VA cent Keelpijn? Mavrides' Binnenland. Met l Coupon bij 10 Sigarettén E/en Beier ontvangt, naar 's lands wijs en's lands eef. Met bier en een PRINCE hem, wat wilt ge nog meer? Gemeenteraad van Vlissingen. hoogte van acht meters. Drie der inzitten den werden gedood. De vierde werd krank zinnig. Te Tucson (Arizona) werden vier personen gedood bij het neerstorten van een vliegtuig, dat een vermisten jongen op spoorde. Raden van Arbeid Naar wij vernemen zal de Raad van Arbeid te Hoorn worden. ..opgeheven en zijn gebied worden, gevoegd bij de raden va.n arbeid te Alkmaar en te Amsterdam. De voorzitter van deni Raad van Arbeid te Hoorn de heer IX L. Harms, zal als zoodanig te Leeuwarden worden benoemd in de plaats van mr Okma die tot kan tonrechter daar ter stede is benoemd. Herziening der ambtenaarssalarissen. Wij meldden reeds, schrijft „Het Volk", dat de sub-commissie uit de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken, die belast was met de voorbereidende werkzaamheden voor de herziening van het Bezoldigingsbesluit, met haar werk is gereed gekomen en haar voorstellen aan de Centrale Commissie heeft overgelegd. De commissie zal de laatste drie dagen van October over deze voorstellen beraad slagen. Wordt overeenstemming bereikt, dan zal de nieuwe salarisregeling per 1 November a.s. ingaan. De regeering is niet bereid aan bet besluit terugwerkende kracht te verke nen. De Kabinetsvorming in 1929. „De Maasbode" bericht, dat in de verga dering van den Bond van R.-K. Kiesver- oenigiwgen in Overijsel een door de afdee- ling Hedno voorgestelde motie met aJge- meene stemmen is aangenomen, waarin de vergadering de verwachting uitspreekt, dat de Kamerfractie der R.-K. Staats partij in 1929 met alle kracht zal pogen te komen tot een parlementair kabinet en in verband hiermede bereid zal zijn samen te werken met elke partij (respectievelijk par tijen), welke de verwezenlijking van een zoo groot mogelijk deel van bet program waarborgt (waarborgen). Het millioen voor de socialis tische pers. ■Gistermiddag werd eein vergadering ge houden van de hoofdbesturen van de bij het N.V.V. aangesloten organisaties. Het eenige punit van de agenda was de verdee ling van het millioen voor de arbeiders pers, over de verschillende organisaties. In eigen kring hadden de meeste orga nisaties reeds hierover beslist en git de mededeeling'cn, die de besturen op de vergadering deden, is komen vast te staan, dat de leening volteekead is, meldt „Het Volk". Prof. Mr V. H. Rutgers. Naar de Standaard verneemt, zal oud-Min. Mr. V. H. Rutgers, benoetad tot hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, Vrijdag 9 Nov. a.s. zijn inaugureels oratie houden. Landbouwarbeidswet. De minister van arbeid heeft aan de landbouw- en landarbeidersorganisaties toegezonden een voorontwerp-landbouw- arbeidswet, met verzoek, baar meening aangaande dat voorontwerp te .zijner ken nis te brengen. Het voorontwerp is verder ook bij den Ho ogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Het beoogt alléén be palingen in bet leven te roepien ten aan zien van den arbeid van kinderen, jeug dige personen en vrouwen in den land bouw werkzaam DeVrijheidsbond ende verkiezing. Uit Gelderland wordt medegedeeld: Aan de besturen der Centrale Kiesver enigingen van de Liberale Staatspartij den Vrijheidsbond, is door het hoofdbe stuur medegedeeld, dat de Partijraad op grond van' ,het Verkiezingsreglement een advies heeft uitgebracht, luidende: Wenschelijk worden voorshands geacht de volgende combinaties van kieskringen: 1. Leeuwarden, Groningen en Assgn. 2. ZwoÜ'e, Den Helder en Amsterdam. 3. Arnhem, Nijmegen, 's Hertogenbosch, Tilburg en Maastricht. 4. 's Gravenhage, Leiden, Haarlem en Utrecht. 5. Dordrecht en Middelburg!. 6. Rotterdam. Een niet begeerde wethouder. De heer R. Leemhuis, gekozen als vrijz- dem. wethouder der gemeente Nieuwe- schans, kreeg later moeilijkheden met zijn partijgenooten, zoodat hij geen lid meer is. Verleden jaar reeds kwam duidelijk aan het licht, dat hij door zijn partijgenoo ten was uitgeworpen en dat ook de raad hem niet langer als wethouder wenscihte. Thans heeft de communist B. Klooster bij de algemeene beschouwingen over de begrooting een motie voorgesteld, waarin wordt uitgesproken, dat de toestand in het college van B. en W. nog dezelfde is als verleden jaar en dat de verhou ding in dat ooilege zoodanig is, dat van samenwerking geen sprake kan zijn, wes halve de oorzaak daarvan, zijnde wethou der Loembuis, ais wethouder behoort te verdwijnen. Deze motie werd aangenomen met één stem blanco. Autobussen. Het Tweede Kamerlid Van der Waer- den heeft den minister van waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de groote ontstemming in de gemeen EGYPTIAN CIGARETTES (Wordt vervólgd) ten Doorn, Driebergen, Rijsenburg, Zeist de Bilt en Utrecht, toen bekend werd, dat een viertal zeer op prijs gestelde auto busverbindingen UtrechtZeist en Utrecht j Doorn met 1 Januari a.s. zullen moeten worden opgeheven, als gevolg van de weigering der Kroon, om in hooger be roep de aangevraagde vergunning te ver- leenen, respectievelijk het stellen van zoo danige bezwarende voorwaarden, dat loo nende exploitatie niet mogelijk is? 2. Beteekent de beslissing der Kroon, dat voor het traject UtrechtZeist aan deze ondernemers geen vergunning zal gegeven worden, ook niet biji aanvragen met een gewijzigd tracé of gewijzigde voorwaarden Het conflict in de grafische wereld. In de vergadering van den centraler raad van vakbelangen, gehouden op 22 dezer, is een commissie benoemd, be staande uit de voorzitters der bij dien raad aangesloten organisaties, teneinde te trachten, de na den afloop der recipro- citeitsverdragen gerezen moeilijkheden tus- schen de drukkers-federatie, den papier groothandel en de handelaren in grafische artikelen uit den weg te ruimen. Deze commissie heeft gisteren te Amsterdam vergaderd met de voorzitters en raads lieden der betrokken bonden. Zij heeft uit haar midden eenige leden aangewezen met opdracht om, rekening houdende me de gisteren gevoerde beraadslagingen, een advies aan de besturen der in conflict zijnde organisaties uit te brengen. Dis, advies werd eenstemmig opgesteld en za. vandaag aan die besturen worden toe gezonden. Vervoervan Roerkolen over Antwerpen. Volgens den Brusselscben correspondent van het „Berliner Tageblatt" is er een overeenkomst gesloten tusschen de Bel gische en de Duitsche spoorwegen ten aanzien van een voorkeurtarief voor bef transport van Roarkolen naar Antwerpen. Er zullen maandelijks 165.000 ton Roer kolen in gesloten wagons voor uitvoer over Antwerpen worden gezonden. Dit beteekent dus een poging om een deel van het kolonvervoer van den Water weg (uitvoer over Rotterdam) af te lei den en de overlading in de haven van Antwerpen uit te breiden. Begrootingszittinlg. Gisteren vergaderde de gemeenteraad van Vlissingen. Bij de algemeene beschouwingen over de begrooting 1929 zeide dhr De Meij (s.d.) te meenen, dat dit jaar de poli tiek! achterwege kan blijven1. Dat is niet het geval met de samenstelling van het college van B. en W. Vruchtbare samen werking met dit college bestaat niet van de zijde van spr.'s fractie. De stukken komen te laat, soms één dag vóór de commissievergadering, en dat geeft aan leiding tot heftige botsingen. Spr. wil' nu behandelen de opcenten op de per- soneele belastingen, de staking bij de Schelde en het abattoir. Ten eerste hebben, B. en W. veel te laag geraamd de opcenten-opbrengst, n.l'. f 1000 te weinig. Ook de herschatting achtten zij te weinig van invloed. De wethouder van financiën bepleit bezuiniging, maar doet een flinken greep in den zak der belasting betalers. Het is niet reëel!, dat de gemeente de belasting verhoogt, als het rijk die verlaagt. 1 Inzake de staking meent spr., dat de burgemeester door do tegenwoordige wet houders te raadplegen, een'zijdig werd voorgelicht. Als er ook een vertegenwoor diger van de arbeidersklasse in zat, wa ren de politiemaatregelen wel achterwege gebleven. Spr. wijst ten slotte olp het artikel in het Z. Landbouwblad en meent dat de ramp van 2 abattoirs nog moet worden afgewend. Er wordt heel weinig 'door B. en AV. toegezegd. Den slechten gang van zaken wijt spr. aan het conservatisme van dhr F. G. Laernoes, maar de meerderheid van B. en W .moet daar niet naar luisteren. Spr. waarschuwt tegen het zich vastleg- gep van B. en W. aan de vereeniging Be- thesda. Het is nu zeer moeilijk praten over het ziekenhuis, en' spreker's fractie is gaarne bereid het ziokeuihuisdebat uit te stellen. Spr. acht bet bekijken van het voorbe reidend onderwijs zeer urgent, omdat dit geheel in handen is bij de rechtsche par tijen. Goed openbaar voorbereidend onder wijs is noodig voor behoud der .openbare school. Als tweede punt zou spreker willen noe men verbetering der badinrichting en volksbaden. Spr. stelde eien motie voor, waarin B. en W. worden verzocht een voorstel in te dienen om 25 pCt. van de vermakelijk heidsbelasting toe te kennen als subsidie aan sport- en andere cultureels vereeni- gingeu. Spr. hangt niet aan de 25 pCt., maar zou bijv. een ronde som van f5000 ook goed vinden. Een tweede motie betreft het sneller uit breiden van plantsoenen ook door in erf pacht krijgen van gronden. Men moet niet alleen den grond gereed maken voor de bebouwing, maar ook de omgeving zoo gezellig mogelijk maken. Dit i3 het be lang van Vlissingen als badplaats. Verder is voor het goed doen genietan van duin en het stille strand, noodig, daar beter toegang te krijgen. Spr. bepleit ook een zwemschool- De heer v. Oorschot, S.P., is het met den heer de Meij niet eens over de ziekenhuiskwestie. Aan het geschonken kwart millioen is ,de voorwaarde verbon den, dat het een Christelijk ziekenhuis moet zijn. Als de schenker Vlissingen uit de impasse had willen helpen, had hij het geld moeten geven aan de gemeente. Spr. wijst verder op de rapporten van Dr te Burg en Dr Duijvis, die het bestaan de ziekenhuis becritiseeren. Dr Duijvis had pchter eerder mede moeten werken met de voorstanders van een nieuw zie kenhuis. Spr. meent, dat de gemeente los moet blijven van het profestantsch zieken huis, zooals tot nu toe van het R.K. Ziekenhuis. Men zal dan hen, die neutrale ziekenhuisverpleging wenschen, toch jnoe- ten helpen, en wellicht met Middelburg een contract sluiten. Spr. meent ook, dat men ten opzichte van het abattoir met op zijde zetting van alle chauvinisme, moet komen tot een abattoir voor geheel Walcheren. Spr. be pleitte verder, dat de speelplaatsen door de gemeente moeten worden gefinanciëerd en .feitelijk ook opgericht. Wat betreft de staking acht spr. het heel begrijpelijk, dat de burgemeester als drager van het kapitalistisch stelsel grijrt naar het machtsmiddel, dat hem ten dien ste staat. Dhr Huson (C. H.) zegt: Men is ni 15 jaar met de ziekenhuiskwestie bezig, een diaconesseninrichting is geen ideale oplossing. Toch brengt spr. dank aan den milden gever, en wü hij aan de uitwer king medehelpen, omdat hij in een ge meenteziekenhuis geen oplossing ziet. Dhr van Noppen (A.-R.) bespreekt ook bet voorbereidend onderwijs. Spi. merkt op. dat ais men daarmede begint, men ook steun voor 'f, bijzonder zrJ vragen. Dhr Berger (s.d.) roept: dat doen jullie toch al. Dhr v. Nopplen is tegen steun aan cultureels Veraeniginlgen. Dat moet geheel particulier terrein blijven!. Dhr Andriessen (R.K.) is het inzake de personeele belasting eens met dhr de Meij. Dhr Paap (rib.) meent, dat de zieken huisverpleging alleen dan overheidszorg is, als het particuliere initiatief te kort schiet. Nu de prachtige gift er is, zal de gemeente rekening moeten houden met het feit, dat er 2 ziekenhuizen zullen zijn. Dhr Berger (s.d.) meent, dat men over de zic-kenhuiskwestie nu niet te veel moet zeggen, maar wijst er op, dat het aantal verpleegden in ziekenhuizen zal uitbreiden en dan komt da vraag of er bedden genoeg zijn. Spr. is van meeding, dat de heer Hu3on gedraaid is. Het is hij hem alleen tegen stand tegen het R.K. ziekenhuis geweest. Dhr Wesseling (v.b.) wil met de motie inzake de plantsoenen wachten tot men later alles overzien kan. De voorzitter dankt voor de zake lijke behandeling. Spr. blijft erbij, dat d<? politie tijdens de staking versterkt moest worden en dat deze voorbeeldig is op getreden. Zij stond terecht boven de par tijen. Inzake het abattoir zullen in het be lang der slagers geen andere voorstellen van B. en AV, te wachten zijn. Zij zullën de beslissing der regeering afwachten. Wat betreft de subsidies aan vereeni- gingen uit de 25 pet. van de belasting op de publieke vermakelijkheden, zegt spr. dat hij dit een onjuiste methode blijft vinden. De motie inzake de plantsoenen heeft spr.'s volle sympathie, en hij wijst op hetgeen reeds gedaan wordt in die rich ting. Spr. neemt namens B. en W. de motie over. De wenschel'ijkheid van een zwemschool erkent spr. reeds jaren. De ziekenhuis kwestie zal te zijner tijd in een afzonder lijke raadsvergadering worden 'behandeld. Weth. P. G. Laernoes (A.R.) zegt, dat men inzake de uitkomst van de wij ziging in de Personeele belasting vooruit weinig kan zeggen, evenmin als van de herschatting. Spr. wil weer niet aankomen met de boodschap dat men zuinig moet zijn. De leden weten dat nu wel. Het artikel van den' .heer Zwagerman in het Z. Lbl. over het abattoir is geschre ven in het belang der boeren, maar de Raad moet met het belang van Vlissingen rekenen. Als men spr. conservatief noemt, acht hij dit niet erg; men moet het goede conserveeren. Voor een school voor achteriijke kin deren acht spr. Vlissingen te klein. Een volksbad acht spr. niet zoo noodig, gezien wat men .te Vlissingen reeds heelt op dit gebied, en gelet ook op' da finan ciën der gemeente. Wat betreft de bewaarschool, zegt spr. dat wel degelijk de bijzondere bewaar scholen subsidie hebben. Maar als men een gemeentelijke be waarschool opricht, moet men de conse quentie van de volledige gelijkstelling ook op dit gebied aanvaarden. Volgens spr. is steun aan leeszaal en muziekgezelschappen reeds werken in de richting van subsidie aan cultureele ver- eeuigingen. Dit bedrag komt vrijwel over een met 25 pCt. van de opbrengst der vermakelijkheidsbelasting. Weth. Harts, V.D., zegt, dat hij op verzoek van den Raad plannen heeft on derzocht naar een school voor achter lijke kinderen. Spreker wijst op het Congres voor On volwaardige arbeidskrachten, waar ook gebleken is, dat men moet beginnen met onderwijs aan achterlijke kinderen. Het voorbereidend onderwijs, dat er thans be staat, hoe ook te waardeeren, voldoet niet, o.a. ten opzichte der schoolgeld betaling, en daarom is gemeentelijk voor bereidend onderwijs hard noodig. Spr. zet nader uiteen, dat een school voor achterlijke kinderen mogelijk is, als er 24 zijn. Wat betreft de speelplaatsen, daartegenover staat het college, ook bel conservatief deel, zeer sympaithiek. Ln 2e instantie werd nog door verschil lende heeren het woord gevoerd. De heer De Meij had liever maar eens een jaar gewacht, of verhooging der opcenten op de personeele belasting noodig zou zijn. Spr. bestrijdt verder den heer P. G. Laernoes, en zegt dat deze niets wil en geen perspectief ontwikkelt. Aan de andiere zijde is de heer Harts soms tp weinig democratisch- Spr. trekt zijn tweede motie in, en wat de eerste betreft, hierover wacht hij1 gaarne nader prae-advies van B. en W, Deze zeggen dit toe. De heer v. Oorschot geeft op secta- rische ziekenhuisverpleging af, die ons voert op een weg als van het onderwijs. Thans betalen de besturen der Chr. scholen niets meer uit eigen middelen, men laat de gemeente betalen. De heer v. Noppen betoogt, dat één school voor achterlijke kinderen van alle - richting niet mogelijk is. Spr. houdt een pleidooi voor het bijzonder onderwijs, dat natuurlijk profiteert van de gelijkstelling Dat is zijn volle recht. De heer Andriessen kan nog altijd de noodzakelijkheid van een openbare be waarschool niet inzien, en weet niet, of hij wel voor een school voor achterlijke kinderen zal kunnen stemmen. De heer Rorije, S.D., deelt mede, dat hij 3 abattoirs heeft bezocht. Hij meent, dat het plan der slagers te Vlissingen daarbij een prul is. De heer v. II a I, S.D., verdedigde nog met klem hef. stichten van een open bare bewaarschool. De heer P- G. Laernoes zegt, dat men 'toch wel weef dat hij werkt, en zijn taak niet zoo makkelijs; opvat, als men het wil 'doen voorkomen. Inzake de bewaarschool waarschuwt spr. voor den eersten stap op dien weg. i Vooral ook omdat de besturen der' bijzon dere bewaarscholen evenveel zullen vra gen. Hierna werden fle algemeene beschou wingen gesloten en de vergadering ver daagd tot de3 avonds 8 uur. Toen werd de begrooting artikelsgewijze behandeld. De heer Rorije ontkent, dat de po litie tijdens de staking met takt is opge treden, en betreurt het, dat B. en W. de stakingsleiding ook geen hulde toebrengen. De voorz. erkent ook de goede lei ding van de stakingsleiders. De post Burgerwacht geeft den heer van Oorschot aanleiding, er op te wijzen, dat bij de staking de leden der burgerwacht de geweren moesten inleve ren. Men vertrouwde de menschen niet als bewaarders van de maatschappelijke orde- De voorzitter zegt, dat de Burgerwacht niet dient voor stakingstijden, maar be hoort tot het heele stelsel der landsverde diging. De heer P. G. Laernoes weet er niets van en is zelf lid van de Burger wacht. De post wordt in stemming ge- i bracht en gehandhaafd met 11 tegen 8 Neem dan zonder uitstel Formamint, Dan zult ge Uw keelpijn spoedig genezen. Formamint doodt de bacteriën in mond en keel en voorkomt zoodoende besmettelijke ziek, ten, zooals Griep, Roodvonk, Influenza, enz, Bescherm ook de gezondheid tan Uw huisgenooten door hun geregcla fc'ormamini ie geven. De keel ontsmettende tabletten ln alle Apotb. en Drog. 9—pe* flesch stemmen, die der 6 socialisten en de hee. ren Harts, V.D. en Andriessen, R.K. De heer Berger bepleit meer zwem- onderricht door oprichting eener zwem school, in samenwerking met een te steil ten vereeniging. Bij openbare werken meent dhr Ber ger dat bet batig saldo een gevolg is van te weinig "doen aan de wegen. Aan de binnenstad mankeert nog veel. De voorzitter zegt, dat in het we genfonds zullen komen de gelden, die de provincie zal uitkeeren. Dhr Berger meent, dat het fonds moet zijn voor nieuwe straten en we gen of geheele vernieuwing. Het gaat niet om een bepaalde som, maar om in het blijvende fonds jaarlijks iets te storten, b.v. f2500. Do voorzitter zegt, dat van de pro vincie minstens f 60.000zal worden ont vangen. Dat is reeds een mooie som. Na eenige discussie wordt het voorstel Berger door B. en W. overgenomen. Dhr v. Hal (s.d.) besprak de kwestie der straatmakers en wel het rapport van B. en W. Hij begrijpt niet dat na twee jaar zulk een onbenullig rapport wordt overgelegd. Het is onvolledig en onjuist. Spr. heeft een onderzoek ingesteld in verschillende plaatsen, wat hij eigenlijk van B. en W. had verwacht. De meeste antwoorden zijn, dat straatwerk in eigen beheer uitgevoerd, beter en voordeeliger is, dan aanbesteden ervan Dhr M. Laernoes zegt het ging over meer of minder kosten en B. en W. zijn overtuigd dat eigen beheer duurder moet zijn. De heeren Van, Hal, Borger en Rorije bepleiten het voordeel' van eigen beheer, ook in het belang der gemeentefinancien. De heer S o t e 1 meent ook, dat het wel goed zou zijn, als er wat meer licht op deze zaak zou Vallen. Dhr Huson wil ook nader onderzoek. De voorz. zegt, dat dit onderzoek zal worden ingesteld. Dhr II o r ij e bepleit met klem verbete ring van den Prins Hendrikweg. De voor zitter zegt jdat het de volle aandacht van B. en W. heeft. Dhr R o r ij e bepleit verbetering van den ouden Vlissingschen weg. De voorz. zeg,t ,dat deze weg beheerd wordt uit een fonds dat niet over vol doende gelden beschikt. Over beplanting en speelplaateen bij schoten wordt in den breedo gediscussi eerd. Bij onderwijs vraagt de heer V a n H a 1 wat de wethouder van onderwijs zal doen tot ,1936 als het onderwijs in lichamelijke oefening verplichtend is. De heer Harts zegt, dat de financi- eele toestand een goede oplossing moeilijk maakt. De heer Berger zegt, dat de gemeen te grond afstond, als het rijk een sportter rein voor de R. H. B. S. aanlegde. Het rijk liet dit na en spr. zou het rijk in gebreke willen stellen, maar het terrein liever naar het Koopmansvoetpad willen verplaatst zien. Het huidige terrein ligt in het uit breidingsplan. De voorzitter zegt, dat de zaak bij het departement juist weer in behande ling is. De heer Berger vraagt, als er sprake mocht zijn van een tuinbouwschool op AValcberen, te trachten Vlissingen als plaats van vestiging te krijgen. De voorzitter zal dit zeker in ge dachten 'houden, maar acht het het beste er niet te veel over te spreken. Bij het hoofdstuk „Ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen" besprak de beer Berger een betere hulp, door beter onderzoek naar de toestanden in de be trokken gezinnen. De heer P. G. Laernoes voelt veel voor deze aangelegenheid, maar meent dat er reeds veel wordt gedaan in deze rich ting, gezien da steeds stijgende bijdragen van het Burgerlijk Armbestuur. Van spr.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2