1 Vt. cent THERMOGÈNE Mavrides' EGYPTIAN CIGARETTES Kerknieuws. Onderwijs. 's Morgens en 's Avonds Gemengd Nieuws. Uit de Provincie. 2/ij trokken door China en werden gered Door tusschen de roovers te gooien een PRINCE sigaret. MET 1 COUPON BIJ 10 SIGARETTEN Rheumatiek - Jicht - Griep Steken in de Zij en Hoest ■werkgevers geleverd mag worden. De Fe deratie van werkgevers in het boekdruk- kersbedrijf heeft daarna onder haar 'eden een 'feitelijken boycot uitgesproken over ,*een aantal papier-firma's en leveranciers van grafische artikelen, waarbij op de aan geslotenen aandrang wordt uitgeoefend om van deze leveranciers niets te betrek- -ken, en om in het algemeen papier zoo veel mogelijk in het buitenland te koopen. Naar verluidt bestaat er in de Federatie van werkgevers in het boekdrukkersbe- drijf een oppositie tegen "het in deze kwestie gevoerde beleid, welke Oppositie ook wil aansturen op het niet langer bindend blijven van het drukkers-prijsta- rief. Het schijnt infusschen in de bedoe ling van do federatie te liggen, een' cen- -traal inkoopbureau te stichten om zoo doende het inkoopen in het butenlaind te vergemakkelijken. Gedeputeerden-vacature in Noor d-H o 11 a n d. In de Zaterdagmiddag onder leiding van den heer Ed. Polak gehouden vergadering 1 van de sociaal-democratische Statenclub in Noord-Holland is met algemeene stem men besloten, onder het motief dat mr A. Bruch, candidaat der anti-revolutionai ren, van sterker democratische gezindheid wordt geacht dan dr Vos, bij de verkie zing van een lid van het college van Gede puteerde Staten op Dinsdag a.s. den heer Bruch te stemmen. De candidatuu r-S t e n h u i s. Men meldt aan de N. R. Crt., dat te Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek, Oude en Nieuwe Pekela, Stadskanaal, Winscho ten en meer andere plaatsen binnenkort vergaderingen zullen worden gehouden om de candidatuur-R. Stenhuis, van de Twee de Kamer te bevorderen. Het transport van beschon ken e n. Het Tweede Kamerlid Kleerekoper heeft den ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van justitie de volgende vragen gesteld: 1. Zijn niet de ministers van binnen landsche zaken en van justitie van oor deel, dat het een onrecht is tegenover de politie, dat de mannen, die worden uitge zonden om de omgeving van een beschon ken persoon in veiligheid te brengen voor diens redelooze ruwheden, niet zijn uit gerust met eenig vervoermiddel, dat voor zulk een transport geschikt is, gelijk dat elders pleegt te gebeuren? 2. Ie hot bovendien niet hoogst verkeerd dat volwassenen, en kinderen met name, het weerzinwekkende sleuren langs den publieken weg van zulke benevelde indi viduen gadeslaan, hetgeen bij herhaling leidt tot botsingen met de politie, welke de verkeerde uiting zijn van een in zich zelf begrijpelijk verzet tegen een wijze van optreden als waartoe de politie, door haar onvoldoende uitrusting, in zulke gevallen wordt gedwongen? 3. Zijn de ministers bereid, te overwe gen, wat hunnerzijds gedaan 'kan worden om in den hierboven gesohetsten misstand verandering te brengen, voor zoover dat mogelijk zal blijken? Chr. Besturenbonden in Zeeland. Ook dit jaar zijn weer vanwege het Be stuur van het Chr. Nat. Vakverbond over geheel het land districlsvergaderingen met afgevaardigden der Chr. Besturenbonden uitgeschreven. Zoo vergaderde Zaterdag in het Militair Tehuis te Middelburg de af gevaardigden van alle Zeeuwsche Chr. Besturenbonden met de heeren Eikerbout uit Leiden en Simons uit Utrecht, afge vaardigden van -het Chr. Nat. Vakverbond, resp. Hoofdbestuurslid van den Chr. Me- faalbewerkersbond en den Ned. Chr. Land arbeider shond. De vergadering werd geopend en geleid door den heer Eikerbout. Besproken werd de propaganda in den a.s. winter. Dit jaar zullen niet, zooals vroeger wel gebeurde, propaganda-verga- deringen over het geheele land door het C. N. V. georganiseerd worden, maar de Besturenbonden zijn ditmaal in de wijze van propaganda voeren geheel vrij gela ten. Wel werd er op aan gedrongen veel aandacht te schenken aan de huisbezoek- propaganda. Vanwege het C. N. V. zal elke maand éénmaal een spreker voor de radio de Chr. sociale beginselen uiteenzetten. Ook zal het C. N. V. een propagandageschrift uitgeven en doen verspreiden. Nadat van iedere plaats in Zeeland, waar een Chr. Besturenbond bestaat, de locale bijzonderheden waren besproken en gegevens voor de propaganda waren ver strekt, kwam aan de orde de actie onder de landarbeiders. De noodzakelijkheid hiervan werd algemeen ingezien en waar maar eenigszins mogelijk, zal getracht worden een afdeeling van den Ned. Chr. Landarbeidersbond op te richten. Ook werd besproken de groote wensche- lijkheid, dat alle leden van bij het G. N. V. aangesloten vakbonden, het orgaan „de Gids" lezen. Ook naar buiten dient hier mede propaganda gevoerd te worden. In bespreking kwam vervolgens het so ciaal-politiek program van het Chr. Nat. Vakverbond en de taak der Besturenbon den te dien opzichte. Waar bleek, dat het C. N. V. mede in verband met de naderende verkiezingen, in contact staat met de leidende colleges in de A.-R. Partij en C.-H. Unie, werd de noodzakelijkheid betoogd, dat alle leden van Chr. sociale en vakorganisaties lid zijn of worden van een plaatselijke kies- vereeniging en daar op hun post zijn. Nadat nog enkele besprekingen waren 3 gewijd aan de Ziektewet en het Schelde- conflict werd de vergadering gesloten. Het drama te Sluis. Naar we vernemen is de moordenaar van het 16- jarig meisje te Sluis een dezer dagen te Coolkerke (België) gezien. Bij zijn Vlucht uit Sluis had hij zijn rijwiel achtergelaten, hetwelk in den nacht uit het huis moet zijn gehaald, want W. was in België in het be zit van het rijwiel, dat thans uit het huis is verdwenen. Eenoplichter. Dezer dagen ver voegde zich aan de pastorie te Koewacht een koopman die zeide Brusselscbe kant te koop te hebben tot het gebruik van priesterkleeding voor de kerk. Na te zijn binnengelaten en te hebben onderhandeld, besloot de pastoor een hoeveelheid kant te koopen. In het bijzijn van den pastoor en diens huishoudster mat de koopman de gevraagde hoeveelheid kant van het stuk dat hij bij zich droeg en vertrok. Toen de huishoudster daarop voor alle zekerheid het gekochte nog eens na mat, kwam zij tot de ontdekking dat niet de ge vraagde hoeveelheid doch slechts de helft was afgemeten en dat de kant geen echte Brusselscbe kant was doch namaak, waar door men voor een vrij aanzienlijk bedrag was benadeeld. De vogel was inmiddels ge vlogen en deze schijnt ook op andere plaat sen in ons land met goed gevolg deze truc te hebben toegepast. Men zij dus op zijn hoede. De heer A J. de Looff te Wissen- kei'ke, oud-leerling van den cursus voor Waterbouwkundig opzichter te Goes, is benoemd tot opzichter in de gemeente Middelburg (afd. bestratingen). Middelburg. Heden herdenkt de heer P. Adriaanse, kamerbewaarder, bode-schrij ver en concierge bij het Provinciaal be stuur in Zeeland alhier, den dag, waarop hij voor 40 jaar hij de provincie in functie trad. Zooals te verwachten was, is die dag voor den jubilaris niet ongemerkt voorbij gegaan. Nadat hij' reeds een fraai bloem stuk van den Commissaris der Koningin had ontvangen, werd hij bij dezen ont boden en ontving hij namens de provincie een gratificatie. Een deputatie uit de ambtenaren kwam den jubilaris aan zijn woning complimen teeren onder overhandiging van een twee tal blijvende herinneringen aan dezen dag. Ook van andere zijden mocht de heer Adriaanse blijken van belangstelling met zijn jubileum ontvangen. Vlissingeu. Ten nadeele van den land bouwer L. alhier werd een dezer dagen een hoeveelheid gedorschte bruine boonen die in zakken was gedaan en bij zekeren 0. te Vlissingen waren opgeborgen, ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. N. en St. Joosland. In het verslag van de installatie van den burgemeester ver zuimden wij te melden, dat door een doch tertje van dhr Roozemond een bouquet is aangeboden aan de moeder van den burge meester. Bij' aankomst stond voor het ge meentehuis opgesteld de B. V. L. Storm met vaandel. Zierikzee. Vrijdagavond werd door de afdeelingen van den Chr. Nat. Werkmans bond en Patrimonium alhier een gecom bineerde vergadering gehouden, teneinde gezamenlijk plannen te beramen voor het oprichten van een afdeeling van den Alg Ned. Chr. Landarbeidersbond. Tot dat doej was als spreker uitgenoodigd de heer L. v. Vliet, een der bezoldigde bestuurders van genoemden bond. De vergadering stond onder presidium van dhr W. de Kam, die na. de gebruike lijke opening, een kort inleidend woord sprak en de aanwezigen opwekte zich bij meergenoemden bond aan te sluiten, aangezien organisatie - der landarbeiders op Schouwen-Duiveland met het oog op de ongunstige positie waarin deze verkee- ren ,z.i. dringend noodig is. De Organisatie onder eigen banier is, aldus spr., princi pieel geboden en practisch noodzakelijk. Hierna verkreeg dhr v. Vliet het woord, die in een principieel betoog den aanwe zigen den eisch van Christelijke organi satie voorhield en met tal van voor beelden de vele misstanden welke in Zee land en speciaal opi Schouwen-Duiveland voorkomen, nader onder het oog bracht. Hij wees de aanwezigen op 'de groote waarde van den Alg. Ned. Chr. Landarbei dersbond, welke bond op een zegenrijk verleden mag wijzen, terwijl' hij in een peroratie den landarbeiders opiriep hun roeping wel te verstaan opdat aan het sociaal onrecht een einde moge komen en de Christelijke rechtsbegrippen op het ter rein van den arbeid toepassing mogen er langen. Na deze bezielende rede werd den spre ker dank gebracht voor het gesprokene en weiden nog enkele huishoudelijke werk zaamheden afgedaan. Tholen. Woensdagavond zal1 in de zaal Non Semper alhier om half acht een rede gehouden worden door Dr M. H. A. van der Valk, van Hillegersberg, te Rotterdam, over: „De slang in het paradijs", met de bedoeling geenerlei kerkelijke kwestie, maar het Valverhaal1 te bespreken. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen, naar Warnsveld P. Visser te Lemelerveld; naar Ridderkerk R. Steen beek te Wapenveld'. Bedankt voor Oudega (H. N. N.) Et. S. Dijkstra te Sloten. Geref. Kerken. Aangenomen naar Siddeburen J. Los to Oudega (W.); naar Solo (als miss. pred. behoudens goedkeuring classis) Dr J. H. Ra- vinck te Heemstede. Bedankt voor Drachten R. Oosterhoff te Hemelum. AAGTEKERKE. Woensdagavond treedt voor de Geref. Gem. alhier op ds A. de Blois. Men zie de advertentie in dit nr. ZIERIKZEE. Hoewel de officiëele intrede en bevestiging van Dr J. van Lonkhuizen bij de Geref. Kerk alhier ^egjst binnen eemigo weken zal kunnen plaats hebben, in ver band met het feit, dat verschillende stukken hierop betrekking hebben nog uit Chicago worden verwacht, heeft Dr v. L. zijn ar beid n|ui reeds in zijn gemeente aangevan gen. Alvorens Zondag tot de bediening des Woords over te gaan richtte hij een kort woord tot den kerkeraad en de gemeente, waarin hij- wees op de bizondere voorzienigheid oGds, die hem tot de gemeente van Zie rikzee heeft geleid. Z.Eerw. sprak woorden van dank, inzonderheid tot den kerkeraad en voorts allen voor de liefde, die hij en de zijnen nu reeds in zoo velerlei opzicht mochten ontvangen. Spr. eindigde met den wensch, dat Christu ssteeds in alles het middelpunt mag zijn, zoowel in .predicatie als in al den arbeid, die in het midden der gemeente wordt verricht. Daarna sprak Dr v. L. over „Christus' tegenwoordigheid in het midden der gemeente", naar aanleiding van Openb. 1 van 1216. Daar de nieuwe pastorie nog niet geheel gereed is heeft Ds v. L. met zijn gezin voorloopig zijn intrek genomen in de pastorie der Chr. Geref. Gemeente. 's-HEER ABTSKERKE. Voor een volle kerk sprak gistermiddag ds I. Ph. F. van der Plassche, Ned. Herv. predikant alhier, een gedachtenisrede uit ter gelegenheid van zijn veertigjarige ambtsbediening. Als tekst had Z.Eerw. gekozen Romeinen 6 vs 8. Na de prediking werd de jubileerende pre dikant op hartelijke wijze toegesproken door ds J. de Voogd van 's Heer Arendskerke. De zangvereeniging zong hem toe Ps. 1214, terwijl da gemeente haar leeraar toebad Gezang 96 (2e gedeelte, gewijzigd). Candidaten. Aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam zijn geslaagd voor het cand. examen theologie D. Broer Jr te An- dijk en J. R. Hommes te Enkhuizen. Kerkbouw. De kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Herkingen heeft besloten het kerkgebouw, wegens gebrek aan zitplaat sen te vergrooten. Tevens zal in de kerk voor het eerst een nieuw orgel worden ge plaatst. Voor dit doel worden gelden inge zameld. Tweede predikantsplaats. Op initiatief van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente te Overschie is een commissie samengesteld, die plannen zal be ramen om zoo spoedig mogelijk te komen tot stichting van een tweede predikantsplaats. De Algemeene Synode. Het weekblad der Ned. Herv. Kerk bericht, dat de opening van de najaarsvergadering der Alg. Synodale Commissie is bepaald op Dinsdag 13 November a.s. in het Synode-gebouw te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit is aan dr K. H. M. y. d. Zande, inspecteur van het landbouw onderwijs, met den persoonlijken titel ran Raad-adviseur bij het departement van binnenllandsche zaken en Landbouw, op zijn verzoek met ingang1 van 1 Maart 1929 eervol ontslag verleend uit zijn. voornoem de betrekking onder dankbetuiging voor de belangrijke diensten door hem bewezen en is dr K. H. M. v. d. Zande voor noemd, benoemd tot commandeur in de Oirde van Oranje-Nassau. De Unie-coll'ecte bracht op te Drie wegen bij Terneuzen f 60, Meliskerite f 38-55, Oostkapelle f34.58, Zierikzee f 127.60. Middelburg. Aan mej. S. C. Douw, ge boren te Colijnsplaat, is het diploma voor voor Coupeuse uitgereikt vanwege de vak school De Leeuwv. Rees, gevestigd al- hier. Leerares mej. Wiersma, Bierkade. Geslaagd voor stuurlieden-examen len stuurman groote stoomvaart de beer H. v. d. Woerd en voor 2en stuurman gr. stoomvaart de beeren W. K. Nelisse, M. J. Faber, N. H. L. v. d. Harst en W. v. Klink. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aan wezig te zijn. bestrijdt met succes B(J Apolh. en Drog. htele doo» f 0.75, hafoe doos f 0.45 Zichzelf geopereerd. Uit Los Angeles wordt gemeld, dat dr Robert Meals een dokter van Hollywood, er in geslaagd is bij zichzelf den appendix weg te nemen mei toepassing van plaatselijke verdooving. Dr Meals maakte zelf de insnijding, ver wijderde het ontstoken orgaan en hechtte de wond. Een ander medicus assisteerde slechts door de plaats van den appendix aan te wijzen en dezen los te maken. Vrachtschip in n o o ld. Uit Los Angeles wordt gemeld: Drie schepen zijn uit gevaren tot het verleenen van hulp aan het Britsche vrachtschip- „Trojan Star", dat brand aan boord heeft en zich bevindt op 437 mijl ten W. van Kaap Mendocine. Later wordt gemeld: Een lid der équipage van de „Trojan Star" is gedood, terwijl vele anderen zijn gewond bjj den brand aan boord, die thans is gebiuscht. Het schip zet zijn reis voort met bestemming naar Vancouver. Motorongeval bij Zwolle. Za terdagmiddag had op den Rijksstraatweg tus schen Wezep en Zwolle dicht bij het Kater- veer een ernstig motorongeluk plaats. De ge broeders Zijlstra, aannemers uit Groningen en werkzaam te Amsterdam waren op een nieuwen motor onderweg naar huis, toen de bestuurder voorbij Wezep het stuur kwijt raak te en met een flinke vaart tegen een boom botste. Bewusteloos werden beiden opgeno men. De bestuurder met een ernstige hoofd wond en de duorijder, lichter gewond, werden na voorloopig te zijn verbonden, overgebracht naar het Sofia-ziekenhuis te Zwolle. De toe stand van den ernstig gewonden Zijlstra is zeer kritiek. Aangevallen door een koe. Bij' het melken is Zaterdagmorgen de vee- houderskneeht A. in een weiland te Nieu- wer-Amstel onverhoeds door een koe in den rug aangevallen. Hij werd op de ho rens genomen en in de lucht geslingerd. Toegeschoten hulp kon voorkomen, dat het wilde dier zich weer op bet slachtoffer wierp. Bij onderzoek bleek, dat A. twee ribben waren stuk gestooten en dat hij ver moedelijk een inwendige bloeding bad op gedaan. Overbrenging naar het gasthuis werd noodig geoordeeld. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Ontploffingin café-kelder te Bergen op Zoom. Te Bergen op Zoom ia gistermiddag omstreeks een uur in „Het Nederlandscb Koffiehuis" op de Groote Markt in den onder het café gele gen kelder de buisleiding van een kool- zuurcylinder gesprongen. Het mag een wonder heeten, dat er geen persoonlijke ongelukken gebeurd zijn, daar even voor de ontploffing plaats vond, een zekere M. zich in den kelder wilde begeven, om de buisleiding na te zien, die het 'bier door middel van koolzuur naar de boven gele gen tapkranen voert. Men had daaraan namelijk reeds gerui- men tijd een licht gezoem waargenomen. M. werd echter nog even teruggeroepen en dat is zijn redding geweest, want op het zelfde oogenblik gebeurde de ontploffing. De aanwezigen in het café waar het zeer druk was, werden als bet ware van hun plaats opgeheven. De massieve dikke keldermuren van dit huis, dat reeds eenige eeuwen oud is, zijn de redders geweest van het gebouw en zijn bezoekers. Begrijpelijkerwijs verwekte het geval heel wat consternatie ter plaatse. De scha de is niet groot, de toegang gevende kel derdeur en divers glaswerk in den kelder werd vernield. (Tel.) Een vechtpartij' tusschen politie en inbrekers. Het kwam den laatsten tij'd herhaaldelijk voor, schrijft het Volk, dat er Zondagsavonds in hot Nieuwe Westen te Rotterdam werd inge broken. De inbrekers wisten dan precies die woningen te kiezen, waarvan hun be kend was, dat de bewoners afwezig waren. Veelal verschaften de dieven zich toe- gjang door gebruik te maken van een valschen sleutel, hetgeen zeer gemakkelijk was, omdat de sloten van de huizen in deze nieuwe wijk veel op elkaar lijken. Dezer dagen kwam men te weten, dat er Zondagavond in de woning van de familie C., in de Haringpakkersstraat zou worden ingebroken, als de heer C. met de zijnen naar familie zou zijn gegaan. En aangezien ook bekend werd, wie die inbraak zou plegen, werden uitgebreide politiemaatregelen genomen. De inbrekers toch stonden zeer slecht bekend en de pol.tie wist, dat zij voor geen klein gerucht zouden terugdeinzen. Zondagmiddag gingen een inspecteur en drie rechercheurs naar het bewuste pand en stelden zich daar verdekt op. Nadat de familie G. vertrokken was, moesten de politiemannen nog: geruimen tijd wachlen alvorens zij iets van de inbrekers merk ten. ■Ongeveer zeven uur werd er gebeld, maar natuurlijk niet open gedaan. Do man, die belde kreeg daardoor de overtui ging, dat er niemand binnen was, verwij derde zich even en kwam met twee anderen terug. De buitendeur was spoedig geopend en één van het drietal, de 41- jarige schilder K. stapte het eerste bin nen. Hij liep de gang door en kwam in de aan de achterzijde gelegen kamer. Nauwelijks was de schilder daar bin nen, of twee rechercheurs, die in Tleze kamer verdekt waren opgesteld, sprongen te voorschijn en grepen K. beet. Een worsteling ontstond in de donkere kamer, waardoor nog al eenig rumoer werd ver oorzaakt. Het gelukte den politiemannen ten slotte K. te overmannen, hoewel deze zich hevig verzette. De herrie, die in de achterkamer ont stond, was voor den tweeden inbreker, den 36-jarigen havenarbeider S., het toe ken, dat er onraad was en daarom keer de S. in de gang om en probeerde te ont komen. Maar voor hij bij de buitendeur was gekomen, sprong de derde recher- uit een klein kamertje, waarin hij verscho len' was geweest, en sneed S. den pas al. Omdat deze rechercheur vermoedde, dat de vluchtende' inbreker gewapend zou zijn, had hij zijn eigen revolver in de hand genomen. Hij hield den vluchtenden bootwerker aan, docli deze probeerde zich los te rukken. In het donkere gangetje ontstond ook -tusschen deze twee een schermutseling cn het duurde niet lang of beide mannen struikelden en vielen tegen den grond. Daarbij kwam de rechercheur zoo on gelukkig terecht, dat zijn revolver afging. De kogel trof S. in den rug. Vermoedelijk is het ruggemerg geraakt, want S. was niet meer in staat om zich te bewegen. Onkniddellijk werd de geneeskundige dienst gewaarschuwd en deze vervoerde den getroffene, die aan "beide beenen ver lamd bleek, in zeer bedenkelijken toe stand naar het ziekenhuis. Het slachtof fer was niet bewusteloos en .kon later op den avond nog een kort verhoor on dergaan. K. is overgebracht naar het hoofdbureau van politie en daar in arrest gesteld. Hij had reeds heel wat straffen achter den rug en was eerst sedert korten tijd uit de gevangenis ontslagen. Ook S. had al' verschillende vonnissen ondergaan. Op hem werd door de politie een groote ijzeren vijf gevonden, waaraan een scherpe punt was gesletpfen. Tijdens de inbraak heeft een derde man op den uitkijk gestaan, doch deze is ont komen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg, waarin afwezig waren de heeren v. d. Berg en Wesseling met en

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2