No. 22 Donderdag 25 October 1028 43e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. PEPERMUNT rSi Belangrijkste Nieuws. HEHDBIKSE S Go's BAWK - BOES Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. diers In de rapporten van onze verkoopers staat dikwijls vermeld :„King pepermunt is een succesvoor koopers en verkoopers." Dit geeft inderdaad de werkelijke toestand weer. wordt door de winkeliers met genoegen verkocht, want de tevredenheid hun ner klanten straalt terug op henzelven. Coupons - Effecten Deposito's Assurantiën - Wissels Aiie Bankzaken VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3. Losse nummers fO. Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIOEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. V Het ontwerp-program. Bij de beoordeeling! van het ontwerp- program van actie zooals dat dooi1 het Centraal-Comité van A.R. Kiesverenigin gen werd ontworpen, is het noodig voilé aandacht te schenken aan een tweetal' overwegingen, waarmede ook hij de op stelling rekening is gehouden. De eerste is dat ook nu nog rekening moet worden gehouden met den finan- cieelen toestand. Ook al mag worden aangenomen, dat de moeilijke jaren op financieel gebied achter den rug zijn, dan blijft toch nog waar, dat alles wat wenschelijk kan wor den geacht, daarom nog niet mogelijk is. Voorzichtigheid bjf het doen en het in uitzicht stellen van uitgaven, blijft eisch. Terecht zegt de inleiding yan het pro gram, nadat eerst gewezen is op verschil lende uitgaven die onvermijdelijk te wach ten staan: „Voeg daar nu bjj, dat er ook nog andere voorzieningen noodig zijn, die mede verhoogde uitgaven zullen mee brengen, clan spreekt het vanzelf, dat bij de opstelling van onze wenschen voor de komende vierjarige periode sober heid noodzakelijk was op al d i e punten, welke geld zullen kosten. Veel van wat wij overigens gaarne zouden zien tot stand komen, moest op dien grond voorshands van ons werkprogram worden geweerd." Dat is een gezonid standpunt. Een ernstige politieke 'p'artij, die hare verantwoordelijkheid gevoelt, mag niet in toepassing brengen het bekende woord; Veel beloven en weinig geven, doet de kiezers vroolijk leven. Wie gToote beloften doet, terwijl' hij vooruit weet, dat ze niet vervuld kunnen worden maakt zich schuldig aan kiezers- misleiding. Wanneer b.v. een commissie uit de liberale staatspartij zich uitsprak voor een premievrij staatspensioen en op de vraag, wie dat zal betalen en waar de vele millioenen hiervoor noodig, gevonden moeten worden, eenvoudig antwoordt, dat het geld wel te vinden zal zjjn, dan maakt zij niet den indruk haar verantwoordelijk heid te gevoelen. In 'elk geval mag de A.R. partiji zich voor zulk een lichtzinnige politiek niet leenen. Een ander punt waarmee rekening moet worden gehouden is, dat het weinig nut heeft zich in een stembusprogram, we] te onderscheiden van een program van beginselen, uit te spreken over onderwer pen waarvan men met zekerheid weet dat ze in de komende periode niet aan de orde zullen komen. Voorts is het niet noodig dat alle wen schen die men maar bij mogelijkheid mocht koesteren in het stembusprogram tot uitdrukking komen. In verband hiermede zegt daïi ook de toelichting bij het concept, dat de actie der partij' en hare afgevaardigden in de Sta ten-Generaal door den inhoud van een stembuspro'gram allerminst wordt b e - perkt, terwijl er evenmin door wordt uitgedrukt, dat men er op rekent dat alle wenschen waaraan men uitdruk king gaf, bevredigd zullen worden. Niet alleen toch, dat er zich in het par lementaire leven telkens omstandigheden kunnen voordoen, die men te voren niet voorzien heeft, maar ook de dagelijksche be stuurs voering van een aan het be wind zijnd kabinet kan reden geven tot klacht en tot stelling nemen onzerzijds noodzaken. Al zulke gebeurlijkheden zijn evenwel niet vooraf in een program vast te leggen. Veeleer moet voor zulke geval len de toevlucht worden genomen tot het Pr O gramvan Beginselen, dat den vasten grondslag vormt van ons poli tiek belijden en waaraan onze afgevaar digden hunne trouw verpanden. Ons ste-mbusprogram bedoelt dus geens zins de verwachting uit te drukken, dat het mogelijk zal blijken in alle geuite wenschen te voorzien en veel minder nog 'mag men er een afrastering in zien, waar binnen .de vrijheid van beweging beslo ten is." Dit alles wenschen wij1, als wij aan het ontwerp-program van actie enkele be schouwingen wijden, niet uit het oog te verliezen. R. C. Verweyck. De heer R. C. Verweijck, redacteurs directeur van „De Standaard", vooral bij de dames beter bekend ais „Bijltje'hoopt morgen zijn 70sten verjaardag te vieren en ongetwijfeld zullen velen zich gedron gen gevoelen om dezen voortrekker on der de A.R. journalisten een blijk van belangstelling en waardeering te bieden. Die heer Verweijck die reeds meer dan 40 jaar met het journalistieke bijltje heeft gehakt, heeft èn als journalist èn als adj. secretaris van het Ceintr. Comité van A.R. Kiesvereenigingen, in welke bei de functies hij jarenlang de rechterhand van Dr Kuyper was, in de ontwikkeling van de A.R. partij, een groot aandeel gehad. Hij heeft heel wat meegemaakt. Hij heeft de A.R. partij en hare organen ge kend toen ze nog klein was en weinig invloed had, hij: heeft mee mogen hel pen om de liberale burcht die zoo sterk scheen en zoo hecht, te doen vallen, hij heeft D'r Kuyper gezien in het hoogte punt van zijn kracht en hij heeft ook ge staan aan het sterfbed van dezen leider On hij is tevens getuige van het moei zame pogen van velen van wie men iets anders en iets beters mocht verwach ten om den levensarbeid van Dr Kuyper te vernietigen en het A.R. volk uiteen te drijven. De heer Verweijck heeft het voorrecht gehad, dat hij in een zeer belangrijke periode leefde en dat hij den geweldigen, maar toch ook zoo mooien strijd om de vrijheid en het recht van nabij mocht meemaken. Hij: heeft gezien het getob van de A.R. pe-ra, maar hij. mag nu ook zien de opbloei. Naast „De Standaard" waaraan de jubilaris zijne krachten wijdt is er gekomen een aantal zusterbladen die tezamen een belangrijk deel van ons volk bereiken, en die onvermoeid voor de A.R. beginselen in de bres staan. De heer Verweijck wordt morgen 70 jaar. Hij heeft den leeftijd der sterken be reikt. Naar den gang van het menschelijk leven, zal hij: niet zoo heel lang meer zijn bjjl kunnen zwaaien. Welnu geve God hem dan nog het voorrecht, dat hjji nog vele jaren mag zien, mee als vrucht van zijn arbeid een zich steeds uitbreidende A.R. pers en een door eendracht sterke en door ge loofsmoed bezielde A.R. partij, die met geestdrift arbeidt voor de doorwerking van de A.R. beginselen. Aan den jarige die zoovele jaren mee als Standaard-drager fungeerde, onze har telijke gelukwenschen. De verkiezingen !n Amerika. Hoover, de republikeinsche candidaat, heeft voor het -eerst in de stad New-York ■tijdens de verkiezingscampagne een rede gehouden. Hij wees daarin, o.a. met een beroep op de statistiek van de autopro ductie, op de welvaart, die het land onder het repuhlikeinsche bewind geniet, terwijl hij de 'democratische partij beschuldigde, het socialisme te bevorderen, waardoor de rijkdom van het land en het familiele ven vernietigd zullen worden. In het bijzonder Wees hij op het streven der democraten, om met Rusland betrek kingen aan te knoopen, waaruit hij de be schuldiging putte, dat Smith feitelijk een bolschewiek is. De verkiezingsstrijd neemt, zooals ook uit de redevoering van Hoover 'blijkt, thans in hevigheid toe. De verdwijning van den communisti- schen candidaat voor het presidentschap der Vereenigde Staten is thans opgehel derd. Hij zit wegens anti-militairistische propaganda in de gevangenis. De communisten hadden het gerucht verspreid, dat hij door aanhangers van de Kukluxklan ontvoerd en misschien uit den weg geruimd was. Om de oude Russen. Officieel wordt de oprichting bekend ge maakt van een nieuwe internationale ver- eeniging tot bescherming der belangen van buitenlandsche bezitters van Russische obligaties. De nieuwe organisatie bestaat uit de vereenigingen van dien aard in Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, Duitschland, België, Zwitserland en Dene marken. Deze vereenigingen verplichten zich geen afzonderlijke overeenkomsten met Rusland over de Russische schulden aan te gaan. De baten, die voortspruiten uit eventueel met de Russische regeering te sluiten overeenkomsten, zullen naar ver houding over de tot de organisatie toege treden vereenigingen worden verdeeld. Een verkiezing met rotte eendeneieren. Zaterdag wordt te Glasgow de verkie zing gehouden voor een rector van de uni versiteit, waarvoor Baldwin als conserva tief, sir Herbert Samuel als liberaal en Marton als candidaat van de arbeiders partij fungeeren. De verkiezing is alle ja ren een pretje voor de studenten. Gisteren 'hebben de conservatieven een belangrijk strategisch voordeel behaald. Door 'de onvoorzichtige uitlating van een liberaal student, waren zij er achter ge komen, dat de liberalen 10.000 vuile, oude eendeneieren bij een handelaar opgekocht hadden om er den aanhanger van Bald- win mee te bestoken. Zij zijn ac'hter het adres van den handelaar gekomen en gis ter hebben eenige jongelui, die zich als li beralen voordeden, de geheele zending af gehaald en naar hun eigen hoofdkwartier gebracht. Voor de gedupeerde liberalen blijft nu niet veel meer dan confetti en koolstronken over. Groote omkcoperij van de drankpolitie. Men kan zich van de uitgebreidheid der omkooperij door dranksmokkelaars van de drankpolitie een voorstelling maken uit het feit, dat de minister van justitie bij de behandeling van disciplinaire strafzaken tegen de politie van Philadelphia een be drag van tien millioen dollar op een en kele bank geboekt vond onder gefingeerde namen. Het geld zelf was, voordat 'het ge boekte werd gevonden, reeds opgenomen. De districts-attorney gelooft, dat verde re millioenen op andere banken werden gedeponeerd en hoopt de identiteit van de personen, die dit geld stortten, door een verder onderzoek vast te stellen. Geboorte, ziekte en sterfte. Het jaarverslag van het Engelsche mi nisterie van gezondheid over 1927 doet zien, dat het aantal geboorten over 1927 in Engeland 654.172 was of 16.6 op de 1000, het laagste getal ooit 'geregistreerd. Het aantal sterfgevallen was 484.609 of 13.3 op de 1000. Van deze sterfgevallen kwamen er 36.4 pc. voor 'beneden den leeftijd van 50 jaar. De invloed van de daling van 'het ge boortecijfer op de totale bevolking is onge daan gemaakt, doordat er zooveel kinde ren in het leven konden worden gehou den. De kindersterfte (d. w. z. de sterfte van kinderen onder het jaar per 1000 ge boorten) was, evenals in 1926, 70. Dit be- teekent, dat er in 1927 37.800 meer levens van kleine kinderen werden gespaard dan het jaarlijkscb. totaal in de jaren 1901-'10. De Belgische kroonprins naar Ned.-lndië. Uit Brussel wordt gemeld, dat in ver band met de voorgenomen reis van den hertog en de 'hertogin van Brabant naar Nederl.-Indië door de bladen wordt ge zegd, dat de reis zich niet tot Nederl.- Indië zou bepalen. Prins Leopold en zijn gemalin zullen eveneens Ceylon en Singa pore bezoeken, maar deze bezoeken zullen een particulier karakter dragen. De bedoe ling is vijf maanden weg te blijven, ver gezeld door een specialist in koloniale aan gelegenheden. Peking wordt van communisten gezuiverd. Naar uit Nanking gemeld wordt, heeft de regeering aldaar bevolen, Peking van communisten te zuiveren. Sedert 3 dagen vinden voortdurend huiszoekingen plaats. Totnogtoe zijn 900 personen gearresteerd,. Zij zullen Peking worden uitgezet. Aanlei ding tot dezen maatregel moet zijn, dat de communisten een actie voorbereidden te gen de Nankingregeering. Mars antwoordt niet! Een Londensch telegrafist te St. Al- hans heeft gisteren de boodschap naar Mars behoorlijk in Morseteekens getikt, die daarna door het draadlooze station Rugby zijri uitgezonden. De naam vian den afzender is nu ook bekend gewor den, het is dr Robinson, die als tekst voor zijn telegram gekozien had: „degroe ten van de Aarde aan Mars". Te Rugby bleef men plichtsgetrouw een half uur op het betaalde antwoord wach ten, en de dokter in zijn villa te St. Al- /'eans heeft zelfs nog een uur langer ge wacht, maar er is geen enk-el teeken uit den aether terug ontvangen, dat geheim- innige of onverstaanbare geluiden jie- vatte. De Zeppelin hersteld1. De Graf Zeppelin zou vannacht ver trekken voor de reis bovoti het Midden- Westen, indien de weersomstandigheden het toelieten. Het vertrek van het luchtschip naar .Duitschland is tot Woensdag of Donder dag der vólgende week uitgesteld. De Hamburgsche havenstaking. De communistische actie is er tot dus ver niet in -geslaagd de werkzaamheden in de Hamburgsche haven stil te leggen. Gis teren waren van de ruim 16000 arbeiders, die in de haven werk vinden, circa 13000 aan het werk. Aan de Staahkado, waar een 4000-tal arbeiders dagelijks werk vin- den, is alles in vollen gang. Heden lever den de havenemplacementen denzelfdeh aanblik o-p. De strijd1 tegen oneerlijke winkeliers. De strijd tegen oneerlijke- winkeliers, die slechte waar of onder het gewicM verkoopen, wordt in Italië op krachtige wijze voortgezet. Gedurende de laatste jaren werden de strengste maatregelen genomen. In tegenstelling met wat in vroeger tijden gebeurde, verslapt hetd-ooir de politie uitgeoefende toezicht niet. Desondanks zjjn er nog steeds vele winkeliers, die tegen de wettelijke bepa lingen zondigen. I-loe er,g de toestand tot op den hui- digen dag gebleven is, blijkt wel uit de opgaven van de politie te Rome. Daar werden gedurende de maand September niet minder dan dertien winkels voor pe rioden van twee tot vijf dagen gesloten, omdat de winkeliers zich aan ongerech tigheden hadden schuldig gemaakt; meest al zjjn het slagers, kruideniers of hande laars in levensmiddelen. Behalve die strafmaatregelen als de ge dwongen sluiting, waarbij dan de reden door een biljet aan de -deur mo-et worden bekend gemaakt, moest de politie nog aan 72 winkeliers boeten .opleggen, die van 50 tot 300 lire beliepen, 59 winkels kre gen nog wegens kleinere overtredingen! elk een boete van 10 lire. In totaal werd in September voor bijna tien duizend lire aan bo-ete opgelegd. De overstroomingen in hot Alpengebied De overstroomingen in de Fransch-c Al pen hebben nog een grooteren omvang aangenomen. Boven Grenoble is een stuwdam onder den drang van het water van de Is-ere bezweken, waardoor het 'dal over een lengte van 50 en een breedte van 5 K.M. overstroomd werd. Zes gemeenten kwamen onder water te staan en de bewoners konden slechts met gro-ote mo-eite door geniesoldaten uit hun benarde positie worden verlost. Er is veel vee omgekomen. Boven Grenoble vormt de Isèr-e thans een meer van 40 K.M. lengte en 5 K.M. breedte. De mafceriëele schade is zeer groot. De velden staan, van 1 tot 2 M. onder water. In $e vlakte van Moirans staat het water 5 M. hoog. 10-jarig bestaan van de Oostenrijksche republiek. In verband met het 10-jarig bestaan der Ooistenrijfcschie republiek heeft de b-onds- regeering een amnestievoorstel ingediend. Het heeft in de eerste plaats betrekking op politieke vergrijpen en op de strafbare handelingen bij gelegenheid van de bestor ming van het poleis van justitie in Mi 1927 gepleegd. Binnenland. Een belangrijke interpellatie in de Tweede Kamer over de suiker-industrie. De besprekingen tusschen Nederland en België. Rede van mr J. A. de Wilde te Koude kerks. Het vijfde Holland-Indië-vliegtuig te Ran goon aangekomen. Het wetje-Zijlstra door H. M. de Koningin niet goedgekeurd. Subsidie aan de K. L. M. Buitenland. Een gevreesd bandiet te Keulen gearres teerd. Treinongeluk in Engeland. De republiek Oostenrijk bestaat 10 jaar. De overstroomingen in Frankrijk. De verkiezingsstrijd in Amerika. In liet landdaggebouw van Neder-Oos- tenrijk heeft een plechtige herdenking plaats gehad van den lOden verjaardag .der Oostenrijksche republiek. Korte berichten. In de zes maanden eindigende 30 Sept. heeft het aantal passagiers op de luchtvaarllijnen tusschen Engeland en het vasteland 27.446 bedragen, van wie meer dan de helft vrouwen. Dat cijfer is 1500 honger dan het totaal in het vorig© jaar, dat nochtans een recordjaar was. Volgens berichten uit Constantinopel moot in Perzië een opstand uitgebroken zijn. Het centrum van de beweging m-oet Tabris zjjn, welke stad in het uiterse N.W. van Perzië dicht aan de Russische grens ,is gelegen. D'e regeering heeft troe pen naar dit gebied gezonden. Te Ahorn is een werkwillige haven arbeider door een bende van 6 18. sta^ kers zóó mishandeld en met messteken gewond, dat bjji in bet ziekenhuis moest worden opgenomen. Een der aanvallers is gearresteerd. Het Kamerlid D'r I. H. J. Vos. Bij het Centraal Stembureau is bericht ingekomen, dat dr I. H. J. Vos te Am sterdam zijn benoeming tot .lid van de Tweede Kamer heeft aangenomen. Het wetsvoorstel-Zglstra. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den directeur van het Kabinet der Koningin, houdende kennis geving, dat H. M. het door de Eerste Kamer in haar vergadering van 2D Juni j.l. 'aangenomen voorstel van wet van den heer Zijlstra tot wijziging van de wet van 3D Juni 1924 (Stbl. 319) en van artikel 28 der Lager Onderwijswet 1920 niet heeft goedgekeurd. Jhr Mr A, F. O. van Sas se van Ysselt. Jhr mr A. F. O. van Sasse van Ysselt, lid der Tweede Kamer, zal zich voor de volgende zittingsperiode niet weer be schikbaar steden. Demonstratie voor O- nt wapening. Eet hoofdbestuur van den Bond van Sociaal -Democratische Vrouwen lobs heeft de maand October bestemd voor een spe ciale propaganda voor ontwapening. T-ot besluit dezer actie worden in de voornaamste plaatsen van ons land ont- wapeningsdemonstraties van vrouwen ge organiseerd. D'e gedachte: Vrede d-oor ontwapening, zal op transparanten, w-elke in den stoet werden meegevoerd, tot uiting worden gebracht. D'e seeretiariskwestie te Halsteren. Naar het D'. v.N.-B. verneemt, heeft de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant aan het gemeente bestuur van Halsteren, bjj het 'onderhoud dat dit met hem had over de secretaris- kwestie, medegedeeld, dat daar in hoog- ste Instantie een beslissing is genomen ten gunste van den heer J. van Ho-ek, deze zaak als afgedaan wordt beschouwd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1