geschikt is, niet dringend. Het is niet mogelijk met eenige zekerheid voorspellingen te doen omtrent het tijdstip van indiening van een ont- werp-Pachtwet. De minister heeft allerminst het gevoel dat de directie van den landbouw niet vol doende geoutilleerd zou zijn; integendeel, waar hij ook tast of vraagt, steeds krijgt hij den indruk dat de zaken uitnemend worden beheerd. In de eerste plaats moet om financieele redenen matiging worden betracht ten aanzien van het lager land- ep tuin- bou won der wijs, wat betreft subsi- dieering van nieuwe scholen. Het personeel van den Rijksvoorlich tingsdienst voor de pluimveeteelt wordt met een wetenschappelijk ambtenaar uit gebreid. De heer van der F e 11 z acht een der moei lijkste pro blemen goede aansluiting van L.Q. en U.L.O. Het is ai- om moeilijk, vooral zooals hier. Op school J zit ten hinderen die er niet hooren, om dat zij niet verder gaan dan de L.O. De moeilijkheid wordt iets minder, als school J kan dalen van 195 tot 164. Men kan beter later, bijv. na de 4e klasse, beoordeelen welke kinde ren op die school hooren. Spr. vïaagt dit ook hier nauwgezet te overwegeu, ook in het belang der kinderen. De voorzitter geeft _dit volkomen toe. School J. is eigenlijk een opleidings school voor verdere studie, maar men zit met het fatale aantal' kinderen. De (moeilijkheid is soms, dat ook na het vierde jaar de beslissing moeilijk is. De heer Paul zegt, dat het een moei lijke kwestie is, ook om kinderen na het 4e jaar naar een andere school' te brengen. De v o o r z. zegt ernstige over weging toe. De heer Vertregt wijst er op, dat da gewone scholen f 1.98 per Teerling aan water gebruiken en school G maar f 0.19. Dhr de Ve er zegt: op school G ge bruikt men voor schrobben en schuren regenwater en maakt men heef weinig gebruik van de closets. Bij den post bijdrage aan 71e R.H.B.S. groot f25.250 zegt dhr Jeronimus, dat Goes en Vlissingen er veel goedkooper afkomen, waarschijnlijk door overname van de gemeentelijke scholen. Dhr de Veer zegt, dat het in oude contracten met die gemeenten zit; er izal niets aan te doen zijn. Men zal' er eens naar kijken. „O, wees maar niet bang, wees maar niet bangl" Zij glimlachte, nam den wijn en dronk dien, brak een stuk van het brood en ging weer door met haar werk De tijd vloog snel om, haar jongen moest vertrekken. De geheele huishouding kwam in de Hall bijeen om mijnheer Guy vaarwel te zeggen. Iedereen hield veel van mijnheer Guy en men geloofde, dat zaken hem plotseling zulk een lange reis deden ondernemen. Ten slotte gingen Guy, zijn vader en moeder, alleen in de studeerkamer. Spoe dig kwam zijn vader weer naar buiten en sloot de deur, opdat er niet een enkel getuige zou zijn bij de laatste weinige woorden tusschen moeder en zoon. Ten slotte kwamen beiden in de hal, moedig en kalm, deze kalmte bleef zelfs bewaard bij bet laatste „vaarwel". Zoo zonden zij Guy heen, heen in de wijde, gevaarlijke wereld alleen, zonder iemand, die hem behoedde, be halve de vreeze Gods, de raadgevingen van zijn vader en de gebeden van zijne moeder. HOOFDSTUK XXXIV. Twee jaren gingen heen over Beech- wood. De laatste der kinderen had opge houden kind te zgn; en wij bereidden Dhr Cornelisse heeft er bezwaar tegen, dat de leerlingen en onderwijzers van da Ambachtsschool1 particulier werk doen en dan nog onder den geldenden prijs. De v o o r z. zegt onderzoek toe. Dhr Mes wil den post f4000 van het Middélburgsch Muziekkorps verminderen tot f 3500, en f 250 aan Excelsior geven en f 250 reserveeren. De v o o r z. meent, dat het M. Muziek korps niets missen kan. Dhr Paul is den heer Mes dankbaar maar wil Excelsior niet helpen ten koste van het M. M. De heer Mes belooft dan niet voor subsidie aan Exelsior te zullen stemmen. Dhr Wondergem krijgt ten antwoord dat aan den 'Kleverskerkschen weg voor 75 arbeiders gedurende een jaar werk zal zijn en mevr. de Graaf, dat de werkloozen, die aan de Oranjezon werken, ook behoo- ren tot de bij de Arbeidsbeurs ingeschre venen. Dhr Jeronimus zou met een voor stel komen tot algemeene pensioenaf- trek, als de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten niet op losse schroeven stond. Bij de inkomsten vroeg de heer Paul wat zal gebeuren met de vesten in ver band met de electrische bemaling van den Polder Walcheren. Do v o o r z. zegtniets, alleen zal ge vraagd worden in den Langevielesingal een tweeden jjuiker te maken en dan wordt ook de brug verbreed. Dhr Jeronimus wijst op den post bijdragen der familie voor verpleging der krankzinnigen, die bier is 3 pCt. en in Goes b.v. 20 pCt. en Vlissingen 8i/a pCt. De v o o r z. kan verzekeren, dat ei sterk op gelet wordt, wat kan worden be taald. Dhr Jeronimus stelde voor, de 75 opcenten op de vermogensbelasting te verlagen tot 50 opcenten. Dit wordt aan genomen met 10 tegen 7 stemmen, tegen de.S.D.A.P. en de V.D. Bij den post belasting op vermakelijk heden, herhaalde de v o o r z. op een vraag van den heer Den Hollander, dal B. en W. de zaak nader onder de oogen zullen zien. Tenslotte acht de heer De Veer een verhooging van den post H. 0. (f 540.000) niet noodig en acht hij onvoorzien ad f 23.459.'251/2 voldoende. De heer Paul meent, dat het eigen aardig is, dat de wethouder van finan ciën stemde voor 50 opcenten Op de Vermogensbelasting en in de begrooting 75 opcenten stonden. Dhr de Veer zegt, dat hij tenslotte geen overwegend bezwaar had tegen ver laging van die belasting. De begrooting heeft een goed aspect. De heer Onderdijk vraagt, of het niet voorzichtig is f 645.000 te ramen voor den H. O., maar legt zich bij f540 duizend neer. Hierna wordt de begroo ting met algemeene stemming onveran derd vastgesteld. De begrooting was dus in ongeveer 91/4 uur afgehandeld. De voorzitter bracht den leden dank voor de waardige wijze waarop zij met waardeering van eikaars gevoelen de begrooting hebben behandeld, en sloot te half elf de vergadering. Ammoniakfabriek te Axel. Naar Zei. meedeelt is een terrein van 60 H.A. onder de gemeente Axel' voor waardelijk gekocht door de „Compagnie de Carbonisation, et de Recuperation de Sous-Produits (Procédés Evence Coppee) gevestigd te Brussel. Voorzitter van den Raad van .Commis sarissen in deze Vennootschap is Baron Cop'pée te Brussel'. Behalve het doel, in de benaming der Mij. zelve aangegeven, mag deze,; zich Lieikighouden met het wasschen en sor- teeren van kolen, het fabriceeren van bijproducten, scheikundige producten en hqt exploiteeren van steenkolenmijnen. Heit kapitaal der Mij. is groot een be drag van fres 19.000.000. Door de Mij', is in 1911 een obligatielso- niug aangegaan groot fres 15 mililioen rentende 441/2 pet. De Mij. heeft contracten gesloten, voor de oprichting en exploitatie van fabrieken ons voo-r op die groote gebeurtenis in elk huishouden het eerste huwelijk, lat zou zonder veel ophef gebeuren gelijk Edwin en Louise beiden hadden ver langd. Guy was nog altijd in het buitenland. Dat hij heengegaan was, had het ge- wenschte gevolg gehad- Maand na maand kwamen zijn brieven, de een al hoopvol ler dan de andere, allen balsem voor het moederhart. Hij schreef ook aan ande ren, behalve aan zijn moeder. Maud en Walter antwoordden hem en vertelden hem in lange brieven alles, wat er thuis gebeurde en zij begonnen zonder aarze ling, neen, met veel trots en genoegen, te spreken, over „mijn broeder, die in het buitenland is." De wonde sloot zich, de vrede werd hersteld. Maud sprak er zelfs van, dat Guy thuis moest komen voor „onze bruiloft" maar men had haar nooit de geheele geschiedenis verteld en boven dien was zij te jong nog om liefdes zaken te kunnen begrijpen. Ursula's haar begon van bruin grijs te worden en John begon te klagen, dat hij Enderley's heuvels niet zoo snel meer kon opklimmen als toen hij jong was. (Wordt vervolgd.) Naar het Engelseh. 110) -o- „Dat doet er niet toe, als ik hen bei den maar niet zie. Ik kan dat niet ver dragen. 't Maakt me gek. 't Maakt me slecht." „Neen, Guy, neen, mijn jongen. Heb geduld, het zal wel overgaan." „Ja, als ik iets te doen had, moeder", en terwijl hij bij zijn moeder neerkniel de: „Moeder, gij behoeft niet zoo onge lukkig er uit te zien; ik zal Edwin geen kwaad doen ik zou zijn geluk hem niet willen afnemen maar om dat aan te zien, dag bij dag en uur bij uur dat kan ik niet. Vraag me niets; laat mij heengaan." „Maar waarheen?" „Overal, gelijk ik zei; alleen, laat me ver van hen weg gaan, waar geen nieuws van hen mij bereiken kan. Naar een plaats, o lieve moeder, waar ik niemand lastig vallen en ongelukkig maken kan." De moeder schudde zwak met 't hoofd. Maar zjj zag toch in, dat Guy gelijk had. Te verwachten, dat hij thuis zou blij ven, was wreedheid. Gelijk hij zeide, hij kon het niet verdragen weinigen zou den het hebben gekund. Weinigen zelfs onder de vrouwen onder de mannen nog minder. „Mijn jongen, het zal gebeuren zooals gij wilt, gij zult gaau". Dat had ik niet van haar verwacht, ten minste-niet zoo dadelijk. „En wanneer zal ik gaan?" „Wanneer ge wilt". „Vandaag nog, misschien zpu ik van daag nog kunnen gaan." „Dat kunt gij, als gij 'twilt, mijn beste jongen." Maar, zoodra .zij dit gezegd had, scheen de volle beteekenis van dit alles haar duidelijk te worden. „Guy 0 Guy ,mijn hart breekt 1 Be loof me, dat jc probeeren wilt, weer je zelf te wezen dat je noo'it anders kult wezen dan mijn eigen, beste jongen, als ik toesta, dat gij vertrekt?" Wat hij antwoordde, of wat er verder voorviel tusschen hen, weet ik niet, want ik begreep dat ik dadelijk de kamer ver laten moest en zoo deed ik. Toen ik eeni- gen tijd na het uur„ waarop John ge woonlijk van de molens terugkeerde, ook thuis kwam, bevond ik, dat alles gereed was voor het onmiddellijk vertrek van Guy. Er waren zaken in Spanje iets met wol uit Andalusië, dat de vader als reden opgaf voor de reis. Dat zou hem bezig houden en afleiden, en hem bovendieü (Slot.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5