S.WIENER&Co. MANTELS EN COSTUMES BONTMANTELS Kerknieuws. Onderwijs. Rechtzaken Telegrammen. Financieële Berichten. Burgerlijke Stand Marktberichten. Advertentiën. Woensdagmiddag 17 October, Ds. A. DE BLOIS. ■I Ongeëvenaarde Constructie Zuivere Afwerking E Artistieke du Eenvoud In de .«^JAARSMA Modellen Geëmailleerde Insluithaarden f 50. Alleen bij Fa. DE MUNCK, Langeviele K 219, Middelburg. MIDDELBURG berichten de ontvangst van een mooie sorteering ZIE ETALAGES ALLE PRIJZEN H.H. Landbouwers. Prima kwaliteit versch Rundvleesch vanaf f 1.20 per K.G. Aanbevelend, Vleeschhouwerij E.VAN OSS, Vlasmarkt, Tel. 179, Middelburg. In de vergadering van Oct. 1925 vroeg dhr Contant of er geen mogelijkheid was de uitgaven voor het aecretariepersoneej te verminderen. De toenmalige voorzitter zeide aan den ambtenaar den raad gegeven te hebben naar een andere plaat's te soliiciteeren. Oct. 1926 vond dhr Contant den H.O. f 40.000 te hoog, en vroeg of de huishou ding der gemeente wel in overeenstem ming is met de draagkracht der bevolking wil een commissie benoemen om te on derzoeken waarin kan bezuinigd worden. Men weet wat daarvan terecht geko men is. In de vergadering van Juni 1926 was bericht ingekomen, dat het maximum salaris van den gemeente-ontvanger was vastgesteld op een bedrag van f 1460. Ook toen is door de fractie van Gemeente belang sterk geprotesteerd. In die ver gadering is besloten het gevoelen van den raad bij Ged. Staten kenbaar te maken. Of dit ooit gebeurd is, heeft Spr. niet kunnen opdiepen. Zie, op gro-nd van deze uitspraken vlei den we ons, dat n u wel een begrooting zou zijn gemaakt waarin meer de bezui niging naar voren kwam. Tot onzen spijt is in deze begrooting nog zeer weinig van bezuiniging te merken. Wel zijn we erkentelijk voor het voorstel om het sa laris van twee ambtenaren te verlagen, maar dat is ook het eenige lichtpunt. Wij vragen ons echter af is het niet wat al te pijnlijk voor die twee gedupeerden als we verder van geen verlaging meer vernemen, maar wel van verhooging? Bovendien, als we het loon van onze werklieden gaan verkorten en we leven dan zelf in weelde, is dat geen te scherpe tegenstelling Toen de A.R. bij. de behandeling der be grooting 1S28 de vrees uitspraken, dat 't heffingspercentage noodzakelijk zou moe ten verhoogd worden heeft men even gelachen. Later moest er toe worden be sluiten 1 Als deze begrooting wordt aangenomen zal er in de naaste toekomst geen sprake van zijn, dat de lasten zullen worden verlicht. En dat is toch noodzakelijk. De middenstanders en kleine renteniers zullen niet de voorkeur geven om te wonen in een gemeente waar men meer dan f 5 van de f 100 inkomen aan lasten moet betalen en dan nog niet eens 'in het bezit is van electriciteit of waterlei ding. Dian geeft men de voorkeur Aan St. Laurens of Oostkapelle of het kan hen niet schelen of ze in een stad als Middelburg of Vlissingen wonen. En dit zoovel mogelijk te voorkomen is toch onze dure roeping. Dhr Contant (Gem belang) b1 ijkt ern stig Ontstemd en zegt met verheffing van stem: Wanneer ik van zoetekoek was geweest dan zou ik in mekaar gedrukt zijn. Dhr Sanderse als S.D.A.P. heeft het er schappelijk af gebracht. Wij bezitten in de salarissen der ambtenaren een ab normaliteit tegenover andere gemeenten. Het voorstel tot, verlaging wil een nor malen toestand scheppen. Een persoon lijk karakter is uitgesloten. De Rijke heeft Sanderse overtroffen in brutaliteit. Ik roep de A. R. toe: gij hebt uw plicht verzaakt, gij A. "R. bedoelt om iemand die op het hoekje zit van den stoel af te duwen. Dat wij vo.jV hoogere uitgaven staan, kan niet anders. Wel terdege is er een besluit genomen inzake de binnenwegen en er wordt zoo veel mogelijk aan gewerkt. Men moet waar zijn. Alleen waarheid is hier noodig en geen brutale aanvallen. Dhr de Rijke antwoordt: wij hebben ons beklaagd over den tragen gang van zaken. De meerderheid van den Raad heeft besloten, uit te stellen. Op voorstel 1 van B. en W. is besloten de zaaK aan te houden. Wij hebben dit ontraden, om dat in de zaak binnenwegen geen njeuwe gezichtspunten waren te verwachten. Speciaal aan u, mijnbeer Contant, wil ik zeggen, dat men de waarheid van de door mij genoemde feiten in de notulen kan vinden. Die zullen u getuigen, dat het juist is, wat ik heb oeweerd en er geen brutaliteit door mij is begaan. De voorz. deelt mede, dat er plan nen in den maak zijn, om 'tZand van waterleiding te voorzien, waarom hij voor stelt de begrooting met f 1050 te verhoo- gen. Aldus besloten. Alsnu gaat men over in geheime zitting. (Slot volgt.) Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Maarn-Maarsbergen, G. Verdoes Rleyn te Dordrecht. Te Amster dam (vac.-J. Buenk) G. J. Schweitzer te Workum. Bedankt voor Rotterdam (Charlods), M. G. Gerritsen te Amersfoort. Geref. Kerken. Beroepen te Mildam, E. N. v. d. Loo, cand. te Zwagérveen. Te Leens, W. J. Smidt te Dwingeloo. Te Wormer, N, Streefkerk, cand. te Amsterdam. Te Stads- kanaal-Pekelderweg, J. Snoey, cand. te Tinte. Aangenomen naar Sellingen, J. Dijk, cand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Stadskanaal en Oosthem, J. Dijk, cand. te 's-Gravenhage. Voor Kampen, H. Hummelen te Zutphen. Ohr. Geref. Kerk. Bedankt voor Hillegom, P. Zwïers te Papendrecht. Herst. Ev. Luth. Gem. Beroepen te Den Helder, G. Riemens te i Harlingen. Ds I. Ph. F. v. d. Plassche, Ned. Herv. Pred. te 's-Heer Abtskerke, die Zondag zijne 40-jarige ambtsbediening herdacht. Oud. Geref. Gem. Aangenomen naar Dordrecht, M. Over- duin te Utrecht. Remonstrantsche Broederschap. Aangenomen naar Gouda, H. Cramer te Zwammerdam. DsJ. P. vanMelle, predikant der Ned. Hervormde Gemeente te Kralingen, moet in verband met zijn gezondheidstoe stand op nadrukkelijk medisch advies zijn arbeid voorloopig wat laten rusten. Hij mag alleen huisbezoek doen. Emeritaat. Ds A. Bazuin, Ned. Herv. Pred. te Vledder, heeft om gezond heidsredenen tegen 1 Nov. a.s. eervol eme ritaat gevraagd. Ds J. L. Klomp, Ned. Herv. pred. te Capelle a. d. IJssel (voorheen te Scho- re) heeft Zondag wegens vertrek naar Waardenburg afscheid genomen van zijne gemeente, met een predikatie over Handel. 20: 26. Ds A. C. Vreugdenhil, overge komen van Gramsbergen, werd Zondag morgen te Oud-Vossemeer bevestigd door Ds M. Vreugdenhil te Meliskerke met een predikatie over Coll. 128. Des middags deed de nieuwe leeraar zijn intrede met als tekst 1 Timoth. 1:111. Aan het einde van den dienst werd Ds V. toegesproken door Ds Le Cointre van Bergen op Zoom namens de classis; door Dr Veltenaar van T'holen en den heer de Vries van Poortvliet namens de 'genabuurde kerken; door dhr G. Eindhout namens den ker- keraad en gemeente, en door den heer Z. B. Goedhart als hoofd der School met den Bijbel. Bij beide diensten waren zeer veel belangstellenden aanwezig. Ontslag gehandhaafd. De Commissie van Beroep van Christelijk Volksonderwijs, heeft beslissing genomen inzake het ontslag van dm heer N. J. Coennet, hoofd der Ned. Herv. school te Gendringen. Het ontslag is in den vorm waarin het gegeven is, n.l. met 3 maan den, vernietigd, omdat de aanstellings akte spreekt van onmiddellijk ontslag of ontslag met 6 maanden 'en de termijn van 3 maanden niet wordt genoeimd. Had het schoolbestuur terstond of met een termijn van 6 maanden ontslagen, dan; acht de commissie het ontslag gerecht vaardigd. Het schoolbestuur overweegt thans onmiddellijk ontslag. Te veel onderwijzers. Voor de betrekking van onderwijzer aan de Christelijke school te Oudega (W.) hebben zich meer dan 100 sollicitanten aange meld. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 16 Oct. 1928. De volgende personen waren 'gedag vaard: P. B., 39 jaar, molenaar, Hengstdijk, wegens beleediging. Eisch en uitspraak: f 10 of 10 dagen. J. W. E. van R., huisvr. J. V., zonder beroep te Vlissingen, wegens beleediging van Carolina de Vlieger. Eisch en uit spraak: f 10 of 10 dagen. G. H. de G., 22 jaar, arbeider te Zierik- zee, wegens beleediging van Suzanna den Herder. Eisch en uitspraak: f 10 of 10 d. B. M. D., 28 jaar, zonder beroep te Hulst, wegens beleediging. Eisch: f10 of 10 d. Uitspraak: f 5 of 5 dagen. C. V., 32 jaar, arbeider Westdorpe, we gens beleediging. Eisch: f 20 of 20 dagen. Uitspraak: f 10 of 10 dagen. J. I. B., 19 jaar, landbouwer te Groede, wegens mishandeling van J. M. J. Dees. Eisch en uitspraak: f 20 of 20 dagen. P. A. W., 55 jaar, machinist te Osse- nisse, wegens mishandeling van Jacobus Warrens. Eisch: f40 of 40 d. Uitspraak: f 25 of 25 dagen. G. de R., 39 jaar, venter, Koewacht, wegens mishandeling van zijn echtgenoote. Eisch en uitspraak: 1 maand gev. M. J. de S., huisvr. E. de C., 45 jaar, zonder beroep te Koewacht, wegens mis handeling van Louisa de Block. Eisch: f 10 of 10 dagen. Uitspraak: f 5 of 5 dagen. J. M., 44 jaar, koopman te Schore, we gens mishandeling van Cornells Blaauw- kamer te Schore op 10 Aug. 192d. Eisch en uitspraak: f 10 of 10 dagen. M. B., 25 jaar, landbouwersknecht te Sas van Gent, wegens het niet voldoen aan de vordering van de politie om van zijn rijwiel af te stappen toen hij daarmede zonder licht reed. Eisch en uitspraak: f20 of 20 dagen. J. H., 30 jaar, arbeider, Westkapelle, wegens verzet tegen den wachtmeester de Zeeuw, toen deze hem beetpakte om hem over te brengen naar de marechaussee kazerne. Eisch en uitspraak: f 15 of 15 d. A. G. W., 60 jaar, slager, zonder vaste woonplaats, gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, wegens landloo- perij. Eisch: 3 d. hecht, -f- 3 jr. R.W.I. Uitspraak: 3 d. hecht, -f- 1M j. R.W.I. 'Door de Belgische Regeering is de uitlevering verzocht van F. H. P. P., 36 ja^r, matroos, wonende te Brooklyn, gede tineerd te Middelburg, verdacht van dief stal van een zeiljacht uit de haven van Antwerpen op 6 September 1928. Door den onderzoeksrechter te Antwerpen was een bevel van aanhouding tegen den verdachte uitgevaardigd. De „Graf Zeppelin". NEW YORK. Het luchtschip „Graf Zepi- pelin" dat reeds gedeeltelijk in de ha! geborgen was, werd later weer naar buiten gebracht, daar 'tdoor de duisternis niet mogelijk was het geheele gevaarte onder dak te brengen. Het luchtschip zal van daag in de hal' worden geplaatst. Nader wordt nog geseind dat het gelukt is de „Graf Zepffelin" veilig onder dak te brengen- BERLIJN. De Directeur-Generaal van de Duitsche Bij'ksspoorwegMij. heeft aan den cipmmandant en de bemanning van .het luchtschip een telegram1 vani gelukwensch gezonden,. LONDEN. Volgens berichten in ver schillende Maden bestaat er weinig kans dat de verkiezingen in Juni van het vol gend' jaar gehouden 'kunnen' worden. In verband met verschillende moeilijkheden wordt het wenschel'ijk geacht, dat de ver kiezingen niet voor September 1929 zullen plaats hebben. LONDEN. In tegenstelling met de aan vankelijke verwachtingen wordt het in be voegde .kringen waarschijnlijk geacht dalt de Duitsche regeering heeft afgezien van haar voornemen' om inzake de ontrui ming van het Rijnland een nota aan de geallieerde mogendheden te zenden. In ieder geval schijnt het vast te staan.' dat voor de presidentsverkiezingen geen nota aan Amerika zail worden' gezonden. WARSCHAU. De al'gemeene staking te Lodz heeft zich naar verschillende plaat sen in den omtrek uitgebreid. Sommige steden schijnen uitgestorven. Het auto- en tramverkeer staat geheel' stil. Ook de barbiers hebben het werk neergelegd. Een moordaanslag. UTRECHT. Maandagavond te ongeveer half 9 heeft in een der zijstraten van de Ringlaan een moordaanslag plaats ge had. Beeds geruimen tijd had de 21-jarige v. A. omgang gehad met de 16-jarige M. Het meisje had aan deze verhouding een einde gemaakt,1 maar y. M. bleef haar met zijn bezoeken lastig vallen. Toen hij gisteravond met het meisje opliep trok hij plotseling een revolver en loste een schot, dat langs haar borst afstuitte. Dadelijk daarop joeg hij zichzelf een kogel door het hoofd en zakte zwaar gewond ineen. Hij werd onmiddellijk naar een der Rijksklinieken overgebracht' waar hij enkele oogeftblikken later overleed. Bij onderzoek bleek het meisje slechts een schampschot te hebben gekregen. De HN A F D te Rangoon. RANGOON. Het vierde postvliegtuig de HN A F D dat gisteren hier aankwam, is hedenmorgen, toen het startte voor de reis naar Sengora, ernstig beschadigd.' Nader wordt hieromtrent nog gemeld, dat het vliegtuig bij het vertrek, toen' het met vol gas voor het vertrek over. het vliegveld reed met het linkerwiel isn een kuil onder 3e oppervlakte geraakte waardoor het 80 gr. omdraaide. Het gtevolg was, dat het wiel afbrak en dat de .linkervleugel, die den grond Taakte, zwaar beschadigd werd. Een onderzoek toonde aan, dat zich onder het oppervlak zwakke plekken in het terrein bevonden, in een waarvan het vliegtuig ongelukkigerwijze terecht kwam. De Directie van de K. L. M. beeft last gegeven, dat de post terstond naar Singapore moet worden doorgezonden. Getracht moet worden het vliegtuig zoo spoedig! mogelijk naar Bandoeng over te brengen. Later werd nog bevestigd dat bet on geval uitsluitend aan den ongelukkigen toestand van bet terrein is te wijten. HEDEL. Hedenmorgen is hier een ern stige brand uitgebroken. In korten tijd werden 3 buizen in die asch gelegd. Een groote partij hooi Is verbrand. Verzeke ring dekt de schade. MEPPEL. De nieuwe buitenhaven, die voor heel deze omgeving een belangrijke verbetering brengt is hedenmiddag dooir burgemeester Knoppers geopend. PARIJS. De Fransche regeering heeft de uitlevering van de drié Spaansche officieren, die bij een aanslag op het directorium betrokken zouden zijn, ge weigerd- TELEGRAFISCH WEER3ERICHI Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuid- Westelijke wind. Nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen. Iets zachter. Stand van hedenmiddag 2 uur: Licht ep voor fietsers; Woensdag 5 u. 36 Wisselkoersen. Amsterdam, 16 Oct., 1.30 u. Berlijn 59.3859.40. Brussel 34.67—34.69. Parijs 9.749.75. Londen 12.097/812.10Vs- New-York 2.49s/8—2.49i/2. •GOES. Geboren: Gerrit Thomas, z. v. Hubrecht Joosse en Heiltje Jacoba van der Hell; Susanna, d. v. Gornelis Dronkers en Elisabeth. Gunst. Van 115 October. KOUDEKERKE. Ondertrouwd: C, Stroo, 22 j. jm. en E. Diorleijn, 22 j. jd.J. Bop- pe, 18 j. jm. en W. Corbijn, 19 j. jd. Gehuwd: W. Meliefste, 30 j. jm. en N. Meijers, 23 j. jd.; M. H. Dekker, 24 j. jm. en N. de Lange, 25 j. jd. Bevallen: J. Reijnierse, geb. Sanderse, z.; K. S, Kasse, geb. den Baars, d.; E. de Visser, geb. de Visser, d.; G. Hol- lebrandse, geb. Barents en, z. Overleden: N. .van Trigt, 67 j>., ge huwd met G. H. Toebes; M. A. Marijs, 16 j. jd. GOES, 16 Oct. Graanmarkt. Nieu we Tarwe f 11f 11.75, Goudgerst f 11.50 —f 11.75; Haver f 10.50f 11, Kookerw- ten f20f21.50, Kroonerwten f20 f 21,50, Schokkers f 20f 21, Bruine Boo- nen f 40f 43, Maanzaad f 36f 39. Aanvoer klein; handel slap. Boter per K.G. f 2.10, middenprijs per halve K.G. f 1.05, winkelprijs f 1.15. Eie ren per 100 stuks f 8, middenprijs per 25 stuks f 2, winkelprijs 9 cent. Fabrieksboter verkocht f 1.15. Eendeneiren 8 cent, poelje-eieren 5 cent. V. P. N. Aanvoer 8306 eieren. Prijs per 100 stuks f 8.40. VLISSINGEN, 15 Oct. Aardappelen 52 54 cent per 10 K.G.; Uien 57,5, Spi nazie 1417, Koolraap 1,5, Spruiten 22 26, Postelein 45, Princessen 3540, Wagenaars 2630; SnijbooDen 1228, Bruine boon.n 36, Hertogin Rna 18, Le- moenappel 20, Zwijndrechtscbs Wijnpeer 10, Bonne Louise 1617, Beurr Hardy 15 29, Bismarck 23, Hondsmuil 21. Goud- reinet 2732, Nouveau Poiteau 7, Klei- peren 47, Beurré Diel 15, Gieser Wil deman 11, Beurré Arenberg 14, W. Du- chesse 911, Jacq. Lebel 22, Maagde peren 1719, Tomaten 37, Blauwe Druiven 5760, Beurré Glairgeau 17, Ma rie Louise 1619, Mispels 10, Zure Belle fleur 1923, Calabas de Tongaart 24; Doyenné d'Hiver 23, Turnzoet 20, Soldat Laboureur 1516, Bramen 1921, War- ners'king 21, Grauwzoet 20 cent, alles per K.G.; Boerekool 2, Roodekool 48, Witte- kool 59,5, Savoije kool 57,5, Bloem kool 1022 cent, alles per stuk; Selderie 2,53, Prei 68, Peeën 5,56,5, Kroten 5—6, Ramanas 1,5—2, Rapen 24,5 cent, alles per bos; Andijvie 30—102, Veldsla 1819, Sla 19 cent, alles per kist; Augurken 2428 cent per 100; Chrysan ten 32 cent per pot. Heden overleed zacht en kalm tot onze diepe droefheid in den ouderdom van 48 jaar, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, Zoon, Broeder, Zwager en Oom, dhr. A. LUITW1ELER. Uit aller naam, Wed. A. LUITWIELER— MEIJER. Serooskerke, 15 Oct. 1928, 2 uur, hoopt voor de Geref. Gemeente te Oostkapelle op te treden: Ruim voorradig: Rund-, Varkens- en Schapenvleesch. Zw, Bladreuzel 90 ct., versche Varkenskoppen 50 ct. p. Kilo. J. J. MINK, Vlasmarkt. Middelburg. Hm® Heden overleed onze geliefde Man en der kinderen zorg dragende Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, de Heer JACOB STEVENSE, in den ouderdom van 70 jaar en bijna 10 maanden. Uit aller naam, WED. J. STEVENSE- BURGER en Kinderen, Vlake, 15 October 1928. Hiermede betuigen wij onzen op rechten dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, den heer M, OELE. Namens de Familie OELE. Heinkenszand, 16 October 1928.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3