No. 29 Vrijdag 2 November 1928 43e Jaargang no 14cent PER PAK s EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HET CADEAU per 1 November 1928 worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg, Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Valsche beschuldiging. Onlangs werd ons door een der lezers gevraagd wat er waar is van de beschul diging, door „De Banier" geuit, dat de burgemeester van Amsterdam, niettegen staande bij antirevolutionair is en lid der Geref. Kerk, de sluiting der Olympiade op Zondag bijwoonde. Hoewel de ongegrondheid van deze be schuldiging reeds meermalen werd aange toond, willen wij er, nu daarmee naar het schijnt, nog steeds gewerkt wordt, toch nog wel iets van zeggen. "Wij doen dat door hier over te nemen wat de „Arnhemsche Bost" over deze zaak schreef. „Het is, aldus bedoeld blad, een onware berichtgeving en bovendien lasterlijk. In deze beschouwing over het diep-zon- dige, het verdorvene, het menscbverheer- lijfcende, dat de Olympiade volgens „De Banier" heeft aangekleefd, wordt ook ge zegd, dat „alle geestelijke heil en leven zijn weggetrapt". Voorts klaagt het blad, dat de Koningin den laatsten Zondag de Olympiade sloot. Een klacht, die we ver staan, doch geenszins wettigt, hetgeen het blad sdhrijft over Burgemeester de Vlugt. „De Banier" kan weten, dat, deze er niet geweest is. Zelfs de geïllustreerde pers heeft de redactie daarover kunnen in lichten. Toen de Voorzitter van de Olympiade den Burgemeester van Amsterdam vroeg om bij het eindigen de vlag in ontvangst te nemen en haar vier jaar te bewaren, wat was toen 'het antwoord van dezen Be windsman? Dat hij baar gaarne wilde ontvangen, indien de sluiting n i e t op Zondag plaats vond. Nu de sluiting op Zondag plaats vond, heeft „de Banier" in de bladen kunnen le zen en de geïllustreerde pers gaf het te zien, dat de vlag door wethouder Dr Vos in ontvangst werd genomen. „De Banier" lastert dus, als hij zegt, dat Amsterdam's Burgemeester de Olympiade bijwoonde. En waartoe diende de toevoeging: niet tegenstaande hü lid der Geref Kerk is en anti-revolutionair. Heeft deze 'toevoeging niet een verdacht bijsmaakje? Moet èn die kerkgroep èn die partij ver dacht gemaakt, als niet „zuiver in de leer"? Maar „de Banier" spreekt onwaarheid over Amsterdam's Burgemeester en van een door predikanten geredigeerd blad wordt allereerst waarheid en geen laster verwacht." DE AANKOMST VAN DE ZEPPELIN. .De landing. De landing van de Zeppelin is goed verloopen, slechts de talrijke menigte, die in een staat v.an de grootste opwinding verkeerde, leverde de grootste moeilijk heden op. Toen de kabels w^aren vastgemaakt, was de menigte niet meer te houden. Het cordon werd verbroken. Een ont zaglijk gejuich steeg uit de menigte op. In de hal waren de familieleden van de bemanning, journalisten en gasten. D'e berging van het luchtschip na de landing was zeer moeilijk, aangezien het schip twee keer gedraaid moest worden, voordat het voor den Oostelijken ingang was en in de hal geschoven kon wor den. De talrijke menschen, die om bet schip heen stonden, belemmerden de be dieningsmanschappen natuurlijk in hun bewegingen. Ten slotte kon men njjets anders doen dan het bevel geven het schip in de hal brengen, in de hoop; dat de menigte wel zou uitwijken en de bewegingen mee zou piaken. Dit lukte ook vrij goed- Twee douane-ambtenaren gingen' het eerste aan boord, doch kwamen binnen 5 minuten terug, waarvoor zij door het pu-* bliek met een krachtig bravo werden be loond. Bijzondere belangstelling bestond ex voor den blinden passagier, dien iedereen wenschte te zien. Hij scheen thans echter zijn vrijpostigheid te hebben verloren en hield zich aanvankelijk schuil. De Ame- rikaansche consul en de hoofdcommis saris van politie namen hem een kort oogenbliK onder handen, om hem te ka pittelen, hoewel dit toch niet van ganscher harte ging. Toen de jongen zichtbaar werd, steeg er een luid hoera onder de menigte op. Eindelijk stapte ook dr Eckener uit, door de tallooze menigte jubelend begroet. Hij was zichtbaar bewogen, en kon zijn ontroering over de geestdriftige ontvangst nauwelijks meester blijven. In zijn werk kamer antwoordde dr Eckener op een vraag, wat het moeilijkste gedeelte van den tocht was geweest, lachend: „Het uit stappen." De Zeppelin heeft 101.683 poststukken mee naar Duitschland (genomen, waar voor de Amerikaansche de Duitsche post administratie voor 75.713 .dollars zal' cre diteuren. Mededeelingen van dr Eckener. Gisteravond is de bemanning van de Zeppelin gehuldigd. Dr Eckener zeide, dat zoowel de heen- als terugreis vele malen niet gemakkelijk waren geweest en dat het er dikwijls ern stig heeft uitgezien. Den tocht over den Oceaan heeft 'hij nooit als een kleinigheid beschouwd, doch de terugreis is zoo moeilijk geweest, dat volgens zijn opvatting de Oceaan nog lang niet bedwongen is. Hij schilderde die stormachtige vaart bij New-Foundland, waarbij hij dikwijls het gevoel heeft gehad, dat het schip dreigde t e breken. Door de couram i ten heeft de bemanning gezien, hoe ver i het luchtschip uit zijn koers is gedreven. Uit de thans .opgedane ervaringen zijn leeringen te trekken, die voor den voor uitgang van den Juchtscheepshouw moe ten dienen. Het is noodig het schip van sterkere motoren te voorzien, zoodat men niet meer bijna willoos en drijvend aan de ongetemde elementen prijs gegeven is. Wie in den mist den storm bij New Foundland heeft meegemaakt, die kan de omstandigheden beseffen, waaronder vel© Oceaanvliegers omgekomen zijn. Dr Eckener deed aan het Duitsche volk de belofte, dat het denkbeeld der vluch ten over den Oceaan verder ontwikkeld zal worden. Da „Graf Zeppelin" heeft zich goed gehouden, doch wjj zuilen, aldus zeide dr Eckener, sterkere schepen bouwen. Volgens berichten in de hladen 'heeft dr Eckener op de meest positieve wijze verzekerd, dat de Graf Zeppelin zijn rol als passagiersluchtschip over den Oce aan reeds .uitgespeeld heeft. „Dit luchtschip", zoo zeide dr Ecke ner woordelijk, „komt, volgens mjjn on dervinding niet voor het algemeen© ge regelde passagiersverkeer in aanmerking. Wjj moeten snellere en sterkere schepen houwen, wanneer wij een geregelüen pas- sagiersdienst willen inrichten." Indrukken van passagiers. De passagiers van de Zeppelin uitten zich na hun aankomst te Friedrichshafen allen geestdriftig over hun indrukken ge durende den tocht. De eenige vrouw aan boord zegt, dat zij den tocht met het luchtschip volstrekt niet als een heldendaad beschouwt, want zij heeft met alle denkbare gemakken ge reisd. Zij is nu echter eenigszins vermoeid en moet eerst wat uitrusten. Een ander Amerikaansc'h passagier heeft verklaard, dat een van de mooiste indrukken op den tocht de blik op het verlichte Friedrichs hafen geweest is. Zeer interessant hebben de passagiers de vlucht boven Dyon gevonden. Men vloog echter zeer hoog, zoodat men slechts een lichtzee kon zien. De verstekeling. Het Kurgarten Hotel, waarin thans de blinde passagier van de Graf Zeppelin vertoeft, is onafgebroken het doelwit van een groote schare vrijmoedige journalis ten, persfotografen en filmoperateurs. Over het algemeen laat de verstekeling echter heel weinig los, daar hij blkbaar zeer vermoeid en overspannen is. Wel heeft hü te kennen gegeven erg blij te zijn op deze wijze de reis naar Europa te heb ben kunnen maken. Terhune heeft, naar de commandant verklaarde, uitstekend ge zorgd voor het welzijn van de deelnemers aan den tocht en is een goede steun ge weest voor den steward van het lucht schip. Op de vraag, wat hij thans ging doen, verklaarde hij, dat hij eerst zijn post ging inzien. Reeds aan boord hadden hem tal van aanbiedingen voor betrekkingen be reikt en voor zijn toekomst maakte hij zich in het geheel 'geen zorg. Terhune verklaarde met een geheim zinnig gezicht, dat hij een „arrangement" met dr Eckener had, waardoor het hem niet geoorloofd was, veel te zeggen. Op de vraag, of dr Eckener, toen hij uit zijn schuilplaats kwam, boos was geweest, of gelachen had, gaf hij niet veel ant woord. Wel verklaarde hij, dat dr Eckener, evenals de overige leden van de beman ning en de passagiers, zeer vriendelijk voor b.em waren geweest. Het moeilijkste was voor hem het vin den van een geschikte slaapgelegenheid. Hij had maar een hoekje moeten zoeken, hetzij binnen het schip, hetzij in den salon. •Overigens verklaarde hij, dat hij niet lang in Duitschland dacht te blijven en on'der de talrijke brieven en telegrammen, die hem reeds ter hand gesteld waren, wel "een aanbieding hoopte te vinden waardoor de terugreis hem mogelijk zou worden ge maakt. Woensdag reeds lagen er stapels tele grammen met aanbiedingen uit Amerika en uit verschillende Europeesche steden voor hem klaar. Een Amerikaansche the ater-onderneming seinde: „Doe mijn aan bieding tegen elke gage". De plotselinge populariteit van den ver stekeling aan boord van de Graf Zeppelin dreigt danig in het gedrang te zullen ko men als het volgende bericht waar zou blijken te zijn. Naar men weet heeft de Good year Zeppim Cy haar publicatie-rechten over den tocht uitsluitend verkocht aan da bladen van Hearst, evenals Ullstein en Scherl dit recht voor Duitschland verworven had den. Daarom kon b.v. de Lokal Anzeiger het bericht van het vinden van Clarence Terhune aan boord het eerst publiceeren. Nu zou een cóncurreerend Ameri'kaansch persagentschap den jongen Terhune een voudig aan boord gesmokkeld hebben om toch een samenhangend verhaal over den gebeelen tocht te kunnen geven. Het was niet mogelijk geweest eén beroepsjourna list aan boord te smokkelen en bovendien zou deze gemakkelijk herkend en mis schien door Eckener opgesloten zijn, om dat de commandant anders niet aan zijn contractueele verplichtingen zou hebben kunnen voldoen. De Duitsche journalist aan boord zou echter ook reeds den indruk hebben ge kregen, dat Terhun© geen vrijwillige ver stekeling. was geweest, omdat de jonge man overal me't zijn neus bij had willen zijn en van alles had willen weten. Dat hij op reis alle karweitjes opgeknapt heeft, die men hem opdroeg, lag natuurlijk in zijn rol. Wij geven het bericht voorloopig, zooals wij het ontvangen hebben. Com mentaar of tegenspraak zal wel niet lang uitblijven. N"V* ZEEPFABRIEKEN V/M DE MAAS VAN BRERO -af»e:i-doorm De uitsluiting in de Duitsche staal industrie. Gistermorgen is in hat geheel© gebied van de Noordwestgroep van de D'uitsche ijzerindustrie de uitsluiting begonnen zon der dat het tot ordeverstoringen of inci denten is gekomen. In het gebied van Hag'en is in zooverre ©en complicatie ontstaan doordat de an helders de loonovereenkomst opgezegd hebben, ofschoon in Hagen sinds Juli toe slagen betaald worden. Dit is geschied om de arbeiders in het Roergebied te steunen. Deze opzegging zal waarschijnlijk tegenmaatregelen van de werkgevers ten gevolge hebben. liet zal' waarschijnlijk on vermijdelijk zijn, dat binnenkort verschei dene mijnen wegens g'ebrek aan afzet moe ten worden stilgelegd. Reeds wordt in beperkten omvan'g op' verschillende mij nen gewerkt, voornamelijk die, welke voor de cokesverzorging werken. De vakvereeniginigen hebben een op roep tot de uitgesloten arbeiders gericht, om zich stipt te 'gedragen naar de in structies van de vakvereenigingen, zich kalm te houden en zich aan geen daden van sabotage schuldig' te maken. De communisten beginnen reeds groote activiteit te ontwikkelen, doch vinden voorloopig bij de arbeiders geen gehoor. De algemeene opvatting' is, dat de strijd van langen duur zal1 zijh. In verschillende steden van het indu striegebied worden de gemeenteraden in buitengewone zitting bijeengeroepen om te beraadslagen over steunmaatregelen voor de uitgeslotenen. Het totale aantal uitge sloten metaalarbeiders bedraagt 213.000. Aardbeving. De seismograaf van de universiteit te Georgetown heeft eergisteravond even voor middernacht viïij' hevige aardbevin gen op'geteekend ,die zeven minuten duur den. De seismograaf van de universiteit te Chicago heeft eveneens aardschokken op'geteekend, waarvan het centrum op on geveer 2500 K.M. afstand moet hebben gelegen. Te EI Paso (Texas) tverden aardschok- iv^ken gevoeld, die verscheidene seconden aanhielden. Er is geen schade aangericht. Te Chihuahua werden twee schokken waargenomen, die scheuren j.n het regee» ringspaleis en andere gebouwen veroor zaakten. Nieuwe aardverschuivingen in Zwitserland. Tengevolge, van den gestadigen regenval' hebben zich op de Loeschbergspoorlijn tusschen Brig en Lalden eenige aard verschuivingen voorgedaan, waardoor het spoorwegverkeer op dit traject onderbra ken moest worden. Doordat de Loetsch- bergiijn thans ook bel'ast is mét het ver keer, dat anders over de door overstroo ming onbruikbare St. Gotthardlijn gaat, is deize tweede verkeersstremming dub de! storend. De verbinding .wordt thans door het overstappen in au&Ts onder houden. De eenjg overblijvende doorgaan de spoorwegverbinding; is nog slechts de lijn Lausanne1Simpl'on. De gemeenteraadsverkiezingen in Engeland. Gisteren zijn in Engeland gemeente raadsverkiezingen gehouden. In Engeland en Wales zijn de uitslagen tot nog toe: Conservatieven Ï275 gekoze nen; liberalen 419; arbeiderspartij 708; onafhankelijken 164; katholieken 15; com munisten 2. 1 De conservatieven hebben 8 zetels ge wonnen, de liberalen 3, de arbeiderspartij 77, de onafhankelijken 6. De conservatieven verloren 63 zetels, de liberalen 10, de arbeiders 11, de on afhankelijken 4, dei katholieken 6. Korte berichten. Boven Rome is Woensdag een wolk breuk losgebarsten, begeleid door ©en hevig onweer. De Po is in zijn hoven- en middenloop buiten zijn oevers getre den- H-et water stijgt nog steeds. Een visschersvaartuig, dat van de sardine-vangst terugkeerde, is bij1 den jongsten storm, die aan de Atlantische kust heelft gewoed, ter hoogte van Ar- cachon vergaan. Een ander visschei'svaar- tuig heeft van dei elf opvarenden er negen kunnen redden. Herziening Bezoldigingsbesluit. D'e herziening van het bezoldigingsbe sluit, waarover de Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg eindelijk na de maandenlange besprekingen in de sub commissie der Centrale Commissie, aan de Regeering advies heeft kunnen uitbren gen, .is, als wij, wel zijn ingelicht, zegt het Handels blad, niet meer te be- schouwen als een technische her ziening, waartoe zij (overeenkomstig den oorspronkelijken aisch van den minister president) formeel beperkt had behooren te blijven, maar als een bescheiden sa- l'arisverhooging. In verband met de overgangsbepaling in het nieuwe ontwerp- zullen de kosten uit deze herziening voortvloeiend, eersi over twee jaren ruim zes millioen en eenige tonnen voor den Staat bedragen. D'e herziening, waarmede de minister van Financiën reeds verklaard heeft zich te kunnen vereenigen, zal nog door den Ministerraad goedgekeurd moeten wor den. Zij is bedoeld als een defini- Binnenland. Het Rijks-psychopathen-Asyl te Leiden ge opend. Voorloopig Verslag over de Justitie-be- grooting. Een^ wetsontwerp tot regeling der elec triciteitsvoorziening. Nadere bijzonderheden over het gewijzig de Bezoldigingsbesluit rijksambtenaren- Onregelmatigheden bij de Stoomvaart-Mjj „Zeeland"? "Buitenland. De uitsluiting in de Duitsche' staal industrie- Nadere mededeelingen over de Zieppeliin- Een aardbeving in Amerika- Gemeenteraadsverkiezingen in Engelaifd. I tieve regeling, waardoor een tijd perk van rust zal kunnen aanbreken over de algemeene salarisregeling, die jaren lang een onderwerp van actie is geweest. D'e Nati-o-nale: Landstormdag. Er werd na afloop van den Nationalen Landstormdag te Dien Haag bericht, dat op de boot StavorenEnkhuizen de hof meester nog al wat te kort gekomen was aan door landstormers genoten consump tie. Het Landstormblad deelt nu mee, dat de voorzitter van het D'ag. Bestuur van den Landstormdag een onderzoek hiernaar heeft laten instellen. Opgemerkt wordt, dat de consumptieverkoop op de boot geheel in de war liep, doordat de bedie ning, bestaande uit 5 man, voor zijn taak niet geheel berekend en in aantal veel te klein was. D'e pachter der buffetten en de hofmeester waren van te voren op het te verwachten groote reizigersgetal (circa 1700 man) attent gemaald, maar deze waarschuwing heeft blijkbaar niet gehol pen, want de regeling der consumptie- verkoop was totaal onvoldoende. Niettegenstaande dat alles zoo zegt 't Landstoirmblad hebben de pachter en het personeel een besten dag gemaakt, terwijl niemand ook maar één cent is te kort gekomen. Een zelfde klacht over onbetaald gebleven consumptie werd ten opzich te van het statio-nsbuffet te Amersfoort door „Het Volk" en de „Tel." geuit. Het Landstormblad liet ook daarnaar een on derzoek instellen. De stationschef ant woordde op de vraag wat er gebeurd was: „Dat bericht in de courant? Alles gelogen. Van wanordelijkheid is geen sprake geweest. Het- is mogelijk, dat er een man is geweest, die een fleschje bier niet betaald heeft, maar dat gebeurt op eiken drukken dag en dan is dat niet, omdat men niet wil betalen, maar meer uit angst, dat de trein net zal vertrek ken". En de gérant vertelde: „Wij hebben er verbaasd van gestaan, van dat bericht. D-e restaurateur wilde er eerst nog een stuk tegen in de krant schrijven. Een van de perronjongens heeft gezegd, dat hij een cent en een halve cent in zilverpapier heeft ontvangen, dat is alles." Gasfabrieken. Tot directeur der gem.-gasfabriek te Harderwijk is 'benoemd de heer ir J. D'. de Lind van Wijngaarden, werkzaam aan het Techn. Bureau Schleeper te Me- dan (N.-I.). Electriciteitsvoorziening. Een wetsontwerp is ingediend, houden de algemeene regelen ter zake van elec triciteitsvoorziening. D'e Memorie van Toe lichting geeft een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling der electriciteitsvoorzie ning hier te lande, beginnende met de oprichting van particuliere bedrijven, ter wijl daarna de gemeentebedrijven en. de districtsbedrijven ontstonden, eindelijk de provinciale bedrijven. D'e ontwikkeling heeft er toe geleid, dat in vrijwel alle provincies de electriciteitsvoorziening ge- heiei of voor een groot deel in handen van de provincies is gekomen. Eet verlaten van het oonoessiestelsél zou volgens den Minister geheel ingaan tegen wat in den loop der tijden is ge groeid. In de jaren, dat de concessies gewerkt hebben is er een tijdvak van groeten vooruitgang geweest. Echter be staat er naar het gevoelen van den minis ter wel aanleiding te breken met het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1