No. 28 Donderdag 1 November 1928 43e Jaargang HENDRIKSE SCo's BANK-GOES Buitenland. VAN H00GER ORDE. Belangrijkste Nieuws. FEUILLETON per 1 November 1928 worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUsDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. V De rede van iden Landvoogd. Naar aanleiding van de vragen van den beer Bijleveld inzake de door den Gouver neur-Generaal van N.Indië gehouden rede ibij zijn bezoek aan Bali heeft de minister van Koloniën geantwoord dat de gespro ken woorden niet moeten worden opgevat als een door 'hem aan de bevolking gedane belofte van bescherming tegen de toelating der Christelijke zending op dat eiland. De zaak werd zoo onschuldig mogelijk voorgesteld. In Indïë zelf Wijkt men hieromtrent echter een andere opvatting te koesteren. Volgens den heer Zentgraaff in het „Soer. HcLbl." verdient de verklaring van den landvoogd, dat „adat, gewoonten en godsdienst tegen vreemde penetratie zul len worden beschermd" onvoorwaarde lijke toejuiching. En dat om de volgende redenen: „Een nprm'ale inlandsche hier Bali- sche samenleving behoeft geen aparte bescherming, doch deze is noodig gewor den, omdat wij de vroegere staatkundige organisatie der Bali-Hindoe's hebben ge mutileerd (verminkt). Zoolang die fout niet is hersteld, zal bescherming, in den zin van: afwering van bedreiging, wen- sehelijk zijn. Eenige jaren geleden heeft de heer Cou- vreur in een belangwekkende nota aan de regeering bepleit: de openstelling van Bali voor de missie, en de kerstening der be volking. Aldus zou men in de toekomst kunnen krijgen een Roomsch-Katholiek Bali, dat een wig zou vormen tusschen Java en de Oostelijk gelegen eilanden. Men heeft reeds zoo'n Christelijke wig tusschen Atjeh en Minangkabau het ge kerstende Batak-land". En dit moet worden voorkomen. De volken ten Oosten van Straat Bali willen zichzelf zijn. Zij: wenschen niet te worden afgeslepen naar het Java-model. „In de woorden van den gouverneur- generaal zit dus veel grooter betee'kenis dan door het publiek zal worden vermoed. Zij bevatten een aanduiding van het hoogste regeeringsbeleid, en men moet het van harte toejuichen, dat dit beleid zich richt op nationale reconstructie, verbeterd door moderniseering". De schrijver is van oordeel, dat het hier gaat om de herziening van de bestuurs voering, met als onderdeel de bescherming van Bali tegen den invloed der zending. Het is een duidelijke verklaring meerit hij, die onvoorwaardelijk toejuiching ver dient. Bij de behandeling van de begrooting zal naar wij vertrouwen het tegendeel wel blijken. DE ZEPPELIN BOVEN EUROPA. Eenige vertraging. De berichten omtrent het laatste ge deelte van de reis van de „Zeppelin" hebben gisteren .eenige teleurstelling ge baard. Gisternamiddag werd bekend, dat het luchtschip des middags om 12 uur door een stoomschip gesignaleerd was op 45 graden 51 minuten Noorderbreedte en 11 graden Westerlengte, wat ongeveer 3O0 K.M. ten Noordwesten van de kust van Spanje was. Eer tweede bericht meldde, dat de koers in Z.-O. richting voortgezet werd. Dit Naar het Engelseh. 103) o— Toen hij vertrokken was, gingen wij niet weder om den haard zitten. Maud verdween; die beide jongens ook; Guy zette zich neer op de sofa, nadat hij eerst de moeite genomen had om door de kamer te hinken en de Flora te nomen, welke Edwin zorgvuldig in de boekenkast haid weggeborgen. Daarna ging hij ge makkelijk. liggen en zag droomerig naar het "titelblad, waar haar naam geschreven stond en „Van Guy Halifax, met „Wat gaat gj er bijvoegen ,mjn zoon?" Hij zag op naar zijn moeder en ant woordde niet, inaar sloeg haastig het boek dicht. Zij scheen getroffen; maar ze zei niets meer en beigon door de kamer te gaan om alles op 'z*n plaats te zetten. John zat in Üen leuningstoel peinzend. Zij: vroeg hem, waa,r hij aan dacht? „Aan dien man, Jacques D'Argent."' „Hebt gij dan van hem gehoord?" „Hg' was een van oie meest bloed dorstige leden vaa bet schrikbewind. Een een en ander leidde men af, dat bet luchtschip in do richting van Bordeaux stuurde. Tegen 6 uur werd een door een Fransch radiostation om kwart over vier opge vangen bericht bekend, dat de „Zeppelin" zich boven het Zuidelijke deel der Golf van Biscaye, niet ver van de Fransche kust ten Zuiden van Bordeaux, bevond, waarbij meegedeeld werd, dat het slechte weer vermoedelijk den omweg naar het Zuiden noodig had gemaakt, waardooi de geheele reis vertraging zou onder- i££'8Lclïl* De Fransche kustlijn gepasseerd. Te 6 uur 15 werd op de weirf te Frie- drichshafen een direct telegram van de „Zeppelin" ontvangen, meldend, dat de Fransche kust bij den mond van de Loire gepasseerd was. Volgens berichten uit Parijs heeft het luchtschip den weg naar het Zuiden niet verder voortgezet in verhand miet be richten omtrent hevige onweders boven Zuid-Frankrijk en de Mid'dellandsche Zee- Om- 7.05 uur voer de Zeppelin over Nantes- Nadien werd de Oostelijke koers in een 'Noord-Oostelijken veranderd en seinde dr Eckener omstreeks half acht, dat hij tegen middernacht over Parijs hoopte te vliegen. De 'snelheid van do Zeppelin boven Nantes bedroeg naar schatting 75 K.M. per uur, welke geringe snelheid een ge volg was van het feit, dat het luchtschip met sterke tegenwinden te kampen had, welke soms een snelheid bereikten van 25 K.M. per uur. Te 8 uur 20 vloog do Zeppelin boven Tours- Het schip scheen ongeveer op 200 M. hoogte te vliegen. D'e bevolking kon dui delijk het ronken der motoren en de verlichte gondels waarnemen. Om 10 uur 50 bevond het schip zich 100 K.M. ten Zuiden van Parijs, De vaart- snelheid bedroeg toen 90 K.M. Alles was toen wel aan boord. Boven Parijs is de Zeppelin echter niet geweest. Het luchtschip is doorgevlogen naar Bazel. Om 12 u. 20 werd Dyon ge passeerd. Wanneer thuis? Dr Eckener heeft gisteravond een ra dio-telegram naar Friedrichshafen gezon den, waarin hij meedeelde, dat hij van ochtend eerst na zonsopgang op Frie drichshafen zou landen. Het luchtschip zou het laatste gedeelte van den tocht zoo nu en dan niet afgezette motoren volbreng en- De leiding van de werf heeft de tegen gisteravond belegde feestelijkheden voor man zonder eergevoel, zonder gew-eten of betamelijkheid." „En de dochter van dien man hebben we in ons huis gehad, om ons onschuldig kind te onderwijzen." Schrik en tegenzin stonden te lezen; op eiken trek van hel gezicht -der moeder. Geen wonder. Nu, terwijl datgene, wat <fe maatschappij in onze jonge dagen had beroerd, was uitgegist hoewel we nog ver waren van die algeheele kaknte, wel ke het nageslacht in staat stelt geheel en rechtvaardig te oordeelen over zulk een merkwaardig keerpunt in de geschiedenis als .de Fransche Revolutie zagen de meeste Engelschen met afschuw terug op die overdreven gevoelens van dien tijd. Als mevrouw Halifax een zwiak hart had was het haar vooroordeel tegen alles wat Fransch of Jacohijnsch was. Gedeel telijk wegen3 haar zedelijk conservatis me, dat met de jaren toeneemt, voor-al bij vrouwen, gedeeltelijk ook, geloof ik, wegens de verschrikkelijke waarschuwing welke gegeven was door het ongelukkig 1-ot van eene van wie wij in jaren' niets hadden gehoord en wier naam onbekend of vergeten was by onze kin deren.. „John, kunt gij niet spreken? Ziet gj dan het schrikkelijk gevaar niet?" „Lieve, tracht wat kalmer te wezen." de ontvangst tot vandaag uitgesteld. In elk geval zou het luchtschip niet v-oor halfzeven landen, want de man schappen voor de landing waren reeds naar huis gezonden en eerst tegen dazefi tijd terugbesteld. D-e drukte te Friedrichshafen was gis teren buitengewoon groot- Alle hotels, zoo wel te Friedrich shaven als in de naaste omgeving, waren reeds vol gasten. Het verkeer nam benauwende afmetin gen aan. Nog steeds kwamen talrijke auto's aan, zoodat er in de nauwe stra ten .geen doorkomen aan was. Duizen den vreemdelingen moesten Friedrichs hafen wegens de volte verlaten om el ders een onderkomen te zoek-en. Op die werf waren gisteravond tallooze geluk- wenschen en bloemen aangekomen voor dr Eckener en de bemanning, henevens een menigte telegrammen uit Amerika voor den verstekeling. Men verwacht, dat deze met veel con sideratie zal worden behandeld. Overi gens heeft een rijke Amerikaan reeds tele grafisch aan de politie te Friedrichsha fen meegedeeld, dat hij alle onkosten voor zijn verblijf in Duitschland en ook de k-osten voor de terugreis naar Amerika voor zijn rekening neemt. De Amerikaansche consul te Sjituttgari; is te Friedrichshafen aangekomen en zal den jongen onder zjjn persoonlijke be scherming nemen. Conflict Ir de Dulisohe metaalindustrie. De arbitrale uitspraak voor de metaal industrie in N. W. Duitschland, is door den rijksminister van arbeid bindend ver- Klaard. De werkgeversbond de'r N. W. groep deelt echter mede, dat hij de bindend ver klaarde arbitrale uitspraak om formeele en m-aterieele redenen nietig acht. D-e werkgevers zjjn van oordeel, dat de uitspraak een verhooging der kos ten met 4 k 5 pCt. beteekent, welkie bij handhaving der bestaande prijzen niet mogelijk is. Da werkgeversbond der N. W. groep is voornemens binnenkort de zaak bij het rijksgerechtshof aanhangig te maken. Inmiddels is de uitsluiting geprocla meerd. Dat kan dus een geweldig conflict worden. In de arbeiderskringen is men er zeer ontstemd over, dat de patroons tot de uitsluiting zjn overgegaan, ondanks het. feit, dat het rjksdepartement van den arbeid de voorgestelde loonregeling bin dend .heeft verklaard. Indien de uitsluiting eenigen tijd zal duren, zullen zeker ook vele mijnwet- „H-oe kan ik dat? denk denk aan Caroline." „Neen, wij spreken niet van haar, maar van een meisje, dat we kennen en goede gelegenheid hebben gehad pm te leeren kennen. E-en meisje, dat, wat ook haar verleden m-oge geweest zijn, gedurende zes maanden onberispelijk in ons huis ge woond heeft." „Ik wilde, dat de Hemel verhinderd had, dat zij er ooit binnen gekomen was. Maar het is niet te laat. Zij ican heengaan z,j zal heengaan, onmiddellijk.') „Moederl" barstte Guy los. Nooit had zij haar naam door hem .op dien toon hooren uitspreken. Zij st-ond versteend. „Moeder, u zijt onrechtvaardig, harte- i, loos en wreed. Zij zal niet heengaan; .zij zal niet, zeg ik!" „Guy hoe durft gij zoo tot uwe moeder spreken?" „Ja, vader, ik durf. Ik durf alles, lieVer dan „Houd op. Denk er aan wat gij zegt of het zal je berouwen." En mijnheer Halifax greep den. jongen i bij den schouder. Vader en zoon zagen elkaar woedend aan. De moedier, ver schrikt, kwam tusschenbeide. „Neen, John! Wees niet boos op hem. Hij kon het niet helpen tnjn arme jongen.'" - j r kers moeten worden ontslagen. Men ver wacht in het Roergebied, dat do werktijd in de mijnen weldra zal moeten worden ingekort. Telefoneeren vanuit den trein. Tijdens een studiereis, die buitenland- sche beambten der posterijen door Duitschland hebben gemaakt, heeft een aantal hunner uit den sneltrein Berlijn Hamburg telefoongesprekken kunnen voeren met hun directies Ie 's Graven- hage, Stockholm, Kopenhagen, Dantzig, en zelfs Boedapest. Alten waren uiterst te vreden over de verkregen verbindingen Z-ij hadden goed en duidelijk kunnen spreken. Het spoorwegongeluk bij CharfieW. Ten gevolge van het onderzoek naar het spoorweg-ongeluk bij Charfield i n Engeland, op 13 October, dat aan tal rijke menschen het leven kostte, werd do machinist van den sneltrein, die den an deren trein, aanreed, schuldig bevonden/ aan nalatigheid, omdat hij door onveilig sein gereden is. Hij zal voor den rechter gedaagd worden onder beschuldiging van dood do-o-r schuld. i Sinds Peking geert hoofdstad meer is.. Sedert Peking niet meer de hoofdstad van China is, hebben 3500 winkels het bedröf gestaakt. Het aantal huisgezinnen, dat de stad heeft verlaten, bedraagt meer dan 10.000. Het aantal leegstaande hui zen is dientengevolge zeer groot pn is een ruïne voor de huiseigenaars. Tengevolge van de armoede nemen roof en plundering sterk toe, terwijl de droog te m de provincies Shansi, Shensi en elders er hongersnood veroorzaakt. Ge meld wordt dat er in de provincies ron dom Peking door meer dan 100.000 in woners honger geleden wordt. Ook een smeekschrift. Men weet, dat al een paar jaren spTake is van de mogelijkheid van een huwe lijk tusschen den Italiaanschen kroon prins en prinses Marie Josë van België- De zaken schjnen echter met naar wensch te gaan. Dat belet echter niet, dat door sommigen met groote hoop naar het definitieve jawoord wordt uitgezien- De meest geïnteresseerden van het oogen- blik schijnen de boeven te zjjn, die in de Italiaansche gevangenissen zijn op gesloten- Zij hebben ook iets over de mogelijk heid van dat huweljk vernomen en in eens hebben zij zich herinnerd, dat ter gelegenheid van het huwelijk van koning Victor Emmanuel een zeer uitgebreide amnestie werd verleend en heel wat boe ven in vrijheid werden gesteld. In dit precedent hebben zij aanleiding gevonden koning Albert een smeekschrift te doen geworden, waarin zij vragen, dat zijne majesteit het huwelijk van zijn doch ter zoo veel mogelijk zal bespoedigen, hieraan toevoegende, dat indien hij dit soms niet voor de prinses zou doen, hij het dan tenminste voor de Italiaansche boeven zou doen Korte berichten. t In het fort Zwjndrecht bij Antwer pen is een granaat gesprongen. Een der arbeiders bleef op slag dood, een ander werd de rechterarm afgerukt. Gistermiddag: is een postvliegtuig op de lijn ParijsLyonMarseille ten- Guy en zijn vader gingen beiden ach teruit, John sloeg den arm om zijne vrouw en deed haar neerzitten. Zij beefde erg. „Gij ziet het Guy, hoe verkeerd je ge daan hebt- Hoe kon je je moeder zoo'n pijn doen?" „Ik bedoelde haar niet pijn te doen", antwoordde de jongen, „ik wilde haar alleen verhinderen onrechtvaardig en on vriendelijk te wezen jegens iemand, wie zij recht en vriendelijkheid moet bewij zen. Iemand, voor wie ik eerbied heb en achting, Iemand, die ik liefheb." „Liefheb!" „Ja moederl Ja vaderl Ik heb haar lief. Ik wil haar trouwen." Guy zei dit met rustige beslistheid. Het was gemakkelijk te zien, dat er een groote verandering in hem had plaats gehad; dat hij in deze liefde, welker stil len groei niemand had vermoed, geheel en al in ernst was. Van jonge'rï was hij plotseling man geworden en zijn ouders bemerkten het. Zij zagen hem aan 'en toen bedroefd naar elkander. De vader sprak het eerst: „Dit alles komt zeer onverwacht. „Gij hadt het ons eerder moeten zeggen." „Ik wist het zelf niet nog maar pas", antwoordde de jon/gea zacht, ter wijl hij bloosde. „Wast juffrouw Silver weet zji het?" Binnenland. Memorie van Antwoord op hoofdstuk I der Staatsbegrootinig. Salarisherziening der Rijksambtenaren. Verbetering van den economischen toe stand in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het encephalitis-vraagstuk opgelost? Buitenland. De Zeppelin vanmorgen te Friedrichs- haven aangekomen. Uitsluiting in de Duitscha metaalindu strie. gevolge van den nevel in de nabijheid van St .Vallier neergestort. De piloot werd gedood, de eenige passagier zwaar ge- Wond De staatspolitie heeft den corres pondent van de Vossische Zeitung, Bruno Heilig, uit. Hongarije gewezen. In de recht vaardiging van dit besluit heet het, dat Heilig in zjjn. berichtgeving, vooral over de betoogingen der studenten, dingen heeft gemeld, die in strijd met de waan !h!eid zijn. In Portorico zullen de kiezers bij, de verkiezingen hun duin? in een verfstof moeten doopen als ze nun stembiljet heb ben afgegeven, om te verhinderen, dat ze tweemaal stemmen. Tengevolge van den heVigen regen val is de dijk bijl Nieuwpoort ophieuw doorgebroken. Men heeft in allerijl be schermingsmaatregelen getroffen. De collectieve arbeidsovereenkom sten van 210.850 in Zweedsche vakver- eenigingen georganiseerde arbeiders loo- pen ,1 Januari a.s. ten einde; 140.000 de zer arbeiders hebben de overeenkomsten, automatisch hernieuwd. Ongeveer 70.000 arbeiders die voornamelijk tot de machi- nen-industrie en het bouwbedrijf behoo- ren, hebben bun overeenkomst opgezegd. De staking der aardappelenvervoer ders te Berlijn is gisteren geëindigd. Te Neuhaldensleben (Duitschl.) heeft een fabrieks-ontplolfing plaats gehad. De fabriek brandde af. Twee arbeiders kwa men om. Op den Poolschen consul-generaal te Praag heeft iemand gisteren gepoogd een aanslag te plegen. De consul bleef onge deerd. De dader is gearresteerd. De Rijkscommissie voor de herzie ning van het Duitsche wetboek van straf recht sprak zich uit voor afschaffing van de doodstraf. Het personeel van de tram te Athene heelt bet werk gestaakt en thans heeft ook het .spoorwegpersoneel den minister diverse eischen gesteld. Door den Belgischen minister van financiën, Houtart, is verklaard, dat het (mogelijk zal zijn, de belastingen 'met 1 Milliard francs tè verminderen. „Neen." „Dat is in orde", zei de vader, na een poosje. „Door het stil te zwijgen hebt gij gehandeld als een flinke minnaar te genover haar en als een zoon, die zijn plicht kent tegenover zijn ouders." Guy scheen verheugd. Hij bracht zjjn hand dichter bij zijn inoeder, maar deze naan haar niet; zj< scheen geheel be dwelmd. Op dit oogenblik zag ik, dat Maud dia katner binnensloop ik zond haar, zoo spoedig ik kon, weer weg. Helaas, dit was het eerste geheim, dat wij er voor haar op na moesten houden; het eerste pijnlijke mysterie in ons gelukkig tehuis. „Vader", zei Guy ten slotte, bij inge ving voelende, dat zijns vaders hart het zijne het best begrijpen zou. „Wel, mijn zoon", antwoordde John be droefd. „Gij waart ook eenmaal jong. „Zeker", en terwijl hij teeder zag naar het opgewonden gezicht van den jongeta, „Denk niet, dat ik niet met je moe- gevoelen kan. Toch had ik gewild, dat ge wat minder overhaast waart geweest". „U waart weinig ouder dan ik mu ben, toen u trouwde?" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1