Wat er deze week voorviel. Het Vrouwenhoekje. HetZeeuwsche hoekje. Onze moderne tijd eischt de grootste doelmatigheid bij het verrichten van onze bezigheden. Ook in de keuken. Vuil vasfwerf'. reini* gen is tijdrcovend en moeilijk. Vim verdwijnt hv,i vuil even wei ais bij too* verslag. Mas k ge bruik van dii: mo derne huipnilddeS bij het reinigen van alle vaat werk, messen, vorken, Sepeis, email, koper, houtwerk, schilder werk, linoleum, glas. M.V. De Lever's Zeep Mij. - Gaardingen. Dammen. Zoeklichtjes Voor de Jeugd. De afgeloopen week was rijk aan meer of minder belangrijke gebeurtenissen. Voor Zeeland was ongetwijfeld het meest van belang de opening van de brug over „De Eendracht", op welk feit we hier ech ter thans niet nader ingaan, na alles wat daarover reeds in „De Zeeuw" werd ge schreven. Voor Tholen beteekent dit een zeer be langrijke verbetering. Laten we hopen dat ook Zeeuwsch-Vlaanderen over niet te lan gen tijd, zij 'tdan in anderen vorm, zulk een oplossing van het verkeersvraagstuk verkrijgt, dat ihet de moeite is ook daar feest te vieren. Gelukkig blijkt mede uit het bezoek dat Minister Kan deze week aan Zeeuwsch- Vlaanderen bracht, dat dit in vele opzich ten stiefmoederlijk bedeelde landsgedeelte toch niet vergeten wordt. Onder de belangrijke gebeurtenissen mag zeker ook wel gerekend worden de be noeming van den heer Brandsma tot In specteur L. 0. te Brielle. Zijn heengaan wordt door velen betreurd en beteekent voor de A.-R. partij in de Staten van Zee land een belangrijk verlies. Zooals altijd volgt ook hier op "het „de Koning is dood", onmiddellijk een „leve de Koning". De opvolgers van den heer Brandsma als Inspecteur en Statenlid, staan al gereed om straks zijn plaats in te nemen. Hetzelfde zien we ook te N. en St. Joosland, waar de nieuwe burgemeester opvolger van wijlen den heer Polderdijk, Vrijdag werd geïnstalleerd. Italië en Mexico werden dezer dagen door gelukkig niet ernstige aardbevingen verontrust, terwijl een deel van België door een watervloed werd geteisterd. Van meer ernstigen aard was nog de ramp te Praag, waar onder een invallend bouwwerk tal van menschen het leven verloren. Deze ramp is te erger omdat hier naar het schijnt bij de ondernemers van schul dige nalatigheid en lichtzinnigheid kan worden gesproken. Wat moet het verant woordelijkheidsgevoel toch sterk zijn af gestompt, als men door het gebruik vap ondeugdelijke materialen het leven van zijn medemenschen in gevaar durft bren gen. Do „Graf Zeppelin" drijft, terwijl we dit schrijven, boven den Oceaan, op weg naar Amerika. Een nieuw bewijs van de groote ga ven die God den menschenkinderen heeft geschonken. y Jammer hierbij is, dat die gaven zoo vaak worden misbruikt, ook in dien zin, dat hierbij de eere gegeven wordt aan menschen, inplaats van aan God, den almachtigen Schepper en Heere, die den gevallen mensch tot zulke groote dingen in staat stele. Een brood met de korst. Op zichzelf is de korst van brood niets anders dan de gebakken buitenkant van het brood; toch heeft, aldus „Voeding en Hygiëne", de korst voor onze voeding wel een speciale beteekenis. Ze doet ons n.l. langer kauwen en dus meer speeksel vormen. Bovendien veroor zaakt veel korst sterkere afscheiding van maagsap. Deze beide factoren nu, flinke speeksel- en maagsapvorming, doen het eten beter verteren en dus meer uit het voedsel halen. Brood met flinke korst is voor onze voe ding nuttig en voordeelig. Veel korst doet ons flink kauwen en is als zoodanig ook van uitermate groote be teekenis voor ons gebit. Door slap voedsel verslapt ons gebit en wordt 't ontvankelijk voor bederf. Het is daarom, dat vooral in de jeugd het gebit getraind moet worden in flink kauwen. Voor een goede ontwikke ling van een sterk gebit is noodig, dat het kind zoo jong mogelijk begint met brood met korst te eten. Verderfelijk is bet om kinderen te verwennen met de korstjes van het brood af te snijden en toch gebeurt dit nog door onverstandige moeders opmerkelijk veel. Prof. Dr Cornelia de Lange waar schuwt in haar boek „Het Kind" dan ook herhaaldelijk tegen te week voedsel voor kinderen. Uit een en ander volgt onmiddellijk, dat geroosterd brood gelijk staat met brood voorzien van korst, zoodat het roosteren Een rijke oogst. Is er dankbaarheid? Ook tegenover de onderge schikten? We gaan weer vergaderen. We hebben nu plotseling door de bui ten werking stelling van den zomertijd op Zondagmorgen j.l. de lange winter avonden gekregen. Bovendien deed ook het gure herfstweer deze week zich even. hoe ren en voelen, zoodat weldra een eind zal zijn gekomen aan den mooien langen na-zomer, waardoor we niet weinig ver wend zijn. Spoedig zullen nu de kachels aangemaakt gorden en gaan ge weer het echte winterseizoen in. We mogen terugzien op een pracht- zoruer. Wat is er rijkelijk genoten, niet het minst door de vele vacantiemenschen. En wat hebben onze landbouwers stof tot danken. Er is nu letterlijk niet één ge was, waarmede ze tegenslag 'gehad heb ben. En mocht er al een heel enkel zijn, waarvan de oogst niet zoo schitterend is, dan maken de extra-hoogo prijzen van van brood economisch en nuttig is om oud brood weer smakelijk te maken. Aan de hakkers nog het verzoek, om brood met lekkere, bruine, 'knappende korst te bakken. Want ondanks al het nut, dat er in het eten van de korst steekt, zul len weinigen daartoe komen, als deze een onooglijk zwarte kleur en een onaange- namen smaak heeft. Enkele recepten. Wentelteefjes. 8 a 10 dunne eneedjes oud brood, I ei, 1 theelepel ka neel, 3 lepels suiker, 2Y a 3 d.L. (Yt a Va L.) melk, 344 lepels boter. Snijd van de sneetjes brood rondom de korstjes af. Klop intusschen bet ei los, met de kaneel en een lepel suiker. Voeg hieraan goed roe rende de melk 'toe. Stapel de eneedjes brood in een platte kom (zoodat 'ze plat op den bodem liggen) en giet het mengsel eT over heen. Keer af en toe de sneedjes, zoo dat allen geheel met de vloeistof door drenkt zijn. Laat dit zoo ongeveer een uur staan; de vloeistof is dan meestal geheel erin getrokken. Laa't een klontje boter in zulk een artikel de geringe opbrengst weer goed. Werkelijk, onze God beeft rijken zegen willen schenken. De Christen-landbouwer weet wel, dat hij, ook al vallen de oogstresultaten nog zoo tegen, nimmer recht tot klagen heeft, want bij al hetgeen hij ontvangt, hetzij veel of weinig, is er niets, waarop hij recht kan doen gelden. Maar toch, wat is er in minder voor spoedige jaren vaak en veel geklaagd. Wat een zuchten, wat een jammerenl Enik vraag het nu maar op den man af: wordt er nu met hart en, ja, ook met den mond, gedankt? Weet de geloo- Vige landbouwer nu, zeker, ook in de stilte tegenover zijn Hemelschen Vader, maar ook bij passende gelegenheden tegenover zijn mede-mensohen te spreken van Gods weldaden? Heeft onze God geen recht, dit te vragen? En als de echte dankbaarheid er is, dan wordt ook vanzelf niet vergeten te denken aan zoo velerlei nood in Gods Koninkrijk, waarin voorzien moet worden. Kerk, zending, bannhartigheidsbetoon, dit alles heeft behoefte aan onze geregelde bijdragen, maar 'kan ook zoo goed een de 'koekepan licht bruin worden. Leg voor zichtig een paar sneedjes erin en bak ze langzaam aan weerskanten lichtbruin. Stapel ze netjes dakpansgewijze op een schotel, maar zorg ervoor, dat de rand ge heel vrij blijft. Strooi er de 2 overige le pels suiker overheen, die men b.v. in een vijzel heeft fijngestampt. Tomatenpuree. Wij kunnen in dezen tijd van tomaten tomatenpurée ma ken, die ons in den winter heerlijk zal kannen helpen met het bereiden van soe pen en sausen. De vruchten worden ge- wasschen, doormidden gesneden en een gedeelte er van in een geëmailleerde pan op het vuur gezet. Is dit gedeelte geslon ken, dan worden de andere vruchten bij gevoegd tot alles geslonken is. Breng daar na de massa over in een paardeharen zeef tot het vocht is weggeloopen en wrijf de overige hestanddeelen door de zeef. Wat daarna nog overblijft, velletjes en pitten dus, wordt weggedaan. De purée doet men in uitgekookte flesschen, sluit deze losjes met een kurk en wikkelt ze ieder in een I" I extra-offer der dankbaarheid gebruiken. Worde dit ook bedacht! Natuurlijk geldt dit alles niet alleen den landbouw want volgens een bekend en zeer juist gebleken spreekwoord gaat het het geheele volk goed, als het den boer goed gaat. Denk b.v. maar eens aan den nering doenden middenstand, vooral in de Zseuwsche gemeenten. Er is ook een categorie menschen, die zeker ook met recht mag verwachten iets te ontvangen van de mooie bedragen, die de landbouwer voor zijn oogst ont vangt. Ik bedoel de landarbeiders en allen, die in loondienst bij, den boer werkzaam z.jn. Met noeste vlijt en trouwe toewijding want daarover valt bij de Zeeuwsche plat telandsbevolking gelukkig over het alge meen niet te klagen hebben ze het land bewerkt, den oogst binnengehaald en den boer gediend. En waar nu onze God zoo miiden zegen heeft willen schen ken, moet 'tdan niet in 'thart van eiken rochtgeaarden landbouwer liggen om zijn ondergeschikten iets mee te deelen van die stoffelijke weldaden? doek. Op den bodem van een pan legt men wat hooi of een saamgevouwen doek, plaatst hierop de flesschen, vult de pan met water en laat het water aan de kook komen. Halve wijnflesschen gevuld met purée moeten 15 minuten in het kokende water blijven, heele flesschen 25 minuten. Komen de flesschen uit het water, duw er de kurken dan zoover mogelijk in, snijd ze met den hals van de flesch gelijk en doop den hals van de flesch in gesmolten lak. (VI. C.) Appelgelei. 2% K.G. zure appelen, pl. m. 650 gram (6 Y> ons) suiker, het sap van 1 citroen. Bereiding: Wasch de appelen, snijd ze in vieren, zet ze op met kokend water, zoo dat ze onderstaan, en de schil van 1 ci troen. Kook de appelen, tot zij geheel zacht zijn en laat ze dan uitlekken door een ouden doek. Roer vooral niet in de appelen, het sap zou troebel kunnen wor den. Meet het sap en neem 2/a van het ge wicht aan suiker M L. sap wordt gere kend 500 gram te wegen). Kook het sap in, tot het ruim lU aan gewicht verloren heeft, voeg dan de suiker toe en kook dit samen tot de gelei goed van dikte is ge worden. Verwijder het schuim, dat zich aan de oppervlakte verzameld heeft. Voeg, als de gelei goed van dikte is, het citroen sap toe. Doe ze in de uitgekookte jampot jes en sluit ze met vochtig perkament- papier. Als messenheftcn losgaan. Een mes, waarvan het heft door ver keerde behandeling heeft losgelaten, kan men repareeren met behulp Van een kleef stof, bestaande uit vijftig gram schellak- poeder en 10 gram gemalen krijt. Met dit goed doorelkaargemengde poeder vult men de leeggekrabdo 'heftopening, waarna men de stift van het lemmet boven een gas- of spiritusvlam verwarmt. Met een doekje het lemmet vasthoudend, drukt men de stift in de opening, verwijdert terstond de uitpuilende kleefstof en laat het mes een halven dag liggen, opdat de lijm vol doende kan indrogen. Ook een mengsel, bestaande uit fijngestooten hars en krijt, is voor dit doel geschikt, schrijft het Hbld. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Oplossing probleem No. 60. Auteur; J. Rendering, Amsterdam. Stand. Zwart: 6 sch. op 9, 11, 12, 14, 19, 27 en dam op 17. Wit: 8 sch. op 20, 28, 30, 33, 34, 38, 40 en 44. .j Oplossing. Wit: 38—32 34X23 23X3 3X6. Zwart: 27X29 14X45 17X50. Oplossing probleem No. 61. Auteur: P. Kleute Jr., Den Haag. Stand. 'Zwart: 7 sch. op 8, 9, 16, 20, 24, 29 en 30. Wit: 7 sch. op 17, 21, 27, 33, 40, 45 en 48. Oplossing. Wit: 17—11 21—17 48—43 40—34 45X1. Zwart: 16X 7 29 X38 38 X49 49X40. Oplossing probleem No. 62. Auteur: W. Dommisse Bergen op Zoom. Stand. Zwart: 9 sch. op 2, 11, 12, 13, 16, 18, 19, 21 en 23. Wit: 10 soh. op 24, 27, 31, 32, 40, 41, 42, 46, 49 en 50. Oplossing. Wit: 42—37 40—34 49—43 31—26 26X6. Zwart: 19X30 30X39 39X48 48X22. Oplossing probleem No. 63 en 64. Auteur: J. Daane, Zoutelande. Stand. Zwart: 12 soh. op 3, 7, 10, 11 tot 14, 16, 18, 19, 21 en 26.' Wit: 12 sch. op 22, 27 tot 30, 32, 33, 36, 39, 40, 42 en 45. Oplossmg. Wit: 36—31 30—24 22—17 40—34 23X37 32X1. Zwart: 26X48 48X23 11X31 19X39 39X28. Een waarachtig dankbaar mensch is èök mededeelzaam. Daar komt nog bij al wil ik van daag geen loonbeschouwingen gaan ge- van dat in de minder-gunstige jaren, d.e achter ons liggen, de loonen der landarbeiders op veie plaatsen sterk zijn varlaagd en tot een minimum terugge bracht, waarvan zeker een gezin met meerdere kleine kinderen niet anders dan eon moeitevol bestaan kan hebben. Hoe heerlijk moet hot dan nu zijn in staat gesteld te worden iets terug to kunnen geven van hetgeen van de toch al niet hooge loonen in den landbouw moest worden afgenomen. Laten onze Christen-landbouwers in de zen eens met hun geweten te rade gaan! S Ik schreef daareven, dat we nu op eens weer in het volle winterseizoen ge komen zijn, de tijd van gezellige huise* li.kheid, maar ook van de vele verga deringen. Zoo las ik reeds, dat tal van vereeni- g ngen de wintercampagne, zooals men dat veelal gewoon is te noemen, zijn begonnen. Een plan'is gemaakt, een roos- ter opgesteld an daar lcQpfc de vereeni- Hoa verkeerd het is altijd maar een be roep te doen op de publieke kassen is nu weer eens te Vlissingen gebleken. Hadden velen hun zin gekregen dan zou de Gemeente diep in de beurs hebben getast en op kostenvan de toch al zoo zware be lastingbetalers een nieuw Ziekenhuis hebben gebouwd. Dat plan is echter niet doorgegaan. En 't gevolg is, dat nu een particulier aan de Vereeniging „Bethesda" een bedrag van f 250.000 heeft geschonken voor bet bouwen van een Diaconessenhuis. Natuurlijk doen zich gevallen voor, dat de Overheid in moet grijpen. Maar voorzich tigheid is hier geboden. Vooreerst omdat do Overheid zoo licht bui ten haar boekje gaat maar ook omdat op die wijze het particulier initiatief niet wordt geprikkeld, maa.r vermoord. Tot groote schade van onze volkskracht. Aan den gever, die door zijn daad naar ik hoop ook andere „rentmeesters" heeft geprik keld om het hun geschonkene mede ten nutte van anderen te besteden, breng ik van deze plaats gaarne een woord van warme hulde. OPMERKER. Goede oplossingen ontvangen van: A. Braamse en P. Boone te Nieuwdorp; „Dammer" te Goes; J. Daane te Zoutelande en W. Dommisse te Bergen op Zoom. Probleem No. 64. Auteur: W. Dommisse, Bergen op Zoom. 12 3 4 5 Zwart: 9 sch. op 5, 8, 9, 11, 16, 17, 18, 19 en 23. Wit: 10 sch. op 27, 28, 34, 37, 42, 43, 44, 46, 48 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Uitslag Oplossingswedstrijd. Do met Juli van dit jaar begonnen wed strijd is thans wederom beëindigd. De na volgende oplossers hebben alle problemen correct opgelost, n.l. de heeren P. Boone, A. Braamse, W. Dommisse, J. Daane en „Dammer". Bij loting viel hef prijsje ten deel aan J. Daane te Zoutelande, hetwelk een dezer dagen wordt toegezonden. Beste jongens en meisjes, Hieronder volgt de uitslag van den wed strijd. Ik heb naar m'n beste weten de prij zen verdeeld, en hoop, dat ze in den smaak zullen vallen. Tot mijn genoegen kan ik hier aan toevoegen, dat ik alweer de beschikking heb gekregen over een paar mooie prijzen, die ik over niet te langen tijd onder de neefjes en nichtjes hoop te verdeelan. We gaan dus allemaal maar weer met frisschen moed aan het werk. De volgende prijzen konden worden toege kend: Oplossingen der prijsraadsels. I. September. I. Alle neefjes en nichtjes beginnen weer met nieuwen moed aan de prijsraadsels. Onderd.Wilhelmina, feesten, ge legen, lantaarns, jasmijn, pauw, Dordrecht, beleefd, den, negers, schemering, j. II. Vroeg begonnen veel gewonnen. Onderd.: Boeren, neen, groen, wel, veen, voor, geen, g. 15 September. I. Wje gezond en sterk wil leven, moet drinken wat de koeien geven. Onderd.: Neen, laagveen, kelder, droomen, gezellig, sterren, dons, kiel, wieken, vet, wit, w. I gingsmachine weer. Tot m'n verwondering is het in de verschillende Zeeuwsche kiesvereenigin- gen nog stil. We gaan een verkiezingsjaar tegemoet, maar, al neem ik aan, dat in de hoogöre politieke colleges hieraan volle aandacht geschonken wordt en al heb ik gelezen, dat er zelfs leidersbaantjes zijn cadeau gedaan, het schijnt wel, dat de plaatselijke kiesvereenigingen in onze pro vincie nog niet uit den zomerslaap ont waakt zijn. Behalve dan enkele afdeelin- gen der S.D.A.P., die reeds Kamercan- didaten stelden wat nu nog wel wat vroeg is en één afdeeling van den Vrijheidsbond, die liet adverteeren, dat ze een zekere mijnheer als nummer één op de candidatenlijst begeert. Ik meen, dat het in Noord-Holland was, waar in een vergadering der A.R. Kies vereenigingen reeds besprekingen werden gevoerd over de wijze van candidaat- stelling. Dat lijkt me een goede gedachte. Maar het schijnt wel, dat er daar meer contact is tusschen de kiesvereenigingen en d£ partijleiding dan hier. LUCT0R.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6