Vrijdag 19 October 1928 43e Jaargang no 14 c ent HEiRiKSE&Co's BANK - GOES 1 THEE PER PAK EERSTE BLAD. Binnenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. I goed 4 HET CADEAU Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. GEMEENTE UTRECHT Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259, VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f 3.~> Losse nummers fO.OB Prijs der AdvertentiBn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 d Bij abonnement belangrijke korting. V Program van actie. Het was zekeT goed gezien van het Centraal Comité van Anti-Rev. Iüesver- eenigingen, om in de inleiding van het ontwerp-program van actie eerst met een enkel woord de beteekenis van zulk ©en program in het licht te stellen. Daardoor kan heel wat misverstand worden weggenomen en onbehoorlijke en ongegronde critiek worden voorkomen. Een program van actie draagt ©en ge heel ander karakter dan een program van beginselen. In een program van beginselen wordt het fundament, waarop een partij staat, aangegeven en worden 'de gronddenk beelden ontwikkeld, waaraan zij zich on der alle omstandigheden wenscht vastte houden. Het is als het ware de grondwet die het leven van een partij en van allen die namens haar optreden, beheerscht en waaraan een program van actie dan ook altijd ondergeschikt behoort te blijven. Dr Kuyper maakte vroeger ook nog onderscheid tusschen een stembus-pro gram en een program van actie. Van het eerste heette het, dat hetgeen ander doel had, dan om bij een a.s. ver kiezing leuze van vereeniging of slag boom ter afwering te zijn. Het behoort zoo kort en beperkt van omvang te zijn als slechts even. doen lik is. „Liefst één enkel woord, dat ieder ont houdt, en in den mond houdt. Een shib- böleth! Moet het zijn, dan een volzin. Desnoods een zinsnede. Kan het niet anders, dan een trits van zinsneden. Maar ooJr dan nog elk woord scherp getee- kend; elke volzin streng gekozen; elke zinsnede doorzichtig als glas." Een program van actie draagt volgens Dr Kuyper een ietwat ander karakter. Het wordt noodzakelijk, zoodra een partij' kans heeft, straks tot de meerder heid in het parlement te behooren, en een deel der verantwoordelijkheid van Jiet regeeringsbeleid te dragen, opdat zij', die in den Raad der Kroon worden geroepen, vooraf weten, voor welke maatregelen ze op den steun van zulk ©en partij in het parlement kunnen rekenen. De aard van zulk een program brengt met zich, „dat het, in aansluiting aan de beginselen, die tot de formatie van zulk een partij geleid hebben, zonder in tech nische bijzonderheden af te dalen, zulk een gedragslijn voor de komende parle mentaire periode afbakene, dat het meit opzicht tot de vraagstukken, die aan de orde zjjn, voor vriend en tegenstander duidelijk zij in welke richting men de oplossing van dieze vraagstukken wenscht." Welnu, mét zulk een program hebben wK hier te doen. Daarom wordt dlaarin, althans in hoofd zaak, gezwegen van onderwerpen, die, naar met zekerheid verwacht kan worden, niet aan de orde zullen komen. In dit verband worden genoemd da regeling van het kerkelijke vraagstuk en die van het kiesrecht, waarvoor herziening van de Grondwet noodig zou zijn. En men had ,er ook om soortgelijke redenen de invoering van de doodstraf bjj kunnen voegen. Dat beteekent niet, dat er over der gelijke onderwerpen niet gesproken zal worden in de komende periode het verleden heeft dat 'wel anders geleerd maar alleen, dat de tijd nog niet rijp is om ze hu reeds op het werkprogram te plaatsen. Een spoor van Amundsen? De trailer Leif, te Aldersund aan de Noorsche kust aangekomen, rapporteert een benzinetank van 'het vermiste Fran- sche vliegtuig Latham, waarmee Amund sen en Guilhaud de expeditie-Nobile zijn gaan zoeken, te hebben opgevischt op 82° 52' N.B. en 8° 50* O.L. De tank dreef aan de oppervlakte van de zee en bevatte nog 30 L. benzine. Op de tank was een koperen plaatje gesoldeerd met het inschrift: „Benzine. Inhoud 600 L. Watervliegtuig Latham". Op de tank waren twee regeltjes met potlood geschreven, maar het schrift was voor een groot deel geheel uitgewischt en onleesbaar. Men meent nog te hebben kun nen ontcijferen: „acci20 X. 1 en vermoedt dat „accimoet beteeke- nen „accident" (ongeluk) en de cijfers de plaats aangeven waar de Latham is ver- iBeginl;^ Uw dag I mei ongelukt. Dat zou dan beoosten het Beren eiland zijn geweest. De Zeppelin. Uit New York wordt gemeld, dat de te rugreis van de Graf Zeppelin 28 of 29 de zer zal beginnen. Als de weersgesteldheid niet verandert, zal hij een Zuidelijker koers nemen dan op de heenreis. Commandant Rosendahl heeft voor de radio een rede gehouden, waarin hij een schildering gaf van den tocht met de „Graf Zeppelin". De eerste uren geleek het leven aan boord vrij nauwkeurig op dat aan boord van een grooten Oceaanstoomer. Toen men echter in den storm terecht kwam en het stabiliseeringsvlak beschadigd werd, werd de stemming iets opwindender. Door het defect moest de snelheid verminderd worden om het gevaar voor degenen, die met het herstelwerk bezig waren, kleiner te maken. Van den anderen kant moest het luchtschip een zekere snelheid behou den om in den geweldigen storm bestuur baar te blijven. Baldwin's zonen. Stanley Baldwin, de eerste-minister, heeft 'twee zoons die hun eigen weg gaan. Oliver, de oudste, is lid van de arbei derspartij' en bestrijdt de politiek van zijn eigen vader. De Evening Standard ver neemt nu, dat Wyndham, de tweede zoon, ofschoon hij geen socialist is, geen toelage van thuis wil hebben en van een paar pond in de week leeft die hij in het zweet zijns aanschijns in de blikfa'briek van zijn vader, Baldwins, Ltd., verdient. De ramp te Praag. Het bergingswerk op de plaats van d;e bouwcatastrofe te Praag gaat, nu men met zekerheid kan aannemen geen menschen meer levend te zullen bergen, rustig voort. De militairen zijn vertrokken. Alleen de arbeiders der bouwonderneming en brand weerlieden ruimen nog. In den loop van Dinsdag en Woensdag werden nog 4 lijken geborgen, zoodat het aantal verongelukten thans gestegen is, tot 44. G88ü nieuws van den Oceaanvlieger MacDonald. Er is tot nog toe geen nieuws van den Engelschen vlieger MacDonald, die Woensdagmiddag om 5 uur van New- Foundland vertrokken is in een klein Moth-vliegtuig, om over den Atlantischen Oceaan te vliegen naar Londen. Wanneer alles goed verliep, verwachtte men, dat hij de Westkust van Ierland gisternamiddag bereikt zou hebben. Het Engelsche mi nisterie voor de luchtvaart verklaart, dat de omstandigheden voor de vlucht voor treffelijk zijn geweest. MacDonald zou een wind van 30 mijl per uur in den rug gehad 'hebben op zijn heelen weg over den Oce aan. Met een snelheid van 80 mijl per uur had de afstand van 1900 mijl tusschen New-Foundland en Ierland afgelegd kun nen worden in iets meer dan 19 uren. Hij had een helderen nacht met maanlicht en goede zichtbaarheid. Vóór hij startte kreeg MacDonald van 't weerkundige depart, van het ministerie van de luchtvaart den raad om een Noor delijker route te volgen dan 'gewoonlijk. Indien hij deze route gevolgd 'heeft, had hij de kust van Galway (Z.-Ierland) moe ten bereiken om 1 uur gistermiddag en had op het vliegveld van Staglane bij Lon den, waar hij hoopte te landen, moeten aankomen ca. 6 uur gisteravond. Het uitblijven van berichten verwekt on rust. MacDonald is door geen enkel schip gezien. De luchtvaartdeskundigen verkla ren echter, dat hij genoeg benzine had om te blijven vliegen tot vanmorgen. Het is ook mogelijk, dat hij geland is op een afge legen plaats in Ierland. Hij heeft geen ra dio en voor het geval dat hij geland ia in een plaats, waar gebrek is aan verbin dingsmiddelen, zou er een poos kunnen ver'loopen, vóór men iets van hem hoort. Aardbeving. Uit Nashue (New Hampshire in Enge land) wordt gemeld, dat in verscheidene steden van Zuidelijk New Hampshire gis ternacht zwakke aardschokken zijn ge voeld, vergezeld van onderaardsch gerom mel als van donder. Er is geen schade aangericht. De klaagmuur te Jeruzalem. Uit Jeruzalem wordt gemeld dat de ver ontwaardiging der Joden, welke nog niet was geluwd sedert het incident bij den Klaagmuur op Grooten Verzoendag (toen de politie met geweld een houten schot verwijderde, dat in verband met de plech tigheden was opgericht), weer is aange wakkerd. De Mohamedaansche autoritei ten zijn nl. bezig met het aanbrengen van verscheidene lagen gemetselde steen boven op den Klaagmuur. D© Joden hebben daartegen heftig geprotesteerd, doch zon der succes. In officieele Mohamedaansche kringen is men van meening dat de Jood- sche of archaeologische heiligheid van den muur slechts betrekking heeft op de on derste Herodiaansche steenlagen. Ontzettend ongeluk te Vincennes. Gistermiddag is te Vincennes (Er.) een in aanbouw zijnd huis ingestort. Zestien arbeiders werden onder de puinhoopen bedolven. Volgens een nader bericht zijn er drie lijken en vier gewonden onder de puinhoo pen vandaan gehaald en lagen er nog een twintigtal arbeiders onder de puinhoopen. Latere berichten melden, dat het inge storte huis reeds tot de zesde verdieping was opgetrokken toen het plotseling met donderend geraas ineenstortte. De meeste aan het huis werkzame ar beiders waren Italianen. Men geloofde toen 'dit bericht afgezonden werd, dat er nog vijftien of zestien arbeiders onder de puinhoopen lagen. De oorzaak van het ongeluk is nog on bekend. Korte berichten. Volgens de Weensche bladen zullen de tarieven op de Oostenrijksche spoorwe gen met ingang van 1 Januari a.s. worden verhoogd en wel de reizigerstarieven met 10 en de goederentarieven met 14 pet. Gisteren brak in een dorp 'bij Silein in Slowakië een brand uit, 'die snel om zich heen 'greep. In korten tijd stonden 26 hui zen in vlammen. Bijna alle brandden af. Naar uit New York gemeld wordt zou de Ku Klux Klan failliet zijn. Oor zaak zijn de hooge kosten van den strijd tegen den Democratischen candidaat voor het presidentschap Smith. De Ku Klux Klan 'had, naar thans blijkt, meer dan 100 miljoen dollars van zijn leden inge zameld. De sovjet-regeering heeft den 2en Februari tot een nationalen feestdag ver klaard onder de benaming „dag der prole tarische studenten". Blijkens de resultaten der volkstel ling van 1926 bedroeg de bevolking van Parijs ten tijde van de volkstelling 2.800.000 zielen. Daaronder bevinden zich 290.000 vreemdelingen. Het verzoek om gratie van den ter dood veroordeelden Italiaanschen commu nist Delia Maggiora is afgewezen. Het doodvonnis is gistermorgen vroeg door 12 man van de fascistische militie te Lucca ten uitvoer gelegd. Delia Maggiora heeft tot het laatst zijn communistisch stand punt gehandhaafd. In de groote Badensche kali-mijn Buggingen had door instorting van een mijngang een droevig ongeluk plaats. Zes arbeiders werden bedolven, waarvan een onmiddellijk gedood werd. Vier arbeiders werden zwaar gewond. Een brand is uitgebroken in een sui kerraffinaderij bij Belgorod in de provin cie Woronesj. Honderd boeren bevonden er zich met ladingen beetwortels. Drie hunner werden verkoold, negen ernstig ge wond. Twintig paarden 'kwamen in de vlammen om. In de bergen van Toscane (Italië) heeft een zware sneeuwstorm gewoed; te Bologna is de temperatuur plotseling tot 4 graden onder nul gedaald. Het is niet waarschijnlijk dat dr A. Borms zic'h, na zijn invrijheidstelling, wel ke binnen enkele weken mag worden ver wacht, te Brussel zal vestigen, hoewel zijn gezin aldaar, sedert het einde van den oorlog, verblijft. Vermoedelijk zal hij eeni- gen tijd rust gaan nemen bij een familie lid in Nederland of bij vrienden in West- Vlaanderen. N-V- ZEEPFABRIEKEN -v/H DE MAAS VAN BRERO ■APELDOORN Het Nederlandsch Wegen- oongres. De Vereeniging het Nederlandsche We gencongres heeft besloten, op zijn in De cember te houden jaarlijksche vergadering de vraag aan de orde te stellenOp welke wijze is het mogeljjk, de tollen in ons land te doen verdwijnen, en wat kan worden gedaan ter bespoediging daarvan. Met een dok op sleeptouw. Minister Lambooy heeft een telegram gezonden aan L. Smit's Internationale Sleepdienst te Rotterdam, waarin deze uit naam van do Kon. Marine wordt gelukge- weuscht met den voorspoedigen afloop van sleepboot met het groote dok voor dc Ingelsohe Marine naar Singapore, welke reis met voed belangstelling is ge volgd ,en algemeen bewondering heeft ge wekt. Konink 1. Mil. Academia. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der Kon. Mil. Academie te Breda werden de volgende onderscheidingen verleend: Benoemd zijn tot commandeurs met de zwaarden in de orde van Oranje-N.ass.au bij; bevordering generaa'l-majoor G. C. van Everdingen, gouverneur der Academie; tot officier met de zwaarden majoor J. H. Fruyt van Hertog van de staf der infan terie; tot ridder mét de zwaarden de lste luitenant J. Blokhuis van de staf der infanterie, adjudant van den gouver neur; tot ridder in de orde van Oranje- Nassau de heer J. W. N. Ie Heux, leeraar aan de K. M. A.; den majoor-kwartier meester tit. G. van Steyn is den titü- lairen rang van luitenant-kolonel, verleend. Den burgerleeraar in de scheikunde aan de K. M. A. ir W. T. Clous is den persoonlijken titel van hoogleeraar toege kend. .'Luchtlijnen in Ned.-ïndië. Ondanks het feit, dat de Kon. Indische Luchtvaart Mij pas over twee van de door "Tiaar bestelde vliegtuigen kan .be schikken, zal, naar uit Bandoeng gemeld wordt; de opening van de luchtlijnen toch op 1 November a.s. geschieden. Voorloo- pig zullen dan van Batavia uit slechts de trajecten Bandoeng en Semarang be vlogen wonden. Op zo-pk naai een leider. Terwijl het hoofdbestuur van den Vrij heidsbond oud-minister Posthuma als a si. voorzitter van de Kamerfractie aanwees, brengt nu het „Utr. Dagbl.", dat den heer Posthuma als „Belgicist" beschouwt, de candidatuur van het oud-Kamerlid Mr R. J. H. Patijn naar voren- De S. D. A. P. in Zeeland. Aan het jaarverslag van het gewest Zee land der S. D. A. P. ontleenen wij:' Hoewel er in het afgeloopen jaar geen verkiezingen werden gehouden, is het toch in Zeeland een goed jaar voor onze partij geweest. Ter inleiding der plattelan'ds-propa- ganda werd in Januari een speciaal voor het platteland geschreven vlugschrift uit gegeven. In aansluiting aan deze schriftelijke propaganda werden daarna op het platte- Binnenland. Een R. K. commissie voor den econoini- schen opbloei van Zeeuwsch-Vlaande- ren. Een Fransch hoogovenbedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen Hoe het met de electrificatie der midden groep staat. De Tweede Kamer nam de wijziging der Indische staatsregeling aan. Koninklijk bezoek aan Breda. Vandaag beginnen de besprekingen in zake de Nederiand-België-kwestié. Buitenland. Geen nieuws van den Oceaanvlieger Mac Donald. Een spoor van Amundsen. Een huis van zes verdiepingen te Vin cennes ingestort. Ilévig onweer in Zuid-Afrika. UITGIFTE van 4Vs pCt. Obligation in stukken van flOOO.— en f500.— Koers 993/i pCt. Inschrijvingen worden tot 23 October 1928 door ons gaarne aangenomen. land 40 openbare vergaderingen gehouden. Het directe resultaat dezer propaganda was dat vele leden werden gewonnen, en dat de afdeelingen St. Philipsland en Elle- woutsdijk werden opgericht. Sinds September 1925 groeide het ge west van 20 afdeelingen met 667 leden tot 23 afdeelingen met 1045 leden. Wilheiminadorp. Heden viert Mej. S. A. Arnoldi, hoofd der bewaarschool al hier, haar 80sten verjaardag. Nog dage lijks heeft dieze vriendelijke en nog zeer krasse vrouw de kindieren van het dorp onder haar trouwe hoedie, in hetzelfde schoolgebouw waar zij reeds meer dan zestig jaren onderwijzeres is. Van vela kinderen, die 'bjj. haar op school zijn, hebben vader en moeder en zelfs groot vader ien grootmoeder boj^ baar op da bankjes gezeten en nog wil zij van hst neerleggen van haar zware taak niet we ten, ©en taak echter, die voor haar lichl schijnt, doordat haar igetoefe leven is igeweest een zich met liefdie geven aan ÜO jeugd. Geen wonder dan ook, dat het :gcheela dorp in. feeststemming was. Het schoolge bouw was versierd' en van all© huizen, ook van het gemeentehuis wapperden dia Hoewel zjf zelf niets wilde ontvangen- <en alle giften aan de kinderen besteed wenschte te zien, bood haar de bevolking een 'rustbank aan en zorgde, dat haar kamer vol bloemen stond. Da kinderen der „groote school" zongen haar een feestlied toe en boden een bloemstuk aan. Vanavond zal da muziek en zang van het dorp haar een serenade Jrremgen. Borsselen. In de Raadsvergadering van gisteren werd aan den gemeentegenees heer Dr A. J. G. Pen met ingang van 15 October 1928 eervol ontslag verleend we gens ziekte. Tot tijdelijk gemeentegenees heer is benoemd de hoer Dr A. Folmer, ta Driewegen. Besloten wordt den kweekeling met akte aan de bijzondere school uit te betalen over 1927. Adhaesie wordt betuigd aan het bekende adres der gemeente Arnemuiden aan da Regeering inzake art. 104 der L.O.-wet 1920. DE ELECTRIFICATIE DER MIDDEN GROEP. Naar aanleiding van en in aansluiting aan hetgeen dezer dagen is gezegd in den Middelburgschen Gemeenteraad en ge schreven in „het Prot. Zuiden" en „het Volk" over de electrificatie der midden groep achten wij den tijd gekomen om aan onze lezers mede te deelen, wat ons dien aangaande is ter oore gekomen. De onderhandelingen, de laatste maan den (na de Statenzitting van 20 Juli) op nieuw gevoerd tusschen de P.Z.E.M. en de Société Anonym© te Vlissingen, zulks naar aanleiding van de aanneming van het amendement Van 't Hoff c. s., over over neming van het bedrijf der Société of over een redelijke overeenkomst voor stroom- levering, schijnen in dien zin tot een re sultaat geleid te hebben, dat men het eens is geworden over de over neming van het bedrijf der So ciété door de P.Z.E.M. (met tram bedrijf) en over het bedrag,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1