goederen No. 33 Woensdag 7 Novemher 1928 43e Jaargang HENDRIKSE&Go's BANK - GOES geheeren- deeding icturen [AS OF COSTUME jgbottines reOlmeboomen. EERSTE BLAD. Buitenland. SUPP05ITORIA Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Bij Boodschappen doen, geen PUROL vergeten. Op credlet jrkooping ïartij „DE AREND" kantwegen stenpeeën en Vijnpeeën. Melkkoe, enwoordiger, eider. u ff rouw, gdienstbode. dster. L> Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dr. H.NANNING's (Zetpillen tegen aambeien.) SSSiHfrlkrtÏÏfl Altoos v. per 1 November 1928 worden verzilverd door dij, M'BURG. i verkocht tegen .v.: f40.~ f 50.— f 20.- 85.- f 25.- £95— 40.f 45.— ndergoed, Petten, ior niets. Manu- en wit Katoen, leeden, Schorte- ige Flanelstoffen Prachtige Bed- Matras, Peluw 70.- £80— 35.— f45.- vanaf f 5.50. iton Dekens, n Japonnen. laats Dinsdag 6 r, Woensdag 7 ag 8 November, en Zaterdag 10 eslist niet langer. lari 1929. jeen opgeld. anzolen. loolschoenen 30-31 f4.20 34-35 f4.90 38-39 f5.65 Heerenmaten) MIDDELBURG of op crediet: lars, een aan Werkpaard, ;htvarkentjes, YAF, Veehandel -Kraaijertpolder. veren vóór 25 n Dijkgraaf. Paardekooper. fcT BESTUUR. OP: DE DOOD, /ierlinden. O P: polder, Borssele. OP: iee, Kruiningen. r Zuid-Beveland n verpakte Be- co. Boekhandel idelburg. beschikbaar, tz., Grijpskerke. Iling gevraagd Middelburg hulp der werk- van i 150 per installatie. Voorzitter Ds. Koudekerke (Z.) nko Westwal 46, erstond gevraagd it. iwer Kruiningen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZülDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersfO.Ü5 Prijs der Advertentlën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. De fout van Marchant. Mr Marchant hield in zijne gisteren aan gehaalde rede niet alleen een on bedoeld pleidooi voor een Kabinet steu nende op de rechtsche partijen, maar hij voegde daaraan toe een veroordeeling van de houding door da Vrijz.-Democraten in 1925 'aangenomen. De vraag, zoo betoogde hiji, is niet wat wij zelf wenschelijk achten, maar bij parlementaire Kabinetsformatie gaat hel eT om in welke richting zich het volks leven 'ontwikkelt. „Zoo alleen is de geleidelijke ontwik keling van het staatsleven gewaarborgd, zoo alleen is te voorkomen, dat de maat schappelijke groei het beeld gaat vertoo rnen van 'éen opeenvolging van al dan niet gewelddadige revolutionaire bewegin gen, daardoor afgedwongen schokken vooruit en vervolgens onvermijdelijke reacties." Verliest men dit uit het oog, verwaar loost men dit vast gegeven, is bij het vormen van een Kabinet de primaire stel ling deze: wijl moeten een Kabinet heb ben van bepaalde richting, dan schuift 1 men het program onder het Kabinet in- plaats van het Kabinet op' het program te bouwen. Wie nu eren rustig nadenkt en zich herinnert wat in 1925 gebeurde, zal onb dekken dat dit is geweest de fout van Marchant. Immers het volksleven had zich ook blijkens den uitslag van de Kamerverkie zing ontwikkeld in de richting van een rechtsch Kabinet. Allen die op dit gebied tot oordealen bevoegd konden worden ge acht waren eenstemmig van meening, dat een rechtsch Kabinet, meer speciaal een Kiabin.et-Coljjn, da logische consequentie was van de stembus. Maar dit werd door Mr Marchant en zijne politieke vrienden uit het oog ver- laren. Toen hij1 meehielp het Kabinet-Colijn ten val te brengen, werd „dit vast ge geven" .door hem verwaarloosd en liet hij' zich leiden door de begeerte een an der Kabinet te krijgen. Dat hjj daarbij inging tegen den volks geest was zonder meer duidelijk. Vandaar dat zijn poging om een Ka binet te formeeren jammerlijk mislukte. Het steunde niet op' wat in het vol'k leefde, het was niét gebaseerd op een program, maar hij trachtte omgekeerd het program te schuwen onder het Kabinet. De meerderheid waarop hij, een Kabinet trachtte te vormen was niet gegroeid, maar getimmerd. Het was alles maakwerk. Hij volgde niet de democratische lijn, maar de revolutionaire. Dat was de fout van Marchant. En 'tis wel een merkwaardige samen loop van omstandigheden, dat hij' in zijn vurig pogen om de doode coa.itie te be strijden, zelf deze fout in het licht moest stellen. Ambtenaarssalarissen. Het resultaat van het gevoerd overleg is geweest, dat de salarissen van de rijks ambtenaren werden verhoogd- Een bedrag van ongeveer 8 millioen gulden per jaar is voor dit doel beschik baar gesteld. Wanneer men rekening houdt mot den toestand van 's lands financiën en den nog altijd veel te zwaren belastingdruk, zeker geen onaardig bedrag- Opvallend is echter, "dat in sommige leidende kringen zoo weinig van tevre denheid blijkt, om van dankbaarheid nu maar niet te spreken- Zoo richtte de voorzitter van den Cen- tralen Ned. Ambtenaarsbond reeds .een opwekking tot de organisaties in de par ticuliere bedrijven om een stevige salaris- actie te voeren, opdat straks ook de ambtenaren weer eqn beurt kunnen krij gen. En van andere zijde werd reed3 be toogd, dat er van r u s t in de ambtenaars wereld eerst sprake kan zijn als de sala rissen over do geheele linie nog aanmer kelijk worden verbeterd. Deze uiiingen zijn merkwaardig, omdat er uit blijkt, dat er in die kringen noch met den toestand van 's Rijks financiën noch met de loonen in de particuliere be drijven ,noch met de belastingbetalers re kening wordt gehouden. Dat de ambtenaren ook wat de salaris sen betreft, maar daarin niet alleen, vaak in een bevoorrechte positie verkeeren, men lelt het met- Dat deze f8 millioen moet worden bij eengebracht door belastingbetalers, die, met name op het platteland, vaak een inkomen hebben, veel lager dan de amb tenaren, men rekent er niet mee. In zijn kortzichtigheid let men alleen op het belang van eigen kring, terwijl het algemeen belang uit het oog wordt verloren. En dat is te betreuren. - Want op die wijze wordt niet alleen het algemeen belang geschaad, maar komt er op den duur ook bij een groot deel van bet publiek een tegenzin tegen de amb tenaren en wordt een tegenstelling ge schapen, waarvan tenslotte ook de goed gezinde ambtenaren de schadelijke gevol gen zullen ondervinden. KABINETSCRISIS IN FRANKRIJK. Groote verbazing en ontstemming. Een nieuw kabinet-Poincaré? Zooals wij gisteren onder telegrammen reeds hebben gemeld, is in Frankrijk plot seling een kabinetscrisis uitgebroken. De aanleiding van deze crisis ligt in het besluit van de Radicale Partij, om de radicale ministers te verzoeken, terstond uit het ministerie te treden. Daarop al thans kwam het neer. Dit besluit werd bij verrassing genomen, nadat tal van kopstukken de vergadering reeds hadden verlaten, maar de betrokken ministers hebben toch den gegeven wenk opgevolgd- Door het kabinet werd daarop besloten, dat de heer Poincaré het ontslag van het geheele kabinot aan den president van de republiek zou gaan brengen. Het feit maakte een enormen indruk. Op de beurs was het bericht reeds in de ochtenduren verwacht, maar men hoopte, tot op het laatste oogenblik, dat de zaken zich zouden schikken en dat de crisis in elk geval nog niet heden zou uitbreken. Men verwachtte, dat het mi nisterie eerst 's middags voor de Kamers zcu komen, maar oordeelde daarbij, dat aan het einde der zitting over de dagorde wel eens een schermutseling zou kunnen uitbreken, die voor de radicale ministers de aanleiding zou zijn om heen te gaan- Het feit, dat Poincaré onmiddellijk voor stander is gebleken van een volledig af treden van het kabinet, zonder een her vorming te beproeven, wordt algemeeii uitgelegd als een aanwijzing, dat hij het bewind moe is en thans wil heengaan. Het ministerie-Poincaré is een van de ministeries, die tijdens de parlementaire geschiedenis van de derde republiek, het langst hebben geregeerd. Slechts twee keer heeft een persoonswijziging vooreen portefeuille plaats gehad, namelijk nadat Fallières bij de verkiezingen gevallen was en na het ontzettend ongeluk met jninis»- ter JBokanows'ky. Verder heeft dit laatste feit ook aanleiding gegeven, tot het schep pen eener nieuwe portefeuille, die van den heer Eynac. Overigens behield het ministerie zijn aspect sinds het 23 Juli 1926 optrad na den val van het minj- sterie-Herriot, toen het kartel van de link- sche partijen het land aan den rand van den afgrond had gebracht. De ontslagaanvraag van het kabinet heeft in parlementaire kringen de groot ste verbazing gewekt en scherpe com mentaren met betrekking tot de laatste stemming van 't radicale congres te Angers uitgelokt. De bladen geven in krachtige bewoordingen uiting aan dezelfde gevoe lens- De „Temps" spreekt van „de hin derlaag van Angers" en het „Journal des Débats" van „een oproerige manoeuvre" Het mcerendeel der bladen verlangt voort zetting van het werk van Poincaré, daar het land doorzetting van het nationaal herstel eischt. In parlementaire kringen dringt men er op aan, dat Poincaré een nieuw, kabi net zal vormen. In de couloirs meent men, dat een concentratie-kabinet, gaande van gematigd radicaal tot Marin inclusief de waarschijn lijkste oplossing zal bieden. Een aantal radicale afgevaardigden wenscht, dat een zitting der parlemen taire groep bijeen zal worden geroepen, om het besluit, dat te Angers bij1 verras sing genomen is, te desavoueeren. President Doumergue heeft gistermid dag de voorzitters van de kamer en van den iSenaat ontvangen, en met hen da eerste besprekingen over de kabinetsr crisis. Twee huizen mei dynamiet vernield. 'Gisterochtend heeft in een huis te Bar men een dynamietaanslag plaats gehad. De eigenaar van het huis, een 50-jarige man, die sedert eenigen tijd met zijn vrouw in onmin leefde, heeft, waarschijnlijk in een vlaag van jaloezie, zijn huis met be hulp van dynamiet opgeblazen. Ook een in de nabijheid gelegen sigarenwinkel, die door hem gedreven werd, werd volkomen verwoest. Hoewel het huis door verscheidene per sonen bewoond werd, zijn er geen men- schenlevens te betreuren; alle huurders zijn er met meer of minder lichte kwetsu ren afgekomen. Ver in den omtrek werden de venster ruiten door den luchtdruk vernield. Rond om de 'beide ongeluksplaatsen verdringen zich groote massa's nieuwsgierigen. De politie heeft uitgebreide .maatregelen ge nomen om het terrein af te zetten, daar gevreesd wordt, dat nog meer dynamiet- patronen zuilen ontploffen. Nader wordt gemeld, dat Meisloch 'bij de ontploffing is omgekomen, terwijl zijn vrouw zwaar gekwetst werd. Weer twee boeven uitgebroken. Uit de strafgevangenis te Gollnow, waaruit eenige dagen geleden twee mis dadigers zijn ontvlucht, waarvan één we gens berooving en moord tot levenslange tuchthuisstraf was veroordeeld, zijn Maandagavond weer twee gevangenen ont snapt. Ze klommen in het donker over een muur en wisten in het nabij gelegen bosch te ontkomen. Een oorlogsmonument bezoedeld. Onlangs werd te Dusseldorp een monu ment onthuld, gewijd aan de nagedachte nis van de gevallen officieren en man schappen van het 39ste regiment infan terie. Over de artistieke waarde van het monument waren de deskundigen het niet eens en er ontstond een geweldige penne- strijd, waarin zich o.a. Ludendorff mengde. In den afgeloopen nacht is dit monu ment nu door onbekenden bezoedeld. Op het voetstuk werd met groote letters „leb weiss nicht was soil es toédeuten", geschil derd; verder werd eon zionistisch toeken op het monument geschilderd en werden ■de neuzen van de beide soldaten, die op het voetstuk staan, rood geverfd. Een afschuwelijke beschuldiging. In het proces tegen den moordenaar van generaal Obregon, José Toral en diens me- 'debeklaagde, de Möeder-Overste Concep tion, heeft een nieuwe wending plaats ge had. De regeoring van Mexico heeft na de verklaringen van den beklaagde, dat hij na zijn arrestatie gedurende negen uur door de politie gefolterd is om hem een beken tenis te ontlokken, alle radio-installaties uit de rechtzaal doen verwijderen. De dagbladen hebben order gekregen zich van berichtgeving of commentaar in zake bet proces te onthouden en het pu- bliceeren van foto's te staken. Ook het of ficieel persverslag zal niet meer ter be schikking van de dagbladen worden ge steld. De dood van onderofficier Koch. Het geval van den onderofficier van do rijksweer Koch, die zoo&s men weet tien dagen geleden doodgeschoten werd gevon den, kan men thans Opgehelderd achten. Zijn verloofde Anna Noth heeft gisteren na een verhoor van vier uren een bekente nis afgelegd. Zij heeft den onderofficier Ivoch met een revolver van haar vader doodgeschoten en is toen in de Elbe ge sprongen om zich het leven te benemen, welke poging evenwel door voorbijgangers werd verijdeld. Cholera-epidemie in Britsch-lndië. Uit Bombay wordt gemeld, dat' in den staat Travancore een cholera-epidemie is uitgebroken, waaraan reeds 2000 perso nen of 62 pet. van bet aantal door de ziekte aangetaste personen ten offer zijn gevallen. In de hoofdstad Trivandroem kon uitbreiding door het nomen van ener gieke maatregelen worden voorkomen, maar in do meer zuidelijk gelegen streken woedt de ziekte nog onverminderd voort. Ook een regeeringscrisis in België? Gisteren is in de Kamer het debat be gonnen over de amnestie. De toestand is zeer 'gespannen. Na den ministerraad van 's morgens verklaarde minister Janson, dat hij den toestand som- ber inzag; werden de amendementen ver- worpen, dan zouden de liberale ministers vast en zeiker heengaan. De Presidentsverkiezing in Amerika. Blijkens de tot nu toe bekende uitslagen van de gehouden verkiezingen is de ver kiezing van den republikeinschen candi- daat Hoover verzekerd. Nader wordt gemeld, dat de meerder heid voor Hoover overweldigend is. Van de 531 stemmen der kiesmannen heeft Hoover op 't oogenblik reeds 444, zoodat bij met nog grootere meerderheid zal worden gekozen dan Goolidge in 1924' Korte berichten. Bij Lodz is een ongeluk geschied, dat 6 personen het leven kostte. Een boer wil de met zijn wagen, waarin zijn uit 6 per sonen bestaand gezin zat, de spoorbaan oversteken, toen een trein naderde en den wagen volkomen verpletterde. De inzitten den en het paard waren terstond dood. Het aantal w e r k 1 o o z e n in Enge land bedraagt thans 1.374.700, zijnde 30.513 meer dan een week geleden en 268.643 meer dan een jaar geleden. Het observatorium te1 Kew heeft gis terenmorgen om 4 u. 24 minuten een aardbeving van matige hevigheid ge registreerd. Het centraal punt der aard- beying ligt naar schatting op 10.000 mijl afstand, waarschijnlijk in de Stille Zuid zee. De postvluchten naar intflë. De „Köln. Ztg." getuigt van de waar deering door het blad gekoesterd voor de Nederlandsche luchtvaart naar Indië. Dat Nederland hier den Engelschen voor is, vinden velen in Groiot-Britannië niet aangenaam., maar een feit is het inmid dels. Het behoeft geen bstoog, dat dezo po ging der Nederlanders ook voor Duitsch- land van belang is, zegt het blad. En dat niet alleen uit de zakelijk overwe ging, dat de luchtpost een zeer "belang rijke lijdsbesparing oplevert. Er is bij deze zaak een beschavings- belang betrokken. Europa heeft zware zorgen over het ontwakend Azië. Bei den begrijpen elkaar niet zoo goed meer. De ontwikkeling der dingen d.'ij t deze twee uit elkaar in plaats van naar el kaar toe. De postverbinding is een brug voor de uitwisseling van gedachten. De kortere brug maakt deze gedachtenwis- seling levendiger, vergroot de kans op begrip. Daar ligt de groote verdienste die Ne derland zich verworven heeft, door zijn stout en krachtig aanpakken van dit pro bleem. Wethoudersverkiezing te Haarlem. Naar gemeld wordt heeft de heer G. Wolzak Hzn (A. R.), die in de umthou- dersvacature-Bruch candidaat was der R.K.- en A.R.-partij, zich terwille van de rechtsche eenheid teruggetrokken. De R.K.-, A.R.- en C.H.-fractie zullen nu candidaat 3tellen den heer L. N. Roo- denburg (C.H.) Deze cand datuur zal ook 'gesteund worden door de "V.D.-fractie, Binnenland. Het Voorl. Verslag over de Onderwijs- begrooting. Het boekdrukkers-prijstarief. De postvluchten naar Indië. Dr de Haas over inenting en encephalitis Buitenland. De presidentsverkiezing in Amerika. De verkiezing van Hoover verzekerd. De Kabinetscrisis in Frankrijk. De Belgische regeering en de amnestie. zoodat de verkiezing van den heer Roo- denburg verzekerd is. De retourvlucht uit Indië. Dij de directie van "de K. L. M. ia gisteren het volgende telegram ingeko men van de bemanning van het vijfde Vleig'tuigi de II.-N.A.E.N.: Heden te 15 uur in Bandoeng gestart en 16.31 uur te Batavia aangekomen. Morgen wordt retourvlucht aangevangen. Alles in orde. Mr Th L. Prins. Te Utrecht is overleden, 58 jiaiaï oud, de heer Mr Th. L. Prins, sedert Mei 1914 kantonrechter te Schoonhoven, voor heen griffier bij het Kantongerecht te Zierikzee. U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten In doozen van 30 en 60 ct. en In tuben van 80 ot. Uit het Boekdrukkersbedrgf. Gisteren is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een buitengewone gemeenschap pelijke algemeene vergadering gehouden van de Federatie der werkgeversorgani- satiën in het boekdrukkersbedrijf. Voor deze vergideiing bestond, naar de Stan daard meldt, een zeer groote belangstel ling. Na de formeele zaken kwam aan de orde de bespreking van de vraag: hand having of afschaffing van de bindend- verklaring van de tarieven, alsmede van de periodiekenbeschorming. Ingekomen waren voorstellen van het district Am sterdam en het district Gouda, om de bindendverklaring van het tarief te doen vervallen. Het algemeen hoofdbestuur wees in zijn toelichting op dit voorstel er op, dat afschaffing van het tarief eveneens' za.1 doen vervallen de perio diekenbescherming, de rege'ing met hoi rijksinkoopbureau en de distributierege lingen ifiet de gemeentebesturen. Voorts zal afschaf ing van het tarief een belangrijke vermindering van het ge zamenlijke inkomen der drukkers betee- kenen. Tien procent p ijsve lag ng zal een jaarlijksch verlies aan winst beteekm n van vier millioen gulden, terwijl ook de inkomsten uit de ruim 2003 beschermde periodieken, die een omzet van tien mil lioen gulden beteckenen, mrt eernge mil- lioenen zal verminderen. Voorts zal bij afschafiing van het tarief en. da daaruit voortgevloeide p jj daling het zmr moei lijk zijn om met name ten plattelande de collectieve arbeidsovereenkomst in stand te houden. Er zal een streven komen om de arbeidsloonen, die onge veer een derde van den kostprijs beteekenen, te gaan verlagen. Hieruit zul len vanzelf ernstige botsingen met de arbeiders voorlkomen. Na afhandeling van dit punt zou het conflict met den Handelareribond worden besproken. Zilverbons van tl.— De agent van het Ministerie van Fi nanciën te Amsterdam deelt aan het V. D.-bureau mede: Ten einde misvattingen te voorkomen wordt er on gewezen, dat de zilverbons van f.1welke zijn gedateerd 1 Febr. 1920, niet zijn 'ingetrokken en dienten gevolge nog gangbaar en wettig betaal middel zijn. De hierbedoelde zilverbons zijn aan beide zijden bedrukt. A

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1