V/2 ceni Bij kleine Kinderen THERMOGÈNE Mavrides' Kerknieuws. Onderwijs. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Marktberichten. EGYPTIAN CIGARETTES iMet 1 Coupon bij 10 Sigaretten. In Rusland heeft een leven nog steeds weinig waarde^ Een PRINCE zelfs brengt hier niet de vrede op aardel Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest Wilhetmlnadorp. Indien er in Goes men- schen waren, die het niet wisten, zullen z(j Zondagmiddag bij het zieni van de vele auto's met bekende personen op weg naar Wilhelminadorp, begrepen hebben, dat een belangrijke gebeurtenis plaats vond. Bijna ieder zal hebben geweten, dat de Directeur van „de Wilhelminapolder" de Weled. Heer H. A. Hanken, zijn zeventigi- sten verjaardag vierde. Dat de heer Hanken buiten „de Polder" een bekende en gewaardeerde persoonlijk heid is, bewezen de zeer vele bloemstuk ken, die Zaterdagavond en Zondagmor gen werden .bezorgd en waaronder, be halve van familie, persoonlijke kennis sen en van personeel en bevolking, de meesten waren van vereenigingen en in stellingen op landbouwgebied, allen licha men, waarin de heer Hanken een werk zame functie heeft. Want dit is het won- dor, dat deze zeventigjarige met zijn zeer sterke gezondheid en geestelijke kracht nog staat te midden van het volle land bouwbedrijf met al zijn vertakkingen, dit leidt met een energie, welke onder vele jongeren niet wordt gevonden, en als het de belangen geldt van den Nederlandschen landbouw en het landbouwonderwijs strijdt met al zijn kracht om te vereenigen, om het verkregene te behouden en om méér te bereiken. Van hoogachting en weerdeering spra ken al de bezoeken, waaronder het Hoofd bestuur van „de Wilhelminapolder", Land bouw-, Tuinbouw- en Zuivelconsulenten, het bestuur van Veilingsvereeniging, Coöp. Beetwortelsuikerfabriek „Zeeland", Zeeuw- sche Landbouw Maatschappij, Zeelands Proeftuin, enz. Zoo ook hebben het personeel en de in woners vair den Wilhelminapolder ge tracht hun hoogachting, waardeering en dankbaarheid uit te spreken toen 's mor gens hem _een herinneringsschotel werd aangeboden, zijn woning werd versierd, do kinderen der „groote" en „kleine" school, de muziek en zang hem hulde brachten. Zij hebben bet getracht door des Maandags van huis tot huis te vlag gen, maar zij hebben het niet breed on der woorden kunnen brengen, 'doch het bomt het meest en diepst tot uitdruk king in dat woord van een ar beider: „lk wilde, dat de Directeur vijf tig jaar werd inpl'aats van zeventig". Dait is het gevoelen van personeel en bevol king en het is begrijpelijk. Zij meen en het van harte: „Dat de heer Hanken nog jaren hun Directeur moge zijn." Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Berükum, Th. Kra mer jtie Oosterbierum. Bedankt voor Gameren, II. A. Leen- mans te Delft. Geref. Kerken. Aangenomen naar Roodcschool, J. Schelhaas Jz. te Nederborst den Berg. Bedankt voor Zandvoort, H. A. Wier- singa te Medan (thans met verlof). Voor Pultershoek, A. Scheele te Kapelle-Bie- zelinge. Het beroep van Ds Red ding i u s. In de „N. R. Crt." van Zater dag kwam het volgende bericht voor: „Naar aanleiding van het bericht, dat Ds W. G. Reddingius te Dokkum niet be roepen js geweest te Middelburg (Protest. Rond), deelt deze ons mede, dat hij in derdaad geen officieel beroep heeft ont vangen en dit ook niet heeft bekend gemaakt, om de eenvoudige en vanzelf sprekende reden, dat hij reeds voor de toezegging van beroep bedankte. Deze toezegging van beroep heeft hij inderdaad wel ontvangen. Het bericht van Middelburg, omtrent het niet beroepen zijn aldaar, is dus misleidend en niet overeenkomstig de waarheid. Na gehou den kerkeraadsvergadering te Dokkum, waarin de toezegging van beroep is ge toond on voorgelezen, heeft Ds Reddingius na overleg met de kerkeraadsleden beslo ten bovenstaand te publiceeren." Naar aanleiding van dit bericht wijst het bestuur der vereeniging van Vrijz. Hervormden, door wie bet beroep zou zijn uitgebracht, niet door den Protest. Bond, zooals in het. bericht in de „N. R. Ct." staat, ons er op, dat er staat geen officieel beroep. Dit is ook door genoemd bestuur betoogd in zijn tegen bericht, dat door verschillende bladen is opgenomen, en waarin stond, dat het be richt ran „beroep" onjuist is geweest. Stichtelijk woord. Deputaten van de Geref. Kerken (H. V.) hebben den heer K. H. Kroon, theol. student aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, toegestaan in die kerken een stichtelijk woord te spreken. De classis Amsterdam der Chr. Geref. Kerk heeft den heer D. J. Aangeenbrug te Sassenheim, voor onbepaalden tijd toe stemming verleend te proponeoren. Een dooden-Zondag. In de Herv. Haagsche Kerkbode pleit dr F. van Gheel Gildemeester voor den Dooden-Zon- dag. Hij herinnert er aan, dat op 20 No vember van het vorige jaar een her denkingsdienst. voor de dooden is gehou den in de Duinoordkerk, juist op den dag, dat in de Groote Kerk ook een herden kingsdienst voor een gestorvene werd gei houden, n.l. voor Wendelmoet Claesdoch- ter. „En terwijl beide diensten" zoo vervolgt de schrijver „ter herdenking ran gestorvenen waren, heeft men den dienst in de Duinoordkerk nog al room- scherig gevonden, en die in de Groote Kerk goed gereformeerd." (Wordt oervotgd) „We weten wel, waarom. In de groote kerk werd een woord gesproken over de eerste martelares. Dat mag. Dat is eene uitzondering. Dat is een die voor haar geloof is gestorven. Maar die andere dienst gewijd aan onze afgestorvenen, dat mag eigenlijk niet." Schr. betoogt vorder, dat „vele goed geref. leden onzer Kerk" een afkeer hebben van liturgische diensten als op den ,,Dooden-Zondag" in de Duinoordkerk. Zij zien er een Roomsch gevaar in. Laten zij hun nuchtere ziel geen geweld aandoen. „Maar wanneer daar zijn, die ook in de kerk wel gaarne en opzettelijk denken aan die hen voorgin gen, die mogen gerust weten, dat het woord „gedenkt uwe voorgangeren" niet alleen slaat op overleden predikanten, maar op alle geloovigen, wier leven een prediking is geweest; en wie het een plicht is te gedenken." Geslaagd voor Examen wiskunde L.O. dhr M. Vloet te Vlissingen. Benoemd tot onderwijzer aan de Her vormde school te. Souburg hoofd dhr J. Deij dhr J. Stegeman te Aalten. Mede op drietal stonden dhrn M. van dér Maas te Middelburg en P. Verburg te Ovezand. weten, dat de zwerver uit Rotterdam af komstig was. De man werd daarheen op transport gesteld, waar inspecteur Tas van den dactyloscopischen dienst wingerafdrukken van hem nam, en deze eens ging vergelijken met een aantal exemplaren uit zijn archief. Al spoedig vond hij er eenige, die klopten met die van den zwerver, die nu door de mand viel. Hij bleek te zijn de 28-jarige zwervend loswerkman K., die in het Alg. Politieblad gesignaleerd was, omdat hij nog twee maanden gevangenisstraf tegoed had, en door de politie gezocht werd wegens diefstal van een rijwiel en verduistering van een partij aardappelen. (Tel.) moet men de ontstoken of smettende doe len met Purol inwrijven en de huidplooien droog houden door ze te bepoederen met Puroipoeder. Purol in doozen van 33 en 60 ct., tube 80 ct. Puroi poeder in bus sen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. De Bergen op Zoojnsche auto buskwestie. De ambtenaar van het Open baar Ministerie bij het Kantongerecht te Ber gen op Zoom heeft hooger beroep aangetee- kend tegen het vrijsprekend vonnis van den Kantonrechter inzake de bekende autobuskwes- tiei Liefbroer. Van bevoegde zijcle werd aan de Tel. mede gedeeld, dat dit beroep ten doel heeft, in hoogste instantie te zien uitgemaakt, "hoe de wet ten deze dient te worden toegepast. Ongelukken. Vrijdagavond lie pen eenige jongelui op den Kruisweg te Hoofddorp, toen hun een auto achterop kwam. Plotseling werd een der voetgan gers, zekere de HL, door de auto gegrepen. De wielen gingen hem over het hoofd. Ernstig gewond werd de man direct naar het ziekenhuis overgebracht. Te Sche- veningen is Zaterdagavond een 15-jarige jongen, die per fiets den boulevard aireed, door een vrachtauto overreden. Hij over leed spoedig aan zijn verwondingen. Zijn geheel© bezit kwijt. De 76-jarige A. v. d. S. te Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hem een bedrag van f950 ontstolen is. Hij slaapt in een schuur aan den Meerweg en ham dit bedrag, dat zijn eenigen rijkdom uit maakt. in den grond verborgen. Vermoe delijk heeft iemand dit geweten en den. ouden man het geld ontstolen. Zichzelf bij de politie aange meld. Gisterenavond meldde zich bij do po litie te Leiden voor een nachtverblijf aan de 31-jarige kellner L., uit Den Haag. De man verklaarde, dat hij te Rotterdam en te Dien Haag, gedurende den zomer, geregeld zich aan diefstal van rijwielen heeft schuldig gemaakt. Nu het regenseizoen was aangebroken, vond hij het beter onder dak te zijn. Vandaar dat hij zich b{r do politie aanmeldde. Een autobusdienst stopgezet. De politie te Leiden heeft den dienst van de autobusonderneming „De Sleutelstad", van Leiden naar Lisse en omgekeerd, stopgezet, aangezien gebleken is, dat de autobussen em stige gebreken hebben, waardoor de veilig heid van het verkeer en der passagiers in gevaar kan worden gebracht. Het ligt in de bedoeling van de politie, mef de bestaande autobussen, den dienst van deze onderneming blijvend te verbieden. Het tegengaan van gevaarlijke v 1 i e g e r ij. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Lonne- ker is de politieverordening aangevuld met een reeks bepalingen aangaande het gebruik van vliegmachines en het vliegen in die ge meente. Aanleiding hiertoe is het volgende: Vier jongelieden zijn eigenaar geworden van een vliegmachine van verouderd Fokkermodel, nog in gebruik tijdens den groeten oorlog. In Lonneker hebben zij een schuur gehuurd en een stuk grond, en daar zijn zij zich thans bezig te oefenen in het monteeren van een vliegtoestel. Geld hebben zij niet, waarom zij de machine tegen een klein bedrag voor het publiek demonstreeren. De politie vreest nu, dat zij binnenkort allicht pogingen zullen doen met hun machine van den grond te komen, waardoor gevaar zou kunnen ontstaan voor het publiek en voor de waaghalzen zelf. Met het oog hierop is een verordening ge maakt, waarbij het verboden is te vliegen in de gemeente Lonneker van terreinen af en met machines, die niet tevoren voor dit doel zijn goedgekeurd, en door personen, die daar voor niet de vereischte bevoegdheid bezitten Op overtreding staat een boete van f 25, of vijf dagen hechtenis. Terug in het ouderlijk huis. Door de bevolking van het dorpje Drammen, Kreis Heinsberg, wordt druk gesproken ovei het terugkeeren deze week van een persoon, die officieel als gesneuveld in den wereld oorlog beschouwd werd. Op het monument daf in dit grensdorpje was opgericht ter herden king van de gevallenen, staat ook de naam van den man, die nu tot aller verbazing in levenden lijve verscheen. Hij vertelde, dat hij ia Russische gevangen schap heeft vertoefd. Sedert 1914 was niets meer van hem vernomen. Zijn ouders wonen sinds enkele jaren in ons land. Inval in opium holen. Zaterdag avond hebben niet minder dan 40 inspec- eurs en rechercheurs te Rotterdam een razzia gehouden in de Chineezenlogementen op Katen- drecht. Alle logementen werden doorzocht, vele pijpen en lampen en andere ingrediënten, welke bij het bereiden of consumeeren van opium gebruikt worden, werden in beslag genomen, terwijl in twee logementen hoeveel heden opium werden aangetroffen. In verband daarmede werden twee Chineezen die de eige naars hiervan bleken, in arrest gesteld. Boven dien legde de politie beslag op eenige revol vers en patronen. Deze razzia werd gehouden in verband met artikel 2 van de (>piumwe| 1928 welke 1 October j.l. in werking is getre den en het in bezit hebben van opium straf baar stelt. Een beleedigde stier. Toen op de veemarkt te Vriezen veen (Ov.) de stier van den landbouwer D. B. te koop werd aangeboden en er over den prijs tusschen dd kooplieden eenig geschil rees, liet de stier, zeer misnoegd over de wijze, waarop ovei zijn lot werd beschikt, een vreeselijk gebrul hooren. Het die schopte en rukte zich daarna van den ketting los. Het wilde dier veroor zaakte een heele opschudding op de markt, waar ieder een goed heenkomen zocht. Da 74-jarige eigenaar, die zijn stier trachtte t.s kalmeeron, kreeg van het opgewonden beest zoo'n schop, dat hij versuft en met gebroken bcenen op den weg bleef liggen. De man werd een café binnengedragen, waar genees kundige hulp werd verleend. Het woedende dier is tea slotte eevangen. Vliegtuig neergekomen op een golfveld. Een ernstig, maar tevens eigenaardig vliegtuigongeluk is Zaterdag in Noord-Lontien voorgekomen. Op de golfbanen te Mill Hill werd een wedstrijd gehouden. Toen de spelers, omringd door ongeveer 1200 toeschouwers bij den put waren, verscheen een vliegtuig boven het terrein, dat een paar maal rondcirkelde en toen plotseling zijn even wicht verloor en van 300 M. hoogte, met de punt naar beneden, op het grond viel, vlak bij den zesdeD put. De twee inzittende dames, werden uit de puinhoopen bevrijd, waarbij bleek dat beiden zulke ernstige ver wondingen hadden bekomen, dat aan him behoud getwijfeld wordt. Uitstekende vangst te Rotter dam. Dank zij het uitnemende archief van den dactyloscopischen dienst der Rotterdam- sche politie is het haar gelukt, een mis dadiger aan te houden, die nog twee maan den gevangenisstraf had te ondergaan, en bovendien gezocht werd wegens verschillen de verduisteringen en oplichtingen. Donderdagavond meldde zich bij de po litie te Hilversum een zwerver, die om onder dak verzocht en voorgaf Kramer te heeten. Terwijl men zich op het Hilversumsche po litiebureau nog met den man bezig hield, kwam daar juist een rechercheur uit Bus- sum, die vertelde, dat dezelfde man een nur geleden zich bij de Bussumsche politie had gemeld, doch dien men daar weggezond.-n had. v Het verwonderde hem echter, dat de man nu Kramer heette, terwijl zijn naam in Bus- sum v. d. Velde was. Men ging den man eens nader ondervragen en hij gaf zulke verwarde antwoorden, dat men al spoedig argwaan kreeg Ten slotte kwam men ta Noodlottige gevolgen der geboorte beperking!. In de Critica Fascista schrijft profes sor Gini over het feit der geboortebeper king en de gevolgen daarvan in een zeer nabije toekomst. De daling van het geboortecijfer in Europa is, zoo zet hij uiteen, in hert al gemeen pas een vijf en twintig jaar ge leden begonnen. Vóór dien tijd steeg het bijna overal. Een kwart eeuw geleden dus werden heel veel kinderen .geboren. Die zijn nu volwassen en werken in meerdere of mindere mate mee aan de voortbren ging van meer minder nuttige dingen. De ouderen van dagen werden door den oorloig en de er op volgende epidemieën vrijwel gedecimeerd. Het passieve, alléén verterende deel van de bevolking is dus verminderd. Verminderd is ook en heel sterk het aantal der kinderen, die eveneens uit sluitend de welvaartsvoorraden aantasten. De toestand is dus deze: vele producen ten en weinig consumenten, geen wonder, dat het lijkt, en die schijn bedriegt op het oogenblik niet alsof we onzen rijkdom niet dón kunnen. Maar laten we, aan de hand van den heer Gini, en zijn collega's in andere lan den, eens een uitstapje doen naar de toe komst. Over een vjjf en twintig jaar zullen de producenten van nu voor verreweg het grootste deel veranderd zijn in passieve elementen, pensioentrekkers. Ze zullien nog wel leven want overal neemt dank zij verbeterde hygiënische toestanden en ontwikkeling der medische wetenschap, het sterftecijfer af, en stijgt de gemiddel de levensduur aanzienlijk maar niet meer werken. Hun onderhoud moet dus worden bekostigd door liet volgende ge slacht van arbeiders, dat in aantal niet veel meer bedraagt dan de helft van de tegenwoordige producentenweinig producenten en vele consumen ten. Hetieuvel zal zich heit allermeest doen gevoelen in de steden, die nu de voor naamste scheppers van de welvaart zijn. Daar immers is het geboortecijfer ge daald tot beneden het sterftecijfer en blijft de bevolking alleen op peil door immigra tie: immigratie van menschen in den pro>- ductieven leeftijd, want gepensionneerden. ouden van dagen en jonge kinderen trek ken niet naar de metropolen. Maar, zooals men weet, daalt ook op het land het geboortecijfer in vele landen en trekken de jonge mannen vanjdaar naar de onvruchtbare menschenophoopin- gen om de groote fabrieken. Star iistici berekenen, dat in Noord- en West- Europa zélfs, indien de verhouding tus schen geboorte en sterfte, die bp het cogenblik honderd acht en veertig tegen honderd bedraagt, dezelfde bleef, de to tale bevolking over één geslacht, over zeggen we veertig jaar, gedaald zal zijn met zeven percent. Voor Noord-Italië, ongetwijfeld 't meest productieve gedeelte van liet schiereiland, zal de toekomst geen andere zijn. En de dan zoo sterk in aantal geslon ken voortbrengers zullen niet alleen de laak op hun schouders gelegd zien de ouden van dagen te onderhouden, maar ook gedwongen worden de geweldige geld sommen op te brengen, die noodig zijn om de bebouwing van het land mogelijk ie maken. Werkelijk geen vroolijk vooruit zicht, voor hen, die nu kinderen zijn. Viiegboofen naar Indië. DEN HAAG. De Minister van Defensie heeft thans beslist, dat in begin van April L929 door een groep van drie Domier Wall riiegbooten van de Koninklijke Marine naar Nederlandsch-Indië zal worden gevlogen. Het geheel zal staan onder commando van luit. ter zee le kl. Wi. H. Teekenburg. DOETINCHEM. Zondagavond is op den weg tusschen Aalten en Varsseveld een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De heer R. uit Doe '„inchem, die een auto bestuurde zag een man aan den kant van den weg, die plot seling den weg overstak en voor den wagen* Kwam. De heer R. trachtte onmiddellijk de auto tot stand te brengen, maar het was reeds te Iaat. De man werd overreden en onmiddellijk gedood. J>e auto sloeg over den xop en kwam in een sloot terecht. De heer R. kwam met den schrik vrij maar de auto was totaal vernield. HAARLEM. Hedennacht zijn op den rijks straatweg te Haarlem de auto's van J. v. d. M. te IJmuiden en van L- H. uit Amater- bestrijdt met succes Bij Apoth. en Drog. heele dooi 0.75, haloe dooi f 0.45 dam met elkaar in botsing gekomen. Hot gevolg was, dat de echtgenoote van H. in bewusteloozen toestand werd opgenomen en naar het St. Elisabethsgastkuis te Haarlem moest worden vervoerd. Een der andore in zittenden van dezelfde auto, zekere B. S., die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, werd eerst naar hot politieposthuis aan de Amsterdamsche vaart overgebracht, en daarna eveneens naar het gasthuis ver voerd. Hij heeft een kneuzing aan een dor longen bekomen. N. v. d. P. uit Amsterdam brak zijn rechterschouder en een been en moest mede naar het gasthuis worden over gebracht. De auto werd zwaar beschadigd. De bestuurder L. H. werd door de politie gearresteerd. Er wordt een nader onderzoek ingesteld. AMSTERDAM. Bü de K. L. M. is van de bemanning van het vijfde Indië-vliegtuig het volgende telegram ontvangen: Wü ver trokken te 7.45 plaatselijken tijd uit Kara chi en kwamen te 13.30 pl. tüd te Nasira bad aan. Wij gaan morgen door naar Cal cutta. AMSTERDAM. De Vereen, van leerkrach ten bij het landbouwhuishoudonderwüs, hield hier ter stede haar jaarvergadering. Er werd een commissie benoemd ter nadere oriën teering van wat er op maatschappelyk hy giënisch gebied ten plattenlande te bereiken is. In deze commissie werd o.a. gekozen Mej. Huizinga te Goes. BOEDAPEST. Gemeld wordt, dat de rector aan de Universiteit Boedapest voornemens is de Universiteit eenige dagen te sluiten. In dien in dien tüd de rust niet hersteld wordt, zullen de studenten een semester verliezen. WARSCHAU. Zondag heeft de stakings commissie van de Socialistische vakvereeni- gingen te Lodz, na langdurige besprekingen met 22 tegen 12 st. besloten de staking in Lodz en omgeving op te heffen, op de basis van de door de regeering gedane voor stellen. PARIJS. Bü de opruimingswerkzaamheden te Vincennes is het gelukt de laatste slacht offers te bergen. Er zün in totaal 19 dooden en 3 ernstig gewonden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 23 Oct. Zwakke tot matigo Zuidelijke tot Z.-Wes- telyke wind, zwaar bewolkt met tüdelüko op klaring. Waarschünlük enkele regen- of hagel- buitjes. Weinig verandering in temperatuur. Stormwaarschuwingsdienst. Ge seind van de Bildt aan alle posten: Attensie- soin neerl Stand van hedenmiddag 2 uur: Stand van Zaterdagmorgen 10 uur. Licht ap voor fietsers: Dinsdag 5 u. 22. Wisselkoersen. Amsterdam, 2j2 Oct. 1.30 uur. Berlijn 59.4159.43. Brussel 34.6734>.69. Parijs 9.74-9.76, Londen 12.096/s—12.097/8< New-York 2.493/s—2.491/2- Rotterdam, 22 Oct. '28- Veemarkt. Aanvoer: 502 vette RunL deren, 193 vette kalveren, 909 schapen en lammeren, 1128 varkens. Prijzen per pond: koeien 28—33, 43 45, 4951ossen 37,5, 4043, 46—48; vette kalveren 5560, 67,572,5, 77,5 82,5; schapen 3035, lammeren f 20 f25 per stuk; varkens 36, 36,5, 37. Koeien en ..ossen aanvoer flink, handel gewoon, de prijzen bleven gelijk aan die van vorige week. Een, enkele puik beste koe nog tot 8 ct. boven noteering. Stie ren geen aanvoer. Vette kalveren aanvoer ruim, handel kalkn, in de prijzen geen ver andering. Een best kalf nog tot 7,5 ct. boven noteering. Schapen en lammeren ruimer ter markt, handel' williger, in de prijzen geen verandering. Varkens weder om ruim ter markt, handel over 't geheel' kalm, prijzen iets stijver dan vorige week. Een best ^ex. nog tot 0,5 ct. boven no teering. Zaden: Blauw maanzaad f35f37, hjarwijzaad f 37f 39, lijnzaad (voer) )blauw f 16£18, id. (zaai) wit f 19 f 20 50. Vlas. 1500 k.g. blauw f 1.15—f 1.30, 5600 k.g. Holl. geel f 1.05—f 1.25, 2000 k.g. Groningsch f 1.15fl.30. Aardappelen: Briekche eigenhed-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2