No. 35 Vrijdag 9 November 1928 43e Jaargang nci 14cent HEtiDRtKSE Co's BANK - GOES PER PAK SPAARBANK EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. MET CADEAU Belangrijkste Nieuws. 4 pCt. RENTEVERGOEDING. Uit de Provincie. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. Losse nummers Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. Christelijke arbeiders en politiek. In de Chr. Amsterdammer behandelt da heer Amelink de vraag, die ook in ver schillende districtsvergaderingen met de Christelijke Besturenbonden aan de orde werd gesteld, of het niet noodzakelijk moet worden geacht, dat door de Chris telijke arbeiders met een eigen Candida,- tenl'ijst aan de verkiezingen wordt deel genomen. Hij beantwoordt deze VTaag beslist ont kennend. De Christelijke Vakbeweging moet blij ven in haar eigen belang: politiek neu traal'. Ook de vorming van een Christelijke ar beiderspartij kan hij niet aanbevelen, daar de splitsing van het Prot. Christel', volks deel dan nog' grooter zou worden, wat zou b'oteekenen dat dit volksdeel' zichzelf uit schakelde van het invloed uitoefenen op den gang van zaken en 3at geen dier groepen eenigje beteekenis had. „V ergeten mag ook niet worden, zegt de schrijver verder, „dat de sociale politiek, hoe belangrijk ook, toch maar een onder deel is vap de geheele politieke actie. Daar zijn vragen als die van -de hand having van liet gezag, van Zondagsrust, van publieke eerbaarheid, van huwelijks recht, om maar eenige te noemen, waaruit voldoende blijkt dat de politieke actie veel meer omvat dan alleen vragen, van sociale politiek. Dat mag nimmer uit het oog worden verloren." Dit schijnt ons juist gezien. Uit zulk een afzonderlijke organisatie kan niets goeds geboren worden. We zouden dan een partijtje rijker wor den dat niet den minsten invloed zou kunnen uitoefenen. Het eenige gevolg zou zijn, dat de Prot. Christelijke partijen nog al meer verbrokkeld werden, en dat ook de Christ, vakbeweging in de knel ge raakte. Ook met de opvatting van den schrijver dat de Christelijke arbeiders in de be staande politieke partijen invloed moeten uitoefenen, kunnen we ons vereenigen, evenals wj onderschrijven' dat van de Christelijke politieke partijen mag worden gevraagd en «verwacht dat zij er mee rekenen dat er een Christelijke arbei dersbeweging is en dat deze ook sociaal- politieke verlangens heeft; dat ook de arbeiders erkend moeten worden al's een volwaardig deel van het geheel, dat gelijk berechtiging vraagt naast andere standen. Of dit nu juist ook moief uitkomen in de personen, die naar het parlement wor den afgevaardigd, is een andere vraag. Noodzakelijk is het niet. De onderwijsbelanigen. kunnen worden behartigd o.ok zonder dat een' onderwij zer zulks doet; voor de behartiging van de visscherjjbel'angen is het niet noodig da.t er eer, visscher in het parlement zit; de belangen van den middenstand kunnen worden igediend ook door met middenstanders. Noodig is het niet. Maar gewensch't kan het wél zijn. Daarom verdient het toejui ching dat de Chr. Hist. Unie een man als den heer Bakker naar het parlement zond en dat de A.R. partij den heer Smeenk, voorzitter van „Patrimonium" en destijds 2e voorzitter van het C.N.V.'in de gelegenheid stelde in de Kamerclub en in de Volksvertegenwoordiging de wen- schen van de Christelijke arbeidersbewe ging te vertolken. Misschien kan en moet in deze richting verder worden gegaan. Tot op zekere hooigte hebben de Chr. arbeiders dit zelf in 'hun hand, door hun invloed in de kiesvereenigingen te laten gelden. Tot op zekere hoogte, want ontkend kan niet worden, dat in kieskringbestüren e.d. mede als gevolg' van den tijd waarop gewoonlijk vergaderd wordt, de stemmeD der arbeiders vaak weinig worden ge hoord. Hierin zou met ©enigen goeden wil wel verandering gebracht kunnen worden, wat althans dit goede gevolg kon hebben, dat het vertrouwen jverd versterkt Maar dan moeten onze arbeiders zich ook meer, veel meer dan tot nu toe, geven aan de politieke actie. Zij moeten dat doen met het oog op hunne belangen, zij moeten het ook doen en wel in de allereerste plaats omdat ook zij geroepen zijn naar vermogen mee te werken tot de hanidhaving en de be vestiging van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. De tweede dag. De tweede dag van hot bogrootings- debat heeft er niet toe meegewerkt de po litieke nevelen op te doen klaren. De leider van de Soc.-Democratische fractie, die reeds meermalen blijk gaf over een helderzienden geest te beschikken, heeft wel verschillende voorspellingen ge daan, maar een klare voorstelling van den loop van zaken heeft hij toch"nog niet. Volgens hem staat het vast dat het met de samenwerking van de rechtséhe par tijen voorgoed gedaan is. De rechtsche meerderheid heeft geen regeerkracht meer en ze brokkelt boven dien geregeld af, dank zij dé actie van mannen als Mr Arts, Ds Lingbeek, Ds Ker sten en de S. D. A. P. Als de coa'itie mocht herleven, dan zal het toch slechts van korten tijd zijn. Een periode van vier jaar zal zij het zeker niet meer uithouden. De coalitie heeft dus afgedaan. Maar wat dan'? Hieromtrent was de roode ziener min der duidelijk. Het ideaal zou zijn samenwerking van Socialisten en R.-Katholieken. Maar uit de wijze waarop deze zaak be sproken werd zou men kunnen opmaken dat men in Socialistischen kring, na de vele huwelijksaanzoeken die reeds gedaan werden aan de vervulling van dit ideaal begunt te wanhopen. Op hoogen toon werd althans betoogd dat de S. D. A. P. alleen dan tot samen werking bereid zal zijn als de R.-K. Staatspartij zich flink en moedig uit spreekt voor een democratisch program, waarvan enkele punten worden genoemd die in R.-K. kringen zeker geen bijval zul len vinden. Niet onmogelijk dat dit gedaan werd in verband met den toenemenden afkeer in socialistische kringen tegen het gehengel naar ministerzetels. Door de zaken scherp te stellen kan men dan altijd nog de schuld van het niet verkrijgen van een „democra tisch bewind" schuiven op de ruggen van de 'R.-Katholieken. Een paar punten uit de rede van den heer Albarda ver-dienen nog nadere be lichting. Vooreerst het merkwaardige feit dat op nieuw de eisch van medezeggenschap der arboiders naar voren werd gebracht, ter wijl in de bedrijven der S. D. A. P. de ar beiders tevergeefs op eenige medezeggen schap aandringen. Dan de vrij heftige ontkenning van eenigen vermeerderden invloed van den godsdienst op het Socialisme. En eindelijk de blijdschap waarmee ge wag werd gemaakt van het optreden van mannen als Ds Kersten en Ds Lingbeek, waardoor de Prot. Chr. partijen worden verzwakt en waarvan de revolutionaire partijen profiteeren. Vooral het laatste is zeker niet zonder beteekeniis. De uitbarsting van den Etna. De lavastroomen uit den Etna naderen thans Giarri, een stad van ongeveer vijf en twintigduizend inwoners. Alle verbin dingen zijn verbroken, zoodat de geheele zone van de wereld gescheiden is, terwijl tevens alle electrische draden vernield werden, waardoor de geheele streek in het donker zit. Ook de waterleiding is ver woest. De dorpen Mascali en Annunziata zijn slechts van een algeheelen ondergang gered, doordat zij gebouwd zijn op kleine verhevenheden van het terrein, waardoor de -lava in een stroombed onderlangs stroomt. Te Mascali werd echter, ondanks deze gunstige omstandigheid, toch nog het grootste gedeelte der huizen verwoest. De lava stroomde over het marktplein, deed het gemeentehuis instorten, benevens ver schillende kerken, bereikte vervolgens de hoofdkerk, welker ge-vel en toren echter nog overeind staan. In Annunziata was de verwoesting nog grooter. Dramatische tooneelen speelden zich af te Mascali, waar het feest gevierd werd van den schutspatroon. Slechts weinige inwoners waren in de nabijheid gebleven van hun bedreigde woningen. Zij hadden zich verzameld rond een altaar, dat bui ten de kerk was opgericht. Priesters leid den den dienst aan het altaar, doch het gebed der geloovigen, die op den grond ge knield -lagen, werd onderbroken door het kraken van instortende huizen, toen de gloeiende lava over de randen van de stroombedding liep en in het dorp door drong. Sommigen vluchten in paniek, ter wijl anderen naar hun huizen snelden om nog te redden, wat er te redden viel. Intus- edhen schoof de lava langzaam doch on verbiddelijk voort, alles vernielende wat zij op haar weg ontmoette. Spoedig was de lucht boven het dorp zoo heet als in een oven. Het dorp was verlaten, overgegeven aan den Etna voor zijn vernietigingswerk. Alles wat slechts even branden kon vloog in brand, hetgeen bijdroeg tot het schrik aanjagende van dit ontzettende schouw- spel. Het heeft nog niet het aanzien, dat het einde van deze uitbarsting nabij is. Vul- canologen voorspellen integendeel, dat het een langdurige uitbarsting zal zijn. Gemeld wordt nog, dat de spoorlijn GiarreMessina verbroken is. In deze laatste plaats is een radiostation opgericht voor het verzenden van draadlooze berich ten, daar ook de telefoon- en telegraaf kabels zijn verwoest. De spoorwegverbinding Messina-Cata- nia is nu verbroken, nadat een lavastroom van ongeveer 60 meter breedte den spoor dijk heeft vernield. Het verkeer wordt met stoombooten in stand gehouden. In de laatste 12 uur heeft de Etna zooveel lava uitgestooten als bij de vorige groote uit barsting in vier dagen. De kabinetscrisis in Frankrijk. Volgens Havas zal president Doumer- gue waarschijnlijk vanmiddag in staat zijn een staatsman met de kabinetsvorming te belasten. Men neemt aan dat Doumergue zich allereerst tot Poincaré zal wenden en dat de crisis tamelijk spoedig wordt opge lost indien Poincaré de opdracht aan vaardt. In parlementaire kringen wordt er daar entegen de nadruk op gelegd, dat te ver wachten is dat Poincaré zal weiggren. Bij de liiïSsche partijen is men van meening, dat Poincaré nauwelijks meer kans heeft een meerderheid bijeen te brengen. De uitsluiting in Duitschland. Het Duisburger arbeidsgerecht heeft den eisch afgewezen van een uitgesloten me taalarbeider, tot uitbetaling van werkloos heidssteun, omdat het niet om werkloos heid maar om uitsluiting gaat. Tegen deze uitspraak is beroep aange- teekehd. De uitsluiting doet zich reeds gevoelen in het ertsvervoer op den Rijn, omdat een deel van de aanvoeren in de Rotter- d a m s c h e haven opgeslagen en niet naar Duitschland doorgezonden wordt. De Vereinigte Stahlwerke slaan hun voorraden op te VI aarding©n-0os t. Ook te Rotterdam wordt door ver schillende bedrijven erts, voor Duitsch land bestemd, opgeslagen. De aanvoer ter zee, die deze week nog zijn gewonen gang gaat, zal ook spoedig vermin deren. Inzake een event, bemiddelingsactie tus- schen de partijen in het loonconflict ver klaren de vakvereenigingen, dat overeen stemming slechts mogelijk is op den grondslag, dat de wet wordt nageleefd, doordat de werkgevers de arbitrale uit spraak aanvaarden. Een bemiddelings- actie hieromtrent bestaat geen twijfel kan niet worden op touw gezet, zoo lang de uitspraak niet is aanvaard. De elfde verjaardag van de Russische revolutie. Aan de te Moskou gehouden parade hebben zestien duizend soldaten deelge nomen, terwijl vervolgens 450.000 arbei ders voorbij het graf van Lenin defileer den. Een en twintig kanonnen, die achter het Kremlin opgesteld waren, losten scho ten, terwijl de muziek de Internationale speelde en nieuwe vliegtuigen over het Roode Plein vlogen. Dozijnen tsjaika's, lichte vierwielige wagentjes, met twee ma chinegeweren, die door twee wilde galop- peerende paarden werden getrokken, re den eveneens voorbij het graf van Lenin, gevolgd door hereden kozakken met lan sen. Daarna kwamen tien batterijen veld geschut. De. correspondent van het Berliner Ta- gehlatt schrijft, dat de menigte niet zoo geestdriftig gestemd was als anders. Wo- rosjilof, de volkscommissaris van oorlog, inspecteerde niet de troepen te paard, zoo als dit gewoonlijk het geval is. Kalinin deed het in zijn plaats, gezeten in een Amerikaanschen automobiel. De Duitsche begrooting. Het Duitsche kabinet begon Woensdag met de behandeling der rijksbegrooting voor 1929 en hesprak in de eerste plaats de beginselen, volgens welke zij zal wor den opgesteld. Men was bet er over eens, dat het een begrooting der bezuiniging moest worden en dat alle niet absoluut noodzakelijke uit gaven moeten worden vermeden, om het deficit, dat onvermijdelijk is, zoo laag mó gelijk te houden. Reeds thans mag 'het zeker worden ge acht, dat het tekort, hetwelk door nieuwe belastingen moet worden gedekt, aanmer kelijk 'beneden de 600 milliocn mark zal blijven. N V- IEEPFABBIEKEN -v/H DE MAAS A VAN BRERO APELDOORN Hoe het ontbrekende bedrag zal wor den opgebracht zal later een punt van be raadslaging uitmaken. Korte berlchton. De Schotscbe gemeenteraadsverkie zingen werden gekenmerkt door een ver nietiging der communisten, 'die zelfs in Glasgow nauwelijks 1 pet. der uitgebrachte stemmen op hun candidaten vereenigden. DIRECTEUREN VAN GASFABRIEKEN EN DE GEMEENTEBEGR00TING. Voor den Raad van Statei, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, zijn be handeld de beroepen der gemeenten Utin- geradeel, Lemsterland, Leeuwarderadeel en Smallingeriand, tegen de besluiten van Ged. Staten van Friesland, waarbij goed keuring werd onthouden aan de begroo tingen voor die gemeenten, op grond, dat de directeuren van de gasfabrieken in die gemeenten, 'die zich aan corrup- tiove handelingen hadden schuldig ge maakt, niet meer als hoofden van die bedrijven mogen worden gehandhaafd. Mr Vos trad op als gemachtigde van het gemeentebestuur van Smallingeriand. Spraker was van meening, dat het gebruik dat Ged. Staten hebben gemaakt van hun goedkeuringsrecht, geheel indruischt tegen de aan de gemeenten verleende zelfstandigheid. De niet-goedkeuring der begrooting heeft niets te maken met het financieel beleid van het gemeentebestuur en daar om zijn Gedep. Staten, hun bevoegdheid te buiten gegaan. De heer Van den Berg, optredende als gemachtigde van Lemsterland, sloot zich volkomen aan bij de opmerkingen van mr Vos. Spr. keurde de gascorruptie ern stig af, maar de wijze waarop Ged. Sta ten van Friesland het gevaar trachten te keeren, achtte hjj niet juist, aangezien de corruptiegevallen, die zich in Fries land hebben voorgedaan, nu juist niet van de ernstigste zijn geweest. Voor het college van Ged. Staten van Friesland werd het woord gevoerd door mr Gerbrandy, lid van dat college. Spr. herinnerde aan een vroegere Kon. beslissing, volgens welke de bevoegdheid van Ged. Staten om begrootiflgen niet goed te keuren, aan geen enkele beper king gebonden is. Voorts deelde spr. mede, dat Ged. Stq- ten zich in de onderhavige gevallen ab soluut niet willen bemoeien met de maat regelen, welke tegen de corruptieve amb tenaren moeten worden getroffen. Het be zwaar van Ged. Staten richt zich er al leen tegen, dat men de directeuren in dezelfde leidende functie wil handhaven. Dit nu achten Ged. Staten geheel in strijd met een goed financieel beleid. Spr. kwam daarna aan de bespreking van de grief, dat Ged. Staten zouden hebben aangetast de gemeentelijke auto nomie. Naast gemeentelijke autonomie is er echter ook provinciale autonomie. Aan de gemeentelijke autonomie is echter naar verschillende zijden, zoowel horizontaal als verticaal, een grens. Voorts wordt de autonomie ook vaak beperkt door een hooger toezicht, welk toezicht op de meest aangename wijze wordt uitgeoefend. Wanneer Ged. Staten dan een beslissing nemen, waarmede de gemeente zich niet kan vereenigen, wel nu, dan kan diezelfde gemeente als vol komen gelijkgerechtigde partij met Ged. Staton hier voor den Baad van State 1 verschijnen. Binnenland. Voortzetting der politieke debatten in de Tweede Kamer. Het radio-telefonisch verkeer tusschen Holland en Indië. De Minister van Buitenl. Zaken over de verhouding met België. Memorie van Antwoord van den Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw. Een ammoniakfabriek te Axel? Buitenland. Vandaag een kabinetsformateur in Frank rijk? De uitbarsting van den Etna duurt voort. De gevolgen der uitsluiting in Duitschj- land ook voor ons land. Er is dus autonomie, en er lean van afbreuk doen aan die autonomie geen sprake zijn in de gevallen, waarin hoo ger toezicht is voorgeschreven. Verder verdedigde mr Gerbrandy de stelling, dat Ged. Stalen bij: het onder zoek dor begrooting bevoegd zijn in een beoordeeling te treden van het geheele beleid van het gemeentebestuur. Wanneer Ged. Staten handhaving van deze ambtenaren zouden goedkeuren, dan zo'U daarmede de kiem zijn gelegd voor een nog grootere corruptie, en waar spr. tot de conclusie is gekomen, dat regeeren niet langer mogelijk is, wanneer de amb tenaren zich niet ontzien, om zich ie laten omkoopen, waren Ged. Staten de meening toegedaan, dat zij hier een streng tonazicht op de begrootingen moeten toe passen. Hierna volgde re- en dupliek, waarbij een der aanwezige burgemeesters opmerk te, dat naar zijn meening. het financieel belang der gemeenten eer benadeeld dan bevorderd zou worden, wanneer de di recteuren zouden worden ontslagen. De Kon. beslissing volgt later. De K.N.M.V. kampioensrit 1928. Naast de vele betrouwbaarheidsritten, van plaatselijke Motorclubs, houdt de groote landelijke vereeniging de Konink lijke Nederlandsche Motorwielrijders-vor- eeniging jaarlijks een kampioensrit, waar in de beste motorrijders van Nederland elkaar bestrijden. Dit jaar vindt de rit plaats op Zaterdag 10 November a.s. 's Morgens om half vijf vertrekken de deelnemers uit Breda en rijden over Roosendaal en Bergen op Zoom naar Middelburg, welke plaats om 7 uur 's morgens bereikt wordt. Ver volgens wordt een rondrit over het eiland Walcheren gemaakt en daarna door het zuiden van Zuid-Beveland naar Bergen op Zoom terug gereden, waar van 10 tot 11 uur gerust wordt. Na de rust volgt een rondrit over het eiland Tholen, waarna door het Noorden van West-Brabant het eindpunt te Breda weer om half vier des middags wordt be reikt. Er zijn niet minder dan 93 deelnemers terwijl 8 clubteams voor het clubkampi oen-schap en 8 merkenteams voor het merkenkampioenschap ingeschreven heb ben. Twee teams van het Regiment Wiel rijders uit Den Bosch en een team van de Militaire Motordienst te Haarlem zullen elkaar bestrijden om het Militaire kam pioenschap. Deze interessante rit verheugt zich in een groote belangstelling. Het morgen-traject is als volgt: Breda (vertrek le deelnemer 4.30), Roosendaal, Bergen op Zoom, Korteven, Krabbendijke (le deelnemer) .554, Krui- ningen 6.04, Vlake 6.10, Kapelle 6.13, Goes 6.27, 's Heer Arendskerke 6.36, N- en St. Joosland 6.57, Middelburg 7.03, Koudekerke 7.12, Biggekerke 7.1.8, Zou- telande 7.24, Westkapelle 7.31, Domburg 7.40, Oostkapelle 7.46, Serooskerke 7.52 St. Laurens 7.57, Middelburg 8.03, Nieuw- land 8.09, Nieuwdorp 8.24, Ellewoutsdijk 8.47, Kwadendamme 8.59, Schoresche Brug 9.20, Kruiningen 9. £3, Krabbendyke 9.33, Rilland 9.41, Korteven 9.56, Ber gen op Zoom. Einde Morgenrit. Eén uur rust.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1