No. 14 Dinsdag 16 October 1928 43e Jaargang BIKSE& Go's BANK-GOES EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3, Losse nummersf 0. Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. e» Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. V Parlementaire Kabinetten. In het „Vaderland" geeft de bekende journalist D. Hans een verslag van een vraaggesprek dat hij had met Minister de Geer. Daarbij kwam ook ter sprake het vraag stuk van de parlementaire Kabinetten. „Bent u, zoo vroeg de heer Hans, niet van oordeel, dat we, gezien de parlemen taire en politieke verhoudingen, de theo rie en de mogelijkheid van parlementaire kabinetten voor de naaste toekomst zul len moeten prijsgeven?" „Dit zou te betreuren zij'n," antwoord de de minister. „Wel ligt er een bedenking1 in parlementaire kabinetten, zooals die zich nu en dan hebben voorgedaan. Want parlementaire kabinetten en plarlement'.Ue kabinetten zijn twee. Indien een parlemen tair kabinet, optredend, zich vóóraf giant verzekeren van den steun van verschil lende fracties op een bepaald program, in dier voege dat er naar gestreefd yrordt om reeds dadelijk bij het optreden de medewerking van een meerderheid voor al die punten in z'n zak te hebben, dan is dit feitelijk eon ontaarding van het parle mentaire kabinet. Zoodoende toch wordt feitelijk reeds over belangrijke punten van staatsbelang beslist, voordat het publie ke licht er over geschenen heeft en vóór het parlementaire debat heeft plaats ge vonden. Maat zulk een methode is niet. een essentieel bestanddeel van het werke lijke parlementaire kabinet. Niet steeds gebeurde het zóó. Toen b.v. om eens vèr terug te grijpen in '88 het kabinet- Mackay optrad, en ook menigmaal later, heeft de formateur zich niet te voren vergewist, of hij een meerderheid voor al zijn program-Punten had." „Dus u wilt „Kjjk eens men oordeel'e: de stembus heeft uitgewezen, dat de rechterzijde of de linkerzijde een meerderheid heeft, wel nu, dan meenen wij te kunnen optreden steunende op een. meerderheid, waarvan wjj weten dat zij' in hoofdlijnen in onzen geest denkt, en kennende haar program- unten, waarmede wij acooord gaan* In at verhouwen en in die wetenschap tre den wij op, zonder van tevoren óns van de medewerking omtrent speciale punten te verzekeren. Dit standpunt, deze me thode leidt tot het zuivere parlementaire kabinet. Een kabinet moet en mag niet zijn de mandataris van eenige fracties, wier' wil het moet uitvoeren. Daarom be hoort een parlementair kabinet op te tre den in vertrouwen op de meerderheid waarop het steunt en met wier beginselen het accoord gaat, en zonder te voren die meerderheid aan een gedetailleerd pro gram te hebben gebonden. Tk geef toe, dat deze methode er toe leidt om met iets minder zekerheid in zee te gaan, maar zjj is correcter." Indien de hier verkondigde theorie juist is, dan is het niet precies duide lijk, waarom het Kabinet-de Geer zich als een intermezzo-kabinet heeft aange diend. Immers de stembus had in 1925 uit gewezen dat de rechterzijde de meerder heid had. En nu was er in November van dat jaar wel verschil van meeningi openbaar ge worden over een concreet punt, maar ondanks dat, kon. toch wanneer opnieuw een rechtsch kabinet werd .gevormd, wel worden aangenomen, dat de meerderheid der Kamer in hoofdlijnen in zijn geest dacht. Ditzelfde geldt tot op zekere hoogte ook van het tegenwoordige kabinet, als we letten niet op de beperking die het zich zelf heeft opgelegd, maar opl de richting waartoe de meerderheid der ministers be hoort. Hieruit zou volgen, dat wanneer dit Kabinet het intermezzo-cachet wegdeed, we een bij uitstek parlementair Kabinet zouden hebben. Dat we nu eigenlijk zou den hebben een zuiver parlementair Kabinet, terwijl vroegere ministeries de „ontaarding van het parlementaire Ka binet" zouden demonstreeren. De argumenten die Minister de Geer voor zijn opinie aanvoert, komen ons echter niet steekhoudend voor. Dat zou wel het geval' zijn, wanneer een Kabinet zich verlaagt tot de manda taris van verschillende fracties, wier wil het moet uitvoeren. Op die wijze worden de grenzen1 tus- schen Regeering enj Volksvertegenwoordi ging uitgewischt. Maar dat is toch nog heel' iets &n- -ders dan wannieeir een Kabinet eern pro gram opstelt en zich wat de hoofdzaken betreft, de medewerking van eenige frac ties verzekerd. Ook al bestaat er, wat de hoofdzaken betreft, ook omtrent speciale punten, over eenstemming, dan blijft er toch, de ge schiedenis heeft het geleerd, ruimte voor vruchtbaar parlementair overleg. Gaat men daarentegen op goed geluk in zee, dan staan allerlei ongelukken te vreezen, met het gevolg dat het parle mentaire stelsel zooal niet wordt ver moord, dan toch in bedenkelijke mate ont wricht. Het spoorwegongeluk In Engeland. Uit nadere berichten blijkt de toedracht van het ontzettende spoorwegongeluk bij Gharfield deze geweest te zijn: De exprestrein, die om 10 uur van Leeds naar Bristol vertrokken was, beyond zich bij dikken mist ongeveer halverwege tus- sehen Gloucester en Bristol op de hoofd lijn. Een goederentrein was op 'het punt om van die lijn een zijspoor op te rijden. Nog voor dit gebeurd was, 'hoorde men het gedender van den naderenden exprestrein. Er werden nog wanhopige pogingen ge daan om den goederentrein bijtijds weg te krijgen, meur de passagierstrein kwam onder den smallen doorgang onder een brug aan en trof de locomotief van den goederentrein mot een slag die slapende menscben in een omtrek van eenige kilo meters wekte. Hij vloog van het spoor en tegelijk op een anderen goederentrein die op de andere lijn in tegenovergestelde richting aankwam. Toen volgden er uren van verschrikking. Men hoorde vrouwen en kinderen gillen boven den sissenden stoom uit. En toen sloegen de eerste vlammen uit de waggons van den goederentrein die met benzine en olie geladen waren. Er verliep meer dan een uur vóór men den passagiers de eerste hulp kon verlee- nen. Middelerwijl droegen spoorwegbeamb ten, politie-agenten en burgers door pij nen verwezen en gewonde passagiers uit den brandenden wrakhoop weg. Zoo lang er echter nog geen water was, stonden honderden toegesnelde dorpelingen er wer keloos bij, terwijl de slachtoffers hartver scheurend om hulp riepen. Een passagier rende uit een brandend rijtuig weg, en riep toen: „Ik ben mijn bagage vergeten". Hij liep ijlings terug en men -heeft 'hem niet meer teruggezien. Een sorteerder van de post, die in den oorlog aan granaatschok geleden had, werd krankzinnig en moest razend en tierend met geweld weggebracht worden. Een passagier redde eerst zijn vrouw, door het raampje van de coupé stuk te slaan en haar naar beneden te laten zak ken, toen verleende hij zijn zuster hulp, maar deze zat beklemd tusschen hout werk. Hij werkte als een razende, terwijl de vlammen steeds dichter bij kwamen. Hij zette zijn schouder tegen een beschot om de vrouw los te krijgen, maar kneusde toen zijn schouderblad en zijn linkerarm werd daardoor onbruikbaar. De vlammen be gonnen hem te omringen en zijn zuster riep hem toe: „Red je zelf!" Zoo waren er tal van akelige tooneelen. Het aantal dooden werd 'gisteren op 14 gesteld, maar er liggen waarschijnlijk nog meer -slachtoffers onder den wrakhoop. Van de 14 slachtoffers van het spoor wegongeluk te ■Charfield bij Bristol zijn er slechts 5 herkend 'kunnen worden, de an dere lijken waren volkomen verkoold. Er zijn bovendien door familieleden nog drie aangiften gedaan van vermissing, maar ten aanzien van de zes andere personen tast de politie nog volkomen in het duis ter. Hos de boeren behandeld worden. De bekende communist Molotow gaf op een bolsjewistische vergadering de volgen de beschrijving van de wijze, waarop de boeren in Rusland gegeeseld worden, pre cies als in den tijd, toen er nog lijfeigen schap en slavernij bestaan hadden. Einde Juni werden in drie dorpen van de autonome „republiek" der Wotjaken (in het Oeralgebied) S00 boeren gegeeseld. Om 4 uur des morgens werden de boeren van het dorp Loedorwaj bij de school ge geeseld; daarna werd het werk voortgezet in de brandweer-schuur. De meeste boeren pleegden geen verzet en lieten zich gedwee ranselen. Geranseld werd op zulk een wreede wijze, dat sommige boeren dagen lang ziek in bed lagen. Men ranselde niet alleen volwassenen, maar ook jongens van 1415 jaar, kinderen dus. Het gegil van de gcmartelden, het gehuil van de vrou wen en moeders weerklonken den geheelen dag. Wie zich niet vrijwillig aanmeldde om geranseld te worden, werd met geweld naar de executie-plaats gesleept. Sommi gen probeerden zich te verdedigen, maar zij werden overmeesterd en geranseld. Waarom de boeren eigenlijk geranseld werden, weet niemand met zekerheid, ook Molotow niet. Het heet, dat de eenige schuld -der gestraften bestond daarin, dat zij de schuttingen voor hun veestallen niet in orde hadden, zoodat hun vee de akkers van de buren vertrapt 'had. Er werden echter zeer veel boeren geranseld, die bun schuttingen wel in orde hadden. Het geval is overigens in Sovjet-Rus land geen unicum. Het ranselen van boe ren door de communistische overheid komt er vaker voor. Typisch voor de tegenwoor dige Russische toestanden is, dat de sov jet-regeering de schuldigen nooit vervolgt. Ook in het geval, dat Molotow wereldkun dig had gemaakt, zijn de schuldigen onge straft gebleven." De toestand te Lodz. Te Lodz is -gisteren de algemeene staking begonnen. Niet minder dan 15 verschillen de categorieën arbeiders nemen aan de be weging deel. De telefoonbeambten besloten alleen of- ficieele verbindingen te verzorgen. Da te lefooncentrale zou door technische troepen worden bezet en bediend. Men kan zich dus eenigszins voorstel len, welk een toestand er thans te Lodz wellicht heerscht. Lang zal het, naar verwacht wordt, in- tusscheri wel niet duren, want de goed ge vulde kassen schijnen te ontbreken. Blijk baar waren de autoriteiten beducht voor botsingen enz., want de vorige week is de commandant van de stad naar Warschau ontboden om instructies te ontvangen. Reeds Zaterdag is het stadsbestuur, dat grootendeels soc. is, begonnen kostelooze maaltijden te verstrekken aan de stakers. Dezer dagen zullen groote bedragen voor dat doel worden beschikbaar gesteld. De vraag is of de beweging naar andere deelen van het land zal overslaan. De toestand is zeer ernstig. De socialistische burgemeester Ziemie- cki beeft getracht in te grijpen en daartoe compromisvoorstellen aan de vereenigin- gen van werkgevers gezonden. De in- dustrieelen bleven echter op hun weiger achtig standpunt staan en verklaarden, dat een grootere loonsverhooging dan 5 pet. onder de huidige omstandigheden niet kon worden toegestaan. Doordat ook de drukkers tot een sym pathiestaking van één dag hebben beslo ten, zijn behalve eenige Joodsche bladen geen couranten te Lodz verschenen. Een Wolfftelegram meldt nog, dat ook het hotelpersoneel en zelfs de huisportiers aan de staking deelnemen. Alleen tot de ziekenhuizen is de staking niet overge slagen. De rust werd tot dusver nergens ge stoord. Een groote menschenmenigte beweegt zich op straat. Een naspel van de Ncordpoolexpeditle. Volgens berichten uit Bergen (Noorwe gen) is er een strijd ontstaan over de vraag, wie recht heeft op het loon voor de aan het Duitsche stoomschip „Monte Cer vantes" dat gedurende een toeristenreis zware lekkage kreeg, verleende hulp. De Russische regeering beweert, dat zij als eigenaresse van den ijsbreker, recht heeft op het loon; doch anderen beweren dat de Italiaansche regeerin'g, die de hulp expeditie van dit schip bekostigde, ook de baten van het schip mag incasseeren. Eerst nu is bekend geworden, dat de Italianen alle uitrusting, zooals kolen en proviand, van den ijsbreker betaald heb ben en zelfs ook de kosten van de herstel lingen in Stavanger voor hare rekening namen, waarmede totaal 240.000 gulden gemoeid zijn geworden. De Sovjetregeering had geëischt, dat het schip onbeschadigd in Leningrad teruggeleverd moest worden en dat de verzekeringskosten voor den Ita- liaanschen Staat waren. De vaststelling van het bergloon is nu onderworpen aan de uitspraak van een scheidsgerecht, dat tegelijkertijd zal on derzoeken wie recht op het bergloon zal ■kunnen doen gelden. Naar herstel van het koninkrijk in Hongarije? Do Hongaarsche ministerpresident graaf Bethlen heeft in een redevoering ge zegd dat het oogenblik gekomen was de grondwet aan de veranderde omstandig heden aan te passen. De Hongaarsche na tie heeft het recht daarover zelfstandig te beslissen. De legitimischo kringen vatten dit zoo op, dat Bethlen een grondwet heeft uitgewerkt, waarin in de keuze van een koning wordt voorzien. De verkiezingen voor de Algemeene Raden Zondag zijn over geheel Frankrijk de verkiezingen gehouden voor de helft vein de leden der Conseils Généraux. De conservatieven verliezen vier zetels, de linksch-republikeinen 15, de republi- keinsch-socialisten (onveranderd), de ra dicalen en radicaal-socialisten drie, de communisten een. De republikeinen win nen vijf zetels, de onafh. radicalen vijf, de socialisten dertien. De verkiezingsstrijd verliep kalm behal ve op Corsica, waar een vechtpartij één dood" en vijf gewonden veroorzaakte. De Matin is van oordeel dat de verkie zingen een nieuw succes der Nationale Unie vormen, welke het land en de regee ring trouw zullen blijven. Een motor-ontploffing op een schip. Op het motorschip Kungsholm (18000 ton), op de werf van Blohm en Voss te Hamburg gebouwd, is Zaterdag bij een proeftocht in de nabijheid van Helgoland een motor ontploft. Onder de bemanning die juist aan het eten was ontstond een paniek. Van de op varenden (meest Zweden) zijn twee ge dood en tien gewond. Onder de twee doo den is een Deen en een Zweed. De won- len van de tien gekwetsten (voor het mee- rendeel Zweden) zijn ernstig. 11 Een nader bericht meldt, dat één der .tien gewonden overleden is, en do toestand van twee anderen hopeloos is. Van de an dere zeven valt nog niets ^e zeggen. Eckener centra Zeppelin. Dr Eckener, de commandant van de Graf Zeppelin, is niet altijd de enthousi aste pro-Zeppelin man geweest, zooals men hem thans over de geheele wereld kent. Integendeel. Immers in zijn vroegere levensjaren heeft dr Eckner behoord tot de „andersdenkenden", wier geloof in de toekomst van het bestuurbare luchtschip van bet Zeppelin-stelsel, lijnrecht stond tegen dat van den oud-cavalerie-officier, graaf Ferdinand von Zeppelin. Het was in de eerste jaren der proef nemingen met Zeppelin's „starre systeem" te Friedrichshafen, dat in een naburig provinciaal blad regelmatig corresponden ties uit Friedrichshafen verschenen, welke met een schuilnaam waren onderteekend, en die op Zeppelin en zijn plannen een bij tende critiek uitoefenden. „Onzin, geld wegsmijten, dwaze hersenschimmen van een cavalerist, die van techniek geen flauw begrip heeft'-'. Zoo ongeveer werd over de uitvinding van Zeppelin geschreven. De oude graaf was woedend! Wie kon de schrijver -zijn? Men speurde maanden lang, tot men er achter kwam, dat een zekere literator, dr Hugo Eckener genaamd, de schuldige was, die op deze wijze het werk van Zeppelin in de oogen der wereld belachelijk trachtte te maken. Op een zonnigen ochtend trok de „alte Graf" er op uit, ontdekte Ecke ner bezig zijn tuintje om te spitten, en riep hem over de heg toe: „Goeien morgen, ik ben Zeppelin!" „Morgen. Ik heet Eckener." „Ja dat weet ik," zoo begon nu Zeppe lin, „En ook weet ik, dat, u de schrijver van die venijnige stukjes tegen mijn lucht schip is." „Zoo zoo!" „Jawel: zoo zoo. Maar waar schrijft u over, mensch? Heeft u ooit in een lucht schip meegevlogen?" „Neen?" „Nou, dan vliegt u morgen maar eens mee. En dan kunt u na afloop voor mijn part nog tienmaal gemeener stukjes schrij ven dan vroeger. „Afgesproken!" En Eckener vloog met Zeppelin. En werd andersdenkende, een der vurigste Zeppelin-geestdriftelingen. Schrijven deed hij niet meer. Geen letter. Hij kwam bij den ouden graaf in de leer, werd diens opvolger, en geldt thans als de grootste man ter wereld op het gebied van- Zeppe lin-luchtschepen. Ontploffing in een chemische fabriek. Bij een explosie van ontplofbare stoffen en chemische producten in een fabriek op Rambles-eiland, in Essex (Eng.) zijn twee mannen en drie vrouwen gedood. Door de explosie, die buitengewoon hef tig was en waarbij tevens brand uitbrak, zijn verschillende gedeelten van het ge bouw ingestort. In de naburige dorpen van het vasteland werden schokken gevoeld die op een aardbeving leken. Politie en medische hulp waren spoedig op de plaats van de ramp gearriveerd. Op het eiland bevinden zich, behalve de chemische fabriek, slechts eenige huizen van het fabriekspersoneel. Een onderzoek naar de oorzaak van de ramp is in vollen gang. Binnenland. Dr J. W. Jenny Weyerman naar Suri name. De H-N.A.F.D. beeft te Rangoon averij op gekropen. Moordaanslag te Utrecht. Buitenland. De Zeppelin in Amerika aangekomen. Ernstige toestand te Lodz. Bijzonderheden over het vreeselijk spoor wegongeluk in Engeland. Verkiezingen voor den Alg. Raad in Frankrijk. neemt GELDEN In DEPOSITO tegen hooge rentevergoeding. SPAARBANKBOEKJES a 4 pCt BRAND- en INBRAAKVRIJE KLUIS. Vraagt inlichtingen. De pantserkruiser. Vandaag is het de laatste dag van het communistische referendum inzake den bouw van den pantserkruiser in Duitsch- land. Volgens de thans bekende resultaten zou het voor een rijksreferendum noodige aantal handtee'keningen bij lange na niet bereikt zijn. Het communistische initiatief is dan van de baan en zal niet door den Rijksdag in behandeling worden genomen. Zeer tot vreugde van de sociaal-democra ten, die danig met de kwestie verlegen zit ten 1 Korte berichten. Volgens opgave van bet Hongaarsche bureau van statistiek nam de woningbouw in Hongarije in het tweede kwartaal van 1928, vergeleken met het eerste, wat het aantal woonhuizen betreft, met 84- pet. en wat het aantal der zich daarin bevindende woningen aangaat, met 58 pet. toe. Tot nu toe zijn er twee-en-veertig dooden onder de puinboopen van het in gestorte gebouw te Praag vandaan ge baald. Tengevolge der ontploffing van den ketel van een visschersboot op 7 mijl van de Italiaansche kust, werden 3 matrozen gedood, en 3 andere gewond. Een bleef on gedeerd en werd gered. Te Eisleben is een monument ont huld voor Friedrich Ebert, den eersten president van de Duitsche republiek. De leider der Engelsche Arbeiders partij, Ramsay MacDonald, is uit Praag te Berlijn aangekomen. De inwoners der provincie Stylo'j (Macedonië) hebben geweigerd belasting te betalen. De regeering heeft scherpe maatregelen genomen tot herstel der orde en ter bestraffing der schuldigen. De Duitsche democratische Rijksdag fractie heeft een voorstel ingediend vol gens hetwelk laden van den Rijksdag en den Landdag geen verantwoordelijk re dacteur van periodieken mogen zijn. In het afgeloopen jaar heeft een 1000-tal touristen, meerendeels Amerika nen, Petrograd bezocht. In het Noorden van Bohemen zijn gisteren 35 vergaderingen van stakende mijnwerkers gehouden. Op sommige plaat sen kwam het tot botsingen met de poli tie, waarbij deze van baar wapens ge bruik moest maken. Tal van personen wer den bij deze botsingen gewond, terwijl ook talrijks arrestaties plaats hadden. Stakingen te Gouda. Het conflict in de Goudsche aardewerk industrie heeft zich verscherpt, daar de arbeiders, overeenkomstig bet door de sa menwerkende werknemersorganisaties ge nomen besluit, hedenmorgen het werk hebben neergelegd bij de kunstaardewer'k- fabriek „Regina" van de firma v. d. Want en Barras Goedewaagen's Kon. Pijpen- en Aardewerkfabrieken en de plateelbakkerij en pijpenfabriek „Zenith" van de firma P. J. v. d. Want Azn. Te zamen zijn bij deze drie fabrieken ongeveer 150 stakers en vijf werkwilligen, terwijl het aantal werkloozen in de geheele aardewerk industrie, de stakers en uitgestotenen van de sinds 17 September stilliggende plateel bakkerij „Zuid-Holland" meegerekend, 400 bedraagt. De fabrieken „Regina" en „Ze nith" zijn door het geheele personeel ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1