Maandag 22 October 1928 43e Jaargang GERO §be3eupsn?dn BESTEVAER HtMDRiKSE Co's BANK - BOES EERSTE BLAD. Buitenland. menéc/ienlee/S/d garantie Uit de Provincie,, Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Sen weet maar3 al te goed hoeveel dinden aan de rnamt zjjn.vaap- van de waande l beneden „pani" staat Binnenland. GEMEENTE UTRECHT D irecteur- H oofd redacteur: R. ZUlDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Terug naar de dieren. Van Rousseau is 'het bekende woord: terug naar de natuur. Niet terug naar Gods Woord en wet, geen wedergeboorte en vernieuwing des harten, maar de inzichzelf goede mensch, moest terug naar de natuur. We zijn nu weer een goede honderd jaar verder, de beschaving heeft belangrijke vorderingen gemaakt, de menschen zijn meer ontwikkeld en hebben dieper inzicht gekregen en nu weerklinkt de leuze: terug naar de d i e r e n. Te Londen, zoo melden de bladen, heeft eau zekere mrs Dora Russel, leidster; eener jeugdschool, in de vergadering een er vrouwenvereeniging betoogd, dat een der voornaamste factoren, no-odig om een hu welijk te doen slagen is, dat bet gezins leven wordt afgeschaft en dat de kinderen den ouders worden ontnomen. De geliefkoosde illusie dat het gezin, de beste huwelijksinstelling is, is een il lusie, welke moet worden teniet gedaan. Het opsluiten van vrouwen met haar kin deren in de steenen doozen, die wy hui zen noemen, zal leiden tot een toeneming van het aantal leeghoofden onder de vrou wen, die de vloek der beschaving zijn. Mrs Russell wil- de kinderen aan den in vloed der ouders onttrekken, daar zij van oordeel is, dat deze in de meeste geval len schadelijk is. De kinderen worden te afhankelijk, te zeer gewend om gun sten te vragen. Zij worden belemmerd in hun ontwikKeling. In kleine gezinnen kan de aanwezigheid ©ener moeder zelfs ge vaarlijk zijn. Degenen, die tegen dergelijke theorieën bezwaren mochten hebben, werden ver wezen naar de .dierenwereld. Dieren verlaten hun ouders, wanneer zjj physiek daartoe in staat zijn. Waarom dus menschen niet? De gave om kinderen op te voeden is lang niet bjj eiken ouder aanwezig, vandaar dat het werk in han den moet worden gelegd van lieden, die een werkelijke toewijding voor kinderen bezitten, en ze psychologisch kunnen han- teeren. Iedereen, die de capaciteiten daar toe bezit, moet dus veeleer in dienst der gemeenschap dan in die van een bepaald gezin worden gesteld. De gezins-tyran.- nie moet tot eiken prijs worden teniet gedaan, de kinderen moeten zelf hun le vensweg exploreeren. De familie-banden behoeven daarom nog niet te worden verbroken; het moet den kinderen vrij staan zich later tot hun ouders te wenden of zich van hen af te keeren Na afloop van dit betoog werd door de vergadering een resolutie aangenomen, waarin zij zich uitsprak ten gunste van de afschaffing van het gezin. Terug naar de dieren l Dat is zoo ongeveer hetzelfde stelsel dat ook door de Communisten wordt ge propageerd en in Rusland practische toe passing vond. En het is in den grond der zaak de zelfde gedachte, die ook in ons land door velen wordt verdedigd. Men zegt het niet zoo rauw, niet zoo scherp, omdat men zeer goed weet dat een groot deel van ons volk van dergelijke goddelooze theorieën nog niet gediend is, maar principiëel verschil is er toch niet. Terug naar de dieren, het is een leuze, die ook in ons land ijverig wordt gepro pageerd en steeds meer aanhangers vindt. Afschaffing van het gezin is voor velen een begeerlijk ideaal. Zoo worden de Christelijke grondslagen van ons volksleven ondermijnd. Niet ten onrechte wordt daarom in bet ontwerp-istembusprogram der A. R. partij op den voorgrond gesteld: handhaving van het gezag en bevestiging van het Christelijk gezinsleven. Het twee-klasse-stelsel en de Invalidiein, In verband met de invoering van het twee-klas se-stelsel op de Duitsche spoor wegen (alleen tweede en derde klasse) heeft de spoorwegdirectie besloten ook wijziging te brengen in de tot dusver toe gepaste tegemoetkoming aan de Duitsche oorlogs vermi akten. Dezen n.l. mochten bijv. met een kaar tje vierde klasse plaats nemen in de derde Idasse, waarin voor hen bovendien een bepaalde afdeeling werd gereserveerd. Sinds de invoering op 7 October van het nieuwe stelsel is dit voorrecht voor de invaliden veranderd; een verandering, welke nog al wat rumor iu casa heeft ver oorzaakt Thans mogen zij met hun kaartje derde klasse ook slechts plaats nemen in een derde-klasse-coupé. De spoorwegdirectie beeft zich welis waar bereid verklaard om ernstig ver minkten in noodgevallen een zitplaats in de twbede klasse aan te wijzen, maar een recht op een hoogeren, dus nu in een met kussen's voorzienen coupé, kan zij niet meer laten gelden. Deze verandering heeft nog al kwaad bloed gezet. De „Köln. Zeit." noemt den maatregel dan ook onnoodig eon weinig sociaal gevoeld en pleit er dan ook voor om den oorlogsinvaliden de vroegere te gemoetkoming opnieuw te betoenen door of de prijzen voor hen te verlagen, of hun toe te staan met een kaartje derde, tweede te gaan zitten. Deze kwestie, meent het Had, moet de directie niet alleen bekijken uit een financiëel oogpunt, maar zij moet wel degelijk rekening houd-en met hetgeen men dien oorlogsslachtoffers verplicht is. De regeering heeft zich met de aange legenheid bemoeid; de rijksverk-eerminis- ter heeft bij de spoorwegdirectie aange drongen op het verleenen althans van prijsvermindering aan oorlogs-invaliden. i De Instorting.te Vinoennes. De ramp te Vincennes heeft tot nu toe in het geheel veertien dooden geïischt. Zaterdagmiddag zijn de .aannemer en de opzichter van het ingestorte bouwwerk in hechtenis genomen. Hun wordt ten laste gelegd, door hun onvoorzichtigheid den dood Van .de arbeiders te hebben veroorzaakt. Uit een voorloopig onderzoek, ingesteld door den bouwarbeidersbond, moet geble ken zijn, .dat het cement en het beton, dat er voor den bouw van het inge storte pand werd gebruikt, van zeer slechte kwaliteit was en dat ook de wijze, waarop hier met z.g. gewapend beton werd gewerkt, naar niets leek. De besprekingen van Churchill en Poinoaré. Over de te Parijs gevoerde besprekingen tusschen Churchil en Poincaró wordt nog gemeld, dat de gedachten-wisseling tus schen de vertegenwoordigers van de En- gelsche en de Fransche regeering heeft geleid tot een zeer bevredigende toenade ring tusschein ,de opvattingen omtrent de essentieele beginselen en de minimum eischen inzake de Duitsche herstel-beta lingen. Engeland en Frankrijk zullen nu trachten hun zienswijze te doen deelen niet slechts door Italië, België en Japan, maar ook door Duitschl'and. De datum voor een conferentie is nog niet vastgesteld, misschien zou zij in liet begin van December worden gehouden en Berlijn als zetel worden gekozen voor den arbeid der commissie. De besprekingen zouden het volgende resultaat hebben gehad 1. Een vooiloopige overeenkomst over het totaal dor Duitsche verplichtingen: 2. Overeenstemming over een bijeen roepen van de commissie van deskundigen nog vóór 1 Januari a.s. Aan Duitsche zijde heeft men, zoolang geen officieel© mededeeling omtrent den uitslag van deze besprekingen is ontvan gen, slechts weinig te zeggen. Echter wordt er op gewezen, dat Duitschl'and in geen geval verplicht is, een gemeenschappelijk voorstel' der geallieerden aan te nemen en in geen geval' een oplossing zal aan vaarden, waardoor Duitschland in een slechtere positie zou geraken dan thans. Wel wenscht men echter ook aan Duitsche zgde tot een definitieve oplossing der schadevergoeding te geraken. Storm boven Oost Engeland en Schotland. Een hevige storm, die óp sommige oogenblikken de sterkte van een orkaan kreeg, heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag boven O'ostelijk Engeland en Schotland gewoed. Zaterdagmorgen waren 105 intercommunale telefoonverbindingen verbroken en te Londen waren 800 net- leidingen in de war. Te Glasgow bereikte de wind een kracht van 90 mijl per uur en hevig© slagregens deden tal van. straten der benedenstad onderloopen. De scheep'vaart op de Cly de, die bij Greenock een oogenblik buiten haar oevers trad, moest volkomen stil gelegd worden. E,enige lieden zijn door afgewaaide dakpannen getroffen, doch nie mand ernstig. De griep te Londen. De regelmatig' te Londen: 'terugkeeren- da griep-epidemie, vertoont een ongewoon ernstig karakter. Een eigenaardigheid Van de ziekte is ditmaal, dat zij zich buitengewoon snel' ontwikkelt, da.t de patiënt bl'oot staat aan een plotselinge herhaling wanneer hy denkt dat hjj den' griepaanval' te boven is em dat zü dikwijls een „iafluënza-hart" tot gevolg heeft, den bekenden vergifti gingstoestand waardoor de patiënten zich na de ziekte slap en vermoeid blijven voelen. De eerste verschijn,sellcn, zijn vrijwel ge woon: keelpijn, pijn in de ledematen, koortsachtige warmte afgewisseld met koude rillingen, en een gevoel van geslagenheid. B'e -oude regelen zijn het best. Ga dadelijk na.ar bed en kom er niet uit vóór 'de dokter het toestaat. Wie te vroeg opstaat, ver meerdert de kans op een influenza-hart. Werkhervatting te Lodz. De gedelegeerd envergadeirinig- van den Poolschen vakbond te Lodz heeft, na langdurige beraadslagingen, met overwel digende meerderheid van stemmen beslo ten de staking op te heffen en het werk te hervatten. Korte berichten. Volgens een o-ffici-eele statistiek zijn in Pruisen, in het jaar 1926, 906 per sonen door moord en doodslag om het leven gekomen, van wie 557 mannen en 349 vrouwen waren. De directeur van de bankierszaak Goldschmidt en Guggenheimer in Neu renberg, Leo .Goldschmidt, is met een schuld van l.'fiOO.OOO Mk. gevlucht. D© communistische partij! van Duitschland heeft den partijleider Tbtil- mann, die onlangs afgezet was, weer ip al 'zijn ambten hersteld, nu de commu nistische centraio te Moskou haar ver trouwen in heim heeft uitgesproken. Naar de Dussel'dorfer Stadsanzeiger uit welingelichte kringen verneemt, heeft het tekort van de „Pressa" te Keulen ongeveer 35 millioen mark bedragen. In het gebergte op de grens tusschen Bulgarije en Zuid-Slavië zijn talrijke over vallen- gepleegd. Binnen vijf uur werden door roovers in totaal 130 reizigers be roofd van hun, kleeren, geld en voorwer pen van waarde. Ook auto's werden aan gehouden en geplunderd. Zij1 werden on klaar gemaakt om te voorkomen, dat de politie kon worden gewaarschuwd. In geheel' Frankrijk zijn officieel' 528 werkloozen ingeschreven tegen 566 in de voorafgaande week. In centrumskringen wordt beweerd, dat dr Marx, de vorige rijkskanselier, om gezondheidsredenen ontslag wil nemen als voorzitter van het centrum. Enkele re- pub likeinsche bladen vermoeden intqs- schen dat Marx zich bij zijn .besluit veel eer heeft laten leiden door overwegingen van politieken aard. Hij moet een tegen stander zijn van de groot.e coalitie, ter- wjjl de meerderheid zjjner partjj1 deze coalitie wenscht- znvm H[J b bedachtzaam,voonzicbii<31 .en Kieaheupip en pookt daanom de qeupige.volpijpe - Uit New York wordt gemeld, dat voor d terugtocht van de „Graf Zep pelin" a Amerikaansch' gas gebruikt zal worder. dat iets zwaarder 'is dan bet gas, 't weïk dr Eokener op de heenreis gebruikt, heeft. Er zijn reeds met het Ame- rikaansche gas te Lakehurst proeven ge nomen, die bevredigend uitgevallen zjjh. 531 Nederland en België, Het „Utrechtsch Dagblad" maakt mel ding van een gerucht, dat minister Bee- laerts van Blokland het ontwerp van een nieuw verdrag met België nog vóór Kerst mis ,in gereedheid zou willen brengen. B'e vliegtochten naar Indië. D'e H N A E N, bemand door Smimof, Al-er en Veenendaal is Zaterdagmorgen te 6 uur uit Bagdad vertrokken en te 11.17 min. te Busliir aangekomen. D-it is de eerste vlucht na de repara tie, die het vliegtuig heeft moeten on dergaan. Later werd bet volgende telegram ont vangen „Wij, zijn te 11.55 uit Bushir vertrok ken en te 15.45 uur te Bender Abbas aangekomen. Alles in orde. Hadden he vige zandstormen, maar Bender Abbas was gelukkig dicht bij,." Ten sl-otte werd gisteren nog geseind; „Wij zijn om 6.40 uit B-ender Abbas vertrokken en te 16.25 uur te Karachi aangekomen. ALes is wel aan boord. Mor gen gaan wjji waarschijnlijk door tiaar ,'awnpore." Middelburg. Vrijdag had de jaarverga dering plaats der Bachvereeniging, geves tigd alhier. Na-lezing en goedkeuring der notulen, werd door de 'secretaresse ver slag uitgebracht over het, afgeioopen jaar, waarin o.a. het volgende werd vermeld: Op 7 Oct. 1927 werd tot oprichting -der Bachvereeniging beslóten, nadat tengevol ge van de rondzending eener circulaire door de voorbereidende commissie, H5 toezeggingen van lidmaatschap waren ont vangen, en wel, 94 als gewoon lid a f 2.50, 21 als lid-begunstiger a f 5 en -hooger. De vereeniging vroeg Koninklijke goed keuring aan, weikei op 16 Nov. 1927 werd verleend. In verband met de uitvoering der Mat- thaus Passin in bet voorjaar 1928 werd met bet bestuur der Zangver. „Tot Oefe ning en Uitspanning" overeengekomen, aan de leden der Bachvereeniging een voorkeursrecht te verleenen bij de plaats bespreking. In gevolge een mededeeling van de pen- ningmeesteresse der Zangvereeniging voornoemd 'bleek, dat ondanks de groote belangstelling bij de uitvoering -der Mat- thaus Passin op 3 en 4 April, een tekort was vastgesteld van f 564.66, op een to taal-uitgave van ruim f 2100 voor deze uit voering. Door bet bestuur der Bachvereeniging werd daarop op 25 Mei '28, het in kas zijnde -bedrag a f 295,50 ter beschikking gesteld, en toezegging gedaan, uit de in komsten an het volgend vereeniging»- Binnenland. De uitkomsten der Prov. Stoombootdien sten over 1927. De onderhandelingen met België. Alg. vergadering der Coöp. Landbouwver- eeniging „Eiland Walcheren". Het vijfde Holland-Indië vliegtuig te Na- sirabad aangekomen. Buitenland. Storm in Engeland. Het schadevergoedingsprobleem. De ramp te Vincennes. De staking te Lodz beëindigd. Kwaadaardige griep te Londen, De Pressa te Keulen hoeft een tekort van 35 millioen mark. UITGIFTE van 41/» pCt. Obligation in stukken van {lOOO. en f 500.— Koers 998/^ pCt. Inschrijvingen worden tot 23 October 1928 door ons gaarne aangenomen. jaar zooveel doenlijk bet overblijvende te kort te dekken. In aansluiting met dit laatste werd thans -door het bestuur medegedeeld dat, dank zij de reeds ingekomen contributies over 19281929, het mogelijk zou 'blijken het geheele tekort 'te dekken, waarna een bescheiden, rest van ruim f 48 in kas Heef. Vervolgens werd rekening en verant woording gedaan door de penningmeeste- resse over -de geldmiddelen over het afge ioopen jaar. ■In de bestuursvacature, ontstaan door bet Vertrek van Mevrouw Duyvis-van Schaardenburg uit Vlissingen werd voor zien door de benoeming van Mevrouw van Woelderen-Sprenger aldaar. Hierna sprak de voorzitter zijn waar deering uit voor d'e velen die, voelend voor het id.eeële doel der Bachvereeniging, als lid of lid-begunstiger hun hij-dragen schon ken. Het deed 'hem genoegen te constatee- ren, bij -den ingang van het tweede ver- eonigingsjaar, dat, behalve door vertrek, zoo goed als geen leden waren afgevallen. Toch moet, wil de vereeniging -haar doel met succes blijven nastreven, het leden aantal niet slechts op peil -blijven, maar zoo mogelijk worden, verhoogd. Het be stuur zal hiertoe 'het -zijne doen en wekt ook de leden daartoe op. Tenslotte bracht Mevrouw Alberte-Saï- berg namens het bestuur der Zangveree niging „Tot Oefening en Uitspanning" hartelijk dank ean de Bachvereeniging voor de snelle en afdoende wijze waarop deze in dekking van het tekort dér laatste Passionsuitvoering -had voorzien. Dioor het bestuur va,u de Ver eeniging tot bevordering van Vreemdelin genverkeer te Middelburg is aan den Mi nister van Financiën gevraagd,op het Abdjjplein. aldaar ccnige banken te plaat sen. Dank zg de welwillende medewerking van de betrokken Rijksambtenaren ter plaatse is op dit verzoek gunstig be schikt. In het voorjaar van 1929 zullen banken worden bijgeplaatst. Vlissingen. Gisteren kwam met den. mailtrein alhier aan de Hertog van York, tweede zoom van den Engelschen koning. Met de mailboot „Prinses Juliana" zette de vorstelijke persoon de reis naar En geland voort. Door de politie- alhier is aangehou den en aan de justitie voorgeleid een. man, verdacht van diefstal, van gouden en zilveren munten uit de collectie-van Woelderen in het stedelijk museum. Door de politie alhier is gisteren een der -opvarenden van het op de reede liggende schip „S.iedrecht" afgehaald, die aldaar aan het vechten was. Do man is van de monsterrol afgevoerd. Wolphaartsdijk. Zaterdag had de 14- jarige zoon van d-en landbouwersknecht Florijn b-ij het passeeren van een kar bespannen met een paard, het ongeluk! dat zijn rijwiel slipte -en bij kwam to val len juist voor een der wielen van d'e kar, m-et het gevolg, dat het wiel over een zijner armen been reed en dit lichaams deel zwaar werd gekneusd. Geneeskundige hulp moest dadelijk worden ingeroepen- Arnsmuiden. Zaterdag werd alhier door den burgemeester de eerste steen gelegd van de op te richten vischhal. De burge meester sprak hierbij den wousch uit, dat- het gebouw tot welzijn der visschersbevcl- king zal zijn, en onder Gods zegen het zijne zal bijdragen, tot bloei der gemeente.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1