Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw Voor huis en hof. Scheepstijdingen. gemeentebestuur van Middelburg gegund aan de N.V. Aannemers- en Wegenbouw bedrijf P. C. Zanen te Tilburg voor f80.251 en het verleggen van den duiker in dien weg aan A. A. de Wilde to Mid delburg voor f3260. Bij beschikking van den ipmister van Financiën is de ontvanger der dir. bel. enz., J. Liusscher verplaatst van het kantoer Zierikzee naar heit kantoor Eind hoven, buitengemeenten. Fransche industrie in Zee land. De ,,'s Hert. Crt." verneemt, dat onder de gemeente Axel in Zeeuwsch- Vlaanderen een blok land is aangekocht nabjj het kanaal GentTcrneuzen 'ter grootte van 60 H.A. door een Fransch Consortium. Is het blad goed ingelicht, dan ligt het in de bedoeling daar vanwege het Fransch Consortium een groot hoogoven- bedrijf te stichten. Goes. Gisteravond sprak in de Geref. Kerk voor een flink aantal hoorders Ds A. Merkelijn, missionaire Dienaar des Woords, vanwege de Zeeuwsche, Noord- Brabantscho en Limburgsche Geref. Ker ken, over zijn arbeid op het Zeeuwsche zendingsterroin (Magelang). Op zijn ver zoek werd gezongen Psalm 22:14, waarna hjj voorging in gebed. Nadat Spr. zijn blijdschap uitgesproken had, voor de ge legenheid om hier van zijn arbeid te kun nen vertellen, sprak Ds. M. achtereen volgens over de middelen die er ten dienste der Zending op Magelang zijn; over de vruchten, die hij op zijn arbeid mag zien, om ten slotte ook te wijzen op den tegenstand en tefeurs tel ling die hij in zijn Zendingsarbeid tegenkomt. Mot klem wees Spr. op de noodzakelijkheid van een •Zendings-Hospitaal. Thans heb ben wij maar een Hulp-Hospitaal. Wij staan dan ook in dit opzicht bij andere Zendingsterreinen van de Geref. Kerken verre ten achter. Een der vurigste wen- schen van Spr. zou dan ook in vervulling gaan indien ook op het Zeeuwsche Zen- -dingsterrein spoedig een Zendingshospi taal kwam. De medische zending toch is één der krachtigste middelen om een Ja vaan voor ,het Evangelie te winnen. Dit zou het prachtigste antwoord zijn op de tegenwerking uit Javaansche krin gen. Zulk een hospitaal zal veel geld kos ten. Maar we hebben immers altijd om ze gen op het Zendingswerk gebeden. Moe ten wij dan als men meent, dat de uiterste grens van het kunnen bereikt is den arbeid der Zending gaan inper ken en den bloei tegenhouden? Maar vol gens Spr. kan niet worden gezegd, dat er niet meer voor do Zending gegeven kan worden. Laten we luisteren naar het Zendingsbevel van onzen Iieero Jezus Christus dat met zooveel nadruk is ge geven. Het is krachtig en duidelijk. Dit argument wil Spr. alleen aanvoeren y*oor een Zendingshospitaal op het Zeeuwsche Zendingsterroin. Ds v. d. Veen sprak in hartelijke be woordingen Ds M. toe en bracht hem dank voor zfja kostelijk woord, dat met groote aandacht en belangstelling was aangehoord. Tenslotte sloot Ds M. met dankgebed dit samenzijn. (Waar wij onlanigs Van deze rede van Ds Merkelijn, toen ze te Middelburg werd uitgesproken, uitvoerig verslag gaven, meeneni wij nu met bovenstaande samen vatting te kunnen volstaan. Red.) Vlissingen. B. en W. stellen den raad voor van de hoeren C. J. Mommaas en A. Botting aldaar en den heer C. Mommaas te Singapore aan te koopen gronden ten noorden van dein Vlissingschen Water gang ter grootte van rond 21 A. 8 c.A. voor een som van f3205.wat over eenkomt met f 2.'21 per vierk. M. Het komt B. en W. in 't belang der gemeente g-ewenscht voor, dat zij in het bezit konn van deze gronden, die aan gemeente- eigendommen grenzen, met de zich daarop bevindende bestrating en de daarin aan gelegde rioleering. B. en W. doen dit voorstel in overleg met de commissi^ voor het Grondbedrijf. Ooskapelfe. Ter aanvulling van ons bericht aangaande de ter aarde-bestelling van wijlen den heer P. Melis alhier dient nog nader te worden meegedeeld, dat aan de groeve ook Ds Gijsman den ver scheidene schetste als innemend gerefor meerd christenmensch. Arnemuiden. Woensdagavond had al hier een tragisch ongeval plaats. Het on geveer vierjarig zoontje van den heer D. had het ongeluk, achterover te val len in eein emmer kokende vloeistof, ten1 gevolge waarvan het zulke ernstige brand wonden opliep, dat Dr van der Bijl het noodzakelijk achtte, de kleine direct over te brengen naar het Gasthuis te Middel burg. Het is echter gistermiddag o-m 4 uur aan de bekomen brandwonden over leden. Hansweert. De surnumerair der directe belastingen J. van Haarst is met ingang van 17 O tf to her gedetacheerd ter inspectie der directe belastingen alhier. Bruinisse. Op de voordracht voor Wa terbouwkundig ambtenaar aan het Calm. Waterschap Bruinisse, zijn geplaatst de heeren: 1. M. Leendertse, Scharendijke, 2. H. Heit, Kerkwerve, 3. G. A. Linden- bc-.rg, Biezelinge. Souburg. Gevestigde of vertrokken per sonen gedurende de le helft van Oct. 1928. Gevestigd: B. Jansen en gezin, Nieuwe Vliss.weg C 179c van Vlissingen; Mej. J. Roelsc, Vrijburg C 41 van Middelburg; Mej. J. BeckBosselaar en kind, Rit- themsche str. B 376 van GinnekenBa- vel; Mej. J. BotbijlMollenbrok en kind, v. Turnhoutstr. E 22 van Brielle; P. Ja'- cobse, Abeelsche weg C 233 van Melis- korke; J. Westerweel, Kanaalstr. A 72 van 's Gravenpolder; P. Wanjon, Tuindorp D 43 van Koudckerke; Mej. Th. M. Keij- zerMoerland en kind, de Deckerstr. E 25 van Vlissingen; J. I. van do Vijver en gezin, Tuindorp D' 12 van Breskens. Vertrokken: W. A. J. Middelkoop en gezin, Kanaalstr. A 65 naar Vlissingen; Mej. P. W. de Wijze, Middelburgsche weg A 269 naar Vlissingen; J. Dekker, Rit- themsche str. A 144 naar Sluis; P. M. J. Boers en gezin, Nieuwe Vlissingsche weg C 179c naar Middelburg; Mej. J. Jacobse, Abeelsche weg C 233 naar Oostkapelle; Mej. M. de Broe, Loodweg A 158 naar St. Laurens; Mej. J. Davidse, Wissel C 141 naar Arnemuiden; C. M. Cornelisse Donk on kind, Middelburgsche weg A 194 naar Eindhoven; L. Matt hijs se, Kanaalstr. ,A 72 naar Meliskerke; W. v. Merkom en gezin, Vlissingsche str. E 9 naar Vlis singen; J. Tilroo, Abeo'.sche weg A 247 naar Vrouwepolder; Me.j. C. P. van der Endt, Braamstr. B 124 naar Ritthem; L. C. van dor Weel, Kanaalstr. B 150 naar Middelburg; Th. A. de Bliock en, gezin, ;Vlissingsche sir. B 277 naar Vlissingen; A. I. Ilanrtsen, Kanaalstr. A 67 naar Hen gelo; Mej. J. v. d. Rosse, Zandweg C 41a naar Amsterdam; J. y. d. Broek en gezin, van Turnhout str. E 41 naar Vlissingen; J. Leijnse en gezin, Nieuwe Vlissingscheweg C 176 naar Koudekerke; Mej. A. M. van Bogerijen, v. Teijlingenst.r. B 225 naar Amsterdam. De landbouwer Joh. Minderhoud, alhier, rooide een mangel van 8V2 K.G. Die is voorwaar wel goed uit de kluiten gewassen. Stukken voor de Provinciale Staten van Zeeland. Ged. Staten stellen nog voor enkele buitengewone werken uit te doen voeren in 1929- Ten eerste aan den steiger te S t a v e n i s s e, die reeds eenige- jaren in versleten en verganen toestand ver keert en thans zoo, dat het hoe langer bezwaarlijker wordt dit kunstwerk in stand te houden en vernieuwing geen langer uitstel -.gedoogt. De kosten worden ge kaamd op f 100.000. Ten tweede de steiger enz. te Kort gene. Hier is de toename van.het verkeer over het Kortgecnsehe veer oor zaak van de wenschelijkheid, de kruins- bii'eedte van den 529 M. langen veer dam te Koi'tgene te vergrooten van 5 tot 7 M. met. gelijktijdige verbroe-ding van de kunstbaan. Do kunstbaan komt dan van 3.50 op 4.60 M. Ook komt 01* een rijwielpad van 1.50 M- breed. Nabij het einde van den veerdam zal de verbroeding zooveel meer bedragen dat een directe aansluiting ver kregen wordt met het lande-inde- der laag- waterbrug. De kunstmatige verdediging van de westelijke flank van den dam zal) met deze werken gepaard gaan. De kosten worden globaal geraamd op f 15.000. Ten derde den straatweg! Schoon- d ij k eiB e 1 g i s c h e grens, die de di recte verbinding vormt tusschen Walche ren en een deel van Westelijk Z.-Vlaande- met Gent, Antwerpen, Brussel en met Zuidelijk en Oostelijk België, terwijl voorts een belangrijk deel van het verkeer tusschen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaander'en zich langs het wegvak tus schen de Pontc-brug en den Wegnaar- Turkeij© beweegt. Het komt Ged. Staten daarom wenschelijk voor, tot' verbetering van dezen weg, overeenkomstig de e-ischen van het Prov. wegenplan, waarop- "hij is geplaatst, over te gaan, in de eerste plaats van liet deel Schoondijk'eIJzendijke, waarlangs op een wegberm de trambaan ligt en voorshands geen rijwielpad aan wezig is. Voorgesteld wordt aan het begin het einde van dit deel twee vakken, samen 2610 M., te verbreeden tot een kunstbaan van 4.5 M. breed en daarnaast een rijwielpad van 1.50 M. De kosten ad f 38-000 zullen voo-r 50 pet. uit de bijdrage aan de Provincie uit de Rijkswe genbelasting worden terugontvangen. Ged. Staten stellen voor genoemde som men beschikbaar te- stellen en hen te machtigen de werken uit te voeren. HET EILAND SCHOUWEN. Kent ge het eiland Schouwen? Wellicht niet. Dat zou me tenminste niet verwonderen, want wie geen relaties heeft met dit deel van ons vaderland, zal zich niet spoedig uit eigen beweging in di-e rich ting oriënteeren. Daarom mag ik U wel licht met dit eiland eenigszins in ken nis brengen door middel van dit epistel. Industrie van beteekenis wordt er niet gevonden. Groothandel wordt er zoo go-ed als niet gedreven. De scheepvaart kan nauwelijks als fac tor van beteekenis worden genoemd. De landbouw daarentage-n vormt er een hoofdtak van bestaan en daarnaast wat kleinhandel, terwijl te Zierikzee de winkel stand belangrijk vertegenwoordigd is. De Schouwsche boer is iemand, die zich vrij spoedig bij de moderne ontwikke ling weet aan te passen en over het al gemeen niet achterlijk is. Sedert het bloeitijdperk der Oost-Indi sche Compagnie is gevolgd door een pe riode van verval, kent Zierikzee, de be langrijkste plaats op Schouwen, zijn pa- tricieërs niet me-er. Slechts enkele -groote heerenhuizen en speciaal de monumentale St. Lieven Mon stertoren, waarnaar elk bezoeker van Zie rikzee, met verwondering en eerbied op ziet, herinneren nog aan een tijd van hoog-conjunctuur. Maar al kan men op ons eiland dan alleen nog maar wijzen op enkele verval len grootheden, waardoor o.a. de stad Zierikzee mede eens met éére in de rij der groote en bloeiende handelssteden, werd genoemd; al heeft deze plaats, het middelpunt van het leven van ons eiland, dan een rijk en grootsch verloden gehad, daarmede is niet gezegd, dat het eiland Schouwen thans geheel zonder beteeke nis is, of dat het een verlaten gebied is, dat men goed doet, maar te vergeten. Integendeel. Vooral de laatste jaren is Schouwen een gezocht eiland. Zelfs tal van vreem delingen maken een excursie naar dit oord, dat omspoeld wordt door de wilde golven en beschermd door zijn prach tige, natuurlijke duinenrij. Zierikzee, de stad van poorten en van torens is alleen reeds uit historisch oog punt een bezoek waard. Vooral de Zuid havenpoort van 1393, welke wel eens een poortje van Vermeer is genoemd, trekt de belangstelling van vele bezoekers. Ook is Zierikzee bekend om zijn vele oude gevels, zooals men die nog in oud- Amsterdam vindt. Vandaar dan ook, dat jaarlijks vele kunstschilders Zierikzee doorwandelen, om de vele mooie plekjes op het doek te brengen. Er zijn te Zierikzee verschillende pun ten, di-e de moeite der bezichtiging t-en volle waard zijn. Daarbij denk ik aan het zeer oude stadhuis, waarin onlangs een nieuw klokkenspel is aangebracht, dat de rust eenigszins verbreekt en op de Donderdagen, waarop velen ter beurs ko men, een prettige levendigheid weet aan te brengen. Ook mag het mooie Slinger bosch. dat Zierikzee als omsluit en op sommige punten een breed en ver uit zicht opent op bet Westen van Schouwen, w-orden vermeld. Wanneer men Zierikzee bezichtigd heeft zijn het vooral de dorpen Haamstede en Renesse die Üe aandacht van den bezoe ker trekken. Deze dorpen, 'gelegen aan den voet van een breede duinenrij, zijn bij uitstek aan gewezen voor Vacantie-oord of zomer verblijf. Meni-g stadsbewoner, die de ze nuwachtige, wilde drukte di-e het moder ne stadsleven eigen is een oogenblik wil ontvluchten, kan daar tot rust komen, en zijn krachten weer verzamelen voor een nieuwe periode van ingespannen, moei- zamen arbeid. Inderdaad, Haamstede en Renesse zijn geschikte rustoorden, vooral voor den be woner van een fabrieksstad, waar de ronkende motoren en de dreunende ma chines ©en o-orverdoovend geraas ma ken, voor hem ook, die de vunzige lucht en de zware atmosfeer, waarin hij ver- keeren moet en die het leven dikwijls drukken, wil verwisselen tegen de reine zeelucht en die gaarne eens de frissche wind om zich voelt spelen; voor hem zeg ik, is het heerlijk om vrij en onbe perkt aan deze kuststreken, waar de blan ke top der duinen, schittert in den zonne gloed, met volle teugen te genieten van het vrije buitenleven, een oogenblik van zorg ontslagen. Zonder nu de vele idyllische plekjes in d-e omgeving van deze dorpen te schil deren en de imponeerend-e duinheuvels., die zich in grillige kronkelingen om de westkust van Schouwen slingeren ten voe ten uit te teekenen, kan worden gezegd dat hot Schouwsche land te weinig in de belangstelling van het overig deel van ons volk deelt en door velen, di-e hun vacantie-oord-en overal zoeken, te veel is vergeten, ook al is dit te verklaren door de ongunstige verbindingen en ge- isoleerde ligging. Moge deze bijdrage iets meer de inte resse voor ons eiland wekken. Een volgende gelegenheid hopen we wel eens iets over den volksaard' en het godsdienstig en politieke leven van Schou wen mede te deel-en. Ongelukken. Te Haarlem is een 11-jarige jongen in de verkeerde richting van een auto gesprongen. Hij viel en geraakte onder de auto, waarbij e-en wie-1 hem over het hoofd ging. Hij bekwam een schedelbreuk en we-rd in levensgevaar lijken toestand naar het Gasthuis over gebracht. Aan de Coöp. Beetwortelsui- kerfabriek „Dinteloord" te Stamp-ersgat is bij het monteeringswerk van e-en transpor teur het stutwerk daaronder vandaan ge schoven, waardoor het ijzeren gevaarte omlaag stortte. Twee werklieden, de Bel gische monteur Basseur en de arbeider de Klerk, wonende te Roosendaal, wer den gewond.. Te Steenbeirge-n kwam het 7-jarig zoontje van den colporteur V. achteruit het vertrek binnenloope-n, waar de moeder juist een waschketel met kokend water had gevuld. De ar me kleine viel achterover in den ketel en overleed spoedig aan de be-kome-n brandwonden. Te Dongen js een zoon tje van den heer E. in e-en tobbe kokend water gevallen. De kleine bekwam levens gevaarlijke brandwonden. Te Steenwijk Is de rangeerder V. door een goederen trein gegrepen en gedood. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. De 18-jarige schoorsteenveger, die Dinsdag in Den Haag van een dak gevallen is, is aan de bekomen verwondingen in het ziekenhuis overleden. Gisteravond is een 40-jarige man door een auto te Loos duinen aangereden. Hij kreeg een her senschudding. -Gisteravond heeft öndeï Zwijndrecht een vrachtauto,, waarvan de bestuurder blijkbaar verblind werd door dé lichten van een andere auto, twe-e fietsers aangereden. Toen de auto stilstand lagen twee personen, zekeren V. en diens 18- jari-ge zuster op den weg. De toestand van het meisje is zorgwekkend. Bandoeng spreekt met W a d d i n x v e e n. D-e Burgemeester van Waddingxveen werd gisteren opgebeld uit Bandoeng (N.-I) voor. een proefgesprek met Ned.-Indië. Een van de leidende amb tenaren van het radio-station is een oud- Waddinxveener. Deze belde dein burge- moester op. Gedurende verscheidene mi nuten sprak de burgemeester- met Indië. Het gesprek was aan beide zijden uit nemend te volgeD. De noodlottige brand te Venray. Omtrent den brand te Venray, waarbij de 29-jarige dochter van den land bouwer S. is omgekomen, valt nog te mel den, dat niet de boerderij van S., doch het waschhuis is afgebrand. Het slacht offer, dat alleen thuis was, stookte daar den waschketel. Vermoedelijk hebben daarbij haar kleeren vlam gevat met bo venvermeld gevolg. Zoodra men den brand bemerkte stelde men alle pogingen in het werk om het vuur te blusschen, evenwel zonder resultaat. Toen men erin slaagde bet gebouwtje binnen te dringen vond men het lijk van de ongelukkige verkoold op den grond liggen. Een drietal rijwielen en de waschmachine werden door het vuur vernield. Auto tusschen voorbijgan- g e r s. Op een pleiziervaart naar Hagen passeerde gisterenavond een auto in ra zende vaart, aan den rechterkant van den weg rijdend, het plaatsje Brüninghausen. Verscheidene voorbijgangers werden door den wagen, waarvan de 21-jarige bestuur der de macht over het stuur verloren had, aangereden. Een 12-jarige jongen werd daarbij onmiddellijk gedood. Een brand weerman werd een been afgerukt en twee verdere voorbijgangers werden lichter ge wond. De auto- vloog tenslotte tegen een boom en werd zwaar beschadigd. De auto bestuurder, -die slechts licht gewond werd, is gearresteerd. Een autobus tegen een boom gebotst. Gistermorgen is te Lei den een autobus, waarschijnlijk tengevolge van den mist, toen deze de Baksteeg kwam uitrijden en den hoek wilde nemen, tegen een hoorn gereden. De autobus werd zwaar beschadigd. Een 10-jarig meisje uit Bode graven, dat in de autobus zat, werd door glasscherven vrij ernstig aan het gelaat gewond en moest in het Ziekenhuis wor den verbonden. De ouders en een zuster van het meisje, die eveneens in de auto bus zaten, zijn met den schrik vrij geko men. Een wolkenkrabber! De plan nen zijn gereed gekomen voor den houw van een Wolkenkrabber aan de Lexington Ave, nabij het Centraal Station te New- York, welk gebouw hooger zal zijn, -dan de Woolworth Building. Een nieuwe wolken krabber zal een hoogte hebben van 808 voet of 16 voet hooger dan de Woolworth Building. Het nieuwe gebouw zal 68 ver diepingen hebben en zal veertien millioen dollar kosten. Het gebouw zal in 1930 ge reed zijn. Huilende dansers. Te En schedé begonnen in een danszaal alle aan wezigen te huilen. De tranen biggelden -dy dansers over de wangen. Alles huilde en in een ommezien was -de zaal van weenen den ontruimd. De politie heeft thans ontdekt, dat eeni- ge leerlingen van een onderwijsinrichting een proef 'had genomen met traahbommen. Een zelfde proefje hadden ze verricht in de openbare leeszaal. Het valt niet te ont kennen, -dat de proefjes schitterend ge slaagd zijn. Echter kon het voor de proef nemers wel eens een duur proefje zijn. Vastheid van de boter. In het officieel orgaan van -den F. N. Z maakt de Deensche medewerker John B. Hahn melding van op de Deensche rijks- proefboerderijen bij Hilleröd gedane on derzoekingen naar -den invloed van het krachtvoeder op de vastheid der boter. De resultaten van deze onderzoekingen wor den als volgt geresumeerd: 1. Palmkoeken, cocoskoeken, soya- schroot en erwtenmengzaad hebben droge en brosse boter gegeven. 2. Raapkoeken, soyakoeken, katoenzaad- koeken, aardnootkoeken, tarwezemelen en mais hebben boter gegeven van ongeveer normale vastheid. Toch was de maisboter iets kort en een beetje korrelig. 3. Zonnebloemkoeken en lijnkoeken heb ben bijzonder zachte en smijdige boter ge geven. Een en ander is misschien van belang, aldus de heer Hahn, voor de streken van Nederland waar men last heeft van te zachte boter. Dat de Deensche boter in het algemeen steviger is -dan -de Nederlan-d- sche, komt niet alleen van het uitgebreid gebruik van koelmachines, doch de Deen sche boeren verstonden het reeds jaren, de stevigheid -der boter naar jaargetijde en grofvoeder door het gebruik van doelma tig samengestelde krachtvoedermengsels zoo te regelen, dat de kwaliteit -der boter steeds ongeveer gelijk blijft. Weliswaar wordt er in Nederland niet zooveel kracht voeder gevoederd als in Denemarken, doch daar het Nederlandsche krachtvoeder o. i. in hoofdzaak uit lijnkoeken bestaat, welke (zooals uit het bovenstaande blijkt) zachte boter veroorzaken, is het zeker de moeite waard -hierop e,ens de aandacht te vesti gen. Eind October in den Moestuin. Najaarszonen en vroege doperwten. Tegen het einde van October zijn de meeste tuinen en tuintjes zoo goed als t kaal en met uitzondering van spruitkool, boerenkool, selderij en card oen en nog eenige andere soorten, die onder de ru briek vaste planten behooren, wordt al les naar de winterkwartieren overge bracht. Is het weer nog wat gunstig, dan wordt dit binnenbrengen nog vaak even uitgesteld, omdat het" nog zoo lek ker groeit. Een onverwachte en stevige nachtvorst, waardoor niet zelden de toe gebrachte schade aanmerkelijk grooter is als de winst van het zoogenaamde lek ker groeien, doet ons overhaast alles op ruimen. Het voornaamste werk in dezen tijd in den moestuin is het opbergen van peen, koolrapen, kroten, etc. Dit opbergen als wintervoorraad kan op verschillende ma nieren plaats vinden en als men de be schikking heeft over een goede vorst- vrije kelder, dan is dit wel de gemakke lijkste oplossing. Meerdere tuin'.ui pre- fereeren evenwel het inkuilen, wat het meest raadzaam is, daar zijn de deskun digen zooals altijd het ook nu niet over eens, en dit inkuilen kan heel eenvoudig als volgt geschieden: Al naar gelang van de hoeveelheid) w-ordt een langwerpige kuil gegraven, die aan den binnenkant met een laagje stroo wordt bekleed. De diepte ter te graven kuil varieert van 10—20 c.M. en hangt af van ter plaatse te beoordeelen om standigheden. (waterstand o.a.) De knol len rn wortelen worden in de kuil ge stort en bedekt met een laag stroo, waar over ©en laag aarde wordt aangebracht. Zoodra er gevaar bestaat, dat de vorst streng kan invallen, dan wordt deze aard laag verzwaard, tot de winterlaag, zoo als de boeren het uitdrukken. Het ma ken van zoo'n winterbewaarpiaats is dus al heel eenvoudig en indien de kuil niet te vochtig is en ook weer niet te warm, dan blijven de hierin opgeslagen voorra den prachtig bewaard. Is de kuil te voch tig, dan treedt al zeer spoedig rotting op en l>ij te groote warmte gaan vooral knollen en wortelen heel sterk uitloopen. Om een juiste temperatuur te krii-gen plaatsen we eenige rechtopstaande buis jes in de beschermend-e laag aarde. Deze buisjes brengen de verbinding tot stand vanaf de stroolaag tot aan de buitenlucht. Hetzelfde Kan ook bereikt worden door e-enige bolle pannen met d-en hollen kant naar boven aan d-e West-of Zuidzijde van de kuil aan te brengen. Ook deze holle pannen brengen dezelfde verbinding met de buitenlucht tot stand als de buisjes. Men ziet dit laatste zeer veel toegepast bij het opslaan en bewaren van groote partijen aardappelen, speciaal in de veen koloniën. De verdere werkzaamheden in den iuin bestaan uit het aanaarden der selderij, en cardoen. Bij selderij dient men er hij het aanaarden vooral op te letten, dat de grond niet in het hart der plant komt. Na het aanaarden steken alleen de pun ten der bladeren boven de aarde uit. Bij- het aanaarden van card-o-en, bin den we eerst de bladeren samen, omwik kelen dezen met papi-er en dan pas vangt het aanaarden aan. In het laatst van November zjjn ze dan reeds goed voor gebruik. Voor de liefhebbers van vroege, ver- sch-e doperwten, is het nu de tijd van zaaien. Dit zaaien geschiedt in eenige bloempotten ter wijdte van ongeveer 10 c.M. en in iederen pot zaaien we vier vijf erwten. Hebben ze gekiemd, dan la ten we ze den geheel-en winter koud, doch vorstvrij overstaan en tegen het einde van Maart, begin April, planton we ze op een beschut plaatsje uit. Op deze manier hebben we reeds in het begin van Mei jon-ge versche doperwten- De methode is heel gemakkelijk en v-ereischt weinig of g-een zorg. Tot besluit van dit artikel wijzen we er nog even op, dat nu eveneens alle aard appelloof en dergelijke ongerechtigheden bijeengebracht moeten worden en ver brand. Dit verbranden is een zeer nuttig werk, waarbij meteen een groote verschei denheid van schadelijke insecten wordt vernietigd. Gereedschappen, welke niet meer ge- bruiKt worden, worden gereinigd, ge droogd en netjes opgeborgen. Go-ed onder houd der gereedschappen doet veel geld en narigheid besparen, doch dit laat èn bij de Kweekers èn bij de amateurs zeer veel te wenschen over. Altijd en steeds weer verge-efs, is hiertegen al gesputterd. Dat er ondanks dit alles -geen verbetering is te bespeuren, bewijst alleen, dat de kwaal chronisch is en dus hebben we ook voor de toekomst op dit punt geen overdreven verwachtingen. Stoomvaart Mij. Nederland. KONINGIN DER NEDERLANDEN, thuisr., Zaterdagochtend 6 u. te IJmui- den en te 10 u. te Amst. verwacht. ROTTI 18 v. Amsterdam n. Hamburg. SALAWATI 18 v. Amsterdam n. Java. KRAKATAU, uitr., 18 te Sabang. J. P. COEN, thuisr., p. 18 Perim. Kon. Ned. Stoomb. Mij. CRIJNSSEN 17 v. Curacao n. Columbia. NICKERIE W.-Indië n. Amsterdam 17 v. Madeira. Rotterdamsche Lloyd. BLITAR, uitr., 17 te Soerabaya. K0TA RADJA, thuisr,, 17 te Belawan. PATRIA, uitr., 17 v. Belawan. SIANTAR, uitr., pass. 18 Perim. TAMBORA, uitr., 18 te Southampton. INSULINDE, thuisr., 18 Kaap del Armi gep. 19 nam. 9 u. te Marseille verwacht. SIBAJAK, thuisr., 18 v. Colombo. TOBA, thuisr., 17 te Barcelona.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6