VAN H00QER ORDE. Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. FEUILLETON Met groote belangstelling werd door de aanwezigen naar de heldere uiteenzetting geluisterd. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd een druk gebruik gemaakt. De gestelde vragen gaven den spreker ge legenheid zijn standpunt nog nader uit een te zetten. 'tWas voor de Chr. Middenstandsver- eeniging een mooie avond. Verwijzende naar de annonce van Van Damme's orgelhandel in dit nummer, herinneren wij er onze lezers aan, dat deze firma, die reeds lang in Vlissingen gevestigd is, nu ook te Middelburg, en wel in de Lange Noordstraat, eenigen tijd geleden een filiaal heeft geopend, waar evenals te Vlissingen een groote collectie instrumenten aanwezig is. Vlissingen. Zooals wij reeds eerder heb ben gemeld, is te Vlissingen in principe een vereeniging voor ziekenhuisverpleging opgericht. Door het bestuur van de Vliss. Werk- liedenvereen. „Gelijke Plichten, Gelijke Rechten" was toen reeds medegedeeld, dat zij plan had een gelijke vereeniging op te richten, daar zij de voorgestelde contributie te hoog achtte. Gisterenavond had deze worklieden-ver- ecniging een vergadering belegd, welké druk bezocht was, waarin voorgesteld werd tot definitieve oprichting van een vereen, voor Ziekenhuisverpleging over te gaan. De voorzittor deelde mede, dat reeds 175 gezinnen met 603 personen toezeg ging hebben gedaan tot de vereeniging toe te treden. De contributie zal worden vastgesteld op 4 cent per lid per week, terwijl kin deren beneden 16 jaar zijn vrijgesteld. Het geheele gezin zal echter lid moeten wor den. Het aantal ligdagen zal 40 per jaar bedragen a f 2.50 per dag, terwijl de zie kenhuiskeuze vrij is. Ook niet-leden der werkliedenvereeni- ging kunnen als lid der nieuwe vereeni ging toetreden. Bij acclamatie werd tot oprichting van een vereeniging voor ziekenhuisverpleging besloten. Op voorstel van het bestuur werd be sloten om f 1000 uit de ziekenkas der werkliedenvereeniging als grondkapitaal in de kas der nieuw opgerichte vereeni ging te storten, waardoor het mogelijk wordt, dat de leden der werkliedenver eeniging, die lid dezer vereeniging wor den reeds met 1 Jan. a.s. van de zieken huisverpleging kunnen profiteeren. Toe tredende personen buiten de ziekenkas- vereeniging om, zullen echter nh 1 Ja nuari eerst drie maanden moeten contri- bueeren, en 26 cent entrée-geld betalen. Door dit besluit zullen dus te Vlissin gen twee vereenigingen voor ziekenhuis- verplegingsvereeniging ontstaan. Goes. Lezing ds Kruyswijk. Gaar ne herinneren wij er aan, dat a.s. Donder dagavond te acht uur ds Kruyswijk uit Vlissingen, op uitnoodiging van den Chr. Besturenbond in de Chr. Bewaarschool een lezing hoopt te houden. De toegang is vrij voor de leden der aangesloten or ganisaties en alle belangstellende geest verwanten. De belangstelling zal zeker groot zijn. Gisteravond hield de A.R. Kies ver eeniging een goed bezochte vergadering onder leiding van haren voorzitter den heer Rastmeijer. Hoofdschotel voor dezen avond was de behandeling van het concept-program van actie en het voorstel van het C. C. in zake de candidaatstelling. Na een toelich ting door den heer Zuidema volgde een opgewekte bespreking waarvan het resul taat was, dat besloten werd de volgende wijzigingen voor te stellen: Justitie. b. te lezeu: Krachtig tegengaan van de invloeden die de oneerbaarheid bevor deren en <ie goede zeden kwetsen. Binnenl. Zaken en Landbouw. Onder b. te schrappen de woorden: indien mogelijk. Onderwijs. d. aldus te lezeuAangezien het niet op den weg der Overheid ligt openbare bewaarscholen te stichten ot te onderhou den, worde de financieelo bemoeiing der Overheid met het bewaarschoolonderwijs beperkt tot het geven van een subsidie Naar het Engel ch. 107) o— „Mijn beste", zeide hij, „ik vrees dat wij gaan vergeten, in Wiens hand het is te huwen en uit te huwen des levens kruis en des levens kroon. Leed is ons overkomen, terwijl wij het niet verwacht ten. Laat ons zien, wat het beste is om te doen. Ursula gaf zich gewonnen met een brekend hart, naar het scheen, maar zij gaf zich toch gewonnen, evenals in hare jonge dagen, zij gaf toe, dat de wil van haren man de wijste en beste was- Hij vertelde haar in enkele woorden alles, wat Edwin dien dag zijn vadei bekend had; hoe deze beiden, veel bijeen zijnde, aan elkander gehecht waren ge raakt. Opgaande in deze liefde van welke Edwin plechtig verzekerde, dat zij niet vóór dien morgen openlijk was ver klaard hadden zij geen van beiden aan Guy gedacht. En zoo was dit alles gebeurd wat geen aardsche macht on gedaan kon maken dit alles, dat, van welken kant wij het ook bezagen, enkel duisternis scheen. We konden slechts ge blinddoekt voortwandelen, stap voor stap, waarbij alle richtingen op voet van ge lijkheid worden behandeld. Financiën. a. als volgt te wijzigen: Voortzetting van het financieel beleid der laatste ja ren. Vereenvoudiging en daardoor bezui niging in den publieken dienst. Verder een nieuwe alinea in te voe gen van den volgenden inhoud: De belastingen worden naar draagkracht geregeld waarbij inzonderheid met de groote gezinnen worde gerekend. Waters taat. b. Het slot aldus te lezenEn ten andore: door ontwatering, kanalisatie, af graving enz. van daarvoor geschikte gron den, zooveel doenlijk bevorderd. Voorts zullen maatregelen worden ge vraagd tegen den willekeur waaraan de autobusondernemingen blootstaan. Arbeid, Handel en N ij verheid. Bij te voegen: c. Naast deze voorzieningen van meer socialen aaxd, worde ook, aangezien een krachtige middenstand voor het volks leven noodzakelijk is bijzondere aandacht geschonken aan de bevordering van den bloei van handel en industrie, mede door een meer doeltreffende actieve handels politiek d. Definitieve afschaffing van de ver plichte vaccinatie. Inzake de candidaatstelling werd be sloten het desbetreffende voorstel aan te nemen maai er tevens krachtig op aan te dringen dat de candidaat die voor Zeeland wordt gekozen het contact met dezen kring zal bewaren en ook een werkzaam aandeel zal nemen in de pro paganda. De eerste vergadering in dit seizoen is uitstekend geslaagd. lerseke. Gisteren vergaderde de Ge meenteraad. Ingekomen was verslag van de werkloozencommissie over gedane werkzaamheden en vergaderingen in het verloopen seizoen. Een en ander geeft reden tot dankbaarheid. Gemiddeld 10 we ken werkten 15 mian aan meest pro ductief werk. Uitgegeven werd f 1098.681/2- De waarborgsom der Ned. Herv. school (verbouwing) h f 102 zal worden belegd bij de Bank der Nedarl. Gemeenten. Ont heffing van vak j werd wederom ver leend voor den tijd van 3 jaar. De vleesch- keuringsdienst (gemeente Kruiningen) stelt voor wegens ziekte van den hulpkeur meester Verburg de begrooting h f810 te verhoogen. De nieuwe hulpkeurmeester verdient f 40 plus vrij reiskosten. Aangeno men met algemeene stemmen. De oom missie benoemd tot nazien der rekening Burg. Armbestuur adviseerde tot goed keuring. Alzoo besloten. Idem begrooting. Vastgesteld werd de vergoeding aan de bijzondere scholen over 1926: Kakeldans f 1774.56, Dreef f 1513,78 en Kerkboek f 1246,65. Nu komt aan de orde behandeling der ge- meentebegroioting. Aan de algemeene be schouwingen wordt alleen deelgenomen door dhr Ossewaarde, die eenige opmer kingen wijdt aan het verleden, het heden en de toekomst. Niemand gaat er even wel op in, behalve de voorzitter, dis niet in details zal treden, maar alleen opmerkt, dat eT meer dingen zijn waar aan anderen zich ergeren, maar die toch niet nagelaten zullen worden. Dhr Ossewaarde wil de presentiegelden der raadsleden verhoogen en deze van f108 brengen op f250. De voorzitter brengt in herinnering, dat een vorige maal de raad afwijzend hierop beschikte. Dhr Mol wil het brengen op f2.50 per zitting per lid. Dhr Bom is er tegen. Dhr Wil lemsen ondersteunt het voorstel-Mol, het welk wordt aangenomen. Bij behandeling der salarisverhooging ambtenaren secretarie: 1. met f 150, 2. met f 100 en 3. met f50 is Ossewaarde tegen. Hij achtte wenschelijker de posten van secretaris-ontvanger te splitsen en dan zou een der vorige ambtenaren ont vanger kunnen worden. Dit zou een be sparing zijn van f 1200. Spr. acht het wenschelijk een commissie te benoemen die deze zaak zou onderzoeken om te informeeren bij Ged. Staten of dit kan. Dhr Mol ondersteunt ten deele den vorigen spreker. De voorzitter merkt op, dat z.i. Ged. Staten absoluut geen mede werking daartoe zullen verbenen. Dit acht hij de huid verkoopen, vóór de beer geschoten is. Dhr Bom vindt het belachelijk, om te vertrouwende op dat geloof, dat door het verleden van ons allen was bevestigd geworden het sterke geloof, dat voor de eenvoudigen en de God-vreezenden het kwaad niet anders is dan een vermomde bode van het goede. Zooiets zeide John ook en zijn woorden vielen als balsem op haar gewonde hart. Ten slotte zag zij op als om te zeggen, dat zij met Gods hulp en den troost van "haar man dit alles zou kunnen dragen. „Maar Guy weet het niet. Hij be hoeft het nu ook nog niet te weten niet voor hij wat sterker is. Edwin zal het hem toch niet zeggen?" „Neen; hij beloofde mij, dat hij dat niet zou doen. Schrik niet zoo. Ge be hoeft niet bang te zijn. Maar deze verzekering scheen juist haar vrees op te wekken. Zij spande haar gehoor in om het geringste geluid op te vangen van de kamers boven de kamers van de jongens. Guy en Wal ter hadden een kamer te samen; Edwin had er een alleen. „Zij zullen zeker niet bij elkaar zijn. Guy houdt ervan soms bij Edwin's haard te zitten. Hoor! ging Guy's kamer4 deur daar niet open?" „Lieve", en hij hield haar terug. „Ik weet het John. Ik denk er niet aan te gaan. Guy zou iets vermoeden. Neen, zeker, ik ben niet bang. Zij hielden altoos kunnen denken, dat een ontvanger zoo maar ontslagen zou kunnen worden, al leen om een post vrij te maken. Dhr Scheele vindt de verhooging voor de ambtenaren te klein. Hij wil bij den eersten ambtenaar beginnen met f 1800 en 5 jaarl. verh. van f 100, max. f2300; den 2en f 1300 en 6 jaarl. verh. van f 100 max. f 1800; den 3en f 800 met jaarl. verh. van f 100, max. f 1300. Dhr Willemsen acht het huidige sa laris voldoende, natuurlijk is het aange namer om voor te stemmen. Maar dit kan niet. Dhr Scheele vindt dhr Willem sen kapitalistisch en reactionnair, wat dhr Willemsen uitvoerig bestrijdt. Dhr Bom zou liever ieder der ambte naren met f 100 verhoogen. In stemming gebracht, staken de stemmen over het voorstel van B. eii W/. 5 vmor en 5 tegen, 1 blanco, J. Sinke). Vóór Scheele, Bom, Ossewaarde, de Koeijer, de Jager. Tegen dhrn Willemsen, Hartoog, van Es, Mol en Daane. Bij den post nachtwacht acht Osse waarde het wenschelijk, dien persoon in uniform te steken, wat 3e voorzitter niet t-oodig acht. De post in stemming ge bracht, blijft ongewijzigd. Bij onderhoud der brandbluschmiddelen vraagt de heer Ossewaarde het woord. Hij stelt de vraag, of die middelen in orde zijn. In algemee- nen zin meent de voorzitter bevestigend le kunnen antwoorden. Dhr Scheele is van een andere meening z.i. zijn de middelen niet in orde. Bo vendien is bij den vorigen brand schrome lijke nalatigheid gepleegd, wat weer ande ren bestrijden. De subsidie burgerwacht wil de heer Scheele schrappen. Ook dhr Ossewaarde wil zulks. In rondvraag gebracht wordt deze post aangenomen met 9 voor en 2 st. tegen, dhrn Ossewaarde en Scheele. Dhr Ossewaarde wil een bliksem-aflei- der op den toren. Verworpen met 9 tegen 2 voor. Dit jaar zal aan de haven f 1000 meer worden besleed dan vorig jaar. Bij onderhoud urinoirs etc. wil dhr Scheele dit verhoogen met f 15 en bren gen op f 100. ïn stemming gebracht, wordt dit aangenomen met 10 voor 1 tegen. Dhr Scheele stelt voor om 11 uur de vergadering te verdagen tot Donderdag» avond, wat wordt goedgevonden. Borsselen. In de vergadering van den dijkraad der waterkeering van den calami- teuzen polder BorsseTe weird de omschrij ving onderhoudswerken dienst 19291930 goedgekeurd. De heer Overbeeke werd. beëedigd als lid van den Dijkraad Rilland-Bath In de Zaterdag gehouden spoedvergadering van den Raad, waarbij de heer Blok met kennisgeving afwezig vvas, deelde de voorz. mede, dat het in verband met ondervonden teleurstel lingen bij de aanschrijving van wachtgel ders gewenscht was voorloopig in de va cature van hoofd der school te Bath een 'tijdelijk functionaris aan te stellen- In overleg met den inspecteur van het L.O. werd daartoe voorgedragen mej. v. d. Heij'de te Wissenkerke, die met alg. st. tot tijdelijk hoofd werd benoemd. Na mens B. en W. werden enkele mededee- lingen verstrekt betreffende de in aanmer king komende wachtgelders. B. en W. achten het gewenscht er bij' den Minister op aan te dringen dat geen Jt. K. hoofd te Bath zal worden benoemd, daar dit niet in het belang der school zo|u zijn, terwijl' bovendien in de gemeente een R.K. school bestaat. De Raad sluit zich eenparig hierbij aan. Het voorstel om een belasting te heffen van de onbebouwde eigendommen krachtens art. 242 c der Ge meentewet om daaruit een "bijdrage te vinden voor het onderhoud der wegen, over welk voorstel in de vorige vergade ring de stemmen staalden, wordt thans aangenomen met 4 tegen 2 stemmen (voor de beide wethouders en de heeren Van 't Leven en "Wests tra te, tegen "de heeren David en v d. Sande). Daarna sluiting. Zoufelande. Loop der bevolking gedu rende de maand October. Ingekomen: Elizabeth Pieternellade Vis ser van Koudekerke. Ver!rokkenAdriana Barbara Schrijver naar Den Haag; Daniël Lievense naar Biggekerke; Willem Pietcr Jobse met ge zin naar Biggekerke. veel van elkander mijn jóngens." Zij ging weer zitten, terwijl zij zich zelf met geweld dwong, niet te luisteren, en niet bang te wezen. Maar de waar heid was haar te machtig. „Hoor! 'tis zeker, dat zij met eikan ker spreken! John, gij zeidet, dat Edwin beloofd heeft?" „Hij heeft het eerlijk beloofd." „Maar als Guy op de een of andere manier achter de waarheid is gekomen? Hoor, zij spreken erg luid! Daar valt een stoel. O, John houd mij niet tegen! Mijn jongens mijn jongens." En zij vloog, in grooten angst, naar boven. Wat een tafereel voor een m-oeder om te zien! Twee broeders op wie wij trotsch waren en die, wij wisten dat, van hun Kinderjaren af, nooit een hand tegen elkander hadden uitgestoken nu met elkaar vechtend als Kain en Abel. En te oordeelen naar de woede in hun gezicht, zou de strijd wel eens op Bezelföe ma nier hebben kunnen eindige®. „Guyl Edwin!" Maar de moeder had even goed tegen den wind kunnen! schreeuwen. De vader kwam binnen en scheidde ze. „Jongens, zijt ge gek geworden? om zoo te vechten als beesten! Schaam je Guy. Edwin, ik vertrouwde je!" „Ik kon hel niet helpen, vader! Hij had St Laurens. Maandagavond vergader de de A.R.-kiesvereeniging onder voor zitterschap van den heer P. Boon. In de vacature van bestuurslid werd gekozen de heer G. Prins. Allereerst kwam in be spreking het Program van Actie, waarover verschillende vragen werden gesteld en waarop een tweetal amendementen wer den voorgesteld. Met de wijze van can didaatstelling kon men zich over het al gemeen vereenigen; echter werd de wensch naar voren gebracht, van een eigen Zeeuwschen candidaat. Daarna refereerde de heer Prins over „Iets over het Koloniale vraagstuk". Op heldere wijze werd door hem behandeld het verleden, het heden en de toekomst van ons Indië. De verschillendo verhoudingen werden geschetst en de nadruk gelegd op de fouten, welke onze koloniale politiek heb ben aangekleefd en nog aankleven. Er moet worden aangestuurd op een voortgaande ontwikkeling van de zelf standigheid van Indië, echter binnen het algemeene siaatsverband, waarbij de lei ding van Nederland verzekerd is. Ook het onderwijs in Indië is een kwestie van allergrootst belang, terwijl het gezag moet worden gehandhaafd tegenover de revolu tionaire woelingen. "Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door en kele aanwezigen gebruik gemaakt. Westkapelie. Alhier wordt getracht in de Ned- Herv. Kerk gelden bijeen te krij gen, teneinde te kunnen komen tot het aanleggen van een kerktelefoon, zoodat zij, die door omstandigheden niet in staat zijn den kerkdienst bij te wonen, o.a. zie ken, in staat gesteld kunnen worden, de preek thuis te kunnen hooren. Onder de ingekomen giften, voor dat doel bestemd, werd Zondag 1.1. ook in het kerkezakje in gesloten enveloppe, de zeker niet 'onbelangrijke gift van f365 aangetroffen. Poortvliet. De heer J. van Gorzel, oud burgemeester van deze gemeente, oud officier van administratie bij de marine, is, bijna '64 jaar oud, overleden. Tholen. Zaterdag vergaderde de vis- schersvereen. „Helpt Elkander", alhier. Van de 64 leden waren er 31 aan wezig. Uit het financieel verslag over 19271928 bleek, dat ontvangen was f453.83V2, uitgegeven f351.5l, goed slot f 102.83V2- Het reservefonds is gestegen tot f 2649.24V2. Herkozen tot bestuurslid de heeren J. Schot en H. Kegge en C- van Luijk met 29, 30 en 29 stemmen. Tot bode werd benoemd de heer J Serleijn. Medegedeeld werd, dat afwijzend was beschikt op een request aan den raad, om uitbetaling der gemaakte kosten vooï het strykbaar maken der masten. Tevens werd besloten, een verzoek aan den raad te richten tot het plaatsen van een rood licht aan den onderkant der brug, opdat de schippers hij donker weer kunnen zien, waar de onderkant der brug is. Besloten werd op 17 November fees telijk te vieren het 25-jarig bestaan der vereeniging, dat samenvalt met het 25- jarig jubileum van 'den voorz. Besloten werd de voorzitters der zustervereeniginr gen dan uit te noodigen, benevens den heer Mr Fokker, voorz. van het visische- rïj-bestuur. Tot voorz. der feestcommissie werd benoemd de heer M. van Duiven- dijk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Giessendam en Neder- Hardinxveld, P. de Looze te Renkum. Aangenomen naar Enkhuizon, J. J. Meijer te Wijnaldum. Bedankt voor Kralingen, A. K. Straatsma te Zandvoort. Geref. Kerken. Tweetal te Vlissingen, H. W. H. van Andel te St. Pancras en Heer Hugowaard ■a N. Willemse te Abcoude. Te Urk, ,1. P. C. ten Brink te Westmaas en W. Doorenbos te Gerkesklooster. Beroepen te Oudega (W.), J. Snoey, cand. te Tinte. Bedankt voor Hoek van Holland, A. Don dorp te Wagenborgen. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Schiedam, P. Zwier te Papendrecht. geen recht om heimelijk in mijn kamer te sluipen; geen recht om Tiaar brief uit mijn hand te scheuren." ,,'tWas dus een brief van haar?" riep Ouy woedend. „Zij schrijft je dus" En gij schrijft haar terug?" Edwin antwoordde niet; maar hij stak z jn hand uit naar den brief, met een blik van woedende hartstocht, welke zoo zel den in hem kon worden opgemerkt misschien geen drie keeren sedert zijn jongensjaren. Guy lette er niet op. „Geef het terug, Guy ik waarschuw jol" - „Niet voor ik hem gelezen heb. Ik heb een recht er op." „Gij hebt geen recht er op. Zij is de mijne." „De uwe?" en Guy lachte in zijn ge richt. „Ja, de mjjne. Vraag mijn vader vraag het moeder Zij weten het." „Moeder 1" en de brief viel den armen jongen uit de hand. „Moeder, gij zult mij niet bedriegen. Hij zegt het maar om mij te ergeren. Het was een vlaag van hartstocht, dat weet ik. Moeder, het is toch niet waar?" Die erbarmelijke toon de bijna kin eerlijke manier toen hij haar hij de mouw greep terwijl zij zich van hem afkeer de Ach die arme Guyl „Edwin, is het mijn broeder Edwin? Heinkenszand. Betreffende de bevesti ging en intrede van ds J. W. van Koeten bij de Ned. Herv. Gemeente alhier wordt ons nog gemeld, dat aan de handoplegging werd deelgenomen door den consulent ds Wegeling van 's Heerenhoek en ds Koopmans te Eikerzee. Na de intrede werd ds Van Kooton toegesproken door zijn vader, den heer Bos, namens het thool. gezelscliap Excel sior te Utrecht, ds Koopmans als vriend en ds Wegeling als consulent Van de ringpredikanten waren verder aanwezig ds Gcrrotsen, ds Kalshoven en ds Kelder. Ook was het Dag. Bestuur der gemeente tegenwoordig. Kieetlnge. Maandag j.l. had de ver kiezing plaats voor 6 loden van het kies college der Ned. Ilerv. Gemeente. Inge leverd waren 78 stembiljetten. Gekozen zijn: J. Blomaard (aftr.) mot 67 stom men, B. Nieuwenhuijse (aftr.) mot 65 st., J. de Jonge (aftr.) met 7*2 st., J. Straub (aftr.) met 52 st., M. Eversdijk mot 26 st., en Th. do Kam met 23 st. Kerkbouw. De Ned. Herv. Kerk te Hillcgom zal vergroot worden. De nieuwe kerk, waar f 100.000 voor noodig is, zal plaats bieden aan duizend bezoekers. Het gebouw, dat thans in gebruik is, heeft zeshonderd zitplaatsen. Iemand, die on bekend wenscht te blijven, hoeft f 20.000 voor het bouwfonds geschonken. Evangelisatie. Door do bestu ren van de Stadsevangelisatie en de Ver eeniging „Gemeentebelang" te Zwolle is, ter assistentie van do plaatselijke rechtz. Herv. predikanten, voor den wijk- en jeugdarbeid benoemd de hoer A. M. Knottnerus, theol. cand. van de universi teit te Groningen. B eroop i ngswerk. ITot „Vad." meldt, dat de Vereeniging voor Evenredjgo Vertegenwoordiging in de Ned. Herv. Ge meente in Den Haag, aan liet kiescollege aanbeveelt voor hot te vorinon drietal in de vacature-dr Troelstra, de heeren A. Adriani, Baarn; dr S. F. H. J. llerkel- bach v. d. Sprenkel, Botterdam en dr F. W. A. Korff, Heemstede. (Dankdag.) Ned. Herv. Kerk. Kra.bbendijko, vm. en nm. ds Noolemans, 6 u. ds Kamsteeg! rede voor de Jongcl. Vereen. Souburg, 9.30 ui. ds II. v. Oycin van Rit- them, 7.30 u. Dr J .Th. Ubbink. Ritthem, 9.30 u. Dr J. Th. Ubbink van Souburg, 2 u. ds II. v. Oyen. Koudekerke, 9.30 u. ds R. ten Kate. 'tZand, 7 u. ds B. ten Kato. Gerei Kerken. Krabbendijke, vm. en nm. ds Andree. O. en W. Souburg, 9.30 en 2 u. dr Wuith. Geref. Gem. lerseke, vm., nm. en av. ds Kersten. Bevorderd tot doctor in de w*is- en natuurkunde aan de Universiteit to Utrecht mej. C. E. Bleeker, gob. to Mid delburg, op proefschrift. Schoolbestuur in 't gelijk gesteld. In de maand Februari werden door den burgemeester van Sleen in 'zijn hoedanigheid van hulpofficier van Justi tie do boeken en bescheiden betreffende de administratie der Chr. school te Schoonoord in beslag genomen, terwijl tegen het hoofd dier school, den voor zitter en secretaris van het schoolbestuur proces-verbaal weTd opgemaakt, terzake van het onjuist invullen van de leerlin- genlijsten, bedoeld in art. 18 der L.O.- Wet 1920, waaruit voor het Rijk en de gemeente nadeei ontstond, doordat de uit- keering bedoeld in art. 101 dier wet aan het schoolbestuur hooger werd dan rechtens dat bestuur toekwam. Na gehou den onderzoek zijn door den Minister van Financiën en van Onderwijs het hoofd der school en het schoolbestuur in het gelijk gesteld en worden de ingehouden subsidies aan die school uitbetaald. (Zou dat deel der linksehe en „neu trale" pers, dat zoo heftig hoeft afgegeven op dit schoolbestuur ear zelfs op de school- Wie zou dat hebben gedacht!" Half verbijsterd zag hij van den een naar den ander; maar niemand sprak niemand sprak hem tegen. Edwin ,wiefts hartstocht geheel ver dwenen was, bukte zich bedroefd en oot moedig om den brief van zijn verloofde op te rapen; toen vloog Guy op hem toe en greep hem hij de kraag. „Gij lafaard hoe durfde ge? Neen ik wil hem geen kwaad doen; zij houdt van hem. Ga weg gij allen. O, moeder, moeder!, moeder 1" Hij viel haar snikkend om den hals- Zij nam hem in hare armen, zooals zij placht te doen toen hij een kind was en zoo verlieten wij hen. „Als een, dien zijne moeder vertroost." Ja, profeet van Israël, gij waart wijs. HOOFDSTUK XXXÏII. John en ik zaten bij den haard in de studeerkamer tot lang na mirlernacht. Menige angstige nachtwaak had ik met hem gehouden, maar geen droeviger dan deze. Omdat nu, voor den eersten keer, ons huis tegen zichzelf verdeeld wast Een leed was gekomen niet van huiten maar van binnen een leed, dat wij niet in het aangezicht konden zien en dragen als één huisgezin. ("Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2