No. 32 Dinsdag 6 November 1928 43e Jaargang COUPONS -- UITLOTINGEN HENDRIKSE& Cos BANK-GOES Buitenland. Binnenland. Dr.H.NANNING's HAEMOFERRIN Belangrijkste Nieuws. per 1 November 1928 worden verzilverd door Uit de Provincie. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3, Losse nummersf0. Prijs der Advertentiên: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cj Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZLIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. fel. no. 259. V De doode coalitie. Mr Marchant heeft bij de opening van de a'.gemeen e vergadering van den Vrijzin- nig-Democratischen Bond een politieke rede gehouden die om meer 'dan eene reden belangrijk genoeg is om er een oogenblik bij stil te staan. De geheele rede was een doorloopende bestrijding van de coalitie-gedachte. Dat was op zichzelf reeds eigenaardig. Immers Mr Marchant verklaarde in de zelfde rede met grooten nadruk, dat de coalitie even dood is als de formule waar mede men haar leven heeft trachten in te blazen. Na een zoo stellige verklaring van zoo deskundige zijde zou men mogen verwach ten dat deze zaak als afgedaan werd be schouwd. Met een doode behoeft men toch niet meer te vechten. Als een vijand, dien men, zooials, Mr Mar chant dat deed, langer dan een kwart eeuw heeft bestreden eindelijk dood is, voorgoed dood, zoodat a'.le twijfel dien aangaande uitgesloten is dan behoeft men zich daarover toch niet meer druk te maken. Dan richt men zijn aandacht op andere onderwerpen. De Vrijz.-Democratische redenaar echter deed anders. Heel zijn lange rede werd beheerscht door vrees voor de coalitie; het was een doorloopende bestrijding van de met zoo veel ophef doodverklaarde coalitie. Dat was zeker al heel merkwaardig. Maar meer eigenaardig was toch nog, dat dezelfde rede per slot van rekening werd oen geregeld pleidooi voor de recht matigheid van een Kabinet steunende op de rechtsche partyen, voor herstel van de coalitie dus. V Pleidooi voor de coalitie. Mr Marchant ging bjj zijne redevoering uit van de zeker niet onlogische stelling, dat een vruchtbaar regeerbeleid alleen mogelijk is, wanneer het Kabinet in zijn wording en in zijn beleid innig verbonden is met het parlement. Eisch van het democratisch beginsel, 'zoo betoogde hij, is, dat wij de geestelijke ontwikkeling van het volksleven waar nemen, bestudeeren en. de rechtsvorming, de wetgeving en het bestuur daarnaar richten, daarbij aanpassen. Ter verduidelijking werd hieraan toege voegd; „De volksgeest is niet de waan van den dag. Het is de overtuiging van wat recht is, die zich vormt onder den in vloed van nadenken, van ervarinv, van godsdienst, van kunst, van ontwikkeling en beschaving. Deze volksgeest, deze volksovertuiging vormt zich onder de lei ding van de intellectueel hosten der sa menleving, ,van voorgangers op allerlei gebied. Zoo wordt door het volk de rechts vorming gevraagd. Deze klanken worden opgevangen door de staatkundige organisaties, waarin de geesten van gelijk beginsel zich hebben vereenigd en hier vinden de gegevens een vorm, zooals die door dat beginsel wordt geëischt. Onze taak is, deze verschijningsvormen waar te nemen, te herkennen, te schiften. Van deze verschijnselen studie makende za! men in elke periode van ontwikkeling komen tot de erkenning, dat er uitingen zijn van den volksgeest, die, zij het in verscheiden vorm, trekken gemeen heb ben, waarin de overhee.rschende gedach ten van het volksleven zijn terug te vin- den. Die eenheid van inzicht, flie geestelijke verlangens vragen om bevrediging. En die staatkundige groepen en organisaties, welke zij het ouder leiding van verschil lend beginsel, tot vertolking zijn gekomen van dezelfde gedachten, die groepen zijn aangewezen, tot heil van het volk, om elkander te vinden teneinde aan de rechts vorming tezamen voort te werken." En zoo kwam de spreker vanzelf, moest hij komen bij een punt waar hij niet wilde wezen, bij de coalitie. Maar als men nu zulk een coalitie niet wil? Als men nu in zijn hart een tegenstander is van een rechtsche meer derheid en een rechtsch Kabinet,, wat dan? Het antwoord was al bij, voorbaat ge geven in deze woorden: „De loop dien de geestelijke ontwikkeling van bet volks leven neemt is tenslotte een vast gege ven, waarnaar de staatsman heeft te wer ken, ook al zou hij: die ontwikkeling voor zich liever anders hebben gewenscht. Zoo eischt het, volgens Mr Marchant, de democratie, die daarmee een krach tig pleidooi leverde voor de rechtmatig heid van de coalitie en een op de coalitie steunend Kabinet. De presidentsverkiezingen in Amerika. Vandaag heeft het eerste deel der pre sidentsverkiezingen plaats, n.l. de ver kiezing der mannen, die dan in Januari van het volgend jaar definitief den Ame- rikaanschen president hebben aan te wij zen. Deze „kiesmannen" worden onmid dellijk door het Amerikaansche volk ge kozen. Elk der 48 staten van Noord - Amerika levert zooveel „kiesmannen", als hij in totaal afgevaardigden naar den se naat en naar het huis van afgevaiar-"' digden der Vereen. Staten zendt. De Senaat telt 96 leden in totaal. Op het oogenblik hebben in [het huis van afgevaardigden 435 leden zitting. Beide Amerikaansche partijen, die een candri daat voor de presidentsverkiezing gesteld hebben, de republikeinsche regeerings- partij en de democratische oppositie-partij hebben dus in totaal 531 „kiesmannen" te leveren. Voor de overwinning is voor de eene partij de verkiezing van minstens 266 „kiesmannen" noodig. Het resuliaat der definitieve presidents verkiezing laat zich in het algemeen naar het resultaat der verkiezing van de „kies mannen" met zekerheid voorspellen. Men verwacht pas morgenmiddag den uitslag der verkiezing van de kiesman nen. De gemeenteraadsverkiezingen. De Daily Herald, het orgaan van de Engelsche arbeiderspartij, is in zeer tri omfantelijke stemming over den afloop der gemeenteraadsverkiezingen. Haar par tij heeft do macht in zes gemeenteraden veroverd (Finsbury, Swindon, Leeds, Lei- cester, Derby en Rotherham) en be heerscht er nu in het geheel 27. Het aantal zetels dat zij gewonnen heeft, be draagt 212 netto (265 gewonnen tegen 53 verloren). Moord en doodslag. Telken jare geeft het Pruisisch statis tisch bureau officiëele opgaven omtrent den omvang der criminaliteit. De laatste gegevens, die pas zijn verschenen, loo- pen over 1926. Er blijkt uit, dat in dat jaar in Pruisen 906 menschen door moord en doodslag het leven hebben verloren en wel 557 mannen en 349 vrouwen. Deze cijfers zijn iets hooger dan voor 1925 en deze stjjging berust op het toegenomen aantal kindermoorden. Het aantal moor den op volwassenen is wat gedaald. Een instorting. Bij1 den stuwdam nabij Obernau (Beie ren) heeft door een instorting een ernstig ongeluk plaats gevonden. Tot dusver zijn twee dooden en een zwaargewonde ge vonden. Een steiger van 8 M. hoogte is inge- gestort, toen Twee met beton geladen wagons van een veldspoor er over reden. De beide wagens vielen in de diepte en sleurden drie arbeiders mee, van wie er twee werden verpletterd en op slag ge dood, terwijl de derde er met ernstige kwetsuren afkwam. Een vierde arbeider wist zich op het laatste oogenblik in veiligheid te stellen. {Het conflict in de Duitsche metaal industrie. De „Vorwarts" verneemt uit Bochum: Alles wijst er op, dat de strijd in de ijzerindustrie in de komende dagen in het teeken zal staan van voorbereiding van een door derden ingeleide bemidde- lings-actie- Naar verluidt staat het rijks- arbeidsministerie, evenals hot rijksminis'- terie van economische aangelegenheden in nauwe voeling met de leiders uit vak- vereenigings- en werkgeverskringen. Hiernevens moeten besprekingen ge voerd worden tusschen leiders uit vak- vereenigingskringen van het Centrum zoo wel als van industriëelen. Op welken grondslag "de bevoegde Ber- lijnsche autoriteiten hun bemiddelings actie denken te voeren, staat nog niet vast. De gevolgen der uitsluiting in de me taal-industrie zullen zich in den mijn bouw spoedig steeds meer doen gevoelen, daar 25 a 35 procent van de productie der mijnen door de ijzer-industrie wordt gebruikt. Bij de Ver. Stahlwerke is de werktijd reeds verkort en ook bij de andere mijnen zal dit weldra moeten geschieden. Het rijicshureau voor arbeidsbemidde ling en werkloozenverzekering hield zich bezig met de vraag of er ondersteuning moet worden betaald aan de uitgesloten metaalbewerkers, waarbij men tot de op vatting kwam, dat dit niet kon geschieden. Het bestuur van 'het rijksbureau wil daarmee niet vooruitloopen op de beslis sing door de arbeidsrechtbank, maar het motiveert zijn besluit met de verklaring, dat een massa-ontslag als een uitsluiting moet worden beschouwd. Volgens de be palingen der wet echter mogen.uitgesloten werkloozen tijdens den duur der uitslui ting geen werkloozenondersteuning 'trek ken, waarbij het volgens de wet onver schillig is, of de uitsluiting contractbreuk beteekent of niet. Gisteravond hielden leden van den Duit- schen metaalbewerkersbond, na afloop van een vergadering der communistische partij, een betooging. Na het zingen der Internationale en talrijke redevoeringen ging de menigte uiteen, zonder dat incidenten voorvielen. De Graf Zeppelin ie Berlijn. Tot laat in den avond stroomden gis teren honderdduizenden Berlijners met be hulp van alle mogelijke verkeersmiddelen naar het vliegterrein Van Staaken, waar de Zeppelin verankerd was. Overal waren kooplieden opgedoken met levensmidde len, couranten, briefkaarten, enz. Hoe dichter men bij Staaken kwam, hoe be nauwender de drukte. Boven het terrein zweefde, met het uitzicht van een reus* achtigen lichtbol, het luchtschip aan zijn mast. De zoeklichten wierpen een ma- gischen zilverglans op de Graf Zeppelin; daarbuiten was alles in Egyptische dui sternis gehuld. Eerst tegen 11 uur 's avonds begonnen de massa's terug' te stroomen. Gistermiddag te 12 u. 25 reden de auto's, waarin de opvarenden van de Zeppelin hadden plaatsgenomen, door de Brandenburger Poort en vervolgens door de straten, die met duizenden enthousiaste belangstellenden gevuld waren. Begeleid door politieauto's verschenen de automo bielen tenslotte in de Wilhelmstrasse voor het paleis van den Rijkspresident. Het staatshoofd ontving de bemanning en hield een toespraak, die door dr Hugo Eckener beantwoord werd. Vervolgens be gaven de luchtreizigers zich naar hotel Kaiserhof om wat rust te nemen. De Etna. Gisternacht is de uitbarsting van de Etna weer heviger geworden. Te Mon- tenaci heeft zich een nieuwe krater ge vormd die een groote hoeveelheid lava uitspuwt, welke zich beweegt in de rich ting van Niuiziata en Mascali. Nunziata en de omringende dorpen zijn bij' wijze van voorzorg: ontruimd. De amnestie in België. De Belgische Minister van Justitie heeft zijn amendementen ingediend op het am- nestieontwerp van de commissie. Volgens den nieuwen tekst.der regeering zal nie mand zijn politieke rechten kunnen her krijgen, daar de regeering weigert 'deze rechten te herstellen.. Wettelijke schikkin gen, waardoor rehabilitatie mogelijk wordt, zullen echter vele veroordeelden in staat stellen ze opnieuw te verwervenl Korte berichten. Het conflict tusschen het Antwerp- sche trampersoneel en de directie van deze onderneming is opgelost, omdat het personeel een salarisverhooging van 2.50 francs per dag heeft bekomen. Geheel Roemenië wacht in volko men rust de qplossing van de regeerings- crisis af. Noch uit de hoofdstad, .moch uit de provincie worden betooging;en ge meld. De algemeene verkiezingen in Enge land worden waarschijnlijk reeds in Mei a.s. gehouden. De yliegtochten naar Indïë. Volgens bij de K.N.I.L.M. ingekomen bericht, is het derde vliegtuig, de H. N.A.F.C., bemanning Prillwitz, Wegner en Lischer, gistermorgen om 8 u. pl. tijd uit Cawnpore vertrokken en om 13.55 u. pl- tijd te Calcutta aangekomen. Peidoo i voor het Moerdijk kanaal. Het Eerste nationaal congres Binnen scheepvaart heeft naar uit Brussel aan het „Hdbl." wordt gemeld onder meer de volgende motie aangenomen: In verband met het Moierdijkkaïiaal stelt heit congres vast, dat de thans be staande verbindingen te water tusschen Antwerpen en den Rijn niet zoo goed,, zoo veilig en gemakkelijk zijn als door d© verdragen aan België is verzekerd. Het drukt den wensch uit, dat de dwin gende economische noodwendigheden en de veiligheid van de scheepvaart een rechtstreeksche verbinding tusschen Ant werpen en het Ho-Itandsch. Diep onmis baar doen. blijken, waardoor voor altijd de Rijnschippers gevrijwaard zouden zijn tegen thans bestaande belemmeringen, welke veroorzaakt worden door de ge dwongen doorvaart langs de Oosterscheld-e in de Zeeuwsche stroo-men. In afwachting dat die rechtstreeksche verbinding tot stand kome- is het congres van gevoelen, da't de noodzakelijkheid niet mag uit het oog worden verloren dat, om de onmisbare verbeteringen te beko men van de bestaande verbinding, de douanefaciliteiten, die de Rijnscheepvaaxt in verkeer met Nederlandsche havens g©- nieit, ook worden toegepast ten gunste van de Belgische doorvaart. Hooge Raad van Arbeid. Bij: beschikking van den minister van arbeii-d, handel en nijverheid is, met in gang van 1 November benoemd tot tij delijk adjunct-secretaris van den Ho-ogen Raad van Arbeid de heer mr ir A. W. Quint te 's Gravenhage. Bloedvonmend versterkingsmiddel f 2.60 p.V\ flesch, ƒ1.60 p'<£ flesch VOORONTWERP-LANDBOUW- ARBEIDSWET. De Min. van Arbeid, II. en N. heeft een voorontwerp van een Landbouwarbeidswet met verzoek om advies bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Kinderarbeid. Voorgesteld wordt, te bepalen dat een Leerplichtig kind geen landbouw- arbeid mag verrichten. Dit verbod is niet van toepassing op lichte werkzaamheden, welke worden verricht door kinderen van tien jaar of ouder in de onderneming der ouders, mits deze arbeid: a. niet wordt vér- richt gedurende den schooltijd dier 'kinderen, 'behoudens vergunning ingevolge art. 73 der Leerplichtwet; b. niet aanvangt vóór 8 uur des voormiddags en niet later eindigt dan 7 uur des namiddags. Arbeid van jeugdige perso nen en van vrouw en. Onder jeugdige personen worden verstaan arbeiders beneden zestien "jaar, o-nder vrou wen, vrouwelijke arbeiders van zestien jaar en ouder. Bfj algemeenen maatregel van bestuur wordt zoo wordt voorgesteld voorgeschreven, dat bepaalde soorten van landbouwarbeid of landbouwarbeid onder bepaalde omstandighe den door jeugdige personen of door vrouwen op grond van gevaar voor gezondheid, de zedelijkheid of het leven niet mogen worden verricht of slechts mogen worden verricht onder de bij dien algemeenen maatregel go stelde voorwaarden. Een vrouwelijke arbeider mag geen land bouwarbeid verrichten binnen acht weken na hare bevalling. De tijd, gedurende welken onmiddellijk vóór de bevalling geen landbouw arbeid is verricht, komt tot ten hoogste twee weken in mindering van dezen termijn. Een jeugdige persoon of een vrouw mag op Zondag geen landbouwarbeid verrichten, behoudens' in de gevallen bij algemeenen maatregel van bestuur' bepaald. Dit vindt, voor personen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den wekelijkschen rustdag op den Sabbath of Zevendedag viert, overeen komstige toepassing onderscheidenlijk ten aan zien van den Sabbath of Zevendedag, indien die personen een daartoe strekkend verzoek tot het hoofd of den bestuurder der onder neming hebben gericht. Een vrouwelijke persoon, die gehuwd is, of die, ongehuwd zijnde, een huishouding te verzorgen heeft en daarvan het hoofd of 'den bestuurder der onderneming heeft kennis gegeven, mag op Zaterdag na 1 uur des na middags geen landbouwarbeid verrichten, be houdens in de gevallen bij algemeenen maat regel van bestuur bepaald. Een jeugdig persoon of een vrouw mag geen landbouwarbeid verrichten tusschen 7 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags, behoudens in de gevallen bij algemeenen maat regel van bestuur bepaald. Blijkens de Memorie van toelichting meent de minister, daar de landbouwarbeid nog nooit een wettelijke regeling heeft gevon den, groote waarde te moeten toekennen aan eenvoudige voorschriften, waarop betrekkelijk weinig uitzonderingen behoeven te worden toegelaten en waarvan de naleving gemakke lijk te controleeren is. Dit principe heeft ertoe geleid om geen bepaalden dagelykschen arbeidsduur in de artikelen op te nemen, doch te volstaan met de vermelding der tijdstippen, tusschen welke de dagtaak der beschermde personen moet worden gesteld, en voorts om den leeftijdsgrens, waarop de bescherming van jeugdige personen ophoudt, Binnenland. Een vóór-ontwerp Landbouwarbeidswet. Een nieuwe behandeling van beender- tuberculose. Buitenland. De toestand in de Duitsche metaal industrie. De Zeppelin te Berlijn. Amnestie in België. Kabinetscrisis in Frankrijk. te stellen op 16 jaar. Bij een en ander is mede een punt van overweging geweest, dat de uitvoering der wettelijke voorschriften be scheiden eischen mag stellen inzake het toe zicht. Lettende op de omstandigheid, dat in den landbouw meer dan in de industrie de be- drijfsarbeid is samengegroeid met het gezins leven en den huishoudelijken arbeid, heeft de minister gemeend, zoo min mogelijk te moeten ingrijpen in het gezinsleven en daar om buiten alle bepalingen gelaten de werk zaamheden van de echtgenoote van het be- drijfshoofd, van diens dochter van 16 jaar of ouder. Wat den arbeid van kinderen betreft, hecht de minister er groote beteekenis aan, flat de voorbereiding voor hun maatschapppeljjke positie niet door dien arbeid wordt geschaad en niet er door ten achter blijft in vergelijking met kinderen, die in de andere takken van volksbestaan hun plaats zullen vinden. Voor de uitvoering van het ontworpen wets voorstel acht de minister de bestaande organi satie der Arbeidersinspectie het aangewezen lichaam. In hoofdzaak komt het voorontwerp over een met het voorontwerp landbouwarbeids wet in 1921 openbaar gemaakt. Post- en Telegraafkantoor te G oes. L Lijist van ohbestetbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen in de tweede helft der maand October 1928, Brieven, binnenland: A. Ruisaiard, Baar land; Mej. T. v. d. Have, Rijswijk; Mej. A. Poortvliet, geen plaatsbestemming; G, de Vos, Fijnaart. Briefkaart, binnenland: Mej. A. Poort vliet, geen plaatsbestemming. Stemdistricten. In „St.-ct." nr 216 is opgenomen een nadere regeling der verdeeling in stemdistricten van kies kring XII, voor zoover de gemeente Woï» phaartsdijk aangaat, ingaande 1 April. Middelburg. Vrijdagavond hield de Chr. Middenstandsvereeniging een openbare vergadering, waarin als spreker optrad Ds D. Ringnalda. (Ds van Empel, mede als spreker aangekondigd, was verhin derd). Spreker begon met te herinneren aan den uitroep der profetenzonen te Gilgal in de dagen van Elisa: „Man Gods, de dood is in den pot!" Dit woord kan ook worden toegepast op de z.g. neutrale middenstandsorgani satie. Schijnbaar gaat het hier om vragen van materiëelen aard, zoodat de organi satie strikt neutraal kan zijn, maar de werkelijkheid is anders. Spr. behandelde vervolgens deze twee vragen: Waarom niet „neutraal" georgani seerd en: Waarom alleen Christelijk ge organiseerd. Wat betreft de eerste vraag betoogde spr., dat men zich niet bij een neutrale organisatie kan aansluiten, om de een voudige reden, dat zulk een organisatie niet bestaat. Van alle organisatieleven geldt, dat neu traliteit een leuze is zonder werkelijken inhoud, een schoonschijnende giftige ko lokwint, die den dood in den pot brengt, een valsche vlag op de modderschuit van anti-Christelijke partij-propaganda. Deze stelling werd met tal van voor beelden uit de praktijk ook uit de omge ving toegelicht. Het tweede gedeelte van de rede werd een krachtig pleidooi voor de vereeniging van den Christel. Handeldryvenden en In dustriëelen Middenstand. f

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1