No. 26 Dinsdag 30 October 1928 43e Jaargang HEMDRIKSE SCo's BAHK - GOES EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland, Dit nummer bestaat uit 2 bladen. per 1 November 1928 worden verzilverd door VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. Losse nummers Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZL'iDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De zegen van dien schoolstrijd. Dio-or Ds Pierson werd er in zijne giste ren aangehaalde rede mede aan herin nerd, dat hoe langer hoe meer aan het licht komt, welk een zegen de schoolstrijd aan ;ons land en volk heeft verzekerd- „Niet, enkel is- daarin de Vrijheid van den Christenmensch bevochten, doch ook de zekerheid, dat niet, zooals el ders in Europa, de Staatsschool zou worden het middel om het volk lang zaam doch zeker te winnen voor het weiniig aantrekkelijke Russische sy- steem. Hier zijn w ij andere volken verre vóórgekomen, en is onder ons eene onmogelijkheid geworden, wat elders als een dreigend gevaar wordt gevoeld. In de „Revue des. deux Mond-os" van het vorig jaar verscheen eene reeks artikelen van hooge beteekenis. Zij- spreken het rond en open uit, dat in Frankrjjk de Staatsschool al meer HET middel wordt voor communistische propaganda onder het jongere geslacht. In 1926 waren van de 120.OUO on derwijzers re-eds 16.000 aangesloten bjj de „Internationale -des Travailleurs de Tens-eignement", het -directe orgaan van het Communisme. Op een, ten vorigen jare, gehouden Congres van onderwij zers, werd het rondweg uitgesproken: „dat het kind moet onderwezen, -doch geheel aan den invloed van het gezin moet onttrokken worden en opgevoed en gefatsoeneerd door den onderwijzer; id-at deze onderwijs m-oet geven op -de basis van den klassenstrijd, en dat al'.e id-agelijksche incident-en moeten gebruikt om in de hersen-e-n van het kind het woord „klassenstrijd" in te hameren (voorwaar de barmhartigheden der god- deloozen zijn wreed-). De Staatsschool doet er h-et onder- grondsche mollenwerk, dat d-e fonda menten van 'het staatsleven langzaam tmaar bestendig ondermint." Van dit ondergrondsche en hoogst ge vaarlijke m-ollenwerk op Staatskosten kan men ook in ons land zoo nu 'Cn dan de -sporen waarnemen. Maar het gevaar is hier minder groot- Wij- staan hier niet geheel machteloos. D-ank zij. den me-t zoo-veel geloofsmoed en [geloofstrouw gevoerden schoolstrijd is ons land overdekt miet een net van Chris telijke schol-en waar den kinderen wordt ingeprent ontzag voor het gezag' .en waar de vre-ez-e des Hoeren als het beginsel van alle wijsheid wordt erkend. Terwijl elders d-e school gebruikt wondt cm de harten Van d-e kinderen te hevolu- tioneeren, hebben wij het voorrecht, dat- in duizend-en scholen gepoogd wordt doo-r middel van het evangeliezout een di-erbre jeugd van on- en bijgeloof te behouden. Dankend gedenken. In -de rede van Ds Pierson werd ook ge wezen op den plicht om dankend te geden ken -de zegeningen die God ons volk op het gebied van het onderwijs heeft willen schenken. Het is nu een halve eeuw geleden, dat het vol-kspetitionnement Neêrlands Chris tenvolk voor den troon van zijn Koning bracht, hem smeekend recht te doen en zijne handteekening onder de wet-Kape- peyne niet te plaatsen. Alles was in die -dagen even donker. Het kwaad scheen ten volle besloten. Naar menschelijke berekening was het met de vrije school gedaan, voorgoed. Maar de Heer wou uitkomst geven. En daarom, we mogen niet alleen, maar we moeten herden-ken, met ootmoedig heid en dankbaarheid, wat God ons gaf „Vergeten, aldus Ds Pierson, is moed willige lichtzinnigheid, die haar bitter, doch verdiend loon ontvangt in verarming. Herdenken is de kracht vernieuwen. Het is telkens zoo n-oodig, en vooral dan, als wij rij-k en verrijkt zijn geworden en meenen aan geen ding gebrek te hebben. Dan besluipt ons de gevaarlijkste vijand, door den Bijbel genoemd: de lauwheid. Wij worden -tevreden met het bestaande en dit is inzinking. Goddank dat telkens weer vóór ons komt te staan de Glorie van het Verleden, dat ons beschaamd en jaloer-sch maakt door zijne bezielde toe wijding. Z ij n e werkelijke armoede is be ter dan onze vermeende rijkdom. Er zijn schatten „beter dan goud, ja dan veel fijn goud", schatten van geloof en hoop en liefde, -die, door Gods genade in de ziel ge legd, -den besten rijkdom zich betoonen: Den rijkdom ia God. Ik mocht niet nalaten Uwe aandacht eerst te vestigen op bet Volkspetitionne ment, dit grootsche feit in de historie van ons schoolleven, waaraan ook ten slotte onze Schoolc.ongressen bet leven danken. Daarom begon ik met U voor te lezen die heilige woorden van den Psalmist: „Wat wij gehoord hebben en weten; en onze vaders ons verteld hebben, wij zullen het niet verbergen voor hunne kin-deren, voor het navolgende geslacht, vertellende Ue loffelijkheden des Heeren en Zijne sterkheid, en Zijne wonderen, -die Hij ge daan heeft." Neen, wij mogen en wij zullen bet niet verbergen. En als dan ook, zooals a.s. Vr ij d a g te Goes, speciale samenkomsten worden -gehouden ter herdenking van het volks petitionnement, van de groote zorgen en den rijken zegen, -dan mag worden ver wacht, -dat er over gebrek aan belangstel ling niet geklaagd zal behoeven te worden. Het is helaas een gewoon verschijnsel, dait terwijl in tijden van -druk en benauwd heid de kerken vo-lstroemen, zooplra er ontspanning komt, de begeerte om te dan ken niet zoo groot i-s. Ook in -dit opzicht heeft de groote oor log ons wel een en ander geleer-d. Maar laat bet nu anders -zijn. Laat ons Christenvolk, genoopt tot -dankbaarheid, samenkomen om te geden ken de groote da-den Gods. Een Oproep voor dien Omroep. Gaarne vestigen wij nog even de aan dacht -op den Oproep aan Christelijk Ne derland door het Bestuur -der Nederl. Ghr Radiovereeniging. Van het nuttige en noodzakelijke en ge zegende werk van deze Vereen, behoeven wij- hier niets te zeggen. Maar wel willen wij even wijzen op het niet denkbeeldige gevaar dat de Chr. Om roep opzij zal worden -gedrongen. Dit gevaar kan worden afgewend als de Protestantsche Christenen in -ons land op bun post zijn, en als algemeen gehoor ge geven wordt aan den dezer dagen ver spreiden Oproep voor -den Ghr. Omroep. Zal -de Ned. Chr. Radio-vereen, haar taak naar behooren vervullen en de plaats blijven innemen waarop zij recht heeft, -dan is het noodig dat het aantal leden sterk vermeerdert -en dat de Vereen, over de noodige financiën beschikt. Om het eerste -te bereiken worden ook niet-luïsteraars in de gelegenheid gesteld lid te worden voor slechts 50 cent per half jaar. En voor de versterking van -de financiën zullen op den dag van morgen de bekende blauwe busjes worden gepresenteerd. Welnu, laten zoowel de propagandisten die het ledental trachten te vergrooten als zij die geheel belangeloos want de g e~ h e e 1 o opbrengst is voor de N. G. R. V. de busjes komen presenteeren, een goed onthaal vinden. Steunt de Ned. Chr. Radiovereeniging! DE ZEPPELIN OP DE THUISREIS. Een 17-jarige Amerikaansche verstekeling aan boord. Het vertrek. Omtrent het vertrek van de „Graf Zep pelin" worden no-g eenige bijzonderheden bekend. Den passagiers was reeds' Zon dagavond medegedeeld, dat de Zeppelin één der komende dage® zou vertrekken, izoodat zij zich allen in de omgeving van het luchtschip moe-sten ophouden. De medede-eling van het vertrek was ech ter zoo plotseling, gekomen, dat de pas sagiers geen gelegenheid meer hadde-r: om to dineeren. Doordat zij te laat in La-ke- hurst aankwamen, moesten zij' genoegen nemen met limonade- m warme worst die in de cantine verkrijgbaar1 waren. Een der passagiers, Jose® Jös'-sel1 uil New York, wien dit niet beviel1, eh dio met zijn auto wegre-ed om in de omgeving nog ergens te dineeren, kreeg onderweg een auto-ongeval. Me-t pleisters overdekt, kon hij nog juist op tijd in de passagiers gjondei worden gebracht. Te half tw-aalf Amerikaansche tijd, 4.50 Amsterd. tijd, Maandagmorgen, begon men de motoren te verwarmen. Te 1 uur Maandagmorgen, 6.20 Amstërd. tijd, be vonden alle passagiers zich aan boord, onder wie als ©enige vrouwelïjkö p-assagiei {mevrouw Adam. Een kwartier later b'eigon men liet .lucht schip uit de hal te brengen en te 1.25 Amerikaansche tijd was dei „Graf Zepipb- l'in" in de open, l'uchfc, gereed voor den terugtocht. Het luchtschip heeft 24.000 kub'. M. blauwgas en 12 ton benzine aan boord; Voorts 48 postzakken en 341 p'ond vracht, o.a. een baal katoen, die boVen Bremen zal worden afgeworpen en waarvan de opbrengst voor de bemanning van de Zepl pelira is be-stemd. Het plotselinge- vertrek' van de Graf Zeppelin was algemeen een verrassing, doch bij- haar Vlucht boven Ne-w York werd de Z-eppie'lin Toch door duizenden waarvan velen in nachtgewaad, hartelijk begroet, die door het gegil' der sirenen en het ge-ronk der motoren gewekt waren. Toen de „Graf Zeppie-Iin" zich eenige uren in de lucht bevond, zond dr Eckener aan president Coolidge-, aan den staats secretaris van marine-, Wilburg-, en aan den 'officier, die in Lakehurst het com mando voerde, telegrammen, waarin hij den dank uitsprak voor de ontvangst, in Amerika aan de be-mannirugj van het luchtschip hefeid. Een verstekeling. AI spoedig werd, ondanks d-e strenge controle "hij het vertrek een verstekeling aan boord van het luchtschip de „Graf Zeppelin" ontdekt. Het Is een 17-jarige blonde Amerikaansche jongen, die bij een advocaat werkt. De verstekeling had verleden week op geheimzinnige wijze aan- zijn vrienden ge zegd, dat hij binnenkort naar het buiten land zou vertrekken; zijn vrienden meel den toen, dat hij van Galiforriië sprak. Volgens berichten van boord van de „Graf Zeppelin" moet de verstekeling de borden wasschen. Na zijn ontdekking kreeg hjj eerst wat te eten, daar hij vol slagen uitgehongerd was. Overigens is hij geen nieuweling op liet gebied van gratis- reizen, daar hij reeds als verstekeling den proeftocht meegemaakt heeft van h-et grootste Amerikaansche motorschip Ca lifornia. Waarschijnlijk zullen de passagiers ge zamenlijk zijn overtocht betalen. Hij is voorloopig niet gestraft. De reis. Naar dr Dürr van de Zeppelinwerf te Friedrichshafen meedeelt, zal de „Graf •Zeppelin" direct naar Friedrichshafen ko men, dus niet eerst een omweg over Ber lijn -maken. B-erlijn zal later worden be zocht, bij welke gelegenheid h-et luchtschip aan 1de ankermast te Staaken zal wor den gemeerd. Volgens de tot nu toe ontvangen be richten schijnt de Zeppelin een gunstiger} wind te hebben, zoodat het luchtschip een goede snelheid bereikt. Mocht dr Eckener de Noordelijke route blijven volgen, en dus over Ierland ko men, dan zal het luchtschip bij zij-n reis naar Duitschland waarschijnlijk den weg langs den Rijn volgen. Het is dus niet onmog-elijk, dat het luchtschip Rotterdam weer zal passeeren. Te 12 u. 45 (M.E.T.) is de Oceaan be reikt. Volgens bericht van het radio-Chattam werd de „Graf Zeppelin" door een groote visschersvloot in de nabijheid van Sable Island in <jle.n lichten nevel, die daar overdag meestal h-eerscht, op een hoogte van 500 h 600 M. gezien. Het weer was naar omstandigheden vrj]' goed en het luchtschip had den wind achter. Volgens de laatste berichten schijnt de „Graf Zeppelin" haar Noord-Oostelijk-en koers in een 'Zuid-Oostelijken gewijzigd te hebben, profiteerend van den sterbe-n N. W. \yjnd. Naar het New-Yorksche weerkundige I bureau op grond van berichten uit het Noorden van den Atlantischen Oce-aaru weet te melden, zal de Zeppelin, wanneer zij verder boven den Oceaan komt, wis selende winden en buiig weer ontmoeten. Er loopen geruchten, volgens welke de Zeppelin een storm zou ontmoet hebben op 300 mijl van de kust, doch er is geen enkele bevestiging van deze berichten ont vangen. Noodweer en overstroamingen iri Italië. Te-n gevolge van den sterken regenval zijn de rivieren in het No-orden en het centrum van Italië buiten haar o-evers getreden. In de provincie S-iena is- het spoorwegverkeer Empoli—-SienaGrosse- fco onderbroken. Het land in de omgevi-ng en verscheidene plaatsjes zijn van allo verkeer afge-sl-oten. Een z-e-er hevig onweer heeft boven Ge nua gewoed. Verscheidene personen zijn licht gew-on-d. Een huis werd door den bliksem getroffen en geraakte injmand. Het Nederlandsche schip „Mo-en-a" sloeg op drift en kwam tc-gen de „Re d'Ita- liia" ,aan en bracht dit schip- e-enige lichte schade toe. Ondanks de gro-ote inspanning van de opgeroepen militairen werd de S-t. G-oLhard-spo-oiTwcg, BazelMil aan tcSIschen BeÜia&oma en Castioine in den nacht van Zaterdag op Zondag over een afstand van 150 meter overstroomd, terwijl de zich daar ter plaatse bevindende spoor brug werd vernield. Kort tevoren was de nachttrein Mi laan—Bazel nog gepasseerd. D-e trein in de richting B-azelMilaan moest bij Cas tro ne worden opgehouden en moest terug- ke,eren. De Berlijnsche aardappelvoorziening bedreigd. De transportarbeiders bij den Berlijn- schen groothandel in aardappelen hebben het werk neergelegd, zoodat het verder vervoer der in de Berlijnsche goederensta tions aankomende aardappelzendingen volkomen stilstaat. Daar er In de stations tengevolge van den groo-ten aanvoer van aardappelen den laatsten tijd toch al een ernstige opstopping was ontstaan, wordt de handel gevoelig getroffen door deze staking, welke de opstopping nog verer gert. Van een lezing, die niet doorging. Op initiatief van eenige Vlamingen is onlangs te Antwerpen gesticht het „Vlaam-sch Fonds voor wetenschappelijke lezingen", dat tot -doel heeft de versterking van de Nederlandsche cultuur. Voor dezen winter was een aantal Nederlandsche sprekers uitgenoodigd om voordrachten te komen houden in Antwerpen, Gent, Leu ven en Brussel. Onder -dezen bevinden zich o.m. prof. Burger uit Amsterdam, prof. Gerretson en prof. Ge-yl. Tegen het optre den van deze heeren is in een deel der Belgischo pers protest aangeteekend, waarbij hun een vijandige houding ten op zichte van België werd verweten. Het gevolg van deze perscampagne is geweest, dat de le-zing welke prof. Burger Vrijdagavond te Antwerpen zou houden en welke de reeks zou openen, niet is door gegaan. Een groep fascisten en Belgische oud strijders hadden n.l. 'tplan opgevat om naar het gebouw te trekken, waar de le zing zou plaats hebben. De justitie was dit plan ter oore gekomen en had daar van kennis gegeven aan de autoriteiten en den eigenaar van het gebouw. Dientenge volge heeft de eigenaar zijn vergunning in getrokken en heeft het fonds de voor dracht afgezegd. De ondergang van de „Ondine", Volgens berichten uit scheepvaartkrin- gen te Piraeus zal de gezagvoerder van het Grieksche stoomschip de „Ekaterina Goulandris" schadevergoeding vragen voor de dagen gedurende welke hij te Rot terdam is opgehouden naar aanleiding van de aanvaring met den Franschen onder zeeër. Een iand zonder aardappelen. Mogen wij „der Friichtehandel" geloo- ven, -dan is er in Europa nog een land waar de verbouw van aardappelen -geheel onbekend is. Dit land is Albanië. Reeds sedert tientallen van jaren is dikwijls ge tracht, den aardappel in Albanië in te voeren, maar al -deze pogingen zijn op den tegenstand van de Albaneezen gestrand, die -den aardappel niet verbouwen of eten willen. Een harde winter verwacht. De Sovje-t-regeering rekent -op een har den winter, daar het noodig is de rant soenen brood en andere levensmiddelen nog meer te verminderen. De regeering verwacht evenwel spoedig een verbetering te kunnen brengen in de kwaliteit van het brood. De moeilijkheden in de industrie zijn vooral ernstig te M-oskou, waar een groot tekort aan grondstoffen heerscht. De Sovjet-bladen wijzen er op, dat de brood voorziening bijzondere moeilijkheden op levert, om-dat ten gevolge van -de schaarschte aan de meeste andere levens middelen de vraag naar brood zoo sterk is gestegen. Nu de koude haar intrede heeft gedaan, is gebleken, dat al het te Mo-skou voor radige brandhout nagenoeg verbruikt is. Verkiezingen in Zwitserland. De uitslagen van de verkiezingen in Zwitserland voor alle 198 zetels van -de tweede kamer en voor 25 van de 44 leden van den senaat, zijn geëindigd met een overwinning der Roomsch-Katholieken. De socialisten hadden op een overwin ning gerekend, maar ze zijn bedrogen uit gekomen. Volgens den voorloopigen einduitslag der verkiezingen, zal de nationale raad als volgt zijn samengesteld: vrijzinnig-de mocratische partij: 53 mandaten (vroeger 59), Katholieke Volkspartij 46 (42), soci aal-democraten 50 (49), boeren- en mid denstandspartij 31 (31), liberale demo craten 6 (7). Ook de verkiezingen voor de eerste ka mer leverden voor de socialisten. nederJa- Binnenland. Vergadering van het Hoofdbestuur der Z. L. M. De Oranjeschool te Vlissingen geopend. De financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. Aanklacht van den gemeente-secretaris van Aardenburg tegen een der wethou ders. Conferentie over uitkeering spoorweg personeel. De eisch in de zaak der Veendammer Hy potheekbank. De Gouverneur-Generaal van N. O. Indië over Bali, Buitenland. De Zeppelin onderweg naar Europa. Een verstekeling aan boord. Verkiezingen in Zwitserland. Storm -en hoog water in Italië. Stagnatie in -de aar-dappelvoorziening van Berlijn. gen -op, -die echter algemeen verwacht werden, doordat in de kantons Bazel en Genève alle burgerlijke partijen zich ver- eenigd hadden, om het aftredend socialis tische lid te overwinnen. Dit is gelukt, zoodat -door de nederlaag der socialisten te Bazel en Genève, de Zwitsersche eerste kamer geen enkelen so cialist meer -in haar mi-d-den zal hebben. Korte be-rlchten. Er bestaat van de- zijde der provin ciebesturen in België weinig animo- voor deolne-ming aan de wereldtentoonstellin gen van Luik en Antwerpen in 1930. De provincie Henegouwen heeft alvast medegedeeld dat zij niet meedoet. Andere provincies, waaronder Brabant, hebben nog niet e-e-ns subsidie-s voor een even- tueele deelname uitgetrokken. Ruim 2000 arbeiders ,van de spin nerij „La Gantoise" te Gent, zijn in staking geg;aan wegens een geschil met de directie. .Naar verluidt zal volgend jaar een bedrag van 150 milïioen francs worden uitgetrokken voor het herstel der wegen in België. Volgens cLe „So-ir" gelooft men in goed ingelichte kringen te Brussel, dat bin nenkort de veriovin-g van kroonprins Olaf van Noorwegen met prinses 'Martha van Zweden, een zuster van prinses Astrid, aangekondigd zal worden. De kroonprins moet sedert eeni-ge dagen incognito als gast van prins Leopbld te 0-stende ver toeven. De vroegere koningin Elisabeth van Griekenland, -geboren prinses Elisabeth van Roemenië is van blindedarmontste king 'geopereerd in een Londensche kli niek. De operatie slaagde en de toestand van de koningin is bevredigend. Het aantal werkloozen in Duitsch land nam, zooals in dezen tijd van .hef het jaar te verwachten is, in de eerste helft van October toe van 677.100 tot 593.600; dit beteekent een yermeerdering van 2.9 pCt. Bij een tusschentijdsche verkiezing in Engeland heeift de arbeiderscandid-aat den zetel op de conservatieven veroverd met ee-n meerderheid van 2406 stemmen. Eersie Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen te gen Dinsdag 20 November, des avonds om half negen. De Prinses-studente. In het Zondagsblad van 21 October van „Pe-stï Hirlap" wijdt Constance D-rexel een lang artikel, versierd met een po-rtret, aan onze Prinses Juliana, de „prinses-studente", met wie zij bij het uitgaan van de collegezaal in Leiden een onderhoud had. De schrijfster is verrukt over de vriendelijkheid, de intelligentie en den eenvoud der Prinses, dieFransch en D-uitsch sprak als hare moedertaal. Roven het artikel staan met groote letters de woorden der Prinses afgedrukt: „Het was mijn wensch, dat men precies zoo met najj, omgaat als mat de andere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1