Wat er deze week voorviel. Hst Zesuwsche hoekje. Het Vrouwenhoekje. Voor de Jeugd, Nadat we ons vorig weekoverzicht schreven, werd een belangrijk schrijven van den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. gepubliceerd, waarin, zooals verwacht werd, als oplossing voor de electrifi es tie der middengroep onzer pro vincie aan de hand werd gedaan: over neming van het bedrijf der Société Ano- nyme te Vlissingen of het sluiten van een overeenkomst voor stroouüevering met deze Maatschappij. Gedep. Staten doen nog geen voorstel dienaangaande, zoodat de lange wach- tenstijd voor de middengroep nog met enkele maanden verlengd zal worden. Intusschen heeft Vlissingen, evenals Middelburg, nog kans gezien, met de So ciété Anonyme een voordeelige overeen komst voor vrij' langen tijd te sluiten, waardoor de ingezetenen van Vlissingehi goedkooper stroom krijgen en de Société haar "bedrijf in waarde zag toenemen. Middelburg, Vlissingen, en die Société heb ben elkander uitnemend begrepen en die P.Z.E.M. mag straks bij eventueele over name bet gelag betalen. De rijksambtenaren hadden deze week een meevaller te boeken. Met 1 November toch ging de .wijziging hunner salarissen in. Niemand, zoo werd mede gedeeld, zal in salaris achteruitgaan en velen zullen e enige verhooging genieten; Een en ander zal de schatkist op f 8 mil joen per jaar komen te staan. Deze week is te Leiden het rijks- p sychopathen-asyl door den JVli- nister van Justitie geopend. Daarmede is weer een nieuw element in onze recht spraak gebracht. De rechter kan een schuldig verklaarde voortaan niet alleen naar gevangenis of krankzinnigengesticht maar ook naar een psychopath en-asyjl zenden. In den politieken hoek was het deze week stil. De Kamerleden zijn zich aan het voorbereiden voor de begroo- tinigsdebatten. Wel is er veel gesproken en geschreven over de belangrijke kwes tie van Se financiëele verhouding tus- schen .Rijk en Gemeenten- Van de buitenlandsche gebeurtenissen trok vooral de met succes volbrachte! terugreis van de Zeppelin de aan dacht. Het was een "koene onderneming, en de commandant was zoo eerlijk te erkennen, dat de gevaren groot waren geweest en dat zelfs een luchtschip van dezen bouw toch niet kan dienen voor geregeld passagiersvervoer over den Oceaan. Duitsehland krijgt weer metgiroote economische moeilijkheden te kampen. In de staalindustrie m N. W. Duitschland is een geweldig conflict uitgebroken, dat aan de autoriteiten weer heel wat hoofd brekens zal kosten. Een arbitrale uit spraak door den Minister van Arbeid bin dend vcrklaaid, is door de werkgevers niet erkend en zelfs beantwoord met een algemeen e uitsluiting. Van twee verkiezingen willen we nog melding maken en wel van de Ge meenteraadsverkiezingen in Engeland, waar de arbeiderspartij winst kon boeken en van de Kamerverkiezingen in Zwit serland, waar de Roomsch-Katholieken, zeer tot teleurstelling der socialisten, aan de winnende hand waren. vandaan?" „Van Oostendal" klonk het van den kaper. „O zoo, nu dat treft, komen jullie! dan maar even aan boord I" riep onverschrok ken de Sluizenaar. Maar aan dit verzoek voldeden de Duin kerkers niet. Zij begonnen te twijfelen. „Nou hoe zit dat nu? Vooruit dan!" dringt de schipp'er aan. Maar Se kapers maakten geen aanstalten, 'twas niet pluis, dat voelden zij wel! Zij vernamen duide lijk de krijgstonen van den doedelzak en zagen de dreigende piekeupunten uit het ruim opsteken. Plots wendden zij den steven en wilden terug'keeren. Maar zoo ging het' niet bij onzen Zeeuw- schen beurtschipper. Nog eens de Kamer van Koop handel. Een en ander over de Hoofdbestuursvergadering der Zeeuwsche Landhouw-Mij. Et wil beginnen met een kleine cor rectie op hetgeen ik vorige week schreef. Ik nam toen de samenstelling der Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de .Zeeuwsche Eilanden onder die loupe, en kwam tot de conclusie, dat onder de 2-2 leden, die daarin zitting hebben', slechts 3 Anti-Revolutionairen en 2 R.- Katholieken en geen Chr. Historischien voorkwamen. Het is mij naderhand gebleken, dat het aantal R.-K. leden niet 2, maar 4 bedraagt. Ik stel er prijs op, om dit foutje te verbeteren. Maar voor de strekking van mij,n betoog heeft deze verbetering weinig of geen beteefrenis. Het feit blijft desondanks bestaan, dat bedoelde Kamer zeer onredelijk is samengesteld. Ze is in dien vorm daar blijf ik bij ab' soluut geen alzijdige vertegenwoordiging van onzen Zeeuwschen midden- en) boe renstand en onze industrie. Wanneer en hiermee zou wel dui delijk de waarheid van mijn stelling be wezen worden onder genoemde groe pen der bevolking eens een referendum gehouden werd over de kwestie der Zon dagssluiting van de winkels, dan zou er een geheel andere uitslag volgen dan in de Kamer van Koophandel, waar men „Halt zeg ik, lig stil!" schalt zijn stem. „Geef jullie over! Soldaten geeft vuur! Maar één tegelijkMaak intusschen de vierponder klaar! Daar knalde het eenige schot hagel over de Schelde. Den Duinkerkers sloeg de schrik om het "hart. Zij' voelden zich verloren en dachten, als dadelijk die vierponder zijn vuur uitbraakt, is zeker alles verloren. Zij wierpen het anker uit, ten teeken van overgave. Do dappere, listige schip per naderde met zijn schip en gaf bevel dat allen zoodra zij den kaper enter den, over moesten springen en de wape nen grijpen, opdat men hen voor zou zijn, eer zij de hst bemerkten. Zoo gezegd, zoo gedaan. In een oogwenk waren tien snaphanen, vijf pistolen en vijf houwers buit ge maakt. Alzoo ontwapend, beval de kapi tein den kapers, elf in getal, in het ruim plaats te nemen, waar hij ze goed liet bewaken. Het kaperschip, dat een ijzeren kanon droeg en ve'el levensmiddelen aan boord had, werd op sleeptouw genomen en kwam in zegepraal' Sluis binnen. Zoo handelde een dappere Zeeuw op 26 Maart 1695. En zijn loon, zult gij vragen? Heeft de Zeeuwsche Admiraliteit hem Vereerd met eeu bokaal of gouden keten? Niets van dit alles. De eer werd ge geven aan de soldaten en de buit derhalve opgeëischt voor hen en het schip) voor de admiraliteit. Maar werd de schipper door do Zeeuwsche admiraliteit zoo bitter beje gend, de stad Sluis dacht er anders over. Heel Sluis jubelde over de welgeslaagde list. De Magistraat kwam hem persoonlijk geluk wenschen en bood hem als dank en erkenning van zijn kloek optreden „vrij dom van alle stedelijke belastingen en vrijstelling van burgerwachten voor den tijd van 12 jaren". Ziedaar de geschiedenis van een stukje Zeeuwsche durf en bevestigend de waar heid van het .kernachtig gezegde„Help nu uzelf, zoo help u1 God". Meelspijzen. In verreweg de meeste HolTandsche ge zinnen verstaat men onder „meelspijzen" meer bepaald de verschillende nage rechten. waarin als hoofdbestanddeel het een of ander meelproduct voorkomt. Rijst, g'ort, havermout, grieismeed', maca roni, vermicelli, maizena en hoe ze ver der nog mogen heeten, kennen we op die manier in pappen, in schoteltjes en in eenvoudige puddingen. Toch wordt daarmee 't begrip „meelspij zen" niet volledig uitgedrukt; dezelfde grondstoffen (verschillende ervan tenmin ste) leenen zich even goed tot de be reiding van hartige gerechten en doen dan in het middagmaal den dienst van vóórschotel, óf wel ze vervangen den aardappel hij vleesch, visch, wild of ge vogelte. HolTandsch is dat zeer zeker niet. De Hollander is zóó gesteld op het dage- lijksch gebruik van den aardappel, dat hij dien liever niet ruilt voor andere even voedzame „meelspijzen". En hoewel' uit een oogpunt van voedingswaarde daar niet veel tegen is de aardappel mag n.l. zeer zeker als een uitstekend voe dingsmiddel beschouwd worden toch izou het niet kwaad zijn als we zoo nu en dan eens met de gewone sleur wilden breken en 'ook een kans wilden geven aan de rijst, de macaroni, de nu- deln, de spaghetti, die met zooveel suc ces in de maaltijden van andere volken worden gebruikt. „Maar", hooren we een huievrouw aan voeren, „onze aardappel is zooveel' pit tiger; de smaak van die andere producten is zoo flauw." Als dat de klacht is, dan durven we wedden, dat aan de bereiding niet de noodige zorg is besteed. Zeker, als men eenvoudig de rijst of de macaroni gaair kookt (en dan "dikwijls nog veel1 te gaar!) in water met wat zout, dan haalt het zich mot 16 tegen 3 stemmen legen Zon- dagssluiting verklaarde. En nogeeas, vele ja verreweg de meeste onzer Christen-middenstandiers en land- en tuinbouwers staan hier mede schuldig. Wanneer zij zich, evenals een groot deel onzer Christen arbeiders ge daan heeft, Christelijk georganiseerd had den, stonden zij sterker en konden,' zij meer en krachtiger van zich laten hoo ien. Nu moeten ze zich maar toch niet langer dan ze zelf willen vergenoe gen met hun plaatsje in de „neutrale" organisatie en moeten ze het aanzien, dal hun vertrouwensmannen vierkant tegen hun overtuiging in handelen. Mij dunkt, dat hun geweten moeilijk onxler zulk gebeuren rustig kan blijven. o Nu ik het tóch weer over neutrale en Christelijke organisaties heb, wil ik ter illustratie eens vertellen, wat ik deze week hoorde in verhand met de Hoofd- bestuursveiigadering der Z. L. M., die Maandag j.l. werd gehouden. Zooals ae lezers misschien nog we) weten, is enkele jaren geleden in Axel de jaarlijksche knngtentoonstelling der Z. L. M. gehouden. Maar eere aan do broeders in het land van Axel dia tentoonstelling liep ernstig gevaar niet te kunnen slagen zonder de hulp van 'de krachtige aideeling van den Chr. Boe ren ,en Tuindersbond aldaar. Er is toen samenwerking gezocht en verkregen. Hoe „hartelijic" die samenwerking van de zijde van enkele der voormannen var} de t- L. M. in die streek was, is een pappige meelgerecht niet bij onze lekker kruimige aardappelen. Alaar als we ons best doen, om door de bereiding het werkelijk wel eenigszins flauwe van rijst of macaroni weg te ne men, als we in het kookwater een Maggi's Bouillonblokje oplossen b.v., of als we even vóór het opdoen wat Maggi's Aroma er door druppelen; als we verder zorgen voor het juist gaar maken, zonder dat hef gerecht „pappig" wordt dan dur ven we voorspellen, dat we er bij onze huisgenooten evenveel eer mee kunnen behalen als met onze schaal goed ge kookte aardappelen. 'tZit 'm werkelijk hoofdzakelijk in de bereiding: slecht ge kookte aardappelen zijn óók niet sma kelijk, en we stellen dus de vergelijking pas zuiver, als we naast goed bereide aardappelen ook kunnen plaatsen goed bereide „meelspijzen". In de volgende voorbeelden hopen we U aan te toonen, dat met weinig moeite biet succes volkomen kan zijn. Enkele recepten. N u d e 1 n (het vermicelliachtige pro duct, dat als zeer smalle, dunne „lintjes" tegenwoordig bijna overal te krijgen is). 250 Gr (V2 pond) nudélh, 40 Gr. (2 afge streken eetlepels) boter, 2 theelepeltjes Maggi's Aroma. Breng een flinke pan met water aan da kook en strooi er zooveel zout in al's voor aardappelwater b.v. noodig zou zijn. Laat in het kokende water gelei delijk de in stukken gebroken nudoln val len (vlug na elkaar, maar niet alles tege lijk, omdat dan het water van de kook zou gaan). Laat op een zacht vuur de nu- deln gaar worden (ongeveer 10 minuten), nu en dan roerende, om te voorkomen, dat ze aan den bodem kleven. Giet dan liet vocht af (dit kan gebruikt worden in de een of andere soep), vermeng de nudeln met de boter en de Maggi's Aroma jen dien ae warm op. Macaroni met tomaten. 250 Gr. macaroni, 1 klein blikje tomatenpurée, 40 Gr. (2 afgestreken eetlepels) boter, 20 Gr. (2 afgestreken eetlepels) bloem 1 uitje, wat peper en zout, 2 theelepels Maggi's Aroma. Breng een flinke hoeveelheid water met ;:.out aan de kook, laat daaringeleidelijk de in stukken gebroken macaroni vallen iniet te veel tegelijk, zoodat het water niet van 'de kook gaal). Kook de maca roni op een zacht vuur gaar (ongeveer (Va uur), breng ze dan over in een ver giet en overspoel zo met koud water om het aan elkaar kleven der stukjes te voorkomen. Fruit in de thans l'eeige pan het' fijnge hakte uitje met de boter lichtgeel, roer er de bloem doo.r en de tomaten-purée on giet er dan langzamerhand zooveel van het overgehouden koolmat bij, dat een goed gebonden saus wordt gevormd (on geveer 1/4 L. kooknat). Meng 'de macaroni door de saus, laat het gerecht nog even goed warm wor den en maak het dan af met de .Maggi's Aroma, iets peper en misschien nog wat zout. Gekruide r ij s t (zeer smakelijk bij verschillende vleesch- of vischgerechten). 250 Gr .(V2 pond of 2i/2- theekopje) rijst, 6 d.L. (6 gewone theekopjes) water met 2 Maggi's Bouillonblokjes,. 1 theelepel zout, 1 ui, 1 kruidnagel, 40 Gr. (2 afgestreken eetlepels) boter, wat geraspte nootmus kaat. Zet de flink gewasschen rij'st op met een ruime hoeveelheid koud water; breng ize daarmee aan de kook (af en toe ■roerende), schud ze dan op een ver giet en overspoel ze met koud water. Breng de 6 d.L. water met de 2 Maggi's Bouillonblokjes en het zout aan 'de kook, doe er de rijst jn, het uitje waarin de kruidnagel is geprikt en de boter. Laat. alles samen zoo zacht mogelijk een half uur koken, tot de rijstkorrels gaar zijn; neem, vóór de rijst te droog wordt, de ui uit de pan. Rasp na het opdoen wat nootmuskaat .over de rij'st. Het bewaren van resten. Bewaar al'l'es zoo koel mogelijk, bevei'ig het voor "insecten, bewaar de testen liefst en andermaal gebleken. De welbekende heer Van Dixhborn heeft zijn meening dienaangaande lang niet voor zich ge houden. En nog deze week moet iiij; naar imij is meegedeeld in de H. B.- vergadering der Z. L. M. gezegd hebben: ..dat we toen de samenwerking van een confessioneielen Bond hebben moeten vra gen, spijt me nog altijd." Het teekent 'smans gemoedsstemming. Ik wil hem daarin niet storen. Misschien is een dergelijke voorzitter van een neu trale organisatie wel de beste propagan dist voor den Christelijken Bond, omdat dan het principiëele verschil het duide lijkst aan den dag treedt. Maar uit dit alles wordt toch ook wel duidelijk, dat een Christelijke organisa tie wel wat vermag, als er maar getrouw heid is. Schrijvende over Zeeuwsch-VTaanderen, wil ik niet onbesproken laten een piassage uit de verslagen van de bovenbedoelde vergadering der Z.L.M. Aan 'de orde was een voorstel (dat ten slotte verworpen is) om de H.B.-leden «lier Mij, voortaan na een periode van een zeker aantal jaren niet direct herkies baar te stellen. Tegen dat voorstel werden verschillende bezwaren ingebracht. Maar hoogst eigen aardig waren die, welke de afgevaardigden van de kringen Axel en Hulst te berde brachten. Uit hun woorden viel af te leiden, dat er in hun omgeving velen zijn, die èn in steunen of glazen schalen, en zet ze niet weg voor ze volkomen koud zjjn, om het verzuren tegen te gaan. Gebraden vleesch bewaart men 'tbest in zijn eigen jus, gekookt vleesch blijft sappig als men 't wegzet, en een houtje onder het deksel doet, opdat do lucht kan toetreden. Na tuurlijk zet men het geheel dan in een vliegenkast of onder een vliegengaas. Aan gesneden ham bestrijkt men met een laagje vet. Gekookte lever wordt bewaard in koud gekookt water; de lever moet geheel onder staan en het water moet lelken dag ververscht worden. Brandwonden. „Onder de kraan houden" van een brandplek is 't domste wat we kunnen doen. Wel kan melk ter afkoeling en ver- zaqhting gebruikt worden. De bekende huismiddeltjes: zeep, meel of lijnolie met kalkwater zijn heel geschikt, zoolang de huid niet stuk is. Als u het ongeluk hebt gehad, zich te schroeien of te branden, gebruik dan bij voorkeur gedistilleerde paraffine. Zorg er voor een klein beetje ervan in huis te hebben. Wanneer dit niet bij de hand is, kan boorzalf, zoete olie of gezuiverde witte vaseline goede diensten bewijzen; maar het beste is, het fleschje of potje in een pannetje koud water ïe zetten en laarin op te koken. Dan alleen kunt ge er zeker van zijn, dat et geen, scha delijke kiemen in aanwezig zijn. Neem dan een volstrekt schoon wit lapje, week het in de paraffine of smeer de zalf er dik op en leg het op de zeere plek, waarna het goed bedekt wordt smet watten. Ingeval van ook maar eenigszins' ern stige verwondingen moet natuurlijk zon der verwijl de dokter ontboden worden. Denk er steeds aan, de kleeding van een ernstig gebrande plek zorgvuldig weg te knippen en deeltjes, die vast mochten blijven zitten, heel1 zachtjes af te wee ken met olijfolie. Beste jongens en meisjes, Dat is me heusclh toch een beetje tegen gevallen. Ik had op een erg drukke post gerekend, maar dat viel niet mee. De avonden worden nu weer aardig lang zoodat er weer meer tijd is om te lezen en raadsels op te lossen, maar de stapel brie ven die ik verwacht had, bleef uit. Maar ik zal maar niet al te haastig oor- deelen, want wie weet hoeveel neefjes en nichtjes al druk bezig zijn met oplossin gen te verzamelen voor 't einde van de maand. Ik heb er al eens over gedacht dat 't toch eigenlijk veel prettiger zou zijn als jullie om de 14 dagen de oplossingen in stuurden. We bleven dan wat meer met elkaar op de hoogte, wat de gezelligheid van ons hoekje zeker zou bevorderen. Schrijf me maar eens hoe jullie er over denken, 't Behoeft natuurlijk niet, maar er zou toch wel wat voor te zeggen zijn. Vierder wil ik ex nog even aan her inneren, dat nieuwe nichtjes en neefjes altijd welkom zijn. Ook van ons» hoekje geldt: hoe moer zielen, hoe meer vreugd. Hoe meer deelnemers(sters) er zijn, hoe gezelliger ons hoekje wordt. Nu jongelui, ik zal het vandaag hier bij liaten. Hartelijke groeten van1 TANTE DOLLIE. W o 1 f a a r t s d ij k, „Leeuwtje". D'at was een verrassing, dat er weer een briefje van jou bij was. Dus het boek vind je wel mooi. Gelukkig maar, want ik weet nooit precies wat voor hoekje jul- i e het liefst hebben. C 01 ij n s p 1 a a t, „Bakkerinnetje". Van '.■at briefje begrijp ik niets, het is zeker ergens blijven liggen, maaï nu was je prachtig op tijd hoor. Gelukkig maar dat bet met je Moeder weer wat vooruit gaat •n de kinderen weer beter zijn, dat is zeker weer een heele zorg minder. St. Laurens, „Rozeknop". Dat had je good hoor, dat ik dacht, dat je niet meer meedeed eu je had ook al zoo ang niet geschreven. Kun je de raadsels ru weer beter oplossen? van do Z.L.M. én van den C'u\ of R.K. bond lid zijn. En weiden do thans zittende H.B.-leden straks verplicht ai te treden, dan bestond de groote kans, dat zulke personen, die van twee organisaties lid zijn, in hun plaats zouden komen. Diit moest toch voorkomen worden. Als ik goed gelezen heb, is er over i'e bekwaamheid dezer mannen niets ge- egd. Maar het feit, dat ze óók lid zijn an een Christelijke organisatie, maakt reeds bij voorbaat ongeschikt om H.B.- lid der Z.L.M. te zijn. Het is jvel frappiant! En ik kan me begrijpen, dat de afgevaardigden, die zoo soraken, (naar me is meegedeeld) aan de verslaggevers hebben gevraagd van hun voorden geen melding in de krant te naken. Blijkbaar waren ze bevreesd voor <la gevolgen. Ik denk zoo, dat wanneer de betrok kenen lezen, hoe er over hen geoordeeld wordt, ze wel verwonderd zullen opkijken en dat er in de e.v. algemeene vergade- r:ngen van die kringen wel iets over ge zegd zal worden. Zulke afgevaardigden verdienen .zeker en reprimande. Want terecht merkte de. 1 eer Welleman van Krabbendijke op, dat a Z.L.M. toch maar één soorl leden kent, n.l. lieden in vollen rechte. Leden, ('ie wel contributie mogen betalen, maar riet verkiesbaar zijn tot lid van het Hoofdbestuur beslaan er niet. En op 'sheeren Wellemans vraag, of f'an de verkiezing van H.B.-leden in de 'kringen Axel en Hulst in een ouder onsje geschiedt, moeten de leden van dis Oudelande, „Moeders jongste". Ja, dan valt het nog eens mee 'hè, als je er niet op gerekend hebt. Wil je ook je Moeder en Janna bedanken voor de feli citatie? 'sH. Arendskerke, „Duifje". Wat leuk dat jij die zakdoekjes van dat meisje uit Drente gekregen hebt. Had ze die zelf voor je gemaakt? Jé was er zeker wel blij mee. Krabb endijke, „Sleutelbloempje". Wat zal jij mooi kunnen teokenen, je moet er mij ook maar eens een sturen, dan teeken je bijv. een sleutelbloempje. Ik zal maar denken dat je alweer naar school bent geweest, er zat tenminste geen postzegel op je brief, dus is hij niet over de post gekomen. 's II. II. kind e re 11. „Het viertal". Hoe gaat liet nu met Moeder, is zo al weer thuis? Dat was niet prettig voor jullie hè. Ja, ik had de brief van „Het viertal" al gemist. „De gebroeders". Jullie briefjo was de vorige keer te laat, maar ik had het wel ontvangen hoor. Dat zal wel leuk zijn als Daan het dan eens mee brengt. Terneuzeh, „Roodwangetje". Dat is zeker wel een prettig feest geweest, was je niet erg laat thuis? Jij hebt volgende week zeker ook herfstvacantio al is liet dan niet zoo lang, 'tkan daarom toch wel erg prettig zijn. Ierse ke. „Junibloem". Leuk dat je de vorige week in Goes bent geweest. Vind je de winkels hier zoo mooi? Wie weet, ga je nog niet eens naar Den Haag, daar zijn ze nog veel mooier en grooter. Goes. „Leergraag". Ja, daar heb je gelijk aan, dat jullie de prijzen moeten verdienen, maar als de raadsels erg moei lijk zijn, zijn er wel eens neefjes- en nicht jes, die ze niet kunnen raden. „Erica", 't Hindert niets hoor, dat je alleen het kleine raadsel ingestuurd hebt, dat mag ook wel, wat heb jij toch een mooi post papier zeg. „Goudblondje". Prettig dat er ook weer een briefje van jou was, nu blijf je zeker weer trouw meedoen ihó? Ja, or gelspelen is eerst erg moeilijk, maar nu jo het wat beter 'kunt, vindt je het zeker wel prettig. Nog wel gefeliciteerd met je ver jaardag. „Gaecilia". Wat leuk van je, dat ik dat boekje ook eens mag hebben, maar ik heb het al gelezen hoor, 'k vond het erg mooi. „Mignon". Jammer dat ik je Vrij dag niet heb gezien, er waren ook zooveel meisjes en ik wist niet wie jij was. Een volgenden keer moet je het maar eens zeg gen. Wat een mooi tekstje was er in je brief. „Vox humana". Zoo 'had jij niets to vertellen dezen keer. Ben jij ook ziek ge weest of alleen je zusjes? „Talbot". Dat is heel wat anders hé, een vogel inplaats van een ka/t, wat voor een is het, teeken je die ook eens voor me uit? „Gladiolus". Wol gefeliciteerd met moeders verjaardag, ook Talbot en Fiat. Ja hoor, dien heer heb ik ook gezien. „Fiat". Had jij zoo'11 zin om ook mee te doen? Je bent hartelijk welkom hoor. Wat heb je een leuken naam, die heeft Talbot zeker voor je bedacht. Hier volgen de raadsels. I. Voor de grooteren. Mijn geheel bestaat uit 42 letters. De 27, 40, 33, 18, 3, 17, 15, 34 is een bekend kasteel in Duitschland. 16, 32, 38, 19, 2, 10 was een kerkher vormer. De 31, 4, 5, 9, 41 is het Boek der boeken. In s, 30, 28, 1 en 24, 13, 29, 23 wordt de Kerkhervorming herdacht. Het 6, 35, 39, 26, 34, 20, 7, i, 36 wordt nu overal gepredikt. 8, 14, 22, 37, 12, 25, 26 en 42, 28, 11, 6, 26 moeten overeen komen. 21 is een r. II. Voor de kleinen. Mijn geheel bestaat uit 24 letters. Een 4, 5, 12, 13, 7 heeft een schaap. 14, 1, 20, 11 is zwart. 21, 17, 10, 23 is een edelanetaal. De 19, 22, 3 geeft warmte. 9, 15, 2, 14, 8, 18 worden gerooid. Een 22, 18, 6 is een gewicht. Een 5, 16 is een deel van een wiel. Oplossingen in te zenden aan: Tanto Dollie, Bur. „De Zeeuw" Goes kringen, dunkt ma, zelf maar eeus hot antwoord geven. De strijd over de vraag: herkiesbaar- heid van of verplichte aftreding voor de Hoofdbestuursleden der Z.L.M. is weer een typisch staaltje van de mentaliteit der Zeeuwsche landbouwers. De meerderheid der vergadering was blijkbaar nogal' zetelvast. Ze voelde er niet veel voor, om straks gedwongen heen te gaan en ook jongere, ontwikkelde landbouwers een kans te geven in het het Hoofdbestuur zitting te nemen. Het idee "eens gekozen, blijft gekozen zit eg bij onze Zeeuwsche landbouwers tamelijk vast in. Alle andere provinciale landbouworganisaties hebben het reeds prijs gegeven. Maar onze Zeeuwsche boe ren vragen: och, waarom zouden we ver anderen? 'tGaat zóó toch ook goed? Bovendien, zoo werd door de meer derheid gezegd, zijn de kringen toch niet verplicht de aftredenden te herkiezen? Natuurlijk niet. Maar wie in hot Zeeuw sche organ isafleleven geen onbekende is, weet wel, hoe groote smaad het is, dien velen nooit kunnen vergeten, als Bestuurs lid „gewipt" te worden. De gedachte, dat een aftredende recht hééft op een herkiezing, zit bij de meesten voor. En daarom, wil men wisseling in Bestuurscolleges, dan moet men. wel ver plichte aftreding vaststellen. Zoover i3 de Z.L.M. echter nog niet. LUCT0R.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6