ijn? CHRISTEN EN ZIJN BOEK ïder uitstel zult ge Uw lig genezen. 1128 - NOVEMBER - 1928 BLIKKEN IN BUNYAN'S PELGRIMSREIZE J. H. KOK TE KAMPEN. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. jPUROL Gemengd Nieuws. Telegrammen. Rechtzaken Burgerlijke Stand Burgerlijke Stand. Allerlei. Scheepstijding. Advertentiën. Als Gij Wortelboer's Kruiden of Wortelboer's Pillen t - y" 7 it de bacteriën 11 en voorkomt Tietteïijke ziek. ep, Roodvonk, pe aczondheid po/en door hun nint te geven. e tabletten fh"~ per flesch isten en de hee. iessen, R.K. eit meer zweim- g eener zwem- net een te s%h- ©ent dhr B e r - een gevolg ia de weigen. Aan >g veel. dat in het we gelden, die de dat het fonds straten en we- g. Het gaat niet ïaar om in het iets te storten, dat van de pro- al' worden ont- mooie som. 'dt het voorstel rergenomen. rak de kwestie iet rapport van t dat na twee rapport wordt dig en onjuist, ak ingesteld in it hij eigenlijk sht. De meeste twerk in eigen n voordeeliger t het ging over en B. en W. ieheer duurder rger en Rortje eigen beheer, eentefinancien. ook, dat het wat meer licht ider onderzoek, dit onderzoek t klem vefbete- weg. De voor volle aandacht •orbetering van reg. se weg beheerd niet over vol- eelplaatsen bij ede gediscussi- ïeer Vanïïal erwijs zal doen in lichamelijke lat de financi- iossing moeilijk iat de gemeen- jk een sportter- ïlegde. Het rijk rijk in gebreke •ein liever naar Hen verplaatst igt in het uit- ïat de zaak hij t in behande- als er sprake xmwschool op Vlissingen als en. ,t zeker in ge- t het 'het beste ken. irsteuning aan n" besprak de ulp, door beter den in de be~ >es voelt veel ïaar meent dat i in deze rich- 6ndo bijdragen tuur. Van spr. b 4 >5r „Terwijl ik ging door de wil dernis dezer wereld, kwam ik uit op een plaats, waar een hol was en daar legde ik mij neder om te slapen. En als ik sliep droomde ik een droom. Ik zag een man met gescheurde klee deren, staande met zijn gezicht van zijn eigen huis af, een boek in zijn hand, en een grooten last op zijn rug." Men leze het scboone boek door Dr. J. H. GUNNING J.Hz. Een kostelijk prachtwerk met fijne platen over de alom bekende Pel- grimsreize. Een onwaardeerbare schat voor eiken Christen. Uitvoerig geïll. prospectus gratis op aanvrage. zijn,,gezien de financiën, geen ingrijpende voorstellen te wachten. De heer Berger vraagt niet naar meer geld, maar meer sociale hulp. Dat hoeft niet altijd meer geld te kosten. Hierna werden de begrootingen der be drijven behandeld. Bij die der veiling vroeg de heer Ro rije naar aanleiding van weigeren van stakers als leden, wanneer men lid kan worden, en wees hij er op, dat bij stijgen den omzet de verliezen ook sterk naar 'bo ven gaan, en vraagt hij elders een onder zoek in te stellen. De voorzitter zegt, dat het in de commissie nader zal worden besproken. De begrooting Werd hierna z. h. st. goed gekeurd; zij wijst een eindcijfer aan van f 1.442,672,86 met een post van f 34.381,12 als onvoorzien en een post belasting naar het inkomen van f 590.000. De voorzitter bracht dank voor deze vlugge behandeling. Spr. wijst er op, dat de begrooting vóór 1 November is behan deld op aandrang van Minister Kan en bracht dank aan den secretaris en de amb tenaren van de afdeeling comptabiliteit, die dit mogelijk maakten. Te kwart over elf werd de vergadering gesloten. Tot onze verwondering was geen pu bliek aanwezig. P. Z. E. M. Tot lid van den Raad van Advies vootr de P.Z.E.M. is o.m. benoemd dhr G. T. Lindeijer te VTis- singen. Middelburg. Gisteren waren we in de gelegenheid het kantoor van de Midden- standsbank, gevestigd aan de Stations straat alhier, te bezichtigen. Velen heb ben zich meermalen afgevraagd, wat wordt hier toch bijgebouwd? We kunnen thans meedeelen, dat er een totale verandering in het pand heeft plaats gehad en er nu een practisch in gericht, aan de eischen van den tegen- woordigen tijd voldoend, kantoor is ge bouwd. De architect de heer P. J. W. Bieling v. Amsterdam, heeft met de be staande ruimte gewoekerd en is zeer wel geslaagd in het streven om een schoon geheel te verkrijgen. De loketten zijn zoo geplaatst, dat er voor de afd. Spaarbank een geheel vrij: loket gevormd is, terwijl met het oog op de vele vreemdelingen in het reisseizoen een groot loket voor wisselen gereserveerd is. Het geheele kan toor is van uit de Directiekamer te over zien tot aan de loketten toe. Daarentegen is de Directiekamer, door aanwending van speciale vindingen op het gebied van kantoorbouw zoo ingericht, dat hetgeen daar gebeurd voor buitenstaanders niet waarneembaar of hoorbaar is. Onder het kantoor is de brand- en inbraakvrije kluis met knip kamertje. De geheele inrichting maakt een voornamen indruk, waartoe inzonderheid de teakhouten betimmering en meubels, de tegels en het glas in lood het hunne bijdragen. De vergrooting van het kantoor was noodig geworden, daar de werkingsfeer zich bijna over de ge heele provincie heeft uitgebreid en er gegronde verwachting is, dat het Midden standsbankwezen zich ook in Zeeland nog verder zal ontwikkelen. Het werk is uit gevoerd door den aannemer dhr F. J. Groosman. Vlisslngen. B. en W. stelten den raad voor in. verband met het voornemen van den Minister van Waterstaat om de bo demdiepte van de nieuwe buitenhaven' te vergrooten, een evenredig deel in de kos ten te betalen!. Goes. Wij herinneren belangstellenden aan het optreden! van Dr M. H. A. v. d. Valk hedenavond te 8 uur in het Schut tershof met het onderwerp: De naderende Anti-Ghrist. Wemeldinge. Naar wij vernemen, werd heden door de Motorenfabriek en Con structie-werkplaats alleen voor de pro vincie Zeeland in dit seizoen genoteerd de 25ste kas, behalve de Centrale verwar ming benoodigd in diverse kassen. Kwadentfamme. Door dhr B. Timmer' man werd aan die Motorenfabriek en Con structie-werkplaats te Wemeldinge opge dragen een druivenserre lang 40 M. Biggekerke. Door de Zierikz. Rrand- LH is aan den burgemeester ter hand gesteld de som van f25 als premie voor da brandweer voor haar flink op treden bjj eten brand op 6 Oct. by den heer I. van Slui3, waardoor het woon huis behouden bleef. Temeuzen. Een tweetal waterklerken alhier had een dezer dagen een g. schil, 't welk eindigde in een vechtpart ji waarbij zekere D. dusdanige verwondin gen opliep, dat hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen en gedu rende eenige dagen zijlu werkzaamheden niet zal kunnen verrichten. Da politi maakte proces-verbaal' op!. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Wans werd en Jislum, W. L? Mulder te Voorthuizen. Geref. Kerken. Tweetal te Utrecht (vac. Rullmann), J. G. Feenstra te Scheveningen en Dr C. N. Impeta te Kampen. Te Gramsbergen, F. Slomp ie Nieuwlande en N. Streefkerk cand. te An - sterdam. Aangenomen naar St. Anna Parochie, J. Koster te Wons (Fr.). Bedankt voor Middelharnis, C. Steenblok to Lopik. Beroepbaar. De heer J. II. Stehru te Tzum (Fr.), cand. t. d. H. D. aan da Rijks Universiteit te Utrecht stelt zich be roepbaar in de Nederl. Herv. Kerk. Ds J. D. de Stoppelaar, predi kant der Ned. Herv. Gemeente te Vlaardingec, zal zich naar de N. H. Crt. verneemt, voor den tijd van zes weken van ambtelijken arbeid moeten onthouden. Het recht om niet te jubilee- ren. Dr M. M. den Hertog, de bekende Herv. jeugdienst-leider te Den Haag, zal in Decem ber van dit jaar vijf-en-twintig jaar predikant zijn. Zijn intimi wisten echter al eenigen tijd, dat deze predikant op feestbetoon niet gesteld is. Dat heeft hijop de laatstgehouden kerke- raadsvergadering ook zelf onomwonden ven klaard. Bij de rondvraag vroeg hij het woord, en zeide, dat hij in December van dit jaar 25 jaar predikant zou zijn, en dat hij het re'cht vindiceerde, om niet te jubileeren. Zoo zal daar ieder dezen wensch zal' willen eerbiedigen dit jubileum voorbijgaan zonder feestbetoon. Benoemd tot onderwijzeres aan de Neutrale School te Bergen op Zoom, mrnej. J. Brevet te Capelle a. d. IJssiel, vroeger te Middelburg. Aan de school voor Chr. Nat. On derwijs te Axel is benoemd tot onder wijzer, dhr M. M. Loof te Axel, ter ver vulling van een vacature, ontstaan door ontslagaanvrage van rnej. S. Molenaar, wegens huwelijk. Gesprongen Handen Ongelukken. Dinsdagmorgen had ia een loods van den N. C. B. te Veghel een ernstig ongeluk plaats. Een stapel gevulde zakken stortte omlaag, welke op een viertal personen terecht kwam. Drie van hen liepen kneuzingen en gelaatsverwondingen op. Hei vierde slachtoffer, de arbeider van U. te Eerde was er het ergst aan toe. Hij bekwam o.m. een ingedoken ruggegraat. Allen zijn ter verpleging in het ziekenhuis opgenomen. Gisterenmiddag reed een vrouw per rijwiel op het fietspad van den Diependaalscheweg te Arnhem. Zij wilde een heer, die daar eveneens fietste, passeeren, doch schijnt daarbij niet genoeg te hebben uitgehaald, dat zij van haar fiets viel en met het hoofd terecht kwam tegen een achterwiel van een pas- seerenden tractor. Doodeljjk gewond werd zij een villa binnengedragen, waar zij kort daar op overleed. Te Werkendam schrok een paard waarmede een 11-jarige jongen aan het bïetenrüden was, en sloeg op hol. De burrie brak, terwijl de jongen van 'den wagen viel en een der wielen over zich heen kreeg. De ontboden geneesheer constateerde hersen schudding en schedelbreuk. Men vreest voor zijn leven. Plotseling krankzinnig (ge worden. De reizigers die gisteren in een station van de métro te Parijs een kaartje wilden koopen, werden verrast met de vol gende meededeeling van de verkoopster: „Pro fiteer thans I Ik verkoop niet meer, ik deel de kaartjes uit". Vele reizigers maakten een. dankbaar ge bruik van de aangeboden plaatsbewijzen, maar anderen waarschuwden den stationschef. Al spoedig werd vastgesteld, dat de verkoopster plotseling krankzinnig was geworden. Levend verbrand. Bij een brand in een hotel te Chicago werden vijc personen levend verbrand. Het hotel werd totaal verwoest. Gevaarlijke fc a t. Bij het spelen met een kat, door het driejarig dochtertje van een inwoner der gemeente Nieuwer- Amstel, krabde het dier het kind zoodanig in het gelaat, dat het linkeroog werd ge raakt. Het kind werd in allerijl naar een inrichting te Amsterdam overgebracht. Hoogstwaarschijnlijk zal zij het licht in het gewonde oog moeten missen. Berenjacht. Een opwindende berenjacht vond gistermorgen te Lyon plaats. Een groote ijsbeer was uit een cir- cuskooi ontsnapt en sprong, toen het per soneel hem trachtte te vangen, in de Rho ne. Een uur later kwam hij aan den tegen- overgestelden oever aan land en veroor zaakte een paniek onder de voorbijgan gers. Een automobilist trachtte den ijs beer omver te rijden, doch de beer bescha digde met zijn klauwen den auto vrij ern stig. Ten slotte werd het dier door politie agenten met revolverschoten afgemaakt. De HollandIndië-vlucht. Van de hemanning van het vijfde vlieg tuig paar Indië, de H. N. A. E. N. is bij de K. L. M. bericht ontvangen, dat zij gisteren in Cawnpore zijn gebleven ent dat heden (Woensdag) verder wordt gevlogen. Branden. Onder de gemeente Voerendaal zijn he denmorgen twee boerderijen in de vlam men opgegaan. In de een© bewoond door de familie Jaxobs kwam pen renpaard in de vlammen om terwijl in de andere boerderij bewoond door die fam. van Esch een paard, 2 koeien en 17 varkens den dood in de vlammen vonden. Een 2-jarig zoontje kon slechts met de grootste moei te worden gered. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. DEN HAAG. H. M. de Koningin-Moe der komt Vrijdag te Amsterdam tot het brengen van een bezoek aan het Stedelijk Museum. Zif zal' eerst de tentoonstelling van Zwitsersche kunst en daarna die in zake arbeid voor onvolwaardige arbeids krachten bezoeken. Te half 5 keert H.M. per auto naar Den Haag terug. GRONINGEN. Hedenmorgen te elf uur heeft in het electrisch bedrijf aan het Winschoterdiep een ontploffing plaats ge had, waarbij drie personen werden ge wond. Alle bedrijven in Groningen liggen stil. Ook het tramverkeer werd stilgelegd, Men vreest, dat de storing geruimen tijd zal duren. Nadere bijzonderheden ont breken nog. Weer een bouwwerk ingestort. LONDEN. Te Hamrun op het eilland Malta is Dinsdag een, in aanbouw zijnde brouwerij ingestort, waarbij minstens 4 personen werden .gedood en 29 gewond. De instorting had plaats bij het plaatsen van een groote, zware ketel. Het staat nog niet vast hoeveel arbeiders precies on der de puinhoopen zijn bedolven. De op winding onder de bevolking is groot. De politie heeft sptecial'e maatregelen moe ten (nemen om de orde te handhaven. Ter burgerlijke zitting van de recht bank te Middelburg is heden beëedigd de makelaar in roerende goederen en bouwmaterialen M. C. Boogeid te Nieu- werkerk. Doodslag op zijn vrouw. Het O. M. van de rechtbank te Maastricht eischte tegen den woonwagenbewoner J. Dieters te Sittard, wegens doodslag op zijn huisvrouw Salden aldaar, vijftien jaren gevangenisstraf. Een zonderling voor het Hoog Militair Gerechtshof. "Voor het Hoog Militair gerechtshof heeft gis- terén in hooger beroep terecht gestaan de a.cLjudant-onderofficier-instructeur bij 't 6e regiment veld-artilleiria in Leiden, S. Z., die door den Krijgsraad te 's Hertogen bosch wegens overtreding van de Leer plichtwet is veroordeeld tot drie geld boeten van f5 subs .te vervangen door 3 maal 10 dagen hechtenis. Verdachte had in Februari IJ. niet ge zorgd, dat zijn drie kinderen de school bezochten, aangezien hij daartegen gods dienstige bezwaren had. Verdachte erkende het hem' ten laste ge legde. President: De overtreding, waarvoor u thans terecht staat, is gepleegd in Fe bruari en nu is het October. Zijn de kinderen al dien tijd niet naar school geweest? Verdachte: Neenl President: Vindt u dat alS vader niet buitengewoon nalatig? Verdachte: Neenl President: Uw kinderen zullen op die manier bij alle andere kinderen komen achter te staan, en op u als vader rtist toch de plicht om dat te voorkomen. Uw vader was ook een heel godsdienstig man en toch heeft hij u eernj goede opvoeding laten geven. Verdachte: Ik vind, dat dit een heel' domme streek van mijn vader is geweest. President: Waarom wilt u uw kinderen niet naar school zenden? Verdachte: Omdat de wet, die zulks wil verplichten, niet van den Koning is. President: Maar de Leerplichtwet is toch door den Koning goedgekeurd, en zij' is dus afkomstig van het Koninklijk gezag. Verdachte: Ja, maar die wet is door het volk zelf opgesteld en niet door God bevo len. President: U is militair en) onderwerpt u toch ook aan het militair gezag, wan neer men u van hoogerhand opdrachten geeft. En zelf geeft u ook instructie. Verdachte: Dat komt, omdat ik mij zelf vrijwillig onder dat gezag' heb gesteld. Wanneer ik daarover nu nog beslissen moest, zou ik het echter niet meer doen. President: Met de bezwaren van u, kan natuurlijk geen rekening worden ge houden. Wat doen uw kinderen nu? Verdachte: Ze spelen den geheelen dag. President: Wat moet er op die manier van uw kinderen terecht komen? Kunnen ze bijv se.rgeant-majoor-instructeur wor den? Verdachte: Neen. President: Ook kunnen ze geen andere nuttige plaats in de maatschappij vervul len, want met spelen alleen leeren de kinderen niets. Verdachte: Ik leer mijn kinderen om God te gehoorzamen. President: Dat is misschien .heel mooi van u, maar daarmede zullen de werk gevers geen genoegen nemen. Dat is toch geen behoorlijke opvoeding, en daarom kan met uw'bezwaren geen rekening wor den gehouden. Verdachte: Dus de Leerplichtwet zegt, dat Re Schepper de kinderen piet goed heeft geschapen? President: Neen, dat zegt de Leerplicht wet geenszins. De Schepper heeft de kin deren goed gemaakt en hij heeft hun her senen gegeven. Die hersenen moeten ge bruikt worden, en dat gebeurt niet, wan neer de kinderen den he el en dag spelen). De advocaat-fiscaal, mr Brants, eisebte bevestiging van het vonnis van den krijgs raad. De uitspraak v;olgt later. GOES. 24 October. Geboren: Levina Rosalia, dochter van Marinus Comelis Baarends en van Leonarda Wilheknina van Hesie. Huw. aangifte: Johannes Harinck, 21 jr en Hendrika Rijikse 20 jr. GOES. Veilingsvereeniging „Zuid-Beve- land". Veiling van 24 October 1928. Spruiten 1721, Stekuien ,2. per 100 K.G. Bloemkool 4—13, Roode Kool 26, Spvoije kool 45, Witte kool 4i, Krop sla 0.702.20, Andijvie 2.80, alles per 100 stuks. Wortelen 2, Selderie 0.80 per 100 bos. Wisselkoersen. Amsterdam, 24 Oct, 2.30 uur. Berlijn 50.4359.45 Brussel 34.6634.60 Parijs 0.73—9.76 Landen 12.097/812.10 New-York 2.49142.4934 Dappere kerel. „Be volgende", riep de tandarts bij de wachtkamer. Een heer treedt energiek naar voren. „Twee kiezen en drie wortels. Alles eruit en geen narcose. En alles direct achter el kaar." De tandarts: „Bravö! Dat is nog 'e moed. Wil u maar plaats neimen." „Ikl" zei de man. ,,'t Gaat niet om mij, maar om m'n vrouw, die daar aan komt." Stoomvaart Mij. Nederinnd. KAMBANGAN, 23 v. Hamburg te Amst. JOHAN DE WfTT, uitr. 23 te fiabang. PRINSES JULIANA, uitr. 23 v. Port Said. P. C. HOOFT, uitr. 23 v. IJmuideu. Kon. Ned. Stoomb. Mij. JAN VAN NASSAU, 23 v. Corpus Christi te Esbjerg. NICKERIE, thuisr. 24 's middags te Amst verwacht. Rotterdamsche Lloyd. TOBA, thuisr. pass. 23 Gibraltar. INSULINDE, thuisr. 22 nam. 3 u. v. Tanger. KEDOE, thuisr. pass. 22 Ouessant. KOTA RADJA, thuisr. pass. 23 Point de Galle. SOEKABOEMI, uitr. 23 v. Port Said. TAMRORA, uitr. pass. 22 Sagres. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Meest krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige, meest Z•-Westelijke wind. Betrokken of zwaar bewolkt. Regen buien, aanvankelijk nog .weinig verande ring van temperatuur. Stand van hedenmiddag 2 uur: Stand van gistermiddag 2 uur 755. Licht op voor fietsers: Donderdag 5 uur 19. In plaats van kaarten: Ondertrouwd JACs MAAS Scheepswerktuigkundige MARIE MESU. Koudekerke i St. Laurens 24 October 1928. Nog treurende over het verlies van ons jongste Doch tertje en Zusje, werden wij weder getroffen door het over lijden van onze geliefde Dochter en Zuster DINA ADRIANA, in den ouderdom van ruim 17 jaren. Hare diepbedroefde Ouders, Broeder en Zusters, JAC. WABEKE. A. WABEKE— VAN DER SCHRAAP. ADRIANA. JACOBA. ADRIAAN. Wemeldinge, 24 Oct. 1928. Het is mij een behoefte des harten om langs dezen weg mijn oprechten en diep gevoelden dank te betuigen voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling en deelneming, tij dens de kortstondige ziekte en het overlijden van mijn dierbare en onver getelijke Echtgenoote, JOHANNA MARIA BOL, ontvangen. J. J. DE JAGER. Temeuzen, 24 October 1928. Hartelijk dank aan allen die met ons meeleefden gedurende de ziekte, en hunne deelneming betoonden na het overlijden van onze geliefde Vrouw en zorgzame Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, KORNELIA SANDERSE. Uit aller naam, A. DAVIDSE. Meliskerke, 24 October 1928. last hebt vanverstopping (trage ontlasting), gaf, slijm, koortsigheid, maag- of hoofdpijn, geen eetlust, slechte spijs verteering eni., neem dan van Jacoba Maria Wortel- boer, en gij zijt spoedig weer hersteld. Overal ver krijgbaar 60 cent. i.'d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3