No. 30 Zaterdag 3 November 1928 43e Jaargang HetWieg&kmd PUROL ÜITLflïlS HENDRIKSE Go's BANK - GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Bank-Associatie JUMBO bovenal. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. MAATSCHAPPELIJK ISOLEMENT. kantoor Goes Effecten Coupons Spaarboekjes (4.os rente) L. DUVEKOT Sz. - GOES per 1 November 1928 worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, l. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cj Bij abonnement belangrijke korting. In ons isolement, in onze zelfstandig heid, onze beginselvastheid ligt onze kracht. Ten opzichte van het politieke leven wordt dit onder ons vrij algemeen er kend. Zelfs zijn er niet weinigen die nog een stapje verder willen gaan en met mis kenning van het woord van Groen van Prinsterer, a'le samenwerking met andere partijen zonder meer willen afsnijden. Op maatschappelijk gebied ech ter wordt de groote beteekenis van dit woord nog veel te weinig gevoeld. Met name door de boeren en de mid denstanders. Onze Christelijke arbeiders hebben wat dit betreft van heter inzicht blijk gegeven. Reeds een vijftig jaar geleden begrepen de mannen van „Patrimonium", dat zij van het neutrale Al-g. Ned. Werklied en- verbond waar met hunne beginselen niet werd gerekend, geen deel meer mochten uitmaken, maar dat zij in isolement, hunne kracht hadden te zoeken. Ook de mannen van de vakorganisatie hebben dit. gevoeld. Zij hebben begrepen, dat zij door lid te blijven van de alge meen© bonden in de massa zouden on dergaan, dat zij hunne beginselen zouden schaden ©n hun Koning smaden en dat zij alleen door zelfstandig op te treden, kracht eh invloed zouden kunnen uit oefenen. Aian smaad en hoon heeft het hen daar bij niet ontbroken. Zij werden beschouwd a's spelbrekers, als meoschen die de kracht van de ar beidersbeweging ondermijnden. En waar voor? Het ging toch in de vakbeweging om practische zaken, om vragen van loon en arbeidsduur en dergelijke? Dat waren toch zaken liggende in de neutrale zone, waarbij het er niet toe deed van welk beginsel men uitging! Onze Christelijke arbeiders echter zijn stilletjes hun gang gegaan. Zij: hebben zich niet door op het eerste gezicht schoon schijnende redeneeringen laten verlokken, maar zij hebben zich naar eigen beginsel georganiseerd. En hoe -chitterend is in en door hun optreden de waarheid van Groen's leuze bevestigd. .De Christelijke organisaties mogen dan nog niet zoo sterk zijn ais de „moderne" vakbonden, groot is toch de invloed, die zij, ook in het algemeen belang, hebben uitgeoefend. Positief door de arbeidsvoorwaar den te verbeteren en krachtig mee te werken aan de verheffing van den arbei denden stand en negatief door de revolutionaire vakbonden te temperen en ze te dwingen met hen te rekenen. In de leringen der boeren en midden standers had men langer werk om tot de overtuiging te komen, Aat voor de handhaving van het eigen beginsel, isole ment, organisatie naar eigen beginsel, plicht is en roeping. Als 'argument wordt hierbij meestal aangevoerd, dat de tegenstellingen hier minder scherp zijn en dat hier inderdaad een neutraal terrein is, waarop personen van verschillend beginsel elkaar kunnen ontmoeten. En wij willen het niet ontkennen. Maar ontkend kan evenmin worden, dat ook onze boeren en middenstanders telkens weer in aanraking komen met vraagstuk ken die een principieelen kant hebben. Wij nemen slechts als voorbeeld de verhouding van patroons en arbeiders. Men kan zich daarbij op het stand punt stellen, dat de werkgevers het voor het zeggen hebben en dat zij hebben uit te maken hoe de arbeidsvoorwaarden zullen zijn. Het geheele vraagstuk wordt dan opge lost in een machtskwestie, zooals ook de socialistische vakbonden dat doen. Niet het recht geeft den doorslag, maar de macht. Wie echter leeft bij Gods Woord, die weet dat dit standpunt ten ©enenmale ver werpelijk is. Die weet dat wij hebben te zoeken en te handhaven ook op maat schappelijk gebied, de gerechtigheid van het Koninkrijk Gods. Die zal ook rekenen en overleggen, maar hij zal tegelijkertijd geen oogenblik uit het oog verliezen, dat hij feitelijk slechts rent meester is. Of neen, niet slechts rent meester, maar dat hij door God ver waardigd werd een verantwoordelijke plaats in te mogen nemen. Het gevolg is, dat 'hij de dingen anders zal zien. Dat hij telkens weer zal grijpen naar den Bijbel om te zien wat Gods Woord hem ook omtrent deze zaken te zeg gen heeft. En zoo zijn er tal van onderwerpen, die naar eigen beginsel moeten worden beoor deeld en behandeld. Daarom valt het toe te juichen, dat onze middenstanders, onze boeren en tuinders hebben ingezien dat zij in isolement, in be ginselvastheid, in organisatie op Ghriste- lijken grondslag, hunne kracht hadden te zoeken. En daarom ook moet het worden be treurd, dat er nog altijd zoovelen zijn die dit niet inzien en die daardoor de kracht van onze eigen organisaties verzwakken. Isolement, organisatie onder eigen ba nier, is ook voor onze middenstanders en boeren en tuinders noodig en gewensc'ht. Niet om af te breken en de krachten te versnipperen, maar om te beter te kunnen houwen, om te krachtiger te kunnen ar beiden. Er blijft altijd nog plaats voor samen werking. Maar dan samenwerking als organisa ties met behoud van eigen zelfstandigheid en onder hooghouding van het eigen be ginsel. Theodorus Niemeiier Groningen De Zeppelin. Dr Eckemer heeft meegedeeld, dat hij de uitnoodiging van den rijksverkeer-mi nister, om ©en bezoek aan Berlijn te brengen, aangenomen he>eft. Dr Ecfcaper heeft het bezoek op a.s. Maandag be paald. Het luchtschip zal te Staaken landen. Daar de dagen kort zijn, ,zal de Zeppelin des nachts con. één of twee uur vertrekken oom tijdig te Berlijn te zijn. Ook bij den terugtocht van Berlijn naar Friedrichshafen zal het luchtschip des nachts vertrekken. Dr Eck-e.ner acht het uitgesloten, dat hij bij zijn tocht naar _Berlij!n tegelijkertijd ook Oost-Pruisen en de andere deeleh: van het land, die hij bij zijn grooten proeftocht over Duitschland overgeslagen heeft, kan bezoeken. De moeilijkheid ligt ook hier weer in de korte dagen. Daaren tegen zal de Zeppelin zeven kleine toch ten maken om de voorgeschreven proe ven met het blauw,gas af te leggen. De uitsluiting in de Duitsche ijzer- industrie. Het bestuur van den Christelijben me taal-arbeidersbond, heeft als volgt stel ling genomen: Door het bindend verkla ren van de scheidsrechterlijke uitspraak is, volgens het Duitsche recht een nieuw tariefcontract tusschen de' partijen tot stond gekomen- De Christelijke metaal- arheidexsbond stelt zich zonder voorbe houd op deze 'basis. De werknemers voorzoover zij ontsla* gen zijn, maken ten gevolge van dezen rechtstoestand aanspraak op werkloozen- ondersteuning van staatswege- Voor de schade, welk© voor den bond ontstaaf door toedoen van den werkgeversbond Noord-West en de daarbij aangesloten ondernemingen, zal de bond schadever goeding eischen. Naar 'het „B. T." uit Dusseildorf ver neemt, dreigt het arbeidsconflict in de Noord-West Duitsche metaalnijverheid nog grootere afmetingen aan te nemen. De vakvereenigingen der metaalwerkers in bijna alle groote districten, welk aan het Noord-Westelijke gebied grenzen, waa# d© uitsluiting is afgekondigd, hebben de bestaande en ten deele reeds afgeloopen loon-overeenkomsten opgezegd. In het geheel vallen onder deze over eenkomsten ongeveer 100.000 man, ineest werkzaam in bedrijven, die het ijzer en staal verder verwerken. 250.000 arbeiders staan nu reeds op straat. D'e bedrijven zijn alle stilgelegd; de vuren zijn gedoofd en zelfs de leerlingen kregen vacantia. Er zijn geen inciden ten voorgekomen, daar allen zich ge dragen volgens de aanwijzingen van de vakvereenigingen. De niet igeorganiseerden zullen 'tmeesi onder de uitsluiting gebukt gaan. De vak vereenigingen hebben dan ook in de laat ste dagen een groot aantal nieuwe leden kunnen boeken. De -vakvereen. verdedigen het stand' punt, dat de patroons niet tot uitsluiting maar tot sluiting van hun bedrijven zijn overgegaan. Indien zij deze opvatting in gang weten te doen vinden, zullen de slachtoffers van de uitsluiting werkloo- zensteun krijgen. Wanneer men rekening houdt met de vrouwen en kinderen van dg uitgesloten arbeiders, zijn er een millioen personen bij dit geschil betrokken. De arbeiders krijgen wel een onderstand van "25 M- per week uitbetaald, maar de vraag is hoe lang de vakorganisaties in staat zul len zijn deze toch al onvoldoende onder steuning uit te betalen. Het inter-nationtial verbond van vakvereenigingen heeft be sloten de arbeiders te steunen. Gift van Nederlandsch industrieel aan Mussolini. De directie van de door Philips onlangs te Milaan gestichte gloeilampenfabriek heeft aan Mussolini 50.000 lire 'doen toe komen in obligaties van de Littorio- ïeienitig -zijnde het bedrag, dat ze aan de openingsfeestél'ijkheden ten koste had willen leggen. Deze geste 'is bedoeld als antwoord op Mussolini's oproeipl, om zoo weinig mogelijk geld voor oimotidig ver toon uit te geven. De obligaties zijn "ge voegd bij de partij', diei 23 "Oct.. plechtig op he|t Altaar des Vaderlands werde-n verbrand. Mussolini heeift aan de Neder- landsche onderneming zijn dankbaarheid te kennen gegeven. Aardbeving. In het district Santa Barbara hij Los Angeles zijn Donderdagavond twee zware aardschokken gevoeld, die ernstige naate- rieele schade hebben veroorzaakt. Vlak na de aardbeving, waarvan de eer ste stoot 's avonds om kwart voor tien en de tweede om vijf minuten over elven ge voeld werd, ontplofte de gashouder van het plaatsje. Door -den luchtdruk werden een naburig schoolgebouw en een clubhuis van een sportvereeniging beschadigd. Voor zoover tot dusver bekend is, werden geen menschen gekwetst. Lompoc -heeft ongeveer 2000 inwoners. De beste 6 ets. Sigaar. Uitsluitend bij GROOTE MARKT 1& Naast Hotel „De Korenbeurs" De (oesiand te Nieuwpoort. D© Belgische minister van "Openbare Werken heeft thans meer geruststellende berichten van de ingenieurs van Bruggen en Wegen(Waterstaat) uit de Yze-rstreek ontvanig-en. Toegegeven wordt echter, dat, hoewel alle onmiddellijk gevaar voor in storting der sluis te Nieuwpoort blijkt te zijn jgeweken, voortdurende waakzaam heid geboden blijft in afwachting dat met d-e-n herbouw der na den oorlog in aller- haast uitgevoerde- sluizen en dijken een begin worde gemaakt. De verkiezingen voor de gemeenteraden in Engeland. De totale uitslag voor Londen is nu be- kend geworden. De winsten en verliezen zijn als volgt verdeeld: gemeentelijke her- j vormingspartti winst 6, verlies 57; arbei derspartij resp. 61 en 1; vooruitstrevenden i resp. 6 en 16; communist resp. 1 en 0. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN DR. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS. TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER- ZIEKTE. Middelburgschestr. Pl7, Schetenlngen. Vooral in het noorden van Londen heeft de arbeiderspartij haar slag geslagen. Dp eindcijfers voor de 80 steden ge ven het volgend beeld: arbeiderspartij 130 winst, 19 verlies; liberalen resp. 13 en 28; onafhan-kelijken resp. 10 en 41, conserva tieven resp. 15 en 80. Ramsey MacDonald zeide- dat de uitslag een treffende aanwijzing is hoe het ge tij verloopt. Van den anderen kant "zeggen de con servatieven, dat deze verkiezingen, di-e geheel van pl'aatselijken kard zijn, niets te maken hebben met de komende al'geme-ene verkiezingen en er geen invloed op zul len uitoefenen, vooral omdat er dan 5 mil lioen meer vrouwen op de kiezerslijst zul len staan. Korte berichten. T-e Milaan is tengevolge' van een ontploffing een riool ingestort, waardoor zeven arbeiders, bedolven zijn, van wi-e er drie gedood werden. M-en schrijft de ontploffing toe aan ©en o-peenhooping van moeras-gassen. Op 1 Oct-ob-er had een aantal groote ondernemingen in den Oeral- moeten over gaan tot de invoering van den zeve'n- urig-en werkdag. Op -dien -dag is het echter slechts in één vïjlenfabriek gebeurd. Re andere waren niet klaar met cle voorberei dingsmaatregelen. De overgang is nu be paald op 1 Januari, maar do-o-r den tragen gang van voorbereiding vreest de Praw- da, dat er ook dan nog niets van komen zal. De eerste sneeuw is in Engeland ge vallen, namelijk in het Noor-den van het merendistrict. Moeders nemen voor de roode, gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos 30 en 60 ct.Tube 60 ct. Bij Apoih. en Drogisten Burgemeester van D'en Helder. Blijkens een bericht in de „Staatscou rant" is benoemd tot burge-me-este-r van Den Helder de heer W. F. G. L. Dries- sen, thans burgemeester van. Koog aan de Zaan. Het tod 1 envraagstuk. Het bestuur der vereemiging „Het Ne der jandsche Wegencongres" heeft, naar in „Wegen" wordt medegedeeld, beslo ten op de a.s. jaarvergadering de vraag aan de o-rde te stellen: Op welke wijze is het mogelijk de tollen in ons land te doen verdwijnen en wat kan worden ge daan ter bespoediging daarvan? Christel ij k rijkspersoneel. Donderdag 1 November waren vertegen woordigers van de vakgroep rijkspersoneel van den Neder andschen christelijken bond van personeel in publieken dienst te Utrecht bijeen. .D'e vergadering waardeerde, dat de re geering het eenstemmige advies van de .subcommissie uit het georganiseerd over leg vo-o-r ambtonaarszaken had aanvaard, al hebben de -organisaties daarbij ter wille van de eenstemmigheid zich a.lerlei be perkingen moeten opleggen. Als gevolg van het aanvaarde advies is, wat de- werklieden betreft, het percen tage v-o-o-r den aftrek voor 2e en- 3e kfassegemeenten resp. 6 en 12 pet. ge worden (was 8 en 16 pet.). Voorts ontvangen de werklieden in de eerste vier groepen een ve-rhooging van 3 ce-nts en de groep-en 5 .en '6 4 cent per uur, echter nadat daarmee de garan- tie-to-eiage zal zijn verrekend. Dat de ga rantie-toelagen vervallen juichte de ver gadering toe-, omdat deze to-t allerlei on billijkheden aanleiding gaven. Niettemin zullen er door deze oplossing, zijn, die practisch geen verhooging ontvangen, an deren die slechts een zeer geringe ver hooging krijgen. Die vergadering was van Binnenland. Verbetering van den economischen toe stand in Zeeuwsch-Vlaanderen. De nieuwe leerlingenschaal voor de L. Scholen. Buitenland. De Zeppelin zal Maandag te Berlijn zijn. De uitsluiting in de Duitsche staal industrie. Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. Aardbeving in Californië. meening, dat er geen rust z,al zijn voor dat het l-oonpeil van 1920 zal zijn her- Osteld, omdat de ingrijpende loonsverla gingen do-o-r de regeering, naar haar eigen zeggen, slechts noodgedwongen zijn toege past, niet o-mdat de 1-o-onen op zichzelf te ho-og waren. Diefstal? Het had reeds gerui- men tijd de aandacht van de politie te Arnemuiden getrokken, dat binnenkomen de schippers uit Arn-etmuid-en vrij groote hoeveelheden steenkolen en briketten aam wal brachten, en 'die kolen aan verschil lende inwoners van Arnemuiden verkoch ten- Gisteren hield de politie t-e Arnemui den eein vlsschersvaartui'g aan, dat b-leek geladen te zijn met ongeveer 45 H.L. steenkolen op welk vaartuig en inhoud zij beslag legde omdat zij gegrond ver moeden had, dat die steenkolen o-p on rechtmatige wijze-waren vertcr-egen. Vol gens de verklaringen van den schipper zouden d© kolen afkomstig zijn van In ternationale sleepbooten 'en zouden die kolen tegen ruiling voor visch zijn ver kregen. Een en ander zou hebben plaats gehad -op de Oos-terscheld-e. De politie stelt "een onderzoek in om te w-eten te ko-men in hoeverre dit op waarheid berust en naar de juiste herkomst van de kolen. Het Z -V'Iaamsche welvaart- r,o'bloem. De'Kring Hulst van den .-Brabantschen Chr. Boerenbond heeft, -in verband met het feit, dat hij- kenni-s heeft gekregen van "de pogingen,' die wor den aangewend om met rij'kssteun te ko^ me-n tot uitbreiding van het tramnet in 'Oostelijk Z.-Vlaanderen met een z.g. land- bo.uwlijn, terzake een schrijven gericht aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, van Waterstaat 'en van Financiën, aan de Ged. Staten van Zee land en andere officieel© personen en col leges. De kring, spreekt als zijn oordeel uit, dat de- hoofdbron van bestaan in Z.-Vlaanderen, Oostelijk deel, de landbouw met dez© uitbreiding slechts weinig ,is Met name de verbouw van suikerbieten, mede een levensbelang voor de arbeiders in dit gewest, zou door de Veel' te ho-o-ge tramtarieven, door de afhankelijkheid van vele landbouwers-pachters van belangheb benden bij of belangstellenden in de Tram wegmaatschappijen en door het feit, dat bietenlevering aan de tram verplicht tot verkoop aan enkele bepaalde fa,brieken met uitsluiting van alle andere, van deze uitbreiding en steun van zeer twijfelach- tigen aard ontvangen. In landbouwkringen is de vrees groot, dat d.oor het tot s-tandkomen van een dergelijke uitbreiding met genoemden of- ficieelen steun, het graven van een ka naal van Axelsche Sassing over Hulst naar he-t Zeeg;at, met een zijtak welke het bereikbaar maakt voor de- gemeenten Zaamslaig, Boschkapelle, Stoppeldijk, Hengstdijk en Zuidelijk Hontenisse, tot in lengte van jaren .zou worden verscho ven, terwijl a'ilaeii een zoodanig gepro jecteerd kanaal een oples-sing biedt voor de brandende vervoei'kwestie in deze streek. De kring verzoekt daarom met den moesten aandrang aan rijks-, provinciale en andere autoriteiten, iedeten financi- eelen en moreelen steun, welke kan wor den -gegeven, te willen reserveieron voor b'ovenaantgedui-d kanaal, a-I hun invloed te willen aanwenden, om het graven van een dergelijk kanaal te willen bevorderen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1