No. 34 Donderdag 8 November 1928 43e Jaargang SPAARBANK HENDRIKSE&Eo's BANK - BDE3 EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland, <^ast 0oed Pepermunt en pepermunt zijn twee. Wilt U ook ge nieten van den lekkeren smaak, die alleen de echte pepermunt eigen is, let er PEPERMUNT te kóopen, hekend om de origineele samenstelling en beroemd om den lek keren smaak. BSefen rooien Belangrijkste Nieuws. 4 pCt. RENTEVERGOEDING. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Hef politieke debat. Gisteren is in -de Tweede Kamer het z.g. gTOote politieke debat begonnen. Er is een tijd geweest da t er voor debat ten als deze onder ons volk geweldige be langstelling was. Wij herinneren slechts aan de dagen van het Kabinet-De Meester, toen Dr Kuy- per op zoo schitterende wijze den aanval leidde en aan die van het Ministerie- Kuyper, toen heel ons volk de vaak scher pe maar toch ook hoogstaande debatten volgde. Toen was er politiek meeleven. Maar die lijd schijnt voorbij. Slechts betrekkelijk weinigen interes seeren zich voor wat er in het parlement, zelfs bij het „groote politieke debat" dat als een voorspel voor de komende verkiezin gen kan worden beschouwd, voorvalt. Nu is deze geringe belangstelling wel eenigszins te verklaren. Het is alles zoo onzeker. De huidige politieke toestand bevredigt niemand, maar op de vraag of er kans is op een meer gezonden toestand, op her stel van de normale parlementaire ver houdingen, moet men het antwoord schul dig blijven. 'Op die vraag, de eenige waarvoor velen zich althans nog interesseeren, is ook gis teren, hoewel meerdere kopstukken het woord voerden, het antwoord niet ge geven. In het algemeen kan worden gezegd, dat er wel de bereidheid is om tot herstel van betore verhoudingen mee te werken. Maar daarmee komen we niet veel ver der. Als b.v. Dr van Gijn verklaart dat hij een extra-parlementair Kabinet prefereert boven een parlementair zonder gezonden grondslag, dan volgt daaruit, dat hij wel niet aan een z,g, vrijzinnige concentratie zal willen meewerken, maar dat hij toch gaarne zeifs om bijkomstige redenen als in '1925, aan een rechtsch Kabinet den voet dwars zal zetten. En wat de rechtsche partijen betreft, Mr Heemskerk bepaalde zich tot de ver klaring, dat de antirevolutionairen wel de wenschelijkhoid van coalitieherstel gevoe len, maar dat zij zelfstandig afwachten of. dat herstel zich duidelijk aanwijst. Een andere houding is van deze zijde ook niet wel mogelijk. Niet zonder belang was de uitspraak van Dr de Visser, dat hij den bes taanden toestand principieel en op practische gronden afkeurt. Verder verklaarde hij zich bereid tot samenwerking op zoo breed mogelijke na sis, met ieder die de christelijk-nationale grondslagen onzer samenleving wil verde digen. De bewoordingen waarin 'dit gezegd werd schenen er op te duiden, dat ook sa menwerking met liberalen mogelijk werd geacht, maar door de speciale toevoeging dat men ook bereid moest zijn die Christe lijke grondslagen b.v. in het huwelijksrecht te beschermen, kreeg deze uitspraak toch weer een ander karakter. Temeer, daar Dr van Gijn verklaard had samenwerking te wenschen met iedereen die de liberale beginselen wil verde digen. We zijn dus niet veel verder gekomen. Alleen zou men, vooral na de rede van Dr de Visser, kunnen zeggen, dat er bij de rechtsche partijen een streven is om elkaar straks weer te vinden, een streven door te zoeken n'aar wat kan vereenigen en te ver mijden wat onnoodige verwijdering zou kunnen geven. Maar voorloopig wandelen we nog in den mist. De verkiezingen in Amerika. Smith, de democratische candidaat, zond aan Hoover, die in Californië ver toeft, een telegram om hem met zijn over winning geluk te wenschen en tevens zijn oprechte en beste wenschen voor zijn ge zondheid en voor geluk en succes in de uitoefening van zijn ambt aan te bieden. De meerderheid, van Hoover was in ver schillende staten buitengewoon groot. Zijn meerderheid (hij kreeg 444 van de 531 stemmen) is grooter dan die van pre sident Goolidge in 1924, aangezien die toen slechts 384 stemmen verwierf. Het feit, dat Smith katholiek is, werd, op het laatste oogenblik nog geëxploi teerd. In een vergadering van 4000 perso nen voerden protestanlsche geestelijken het woord, om de cand'idatuur van Smith te bestrijden. De vergadering werd echter onmogelijk gemaakt, doordat democraten stinkbommen in de zaal wierpen. De uitslagen van de verkiezingen in 2/C van het land leveren een verpletterende meerderheid voor de republikeinen. Hoo ver heeft een meerderheid van meer dan 100.000 stemmen in den Staat Nieuw- York, waar Smith op een overwinning ge rekend had. Men gelooft, dat uit den definitieven uit slag zal blijken, dat 40 Staten voor Hoo ver gestemd hebben en 8 slechts voor Smith. De verhouding in het kiescollege zal waarschijnlijk zijn: Hoover 444, Smith 87. Bij de verkiezingen 'voor het Congres zal de republikeinsche meerderheid in het Huis en den Senaat vergroot worden. De democratische candidaat Smith kon digde aan, dat hij zich uit het openbare leven terugtrekt. Volgens schattingen van de politie te Nieuw-York bedroeg het aantal menschen, dat Dinsdagavond en -nacht op Times- Square de uitslagen van de verkiezingen afwachtte, ongeveer 45.000. De levensloop van Hoover, den a.s. president van Amerika. Herbert Clark Hoover werd den lOden Augustus 1874 te West Branch in den Staat Iowa geboren. In 1891 ging hij studeeren op de Stan- forduniversiteit in Californië, waar hij na 4 jaren het diploma mijningenieur be haalde. De middelen voor zijn studie had hij zich in zijn vrijen tijd als chef in een waschinrichting verdiend. Twee jaren lang was hij als mijn ingenieur in de Westelijke Staten werk zaam. In 1897 ging hij naar Australië en in 1899 kreeg hij de leiding van een groote onderneming, die, behalve mijnbo.uwwer- ken, ook den aanleg van kanalen, spoor wegen en havens voor haar rekening nam. Gedurende den Boxer-opstand in China in 1900 nam Hoover aan de verdediging van Tientsin deel. Na zich een fortuin verworven te heb ben, keerde hij in 1901 naar zijn vader stad terug on richtte met succes industri eels ondernemingen in San Francisco, New-York en Londen op; later ook in Mexico, Rusland, Indië en China. Hoover behoort tot een Quaker-familie en de Quaker-liefdadigheidszin deed hem in September 1914 naar België gaan om hier in buitengewoon korten tijd met groo te bekwaamheid de levensmiddelenvoorzie ning der Belgische bevolking te organi- seeren. Toen Amerika zelf aan den oorlog deel nam, werd hij aan het hoofd van den Ame- rikaanschen levensmiddelendienst geroe pen en met de leiding van de Amerikaan- sche en geallieerde levensmiddelen-com missie belast. Ilij vervuldë deze taak tot het sluiten der onderhandelingen in September 1919. Hij was het ook, die in de maanden na den oorlog het hulpwerk der Amerikaan- sche Quakers voor de ondervoede kinde ren van Europa organiseerde. Na het aan het bewind komen van pre sident Harding in Maart 1920 werd Hoo ver minister van handel in diens kabinet. De uitsluiting in de Wesf-Duitsche metaal industrie. Tengevolge van da opzegging door de vakvereenigingen van loonovereenkomsten in de aan het Roergebied grenzende dis tricten, hebben de werkgevers van de klei ne ijzerindustrie in het district Hagen met 16 November de uitsluiting aangekondigd. De vakvereenigingen, zijn het met het besluit, dat Dinsdag door de burgemees tersconferentie te Essen genomen is, om alleen in dringende gevallen van behoef tigheid ondersteuning te verleenen aan uit gesloten arbeiders, in het geheel niet eens. Zij zijn van plan daartegen een actie te be ginnen. De te Essen gehouden districtsconferen tie van het Centraal Verbond van christe lijke fabrieks- en transportarbeiders bracht aan het licht, dat de uitsluiting in de Noord-Westelijke metaalindustrie reeds een grooteren omvang aangenomen heeft. Indien de uitsluiting lang duurt, zou men moeten verwachten, dat het grootste ge deelte der kalksteenbedrijven, omdat de kalk niet opgestapeld kan worden, tot stil stand zal komen. In de fabrieken van vuurvasten steen zijn ook reeds aanwijzin gen over het geheële gebied. In de steden ondergaat het transportbedrijf den invloed van de uitsluiting. De vertegenwoordiger van Dortmund deelde mee, dat de haven- vereeniging van Dortmund reeds het ont slag overweegt van de havenarbeiders in de kolen- en ertshavens. In dit geval zou men ook in Duisburg ontslagen moeten verwachten. Tengevolge van den stilstand in het me taalbedrijf in een aantal districten van de Noord-Westelijke groep zijn sommige mij nen overgegaan tot beperking van de pro ductie. De mijnen van de Vereinigte Stahl- werke A.G. in het district Dortmund heb ben in deze maand reeds 2 ploegen opge heven en zullen thans per week met 3 ploe gen minder werken. Te Dusseldorf hebben gisteren relletjes plaats gehad. Ongeveer duizend niet-geor- ganiseerde arbeiders trokken in optocht naar het stadhuis, om alsnog steun te erlangen. Ze werden door de politie uit elkander gedreven. De communisten zijn in het gebied druk in de weer; tot nu toe hebben ze echter niet aan invloed gewonnen. De Kabinetscrisis in Frankrijk. De vorming van een nieuw kabinet in Frankrijk kan slechts uiterst langzaam vorderen. De president der republiek heeft den dag van gisteren benut om besprekin gen te voeren met een 25-tal vooraan staande parlementariërs en leiders van de partijgroepen van de kamer en den senaat. Men gelooft algemeen, dat president Doumergue weer een beroep zal doen op Poincaré. Bij eventueele weigering schij nen Briand of Barthou kans te hebben. In parlementaire kringen is men over tuigd dat Poincaré den noodigen steun zelfs bij de radicaal-socialisten zal vinden. Waarschijnlijk zal de kabinetsformateur niet voor Vrijdag benoemd worden. De uitbarsting van den Etna. De uitbarstingen van den Etna duren nog steeds voort/Dinsdagochtend sleurde de lavastroom een deel der bruggen van den Etnaspoorweg over een lengte van 60 M. met de massieve pijlers mee. Een deel der spoorwegbrug smoltin de gloeiende lava; krakend stortte debiaan in de diepte. Ook een kleinere nog in aanbouw ver- keerende brug werd door de lava verwoest, zoodat het verkeer in het Etnagebied on mogelijk gemaakt is. De verwoestingen zijn groot. De autori teiten leiden de ontruiming die uitgevoerd wordt door de troepen. Ook de minister van publieke werken Giurati is ter plaatse. Gedurende den nacht wordt het geheele landschap ver licht door vuur en rook, terwijl een ont zaglijke rookpluim opstijgt uit den Etna. Talrijke tuinen en boomgaarden staan in brand. De wegen zijn vol wagens, karren en andere voertuigen van alle mogelijke en onmogelijke soorten, beladen met huis raad, vrouwen en kinderen. De lava over weldigt thans Mascali met een stroom van een breedte van 2 K.M. De voornaamste lavastroom is nog ver breed, doordat dozijnen kleinere lava stroompjes zich bij dezen hoofdstroom ge voegd hebben. Volgens de laatste berichten hebben de erupties aan hevigheid gewonnen. De lava verplaatst, zich met een snelheid van 40 K.M. per uur over een front van 300 M. breedte. In den loop van gisterenavond hebben zich twee zijtakken met, den hoofd stroom der lava vereenigd, waardoor thans één reusachtige lavazee gevormd wordt. Mascali met ruim 10.000 inwoners dat reeds gisteren ontruimd werd, is reeds door de lava bereikt en verwoest. Men re kent er op, dat de lava in de middaguren van heden de spoorlijn Catania-Messina zal bereiken en vandaar zich een weg naar zee zal banen. De hongersnood in China. De hongersnood, die in hevige mate vooral aan de grenzen van Mongolië is uit gebroken, heeft tot resultaat dat mannen en vrouwen als slaven worden verkocht, om uit deze ellende te geraken. De ellende in Pao L'eou is verschrikke lijk. Dagelijks komen er verscheidene dui zenden hongerigen om voedsel aan de openbare keukens. Hun aanblik is vreese- lijk. D'e kinderen worden voor een tiental dollars verkocht, de meisjes en vrouwen van 20 jaar voor ongeveer 100 dollars. Telkens als men den weg naar het station opgaat, hoort men daar het gejammer van kinderen en vrouwen, die verkocht zijn. Men kan dagelijks constateeren dat mannen kleine kinderen in een mandje meedragen en ze te koop aanbieden. Ook kan men geregeld aan het station getrouw de vrouwen zien, die verkocht zijn en die naar het Oosten, dat is naar het binnen land van China, worden getransporteerd. Op het oogenblik, dat ze van haar familie moeten scheiden, snikken ze wanhopig. Sinds Pao L'eau een openbare men- •schenmarkt is 'geworden (d. w. z. sedert dezen zomer) berekent men dat er meer dan 1000 menschen zijn verkocht. De op- koopers komen gewoonlijk uit het binnen land van. China. De missionarissen spannen hun uiterste krachten ip om den toestand te verlichten. Herdenking der bolsjewistische revolutie. De verjaardag van de bolsjewistische revolutie werd gisteren en wordt vandaag te Moskou gevierd met betoogingen, op tochten en parades. Dinsdag vond reeds in de Opera een groot feest plaats, geor ganiseerd door de sovjet van Moskou. Alle leiders van de communistische partij en alle bekende regeeringsautoriteiten waren aanwezig. Rykof hield een rede, waarin hij aandrong op eensgezindheid in de eigen gelederen. Het is beter, zeide hij, voorwaarts te kijken, dan naar links of rechts. Gisterochtend vond er een groote optocht plaats, waaraan een paar hon derdduizend arbeiders deelnamen. Ver der werd een militaire parade gehouden op het roode plein. Gedurende de feest dagen zijn alle openbare gebouwen des avonds schitterend verlicht. Een stervende stad. Sedert Nanking de zetel is geworden der Chineesche regeering, gaat het met Peking niet 'best. Het bericht wordt bevestigd, dat zeer groote moeilijkheden Peking bedreigen. Er zijn ongeveer 3500 winkels gesloten en de bevolking is met 12.000 zielen verminderd, sinds de nationalistische regeering er het bewind in handen heeft genomen. Onge veer 180.000 menschen zijn zonder mid delen van bestaan en waarschijnlijk gaat een vierde van de bevolking, die op tus- schen de 800.000 en 1.200.000 geschat wordt, in den komenden winter den hon gerdood tegemoet. Deze treurige toestan den zijn het directe gevolg van de buiten sporige belastingen, het gebrek aan ver bindingen, in het bijzonder aan rollend materieel en het rooven door militaire borden op het platteland in den omtrek. f—ww—it-»«—m— inwiuMrmwur i mini Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men sn :1 met Doos 30 en 60 ct. PUROL Korte berichten. Te Toulon is ingebroken in het bu reau van de P. L. M., waar de postzak ken worden bewaard. Er zijn elf postzak ken met correspondentie en stukken van waarde gestolen. De Gemeenteraadsverkiezingen in ■Schotland zijn uitgeloopen op een teleur stelling voor de arbeiderspartij, die bijna evenveel verliezen als winsten te boeken had. Een hevige storm heeft gisternacht en gisterochtend den kruiser Principe Al fonso, aan boord waarvan zich de Koning van Spanje bevindt, belet de haven bin nen te loopen. De kruiser landde ten slotte in de noodhaven van Pollensa, van waar de Koning naar Palma, reed. Binnenland. De Gemeenteraad van Middelburg heeft de begrooting voor 1929 behandeld. De algemeene beschouwingen over de Staatsfoegrooiting in de Tweede Kamer. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de opschorting der vaccinatie. Buitenland. De uitbarsting van den Etna. Vreeselijke toestand in China. De uitsluiting in de West-Duitsche metaal industrie. De kabinetscrisis in Frankrijk. Prinses Juliana op ziekenbezoek. Men meldt uit Leiden aan de Maasb.: Vrijdagmiddag is op den rijksstraatweg tusschen Bodegraven en Woerden een 16- jarige knaap door een auto overreden. De jongen kreeg een ernstige beenbreuk en is naar het St. ElisabethgasLhuis overge bracht. Hij maakt het thans vrij goed, doch het is zeer de vraag, of hij' zijn been zal kunnen behouden. De auto van prinses Juliana, die uit Leiden op weg was naar 't Loo, reed juist achter de auto, die het ongeluk veroorzaakte. De prinses ini'ormeerde toen zeer belangstel lend naar den toestand van den jongen. Gistermiddag, na afloop' van een der colleges, heeft de Prinses in het St. Éli- saboth-gasthuis een bezoek aan den jon gen gebracht. Zij1 onderhield zich gerui- men tijd met hern en schonk hem eenige versnaperingen. Tevens had zjj bloemen en eenige 'geschenken voor hem meege bracht. Ned. Werkl. Verb. Patrimonium. In de jongste moderamenvergadering van Patrimonium werd besloten, de af- deelingen op te wekken krachtig het werk der Prot. Christ. Reclasseeringsvereeni- ging te steunen en te helpen of zoo noodig het initiatief te nemen tot oprichting van plaatselijke afdeelingen. Ten aanzien van het Jubileumfonds werd besloten de actie voor versterking der financiën niet te laten rusten, doch in het bijzonder in die streken en afdeelin gen, waar weinig werd bijeengebracht, op nieuw de propaganda ter band te nemen. Het gewijzigd Program van wenschen, vastgesteld door de jongste Algemeene Verbondsvergadering, zal worden toege zonden aan de Chr. Politieke partijen en eventueel in een mondelinge bespreking toegelicht. De door de Verbondsvergadering aange nomen motie inzake Ziektewet etc. zal ter kennis van de Regeering en Tweede Ka mer worden gebracht. Ten aanzien van het onderwijs aan Schipperskinderen is 'het Verbondsbestuur diligent. Een adres zal worden gericht aan den Minister wan Arbeid over uitbreiding der Arbeidsinspectie. Met den Christ. Land-, Tuipbouw- en Zuivel-arbeidershond zal nader overleg worden gepleegd over de uitvoering der voorstellen Rijsoord betreffende de toepas sing der Landarbeiderswet. Een kleine Commissie zal woTden aan gezocht het vraagstuk van het Rijkstoe- zicht op Hypotheekbanken in studie te ne men. Regelingen worden gemaakt ten aanzien van de uitgave van enkele brochures, de propaganda op Wielingen en de bespre king met de afdeelingsbesturen der groote steden over de daar te ontwikkelen actie. Mededeeling wordt gedaan van den soci alen dag der Kamper studenten, waar de heer Smeenk sprak. Een studentendag in Delft is in voorbe reiding. De Kamerverkiezingen Onder voorzitterschap van den heer F. W. Langhorst te Hoek van Holland, heeft zich een voorloopig comité gevormd ter bevordering van een candidatuur van den heer Henri ter Hall vooi' het lid maatschap van de Tweede Kamer. De heer Ter Hall heeft zich bereid verklaard een candidatuur te aanvaarden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1