Purol bij Ruwe en Schrale Huid Gemengd Nieuws. Rechtzaken Wetenschap en Kunst Laatste Berichten. Telegrammen. Briefwisseling. Burgerlijke Stand Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. De nieuwe Buitenhaven te Meppel werd Dinsdagmiddag door het Gemeentebe stuur officieel geopend voor de groote scheepvaart en de overlading uit Rijn aken. Eet havenbassin heeft ÏOOO meter aanlegplaats, deels voorzien van een sternen kade, die binnenkort van eleetr. kracht zal worden voorzien. De scheep vaart- en handelsstad heeft nu een middel te meer om 'tot grooter bloei te komen.' de vacaturebeurten, ontstaan door het ver trek van den vrijzinnigen predikant ds A. de Kat Angelino, niet vervuld worden door de rechtzinnige ringpredikanten, maar de vrij zinnige kerkeraad heeft hierover met goed vinden van het classicaal bestuur te Dor drecht de vrije beschikking. Men beschouwt het geval als een ongewoon, maar lofwaardig voorbeeld van rechtzinnige verdraagzaamheid." Achter dat lofwaardig zouden wij maar liever een vraagteeken zetten. Met eon dok op sleeptouw. Aan een particulier schrijven, dat aan het „Hbld." van bevriende zijde ter inzage werd verstrekt, ontleent het blad de vol gende aardige bijzonderheden over de ont moeting tusschen de „Sibajak" van den Rotterdamscken Lloyd en de vier Neder- landsche sleepbooten, die het groote En- geLsche dok naar Singapore hebben ge sleept. Toen de „Sibajak" langs kaap Guarda- fui aan de Oostkust van Afrika voer, kwa men de sleepbooten in zicht. „Vroeg in den morgen", aldus het dag boek van 9 September j.L, „werden wij gewekt door het geroep van een vriend, die ons mededeelde, dat wij langs een groot droogdok voeren, dat in Engeland ge bouwd was en nu door Nederlandsche sleepbooten naar Singapore gebracht werd. Deze booten hadden draadloos ge vraagd, of de „Sibajak" hun levensvoor raden wat wilde aanvullen. Een van do sleepbooten zou dat dan wel komen halen. Wij kleedden ons zoo spoedig mogelijk aan en renden naar dek. Daar zagen wij op eenigen afstand het dok en de drie sleepbooten liggen, De vierde boot kwam over de kalme zee naar ons toe. De zon was juist boven den horizon verschenen en zette de bergen, dje wij nog even aan de landzijde konden zien, in gouden licht. 'i Duurde nogal lang voordat de „Oostzee" ons bereikt had, maar toen ging ook een daverend hoera op voor Nederland. De mannen van de sleepbooten waren nog blij, dat zij ons ontmoet hadden, want de arme kerels hadden veertien dagen over de Röode Zee gedaan en daarna zestien dagen in de golf van Aden moeten wachten in kalmo Zee op den West-moesson. Zij hadden geen stukje ijs meer over en nog maar heel weinig drinkwater. In Aden hadden zij eenige keeren kolen moeten in nemen en de vier kleine bootjes zagen er dan ook zeer vies uit naast onze mooie, heldere olie-stoomboot. „De mannen van de „Oostzee" vlogen gewoonweg op het ijskoude bier aan dat do kapitein hpn overstuurde en met een flinken voorraad drinkwater, boter, bier enz. enz. gingen zij weer naar hun 'kame raden terug." E e n k r a n i g o u d e. Te Schelling woudo ontstond gisterenavond door het felle branden van oon kachel een schoor steenbrand. ^De 72-jarige bewoonster van het; huis snelde terstond naar de buren, haalde een ladder, zette die tegen de dakgoot, liep met een emmer water naar hoven, verwijderde eenige dakpannen;, waarna zij op de nok van het dak den emmer in den brandenden schoorsteen ledigde. Toen spoedig daarna een motor wagen van de brandweer verscheen, be hoefden de mannen geen dienst te doen. Een mislukte smokkeltruc. Door de douane van het grensk'antoor Strasz werd een echtpaar uit Kerkrade aangehouden, wegens smokkelarij'. Bij het passeeren van dit kantoor reed de vrouw die een kinderwagen duwde, langzaam; door. Raar man meldde zich hij den dienstdoenden beambte. In 'de doos, die hij bij zich droeg, bevond zich natuurlijk geen smokkelwaar. De houd big van het echtpaar kwam den douanebeambte echter vreemd voor. Door „nieuwsgierigheid" ge dreven- ging hij een onderzoek instellen naar den gezondheidstoestand van de ba by. Moeder had evenwel haar kindje thuis gelaten en den kinderwagen gevuld met koffie, thee, sigaren en sigaretten. Alles werd in beslag genomen en het smokkek paar aangehouden. De vrouw, die in Duitschland geboren was, werd weer in vrijheid gesteld. Op stap. Door de politie te VTa'ax- dingen is een drietal Duitsche jongens, resp .16, 17, en 18 jaar oud, zwervende aangetroffen. Zij waren de vorige week Donderdag te voet over de grens geko men, hadden in Nijmegen plaats genomen op de boot naar Rotterdam en waren tenslotte Zaterdagavond in Vlaardingen' beland, waar zij 's avondslaat door de "politie werden aangehouden. Zij deelden mede de ouderlijke wonin'g te zijn o-ntl'oou pen om Nederland eens te gaan bekijken.1. Daar zij zonder papieren .en zonder geld zijn zullen zij door de po-litie naar huis getransporteerd worden. Eindhoven1 verwacht haar 75.000 sten inwoner. Einde dezer maand verwacht Eindhoven haar 75.000sten inwoner. Indien dit een in Eindhoven geboriin kind is, of anders het eerste in Eindhoven geboren kind na den 75.000sten, dan zal door de gemeente 'n .spaarbankboekje worden gegeven. Ook particulieren komen al' met cadeaux aan. De Nutsspaarbank geeft eveneens een spaarbankboekje. De wasscherij „De Ade laar" zal een jaar lang de wasch voor niets doen, enz. Officieele viering zal' niet plaats hebben. Hiermede wil men wachten tot den lOO.OOOsten, die binnen 3 jaar verwacht kan worden. De bevolking neemt elke maand netto toe met 750, d.i. per jaar 9000 inwoners. Aardbeving. Uit' Menado wordt gemeld: Zaterdagnacht om 12.10 uur is hie, een tamelijk zware aardbeving gei- 1 voeld, die ruim 1 minuut duurde. Onge lukken worden niet gemeld.. De ex-keizer. Dezer dagen werd in sommige bladen, het bericht gelanceerd, dat ex-keizer Wilhelm het slot 's Hee- irenberg van den heer J. H. van Heek, te Enschedé zou hebben gekocht. Na in formatie, deelde men aan de Msb. ech ter van bevoegde zijd© mede1,, dat dit be richt o-p fantasie moet berusten. Smokkelaar aangeschoten' In de heide nabij de Belgische grens te Stramproy is de 24-jarige B. uit Stramp1- roy, die 's nachts per rijwiel een hoeveel heid suiker trachtte binnenl te smokkelten, door de kommiezen aangeschoten. B. werd door twee kogels getroffen, waarvan een zijn hand en de andere zijn schouder doorboorde. De bekomen verwondingen waren van dien aard, dat de 'getroffene nog 'denzelf den nacht per auto naar het Louisa- huis te Roermond moest worden] overge bracht. Het rijwiel, waarop de suiker werd vervoerd, alsmede de smokkelwaar, wer den in beslag' genomen. Een liefde «tragedie met dynamiet. Dinsdagmorgen heeft zich te Weisstein een yreeselijke l'iefdestragei- dia afgespeeld. Omstreeks half negefn wer den de bewoners van een huis in de hoofdstraat in de voorstad Weisstein (Waldenburg) door een hevige knal opge schrikt. Een mijnwerker, die reeds ge- ruimen tijd het hof maakte aan' een in hetzelfde huis wonende vrouw, had een dynamietpatroon tot ontploffing gebracht. De man werd op slag gedood en de Vrouw, die den man steeds afwees, ernstig gewond. Zij werd in' levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overge bracht. De clandestine radiozen ders op korte golf. Sedert de invoe ring van de radio-telegrafie op korte golf, heeft het particuliere en vooral onge oorloofde in werking stellen van zend stations door amateurs een dergelijken omvang aangenomen, dat men te bevoeg- der plaatse besloten heeft krachtig in te grijpen. De clandestine zenders storen het geheele officieele radioverkeer en kunnen zelfs het geheele transoceanische radioverkeer stilleggen. Vele amateurs- meestal betrekkelijk jonge personen, on derhouden zendstations op korte golf, waarvan de kosten betrekkelijjk gering zijn, meestal slechts uit liefhebberij.. Men heeft vastgesteld, dat er een groot aantal verboden zenders bestaat, welke ongeoorloofde berichten, doorgeven. Se dert eenige maanden hebben officieele personen clandestiene zenders in het oog gehouden. Door een vernuftig systeem is het gelukt 150 clandestiene zenders vast te stellen. Meestal hebben deze, daar rij niet wisten dat zij beluisterd werden, zichzelf verraden, door hun naam en adres op te geven. Er zullen de noodige maatregelen tegen hen worden genomen. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn ver oordeeld wegens overtreding: In do gemeente Goes een waar ter verkoop in voorraad hebben die niet voldoet aan de eischen gesteld krachtens de warenwet 1919, E. J. M. Goes, f50 of 50 d. h. Dieren vervoeren op pijnlijke of kwellende wfjze, C. K. Goes, vrijgesproken. Loopen over een plantsoen te Goes, J. A. v. B., Middelburg, f3 of 3 d. h. Een rijwielpad buiten noodzaak berijden dan met een rijwiel, C. v. O-., 'Krabbendijke, f10 of 10 d. h. Met een motorrijtuig rijden zonder rijbe wijs, P. Dl Nieuwdorp, een berisping. Visschen zonder vergunning van de recht hebbende, G. K. Wolphaartsdijk, een beris ping, uitlevering van het net of fl of 1 w. tuchts. Met een motorfiets zonder noodzaak linker zijde van een weg houden, J. A. Goes, £0.50 of 1 w. tuchts. Als schipper een Rijkskanaal bevarende zijn- naam niet op zijn schip hebben, A. F. Hans- weert, f 5 of 6 d. h. v Als schipper als voren geen reglementen aan boord hebben, S. B., C. G., C. L. S. Antwerpen, 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht, P. II. v. D., Kapelle, terug ouders, J. d. W. Goes f 3 of 1 w. tuchts., A. C. L. Rilland B'ath f5 of 5 d. h., A. L. Baarland fjS of 1 w. tuchts., Dronkenschap, C. d. R. Jzn, Yerseke f 10 of 10 d. h. V an Burink vrij gesproken. De rechtbank to Rotterdam heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegenhet Rot- terdamsche gemeenteraadslid G. van Burink, die terecht had gestaan ter zake, dat hij op 29 Maart door het verwekken van wan orde en het maken van gedraisch de ver gadering van den gemeenteraad heeft ge- - stoord, in die vergadering opschudding heeft verwekt, en na het door den burgemeester gegeven bevel zich niet heeft verwijderd, docb is blijven zitten, zelfs nadat de voorzitter de vergadering had geschorst. Het O. M. had verdachte's veroordeeling geëischt tot f0.50 boete subs. 1 d. h. De rechtbank achtte niet bewezen, dat ver dachte de raadsvergadering opzettelijk door gedruisch heeft gestoord en sprak hem daar van vrij. Voorts overwoog de rechtbank dat verdachte tijdens de stemming over het voor stel tot uitzetting wel de orde heeft ver stoord, maar dat de raad niet bevoegd was een besluit te nemen tot uitzetting van een lid, langer dan voor *den duur der bijeen komst, terwijl in dit raadsbesluit gesproken wordt van den duur van één dag, dat de voorzitter wel was ambtenaar en in die hoe danigheid verdachte kon gelasten zich te ver wijderen, dat verdachte echter niet vervolg baar is door aan dat bevel geen gevolg te hebben gegeven doordat dit bevel niet steunde op een wettig raadsbesluit. De rechtbank sprak verdachte vrij van het hem ten laste gelegde eerste feit, en ont sloeg hem van rechtsvervolging voor wat be treft het tweede feit. Een scfoilderijenveiling1, die meer dan 2 miljoen opbracht. Gisteren is onder overgroote belangstelling uit alle deelen van Europa te Amsterdam een 70-tal schilderijen geveild. Nummer één (een schilderij van Pieter Aartz, voorstellende een lezenden monnik) .bracht f 1100 op. Een schilderij van Bre- kelenkom bracht tien duizend gulden op, „De Melkverkoopster" van Cornelis Dusart f 11.000. Het „Gezicht op Delft" door Jan van der Heyde werd voor f 108.000 verkocht. Een schilderij door Meindert Hobbema, voor stellende een gehucht ging voor drie hon derd zestig duizend gulden. Een „Hollandsch Binnenhuisje", door Pie ter de Hoogh werd verkocht voor f 40.000. Een gejuich brak los toen bekend werd, dat dit innig, echt Hollandsch werk was aan gekocht door de Maatschappij- Rembrandt. Ook de kunsthandel Wisselingh kocht ver schillende werken aan voor Nederlandsche rekening, o.a. „De muziekles", door Frans van Mieris voor f36000, „Landelijke Idylle" door Paulus Potter voor f 78000, een „Sneeuwlandschap" door Jacob v. Ruisdael voor f37000, de. „Maria terk te Utrecht" door Pieter Saanredam, welke niet minder dan £61000 opbracht, „Het Strand te Zand- voort" door Adriaan van de Velde voor f 62000 en nog enkele andere. Do spanning steeg ten top toen „De brief" door Gerard Terborgh verkocht werd voor f290.000. De k >op"i' bleek tc z'.ju Sir henry Deterding, die het schillerj geschon ken heeft aan het Mauritshuis te 's-Gra- venhage. Het prachtige „Oestereetstertje" van Jan Steen ging weg voor f 190 0J0, „Die visch- bank" doof Adriaan van Ostade bracht f 47000 op, enz. De totale opbrengst van deze veiling be liep meer dan twee millioen gulden. De Ziekenhuiskwestie te Vlissing'en. Burg .en Weth. deel'en den gemeente raad mede, dat thans officieel bericht is ingekomen van het bestuur der Vereeni- ging tot Stichting van een Pïotestantsch Ziekenhuis „Bethesda", dat het een gift van f250.000 heeft ontvangen en het nu binnenkort zal overgaan tot het maken van plannen en tot den bouw van een ziekenhuis. B. en W. teebenen hieaMJ aan, dat de meerderheid van hun college als nr 1 van de wenschen, die ten spoedigste moeiten worden uitgevoerd had geplaatst den b'ouw van een nieuw gemeentelijk zieken huis. Door bovenstaande mededeeling is echter een giroote verandering in den toe stand gekomen, omdat zij meenen, dat voor drie volledig geoutilleerde ziekenhui zen daarbij dan ook bedoeld het R. K. St. Josep-h-ziekanliuis geen plaats is te Vhssingen. De meerderheid blijft intus- schen van meenin'g, dat de zorg; voor de zieken een zeer belangrijke overheidstaak is en zal nu nader overwegen wat ten de zen te doen staat, Waar gedacht was dat bij de behande ling van de beg rooting 1929 op 23 October a.s. ook de zaak van het n'ieuwe gemeen telijke ziekenhuis zou kunnen worden be sproken, meenen B. en W. dat men thans eerst de plannen van Bethesda dient af te wachten en adviseeren zij tot dan de discussies over dit vraagstuk op te schorten. De collecte, 16 0'ct. te Middelburg- gehouden, voor de bekenide vereen, voor Bijbelverspreiding te Amsterdam, heeft op gebracht f 116.62. VLISSINGEN.Op het algemeen kerk hof alhier heeft heden op het R.K. ge deelte de ter aarde bestelling plaats ge had van het stoffelijk overschot van wij len mej. Palmkoeck, het slachtoffer van de auto-aanrijding op Vrijdagavond op den Nieuwen Vl-issingschen weg. Nadat in de R. K. Kerk aan den Stee- nenbeer een rouwdienst was gehouden, kwam de stoet te ongeveer kwart voor tien op het kerkhof aan. De kist was ge dekt door verschillende kransen en bloem stukken, w.o. behalve van de familie ook van den heer en mevrouw Petersen, firma Gravestein, hjf wie de overledene in be trekking was en van het personeel aan deze zaak verbonden. Ook de be.stuurder van de auto, waarmede het ongeluk voor viel, de heer Lammers van Buuren, had een bloemstuk gezonden. Behalve de familieleden, vrienden en buren van de overledene, waren meer dere belangstellenden, op het graf ver- eenigd, toen de geestelijke de ceremoniën verrichtte. Een neef van de familie, de heer Brandhorst uit Den Haag, sprax woorden van troost. Beëediging. Ter burgerlijke zit ting der arrondissements-rechtbank te Mid delburg van heden werd dhr mr H. C. Itt- mann, notaris te Middelburg, beëedigd als advocaat. Diefstal. Een dezer dagen kwam de hotelhoudster de M. te Philippine toit de minder aangename ontdekking, dat uit een geldkistje hetwelk stond in de kast harer slaapkamer een geldsbedrag van f 100 was -ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. DEN HAAG. Op 64-jarigen leeftijd is alhier overleden Mr O. W. Sipkes. ARNHEM. Hier ter stede doen zich mo menteel tal van roodvonkgevallen vo-or. Gisteren is aan het Roermondpl-ein een school als tijdelijk ziekenhuis ingericht. Een patiënt i3 overleden. Van de 42 rood vonklijders zijn er 8 patiënten boven de 18 jaar. AMSTERDAM. Bij het Marinevliegkamp te Schellingwoude zijn twee vliegtuigen uit het vliegkamp „De Mok" in botsing gekomen. De W. 60, die wegens den mist laag moest vliegen kwam in aan raking met de W 58, die daar even tevoren was gedaald. Beide vliegtuigen werden beschadigd. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet v-o-or. H©v|ge brand. Uit Venray wordt gemeld, dat in 't ge hucht Veulen een' boerderij is afgebrand waarbij de 25-jarige dochter Van den' be woner in de vlammen is omgekomen!. Na dere bijzonderheden' ontbreken. ZAANDAM. In de kas der Gem. licht* bedrijven is een tekort ontdekt van- onge veer f8000. In verband hiermede heb ben B. en W- den ambtenaar die met het beheer der gelden was belast wegens verduistering .ontslagen. AMSTERDAM. Bij de gisteren' gehouden veiling van de co-llectio Six werd een ets, van Rembrandt: Burgemeester Six, Verkocht voor f90.000. Dat is de hoog ste prijs, die ooit Voor een ets is betaald. PARIJS. In de Anti-Atlasb-ergen in het No-orden van Afrika, heeft een hevige storm gewoed'. Er is groote schade aan gericht. Vele dorpen werden verwoest. Het aantal slachtoffers kan nog niet wor den vastgesteld, daar het land voorname lijk door nomaden bewoond wordt. LONDEN. Volgens een t-l.'gram uit Melbourne hebben de havens rb riders be sloten den arbeid te hervatte LONDEN. Uit Athene wordt gemeld, dat de Grieksche regeering besloten beeft amnestie te verleenen aan alle sinds 1925 wegens politieke misdrijven veroordeel den. WW—11 TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting' tot den avond van 18 October: Zwakke tot matige wellicht tijdelijk krachtige Zuidelijke tot Westelijke 'wind. Zwaar bewolkt tot betrokken. Waarschijn lijk eenige regenbuien. Aanvankelijk iets zachter. Stand van hedenmiddag 2 uur: Licht op voor fietsers: Donderdag 5.35 uur. Wisselkoersen. Amsterdam, 17 Oct. 2.30 uur. Berlijn 59.3859.40. Brussel 34.6734.69. Parijs 9.749.75. Londen 12.093/8—1,2.091/2. New-York 2.49s/82.40r/3. Morgen hopen wij 'het slot van het Raadsverslag van Koudekerke te plaatsen. MIDDELBURG. Bevallen: F. A. Noor- land, geh. de Tro-jj-e, z.; W'. van Slu-ijs, geb. Barentsen, z.; IC. van den Berge, Jansen van Rosendaal, z. Overleden: P. A. P. Palmkoeck, 18 jr, ongek. d. GOES. Gehuwd: Jacobus van Wijk, 24 j. en Pleuntje do Bruijne, 23 j. Geboren: Elisabeth Hendrika Catha- rina, d. v. F. A. Aarts en C. L. F. Hoste. Overleden: Engel Cornelis K-ole, 19 j. Programma van Donderdag 18 Oct. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 ,M.) 12.301.45 Concert. Mevr. I. MulderBelser, alt mezzo; M. E. A. v. Oppen, bas; F. Uyttenboogaard, orgel cn piano. 5.50 7 Concert. Het Clir. Radio-orkest o.l.v. Jan Pouwels. 77.30 Boekhoudles. 8 Con cert in de Noorderkerk te Rotterdam, tor gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Prov. Com. voor Zuid-Holland van de Nod,. Herv. Gem. Sprekers: Dr J. Th. do Visser; Ds A. Kooten; Ds M. H. Kuperie; F., Stok; A. Broen. Het Rotterdamsch Bondskoor. Di recteur A. H. Fagel. HILVERSUM, 1071 M. 12.30-2 Lunchmu- ziek. 5.307.15 Concert. 66.30 Pia5 noconcert. 7.15-7.45 Engelsche .les. 8.15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. DAVENTRY, 1600 M. 11.20 Gramofoonmu- ziek. 12.20 Concert. - 1.202.20 Gramo- foonmuziek. 3.10 Muziek. 4.20 Con cert. 6.55 Muziek. 7.05 Schubert's piano sonaten. - 7.35 Muziek. 8.05 Concert. 10.35 Koorzang. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Symphonio- concert. 8.5011.20 „Lo Procés de Dhn- ton", radio-tooneel. LANGENBERG, 469 M. 11.30 MèChaniécho muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.05 5.50 Orkestconcert. 7.20 Concert. "Wer ken van beroemde komponisten. H. Flokr, piano. West-Duitsche Vokaalkwartèt. KöNIGSWUSTERHAUSEN, 1250 M. (Zee- sen). 4.205.20 Orkestconcert. 7.20 Con cert. Marg. Hruby en Helm. Krauss. 8.20 M. Lewandowski, bariton. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Trioconcert. 6.50 Orkestconcert. 7.20 Gramofoonmu- ziek. 8.35 Orkestconcert. Stoomvaart Mij. Nederland. MANOERAN, 16 v. Batavia n. Amsterdam. PRINSES JULIANA, uitr., pass. 15 Gibraltar. SOEMBA, uitr., 14 (4.45 n.m.) 45 mijl v. Niton. Kon. Ned. Stoomboot Mij. VAN RENSSELAER, thuisr., 15 te Havre, vertrok 16 nam. 2 n. n. Amst. ULYSSES 25 v. Curasao te Galveston. Rotterdamsche Lloyd. DJAMBI, 16 v. Batavia te Soerabaja. KEDOE, thuisr., p. 15 Rantellaria.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3