Binnenland. :i Uit de Provincie. Zoeklichtjes Uw Haar Do postvluchten naar Indië. Bij de Directie van de Kon. Lucht vaart Maatschappij is van de bemanning Aler, Smirnoff en Veenendaal van het vijfde vliegtuig, de H—NAEN be richt ontvangen, dat het vliegtuig op Woensdag 7 Nov. a.s. de retourvlucht naar Amsterdam zal aanvaarden. Salarisherziening voor Rijksambtenaren. Zooals bekend heeft de sub-commissie voor de technische salarisherziening voor burgerlijke Rijksambtenaren, bestaande uit vertegenwoordigers van alle in do Cen trale Commissie voor Georganiseerd Over leg zitting hebbende organisaties en een lid ad hoe ais vertegenwoordiger der ge zamenlijke onderwijzersorganisaties ter zake een eenparig advies uitgebracht. De Centrale Commissie beeft in haar verga deringen van 29 en 30 October bedoeld rapport in behandeling genomen en nog enkele wijzigingen aangebracht. De minister van Financiën heeft de ver gadering van 30 October gedeeltelijk bij gewoond en het standpunt der regeering uiteengezet. De regeering bleek bereid de voorstellen der Centrale Commissie over te nemen, zij het dan ook op enkele on derdeden gewijzigd. In de 31 October ge houden slotvergadering is volledige over eenstemming met de regeoring bereikt. Naar nader gemeld word't, zijn do to tale kosten aan deze herziening verbon den op ongeveer f 6.000.000 te stellen. Het nieuwe bezoldigingsbesluit wordt reeds beden van kracht. Als vervolg op deze herziening zal de bezoldiging der mili taire landsdienaren nu ook aan een revi sie worden onderworpen. Verlaging Indisch o post- tarievon. Bij gouvernementsbesluit is de verla ging van de posttn lieven vastgesteld in gaande 1 Januari. Hel binnenlaudsch port van briefkaarten wordt teruggebracht tot vijf cent en verder worden de porti voor drukwerk, niet nieuwsbladen, ver laagd en die voor nieuwsbladen terugge bracht tot één cent per vijftig gram. Het buitenkndsch port, dat naar Nederland uitgezonderd, wordt teruggebracht tot vijf tien cent; voor briefkaarten naar Neder land tot vijf cent. Amsterdamse he wethouders Tot wethouder van Amsterdam werd gisteren, nadat do beer Wibaut bedankt bad, gekozen de heer Mr J. Rutgers (V.B.) Invoer van vlees oh waren. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft bepaald, dat vloesehwaren, tot wederopzegging eveneens mogen wor den ingevoerd uit België, Frankrijk en Brazilië. Zwanendriften en duiventille'm* Het Tweede Kamerlid de heer Van deï Sluis, heeft aan den minister van bin- nenlandsche zaken en landb. gevraagd! 1. Is het den minister bekend, dat in de memorie van toelichting op de Jacht wet '1923 werd medegedeeld, dat de be palingen omtrent zwanendriften/ en dui ventillen bij art. 126 in stand werden gehouden „tot nadere wettelijke regeling, die in bewerking ,is"? 2. Ka,n de minister mededeelen, of de resultaten dier bewerking eerlang tege moet kunnen worden gezien? Eerste K am er. De voorzitter van 'de Eerste Kamer is voornemens aan de orde te stellen in een. op Donderdag 22 November, des voormiddags te elf ure te houden open bare vergadering het wetsontwerp hou dende bepalingen betreffende de belas ting van de nalatenschappen en, schen kingen van Nederlandei-3, die niet zijn ingezetenen des Rijks. De burgerluchtvaart in Indië. De Directie der Koninklijke Nederl.-In- dische Luchtvaart-Maatschappij te 'sGra- venhage deelt ons het volgende medei Op heden worden de eerste burger- luchtvaartdiensten in Ned.-ïnöië door Z. E. den Gouverneur-Generaal geopend en wel aanvankelijk, met do beide lijnen Ba taviaBandoeng en BataviaSemarang. Het oorspronkelijke plan om de lucht- verbindinig al aanstonds tot Soerabaja door te trekken, kon niet worden verwe zenlijkt, doordat het Marinevliegveki te Soerabaja voor de zware passagiers-vlieg tuigen onverhoopt voorloopig moest wor den afgekeurd. Uitbreiding met een dienst Batavia-Singapore-Medan is in voorberei ding. STAATSBEGROOTING VOOR 1929. Memorie van Antwoord. Aan de memorie van antwoord nopens hoofdstuk I van de rijksbegrooting voor het dienstjaar 1929 is het volgende ont leend: Het kabinet kan in menig opzicht het gevoelen deelen van de leden, die blijkens het voorloopig verslag betreurden, dat een parlementair kabinet op dit oogenblik ont breekt. In veel ininder mate is dit het geval met de vervolgens ontwikkelde grieven tegen het beleid van het huidige 'kabinet. Zelfs is van de meeste dier grieven met eenige verwondering kennis genomen. Dat de toestand der staatsfinanciër door haar ooit tendentieus pessimistisch zou zijn voorgesteld, is zij zich niet bewust. Zij is nog steeds overtuigd, dat die waarschu wingen redelijk en gegrond waren. Dat de minister van arbeid, handel en nijverheid wel verschil lende wetsontwerpen in gereedheid heeft gebracht, maar den beschikbaren tijd van de behandeling daarvan heeft doen voor bijgaan, is minder juist. De ontwerpen tot wijziging van do Z i e k t e w e t en tot wij ziging van het door hem weder aan de orde gestelde ontwerp tot regeling der zie kenfondsen hebben de Kamer bereikt on der dagteekening van 9 November 1927. De tijd voor behandeling heeft dus niet ontbroken. De regeering hoopt, dat zij ook nu nog zal plaats hebben. Dat van een wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering „nog niets te he speuren" is, is niet zoo verwonderlijk, daar zij eerst in de jongste Troonrede werd toegezegd. Het vertrouwen bestaat, dat nog in dit kalenderjaar het vooront werp den hoogen raad van arbeid zal be reiken. Van een verlaging der invoerrech- t o n heeft de minister al vroeger betoogd, dat zij reeds hierom niet in aanmerking kon komen, wijl het bedrijfsleven niet ge diend is bij voortdurende, elkaar snel op volgende wijzigingen van bet tarief. De opmerking, dat de millioenennota geen mededeelingen doet omtrent de wijze, waarop de voor het wetsontwerp betref fende de financieele verhou ding tusschen rijk en gemeen- t e n benoodigde gelden zullen kunnen worden gevonden, biedt een welkome aan leiding, de millioenennota op dit punt aar te vullen. In do jongst verschenen millioenennota is bet staatje toekomstlasten aanmorkelijl ingekrompen. De meeste saneeringen zijn achter den rug, in dien zin, dat zij geer verhoogde uitgaven meer op de begrootiuf zullen brengen (de daarop gebrachte uit gaven loopen uiteraard door). De min. v. Financiën meent, dat bij voortzetting dei huidige politiek hij moet hierop den na druk leggen, daar hij persoonlijk deze niet meer in de hand zal hebben dii bedrag in twee jaar zal te vinden zijn. Wijl de beperking der Rijksuitgaven in de naaste toekomst vooral ten doel za' hebben het mogelijk maken van de sanee ring der gemeentofinanciën, werd in d( jongste Troonrede deze zinsnede geplaatst: „De financieele toestand blijft tot sober hcid manen, niet het minst omdat de zware lasten, door de verschillende pu blieke lichamen op do bevolking gelegd een duurzame verbetering van den econo- mischen toestand belemmeren". Dit be duidde dus: beperking blijft oisch, tot ver lichting van publieke lasten evenals in vorige jaren maar thans moet daarbij mede, en voorloopig in de eerste plaats, gedacht worden aan de lasten door go- meenten opgelegd. Ook het kabinet is van meening, dat. wanneer na de verkiezingen het optreden van oen parlementair kabinet onmogelijk mocht blijken het dan te for- mceren kabinet, welke signatuur het ook zou dragen, geen enkel punt van staatsbe leid a priori van zijn bemoeiingen zou mo gen uitsluiten. Wat do vooruitzie htcnvan hel jaar 1928 betreft, heeft de minister in do Millioenennota de verwachting geuit, dat ook dit dienstjaar voor zooveel den gewonen dienst betreft, met een overschot zal sluiten. Hij meent echter tegen over dreven verwachtingen, welke blijkbaar op de cijfers der Middelenstaten zijn geba seerd, met nadruk te moeten waarschu wen. Dat niet ale bezuinigings- en reorgani satieplannen een zoo snel verloop hebben als om financieele redenen wel werische- lijk zou zijn, is juist, doch daarbij moet men bedenken, dat bij elke reorganisatie en inkrimping bepaalde belangen moe ten worden geschaad, welke dan gewoon lijk ook wel in de Staten-Generaal krachtige verdediging vinden. Herinnerd wordt o.a. aan het voorstel tot opheffing van een aantal kantongerechten. In verband met wat in de afdeelingen is gezegd over de p o s i t i e der R ijk e- ambtenaren kan de minister thans geen nadere mededeelingen doen, nu se dert het onderzoek van de Staatsbegroo- ting in de afdeelingen de aangelegenheid in een nieuw stadium is gekomen, wijl thans een eenstemmig advies van de Cen trale Commissie voor' Georganiseerd Over leg, waaraan door de Regeering gevolg zal kunnen wonlen gegeven, is vastgesteld, Uiteraard bestaat voor Nederland de mogelijkheid om zelfstandig tot o n t w a- p e n i n g over te gaan. Dat dit echter ook wenschelijk zou zijn, moet worden ont kend. Ook al zijn de internationale ver houdingen sedert het tot stand komen der Locarno verdragen en het Kellog-pact be ter geworden dan zij te voren waren, dit neemt niet weg, dat 'het blijk zou geven van zorgeloosheid, indien Nederland thans zijn krijgswezen door ontwapening geheel zou afbreken en tengevolge daarvan weerloos zou zijn, indien de omstandigheden weer eens meer dreigend zouden worden. Het ligt op den weg van Nederland, dat zijn bewapening steeds zeer beperkt heeft gehouden, en nog houdt, rustig den gang van zaken af te wachten, en de ontwikke ling der vredesgedachte gade te slaan en te bevorderen. Dit laatste echter niet door ontijdig te ontwapenen en daardoor bij de omliggende staten een gevoel van onge rustheid te weeg te brengen, betwelk in tijden van internationale spanning zou kunnen leiden tot bezetting van Neder- landsch grondgebied, met alle daaraan verbonden gevolgen. Te werken zoolang het dajg is is het richtsnoer, dat oo'k het huidige kabinet wil volgen. Het hoopt dan ook, dat in het laatste jaar van deze periode nog vee1 goeds tot stand zal komen, evenals dit vroeger meermalen juist in het vierde jaar het geval is geweest. De vraag, of aan de voorbereiding var de wetsontwerpen, die in de vorige Troon rede werden aangekondigd, wordt voort gewerkt, wordt bevestigend beantwoord. Op 30 en 31 October werd in de Eierhnl te Barneveld de Barneveldsche Pluim vee-tentoonstelling gehouden. Twee eerste prijs-winnaars, die nu samen gefo tografeerd wilden worden. Grauwe kwaker-eend (woprd). Eigenaar M. Beukelaar uit Apeldoorn. Poolsch konijn (wit ram) eigenaar dhr W. Dorland uit Bussum. De toestand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de memorie van antwoord nopens hoofdstuk I der Staatsbegrooting is het volgende ontleend De z.g. VI as commissie heeft reeds eenige maanden geleden opdracht gekregen, behalve aan het vlas, ook hare aandacht te schonken aan andere zaken, Zeeuwsch-Vlaanderen betreffende. Over eenkomstig deze opdracht heeft do com missie aan de regeering o.m. voorstellen gedaan omtrent a. gedeeltelijke restitutie van uitgaven voor electriciteit door vlas sers; b. verhooging van subsidies voor proefvelden ten behoeve van den tuin bouw; c. mechanisatie van de vlasbewer king. Aan deze voorstellen is grootendeels bereids gevolg gegeven. In samenwerking met God. Staten van Zeeland gaa.t de Vlascommissie verder na, in hoeverre het mogelijk is do uitvoe ring vart de Landarbeiderswet in Zeeuwsch-Vlaanderen te bevorderen, ter wijl haar voorts nog is verzocht advies uit te brengen over den eventueelen aan leg van bietenlijnen. Enkele andere maatregelen welke ter betering van den economischen toestand kunnen dienen, maken een punt van over weging bij de regeering uit. Nederlandsche firma's die zaken met Ierland (Dublin) wcnschen te doen, spe ciaal exporteurs van tuinbouwproducten kunnen bij de Kamer van Koophandel eto Fabrieken te Middelburg (O-Indisch Huis) terzake nadere inlichtingen bekomen. Do kwesties te Aardenbur.:. Naar aanleiding van de gemelde aan klacht, ingediend door den secretaris t J Aardenburg, P. de Milliano, tegen cle.) heer J. J. v. d. Hooft (wethouder) wegens 'tbij herhaling in 'het openbaar beschu'- digen van den secretaris van valsch- heid in geschrifte, welke handeling zo gepleegd zijn, door het vervalschen var. de notulen eener gecombineerde vergade ring van den gemeenteraad met de regen ten van het Burger-Gasthuis, meldt dl Midd. Crt. nog het volgende Bi] deze vergaderingen, werd bij stem ming over personen, steeds gevolgd bei reglement van orde, geldig bij do raads vergadering, doch, daar dit reglement aan duidelijkheid te wenschen overliet, wer 1 door den heer v. d. Hooft op 15 Dec. 1923 voorgesteld, voortaan van toepas sing te verklaren de wijze van stemming vastgelegd in de gemeentewet, en een artikel toe te voegen, dat een stemmim slechts geldig is, als de grootste helft der .leden aanwezig is. Aldus werd be sloten. Op de berucht geworden vergadering van 31 Dec. 1926, waarin de heer v. Vooren (R.K.) gekozen werd, beriepen do regenten zich op dit artikel, dcc-, toen bleek, dat in, de notulen stond, da! dit ..artikel van toepassing was op de vergadering, doch er was, althans' vol gens de regenten, op duidelijke wijze van de laatste punt een komma gemaakt en aan toegevoegd met andere inkt: „indien, deze bepaling is opgenomen in het reglement." De regenten beweren, dat deze toevoe ging in een, in 1924 gehouden verga dering niet is voorgelezen, en dat het is uitgesloten, dat zulks zou besloten we zen. Bij' de behandeling van de zaak v Vooren voor het Gerechtshof op 17 dezer, heeft de heer v. d. Hooft weder over die vervalsching in' de notulen gesproken, naar aanleiding waarvan de heer de Mil liano zijn aanklacht indiende. Do Rjjkskantonnier A. .T. Tellier to Breskcas is met ingang van 1 Novem ber a.s. benoemd tot brugknecht te O', en W.Souburg. Oplichting. De man, fcekero C. T., wonende te Heinkenszand die- in don loop van de vorige week een garagehou der oplichtte voor een autorit van Vlissin gen naar 'sllcerenhook is gisteren ter beschikking van cjo Justitie gesteld. Onze Christel ij k o politie mannen. Gaarne vestigen wij de aan dacht onzer lezers op de vergadering, die morgen (Vrijdag)middag drie uur in liet Militair Tehuis, Nieuwstraat, te Mid delburg wordt gehouden vanwege don Bond van Chr. Politie-arnblenaren, waarin ds P. v. Dijk van Seroioslcerko zal spre ken over het belangrijke onderwerp „Hot Gezag". Niet alleen do politio-mannen van stad en dorp, van rijk cn gemeente, maar alle belangstellenden zijn welkom. Tot buitengewoon opzichter van den rijkswaterstaat in het arrondissement Leeuwarden zijn benoemd dhrn H. J. Poppe te Middelburg (standplaats Vis vliet) en J. Cijsouw te Wemeldingo (stand plaats Holwerd), beiden oud-leerling van den cursus voor waterbouwkundig opzich ter te Goes. De tot leden van den Raad van Advies der P.Z.E.M. benoemde heeren G. A. Hajenius te Goes, G. F. Lindeijer te Vlissingen, C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen, P. Scheele-de Putter te Kapelle- Biezolinge, J. W. van 'tlloff to St. Lau rens en J. A. Dominicus to Wemeldinge hebben alio hun benoeming aangenomen. Middelburg. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een in dit nummer voor komende advertentie betreffende oen ver gadering van den Chr. Middenstands bond, waarin als sprekers hopen op te treden de jreeren 'Ds van Empel en Ds Ringnalda met het onderwerp: „Waarom Christelijk georganiseerd?" De gemoderniseerde hlin- deninrichting. Ter eere van de groote naodemiseering, die de blindenin- richting te Middelburg heeft ondergaan, waardoor het gebouw aan de Kalvermarkt werkelijk een keurig verblijf mag worden genoemd, werd gisterenmorgen aan de naar werkenden, die heden weer in hun eigen omgeving zullen arbeiden, koffie met tulband aangeboden en kwamen ook de bestuursleden oen kijkje nemen. Toen het geheele bestuur aanwezig was, nam de heer L. A. v. d. Harst, voorzitter van de vereeniging tot werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden het woord en wees er op, dat er in langen tijd geen ge legenheid is geweest de werklieden toe te spreken en liij nu gaarne van de aan- leiding daartoe gebruik maakte. Spr. dankt B. en W., dat ze een lokaal beschikbaar stelden in het Oost-Indisch huis voor tij delijke werkplaats. Het heeft het bestuur heel wat hoofdbrekens gekost om deze inrichting te modernisearen, en het heeft lang op middelen gezonnen om aan dem onhoudbaren toestand een einde te ma ken. Het heeft nu gedaan wat het meen de te moeten doen. Dank zij de welwil-, lendheid van vele Middelburgers was hei financieel mogelijk geworden. Nu is een gebouw verkregen, da.t aan alle eischen voldoet. De firma's M. K. Jeras en Zoon en A. Heijhoer verdienen a'.len dank voor de wijze van- uitvoering van het werk. Spr. wenscht allen met de nieuwe inrich ting geluk. Do oudste werkman, de heer J. van Leerdam, zeide nu reeds 45 jaar aan de inrichting verbonden te zijn, en dit gedurende 22 jaar in het ellendige lokaal op de Bree. Tóen de heer Wijtman als penningmeester optrad had hij twee wen schen, verhooging der loonea: en ver andering van werkplaats. Beide zijn er Wat zegt u, zoo werd me gevraagd, nu wel van de Statenleden, die ondanks het verzoek van den Voorzitter om op te staan bij het uitspreken van het ambtsgebed, ble ven zitten? Mijn antwoord is, dat het er maar van afhangt hoe men zulk een handeling be ziet. Men kan er in zien een gebrek aan bur gerlijke beleefdheid. Maar dat kan men van Statenleden, w.o. opvoeders der jeugd, toch niet verwachten. Ik wil aannemen dat bedoelde heeren voor zulk een onbehoor lijk optreden te hoog staan. De kwestie zit wat dieper. In het ambtsgebed zit een erkenning van de opperhoogheid Gods, en van de afhan kelijkheid van den mensch. En nu hebben deze heeren door demon stratief do blijven zitten, nogeons, laten zien, dat zij dio opperhoogheid Gods niet erkennen. Het blijven zitton was geen onbeschoft heid, maar een belijdenis. Een belijdenis van ongeloof! OPMERKER. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. gekomen. Nu is men 23 jaar in dit go- bouw en nu is liet gemoderniseerd en hopen de blinden nog vele jaren in dit gebouw te kunnen werken, onder leiding van het huidige bestuur, omdat dit ge heel medeleeft met do inrichting. Do heer Wijtman wenschte allen ook geluk en overhandigde ieder zijn deel in do opbrengst van het busje, dat ge plaatst was bij de afgifte der prijzen van do verloting. Gisterenavond ongeveer lialf twaalf had do ochtgenoote van den heer C. Jo- ziasso in de Breestraat een pannetje was op het gas geplaatst, toen de vlam in do pan sloeg. Do vrouw, die do pan wilde wegnemen werd aan arm en gelaat gewond, liet vuur doeldo zich -aan haar bleeding en ook aan de gordijnen in do keuken medo en oen begin van brand ontstond. Terwijl de bewoners met em mers water bezig waren het vuur te blussclien, telefoneerde men de politie, die op haar vraag of liet een uitsla and en brand betrof bevestigend antwoord ont ving en toon terecht de brandweer alar meerde, die spoedig tor plaatse was, maar geen diensten meer behoefde te verleenen. Gistermiddag vereenigde zich in de directiekamer van de sociëteit St. Joris hot bestuur van de vereen. „Verpleeg huis" met enkele genoodigden, teneinde afscheid te nemen van zuster van Schagen Lange jan, die mot ingang van heden haar taak als wijkverpleegster van ge noemde vereeniging heeft neergelegd. Hartelijke woorden van dank en erken telijkheid werden gesproken door mevr Dumon Tak—van Jrigt, presidente der vereeniging, die er o.a. op wees, welk een pioniersarbeid op het gebied (lor hy giëne in de gezinnen zuster Van Schagen heeft verricht cn haar namens hot Be stuur een bloemenhulde en blijvend sou venir (zilveren couvert en dito. servet band met inscriptie) aanbood, Dr J. C. Kindermanen, sprak daarna namens patiënten en vrienden, de zuster in hartelijke, gevoelvolle woorden toe en bood haar namens zoovelen, die haar dankbaar zijn voor den steun en de hulp in dagen van lijden ondervonden, een aandenken aan, n.l. een door den heer Barto gecaligrapheerde oorkonde en de pamen van de niet weinigen, uit wier naam spr. het woord voerde, en een tast baar bewijs van hun sympathie, dat naar spr. hoopt, zuster Lange jan moge helpen iets toe te voegen aan de beschei den inkomsten, die voortaan baar ten dienste zullen staan, terwijl het over schot bedoeld is om daarvan een meu belstuk naar keuze te koopen. De band is vervaardigd uit kalfsleer en afgezet met een rand van gevlochten perkament. Zij bevat een aantal losse bladen, op het eerste waarvan boven aan de jaartallen 18981928 en een paar palm- versieringen zijp. aangebracht, terwijl er verder het volgende op voorkomt: Oorkonde, omvattende de namen van allen, die deelnamen aan een huldeblijk aan zuster B. G. van Schagen geb. Lan- gejan, ter gelegenheid van het nederl'eg- gen van haar dertigjairigein arbeid als wijkverpleegster te Middelburg op 31 Octo ber 1928. Op het tweede blad komen de namen van de leden van het comité voor en op de volgende bladen de namen der tot nu toe 1000 deelnamenden aan het hul'de- blij'k- Nadat nog mej. M. Callenfels, namens de afd. Middelburg van den Bond voor Ziekenverpleging, had gesproken en even eens een bloemenhulde had aangeboden, dankte zuster Van Schagen voor al de woorden tot haar gesproken en de aan geboden blijken van dankbaarheid. Vlissingen. Gisteren is een arbeider op de werf „De Schelde" zoodanig gevallen, dat opneming in hel R.K. Ziekenhuis noodzakelijk bleek. Goes, Herdenking Volkspeti tionnement. Wij herinneren nog oven aan de vergadering die worgen (Vrijdag)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2