43e Jaargang Sèeffb/iïicus &/foe/<aar3S5&£ BESTEVAER HEHDRIKSE&Co's SANK - GOES EERSTE BLAD, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. stpeeft naap verbetering van toestanden en vereuiminó van bet menschel ijk beataan. 'tb vanzelf spiekend dat hij bjdc keuze van zn tabak hulde betuiöt aap het tabpikaat dat doop ppjja en kwali? tei't aan dezeerschen tegemoet komt.' aan de zachte geurige Belangrijkste Nieuws. per 1 November 1928 worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZÜIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Adminfstratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. 'Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Bewaarschoolonderwijs. In het ontwerp-Program van actie der A.-R. partij wordt omtrent het bewaar schoolonderwijs het volgende gezegd: Wettelijke regeling van het voorbe reidende onderwijs in dien zin, dat de ongelijkheid van behandeling van openbaar en bijzonder voorbereidend onderwijs verdwijne en de opdrijving van kosten zooveel mogelijk worde vermeden. Bij het lezen van deze passage ko men onwillekeurig verschillende vragen top. Om te beginnen: meet hier een wet telijke regeling noodzakelijk worden ge acht? En dan, hoe kan men zich een wettelijke regeling denken zonder een geweldige opdrijving der kosten? „De Standaard" die op het ont werp een breede toelichting gaf, geeft hier het 'gewenschte licht en schrijft: „Van financiëele gelijkstelling wordt ge sproken bij de punten h en d; bij het Middelbaar en Gymnasiaal Onderwijs en bij het Voorbereidend Onderwijs. 1 Het zal evenwel de aandacht niet ont gaan, dat de wijze, waarop hier wordt heengewezen naar gelijkstelling, verschilt. Dat kon ook moeilijk anders, al ware het slechts hierom, dat de eerstgenoem de soort van Onderwijsinrichtingen (H. B.S., Gymnasia en Lycea) van R ij k s- wege reeds steun ontvangen, en we dus slechts om een betere regeling behoe ven te vragen, terwijl de zorg voor de bewaarscholen om nu dezen term maar te gebruiken althans voor zoover ze niet' door het particulier ini tiatief worden opgericht en in stand ge houden, geheel, op gemeentelijk terrein ligt. Het Rijk doet voor deze scholen niets, nóch voor de gemeentelijke, nóch voor de particuliere, Wol is er meer dan ééne gemeente in het land, die ook de particuliere be waarscholen subsidiëert, maar regel is dit allerminst en ook bestaat daartoe geen enkele verplichting. 't Gevolg is, dat het bewaarschoolon derwijs in hoofdzaak van de gemeenten uitgaat en dat het bijzonder voorbe reidend onderwijs, enkele uitzonderingen daargelaten, geheel op eigen kracht moet bouwen. Hier komt de toestand dus vrij wel overeen .met dien bij het Lager Onderwijs vele jaren geleden. Nu zijn er theoretisch vier middelen om dien ongezonden toestand te verhel pen. Het eerste middel zou zijn om alle bewaarschoolonderwijs tot Rijkszaak te maken en het openbare en het bijzon dere daarbij op voet van gelijkheid te behandelen. Die oplossing bevelen we niet aan. Zij is in dezen tijd eenvou dig niet te betalen. De tweede methode zou kunnen zijn om het bewaarschoolondeiwijs tot ver plichte gemeentezorg te maken, met gelijke behandeling van het openbare en het bijzondere. Maar ook deze weg kan, om der kosten wil, evenmin worden in geslagen als de eerstgenoemde. Een derde uitweg zou hierin gele gen kunnen zijn, dat alle bewaarschool- onderwijs van het particulier initiatief zou uitgaan. In beginsel zouden we die oplossing boven elke andere verkiezen. Maar ze stuit o.i. af op de rechten uit de gemeentelijke autonomie voortvloei end en wordt bovendien door het prac- tisch bezwaar gedrukt, dat in de groo- tere centra, waar het 't minst ontbeerd kan worden, het voorbereidend onder wijs dan danig in het gedrang zou komen. Zoo blijft dan, naar ons oordeel, slechts het vierde middel over. Men verplichte de gemeenten niet tot het geven van bewaarschoolonderwijs, maar indien ze de publieke kas voor dat onderwijs openstellen, dan besta ook de plicht om het bijzonder voorbereidend onderwijs te behandelen op voet van gelijkheid met het openbare. Het za:l nu wel duidelijk zijn waar om punt d van onze onderwijsparagraaf luidt zooals ze luidt; met aan het eind dan nog de opwekking om vooral toch alle weelde te vermijden en kosten-op- drijving te voorkomen." Geheel bevredigd zijn wij door deze toelichting niet. Met het onder één en twee opge merkte zijn we het van harte eens. En wij zjjn ook wel van meening, dat i n- d i e n de gemeente in strijd met hare roeping scholen voor voorbereidend onderwijs onderhoudt, het bijzonder be waarschoolonderwijs niet achtergesteld mag worden. Een andere zaak is echter of de Rijks wetgever zich met deze zaak moet be moeien. En dan zijn wij geneigd deze vraag ontkennend te beantwoorden. Hef. komt ons voor, dat dit punt beter op een gemeenteprogram op zijn plaats is. Wenscht men bet echter op het pro gram van actie te handhaven, dan zou heit o.i. gawenscht zijn duidelijk uit te spre ken, dat het niet op den weg der Over heid ligt openbare bewaarscholen te stich ten of te onderhouden en dat de finan ciëele bemoeiing der Overheid met het bewaarschoolonderwijs behoort bepeikt te blijven tot het geven van een subsidie, waarbij alle richtingen op voet van ge lijkheid worden behandeld. Een fout hersteld. In het nummer van Vrijdag hebben wij via „Feiten en Cijfers" uit de Arnh. Post overgenomen een artikel waarin gezegd werd dat de Burgemeester van Amster dam niet bij de sluiting van de Olympiade tegenwoordig was geweest. Van bevriende zijde maakt men er ons echter opmerkzaam op, dat dit niet juist is. De heer de Vlugt heeft wel niet de Olympische vlag in ontvangst gemoi- men, maar hij was wel bij de sluiting1 aan wezig. Natuurlijk niet uit persoonlijke sym pathie, maar omdat hij als Burgemeester van Amsterdam tegenover H. M. de Ko ningin zekere representatieve plichten had te vervuilen, doch dit verandert niets aan het feit van zijne tegenwoordigheid. Wij willen hierover niet al te hard oordeelen, daar de taak van 'den heer de Vlugt als burgemeester van de hoofd stad, waar het antirevolutionaire volksdeel slechts een zeer kleine minderheid vormt, een uiterst moeilijke is, maar toch be treuren wij het dat de heer de Vlugt ge meend heelt, H. M. de Koningin bij' deze gelegenheid te moeten begeleiden. Of dit aan „De Banier" het recht geeft op dezen bewindsman en in hem op de A.R. partij zulk een feilen aanval te doen is een andere zaak. Maar daar gaat het hier thans riiet over. Wij hebben ons op gezag; van het aange haalde blad vergist. En wij stellen er prijs op deze fout openlijk te herstellen. De tocht van de Zeppelin naar Berlijn. Ter geleigenheid van het bezoek van de Zeppelin aan Berlijn zijn vandaag van alle openbare gebouwen, de vlaggen uit gestoken. Naar verluidt is dr Eckoner met. den chef van hot vliegveld Staaken overeen gekomen ,dat een beperkt aantal' passa giers tegen betaling van 1000 mark den terugtocht van Berlijn naar Friedrichtslia fen zal kunnen jneemaken. Als de weersomstandigheden gunstig bijven, zal 'het luchtschip zijn route kie zen over Ulm, Neurenberg1,. Hof, Pl'auen, Zwickau, Chemnitz, Dresden, en dan .jn Noordelijke richting naar Berlijn vliegen, 25 personen zullen den tocht meemaken, o.a. dr Diirr, de houwer van het lucht schip. Het feest der overwinning. Gistermorgen vierde men in heel' tIta lië het feest der overwinning. Voor deze gelegenheid kwamen niet minder dan hon derdduizend mensehen uit de provincie naar- de hoofdstad en wel 60.000 boe ren, 32.000 oud-strijders en 8000 oorlogs verminkten. Alleen voor het transport der landbouwers had men reeds 72 lange extratreinen moeten inschakelen. Hotels, scholen, huizen der fasci, al'les was bezet. Het feest was dóór en dóór fascistisch; niet de troepen defileerden, doch de zwarte syndicaten en de jeugdbondenI Mussolini heeft een speech gehouden, waaruit men nogmaals vernam, dat alles uitstekend gaat en dat de fascistische staat sterk is naar binnen en naaf bui ten. De Etna in werking. Naar de Italiaansche bladen melden, is de Etna weer gaan werken. Vrijdagavond stegen zware rookwolken op uit een krater, die reeds sedert langen tijd als gedoofd werd beschouwd. Spoedig daarop volgde een uitbarsting eu vloeide pen lavastroom pit den kgater. Tegen 7 uur was de berg weder in rust. In de omliggende gemeenten werden lichte aardschokken gevoeld. De Elna-uitbarsting is Zaterdagochtend ppnieuwi begonnen ,en ..was zeer hevig. Da lavastroom ging gepaard met lichte aardschokken en - krachtig onderaardsch gerommel. Weer een huis ingestort. Te Parijs is Vrijdagavond een huis van vijlf verdiepingen ingestort. Voor zoover in den loop van het opruimingswerk geble ken is, zijn er geen menschenlevens te betreuren. De beide nachtwakers bevon den zich op het oogenblik van. de ineen storting in een ander deel van het ge bouw doch kunnen van zenuwachtigheid zelfs geen beschrijving van de toedracht van het gebeurde geven. In verband met het late uur waren er op dit punt slechts weinig voorbij gangers Het gebouw was bestemd om,als thea ter te worden ingericht. De dreigende hongersnood in China. Volgens een bericht uit Shangai neemt het gevaar voor een hongersnood in China steeds toe. De Oogstberichten uit verschillende dee- len van China worden van dag tot dag slechter, zoodat het tekort aan levens middelen onrustbarend groot zal' worden., De rijstoogst, die het voornaamste voed sel moet opleveren, heeft onder de droogte zeer geleden en de rijsthandelaars schatten, dat do oogst niet meer dan 55 pet. van een normalen oogst zal be dragen. 1 i i I' Een gebied met oen bevolking van 200.000.000 zielen wordt door hon gersnood bedreigd. Crisis in Roemenië. De Roemeensche regeering is afgetre- do regentschapsraad een concentratie- regeering vormen. De kansen hierop zijn echter zeer gering. Alles wjst erop, dat Manoe opdracht zal ontvangen tot vorming van een ka binet. De leiders der oppositie zullen door den regentschapsraad worden ontvangen. De nationale boerenpartij, die de oppo sitie in het parlement vormt, stelt zich op het standpunt, dat de vorming van een coalitie-kabinet onmogelijk is. Mohammedaansche actie, J.l. Vrijdag op den elfden verjaardag der verklaring van Balfour, hielden ruim 600 mohammedaansche notabelen te Jeruza lem een vergadering, waarin werd gepro testeerd tegen de beweerde schending van mohammedaansche heiligdommen door de Joden. In deze vergadering waren delegaties verschenen uit geheel Palestina, Trans- jordanië en Syrië. Uit Egypte werden te legrammen van sympathie ontvangen. De vergadering besloot het mohamme daansche standpunt ten aanzien van den Klaagmuur aan den Volkenbond en an dere officiëele instanties voor te leggen. Verder werd besloten 'in de geheele mohammedaansche wereld een krachtige propaganda te voeren en een pan-islamie- tisch genootschap ter bescherming der heilige plaatsen op te richten. De Zeppelin-diensien over den Oceaan. Naar uit welingelichte kringen te New- York verluidt, zijn de onderhandelingen inzake de instelling van een transatlan,- tischen luchtschependienst door de kor telings plaats gehad hebbende besprekin gen tusschen dr Eckener en vertegen woordigers van de Goodyear Company te Cleveland, goed gevorderd. Er zal een nieuwe maatschappij opge richt worden onder den naam „Goodyear" Zeppelin Corporation", welke voor de opening van den dienst, vier Zeppelins zal houwen. De dienst zal zoo worden inge deeld, dat telkens twee luchtschepen om de vier dagen het Amerikaansche en het Europeesche continent verlaten. Het hiervoor benoodigde kapitaal zal ongeveer 60 millioen Mark bedragen en door de Goodyear Company en de Duit- sche Zeppelin-Gesellschaft gezamenlijk ge fourneerd worden. De crisis in den Duitschen landbouw. Op 1 November heeft de Duitsche minister van financiën het bestuur van den Rijkslandbond ontvangen. De vertegenwoordigers van den Bond schilderden volgens de D. Tageztg. den noodtoestand, waarin breede kringen van den landbouw verkeeren, en wezen er met name op, dat in weerwil van den gunsti- ten oogst de landbouw geenszins ren- eert, daar tegenover de grootere op- brengst aanzienlijk lagere prijzen staan. De minister erkende, dat de toestand moeilijk is en beloofde het mogelijke te doen om te helpen. Vooreerst zullen de nog steeds bestaande voorschriften tot leniging van den toestand gehandhaafd blijven. Gedwongen verkoopingen wegens belastingschulden zul en zooveel mogelijk worden vermeden, waarbij rekening zal worden gehouden met de financieele draagkracht der landbouwers. De uitsluiting i.d. Duitsche ijzerindustrie. Een telegram uit Berlijn meldt, dat de communistische rijksdagfractie een voor stel tot onmiddellijke bijeenroeping van den rijksdag in verband met de uitsluiting in het Roergebied, heeft ingediend. De rijksdagpresident heeft intusschen reeds, zooals be'kend, den rijksdag tegen 13 November bijeengeroepen; men ver wacht niet, dat hierin verandering zal worden gebracht. De bond van christelijke vakvereenigin- gen eischt in een manifest krachtige maat regelen tegen diegenen, die openlijk de levensbelangen des volks bedreigen. De bond eischt van de werkgevers, die onder schending van het verdrag hun bedrijven sti1 legden, volledige schadevergoeding. De hond acht een spoedige bijeenroeping van den rijksdag noodzakelijk, wijl onver wijld maatregelen moeten getroffen, om bet staatsgezag en het recht tegen der gelijke aanslagen te beveiligen. De gevolgen van de uitsluiting in de metaalnijverheid beginnen zich ook in an dere bedrijven te doen gevoelen. De kolenmijnen van de Vereinigte Stahlwerke en andere ondernemingen hebben reeds in verband met de dreigende afzetcrisis een verkorten werktijd inge voerd. De uitsluiting in het Roergebied bij de Noordwestelijke groep van de vereeniging van Duitsche ijzer- en staalindustriëelen is vrijwel algemeen. Slechts drie onderne mingen houden hun personeel aan het werk. Twee daarvan zijn niet bij de groep aangesloten, de derde heeft dispensatie gekregen van den werkgeversbond, omdat het op gang houden van dit bedrijf een „levenskwestie" is. Tezamen werken bij deze ondernemingen ongeveer 1100 tot 1200 arbeiders, dus slechts een gering deel der arbeiders die door de uitsluiting zijn getroffen.. Te Boehum is een druk bezochte open bare vergadering van uitgesloten arbei ders gehouden. Deze bijeenkomst was be legd door de communisten. Na afloop van de vergadering trokken honderden arbei ders in optocht door de straten onder het zingen van revolutionaire liederen. Een groote politiemacht zorgde ervoor dat de orde nergens gestoord werd. Het conflict zal zich waarschijnlijk ook tot het kantoorpersoneeel uitstrekken. Naar verluidt hebben de Vereinigte Stahlwerke den bedienden aangezegd, zich gereed te houden om onder technische leiding bepaalden arbeid te verrichten, die anders door arbeiders wordt gedaan. De vakvereenigingen hebben tegen dezen maatregel geprotesteerd en vroegen om 'n gerechtelijke beslissing, die waarschijnlijk vandaag zal worden genomen. De aanstaande Presidentsverkiezing in Amerika. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft president Coolidge aan Hoover, den Binnenland. Prof. Mr W. v. d. Vlugt overleden. De stand van de Zuiderzee-werken. Buitenland. De Zeppelin te Berlijn. Het Roemeensche kabinet afgetreden. De verkiezingsstrijd in Amerika. Dreigende hongersnood in China. De Etna in werking. De toestand in de Duitsche ijzerindu strie!. republikeinschen candidaat voor het pre sidentschap, telegrafische gelukwenschen gezonden bij het einde der verkiezings campagne en daarbij verklaard, dat hij de verkiezing van Hoover verzekerd acht. De republikeinsche candidaat Hoover. Coolidge zegt verder in zijn telegram, dat 'hij het ambt aan Hoover zal over dragen in de vaste overtuiging, dat de welvaart van het land ondfy het presi dentschap van Hoover gewaarborgd wordt Deze verklaring heeft in de Veroen. Staten veel opzien gewekt, omdat het staatshoofd hierdoor voor het eerst in de geschiedenis der V. S. in het openbaar partij beeft gekozen voor een der candi dates Tot nu toe had ook president Coolidge steeds geweigerd zich in het openbaar uit te laten, er zich op beroepende, dat ook vroeger een president der V. S. dat nooit heeft gedaan. Hoover zet intusschen zijn reis naar Californië voort- Dezer dagen heeft hij in vergaderingen te Louisville en te Si Louis het woord gevoerd. Aan Hoover worden nog steeds de beste kansen gegeven. De democratische candidaat Smith.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1