Vrijdag 12 October 1928 43e Jaargang TWEE BIKSE& Cos BANK-GOES EERSTE BLAD. Buitenland. u Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie. Kerknieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. D irecteur- Hoofd redacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f 3.— Losse nummers f0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke korting. Wie zal dat betalen? Het wetsontwerp tot regeling van de financiëele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten, gaf aan de Nederlander de volgende opmerkingen in de pen, die zeker niet van belang ontbloot zijn: „Staatscommissie en regeering zijn het eens, dat geen bezwaar bestaat tegen verhanging van de rijksbelastingen wan neer dit strekt tot verlichting van de ge meentebelastingen. Ook wij hebben dit in onze kolommen herhaaldelijk betoogd. Maar hoe komt de rijksschatkist aan het henoodigde bedrag? Hier treft ons dadelijk een merkwaardige overeenkomst. Regeering en Staatscommissie hebben elk, voor de uitvoering van het eigen plan, een ongeveer gelijk bedrag noodig van ruw geschat: 20 millioen gulden. Tot dit bedrag zullen de kosten van beide plan nen wél na korten tijd oploopen. De Staatscommissie behoefde natuurlijk niet aan je geven op welke wijze jje benoo- digde som zou m-oaten worden verkregen. Dit vraagpunt was Ijaar niet opgedragen. Maar vragen wij in alle bescheiden heid kan en mag een Minister een gelijke houding aannemen? Kan en rn-ag een Minister aan zijn opvolger, die in 1931 het ministerie van financiën zal be- heeren, rustig overlaten de dan bonoo- digde geldmiddelen te vinden? Hoort hot plan tot dekking van de nieuwe henoo digde rijkseelden niet m e t het nu voor gedragen ontwerp te worden aangeboden? Wij zouden stellig bevestigend willen antwoorden en blijven ook bij onze vroe ger geuite meening, dat had moeten wor den overwogen of het geld, tot verlaging der rijksbelasting aangewend, niet betei was aangewend tot verlaging der gemeen tebelastingen en in het bijzonder tot het wegnemen van het euvel der overbelas ting in enkele gemeenten, waarop het ge heele streven van den Minister enkel en alleen is gericht". De vraag: wie zal dat betalen, mag hier zeker worden gesteld. De onlangs verschenen nota betreffen de den toestand van 's lands financiën biedt hieromtrent geen perspectieven. De Zaak is temeer van belang, omdal de voorgestelde regeling een tend-enz be vat, voor de uitzetting van de gemeente lijke uitgaven. Men kan er wel zeker van zijn, dal sommige gemeenten, als ze wat meei in de ruimte komen, van de gelegenheid gebruik zullen maken om wat dieper in den zak te tasten. Dat behoeft voor de betrokken gemeen tenaren, die van de nieuwe regeling pro- fiteeren dan nog geen vermeerdering,van laston te beteokenen, maar de totale be lastingdruk wordt op die manier dan toch maar weer verzwaard. En dat is toch niet de bedoeling. Eeniige nivelleering van de gemeente lijke belastingdruk is billijk en noodzake lijk, en vanuit dat oogpunt bezien ver dient het ingediende ontwerp zeker toe juiching. Maar al3 deze nivelleering gepaard moet 'gaan met een belangrijk zwaardere di- J recte en indirecte belasting dan mo-et ook aan die zijde van de zaak terdege 'i aandacht worden geschonken. In elk geval is het eisch van een gezond financiëel beleid dat dergelijke be langrijke uitgaven niet worden gevoteerd, alvorens is aangegeven waar de noodige middelen kunnen worden gevonde'n. De Zeppelin op r-eie naar Amerika. Over het historisch moment van het vertrek van de Zeppelin uit Friedrichs- hafen volgen hier nog eenige interessante bijzonderheden. Dr Eckoner heeft den nacht, vóór het vertrek geen oog dicht gedaan. Ieder half uur was hij naar bui ten gegaan, om te zien hoe het met den wind stond. In de eerste ochtenduren meende hij nog, dat het vertrek gisteren niet mogelijk zou zjjn. Om 7 uur 15 gaf dr Eckener bevel de poorten van de hal te openen. Aan den rand van het vliegterrein stond het zwart van de menschen; niet alleen uit Frie- drichshafen, maar uit .alle plaatsen uit den omtrek waren de belangstellenden toegestroomd om getuige te zijn van hei vertrek. Om 7 uur 25 klonk overal door de hal: „Passagiers instappen". Na een laatste afscheid beklommen de passagiers de trap naar de kajuit. Bij de controle van de lijst der passa giers, bleek dat de eenige vrouw onder hen, lady Drummond Hay op het appèl ontbrak. Met liet horloge in de hand vroe gen de officieren telefonisch bij het Kur- g.artenhotel aan, waar de dame bleef. Onder algemeen gejuich kwam lady Drummond eindelijk in looppas dahal binnen, maar toen ze, naar adem snak kend, boven op de trap van de kajuit was gekomen, riep ze wanhopig uit: „M'n mantel!" Ze had inderhaast haar mante'l dien ze opzettelijk voor deze gelegenheid had laten maken, in het hotel Laten liggen. De officieren meenden, dat ze nu maai zonder mantel mee moest, maar lady Drummond wilde dan liever thuis blijven en maakte zulk een spektakel, dat de officieren zich lieten vermurwen en nog tien minuten respijt gaven. Binnen zes minuten kwam echter reeds de auto met den mantel, die onder luide hoera's naar boven werd gebracht- Nu klonk onmiddel lijk het commando: „Ballastzakken uit hangen, alles loslaten 1" De gasslangen, die nog draaggas in pompten, werden plotseling slap, mem schroefde ze in allerijl af. Uit de hallast- zakken werd water neergelaten en na eenige seconden begon hef schip te zwe ven. Nu moest ook Dr Eclcenor afscheid van vrouw en dochter nemen, zijn zoon was al hoven op zijn post. Officier von Schiller snelde naar buiten en liet een- scherp fluitsignaal hoeren,, waarop luid het bevel gegeven werd: „Luchtschip marsch." Onder geweldig gejuich der menigte binnen en buiten de hal begon het lucht schip om 7:45 uur precies de hal te verJ laten. De passagiers stonden aan de rui ten van de kajuit en wuifden wat ze konden. Na vijf minuten lag het gevaarte geheel vrjj buiten. „Lijnen vieren", zoo luidde daarop het volgende bevel. De Zeppelin werd: nu nog maar vastgehouden aan de voor- en achterkajuit en liet op het hevel „Hoch" geheel van den grond los. Met eigen kracht begon de ballon, langzaam te stijgen. Nu snerpte een schril gefluit door de lucht, dat was het sein voor het aanslaan van de motoren en ma jestueus zette zich het luchtgevaarte in beweging, om eerst nog onder toejuichin gen van do bevolking eem boog over Friedrichshafen te beschrijven en vervol gens koers te zetten over Constanz in de richting van Bazel. Zo-c-als wjj gisteren reeds me'ddon, ging de tocht via Frankrijk en Spanje naar den Oceaan. De laatste radio-telegrammen van do Zeppelin Irwamon vannacht to halfeen bij} de Duitsche stations binnen en meldden, dat, het luchtschip boven den Oceaan mot sterken, tegenwind te kampen heeft. De overtocht zal, naar men vermoedde, dan ook langer duren dan den gesehatten tijd Op hot hoofdbureau van politie te New- York is te 7 uur 25 Amerikaansche tijd het eerste radio-bericht, door de Graf Z-"p pelin verzonden, opgevangen. Het meldde dat het luchtschip koers zette naar de Azoren. De Amerikaansche departementen van staat en van marine hebben uitvoerige kabelberichten over het vertrek van de Zeppelin uit Friedrichshafen ontvangen- De Amerikaansche consul te Stuttgart deelde aan het departement van Staa,i mee, dat de tocht vermoedelijk 72 uren zal duren. Door andere verbintenissen is hjt den minister van buitenlandsche za ken Kellogg noch den minister van marine Wilhur mogelijk, de aankomst van het luchtschip bij te wonen, doch de hulp secretaris van marine Warner en schout bij nacht Moffett, de leider van de lucht vaartaf dealing, zullen bij de ontvangst van het luchtschip te Lakeihurst aanwezig zijn- De instorting te Praag. De correspondent van de Vossische Zei- tung te Praag seint, dat Woensdag in den loop van den avond nog teekenen van le ven vernomen zijn onder de puinhoopen van het ingevallen huis. Tegen half acht hoorden de soldaten van het bataljon pio niers, belast met de opruiming, duidelijk klopteekens uit de ruïne komen. Zij stel den alles in het werk om naar de plaats door te dringen waar het geluid vandaan kwam. Een minuut of vijf lateT hoorden zij een stem, maar ze verstonden nog geen woorden. Eindelijk vernam men duidelijk uit de diepte een kreet: „Ik zie licht!" Er werd volkomen stilte bevolen en zoo kon de spreker mededeelen, dat buiten hem nog zes anderen zich levend onder het puin bevonden, maar door gebrek aan lucht het bewustzijn hadden verloren. Men slaagde er nu met geweldige moeite in een gat te boren waardoor men een arbeider, die zelf eerst gisteren was gerod, aan een touw naar beneden liet. Het gat bleek tot drie verdiepingen onder het niveau van de straat te voeren. Men vermoedt, dat een ruimte van beton heel gebleven is en arbeiders daar herme tisch in opgesloten zijn. In het ziekenhuis zijn nog zes gewonden gestorven, van twaalf is de toestand hope loos, -dertig arbeiders en eenige voorbij gangers worden nog vermist.. Een laboratoriumonderzoek moet heb ben uitgewezen, dat men voor het beton in plaats van één deel cement op acht deelen andere bestanddeelen, één deel cement op achttien deelen andere bestanddeelen heeft gebruikt. Latere berichten melden: De klopsignalen, die men meende to hooïen, berusten, naar men thans aa-tè neemt, op zinsbedrog. Ook' gistermiddag meende men uit een, diept.0 van 4. M. hulpgeschreeuw te vernemen. Het werk wei'd onmiddellijk stopgezet. Doch on danks de grootste inspanning, kon men niets meer hooren. De vaklui zijn ook van' oordeel, dat alle hoop, nog levend bedolvoren aan te treffen, opgegeven moet worden, daar de vermisten, wanneer zij niet 'doodgedrukt zijn door de'puinmassa's, den verstikkingsdood gestorven moeten zijn. Naarmate de opruimingswerkzaamhe den vorderen, neemt het aantal dooden toe. i Het aantal doodon is nu tot 33 .gestegen. Het aantal slachtoffers, dat zich nog on der de puinhoopen moet bevinden, is nog onbekend, Even na middernacht is te Lieben, een wijk va.n Praag, weer de helft van een nieuw gebouw samen, mot do steiger? ingestort. Het gaat om een huis van 2 a 3 verdiepingen. Het puin viel op' het trottoir. Waarschijnlijk zijn geeoi men- menschenlevens te betreuren. Sodalagen gevonden. In Siberië, in het district Slawgorodski, zijn in do streek van de Michailofski me ren onder -het moer Tanatar kolossaio vel den natuurlijke soda gevonden. De ontdek- to laag is, afgezien van eenige onbeteekc- nende tusschenlagen gemiddeld 3 meter hoog. Volgens de voorloopige schatting liggen er 90100 miljoen ton. De sovjet unie zelve behoeft 200.000 ton .soda per jaar; 50.000 daarvan worden ingevoerd. Er werden teveel S.Q.S.-signalen uitge zonden. De correspondent van de Daily Mail te Southampton meldt, dat in Engelsche scheepvaartkrin-gen de vraag gerezen is of er schepen niet te spoedig gebruik maken van S.O.S.-seinen van het Nederlandsche stoomschip Celaeno. Dit -schip riep ver scheidene schepen te -hulp, waardoor groo- te schade werd geleden, terwijl, toen de schepen te hulp kwamen, geseind werd: „Wel bedankt, wij kunnen thans onze reis zonder assistentie voortzetten". Er wordt op gewezen, dat het tusschen 2000 a 5000 kost aan extra maaltijden, extra brandstof en verloren tijd, wanneer een groot schip een ander schip te hulp komt en daarvoor van koers verandert. Sir Arthur Rostran, de commandant van de Berengaria, verklaarde, dat „te veel S. O.S.-signalen worden uitgezonden, maar er is geen middel te vinden om-dit pro bleem -op te lossen, daar 'het moeilijk is te zeggen, dat een schipgeen noodseinen moet uitzenden. Slechts zij, die aan boord zijn, kunnen beoordeelen of een schip in gevaar verkeert". Dreigende uitsluiting in de ijzer-industrüe van Rijnland en Wesifafen. In een. zitting- van den werkg-evershond „Nond-West" is gisteravond éénparig be sloten alle arbeiders in de ijzer-industrie tegen '1 Nov., onder voorloopige h.andha ving van het aan de vafcvereenigingen ge daan aanbod, op te zeggen, daar de op zegging van liet contract van de zijdo der vakvereenjgingen en 'de verwerping van het, aanbod der werkgevers een fa- riefloozen toestand in het leven, dreigt te roepen, omdat de loonsverhooging noodzakelijk een prijsverhooging zou ver oorzaken, welke het aan de werkgevers onmogelijk zou maken na 30 October de fabrieken op gang te houden. *De brand in hei Berh'jn'sche Warenhuis. Naar van de zijde van de brandweer wordt medegedeeld, is de brand in het warenhuis Tietz te Berlijn, ontstaan door kortsluiting van de étalage-verlichting. Do acht aangrenzende étalages, alsmede de verkoopszaal er achter, zijn geheel uit gebrand. Door het geheele gebouw hangt een ondragelijke rook. De koopers en de employé's konden het warenhuis tijdig verlaten. Nader wordt nog vernomen, dat ook de zoldering ten deele is doorge brand. Do brandweer kon echter spoedig het vuur aantasten, en, na ongeveer een D005MtRftEN VAf* DUIFZEEP HE8BENNU 0E WAARDl EEN ZEEPPOEDERDUIFJE uur hard werken, kou het vuur tot den vuurhaard beperkt worden. De materiëele schade is nog niet te overzien. De verkeiersstagnatie in de bin nenstad is groot. Grooie olie-brand in Burma. Zeven-en-voerlig inlanders, onder wie achttien vrouwen, zijn levend verbrand bij -een geweldigen pctroleumbrand te Pau- negbe in Burma, Door onbekende oorzaak was in de pijpleiding van de Burma Oil Company een brouk ontstaan. De bewo ners der omliggende dorpen trachtten de olie voor hun eigen gebruik te verza melen. Daarbij geraakte de olie in brand, waardoor de menschen dadelijk door ge weldige vlammen omringd waren. Verder zijn nog 20 personen gewond. Het wereldrecord „spraakzaamheid". Het wereldrecord in. „spraakzaamheid" moet dezer dagen te Berlijn gevestigd zijn door een zekeren H-err „Parlatus", die verleden week Dinsdag in een bier- kneip in de FWedrichstrass© begon te praten en niet voor Zondag d.a.v. te mid dernacht zijn mond hield. Het onderwerp van deze speech welke 120 uur duurde is niet bekend. Hij gunde zich in dezen tijd echter zeven uur rust om to slapen, waardoor hot nog de vraag zal zijn of een internationale „vereeniging van redenaars" of een desbetreffende in stantie het record zal erkennen. Doze, dus voorloopige ho-uder van het ■wereldrecord voor mannen voor vrou wen bestaat hot uiteraard niet. dreigt thans in een andere wijk van Berlijn zijn rede te herhalen. Eert strijd tot het bittere einde. Het conflict in de textielindustrie van Lodz is gisteren versterkt, doordat alle hulppersoneel, opzichters, stokers en ma chinisten uit de fabrieken zijn terugge roepen. Ook de arbeiders van eenige andere fabrieken in Enstochau en Warschau in staking ge-gaan. Do textielarbeiders te Lodz hebben het voorstel der regeering verworpen en aan de regeering is medegedeeld, dat de sta king, tot do overwinning zal zijn verkre gen, z-a.1 worden voortgezet. Hot trampersoneel is eveneens tot sta king overgegaan. Korte berichten. Te -Mos-kou zal een. conferentie van vertegenwoordigers der communistische jeugdorganisaties in Noor-d-Amerika, Z. Amerika, Argentinië, Chili, Mexico, Bra zilië en TJraguay worden gehouden, om te beraadslagen over -de vraag, op welke wij ze de communistische beweging op het Amerikaansche continent zou zijn te be vorderen en uit te breiden. Te Klugenfurt, de hoofdstad van Ka- rinthië, heeft de politie zeven volgens andere berichten zelf 70 - communisten ingerekend. Het secretariaat der commu nistische partij, waar wapens, munitie en verbo-den -geschriften in beslag zijn geno men, is -door politie afgezet. Het Fran-sche ministerie van marine maakt bekend, dat de duikboot Ondine, die, vertrokken uit Cherbourg, den lOen dezer te Bizerta (Tunis) had moeten aan komen, gisteren niet is aangekomen. De minister van marine heeft een onderzoek gelast. Op bet vliegveld van Hendoni (Eng.) is bij een demonstratie, ter eere van den Sultan van Moeskat, een vliegtuig te pletter gevallen. Do machine werd ge heel vernield. Beide inzittenden zijn ge dood. Omtrent de Fransche duikboot, die van Cherbourg naar Tunis vertrokken was, en nu reeds twee dag-en over tijd is, wordt nog gemeld, dat vliegtuigen en oorlogs schepen van de vloot in de Midde'iandsche Zee zijn uitgezonden, om nasporing,en te doen. De bemanning bestaat uit 3 offi ciearen. en 39 manschappen. Binnenland. Burgcmeestersinstallatie te N.- en St.-Joos- land. Overleden ds J. W. Swaan te Wichmond. Meppel voor f 39.000 benadeeld. D-e autobusstrijd te Bergen op Zoom. Minister Kan in Zecuwsch-VLaandcren D-e vrouw, die te Middelburg haar blin den man vergiftigde, tot 15 jaar gev.- straf veroordeeld. Buitenland. De Zeppelin op reis naar Amerika. Nog steeds meer slachtoffers van d-e ramp te Praag. Te veel S.O.S.-signalen? neemt GELPEN In DEPOSITO tegen hooge rentevergoeding. SPAARBANKBOEKJES a 4 pCt, BRAND- en INBRAAKVRIJE KLUIS. Vraagt inlichtingen. Bij, -Galatz is op de Donau een boot, waarin 16 personen -zaten, met een grooter vaartuig in botsing gekomen. Der tien personen verdronken, elf ljjken zijn reeds gevonden. Bjj hot onderzoek is go- bleken, dat de verongelukte boot zon der lichten voer. De burgemeester van hef stadjo Sch.öningen is door de regeering van Brunswijk geschorst, omdat hij gemeen te-gelden ten eigen bate heeft gebruikt en in den Gemeenteraad valsche inlich tingen omtrent zijn particuliere onderne mingen heeft verstrekt. De denguekooriis heeft haar intrede gedaan in Turkij-e, vooral in het kust gebied in Kl'ein Azië langs den Archipel. Do ziekte heeft een gpedaardig karakter. Op de lijn Re'gradoValgevo kwam gisteren een reizigerstrein in botsing met een goederentrein. Twee reizigers werden zwaar gewond en één gedood. Goes. Tot buitengewoon o-pzichter vani den Rijkswaterstaat ter standplaats Goes is benoemd de heer P. Boddingius te Vee- re; ter standplaats WemeHinge de heer B. G. Netelenbos te Roermond, beiden oud-leerlingen van den cursus voor war teabouwkundig opzichter alhier. - Loop der bevolking. Ingekomen: C- Hui zin-ga. meubelmakerskn-echt van Groningen, Kleine Kade 21; J. Gors se fitter, van Tcrn-euzen, Oude Singel 32; D. Tissin-g, tuinman, van, Z-eist, Terwei- straat 1,0; A. A. de Maat,, dienstbode, van St. Jansteen, Groote Markt 2,2; J. van de Kreoke, dienstbode, van Mid-rlelbung, M- Sm. buurt 29 ;J. Meijers, en echtgen., kantoorbediende van 's Heer Arendsker- ke, va.n Beierenstraat 6. Vertrokken: K. Zimmerman, orgelmakieï naar Durlach (D,); H. Mischke, orgelma* kor naar Salzbupg. (O.); P. J. van Marion, zonder beroep, naar N. Amerika; L. Engst- ler, orgelmaker naar Munchem; J. Lan- g-eveld cn gezin, zonder beroep, naar De Bilt- Leliestraat 9; A. Verseveld en gezin, timmerman, naar Rotterdam, Overij-ssd- schestraat 95a; C. Kramer, dienstbode n. Rotterdam, Rozenermanstraat 43; S. M. J. Dirkse, werkster, naar Middelburg; M. S. D. F-okk-e, juffr. hiïish. naar Den Haagt Rjjnkenstraat 84; J. Traas, dienstbode n. 's Heer Arendskexke. Borsselen. Tot tijdelijk opzichter aan den polder Borssele is benoemd de heer F. J. Warren to Vlissingan, oud-leerling van den cursus voor waterbau-wkuadig opzichter te Goes. 1 lerseke. Ter vergadering der coöp. ko- lenVereen. is het niet tot een oplossing van het conflict tusschen lossers der ver een iging en het bestuur gekomen. De ge>- Otrg-aniseerde arbeiders zullen binnen 14 dagen bevredigende voorstellen trachten in te dienen en de vereeniging hoopt daoa haair oude bestuur te kunnen: houden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ochlen (G.) A. G. Ooster huis te Ernst. Te Doorn, A. Alfcona te Rijns- burg. Te Gouda, A. D. Meeter te Leiden.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1