No. 21 Woensdag 24 October 1928 43e Jaargang ZWARE SHAG HENDRIKSE&Go's BANK - SOES VEEL GENOT WEINIG GELD Overal verkrijgbaar Spaart de bons Zij hebben waarde DE ALLERFIJNSTE EERSTE BLAD, SUPP05IT0RIA Buitenland. Belangrijkste Nieuws. voor verschaft U voor slechts m b u n per half ons pakje Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Dr. H.NANNING's (Zetpillen tegen aambeien.) Coupons - Effecten Deposito's Assurantiën - Wissels Alie Bankzaken Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUiDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der AdvertentlBn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. 10 cent V Waarom onder cuirateeie? Op de vraag of het noodig is en ge wenscht, dat dé candidaatstelling zóó sterk gecentraliseerd wordt, dat er van zelfstandige lijsten in de verschillende kieskringen of groepen van kringen heele- maal geen sprake is, meenen wij een be slist ontkennend antwoord te moeten geven. Het is niet noodig. Hierbij stellen wij op den voorgrond dat gestreefd moet worden naar een zoo goed mogelijke samenstelling van de Ka merclub en dat eenige leiding, daarbij niet gemist kan worden. In een Kamerclub van eenige betee- kenis beboeren verschillende elementen vereenigd te zijn. Voor een eenzijdige samenstelling in welke richting dan ook, moet worden gewaakt. De club mag niet uitsluitend uit koloniale specialiteiten, on derwijsmannen, of wat dan ook, bestaan. In de eerste plaats moeten daarin een plaats vinden de politieke kopstukken, zooals iedere partij: die heeft, die in de club het leidende element vormen. Dat zijn mannen die niet gemist kunnen wor den en daarom is 't ook zoo te betreuren dat een figuur als Mr V. H. Rutgers door z(jne- benoeming tot hoogleeraar voor de practische politiek en ook voor onze Kamerclub is verloren gegaan. Maar naast die kopstukken zijn noo dig andere mannen, die meer de ver schillende levenskringen vertegenwoordi gen, waarbij1, dit tusscben haakjes, ook aan den middenstand en den tuinbouw wel eenige aandacht mag worden geschon ken. Voor de samenstelling van zulk een club is echter niet noodig een re geding als thans is voorgesteld. Dat doel kan worden bereikt, ook ^tls de verschillende kieskringen meer zelf standig optreden. Als bezwaar daarentegen wordt meestal aangevoerd, dat dan uitsluitend distriots- grootheden naar voren worden geschoven. De practijk heeft echter uitgewezen, dat dit bezwaar overdreven is. Onder het oude .kiesstelsel, toen de districten veel meer zelfstandigheid bezaten, werd toch ook voor een veelzijdige samenstelling van de club gezorgd. Toen Dr Kuyper op een zeker moment de verkiezing van een bekende koloniale specialiteit die hier nog weinig bekend was, in 's lands be lang gewenscht achtte, is met dien wensch wel terdege rekening gehouden. En wie de politieke geschiedenis na gaat, zal ervaren, dat de candidaten veel meer buiten dan in de districten werden gezocht. Wat dat betreft is het niet noodig de kieskringen onder ;soo sterke curateele ie zetten. Bovendien, ons Antirevolutio naire volk is heusch niet ongeneigd zich te laten leiden. Is het dus niet noodig aan de kies kringen alle zelfstandigheid te ontnemen, gewenscht is het nog minder. Wat toch is het gevolg van een regeling als nu is voorgesteld? Het antwoord kan niet anders luiden dan: dat steeds meerderen zich aan den verkiezingsarbeid onttrekken. Zij: begrij pen zeer goed, dat hunne stem bitter weinig invloed heeft. Stel dat er 100 Kiesvereenigingen zijn die het noodig achten van het advies af te wijken, dan zal dat nog geen effect sorteeren, tenzij die afwijking precies op hetzelfde punt plaats heeft. Het gevolg is, dat men of onverschillig wordt, of, hoe meelevend overigens ook, zgn tijd te goed acht om aan langdurige maar vrijwel jiutteiooze stemmingen deel te nemen. Maar het gevaar bestaat ook, dat der gelijke personen ai.s er gewerkt moet wor den en er zal hard gewerkt moeten worden in 1929 zich afzijdig houden en dat in het algemeen de belangstelling verflauwt. Daarom, in het belang van de partij en van de beginselen die zij; propageert, betreuren wij. het, dat in tegenstelling met 1918 en 1922 aan de kiesvereeni gingen niet meer invloed wordt gelaten, zoodat er van zelfstandige lijsten niet meer gesproken kan worden. De regeling die nu wordt voorgesteld is trouwens ook in strijd met de bedoeling van de Statuten der A.-R. partij'. Bij het voorgestelde huishoudelijk regle ment voor de candidaatstelling wordt ver wezen naar Artikel 34 der Statuten. In dit artikel is bepaald, dat inge val in meerdere kieskringen indentieke lijsten worden gesteld, de aanwijzing der candidaten enz. plaats heeft, volgens een door het C. C. voor dit doel vast te stellen huishoudelijk reglement. De bedoeling is blijkbaar geweest de kieskringen zelfstandig te laten optreden. Maar ingeval samenwerking van meer dere leringen noodig is, zou de vaststel ling der lijsten geschieden naar zekere te stellen regelen. De nu voorgestelde regeling heeft met Artikel 34 der Statuten niets te maken. Om alle misverstand reeds bij voorbaat af te snijden voegen wij hieraan toe, dat de wijze waarop de candidaatstelling wordt geregeld wel van zeer veel belang is, maar dat deze regeling toch nooit als het voornaamste mag worden aan gemerkt. De hoofdzaak is tenslotte niet hoe de candidaten gekozen worden, maar wel dat een zoo groot mogelijk getal Anti revolutionaire mannen naar de Tweede Kamer wordt afgevaardigd om daar te arbeiden voor de handhaving en de ver sterking van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. EEN WETSONTWERP BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND TOT WIJZIGING L. O.-WET 1920. Vervroegde wederinvoering van een vaste personeelsformuia. Bij de Tweede Kamer is een wetsont- werp ingediend tot wijziging der wetten van 16 Februari 1923 en 30 Juni '1924 tot wijziging der La'ger Onderwijswet 1920. In de Memorie van Toelichting herinnert de Minister aan de verschillende in de L. O.-wet aangebrachte wijzigingen om tot bezuiniging te geraken.' De opschor ting van de leerverplichting en een ster kere inkrimping van het aantal onder wijzers waren echter slechts maatregelen van tijdelijken aard. Zij waren bestemd om op 31 Dec. 1929 te vervallen, zoodat op 1 Januari 1930 do in 1923 vastgestelde Ieerlingenschaal' automatisch zou herleven en op dien datum ook de leerverplichting voor het zevende leerjaar eveneens van rechtswege zou worden hersteld. De tijdsomstandigheden hebben het mo gelijk gemaakt, geleidelijk terug te kee- ren tot den toestand van 1923. Zoo werd de wederinvoering van den 7-jarigen leer plicht vervroegd. In nauw verband ,tot de verbeteringen staat het aangenomen initiatief-voorstel van den heer Zijlstra, hetwelk ten doel beeft de moeilijkheden, welke uit de in 1924 ingevoerde Ieerlin genschaal voortvloeien, althans voor de kleine schooltjes zoo spoedig mogelijk op te heffen. Een ernstig bezwaar tegen dit voorstel is, dat het geen blijvende voorziening geeft en dat het ook niet voor alle scho len zal gelden. De vraag of bet nut van de door het voorstel beoogde regeling op weegt tegen de daaraan verbonden niet onaanzienlijke uitgaven, is aan gerechte'n twijfel onderhevig. N De voorkeur schijnt te verdienen een vervroegde wederinvoering van ©en vaste personeelsformatie, welke aan alle scholen voor lager onderwijs ten goede komt. Voorgesteld wordt de in de wet van 30 Juni 1924 vastgestelde bepa lingen betreffende de beperking van het aantal leerkrachten niet langer te besten digen dan tot het eind van het 31 De cember 1928 loopende schooljaar of den op dien dag loopenden schoolcursus. Daarnaast wordt voorgesteld de beper kende bepalingen van de wet van 16 Fe bruari 1923, betreffende het stichten van nieuwe bijzondere scholen, welke bepa lingen van kracht zouden blijven tot 1 Januari 1928 en welker werkingsduur reeds met een jaar verlengd werd, ander maal met een jaar te verlengen. De Minister acht. dit wenschelijfc, omdat de Staatscommissie inzake het lager on derwijs, welke opdracht heeft een weg te zoeken, waarlangs zonder aantasting van de beginselen der pacificatie, bezuini ging kan worden aangebracht op de in richting van het lager onderwijs, niet zpo tijdig met haaT rapport zou gereed zijn, dat de Regeering daarmede met het in dienen van een wetsontwerp, d'at voor 1 Jan. 1929 tot wet zou verheven moeten zijn, rekening zou kunnen houden. Zoo lang de gelegenheid heeft ontbroken om de materie, waarover de Staatscommissie zal rapporteeren, aan de hand van dat rapport in haar geheel in overweging te nemen, zal naar de meeniag van den Minister elke belangrijke wijziging in de bestaande wetgeving, zelfs een auto matische, moeten worden vermeden. Dit klemt te meer, omdat de z.g.n. 48 Ieerlingenschaal, welke in 1924, zij het ook tijdeljjk, werd ingevoerd, mede een rem is tegen splitsing van schoten in schooltjes van ongeveer geljjke geestes richting. Indien deze rem wordt weggen nomen gelijktijdig met de beperkende be paling van par. 11 van art. LXIV der wet van 16 Febr. 1923, dan is te voorzien, dat weer tal van kleine bijzondere school tjes worden gesticht, waaraan redelijker wijze geen behoefte bestaat. Op grond van deze overwegingen wordt voorgesteld tegelijk met de wederinvoering van de Ieerlingenschaal van de wet van 16 Februari 1923 den werkingsduur van genoemde par. 11 andermaal met een jaar te verlengen. De Belgische kroonprins ,naa|r Nederi.- Indië. Naar gemeld wordt, zullen de Be'gische Kroonprins en prinses Astrid de reis naaT Nederlandsch-Indië maken met de „ïn- sulinde" van den Rott. Lloyd, die 14 November uit Rotterdam en 23 Novem ber uit Marseille, vertrekt. De Belgische kroonprins en prinses Astrid zullen in laatstgenoemde haven aan boord gaan. Het Handelsblad had gisteren een on derhoud met den Minister van Koloniën en vroeg Zijne Excellentie naar nadere bij zonderheden omtrent bet bericht aangaan de voorgenomen reis van den Belgischen kroonprins, den hertog van Brabant, naar Indië. De Minister bevestigde in de eerste plaats do juistheid van liet bericht en deelde nog mede, dat de prins aan het einde van dit jaar naar onzen Archipel zal reizen. Het lag 'ia de bedoeling, om ijle reis te maken met een Nederlandsch mail schip. De prins reist strikt incognito en maakt de reis uitsluitend om redenen van studie, De prins wenseht in Insulinde heel veel te zien en in alle opzichten met de uitingen van ons koloniaal beleid kennis te maken, terwijl eveneens natuurlijk de studie zich zal uitstrekken op economisch en cultuur gebied. Het verblijf van den prins werd voorbe reid door Baron van Hardenbroefc, kamer heer der Koningin, die kort geleden een reis door Nederl.-Indië maakte. De Na- derlandiscbe en Indische retgeeringen zul len tegenover den prins staan, zooals zij staan tegenover alle voorname vreemde lingen en autoriteiten, die een bezoek aa'n ons eilandenrijk brengen. De reis draagt in geen enkel opzicht een officieel karakter. De havenstaking te Marseille. De staking der matrozen en havenar beiders te Marseille duurt nog steeds voort. Ongeveer 7000 passagiers worden daar door te Marseille opgehouden. Een ge deelte dezer passagiers heeft zich naar Genua begeren teneinde zich aldaar in te schepen, terwijl andere per vliegtuig het doel hunner bestemming trachten te he reiken. De vliegdiensten van Marseille naar Corsica en naar Algiers zijn verdub beld. België en de schadevergoeding. Parker Gilbert, de man, die in Berlijn vanwege de geallieerden de schadevergoe ding regelt en int, is op de lunch gevraagd door den Belgischen minister Jaspar met de ministers van financiën en den secre taris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken. Parker bracht de regeering op de hoogte van zijn besprekin gen te Londen en Parijs. De Belgische mi nisters deelden hem het. zeer vaste voor nemen der regeering mede om den toe stand te handhaven, dien het plan-Dawes voor België geschapen heeft. België 'kan niet afzien van de annuïteiten, die uit het Binnenland. Een voorstel tot wijziging van de L. O.- wet- Herstel van de oude leeilingett- ischaal. j De onderhandelingen NederlandBelgië. Een voorontworp-Landbouwarbeidswet. Vergadering van den Kring West-Z uid - Beveland der Z- L .M. Landhouwuitvoer in 1927 en 1928. Herziening ambtenaarssalarissen. Begrootingszitting van den Gemeenteraad van Vlis'singen. Buitenland. Op het eiland Malta een brouwerij in gestort. Minstens vier doodien. België en de Duitsche schadevergoeding. Amnestie in België. De "Staking te Marseille- plan voortvloeien en kan evenmin zijn eisch opgeven, dat Duitschland de marken zal terugbetalen, waarvan de uitbetaling aan België werd opgelegd. Parker Gilbert ie ook door den Koning van België ontvangen. Communistische terreur in de haven van Hamburg. De terreur, die de communistische sta kers ten opzichte van de werkwillige ha venarbeiders in de haven van Hamburg uitoefenen, neemt, trots de verscherpte maatregelen der politie, toe, zoodat op nieuw een deel der arbeiders niet aan het werk konden gaan. Volgens de Hambur ger Echo zijn Maandag jl. 8 arbeiders door communisten mishandeld; een der aange vallenen moest naar het ziekenhuis wor den gebracht. De leiding der havenarbei dersorganisatie heeft in een vergadering het besluit genomen, dat de georganiseerde arbeiders het werk in de haven in elk ge val moeten voortzetten. De amnestie in België. In sommige ministerieele kringen in België zou men niet erg ingenomen zijn met het door de speciale amnestiecommis- sie gereed gemaakte voorstel, dat uitdoo- vihg der oorlogsetraffen en amnestie voor de tot maximum 10 jaar opsluiting of dwangarbeid veroordeelde activisten en oorlogswoekeraars voorziet. De minister van Justitie, Janson, blijkt zich, in ieder geval, niet te kunnen vereenigen met de teruggave der burgerrechten aan de even tueel te amnestieeren politieke veroordeel den, daar hij vreest dat zij, na hun terug keer uit den vreemde, binnen de grenzen van het koninkrijk hun agitatie zouden voortzetten en zelfs in het parlement, de provincie- en gemeenteraden zouden kun nen komen. Verder acht men de bepaling, strekkend tot het overlaten, aan de regeering, van het opmaken eener lijst van veroordeelden die buiten de zoogenaamde amnestiewet zouden vallen en dus ook 'geen genade zou den krijgen, strijdig met do Grondwet te zijn. De Waalsche en liberale ministers zouden er dan ook aan denken naar het voorstel Vandevyvere (uitdooving der straffen zonder teruggave van burgerrech ten en zonder regeling der schadevergoe dingskwestie) terug te keeren, daar 'het voorstel der speciale commissie, naar hun oordeel, veel te ver gaat. Korte berichten. Gisteren viel de grondeigenaar en sportvlieger R. Kramer uit Hasehberg (Oost-Pruisen) met zijn Flamingo-vlieg tuig op de heide te Staaken te pletter. Het vliegtuig vloog in brand en de bestuurder werd verkoold onder het wrak te voot- schijn gehaald. Het Londenscho telegraafkantoor heeft gisteren een als serieus bedoelde op dracht van een Londensch amateur-astro noom ontvangen om een telegram naar de planeet Mars te zenden. Aangezien de af zender geneigd is alle onkosten te betalen, zal het draadlooze station te Rugby op 'n golflengte van 30.000 M. een telegram in Morseteekens uitzenden en de telegrafist zal een half uur op antwoord blijven wach ten. Volgens een telegram, uit Ortona is bij het station Arc'hi een vrachtauto op de brug van de rivier Sango door een trein gegrepen en in de rivier gestort van een

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1