Zaterdag 20 October 1928 43e Jaargang PDROL bij Brand- en Snijwonden BANK-ASSOCIATIE HENDRIKSE Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. JUMBO bovenal. BOHEMIA. Wij hebben de Geneesmiddelen die U noodig hebt! A. C. VAN DER REST Dit nummer bestaat uit 2 bladen. GEZAG EN GEZIN. Tot MAANDAG 22 OCTOBER a.s. Gemeente HELMOND, Buitenland. Ml L. DUVEKOT Sz. - GOES Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE UTRECHT Binnenland. Ass. APOTHEKER Lange Kerkstr. 42 - GOES - Tel. 168. Aanbevelend, C. JOOSSE, SINT-ADRIAANSTRAAT, GOES D Irecteur-H oof d redacteur: R. ZliiDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De door Dr Kuyper gemaakte onder scheiding tusschen stembusprogram en program van actie is de laatste jaren niet steeds scherp in het oog gehouden. Bij een stembusprogram, zoo schreef Dr Kuyper, is het te doen om een kreet, die door merg en been kan dringen, om verstandhouding niet op alle, zelfs niet op de meeste, maar uitsluitend op die punten, wier beslissing elk ander belang op dat oogenblik overschaduwt. Er mag derhalve niets in aangeroerd!, dan wat in den strengen zin aan de orde in het land is; en van wat men el ders aanroert, mag hoogstens wat nog onder ieders bereik valt, als het ware uit de publieke consciëntie vertolkt in het program". Nu is het om te beginnen niet zoo ge makkelijk, zulk een stembusleuze te vin den. Dr Kuyper was ook daarin een meester. Hij verstond de kunst een enkel woord, een enkele zin, te grijpen, en een „cry" uit te geven, die soms inderdaad door merg en been drong. Maar ook in dit opzicht is het niet gemakkelijk een man als Dr Kuyper te vervangen. Daarbij komt dat ook de omstandighe den niet weinig veranderd zjjn. Aan het schreeuwend onrecht, dat vroe ger in ons goede land helaas regel was, is dank zij de vaak door velen gemin achte politieke actie een einde geko men. Het liberale dwangjuk is afgeschud. De strijd voor „vrijheid en recht" is op onderwijsgebied niet tevergeefs ge- streden. Voor de „sociale gerechtigheid" zijn veler oogen geopend. Nu zou ondanks dit alles nog wel een pakkende leuze zijn te vinden, maar het is noodig, er streng over te waken, dat zulk een leuze waarachtig is. De Sociaal-Democraten b.v. dis bewust of onbewust in tal van dingen Dr Kuy per na te doen, hebben altijd wed de noo- dige leuzen bij de hand. Maar o wee, als men ze op de kepei beschouwt. Dan bljjkt maar al te spoe dig. dat het leuzen zijn zonder inhoud Men roept om ontwapening. Edoch de pracüjk leert, dat de Socialisten noig ner gens in ernst een poging hebben gedaan om te ontwapenen. Dat hun bedoelen meer is de wapens hier, dan de wapens neer Om medezeggenschap wordt geroe pen. Maar het is alweer de onverbidde lijke practijk, die leert, dat men zelf bij eigen instellingen aan geen medezeggen schap van beteekenis denkt. Algemeen kiesrecht was indertijd' de leuze. Maar toen Mr Troelstra nu tien jaar geleden een greep deed naar de macht, toen verklaarde hij, dat het ver keerd was, de stemmen te tellen, men behoorde ze te wegen. Meri gevoelt het, dat zijn onwaarach tige leuzen, die in een stembusprogram niet mogen voorkomen. Maar het mag dan niet gemakkelijk zijn een stembusleuze aan te heffen, er kend moet, dat het Centraal Comité er toch in geslaagd zulk een „cry" te vin den, al wordt daar dan niet in een af zonderlijk program meding van gemaakt. Immers in de inleiding op het program van actie wordt met nadruk gewezen op de hoofdproblemen van dezen tijd: hand having van het gezag en bevestiging van het Christelijk gezinsleven. Het is dezelfde gedachte die reeds in 1922 aldus breeder werd omschreven: „Tegenover hen die de bron van het recht zoeken in den mensch, stelt ons program de uitspraak dat alle recht uit God is. Tegenover de souvereiniteit van den mensch handhaaft het de volstrekte souvereiniteit Gods over al het gescha pene. Tegenover de onstandvastigheid der menschelijke vindingen op staatkundig ter rein plaatst het de eeuwige beginselen van het Woord des Heeren. Waar de geest uit den afgrond in onze dagen er zich op toelegt om de grondslag gen van het gezinsleven te onderwijzen, daar vraagt dat Program om waarborgen, teneinde -het Christelijk huisgezin te be schermen tegen zoo boozen aanslag." Gezag en gezin 1 In die twee woorden is aangegever! waarom het in den grond der zaak gaat bij de komende verkiezingen. Gezag en gezin! Er is een stre ven om het gezag radicaal te onderwer pen en het Christelijk gezinsleven in den grond te vernietigen. Welnu, daartegen stelt d'e A. R. partij zich te ween Zij wenscht handhaving van het ge zag. Zij ijvert voor bescherming van het Christelijk gezin I Gezag en gezin, ziedaar de leuze waar van. verwacht mag worden, dat zij' in alle Anti-revolutionaire harten weerklank zal vinden. Gezag en gezin, het zijn goederen van de hpogste waardij; waard om er met geestdrift en bezieling voor in 'tvuur te gaan. staat bij de de Inschrijving open op de 47s pCt. leening ten laste van de In stukken van f 100.—, tegen den koers van 98% pCt. V Groote verwachtingen. Er wordt vrij! algemeen geklaagd over slapheid en lauwheid in de politieke gele deren. Maar wie er ook mogen' klagen!, de li- heralen niet. Integendeel. Telkens weer blijkt hoe er inl liberale kringen een wonderlijk, voor buitenstaanders onbegrijpelijk optimisme heerscht. Mr D. Fock, de leider van de zich thans noemende en schrijvende liberale Staats- partj De Vrijheidsbond, is hierin' voorge gaan. In de 31 Maart gehonden algemeene Ver gadering verklaarde de nieuwe leider tot ieders verbazing,: Wanneer men ziet, zooals ik' het in verschillende deeleni van het land ge- Zien heb, hoe er bj: onze mannen en vrouwen giroote geestdrift is, wanneer men ziet, zooals ik het in! verschillen de deelen van het land heb gezien, hoe er gr'oote werklust en werkkracht is om de positie van onze partj te versterken, gevoelt men dat pnze partj! een groote toekomst heeft en dat van haar nog veel' te verwachten is. Bj het lezen van! deze passage wreef menigeen zich, ook in liberals kringen, de> oogen uit. Groote geestdrift bj mannen en vrou wen; groote werklust en werkkracht om de positie van de liberale partj te ver sterken, niemand die er ook maar iets van bemerkt had. Nadien hebben echter ook anderen voor dit politieke reveil oog gekregen. Op den vrijzinnigen landdag onlangs te Alkmaar gehouden, werd ook op te wachten overwinningen gezinspeeld. En enkele dagen geleden, vertelde Dr I. H. Vos, die thans uit het Amsterdam- sche stadhuis naar de Tweede Kamer wordt overgeplaatst en wien, zonder dat de kiezers daarin .ook maar een oogenblik werden gekend een vooraanstaande plaats op de candidatenlijst schijnt te zijn toe gezegd, in een te Leiden gehouden ver gadering, dat hj een spoedigen groeten opbloei van he,t liberalisme in ons land verwacht. D:at is nogal niet mis. Een spoedige en groote opbloei. Men schijnt er dus stellig op te rékenen, dat de liberale fractie ip de Tweede Kamer belangrijk zalworden versterkt. In liet licht van deze uitspraken wordt het ook duidelijk wat het „Vaderland" bedoelde toen het onlangs den weg voor een nieuwe concentratie scheen te willen ■effenen. 'tZijn dus wel groote verwachtingen die men in het liberale kamp koestert. Wij; bekennen gaarne de gave der po litieke profetie niet te bezitten. Maar als wij moeten oordeelen: naar het licht diat wj, in deze zaak hebben, dan vreezen we toch, dat Mr Fock en zjne getrouwen straks van teleurgestelde verwachtingen zullen moeten spre ken. De Instorting1 te Vlncennös. Tot nu toe zijn ondeT de puinhoopen van het ingestorte huis te Vincennes» elf dooden en vier zwaar gewon den te voorschijn gehaald. Het oprui- mingswerk schiet slechts langzaam op, daar de puinhoop 7 M. hoog ligt. Het gekerm der gewonden is duidelijk hoorbaar. De politie gelooft, dat zich nog 12 arbeiders onder de puinhoopen be vinden. De bouwer bevond zich op het oogen blik, toen het ongeluk gebeurde, niet in het huis, zooals aanvankelijk werd geloofd en is door de politie naar bet bureau geleid, om een verhoor te ondergaan. De man was zoo onder den indruk van het ongeluk, dat hij op het politiebureau in een onbewaakt 'oogenblik zelfmoord wilde begaan. De staring; te Lodz. Volgens berichten uit Warschau schijnt de algemeene staking in het district Lodz aan het luwen te zijn. De trams konden Donderdag weer rijden. Vele arbeiders uit neutrale beroepen, zooals kappers, zie- keinfonidsloopers, enz. hebben hun werk heirvat. Ook in vele kleine textielbedrjl- ven wordt wieer gewerkt. De Donderdagavond in het ministerie van arbeid gevoerde onderhandelingen tusschen die werkgevers en werknemers, zjn echter vruchteloos gebleven. De ver tegenwoordigers der arbeiders wezen n.l. alle voorstellen van de werkgevers af. Een later bericht meldt: 'De algemeene staking te Lodz is ge ëindigd. He,t personeel der gemeentebe drijven, trams en openbare'diensten heeft ,het werk hervat. Er zijn aanwijzingen, dat ook de textielarbeidersstaking op haar eind loopt. Het kanaal Gent—Temeuzen. Voor enkele maanden werd' door het gemeentebestuur van Gent in verband met de verwerping van het. Nederlandsch-Bei- gisch verdrag voorloopig afgezien van de viering van de honderdste verjaring der openstelling voor de zeevaart van het) kanaal Gent-Texneuzen en de Gentsche zeehaven. Thans wordt medegedeeld, dat deze feesten verdaagd zjn tot 1930. Een onverwacht bezoek van Churchill aan Parijs. De Engelsche minister van financiën, Churchill, is gistermorgen onverwacht te Parijs aangekomen. Samen met Parker Gilbert, den agent-generaal voor de Duit- sche herstelbetalingen, heeft hij een onder houd van ruim een uur gehad met Poin- caré. Dit onderhoud ging over de samen stelling van de commissie van deskundi gen, waartoe in Genève besloten is. De Evening Standard zegt, dat Enge land er geen belang bij heeft, de voorwaar den voor Duitschland te gemakkelijk te maken, zoolang de Ver. Staten geen con cessies 'hehben gedaan, daar het anders te voorzien is, dat Engeland de zwaarste last zal krijgen te dragen. Bij het noenmaal op het En'gelsche ge zantschap was ook, behalve Parker Gil bert, de Amerikaanscha bankier J. P. Morgan tegenwoordig. De oceaanvluchf van MacDonald. Gisteravond te 10 uur was nog geen en kel bericht van MacDonald ingekomen. Men acht het niet uitgesloten, dat Mac Donald nog verder uit zijn koers geraakt kan zijn en op de Zuidkust van IJsland of de Westkust van Noorwegen geland kan zijn, zoodat alle hoop nog niet opgegeven moet worden. ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN Dn. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER- ZIEKTE. Middelburgsch.slr.Dl7, Schetenlngan. Korte berichten. Volgens de officiëele statistiek zijn er in Engeland in d'e twaalf maanden die 30 September geëindigd zijn, 101.790 nieu we huizen met staatssteun gebouwd. Hier van zjn 59.000 door gemeentebesturen opigetrokken. Tusschen Januari 1919 en 30 September 1.1. zijn rrim 1.162.000 nieu we 'huizen met medewerking van den Staat g* bouwd. Met ingang van 1 November moeten de Turksche dagbladen met Latjnsche letterteekens worden iged'rukt. De tot dus ver gebruinde Arabische letters zjn ver boden. Te Sieige'n is op de terreinen van de machinefabriek Hermann Irle een gashou der ontploft. Een machinist werd op slag gedood. Drie andere arbeiders werden zoo ernstig gewond, dat men voor hun leven vreest. Op 20 K.M. van Sousse (Tunis) is een goederentrein ontspoord. Er moeten twee spoorwegbeambten gedood en ver scheidene gewond zijn. Er loopen geruchten dat te Caracas in Venezuela revolutionaire woelingen zijn uitgebroken. De politie schijnt verschei dene malen gedwongen te zijn geweest van schietwapens gebruik te maken. Uit vele plaatsen in het district St. Petersburg komen berichten over een sterke stijging van de rivieren. De Weli- kaja dreigt reeds de stad Pskof te over- stroomen. Ook de Wolchow bij Nowgorod is sterk gerezen. De rivier Swir is bui ten de oevers getreden, zoodat het in den zomer gevelde, opgestapelde hout wegdrijft. De beste 6 ets. Sigaar. Uitsluitend bij GROOTE MARKT 19 Naast Hotel „De Korenbeurs" VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.—1 Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentlSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 el Bij abonnement belangrijke korting. Binenland. Algemeene beschouwingen der Tweede Kamer-afdeelingen over de Staatsbe- grooting. Rijkscommissie voor wegenverbetering in gesteld. Ernstige vechtpartij in Den Bosch. Buitenland. Besprekingen over de Duitsche herstelbe talingen te Parijs. De staking te Lodz loopt op een eind. Bij de ramp te Vincennes zijn 11 dooden. UITGIFTE van 4V„ pCt. Obligation In stukken van f lOOO.— en f 500.— Koers 998/* pCt. Inschrijvingen worden tot 23 October 1928 door ons gaarne aangenomen. Rijkscommissie voor Wegenverbetering. De minister van waterstaat heeft een commissie ingesteld voor overleg inzake de wegenverbetering. Deze commissie zal met den minister hehben te overleggen over ontwerpen van wijzigingen In bet Rijkswegenplan, verleggingen van tracé's, dwarsprofielen van nieuwe .en bestaande wegen, plaats en afmetingen van rivier- overgangen, begrootingen van het Wegen fonds, werkplannen, wegenverbetering, enz. De commissie zal bestaan uit tien personen, uit vereenigingen en anldere, zich met het wegenverkeer bezig houden de lichamen, en die het toerisme bevor deren. Ook zal gelet worden op het in da commissie benoemen van personen, die de aesthetische zijde van het vraagstuk in het licht kunnen stellen en die ook andere gezichtspunten dan uitsluitend dóe van de vexkeerseischen kunnen beoor deel en. Weer onvangen vele nieuwe artikelen geschikt voor Cadeaux: Bonbonstellen, Kookscholen, Kopjesrekken, Jampotten, Gebakstellen, enz. enz. Ook ontvangen eene zending eiken Theekasten en Theemeubels aan billijke prijzen. Uw adres voor SOLA-SILVER. W. J. VAN DOESELAAR. De Belgische kroonprins naar Ned.-lndi§? Uit Brussel seint B. T. A.: Prins Zeo- pol'd zou het voornemen koesteren binnen kort een studiereis te maken naar Neder- landsch-Indië, maar er is hieromtrent no* niets definitiefs vastgesteld. Vrijheidsbond en Staatspensioen. „Do Vrijheid" bevat mededeelingen om trent .het rapport, uitgebracht door de sociale commissie van de Liberale Staat*- partj De Vrijheidshond over de wensche- lijkheid en de mogelijkheid van staats pen. sionneering. De commissie is van oordeel, dat een pensioen moet worden uitgekeerd van f3 per week aan hen, die een inkomen heb ben van minder dan f800. De kosten worden geraamd op f 16 mil- lioen per jaar. Op de vraag wie dat zal betalen zegt het rapport van den Vrijheidsbond, van een partij dus, die hoog opgeeft van haar verantwoordelijkheidsgevoel, dat het geld .wel te vinden zal zijn. D'e^alarisherziening der Rijks ambtenaren. In haar slotvergadering van gisteren bracht de sub-commissie voor de tech nische salarisherziening der burgerlijke rijksambtenaren, samengesteld uit verte genwoordigers van alle in de Centrale Oommissie voor (Georganiseerd Overleg zitting hebbende organisaties en een lid ad hoe als vertegenwoordiger der geza menlijke onderwijzers-organisaties, een eenparig advies te dezer zake uit aan den voorzitter 'der Centrale Commissie. De w-ensch werd daarbij uitgesproken, dat in de binnenkort te houden verga dering van de Centrale Commissie 'dit advies zal worden behandeld. De grootste sorteering De laagste prijzen Uitsluitend eerste klas fabrikaat Jarenlange garantie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1