DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit de Pers. FEUILLETON VAN HOOGER ORDE. Uit de Provincie. Zoeklichtjes VAN WOENSDAG 10 OCTOBER 1928. No. 9. De Personeele belasting1. Over deze belasting schrijft de Stan daard: „In de bepaling van het bedrag der personeele be asting schuilt een zeer aan merkelijk subjectief element. Men heeft te doen met een schatting. En zie, op dit punt nu dreigt de belastingverlaging voor zeer velen illusoir te worden, ja, komt men bij een omgekeerd resultaat uit. Ons bereiken althans uit enkele prov'n- ciën berichten, met veel klacht gemengd, waarin wordt medegedeeld, dat een her- schatting van het meubilair, tot 'in hel minutieuze doorgezet, met een zorg zelfs, die den meest wantrouwenden douanier aan de grens zou kunnen beschamen, tot gevolg had, dat velen hun belasting som verdubbeld zagen. Ons kwamen gevallen ter oore, die doen zien, hoe in plattelandsgemeenten aan personeele be asting veel meer moet worden betaald dan door gelijk gesitueer den in de groote steden. In gemeenten, reeds zwaar getroffen door een onmatig hooge gemeentelijke inkomstenbelasting beteekent zulke ver zwaring van het personeel bijna een ramp. Inzonderheid Drente schijnt zwaar ge troffen te worden, maar ook Gelderland. Wij hopen, dat de regeering hare aan dacht bij deze calamiteit zal widen be palen en maatregelen zal treffen om den overmatigen schattingsijver een rem aan te leggen. Zij heeft er, nu zij in het nieuwe ontwerp terzake van de financieel© ver houding van rijk en gemeenten de perso neele belasting een zoo belangrijke rol ■toebedeelt, ook reeds daarom veel belang bij, dat deze belasting niet in discrediet komt en reeds het noemen van haar naam geen schrik brengt in veler hart. Die gang van zaken zou, werkte de belastingverlaging in de richting van wer kelijke verzwaring van den belastingdruk, vooral waar de druk in het algemeen reeds zoo zwaar is, wel een bittere te leurstelling brengen in breeden kring." HET BELGISCHE TRACTAAT. Mr 'W. Suermondt betoogt in „De N. R. Crt., dat 'het wel goed is, wakker te blijven bij het Belgische gestook' tegen ons Land, maar dat we goed. doen, ook te letten op stemmen, cfie zich van tijd tot tijd in België doen hooren en een anderen geest ademen. „Met voldoening hebben wij, zegt hij, kennis genomen van de plannen voor een zeekanaal AntwerpenZeebrugge, met groote geestdrift aanbevolen door den Gouverneur van AVest-Vlaanderen, baron Janssens de Bisthoven en nader uitge werkt door mr Jos Schramme, voorzitter van de „Compagnie des Installations rna- ritimes de Bruges". Uitvoering van die plannen zou 'n uitweg bezorgen aan Bel gische oorlogsschepen, die zich van de „oorlogshaven" Antwerpen naar zee wil len begeven en wat van veel grooter gewicht is Antwerpen zou van zee uit bereikbaar blijven, indien de Wester- schelde verondiepen mocht. Met vTeugde zijn hier te lande de me- dedeelingen begroet van den heer Tobie Claes, Belgisch Inspecteur-generaal van Bruggen en Wegen en Bestuurder van de Zeediensten der Schelde, die op een boottocht van de Belgische pers er tegen opkwam, dat men Nederland allerlei on ware grieven ten laste legde en die er kende, dat alle Belgische verzoeken voor- haggerwerken op de Wester Schelde steeds zonder „schaduw van moeilijkheid of schaduw van vertraging" worden inge willigd- (Le Soir van 4 Juni.) Zooals bekend is, is de heer Claes een voorstander van net graven van een ka naal uit het Antwerpsche havengebied Naar het Engelseh. 88.) o— Er scheen door1 deze gedachte nieuw gekomen leven in de kleine meid van elf jaar. Zij werd geheel en al' vrouwelijk als 'tware; zij trachtte haar moeder in dui zend kleinigheden te helpen. Zij begon een paar van de aardigste kleine sokjes te breien, welke er ooit waren gebreid; arme lieveling ik vond ze, jaren later, een af en een met de naalden (geheel verroest) gestoken door de kluwen fijne sajet, juist zoo als 'tkind dat uit haar hand had gelegd. Ach, Muriel, Muriel I De vader was erg verheugd over deze verandering en dat zij zoo telkens met haar moedei' mee ging. „Wat een steun zal zij eens voor Ursula wezen gelijk een oudste dochter altijd is. Dat zal ze, is 'tniet, oom Phineas?" Ik glimlachte toestemmend. Helaas I zijn lasten waren zwaar genoeg 1 OESTERTIJD. Op het oogenblik leven we in den oestertijd. Zooals men weiet is Zeeland dé streek voor de oesters. Een overzicht van eenige oesterputten. langs den Noorder oever naar de Schelde tot dicht bij de Nederlandsche grens, om dat daardoor binnenschepen de gevaar lijke vaart op het Belgische gedeelte van de Schelde, waar een druk verkeer van groote zeeschepen heerscht, en waar een zeer zwaar tij loopt (het verschil tusschen eb en vloed bedraagt ruim 3i/2 meter). Door den deskundigen heer Claes wordt blijkbaar ingezien, wat dezerzijds steeds is betoogd, dat de bezwaren tegen de waterverbinding AntwerpenWaal zich gTootendeels op Belgisch gebied bevinden, omdat in tegenstelling met Rotterdam en Amsterdam Antwerpen denzelfden toegangsweg heeft zoowel voor zeesche pen als voor binnenvaartuigen en deze alle door dezelfde sluizen moeten varen om het havengebied te bereiken. Zulk een oplossing1 wenschen de heet hoofden te Brussel, voor wie geschillen met Nederland een levensbehoefte schij nen te zijn, volstrekt niet. Zij blijven drei gen met internationalisatie van de Schel de (dus ook van de Belgische Schelde??) indien de belangen van Zeeland en van de Nederlandsche zeehavens niet onder geschikt worden gemaakt aan die van Antwerpen. Daarom onder meer een recht- streeksche verbinding tusschen het Ant werpsche havengebied en het Hollandsch© Diep en ter .rechtvaardiging van dien eisch wordt de ondeugdelijkheid van de Zeeuw - sche en Hollandsche stroomen op den voorgrond geschoven. Is dit laatste werkelijk het geval? De beantwoording van die vraag vindt men in het dezer dagen verschenen „Rap port sur la Navigation entre Anvers et Dordrecht" van den heer M. J. L. de Groof, opgemaakt voor het Nationale Bin- nenscheepvaartcongres, dat te Brussel op 3, 4 en 5 November a.s. gehouden zal worden. Daarin wordt gewezen op het groote belang, dat de scheepvaart heeft Bij de bestaande waterverbinding, omdat een „open, onbelemmerde, door de natuur geschonken vaarweg waar met onbeperkte snelheid kan worden gevaren, onbetwist bare voordeelen aanbiedt, zooals Rijn en Waal bewijzen". De schrijver erkent, dat op da Zeeuwsche Stroomen met meeï voorzorg moet worden gevaren, dan op een kanaal, maar wijt vele ongevallen aan zorgeloosheid en meent ook, dat ei dikwijls door assuradeuren schadevergoe ding gegeven wordt, die inderdaad niet verschuldigd was. Dit rapport somt duidelijk de werke lijka bezwaren op, die verbonden zijp aan den bestaanden waterweg Antwerpen Dordrecht en dringt daarom aan op: lo. Behoorlijke roglementeering op het in- en uitvaren van het kanaal door Zuid- Beveland. 2o. Verbreeding van dit kanaal met 25 meter. 3o. Verhooging van de spoorbrug bij Vlake; 4o. Het in orde maken van de derde sluis te Hansweert; 5o. Uitdieping van de „Schaar van de Middenplaat" naar huis gegaan was zonder tot mor gen te wachten. Maar er 'is geen reden voor vrees mijn mannen zijn rustig en goedgezind. Wat in de meeste molens een dag van woede en verschrikking is, zal bij ons een waar feest zjjn. Jongens, wilt gij ook komen? Edwin, mijn practische jon gen, die later de molens zal drijven wilt gij mij beloven bij oom Phineas te zullen blijven als ik 'je de stoomma chine aan 'twerk laat zien?" Edwin was een oud mannetje in zijn manier van doen; wijs zelfs van de wieg af en rustig ook als Guy hem beknorde; maar, ik merkte op, dat hij niet zoo spoedig klaar was met kussen' en vrien den maken dan Guy. En hoewel Guy verreweg de ondeugendste was, hielden wij toch allen 't meest van hem. Arme Guy; hij had 't meest openhartige', meest warme en teedere knapenhart, hij deed z'n best oin goed te wezen, maar was nooit in staat 'tte volbrengen. „Vader," riep Guy. „Ik wil' de stoom machine wél zien bewegen, maar ik wil geen kleine jongen wezen gelijk Edwin; ik wil oom Phineas niet bij de hand houden." Midden in den huiselijken storm, welke Welk een groote verbetering dit thans veel gesmade kanaal AATemeldingeHans- weert in 1867 gebracht heeft in den toe stand, zooals clcze bij het opmaken van de. tractaten van 1839 was, blijkt ten over vloede uit dit geschrift. "Een eeuw geleden moesten de schepen gebruik maken van het Kreekrak, dat slechts bevaarbaar was een tweetal uren vóór en na hoogwater, en van de „Eendracht", waar in het diep ste gedeelte bij laag water slechts 2 d.M. water stond, terwijl thans ter beschikking staat een 9 K.M. alang Kanaal, 42 meter breed en miet een diepgang van 61/4 M. beneden Amsterdamsch Peil. De aandachtige lectuur van dit rapport moge aan onze onderhandelaars met Bel gië over een nieuw tractaat met klem worden aanbevolen. Zij zullen 'daarin evenals in de Belgische denkbeelden om trent een AntwerpenZeebruggekanaal steun vinden om alle verder .gaande eischen onverbiddelijk af te wijzen, want het Nederlandsche volk zou opnieuw in verzet komen zoowel tegen een Moerdijk- kanaal als tegen al wa t da a r 0 p 1 ij kt en teigen iederen maatregel, die geen re kening houdt met de Zeeuwsche belangen of met de belangen van Nederland in de Zeeuwsche Wateren. „AVe moeten haar met ons mee nemen om de stoommachine voor 'teerst aan 't i hier op volgde, slopen Muriel en ik weg, werk te zien. Ik wilde wel, dat Ursula naar de ledige kerk, waar, bijna in 't Gift voor een Diaconessen- huis te Vlissingen. Gisteren meld den wij, dat van 'iémand die onbekend wenscht te blijven, de gemeente Aflissingen f250.C00 heeft gekregen voor het bouwen van een nieuw ziekenhuis. Dit blijkt niet geheel juist te zijn. De gift is toegezegd niet aan de gemeente voor een gemeenteziekenhuis, maar aan de Vereeniging „Bethesda" voor het bou wen van een Diaconessenhuis. Die Vereeniging Bethesda is verschei dene jaren geleden door ds Hogerzeil op gericht ten einde een ziekenhuis van Christelijke richting te stichten. Daarvoor is toen een f12.000 bijeen gebracht, wat onvoldoende bleek, zoodat er niets van uitvoering der plannen is gekomen. Minister Kan naar Zeeland. Ter gelegenheid van. 'de opening van de tentoonstelling voor ooft- en tuinbouw te Schoondijke, een maand geleden, werd minister Kan van verschillende zijden ge vraagd, do daar vertegenwoordigde be drijven in werking te komen zien. Z. E. zal nu Donderdag 11 dezer verschillende kweekerijen, boerderijen en vTasserijen in AVest-Zeeuwsch-Vlaanderen in oogen- schouw gaan nemen. De minister, die vergezeld zal zijn'van den heer Meyer de Vries, rijksinspecteur voor de werkverschaffing in algemeenen dienst, zal bij dit bezoek worden voorge licht door den commissaris der Koningin in Zeeland en door eenige der leidende figuren in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Korfbal. Door de Damesgymna- stiekvereen. „Achilles" te Middelburg zijn donker dat geen donker voor haar was zij een geheel uur zat te spelen- Langzamerhand kwam 't maanlicht naar binnen vallen en deed de groote, ver gulde pijpen van het orgel en de kleine tooverachtige gestalte daar beneden zit tend, onderscheiden. Een of twee keeren vroeg zij me, waar broeder Anselmo bleef, die ons gewoon lijk 's avonds in de kerk ontmoette en Iwien wij van dezen avond de laatste avond voor de geheel© huishouding terug zou gaans naar Longfield zeker ver wacht hadden. Ten slotte kwam hij, ging naast mij zitten en luisterde. Zij speelde een frag ment van een zijner Katholieke missen. Toen 't uit was, riep hij „Muriel I" Zij ant woordde zacht en vroolijk. „Kind, speel het „Miserere", dat ik 'je geleerd heb!" Zij gehoorzaamde en deed 't orgel kla gen gelijk een gekwelde ziel. AVaariijk, geen verhalen, welke ik ooit hoorde van den jongen AVesley en bet kind Mogart overtroffen het wondervolle spel van ons blind kind. Ten slotte kwam zij van 't orgel' naar beneden, terwijl zij haar weg al tastend door de kerk vond; we gingen allen naar buiten en sloten d© kerkdeur. Lord Ravenel was bedroefd dien avond; serierwedstrijden voor korfb'alvereenigin- gen uitgeschreven, waaraan deelnemen de vereenigingien D.O.S., L.O.V., en H.B.S. te Middelburg, V.I.O.S. 'tZand, T.O.P. te Vlissingen, V.V-C. te Goes en Zeelandia te Hansweert. De eerste en tweede ron de zullen resp. op Zaterdagen 13 en 20 October gespeeld worden op het terrein van V.I.O.S. op 'tZand en de finale op Zaterdag 27 Oct. op het 'gemeentelijk Sportterrein te Middelburg. Middelburg. In de gisterenavond gehou den vergadering van de afdeeling Mid delburg van den Vrijz. Dein. Bond werden de verslagen van den penningmeester en secretaris uitgebracht èn goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herkozen de hee- ren mr A. J. van der Weel, J. A. AVil- lemsen en gekozen in de plaats van den heer A. J. Barte, die door drukke werk zaamheden niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer P. AVisse. Laatstgenoemde werd door het bestuur tot penningmeester gekozen, daar de heer AVillemsen zich voor die functie niet lan ger beschikbaar kon stellen. Tot afgevaardigde naar de algemeen© vergadering van den V.D.B. op1 27 en 28 October werd benoemd de heer mr v. d. AVeel en tot zijn plaatsvervangers de heer'en mr J. Adriaanse en C. A. Minderhout. Behandeld werd de beschrijvingsbrief voor de Bondsvergadering. Kapelle. De te houden Tuinbouw win ter cursus te Kapelle Biezelinge werd met 16 leerlingen geopend. Van den Rijkstuin- bouwconsulent Ir A. W. v. d. Plassche was bericht ingekomen dat hij bij de opening dezer nieuwe cursus niet kon tegenwoordig zijn, wegens een studiereis in het buitenland. De Comm. van Toezicht op dit onderwijs was. wel tegenwoordig. Burg. Bierens voerde namens deze het woord. Het deed Spr .genoegen dit te mo gen doen; vooral ziende op den vooruit gang in onze gemeente op tuinbouwge bied mag- het tot blijdschap stemmen, dat er zooveel animo is voor het ont vangen van onderwijs. De eerste les werd begonnen met Na tuur- en Scheikunde. Als onderwijzers tre den op de heeren F. P. de Graaf, R. v. d. Hoek, en W. Glas. Ook de cursus voor het tweede leerjaar heeft een aan vang genomen, Hansweert. De kommies le kl. K. Ver maas, alhier wordt met ingang van 1 Nov. a.s. verplaatst naar Rotterdam. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. ATrijdag a.s. vergadert de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilan den, in het Stadhuis te Middelburg, ter be handeling o.a. van de hier volgende voor stellen Van de Vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" is een verzoek ingekomen om financiëelen steun. Het bureau stelt voor f 25 per jaar toe te kennen. De commissie hij ging Luxmore eenigen tijd verlaten. Wij gisten waarom omdat de gx'aaf kwam. En terwijl hij ons „vaarwel'' toe wenschte, zeide hij bedroefd tot zijn kleine lieveling „Ik wilde, dat ik je niet behoefde te verlaten. Zult ge aan me denken, Muriel?" „Buig u neer, ik wil ui zit i." Dat zei zo als zij haar buitengewoon gevoelige vingers over de gezichten liet gaan van diegenen van wie ze hield. Daarna zei ze altoos ik heb hem „ge zien". „Ja, ik zal aan! u denken!" En mij liefhebben?" „En u liefhebben, broeder AnselmoI" Hij kuste plechtig haar kleine kinder handen en ging toen heen. „Waarlijk", zei de moeder ietwat vroo>- lijk terwijl zij hem haastig tusschen de kastanje-boomen zag. weg stappen. „Waarlijk, de tijd' gaat snel. 't Begint er ernstig uit te zien - vader? vijf jaar later, en we zullen zien, dat deze jonge man verliefd wordt op Muriel." „Stil", zei hij, alsof hem dit profaan in de ooren klonk; maar hij begon toch te lachen en zeide, dat hij boos zou wezen als iemand verliefd zou durven worden op Muriel. Den volgenden dag was vastgesteld 'tls een wonderlijke en tegelijk iet wat vermakelijke historie, die zich Za terdag te Berlijn afspeelde. Een bekend Socialist, die een radio rede zou houden over Vredesproblemen, werd door een drietal Communisten in een auto. gelokt en naar ee- dorpje in de buurt vervoerd, waar hij zoolang werd vastgehouden tot. een Communist gei'- heid had gehad een felle speech over de kruiserkwestie en tegen de Socialisten af te steken. Merkwaardig hierbij was, dat de luiste raars van deze verwisseling' bljjkbaar wei nig hadden gemerkt. Waaruit men zou kunnen afleiden, dat de belangstelling voor de roodei rede niet bijster groot was, of dat er met bedroefd weinig oordeel des onderscheids geluisterd wordt. Merkwaardig is ook, dat de aanvoerder van deze ontvoeringshistorie van een cleï socialistische voormannen den volgenden dag een flink pak ransel kreeg. Hij was z'n mooie theoriën over „vre de door recht" en „wapenen der barba ren" en wat dies meer zij, plotseling vergeten, 'en knuppeldeer of> los. 0;ok leerzaam. Eigenaardig is ook, dat' gewelddadighe den als waarvan deze historie spreekt, in landen als 't onze onbekend zijn, ter wijl ze voorkomen denk ook aan Rus land en Oostenrijk in landen' waar de revolutie zegevierde en de z.gj. vredes- vrinden een eerste viool spelen. Wie denkt hier niet aan boom en vruchten OPMERKER. voor de financiën vereenigt zich met het voorstel. Eveneens kwam een verzoek in van do Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Ne derland om een geldelijkebijdrage. Ook hier stelt het bureau, gesteund door de commis sie voor de financiën f 25 per jaar te ver- leenen. Van het bestuur van do Vereeni ging voor Handels onderwijs te Middelburg kwam een schrijven in, waar in er op gewezen wordt, dat meermalen van officiëele zijde de aandacht, is gevestigd op het feit, dat do vereeniging zoo weinig finan ciëelen steun van particuliere zijde ontvangt. Het bestuur kan dit niet ontkennen en richt zich nu tot de Kamer om een jaarliiksche bijdrage, waarbij het mededeelt, dat de Kamer te Terneuzen de handelsdagschool te Hulst ook financieel steunt. Het bureau der Kamer herinnert er aan, dat deze kwestie ook reeds in 1922 in de Kamer is behandeld. Toen werd voorgesteld als blijk van belangstelling voorloopig voor één jaar f 100 te geven. In de vergadering van 16 Sept. 1922 werd dit voorstel aangehouden en later ingetrokken op grond van het scheppen van praeceden- ten, in. verband met de gemeentelijke handels school te Vlissingen. Ook nu nog meent het bureau,- dat het op den weg der Kamer ligt zich te beperken tot een betrekkelijk geringe geldelijke bijdrage en stelt het voor te beginnen met 1929 per jaar f 200 toe te kennen. De commissie voor de financiën kan zich met het voorstel vereenigen. De commis sie voor het Handelsonderwijs is verdeeld in haar oordeel. De ontwerp begrooting der Kamer voor 1929 wijst in ontvang en uit gaaf aan f 15.400 met een post onvoorzien van f 748.50 en een vermoedelijk batig slot van f 3000. Het bureau stelt voor aan den Minister een schrijven te richten met verzoek de door den Nederl. Grossiersbond aanhangig gemaakte kwestie over netto-maat en netto gewicht op verpakte artikelen, ernstig onder het oog te willen zien. Het bureau is van oordeel, dat het in het be lang van den reëelen handel is, dat deze aanwijzing verplichtend wordt gesteld en dat de inhoud ook werkelijk de aangegeven maat of het werkelijk -.gewicht heeft. Naar aanleiding vim het wetsont werp op de winkelsluiting herin nert het bureau er aan, dat de Kamer zich reeds meermalen principieel tegen een dwin gende regeling ten opzichte van winkelslui ting heeft uitgesproken. Het bureau meent, dat er nu ook allereerst reden is om bij de Tweede Kamen aan te dringen het ontwerpt althans voorloopig, niet te aanvaarden Het is gebleken, dat' zeer v^le belanghebben den meenen, dat de bedrijfsomstandigheden voor de proefneming met de nieuwe stoommachine; en als deze proefneming goed uitkwam, zouden wij terstopd in een postkoets naar Longfield gaan; want de moeder verlangde weer erg naar huis en zoo deden we allen. Voor den molen vonden we een groote menigte, want toen de tijd daar was, had mijnheer Halifax, het publiek bekend doen maken, dat hij zijn weefgetouwen door stoom zou drijven, de eenige manier, waarop hij zijn molen nog gaande zou kunnen houden. Deze bekendmaking was met groote verrassing en merkwaardige kalmte ontvangen, niet alleen door zijn eigen werkvolk, maar ook in 'tgeheeïe dal van Enderley. Toch was er, als bij elke nieuwe proef neming, veel smalend scepticisme. „Ga wat op zij, m'n' beste menschen," zei mijnheer Halifax, terwijl hij met. zijn vrouw aan den arm het molen-erf over liep. „Hij is een flinke vent, de meester; hij staat voor niets," zoo hoorde men een uit 'tvolk zeggen en wellicht drukte dat 't gevoelen van de rest uit. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 5