No. 23 Vrijdag 26 October 1928 43e Jaargang na 14 cent HEHDRIKSE&Co's BANK - GOES PER PAK EERSTE BLAD. Buitenland. wgFUNE WA5CH DE VOORKEUR Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Coupons - Effecten Deposito's Assurantiën - Wissels Alle Bankzaken D irecteur-H oof d redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. vezeeUi VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlEn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. o V E0" aanvulling. Na de opmerkingen in het vorig num mer gemaakt, ligt het voor de hand, dat wij het ontwerp -program .van actie der A.-R. partij niet angstvallig napluizen, om te zien, of er allicht ook nog een of an der puntje vergeten mocht zijn. Dat is niet noodig. Ook wat niet in dit program staat zal voorzoover het in overeenstemming is met de A. R. Jjeginselen, de volle aandacht hebben van onze vertegenwoordigers in het parlement. Toch zijn er enkele punten, die wij gaarne zagen genoemd of wat breeder omschreven, temeer daar zulk een pro gram mede ten doel heeft, om ieder, die er kennis van wil nemen, duidelijk te laten weten, wat van de A. R. partij in een bepaalde periode te verwachten is en ook omdat soms het ontbreken van een of ander punt als voorwendsel ge bruikt wordt om de A.-R. partij in gebreke te stellen en zelf eenig voordeel te be halen. Zoo zouden wij het om te beginnen toejuichen, dat de justitioneele pariagraal werd aangevuld in dezen zin, dat niet alleen gevraagd wordt tegengaan van de invloeden die de oneerbaarheid bevorde- deren, maar ook van de invloeden, die de goede, de Christelijke zeden kwetsen. Wanneer wij b.v. zien, wat voor boe ken en geschriften aan de markt worden gebracht, hoe in het openbaar de Naam des Heeren op gruwelijke wijze wordt ge lasterd, dan komt de vraag naar voren, of het niet ligt op den weg van de ito geering, om ter bevordering van de goede zeden in te grijpen. Het trekt verder de aandacht, dat van het vaccine-vraagstuk in het program ge zwegen wordt. Dat deze zaak de volle aandacht heofl van onze afgevaardigden en dat geen mid del onbeproefd wordt gelaten ooi den vaccine -dwang af te schaffen, of te tem peren, is in den afgeloopen zomer wel duidelijk gebleken. Maar waar er een sterke strooming is om dezen ongemotiveerden dw.ang weei in werking to stellen, daar is het ge wenscht, dat de A. R. partij nog' een9 duidelijk uitspreekt, dat het haar streven is, den inentingsdwang definitief af te schaffen. Iedere nadere toelichting schijnt ons hierbg overbodig. Ons volk ma.g niet meer aan de geva ren van de verplichte vaccinatie wor den blootgesteld. Een derde punt/waarop wij de aandachl wilden vestigen, staat ia verband mei de paragraaf' betreffende Arbeid, Handel en Nijverheid- Het is opvallend, dat hierbij alleen ge dacht schijnt te zijn aan de afdeeling Arbeid aan wat de sociale wetgeving in engeren zin betreft, terwijl van Handel en Nijverheid met „geen woord gerept wordt. Ook de belangen van den mdustriëeleh en handeldrijvenden middenstand mogen niet uit het oog worden verloren. Een krachtige middenstand is voor het volksleven van veel belang. En daarom zouden wij het toejuichen, wanneer deze paragraaf werd aangevuld in dezen zin, dat de bijzondere aandacht4 gevraagd: wordt voor den bloei van han del en industrie mede door een doeltref fende actieve handelspolitiek. Over de vraag dï een hooger tarief noodzakelijk is, kan verschil van mee ning bestaan. Het is een vraag, bij de beantwoording waarvan met tal van fac toren gerekend moet worden. Maar ook zonder dat is een meer actie ve handelspolitiek mogelijk, waarvan han del en industrie, evenals land- en tuin bouw kunnen profileeren. De amnestie-Kwiesfie. Omtrent de amnestie-kwestie is in het Belgische kabinet nog altijd, geen overeen stemming! bereikt. Het blijkt, dat alle of nagenoeg alle ministers tegen uitbreiding van de amnestie en démentie tot gestrafte militairen enl oorlogswoekeraars gekant zijn. Janson, de minister van justitie, gaat voort met zich fe verzetten tegen iedere amnestie, hoe glerinig ook terwijl de katholieke VTaamsche ministers geneigd zouden zjjh in de beperking der amnestie- verleening. tot alle gestraften met ten hoogste jaar opsluiting of dwangarbeid, in plaats van 10 jaar, zooals door de speciale amnestiei-comrnissie wordt voor gesteld, toe te stemmen. Door Jaspar wordt getracht b'eide standpunten te ver zoenen, daar de Kamer 6 November bij een komt om het amnestie-vraagstuk in behandeling te nemen. Mocht tegen dien tijd geen compromis bereikt zijn, dan zou Jaspar voorstellen van dit vraagstuk een vrije kwestie te maken. Men vreest ech ter, dat zelfs in dit geval de liberale ministers Janson, Hijmans en Vauthier uit de regeering: zouden treden. De begrafenis dier slachtoffers vian1 Vinoennes. De begrafenis der 19 slachtoffers van de ramp te Vincennes had plaats te midden van een reusachtige, diepontroar- de menigte. De toeleg van de1 communisten, om deze teraardebestelling ,in da war te stu ren, is mislukt. Een geweldige politie macht zorgde voor de handhaving van de 'orde. E;r hadden 1530 arrestaties plaats waaronder 452 buitenlanders, n.l'. 96 Po len, Spanjaarden en eenige Italianen. Hoover delft het onderspit. Uit Tennessee wordt gemeld, dat Hoo ver daar aan het einde van een ver kiezingsvergadering voor landbouwers zijn gehoor toeschreeuwde: „Èn is er nu nog één farmer, die op den democraat zal stemmen?" Een „oude boer stond op en zei: „Ja ik, want .mijn grootvader en va der hebben ook altijd democratisch ge stemd." „Zoo", zei Hoover, „dus als uw grootvader b.v. een paardendief was ge weest, en uw vader even'eens, wat zou u dan nu zijn?" „Republikein" ant woordde de oude onder daverend gelach, waarmee Hoover zelf moest instemmen'. Het hooge water in d'e Fransche Alpen. Volgens te Parijs ontvangen berichten is het water van de Rhone en de Isère aan het zakken. Het nbg steeds verbroken treinverkeer wordt vervangen door auto- mobielv&rkeer. Het goede weer begunstigt de opruimingswerkzaamheden]. De aangerichte schade loopt in] de mil1- lioenen; in verschillende dorpen zijn hui zen inglestort. Te Moirane vond men het. lijk van een arbeider, die in zijn huis door het hooge water was overvallen. Zoebkof. Zoebkof, de Russische avonturier, dien de Parijsche bladen met heel' veel nadruk 1 als den zwager van Wilhelm, den gewezen Duitschen keizer aanduiden, heeft zich' als schoolrijder verbonden aan het circus Rancy, dat dit voorjaar voorstellingen te Parijs zal komen geven. Zoebkof meent, dat hij in dit nieuwe: beroep het schijnt zgn twee-en-twintigste te zijn een heel goed l'iguur zal maken, daar hg! officier van de Russische cavalerie is geweest. Een Ameri«aansche dank-dag:. President Cooiidge heeft den 21sten No vember vastgesteld als den officieel en dankdag van het Amerikaanscha volk voor de welvaart en voorspoed die het in landbouw, nijverheid en handel geniet. - Een ontevreden Zeppelin-reiziger. Fredeich Gilfillan, de te Luzern wonen de Amerikaan, die als passagier aan den tocht over den Oceaan Van de Graf Zep pelin heeft deelgenomen, is gister aan boord vap de Mauretania in Europa terug gekeerd. Toen hij. te Cherbourg aan land stapte, waren daar enkele journalisten om hem te. interviewen. Gilfillan is allerminst geestdriftig over zijn luchtreis. Toen hg te Lakehurst uit stapte, bezwoer hg: „dit is eens, maar nooit weer". Voor geen millioen dollar zou hg. het overdoen. Te Cherbourg heeft hg zgn grieven nog eens gelucht. Hgi stelde voorop dat niemand aan boord aan l'uchtziekte haid geleden, ofschoon de Zeppelin, tijdens de tweede helft van haar tocht, meer dan vijftig maail in de richting van de zee was geduikeld en slechts met moeite weer op de vereischte hoogte was gekomen. Deze incidenten maakten de passagiers wel angstig.'Zij dachten nooit hun bestem ming te zullen bereiken. Ofschoon de pas sagiers 3000 dollar voor den overtocht hadden moeten betalen, was er onvol doende voor hen gezorgd. E,r was ge brek aan voedsel1 en als er een ongeluk was gebeurd, zou er maar één parachute beschikbaar zijn geweest. Zuidpooltoehten. Niet enkel Byrd gaat pogen de Zuid pool te bereiken met een,' vliegtuig; ook Wilkins de main van den beroemden tocht van Alaska naar Spitsbergen wil' dat pogen te volbrengen. Een Reuter- telegram uit Montevideo meldt, dat de Hektoria, met da expeditie en de vlieg tuigen van Wilkins aan boord, van daar naar het Zuiden' is vertrokken. Byrd en Wilkinis. zullen ieder in een verschillend quadrant opereeren, Byrd in do Ross-zee; Wilkins met Deception-edlaad als basis. De arrestatie van dien moordenaar, Heitfger. Over de arrestatie van den] moordenaar Heidger te Keulen vermelden wij nog eenige bijzonderhedenNadat alle burger lijke personen de villa, waarin de bandiet was gezien, verlaten hadden, begon de politie ,di© van onderen af te doorzoeken. In een kamer op de derde verdieping was in het sleutelgat een stuk papier ge stoken. De deur werd ingedrukt, maar •gingslechts een handbreed open, daar er van binnen meubels tegen 'geplaatst wa ren. i K Door de opening keek de ptolitie in een spiegel aan den wand en in dezen spiegel' zag men een bed en aan het voeteneind daarvan Heidger, in Jrnie'lénde houding met voor zich op den rand van het bed twee pistolen. De politie riep 'den moordenaar toe: Je bent in den spiegel te zien, kom naar buiten, handen omhoog, er wordt niet geschoten. Hierop vuurde Heidger het eerste schot af, dat door de deur drong. Toen schoten de politie-mannen door de opening van de deur. De opperwachtmeester Maibohm was languit op den' vloer gaan liggen; evenwijdig aan den wand, met het gezicht naar de deur. Met een pantser voor zgn gezicht schoof hij naar de opening van de deur toe. Toen hij langs het pantser keek, schoot Heidger opnieuw en raakte den opperwachtmeester in het voorhoofd boven het rechteroog. De beambten sommeerden Heidger toen nog eens, zich over te geven en dreig den met handgranaten te zullen gooien. Maar Heidger vuurde schot na schot op de politie af, waaropi deze,, niet la,Ug aarzelde an „eerst met een handgranaat da deur verbrijzelde, daarna één in den rechter hoek van de kamer en één in den lin kerhoek wierp. Na de derde handgranaat risp Heidger, die 'door de rook niet te zien was, dat hg! zich overgaf. De politie riep, dat hij1 zijn. handen omhoog moest heffen, want dat anders de vierde hand granaat kwam. Heidger stak' zgn! linker hand door de deur naar buiten. De politie riep: ook de rechter. Dit deed Heidger niet, .waarop een politieagent naar binnen sprong en herhaaldelijk zijn revolver op Heidger afvuurde. D'eze zakte nu in el kaar, terwijl hij in de rechterhand nog eon pistool hield. Men legde hem op een draagbaar en bracht hem naar 'het ziekenhuis. 'Gisteravond om 8 uur is hij aan 'hart verlamming overleden. De wachtmeester van de politie Mai bohm is gisteravond tegen' tien uur be zweken. Het aantal slachtoffers der ge broeders Heidger is daardoor tot 4 geste gen (een kaslooper en 3 politieagenten). N-V- ZEEPFABRIEKEH-v/h DE MAA5 4 VAN BRERO APEUPOQRN staking in de haven van Hamburg de beide partgen tegen vanmiddag uitgenoo- digd om een nieuwe loonregeling voor de zeelieden te bespreken'. Op het Franschei grensstation Jeu- mont bij Maubeug'e zijn ontduikingen van invoerrechten ontdekt tot een bedrag van 16 millioen francs. In verband hiermede hebben reeds enkele arrestatie pl'aats gp- bad. 1 Uit Tokio wordt gemeld, dat de b'erg Aso, nabij1 Kumamoto; waarschijnlijk de grootste vulkaan ter wereld, weer in wer king is. De berg spuwt rook en! asch tot op groote hoogte. Het Fransche communistische Ka merlid Doriot, die eenige maanden in de gevangenis heeft gezeten wegens opruiing, is weer vrijgekomen. Men we'et hoeveel er over "te doen is geweest toen bekend werd dat het Engelsche leger zich met Amerikaansche toestellen schoor. Het zal nu anders won den. De minister van oorlog maakt be kend dat hij: meit een firma te Birmingham een contract heeft afgesloten voor de l'o- vering van 16.000 veiligheidstoestellen voor het leger en daarin zullen mesjes van Sheffieidsch staal gebruikt worden. Korte berichten. Den 29sten October beginnen te Boedapest de onderhandelingen over een 'Duitsch-Hongaarsch handelsverdrag1. O'p verzoek van deti minister van arbeid heeft de scheidsrechter voor de KONZEEPFABR- DE DUIF-DEN DOLDER Amstertfamsche wethouders. Gisteren heeft de Amsterdamsc'he fede ratie der S. D. A. P. een vergadering ge houden in verband met de wethouders- vacature. 1 i Ml De raadsfractie had voorgesteld, een tweeden wethouderszetel te aanvaarden, waartoe de andere partijen hunne mede werking wilden verleenen-. De federatie besloot echter anders. De raadsfractie mag geen tweeden zetel aanvaarden. En als gehoorzame dienaren van de kiezers is nu aan de „burgerlijke fracties" medegedeeld, dat men op hun voorstel niet wenscht in te gaan. Steun aan Openbare Leeszalen. Het lid der Staten van Utrecht de heer C -E. van Koetsveld, C.-H., heeft het volgende voorstel aangekondigd; De Provinciale Staten van Utrecht, ken nis genomen hebbende van de met be wijzen gestaafde klacht, dat in de bibli otheken der openbare leeszalen aanwezig z,ijn en ter lezing worden uitgeleend ver schillende boeken, waarin godslasterlijke en zedeloozie uitdrukkingen en tocmeelen voorkomen; van .oordeel, dat voor deze klacht in derdaad grond bestaat; van oordeel, dat het beschikbaarsteDen van dergelijke lectuur niet door overheids steun mag worden bevorderd, besluiten de bestendiging van het sub sidie voor den Bond vaa openbare lees- 4 Binnenland. De Tweede Kamer over de suikerbieten industrie, de mijiutoestandem en de hu ren der woningwetwoningen. Buitenland. Een Amerikaanische dankdag. Het hooge water in de Fransche A1L pen. De gepakte Keulsche bandiet Heidger gestorven. Vreeselgk spoorwegongeluk op den Balkan. i 1 zalen en bibliotheken afhankelijk te stel len van de voorwaarde, dat door de be sturen dier leeszalen en bibliotheken doel- tr ffende maalrege'.n worden gencmcn, om uit hun leeszalen en bibliotheken derge lijke boeken te verwijderen en in vervolg te weren; wenschen van de bedoelde maatrege len mededeeling te ontvangen vóór de be handeling der begrooting van het dienst jaar 1930 en verzoeken Gedeputeerde Sta ten de besturen der openbare leeszalen en bibliotheken in de provincie Utrecht met dit besluit en dezen wensch in ken'njis te stellen. De bewijzen, bedoeld in het eerste lid van het voorstel, zijn vervat in een stuk dat voor de Statenleden ter inzage ge legd is op de griffie. Nederland en België. Omtrent de Nederlandsch-Belgische on derhandelingen werd uit Brussel aan het „Handelsblad" geseind: De „Nation Beige" meent te weten, dat de Nederlandsche ambtenaar Mr Kleffens, die te Brussel besprekingen heeft met ambtenaren van Buitenlandsche Zaken aJ even weinig succes heeft als de deskun digen hebben gehad- Naar de „Peupie" meedeelt zijn de pei lingen langs het tracé van het ontworpen kanaal Antweipen—Luik sedert kort be ëindigd en hebben deze boven verwach ting gunstige resultaten opgeleverd. Op verschillende plaatsen bleek de lagere bo dem zoo slecht ,dat het eerste tracé ver anderd moest worden, doch de .peilingen daarentegen doen blijken, dat het bouwen van het kanaal mogelijk is. Op het depar tement voor openbare werken wordt thans eten voorontwerp voor het kanaal op grond van de resultaten der peilingen voorbereid. Ondanks de noodig gewor den verbeteringen blijft een algemeen uit zicht op het plan onveranderd. In 1929 zullen de noodige gronden worden ont eigend of aangekocht en zal met de wer ken begonnen worden. Verwacht wordt, dat het kanaal in 7 of 8 jaar gebouwd zal kunnen worden. Encephalitis na inenting. In de week van 14 tot en met 20 Oct. kwam een geval van encephalitis na inen ting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid. Het kind was op 5 Oct. ingeënt met koepokstof, verstrekt door de entstofinrichting te Amsterdam. Wegenv erbetering. Gemeld wordt, dat de heer Edo Bergsma, burgemeester van Enschede, voorzitter van den Algem. Nederl. Wiel rijders Bond, zal optreden als voorzitter van de door den Minister van Waterstaat in te stellen oommissie van overleg voor de wegverbetering. De kruiser „Java" naar Japan. Officieel wordt meegedeeld, dat Hr Ms kruiser „Java" zich onmiddellijk gereed moet maken voor een reis naar Japan, zulks als vlagvertoon ter gelegenheid van de kroning van den keizer van Japan. Het zevende leerjaar. Het Tweede Kamerlid de heer Ketelaar heeft aan den minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen gevraagd: 1. Is de minister met ondergeteekendc van oordeel, dat ten spoedigste een wets wijziging meet worden aanhangig gemaakt, nu blijkens zgn brief aan het hoofdbestuur van liet Nederlandsch Onderwijzers-Ge nootschap, voorkomende in Het School blad van 18 October j.L, de voorwaarden voor beëindiging van den leerplicht ki het derde lid van art. 3 der Leerplicht!-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1