No. 25 Maandag 29 October 1928 43e Jaargang CBanfi- Glss o c ia(le Oproep aan *€firi4te(ijk T '2J Krachtvoeders HENDRIKSE Go's BANK - GOES EERSTE BLAD. N.V.VEEVOEDfttFABRIEK „ZEELAND" N.V. VEEVQEDEIIf ABRIEK „ZEELAND" Dit nummer bestaat uit 2 bladen. v© Buiteniand. ie GOES Belangrijkste Nieuws. per 1 November 1928 worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. V De vrije school. Ds J. L. Pierson, de bekende strijder voor de vrije school, heeft bij de opening van het derde schoolcongres de oude leuze, het oorspronkelijke ideaal nog eens met kracht op den voorgrond geplaatst. „Laat ons", zoo zeide hij, „nooit te vreden zijn, met hetgeen de gelijkstel ling van 1920 ons bracht. Het is een ander ideaal geweest, dat onze voor gangeren zich dachten, en wat zij uit spraken in de leuze, die helaas al min der wordt gehoord: De Vrijie School voor heel de Natie, d.i. de school, die niet leeft bij de gratie van de Overheid, maar "die haar eigen leven ordent en haar voornaamste zedelijke kracht zoekt in het huisgezin. Vooral op het terrein van het geestelijk leven van een volk werkt te ver gaande Staatsbemoeiing verlammend." Wat hier werd opgemerkt, verdient ze ker de volle aandacht. Er is in en door den schoolstrijd veel bereikt. De worsteling voor recht en vrij heid1 is niet tevergeefs geweest. Er is zeker reiden, om dankend te ge denken, wat verkregen weird. Maar wij mogen daarbij niet vergeten, dat het ideaal, dat onze voortroickers be zielde en waarvoor zij hebben gebeden en gestreden en geleden, niet bereikt werd. Wij mogen niet vergeten, dat het tegen woordige stelsel, hoeveel voordeelen het ook moge bieden, toch ook zijn bezwaren hoeft, en dat het gevaar van een te ver gaande staatsbemoeiing, die de vrijheid verstikt, volstrekt niet denkbeeldig is. Daarom blijft waakzaamheid geboden. Terecht zeide Ds Pierson, dat alleen in yolle vrijheid het geestelijk leven zijn hoojgsten bloei bereikt. (fflerffieim ~fdomper{2 1834 en ddrediefvereeniging 1853 "Sb Diantoor ~Soes. ASSURANTIËN CREDIETEN DEPOSITO'S SPAARBOEKJES (4.08 rente) REKENING-COURANT met rentevergoeding vliegtuig de plaats van bestemming heeft bereikt. Eén vliegtuig is bij Tasswitz neergestort en vernield. De bestuurder bleef echter on gedeerd. Een tweede vliegtuig is bij Bu- chau neergestort en in brand geraakt. De vlieger kreeg ernstige 'brandwonden en is naar bet ziekenhuis te Karlsbad overge bracht. Verder moeten volgens loopende geruchten ook de 2 andere vliegtuigen ver ongelukt zijn. De treinramp In Roemenië. Van de personen, die bij de botsing van de Simplon-Orient-Express en een ande ren trein gewond werden, zijn er v.ier aan de bekomen kwetsuren bezweken. Het aantal dooden is hierdoor gestegen tot 45. Het aantal gewonden bedraagt 50, met in begrip van de lichtgekwetsten. De rnate- rieele schade wordt op 14 millioen lei ge schat. Storm op de Westkust van Frankrijk. Door een zwaren storm op de Westkust van Frankrijk is in verschillende kust plaatsen aanzienlijke stoffelijke schade aangericht. Te St. Nazaire zijn door den Dat de Radio-Omroep van groote beteekenis is voor ons volksleven, ook voor ons Chr. volksleven, wordt algemeen erkend. Onverantwoordelijk zou het zijn, den Omroep geheel aan de Vrijzinnigen prijs te geven. Met Gods hulp heeft de Ned. Chr. Radio-Ver. bereikt, dat de „Radio" niet voor Orthodox Protestantsch Nederland verloren is gegaan. Maar nog aitijd dreigt het gevaar, opzij te worden gedrongen en ons rechtmatig aandeel in de uit zendingen te verliezen. Daarom doet het bestuur der N. C. R. V. een zeer dringend beroep op alle Orthodoxe Pro testanten In Nederland, luisteraars en geen luiste raars, om zich bij de Ned. Chr. Radio-Ver. te voegen. Slechts door een zeer groot ledenaantal is het mogelijk te behouden, hetgeen bereikt werd. Het geldt het belang van ons Chr. volksleven, van Kerk en Evangelisatie, van onze Chr. cultuur, het geldt het belang van onze Chr. gezinnen. Toone Chr. Nederland In deren zijn roeping te verstaan. HET BESTUUR DER NED. CHR. RADIO-VER. Overstroomingen in Engeland. In het gebied van de Rhondda in Wales hebben tengevolge van de voortdurende re gens van de laatste week overstroomingen plaats. De Rhondda is buiten haar oevers getreden en heeft de wegen en het dorp Trehaford overstroomd.. De bewoners moesten naar de bovenste verdiepingen van hun huizen vluchten. Bij Port Talbot heeft de regen een aard verschuiving veroorzaakt. Ook in Noord Engeland heeft de voort durende regen belangrijke schade aange richt. De regen ging gepaard met hevi- gen störm. Te Londen heeft de storm sto ringen in het telefoonverkeer veroorzaakt. Vier vliegtuigen verongelukt. Uit Karlsbad wordt gemeld, dat van een eskader van vijf vliegtuigen, dat van het militaire vliegveld van Eger vertrokken was om deel te nemen aan de luchtma- noeuvres, die te Praag ter gelegenheid van de feesten voor het 10-jarig bestaan der republiek worden gehouden, er slechts één storm alle telefoon- en telegraafleidingen gebroken. Verscheidene visschersschepen, die zich in de open zee bevonden, zijn ge zonken. Een verkiezing met rotte eieren, enz. Zaterdagmiddag is te Glasgow een ver kiezing gehouden voor lord-rector van de universiteit. De premier Baldwin werd ge kozen met 1044 stemmen tegen 978 op den liberalen candidaat 'Graham, 396 op Sir Herbert Samuel en 226 op den arbeiders- candidaat. De uitslag werd door de ver schillende partijen met bet 'gebruikelijke gevecht gevierd, waarbij 60.000 rotte eie ren, tonnen vol rotte appelen, schelvisch- koppen, zakken roet en oker als wapenen werden gebruikt. De studenten hadden •zich voor deze gelegenheid gekleed in sportcostuum. Te veel goederen in Berlijn. De aardappeltoevoer te Berlijn is, naar de rijksspoorwegdirectie mededeelt, zoo groot, 'dat er voor de goederen geen ruimte meer is. De toevoer was meer dan de sta tions konden verwerken. De toestand wordt nog verergerd door dat onder de toegevoerde 'goederen vele commissiegoederen zijn, welke zonder be steld te zijn naar Berlijn komen. Wanneer de toestanden in de Berlijn- sche stations niet verbeteren, zal de spoor wegdirectie zich genoodzaakt zien het staangeld aanmerkelijk te verhoogen om daardoor te bewerken, dat de wagons, waarvoor staangeld moet worden betaald, gelost worden. De ontruiming van hef Rijnland. De Rijnlandcommissie heeft haar huur contracten e.a. overeenkomsten te Koblenz opgezegd. Zij treft toebereidselen voor de verhuizing naar Wiesbaden. Er zijn ook reeds aanwijzingen omtrent de wijze van ontruiming der tweede zone. Een overbrenging der troepen van de tweede naar de derde zone schijnt nog niet in het voornemen te liggen. Men voor ziet een militaire ontruiming bij etappen. De nieuwe orders aan 'de officieren betref fen den dienst in het vaderland of in de koloniën. In welingelichte geallieerde kringen spreekt men ©r over, dat de tweede zone op 10 Januari 1929, dat zou dus zijn een jaar vóór het verstrijken van den termijn van vijf jaar, ontruimd zou zijn. De a.s. Presidentsverkiezing In Amerika. Alles wijst er thans op, dat de republi- keinsche candidaat Hoover een overweldi gende overwinning zal behalen. De politici en politieke journalisten, die op de hoogte zijn met de in het land heer- schende gevoelens, zijn van oordeel, dat er reeds geen twijfel meer bestaat of Hoover zal de eerstvolgende bewoner zijn van het Witte Huis. Hoover deelde mede, dat, indien de re- publikeinsche partij aan het bewind komt, hij een speciale zitting van het Congres zal bijeenroepen, ten einde de kwestie te bespreken, hulp aan de boeren te verke nen, voor het geval dat er in de komende zitting geen desbetreffende wet zou wor den aangenomen. Men zal zich herinneren, dat president Coolidge in Mei j.l. zijn veto uitsprak tegen het wetsontwerp dat een subsidie aan de boeren voorzag. De bevordering van den landbouw is ons meest dringende economische pro bleem zeide Hoover. Zijn program komt op voor hoogere tariefbescherming voor land bouwproducten, een betere marktpolitiek en de vorming van een landbouwraad. Hef kanaal AntwerpenLuik. Naar de N. R. Crt. meldt, zijn de voor bereidende peilingen voor het directe ka naal AntwerpenLuik thans geëindigd. In 1829 zal overgegaan worden tot den aankoop van den noodigen grond, waarna onmiddellijk met de grondwerken een be gin zal worden gemaakt. Ook het Maasbed beneden Luik, tusschen deze stad en Lixhe waar het kanaal moet uitmonden, zal aan zienlijk worden verbeterd. Verwacht wordt, dat de werken ongeveer 8 a 9 jaar zullen duren. Weer een huis ingestort Te Eich bij Luxemburg stortte een nau welijks voltooid huis, waarschijnlijk ten gevolge van constructiefouten, met veel geraas in elkaar. Twee arbeiders werden onder de puinhoopen bedolven, terwijl de anderen zich op het laatste oogenblik nog in veiligheid konden brengen. Eén arbei der werd licht en een andere zwaar ge wond. Korte berichten. Te Berlijn botsten Zaterdagavond een vrachtauto en een tramwagen tegen el kaar op. Twee personen werden gedood, 15 a 20 gewond. Te Ostende is een nieuw lichtschip gearriveerd, dat deze week op de plaats zal komen te liggen van „De Wandelaar". Het nieuwe schip, dat op de werven van Papenburg (Duitschland) ingevolge sti pulaties van het Dawespian werd ge bouwd, behoort tot de modernste eenhe den in zijn soort. van de worden steeds met de uiterste zorg gefabriceerd en munten uit in kwaliteit, afwerking en verpakking Specialiteit in GR0NDN0TENK0EKJES GOES - Telef. 192 De havenstaking te Marseille is he- eindigd. Vandaag wordt het werk hervat. Aan de uitbreiding van de buik- typhus-epidemie in het Bonbekken is een eind gekomen. Ook het relatieve aantal sterfgevallen neemt af. Op sommige plaat sen, b.v. Odessa en Dnjepropetrofsk neemt het aantal ziektegevallen echter nog toe. Te Gent is in de textielnijverheid een staking 'losgekomen. Tweeduizend arbei ders van de weverij La Gantoise hebben het werk verlaten. De tuinman Willy Peters, die Maan dag j.l. bij de achtervolging van den moor denaar Heidger zwaar gewond werd, is te Keulen in het ziekenhuis aan de hekomen verwondingen overleden. Naar het Berl. Tagebl. meldt, heeft de ihertog van Brunswijk den antiquitei tenkoopman Glückselig den verkoop van den Welfenschat aan een Amerikaansch consortium opgedragen. Glückselig is al naar Amerika vertrokken om het koop contract te sluiten. 'Gisternacht zijn in het Westen van Berlijn vier meuschen door eenige jongelui aangevallen en met messen zeer ernstig verwond. Men denkt dat de daders leden van de nationaal-socialistische arbeiders partij zijn. Drie personen, die volgens ge tuigen aan het misdrijf schuldig zijn, zijn in hechtenis genomen. De gewonden zijn naar een ziekenhuis gebracht. HULDIGING VAN H.M. DE KONINGIN MOEDER. Zaterdagmiddag is H.M. de Koningin- Moeder op treffende wjjze gehuldigd. Misschien, zegt het H d b 1 d, waaraan wij dit 'verslag ontleenen, hééft de g©- heele zanghulde vóór het Paléis van d-e Koningin-Moeder in het Voorhout nog niet eens een half uur geduurd, maar hoe korte oogenblikken we daar onder de boo- ,men ook beleefden, ontroerend was hot van het begin tot het einde. Om te be ginnen was reeds de aanblik van die tienduizenden menschen, die opgekomen waren om te luisteren naar de liederen, aangrijpend. Waar onze blik ook dwaalde, overal gleed hij over een zee van men schen. Hoe prachtig geschikt is het Voor hout gebleken voor zulk© zangdemonstra- ti.es. De menschen, in hoe grooten getale opgekomen, hadden de ruimte, zoowel in het Korte als in het Lange Voorhout. Do zangeressen en zangers en de muziek korpsen en deelnemers aan het défilé, wa ren in een wijden kring opgesteld. En pas een eind verder begonnen de rijen publiek, links tot aan het Tournooiveld en recht vooruit tot aan den Kneuterdijk- Het was een overweldigend gezicht op zichzelf. Precies half vier verscheen de Konin gin-Moeder, eerbiedwekkende figuur, in nemende, lieve verschijning met de om lijsting van heur grijze haar, op het balcon van haar paleis. En nauwelijks had zij een schrede naar buiten gedaan, of de men- schenmenigte barstte los in een luide en lang-aangehouden echt-spontane ovatie. Vriendelijk wuivend, begroette Konin- nin Eimma de menigte. Toen de rust in viel, zette luitenant Boer, dio zijn ergon kapel en de zangers dirigeerde,' het prach tig lied in. van Valerius: De Heer is God, en niemand meer; Verheerlijkt Hem, gjj vromen. Binnenland. Het Voort, verslag over de Staatsbegroo- ting. (Binnenl. Zaken.) Vergadering Kon. Nederl. Landb.-Comité. Huldiging van de Koningin-Moeder, De H N. A. E. N. te Bandoeng aan gekomen. Buitenland. De „Graf Zeppelin" heeft heden den te rugtocht aanvaard. Storm en hoog water in Frankrijk. Overstroomingen in Engeland. Zwaar golfde de statige zang van het machtige koor onder de hoornen, uit de kelen der geluid-versterkers weer voort- ruischend tot in alle hoeken van het Voor hout. Dan volgde ©en muzikale bewerking door N. A. Bpuwman van Valerius' „O, Heemskerck", uitgevoerd door de Kon- Militaire Kapel. Een muzikale inleiding ging vooraf aan. Valerius' eeuwig indruk wekkend lied „Wilt heden nu treden, voor God onzen Heere", dat door alle zangers werd uitgevoerd. En toen kwam de verrassing voor de Koningin-Moeder, het volkslied van haar eigen geboorte-grond, „Mein Waldeck", waarvan zij ontroerde, toen zij den eer sten regel hoorde. Unter allen Landen deutscher Erde, preis' ich Waldeck, mein 1-ieb Hcimatland- Bis zum letzten Atemzuge werde ihm ich weihen treulich Herz und Hand- Mein Waldeck leb© hoch, Mein Waldeck lebe hoch, Mein teures, iiebes Waldeck, es lebe, lebe hoch! Bewogen heef! Koningin Emma dit lied aangehoord, waarvan de melodie een fris- schen, krachtigen indruk maakte. Een mannenkoor, met prachtig stem- men-materiaal (de beste Haagsche zan gers waren er onder) zong daarna Ver- hulst's „Vlaggelded", dat met fierheid en vuur ten gehoore werd gebracht. Arnold Spoel, toegejuicht door de menigte, kreeg toen even de leiding voor zijn eigen com positie „Wij1 willen Holland houen" dat behalve door de' zangeressen en "zangers nog door duizenden werd meegezongen. Een vrouwenkoor, waaronder ook df, beste zangeressen van Den Haag waren, voerde toen, weder onder Boer's pittige directie „het lied uit, dat speciaal voor deze gelegenheid gedicht was door me vrouw Jeanne Kloos-Reyneke van Stu- we en gecomponeerd door Dina Appel doorn, een lied, dat diepen indruk maakte. De Kapel begeleidde het lief en zachtkens- En ten besluite klonk toen, machtig en geweldig, ons oude, ontroerende „Wilhel mus", waarin allen, die maar zingen kon den, de eenheid des volks uitdrukten. En toen barstte weer éen daverende ova tie los, waaraan geen einde scheen te zullen komen. Koningin Emma wuifde tel kens maar weer de menschenmenigte toe. Het was een korte, maar diep-ontroerende hulde geweest waarin zangeressen en zangers, Boer's prachtige Kapel èn de groote menschenmassa, allemaal deel ge had Lebben. De zang- en muzieknummers volgden elkaar snel op. En opmerkelijk was, hoe prachtig het geluid onder de boomen voortgedragen werd, en hoe heilig, ja, gewijd de stilte was. die tusschen de nummers heerschte. Een défilé van Haagsche vereenigin- gen van allerlei aard volgde nog, met banieren -v oorop en muziekkorpsen overal ertusschenin. Tusschen de zanguitvoering en het défilé in had Koningin Emma de leden van het dagelijksch bestuur van het Comité 1928 aan zich laten voorstellen. Zij1 sloeg verder het défilé van het balcon gade en bleef ook wuiven, naar de me nigte, toen deze maar niet wilde schei den. Een spontaan oogenblik beleefden we nog, toen de menschen de afscheiding verbraken en tot op het vóórplein stroom den om de wuivende Vorstin-Moeder van dichtbij nog eens toe te juichen. Een mooio middag hadden we gehad, waarop hot volk zjjn harteljjk gevoel je gens Koningin Emma onstuimig heeft kun nen uiten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1