No. 27 Woensdag 31 October 1928 43e Jaargang HENDRIKSE&Co's BANK-GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. HERVORMINGSDAG. per 1 November 1928 worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIOEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Vandaag hervormingsdag. Wij herdenken hoe Maarten Luther door het pub'.iceeren van zijne stellingen den stoot gaf tot de kerkhervorming die ook voor het kerkelijk en godsdienstig leven in ons land van zoo machtige be- teekenis is geweest. Het licht werd weer geplaatst op den kandelaar. De kunstmatige muur des af- scheidsels werd verbroken. Het net van dwalingen waarin de Christenheid ver strikt lag werd verscheurd en dc prediking van het Evangelie dei' genade mogelijk gemaakt. Er is dus wel reden om het feit deï kerkhervorming op een dag als deze te herdenken. Maar er is ook reden om ons te be zinnen en degenen die zich zoo- gaarne protestanten noemen en kinderen der her vorming tot nadenken op te wekken. De groote beteekenis van het optreden der hervormers was toch hierin gelegen, dat zij Gods Woord erkend wilden zien als richtsnoer van geloof en wandel. Dat zjj eischten erkenning van de volstrekte souvereiniteit Gods en absolute onder werping aan de goddelijke wet. En dat is het wat met name in onzen tijd al te veel uit het oog wordt ver loren. In onze dagen zijn er velen die zich gaarne sieren met den naam protestant, terwijl zij de beginselen van het Pro testantisme met woord on daad verlooche nen, omdat zij in. de plaats van Gods Woord stellen de menschelijke rede. Maar laten wij niet alleen en in de eerste plaats naar anderen zien. Immers ook bij hen die van harte met de beginselen der kerkhervormers instemmen is er veel dat toch feitelijk met die beginselen niet in overeenstem ming is. Wij- brengen gaarne in herinnering het woord van Luther: „Hier sta ik, ik kan niet anders". En nu kan zeker vati ons niet worden gezegd, dat wij niet op ons stuk staan. Dat, hier sta' ik" wil er bj ons wel in. Maar het „ik kan niet anders" om dat het in strijd is met Gods Woord wordt zoo gemakkelijk veranderd in: ik wil niet anders. Hc-t blij,let in de pra.ctijk zoo moeilijk onzen eigen wil te verzaken en God* wil die alleen goed is, zonder eenig tegenspre ken gehoorzaam te zijn. En. toch dat is het waartoe ook deze hervormingsdag ons oproept en waartoe wij als zonen en dochteren der Reformatie verplicht zjn. Wj zingen zoo gaarne en zoo gemak- kei ijk met Luther mee: „delf vrouw en kinderen 'tgraf, neem goed en bloed ons af", maar hoe moeiljk valt het ons vaak om slechts een klein deel van ons goed voor de zaak des Heeren af te staan. Er is dus wel reden om ons te be zinnen. Ma,ar aan ''den anderen ka,nt kan een dag als deze ons ook, bj, al de donkerheid va.n dezen tijd, moed doen grijpen, Niet minder toch dan in Luthers dagen geldt ook thans, zj 'tdain onder geheel andere omstandigheden De vjand rukt rast aan. Met opgestoken vaan; Hij draagt zijn rusting nog Van gruwel on bedrog. Do geest der revolutie dringt overal door. En de verdeeldheid onder de belij ders schijnt steeds grooter te worden. Er is veel wat kan ontmoedigen. Maar bj dat alles is ook nu nog waarheid: Een vaste burg is onze God, Een toevlucht voor de Zijnen I Al drukt bet leed, al dreigt het lot Hij doet zijn hulp verschijnen 1 En wat ook de menschen mogen on dernemen: Gods Woord houdt stand in eeuwigheid, en z;al geen duimbreed wj- ken. Op den goeden weg. Wij hebben het niet verheeld, dat wij tegen het voorstel van. het Centraal Co mité van A.R. Kiesvereenigingen inzake de candidaatste'.ling voor de Tweede Ka mer ernstige bezwaren hebben, omdat er van zelfstandige 1 jsten in de ver schillende kringen of groepen van krin gen geen. sprake is. Aan den anderen kant willen wj niet vergeten wij wezen daarop reeds dat dit voorstel een belangrijke verbete ring brengt. Immers, wanneer dit stelsel wordt toe gepast, dan wordt alvast dit bereikt, dat er straks een vrij hechte band is tus schen de kiezers en den gekozene. Wij zullen dan wat deze omgeving be treft kunnen spreken van den afge vaardigde van Zeeland. Een afgevaardigde waarvan dan ver wacht mag worden, dat hij zich speciaal voor de Zeeuwsche toestanden en Ze-euw- sche belangen zal interesseeren, dat hij een belangrijk aandeel zal nemen in de propaganda in deze provincie en tot wien men zich in voorkomende gevallen kan wenden. ,Bat alles is van z,eer veel beteekenis. Bovendien, kan het gevolg hiervan zijn, dat na vier jaren als zoo een bepaalde afgevaardigde met een bepaalden kring als het ware is saamgegroeid, een tweede stap gedaan wordt en aan de kieskringen ook meer zelfstandigheid wordt geschon ken. 't Is jammer dat nu nog niet krachtiger in <iez.e richting gestuurd wordt. Maar we zijn nu alvast op den goe den weg. En er is hoop voor de toekomst. Voor onze kiesvereenigingen een aan sporing om nu met kracht aan 'twerk te gaan en alles te doen wat mogelijk is om straks te komen tot een geestdrif tige en bezielende verkiezingsactie. Er zijn nu voorloopig allerlei zaken van meer organisatorischen aard te behan delen. Maar onder en bij al dezen arbeid mag geen oogenbük worden vergeten, dat er straks eien geweldige strijd gevoerd zal moeten worden voor de handhaving van het gezag en de bevestiging van het Chri stel jk g ezinsleven I DE ZEPPELIN OP DE THUISREIS. De reis gaat voorspoedig. Het Duitsche proefstation voor de lucht vaart heeft sedert gistermiddag 3.40 u. op korte golf verbinding met de „Gral Zeppelin". De ontvangst was uitstekend. Het luchtschip berichtte, dat aan boord alles wel was. Ook het stoomschip Ca- tulin heeft de Zeppelin gezien. Het stoomschip Maurctania seinde gis teren om 12 uur draadloos, dat het de Zeppelin gezien had, ongeveer in het mid den van den Oceaan. Er stond een, zwak ke Zuid-Westelijke wind. Te Friedrichshafen is gisteren te 17.45 uur het volgende radiogram binnenge komen: „Positie 1.15 uur M.E.T. 45 gr. 53 m. N.B. en. 41 gr. 40 m. W. L. Aan boord alles wel. Graf Zeppelin". Uit dit bericht blijkt, dat de Graf Zep pelin thans de uitïoopers van het de* pressiegebied doorvlogen en nu wel het stormachtigste gedeelte van de reis ach ter den rug heeft. Thans is de stabiele hoogdruk bereikt. Bij goede windrichting zal het luchtschip zijn snelheid a^nzien- ljik kunnen opvoeren. Het Duitsche s.s. „München" deelde draadloos mee, dat het de Zeppelin gezien heeft om .7 uur M.E.-tjd op 60 gr. 20 m. N.B. en 31 gr. 29 m. W.L., d.i. ongeveer halfweg tusschen New-Foundland en Ier land. De koers veranderd. Volgens tusschen 12 en 1 uur vannacht bj de luchtschoepswerf te Friedrichshafen binnengekomen berichten, heeft de „Graf Zeppelin" een onverwachte route inge slagen, daar het luchtschip tusschen den 40en en 30en graad W. L. naar het Noorden zwenkte, in plaats van, zoo-als men tot nog toe op grond van de laatste bj de werf ontvangen berichten aannam, koers te houden 'in Zuid-Oostelijke rich ting. Inderdaad schijnt het zich te bevesti gen, dat het luchtschip zich boven den 60en graad N.B. bevindt, en dus op een route, die over Ierland gaat- Dr Eckener heeft dus blijkbaar een poging onderno men om toch den koristen weg te nemen, die, naar men weet, de weg over Ierland nog is. Vandaag nog te Frladrichshaven verwaoht. Men, verwacht thans met vrij groote zekerheid, dat het luchtschip, in den loop van vandaag (vermoedelijk nog vóór het in vallen der duisternis) te Friedrichshafen zal .aankomen. Bij de aankomst zullen zoowel vertegenwoordigers van de Rijks als van de Beiersche regeering aanwezig zijn. De definitieve vaststelling van het pro gramma voor de ontvangst hangt natuur lijk af van het weer en van het tijdstip der aankomst. Op het postkantoor te Friedrichshafen zijn de noodige maatregelen getroffen om de post, die met de Zeppelin wordt ver wacht, zoo spoedig mogelijk te vervoeren- Ook van de zijde der douane zijn de noo dige maatregelen voor de inklaring dei' goederen getroffen. Een bijzondere correspondent van Wolff meldt, dat men er in „de kringen van den Zeppelinbouw" op rekent, dat het luchtschip eerst Donderdagmorgen te Friedrichshafen zal aankomen. Het is wel iswaar mogelijk, dat het reeds des Woens dag boven Duitschland komt, maar dan zal de „Graf Zeppelin" bet vaderland toch bij het aanbreken der duisternis he reiken. In dit geval zal het luchtschip waarschijnlijk des nachts blijven kruisen en b.v. een omweg over Berlijn maken om vervolgens bj d.ylicht in Friedrichs hafen te kunnen landen. Aldaar zijn reeds alle voorbereidingen voor de ontvangst getroffen. De hotels zijn vol. Er zijn maat regelen genomen, om zooveel mogelijk menschen bij het landen te kunnpn toe laten. Een gedeelte van het veld is tegen betaling van entrée voor de menigte be schikbaar gesteld en de politie doet alles om eventueele geestdriftige doorbraken te kunnen voorkomen. De verstekeling. Zeer interessant is de vraag, wat. er met den verstekeling zal gebeuren. Vol gens inlichtingen te bevoegder plaatse in gewonnen, zal hij bij de landing voor eerst door de politie vastgehouden wor den, die onderzoeken zal, of hij wel een pas heeft. Tegen een overtreding van de pasvoorschriften zou een zoo laag mo gelijke boete, misschien 20 mark, opge legd kunnen worden. De jongen heeft de heele zaak zonder twijfel van den. sportieven kant be schouwd en zoo zal zijn waagstuk hier dan ook worden opgevat- Men beschouwt het hier van de humoristische zijde. In elk geval hangt er veel af van do hou ding van den Amerikaanschen consul te Stuttgart tegenover het geval. Men verwacht, dat de Amerikaansehe consul den jongen van de vereischte pa pieren zal voorzien. Zoo zou hij bij aan komst door de Duitsche politie direct weer vrijgelaten kunnen worden, daar men voor ontvluchting niet behoeft te vreezenl De ontwikkeling der Belgische milicien®. In een der regimenten van het garnji- zoen van Brussel is een klein onderzoek ingesteld naar den graad van ontwikke ling der dezer dagen onder de wapenen geroepen recruten. Van 65 miliciens werd een klein examen afgenomen, bestaande t.it een dictaat van vier regels, eenig© eenvoudige rekenkundige bewerkingen en een paar vragen betreffende de Belgische aardrijkskunde en geschiedenis. Vijftien der geëxamineerdsn gaven een dictaat af zonder fouten; voor de aard- jijkskunde bleek ruim de helft der recru ten de namen der negen Belgische pro- "inciën niet te kunnen, opgeven, terwijl 'ier-en-twintig onder hen zelfs niet een(s wisten te zeggen, wie Leopold II was. Aan het algemeen verplicht lager on derwijs blijkt er du3 nog wel een en ander te kunnen worden verbeterd. Zou het resultaat in Nederland veel beter zjn? De Pressa. Van verschillende zijden is gemeld, dat de Pressa te Keulen een geweldig deficit ou achtergelaten hebben. Daartegenover wordt door den beheersraad medegedeeld, dat uitgaven en inkomsten zich over het i lgemeen binnen de perken van de voor de opening der tentoonstelling voorgeleg- c e .raming, die met zeven piillioen mark ialanceerde, bewegen. Van een groot de ficit kan dus in geen geval sprake zijn. Venetic overstroomd. Naar uit Venetië gemeld wordt, heeft de vloed, opgedreven door een landwaart- chen storm, deze eilandenstad grooten- (.eels onder water gezet. Het water heeft een hoogte van ruim {>en halven meter bereikt. Het water troomde langs het paleis der dogen, en .rong door tot het historische piazza Ban Marco, waar het tot twee voet hoogte steeg, overstroomde vervolgens het kerk- oortiek van de San Marco, waar juist (Ie Mis werd gelezen en zette de vloeren van de beroemde paleizen aan het plein blank. De toeristen, welke in do hotels aan het Carale Grande logeeren moesten door de portiers op de schouders naar den uitgang gedragen worden, waar de gondels hen opwachtten voor een rondvaart door de straten. Honderden kruiers improviseer den draagstoelen, waarin zij1 het publiek door de overstroomde wateren droegen- Ondanks het feit, dat het water de be nedenverdieping overstroomde, hebben de honderden gebouwen ongeveer geen scha de opgeloopen, daar men te Venetië op dergelijke evenementen voorbereid is. Het kanaal AntwerpenLuik. Gemeld wordt, dat het oorspronkelijke tracé van de directe kanaalverbinding AntwerpenLuik nu in zooverre is ge wijzigd, dat het verlengd is met 3 K.M. Vooral de slechte toestand van den onder grond tusschen Beeringen en Hasselt maakte dit noodig. Ook zal het kanaal, dichter dan eerst voorzien was, bij de Ne- derlandsche grens komen. De amnestie-kwestie in België. In den gisteren gehouden ministerraad blijkt de minister van Justitie, Janson, die zich tegen iedere verleening van amnes tie aan cl" politieke veroordeelden verzet, nogmaals met aftreding te hebben ge dreigd, indien de door de speciale amnes tiecommissie voorgestelde formule vo^g amnestie voor alle veroordeelden wegens oorlogsfeiten en gratie voor de anderen mocht worden aanvaard. Ook de twee an dere liberale ministers zouden hem dan volgen. Na eenige discussie streken de Vlaamscb katholieke ministers de vlag voor Janson en werd besloten de formule-van de Vy- vere, strekkend tot uitdooving der oor- logstraffen, maar zonder teruggeven van de burgerrechten, dus zonder amnestie, als uiterste grens van wat de regeering kan goedkeuren, aan de amnestiecommis sie, welke vandaag bijeenkomt, voor te leggen. De staking der Berlijnsche aardappel vervoerders. In verband met de reeds gemelde sta king der karrevoerders en arbeiders van de aardappelgroothandelaren te Berlijn, wordt meegedeeld, dat het gisteren in den loop van den morgen op verschillende plaatsen tot het lastig vallen van werk willigen is gekomen. Zoo werd in de Riohthofenstrasse een wagen door stakers aangehouden. Eenige zakken werden opengesneden en wagen bestuurders werden bedreigd. Eerst na aankomst van het „overval- commando" sloegen de daders op de vlucht. Hetzelfde geschiedde in Charlottenburg in de Dankelmannstrasse, waar de zak ken, die een karrevoerder op zijn wagen had, werden opengesneden en van het paard de teugels werden stukgesneden. Communisten-actie in Japan. Sedert de arrestatie van een duizend tal communisten in Japan, na de alge- meene verkiezingen, zes maanden gele den, heeft de politie talrijke nieuwe ar restaties verricht als gevolg waarvan een 500-tal beschuldigden, meerendeels socia listische studenten -en intellectueel® jon gemannen, begin 1929 aan de crimineel© rechtbank zullen worden uitgeleverd. De amnestie, die Ier gelegenheid van h de troonsbestijging van den keizer zal worden verleend aan verscheidene ge vangenen, zal niet van toepassing worden verklaard op deze gevangenen. De autoriteiten nemen buitengewone voorzorgsmaatregelen in verband met de aanstaande plechtigheden. 5000 verdach te personen zullen tijdelijk worden opge sloten of nauwkeurig bewaakt tijdens de kroningsplechligheden. Huiszoekingen bij] Communisten. De Poolsche politie heeft gedurende 2 dagen te Lemberg en in andere steden van Oost-Galicië, evenals in Wolhynië, talrijke huiszoekingen bij communisten verricht, waarbij in het geheel 45 perso nen gearresteerd zijn. Er is veel materiaal gevonden, dat er op wijst, dat er betrekkingen hebben be staan tusschen de communistische par tij in Oekraine en regeeringsorganen in sovjet-Oekraine. Voorts is te Lemberg een geheime druk kerij ontdekt, waar communistische pro- paganda-lectunr werd gedrukt. Onder de gearresteerden bevinden zich personen van alle klassen. Het bestuur der Oekrainsche commu nistische partij is op grond van een en ander door de regeering ontbonden. Korte berichten. De apothekersbedienden ta Weencn Binnenland. De gemeente-begrooting van Middelburg. De ontvangsten der spoorwegen over Sep tember. Prov. Staten van Zeeland (electrificatie der middengroep). De Utrechtsche autobuskwestie. Ir Damme over de postviuchten naar Indië. Ir L. A. Fruytier benoemd tot gouver neur van Curasao. Buitenland. De Zeppelin wordt vanavond te Frie- drichslhaven verwacht. Actie tegen de communisten in Japan en Polen. Critieke toestand in Rusland? Overstrooming in Venetië. eischen hooger loon. Zij hebben een sta king aangekondigd voor het geval de apo thekers niet toegeven. De besmettelijke ziekte, welke op het oogenblik de bevolking van het zuid westen der provincie Sjansi in China teistert, schijnt pest. te zijn. De verdubbeling van de belasting op de vrijgezellen, waartoe de Itaüaan- sche ministerraad onlangs heeft besloten, zal volgens een koninklijk besluit op 1 Januari a.s. ingaan. Vrijgesteld worden slechts diegenen, die geen werk kunnen verrichten of in ziekenhuizen worden ver pleegd en geen eigen inkomsten hebben. Volgens een bericht uit Tokio zal baron von Hühncfeld, die onlangs op een vliegtocht van Stuttgart over Azië te To kio is aangekomen, zijn vliegtuig „Euro pa" daar voorloopig laten, en over zee naar Duitschland terugkeeren. In Juni van het volgende jaar zal hij dan van Tokio uit trachten over de Stille Zuidzee te vliegen. Tengevolge van het wassen der Maas is een dam der werken aan de Quai de la Derivation, te Luik, weggeslagen. De scha de is vrij aanzienlijk en de voltooiing der werken zal er ernstige vertraging door on dervinden. Ten gevolge van de voortdurende aanvallen, die gevaarlijk geoordeeld wor-v den voor de veiligheid van den Star 4 heeft het ministerie van buitenlandscha zaken te Praag voor één maand drie der voornaamste communistische bladen ver boden. i j Rey, de Landru yan Marseilles, is in het ziekenhuis overleden. Gedurende den afgeloopen Zondag werden in de Vereenijgde Staten 32 perso nen bij auto-ongevallen gedood, waarvan 17 personen bij 3 ongelukken. De Duitsche diplomatieke vertegen woordigers te Londen, Parijs, Rome, Brussel en Tokio hebben de noodige stap pen gedaan in verband met de bijeenroe ping der nieuwe commissie van deskundi gen inzake de schadevergoeding. Prinses Juliana. Prinses Juliana zal1 na de Kerstvacantie aan de Leidsche Universiteit ook de col leges in de Russische taalL en letterkunde van prof. dr N. van Wijk volgen. De postviuchten naar Ned.-lindië. Ir M. H„ Damme, directeur-gemeraat der posterijen en telegrafie heeft in antwoord op een verzoek van het Hbl'. naar zijn meaning over de postviuchten naar Ned.- Indië o.a. gezegd, dat een snelle post verbinding voor de handhaving van de duizenderlei familiebetrekkingen tusschen onze Indische verwanten en ons van on berekenbare waarde zal zijn. Voor 'dd zakenwereld ,die op een groote regel matigheid moet kunnen rekenen, zal ©en wezenlijks dienst tusschen Indië en Ne derland noodig zijn om het volle pro fijt van de postviuchten te hebben. De stijging in de vorvoercijfers toont aan, dat het derde vliegtuig meer post kreeg dan heit tweede en het vierde weer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1