Maandag 15 October 1928 43e Jaargang SdeXeep* MSTEVAER HENDRiKSE&Co'sBANK-GOES EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. 'is gewoon alles van den theope- tiocden Kant te beschouweaen kent de wet van „oonzaaK en (jevolij" Zijn ótudie heeFt hem qeTeepd dat populariteit niet verkregen wordt door qfunst of toeval,doch een oonzaak hebben moet.Hij rooht daarom de alom gewaardeerde Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f 3.- Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf Bij abonnement belangrijke korting. V Het werk van Colijn. De politieke hoofdredacteur van het „Vaderland" heeft het aan den stok met het orgaan van het Nederl. Ond erwij'zers- Igemootschap. De heer R. had het bestaan hulde te brengen aan den heer Colijn voor de saneering van onze 'financiën. En dat mocht natuurlijk niet. De schrijver blijkt echter niet voor ver betering vatbaar en verstomt zich het vol gende te antwoorden: „Het spijt ons voor Het Schoolblad', maar in die hoofdzonde zullen wij vol harden. Want, al is Colijn honderdmaal onze politieke tegenstander, wij zullen hem de eere geven die hem' toekomt, en .dat is dat hij1 de saneering heeft aangedurfd. Terwijl iedereen het er over eens was, dat als de bestaande salaris! sen werden gehandhaafd, wij' gezamenlijk naar 'den kelder zouden gegaan zijn, zelfs Mr Troelstra sprak het toen uit, dat de ambtenaren een veer zouden moeten la ten, en de nood was wel .hoog, als dat uit sociaal-democratischen mond kon ko men, was Colijn eigenlijk de eenige, die dit .onaangename werk, dat hem den haat van duizenden op den hals zou halen, aan durfde, die met hart en ziel daartoe be reid was met het oog op 's Lands belang. En wij wijzen er nogmaals op, dat hij voor dat belang zichzclVen en z'ijne partij uit schakelde, want wat stoot den kiezer meer af dan dat men hem zeer gevoelig! trefi in zijn portemonnaie? Het veiwondert ons dab ook' heelemaal niet dat „Het Schoolblad" schreef: „Waar deering voor het door Het .Vaderland zoo geprezen werk van den 'heer Colijn kan teen enkele onderwijzer gevoelen." Maar et doet ons toch leed, want als geen enkele onderwijzer dat kan doen, zou dit het bewijs wezen, dat er onder onze onderwijzers geen een zou zijn aan te wij zen, die, nadat er tifd genoeg verloopen was na den slag om de zaak rus tig te bezien, tot de conclusie kon ko men dat het algemeen belang in deze moest voorgaan bij het particuliere be- Misschien dat het feit, dat als Colijn niet had ingegrepen, er op dit oo-genb'lik nog heel wat. minder aan de onderwijzers zou worden uitbetaald dan thans het geval is, hen tot nadenken kan brengen." Het blijft te betreuren, dat de heer Colijn toen „iedereen het er over eens was, dat als do bestaande safaris'sen wer den gehandhaafd, wij gezamenlijk naaf den kelder gegaan zouden zijnvan vrijzinnige zijde zoo weinigi steun heeft ontvangen. Er was toen van die zijde meer cri- tiek dan medewerking. In zijn hart juichte men het wel toe, dat de heer Coljn aanpakte en ondanks den „steenenregen" doorzette, maar tot een cordate medewerking wist men het niet te brengen. Daarom temeer doet het weldadig aan immers het houdt in een veroordeeling van het optreden van eigen geestverwan-' ten dat nu van gezaghebbende vrijzin nige zjjde openlijk het saneeringiswerk van Colyn wordt geprezen en Ceg'en kleine criticasters die alleen oogen hebben voor eigen belangetjes, verdedigd. De reis van de Zeppelin. Men is er in Amerika ontstemd over, dat het radio-zendstation van de Zeppelin Zaterdag en Zondagmorgen zoo weinig van zich deed hooren. Het meldde het te druk te hebben roet het ontvangen van weerberichten. Van andere zijde vermoedt men, -dat de commandant de nieuwsberich ten aan een of andere persbureau heeft verkocht en daarom zoo spaarzaam met z'n -berichten was. Twee dingen zijn echt-er wel zeker: le. dat het luchtschip averij heeft opgeloopen en 2e. dat het een aardig eind uit den koers is geraakt. "Wat het eerste betreft, daarover liepen eerst aJarmeerende geruchten, maar later werd gemeld, dat de Zeppelin op heftigen tegenwind is gestooten, waarbij de voorste stabiliseeri-n-gsvla'kken beschadigd werden. De schade is echter in drie uren gerepa reerd. Aanvankelijk had de commandant draadloos aan een Oceaan-stoomschip om begeleiding gevraagd, maar -later bleek dit niet meer noodig te zijn. De positie was -toen het ongeluk plaats vond, 33 -gr. N.B, en 45 gr. W.L, Het weer was ruw. Natuurlijk kostte dit oponthoud veel tijd. Wat het uit-den-k-oers-raken aangaat, dit schijnt z'n oorzaak te vinden in de weersges tel-dh ei d. Tegen half twee vanochtend kwam uit New York bericht, dat -de „Graf Zeppelin" gisteren omstreeks 6 uur Amerikaanschen tijd of te middernacht Hollandschen tijd zeer laag over -de Bermuda-eilanden is gevlogen. Het luchtschip vloog daarna met de snelheid van een stoomschip in de rich ting van Zuid-Caro-lina. Hierdoor wordt bevestigd, dat de zware stormen, die aan de A-merikaansche kust ter hoogte van New York woeden, het luchtschip hebben gedwongen terug te -keeren en een anderen koers in te slaan Dr Erckner schijnt thans zoo spoedig de weersgesteldheid dit toe laat, naar het noorden te zullen sturen, om op die manier Lakehurst te bereiken. De „Graf Zeppelin" heeft voldoende brandstof aan boord. Alleen schijnt de hoeveelheid levensmiddelen niet erg groot te zijn. In Amerika stijgt met ieder uur de be langstelling voor den tocht van de Zeppe lin. Te Lakehurst zijn de hotels overvol. Overal, waar berichten over -den tocht van het luchtschip te lezen vallen, drommen groote 'grgepen menschen samen, die met levendige belangstelling alle details be- studeeren. In de nabijheid van het vliegveld wor den kraampjes opgericht, waarin ver- verschmgen en souvenirs (o.a. kleine zep pelins!) te koop zijn. Uit Nieuw York wordt no-g -gemeld, dat in bijna alle theaters gisternacht één mi nuut stilte verzocht is, om de -bezoekers en toon-eelspelers in de gelegenheid te stellen, gebeden te doen voor -de veiligheid en het -geluk van de Graf Zeppelin. Echt Ameri-kaansohl Algemeene staking te Loidz. D-e vertegenwoordigers van de twee-en- twintig Poiolsche arbeiders-organisaties hebben met algemeene stemmen besloten tegen vandaag te Lodz de algemeene sta king af te kondigen. Heden zullen a'ie arbeiders van alle fabrieken en openbare instellingen, be halve de ziekenhuizen, in staking gaan, Verder werd besloten, dat, indien de algemeene- staking te Lodz van langen duur zou worden, tot de centrale- orga nisatie te Warschau het verz-oek zal wor den gericht, voor geheel Polen de alge meene staking af te kondigen. Een later telegram meldt, dat de sym pathiestaking te Lodz bedoeld is als één dag-staking. Een ernstig! spoorweg-ongeluk In Gloucestershire. Zaterdagochtend vroeg is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd doordat een passagiorstrein en een goederentrein bij het station Charfield, in Gloucestershire (Eng.) op elkaar liepen. De passagiers- trein vatte vlam. Volgens de eerste be richten, bedroeg het aantal dooden 7 en waren velen ernstig gewond. Het station geraakte ook in brand. Over dit ontzettende spoorwegongeluk wordt nog gemeld, dat thans de verkoolde lijken van 11 passagiers te voorschijn zjjn gehaald, maar dat men vreest, Üat er nog verscheidene meer bedolven zijn onder de 'overblijfselen van deen trein, di-e laat in den middag nog steeds brand den. Reuter meldt nog, dat volgens de politie het aantal dioioden omstreeks 20 zal be dragen. Aardschokken te Corinthe. In de stad Co-rinthe is Zaterdagochtend weer een sterke aardschok gevoeld, die een paniek onder de bevolking veroor zaakte. Een man werd door neervallen de stenen gedood. Zwakkere schokken duurden in den namiddag voort. Treinbotsing in een tunnel. Bij Glasgow zijn Vrijdagavond in een tunnel twee treinen met elkaar in bot sing gekomen, waarbij een reiziger ge dood en 50 gewond werden, sommige zóó ernstig, dat zij in levensgevaar ver- keeren. Het reddingswerk werd door de duisternis in den timnel zeer bemoeilijkt. Het vergaan van ide duikboot. Het wordt den kapitein van het Griek- sche schip „Ekaterina Go-ulandris", dat in den laten avond van 3dezer ter hoogte van Vigo in aanvaring is geweest met een vaartuig, dat de Fransche duikboot „Ondine" kan zijn geweest, te Pariijs kwa lijk genomen, dat hij pas zeven dagen na de nachtelijke botsing een precies ver slag heeft uitgebracht, en wel na aan komst van do „Ekaterina" te Schiedam. De kapitein, zo-o zegt men, had toch alle gelegenheid gehad het gebeurde terstond bekend te maken. De Fransche regeering heeft het ge zantschap in Den Haag gelast bij den kapitein van het Grleksche schip een on derzoek in te leiden. Er. moot worden uitgemaakt of beide vaartuigen de regle mentaire lichten hebben gevoerd. Do Fransch-e minister van marine heeft kapitein I'onnet van den marinestaf naar Amsterdam gezonden met o-pdracht om het onderzoek te volgen naar de om standigheden der aanvaring van de duik boot „Ondine". De Grieksche gezant te Parijs begaf zich Zaterdag naar het mi nisterie van marine, waar hij de deelne ming van zijn regeering met het verlies v-an de „Ondine" betuigde, met de mede- deeling, dat de Gri-eksohe regeering er zeer over ontdaan was dat de Grieksche- vlag bij het tragisch -ongeluk betrokken w-as geweest. Hij deelde- he-m mee, dat d-e Grieksche zaakgelastigde in Den Ha,ag zich naar Rotterdam begev-en heeft. Nieuwe dSj'k-instortingi bij Nieuwpoort. Te Nieuwpo-ort is een deel van den dijk aan den rechteroever, vlak tegen-o-ver de plaats, waar het eerste ongeval zich voor deed, ingestort over een lengte van 12 tot 15 meter. Gevreesd wordt verdere verzakking bij boog tij. Een detachement van het vierde regiment infanterie be vindt zich ter plaatse en tracht de bres door middel van zakjes aarde te stoppen. Van officie-el© zijde wordt dit bericht tegengesproken. De Instortingen >le Praag. Uit Praag wordt gemeld, dat d-e -over heid onder den indruk van het bouw- ongeval te Li-eben en in verband met bet onderzoek, dat er naar de o-orzaken tan de instortingen hangende is, heeft be volen, dat aiie- werkzaamheden aan alle nieuwe bouwwerken te Praag moeten wo-rden stopgezet. Omtrent het opruimingswerk bij het gro-o-te bouwwerk wordt nog gemeld, dat automobiel-tractors twee groote betonblok ken op den weg hebben getrokken. D-eze betonnen blokken waren met on de voor geschreven wyze vervaardigd. Zij zijn voor hetgerechtelijk onderzoek in beslgg gonomen. Behalve fouten in de beton constructie is -o-ok de ijzerconstructie on voldoende gebleken. Vrijdag maakte een arbeider den com missaris van politie te Bubentsclj, een voorstad van Praag, opmerkzaam op het voorkomen van scheuren in een nieuw bouwwerk in de Butschka gasse. Eenon derzoek ter plaatse bracht aan het licht, dat de mededeeling juist was. D'e voort zetting van den bouw werd verboden. Een felle aanval van Lloyd George op de buitenlandsche politiek der regeering. In een re-de te Yarmouth besprak Lloyd George ook de buitenlandsche politiek der regeering, welke volgens hem den wereld vrede in gevaar bracht. Het bezet houden van het Rijnland na dat de Duitschers hun verplichtingen wa ren nagekomen noemde hij „een inbreuk op een plechtig verdrag". Duitschland, zoo ging hij voort, heeft al zijn verplich tingen ten aanzien van de ontwapening naar -de letter en naar den geest vervuld, maar reeds sedert vier jaar 'heeft de Br-it- sche regeering niets gedaan om -de in 1919 afgelegde plechtige -gelofte gestand te doen. Het Fransch-Engelsche vlootaccoord is „de meest sinistere gebeurtenis sedert den oorlog". Venizelos weer thuis. Venizelos is- te Athene teruggekeerd; bij zijn aankomst -bracht een -groote men- sc'henmeni-gte hem een ovatie. Hij presideerde een ministerraad en zet te tot in bizonderheden -de resultaten uit een van zijn besprekingen te Rome, Parijs, Londen en Belgrado, waarna hij het be lang uiteenzette van -de regeling der Grieksch-Zuidslavische betrekkin-gen. Proletarische kinderdoop. Volgens „Das Evang. Deutschlan-d" be staan er in Duitschland communistische „Jugen-dweihen", wel'ke de plaats moeten innemen van -de kerkelijke aanneming, een „atheïstische" begrafenissen, die ook ker kelijke plechtigheden moeten vervangen. Er zou nu -ook iets ter vervanging van den doop zijn uitgevonden, een „K'inderweihe" voor kinderen van drie tot 13 jaar. Hoe deze plechtigheid ingericht is, wordt niet vermeld. Korte beirlchten. Het Engelsche militaire gerechts hof heeft den burgemeester van Koenigs- berg, Boehm, wegens het zingen van het D-outschlandlied veroordeeld tot 100 mark boete. D-e kapelmeester werd vrijgespro ken. De hervatting der economische on derhandelingen tusschen Duitschland en -de sovjetunie, die -aanvankelijk nog in de ze maand zou plaats hebben, is uitgesteld tot November. Gistermiddag i'S bij bet station Eich- walde bij -den overweg van -de Kaiser Frie- dricht-strasse een auto door een trein -ge grepen en ongeveer 200 M. ver meege sleept. De vier inzittenden zijn dood. Zaterdagochtend is de aangekondig de opzegging van alle werklieden in de ijzerindustrie in het Roergebied bij aan slag bekend gemaakt. I-n de te Dresden gehouden vergade ring van de democratische Rijksdaggro-ep, i-s van gedachten gewisseld over de krui serkwestie. Naar het Berl. Tagebl. meldt heeft de -groep zich eenstemmig tegen den houw van den kruiser uitgesproken en zal in dien zin aan den partijraad rap porteeren. Wij hebben -dezer dagen gemeld, dat er een scheuring dreigde in de Poolsche soc.-dem. partij. Deze is thans een feit ge worden. De aanhangers van Pilsoedski hebben zich van de partij afgescheiden en een nieuwe groep gevormd. Zaterdagnacht is in de Alpen tot op 1600 M. hoogte veel sneeuw gevallen. Inenting tegen Pokken. Ingediend is een wetsontwerp tot ver lenging van -den geldigheidsduur van tij delijke bepalingen betreffende de vaccina tie vervat in -de wet van den ll'den Febru ari 1928. Bij genoemde wet is de indirecte ver plichting t-ot inenting tegen de pokken tot 1 Januari 1929 opgeschort. Op dien -datum zal -die verplichting dus weder in werking komen, tenzij -de duur -der opschorting te voren bij de wet verlengd wordt. In verband hiermede heeft -de minister van arbeid, handel en nijverheid het ad vies van -de encephalitiscommissie inge wonnen. In het antwoord deelt de com missie mede, -dat de gevreesde complica ties na inenting zich nog voordoen en dat men er nog niet in is geslaagd, zoo min hier te -lande als in het buitenlan-d, de oor zaken der complicaties op te sporen. De commissie acht dan oo'k een verlenging van den opscho-rtingsduur noodzakelijk en wel voor een termijn, langer dan een jaar. Daar blijkt, dat -de omstandigheden, wel ke aanleiding gaven tot -de totstandkoming van de wet van 11 Februari 1928 no-g on veranderd aanwezig zijn, meent -de minis ter, dat de tijdelijke -bepalingen van -die wet vooralsnog moeten blijven gelden. Hoewel -de commissie met het oog op haar veelzijdige -onderzoekingen een verlenging voor den tijd van een jaar te kort acht, meent de minister, in verband met -de be slissing van de Tweedo Kamer, waarbij de geldigheidsduur van -de wet tot één jaar werd beperkt, een voorstel tot verlenging met gelijken termijn te moeten -doen. De Volksvertegenwoordiging blijft dan in de gelegenheid, van jaar tot jaar zich over dit belangrijke vraagstuk uit te spreken. Uit de stukken, die ter griffie zijn gede poneerd, blijkt met betrekking tot de ge vreesde complicaties, dat zich blijkens de voorloapige opgave in hot eerste halfjaar Binnenland. Een gevecht tusschen politie en inbrekers te Rotterdam. Voorgesteld wordt den vaccinedwang nog een jaar op te schorten. De politieke actie voor den heer Stenhuis. Alg. vergadering van het Zeeuwsch-Bel- gisch Trekpaardenstamboek. Generaal Snijders in Indië. Buitenland. De Zeppelin wordt vanavond laat in Ame rika verwacht. Algemeene staking -te Lo-dz. Ernstig spoorwegongeluk in Engeland. Aardschokken in Corinthe. Critiek van Lloyd George op de buiten landsche politiek van Engeland. neemt GELDEN In DEPOSITO tegen hooge rentevergoeding. SPAARBANKBOEKJES 4 pCt BRAND- en INBRAAKVRIJE KLUIS. Vraagt inlichtingen. 1927 -op 99.940 vaccinaties 35 encephali tis gevallen hebben voor-gedaan of 1 op 2855; in het eerste halfjaar 1928 deden zich op 28.800 vaccinaties voor 10 geval len of 1 op 2830, zoodat -de ziek-tekans in de eerste helft van 1928 gelijk is geweest aan -die in de eerste helft van 1927. De ge vallen -over het eerste halfjaar 1928 waren al-dus verdeeld, -dat voorkwamen onder scheidenlijk 1, 1, 2, 4, 2 gevallen in de maanden Januari, Maart, April, Mei en Juni, waarvan 4 met doodelijken afloop. Voorts blijkt, dat zoowel hier te lande als in het buitenland het onderzoek in ver schillende richtingen in vollen gang is. Zoodra -de werkzaamheden en de resul taten daarvan ver genoeg gevorderd, zijn, zal een volledig rapport gepubliceerd wor den. Generaal Snijders in Indië. Generaal Snijders, die de Indische Luchtlijnen komt openen, is met de Ghristiaan-Huygens te Tandjong Priok aangekomen. Er was groote belangstelling. Onder hen die ter begroeting aanwezig waren, bevon den zich o.a. vertegenwoordigers van het Indische leger en van de Marine, ir. D. de Iongh, directeur van de Gouvernements- bedrijven en de chef der af-deeling Lucht vaart, vertegenwoordigers van de vlie-g- diensten van het leger der marine en de Indische Luchtvaart-Maatschappij, en lei dende personen uit den handel, het bank wezen en de scheepvaart. De stafmuziek was op -de ka-de opgesteld en speelde vroo- lijke wijsjes. Een escadrille van drie leger vliegtuigen cirkelde boven het schip ter verwelkoming. Een deputatie van dienende en gepen sioneerde -officieren, ridders in de Mili taire Willemsorde, heette den generaal welkom namens -de ridders der Militaire Willemsorde in Ned.-Indië. Namens die ridders voerde de heer Ruempol het woord om uitdrukking te geven aan de gevoelens van erkentelijkheid voor alles wat generaal Snijders gedaan heeft in het belang van het leger in Ned.-Indië. Generaal Snijders antwoordde en ver klaarde deze uiting van belangstelling op hoogen prijs te stellen. De generaal be toonde zich eveneens zeer gevoelig toen een lid van het Hoofdbestuur van het Indo Europeesch Verbond -den generaal namens die vereeniging kwam verwelkomen. Het vijfde postvliegtuig te Bagdad. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Het vijfde postvliegtuig naar Indië, de H- NAEN, dat gisteren te Bagdad landde, ge raakte daarbij op -een gedeelte lossen grond en heeft het landingstoestel lichtelijk be schadigd, zoo-dat het vliegtuig Zondag niet verder kon gaan. De bemanning hoopt in den kortst mogelijken tijd de schade te hebben hersteld. Het vierde postvliegtuig, de H-NAFD, bevindt zich nog te Akyab en kan, zoolang de hevige stortregens blijven voortduren, niet vertrekken. Een conflict in de drukkers wereld. Het contract tusschen de Federatie van werkgevers in het boekdrukkersbedrijf en de Nederl. vereeniging van papiergroot- hande-laren en handelaren in grafische artikelen is tegen 1 October j.l. opgezegd. Van d-e zijde van de leveranciers maak te men ernstig b-ezwaar tegen de bei- paling, dat nieit aan ongeorganiseerde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1