No. 9 Woensdag 10 October 1928 43e Jaargang „MATADOR" HEHBRHTSE S Co s BANK - GDES EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. over wiens komst wij U de vorige maa! in lichtten, is inderdaad nu aangekomen, hij is prachtig van kleur, fijn van snit en heeft een buitengewoon fijne smaak U kunt nog heden met deze Matador kennis maken door uw winkelier te vragen een half ons PRIMA ZWARE SHAG voor slechts 10 ct. per pakje „MATADOR" geeft U GRATIS BONS voor WAARDEVOLLE CADEAUX U zult dubbel over deze kennismaking en dwars tevreden zijn Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f 3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 el Bij abonnement belangrijke korting. Buiten de kiezers om. Wat zich thans in de kringen van den Vrijheidsbond afspeelt werpt wel een eigenaardig licht op de wijze waarop in dezen democratischen tijd Kamerzetels worden bezet. De feiten zijn dn hoofdzaak bekend. De heer Walrave Boissevain is zoo ver standig om te erkennen dat het wethou derschap van een groote stad als Amster dam niet is te combineeren met 'het lid maatschap van de Tweede Kamer, welks leden zichzelf eenige jaren geleden een sterk verhoogde toelage plus vrij reiskos ten en pensioen verzekerden omdat het Kamerlidmaatschap „den vollen menseh" eischte. Wordt dit voornemen uitgevoerd, dan zal 'hij worden opgevolgd door Dr I. H. J. Vos, eveneens wethouder, die dan echter zijn wethouderlijke functie zal neerleggen. Hij is 'daartoe echter eerst dan bereid als hij zeker weet, dat 'hij in 1929 een vei lige plaats op de candidatenlijst van den Vrijheidsbond zal krijgen. En dus zal hij mot het nemen van een beslissing wachten tot de kiezers in de kiesvereenigingen zich daarover hebben uitgesproken? Neen, de p a r t ij r a a d zal hieromtrent eerstdaags een beslissing nemen. De partijraad beslist. En de kiezers heb ben niets anders te doen dan ja te knikken. Wij schrijven dit niet om den Vrijheids bond onaangenaam te zijn. Soortgelijke gevallen doen zich ook in andere partijen voor. Maar wij wijzen hierop om nogeens aan te dikken wat wij de vorige week schreven, dat de malaise onder de kiezers voor een deel een gevolg is van de weinig-democra tische wijze waarop het Evenredig kies recht vaak wordt toegepast. Het gaat alles buiten de kiezers om. En 't gevolg is, dat de kiezers die er voor bedanken louter als trekpaarden te worden gebruikt, er den brui aan geven en zich om de publieke zaak steeds minder bekommeren. ■Gelukkig dat in de A.-R. partij naar het schijnt een andere koers zal worden ge volgd. Een andere lezing!. De Preangerbode geeft van de rede door den Gouverneur-Generaal op Bali gehou den een eenigszins andere lezing dan aan de N. R. Crt. werd geseind. Volgens de Preangerbode zou de G. G. zich in dezen ^in hebben uitgedrukt: dat „de cultuur, steunende op de Baiische adat en godsdienst, die zulke kunstuitingen te weegbracht, een kostbaar bezit is, waar van de Baliërs gelukkig doordrongen zijn. De Regeering zegt van haar kant toe te zullen waken tegen eiken aanslag op die cultuur door vreemde elementen en pene tratie van ongewensohte ideeën". Het verschil is niet groot. De toon in het verslag van de N. R. Crt. is meer beslist tegen de zending gekeend. Het hier boven afgedrukte citaat laat nog ruimte voor vraagteekens, en voor de mogelijkheid dat de G. G. zich minder be slist tegen de Christelijke zending heeft uitgesproken dan aanvankelijk vermoed werd en door bladen als de „Middelb. Crt." en de „Goesche Crt." zoo hartelijk wer'd toegejuicht. Intusschen blijft nadere opheldering ge- wensch't. GROOT BOUWWERK TE PRAAG INGE STORT. Het aantal dooden geschat op 62. Gisteren is de hoofdstad van Tsjeoho-Slo- wakije Praag, door een vreeselijke ramp ge troffen. Omstreeks drie uur in den middag stortte een in aanbouw zijnd huis aan een der voornaamste verkeersaders van de stad in. Op dit werk bevonden zich bijna 90 arbeiders. De mannen werden onder de puin hoopen bedolven. Onmiddellijk reden de po litie, de brandweer en militairen met alle mogelijke reddingsmiddelen naar de plaats des onheils. In den loop van den avond zijn reeds 10 dooden geborgen en 20 gewonden, waarvan een deel zeer heeft geleden. Tot zeven uur in den avond hebben zich nog slechts 16 arbeiders als gered aangemeld. Onder de dooden bevindt zich ook bet vree- sebjk verminkte lijk van een vrouw, die op het oogenblikvan de ramp voorbij wandelde. Men neemt aan, dat nog verschillende andere voorbijgangers onder de puinhoopen bedolven zijn. Volgens geruchten zou dit aantal 20 tot 30 bedragen. In ieder geval schijnt het zeker, dat de eerste officiëele opgaaf, welke het aantal bedolven personen op 50 schat, veel te laag is. De meeste arbeiders bevon den zich in den kelder en hadden geen ge legenheid .meer zich te redden. Men schat bet aantal dooden op minstens zestig. Vele duizenden menschen staan in groote opwinding bij de plaats des onheils. Zij wor- den door politie en militairen op een afstand gehouden. Over de oorzaak van de ramp wordt ge meld, dat de bouw van het zeven verdiepin gen hooge huis van gewapend beton, in gen onzinnig tempo werd uitgevoerd. Betonnen blokken, die in de puinhoopen werden ge vonden, vielen uit elkaar alsof zij uit droge aarde bestonden. De firma zelf schrijft het ongeluk toe aan de slechte kwaliteit cement. ZÜ kon haar behoeften niet geheel uit de gewone fabrie ken dekken, doch moest bij de schaarschte aan bouwmateriaal gedeeltelijk haar toevlucht nemen tot kleiner ondernemers. De Primaat van Praag heeft wel wat laat bevolen, dat binnen 24 uur alle nieuwe gebouwen door vakkundigen moeten worden onderzocht. Volgens latere berichten van de plaats des onheils werd om 8 uur 's avonds het aantal dooden reeds op 62 geschat. Het opruimings- werk wordt met koortsachtige haast voortgezet. Voortdurend worden onder de puinhoopen zwaargewonden en dooden te voorschijn ge haald, die vaak ontzettende verwondingen hebben. Hongersnood1 en opstand in Kansoe1. Bfl de permanente Amerikaansche com missie tot leniging van hongersnood in China, zijn berichten ingekomen over ont zettende toestanden, die in de Chineesche provincie Kansoe heerschen. Kansoe ligt tusschen Tibet en Mon golië en een derde deel der bevolking bestaat uit Mohammedanen, die wegens mislukking van den oogst in opstand zou den gekomen zijn en niet minder dan 200 duizend Chineezen zouden vermoord heb ben. Door den burger-oorlog is de pro vincie vrjjwel geheel van troepen ontbloot en de opstandelingen zouden de eerste 14 dagen vrij spel hebben gehad om na,ar hartelust te moorden en te brandschatten. Het Amerikaansche Roode Kruis en de commissie tegen den hongersnood in China zullen onmiddellijk rijst en geld naar de betimken streek zenden, mits de regeerinig te Nanking voor bedwinging van den opstand wil zorgen. Ondeugdelijke Amerikaansche gerst. Naar vernomen wordt, heeft de Duits- sche regeering zich langs diplomatieker! weg tot de Amerikaansche gewend, om de aandacht te vestigen op den door uit voer van onbruikbare gerst naar Duitsch- land .ontstanen toestand. Tegelijkertijd heeft de Duitsche regee ring uitvoerig materiaal inzake bet onder zoek van de regeeringscommissie, inge steld in de in hoofdzaak getroffen Noord- Duitsche districten, ter beschikking ge steld. Het bacteriologisch-microscopisch onderzoek naar den ziekteverwekker duurt nog voort. De actie tegen den Godsdienst. In de „Prawda" stond dezer dagen een artikel van een der meest vooraanstaan de leiders der Bolsjewiki, waarin deze zijn groote ontstemming uitdrukte over het feit, dat er nog meer dan twee mil- lioen Russische arbeiders hij verschillen de godsdienstige genootschappen waren aangesloten, terwijl de „Bond van God loochenaars" nog geen 123.000 leden telde. „Er moet zoo spoedig mogelijk een ge weldige actie begonnen worden om God uit de maatschappij en uit de harten der menschen te verbannen. In de -scholen; moeten de leeraren het geloof aan God in de kinderen trachten uit te roeien en te vernietigen. De films zullen het idee moe ten propageeren dat godsdienst gevaarlijk en verderfelijk is voor het volk. Er zal scherp worden toegezien dat aan de jeugd beneden 18 jaar geen godsdienstonderwijs meer wordt gegeven. „In werkplaatsen en fabrieken moet nog meer dan voorheen een krachtige anti godsdienstige propaganda worden ontwik keld"" „Werkt als duivels", zoo besluit de schrijver in de „Prawda" zijn goddeloos artikel. De storm aan id!e kust van Japan. De hevige storm aan de kust van Ja pan heeft volgens berichten uit Tokio een groot aantal slachtoffers geëischt. Er zouden 'niet minder dan 100 zeelieden om het leven gekomen zijn. Het aantal vermiste visschersvaartuigen is nog niet bekend. Matador Postzegelnieuws. De Fransche minister van handel, post en telegrafie heeft aan den burgemeester van Orleans doe'n weten, dat ter gelegen heid van den öOOsten verjaardag van de bevrijding van Orleans de postzegel van 50 centimes gedurende zes maanden de beeltenis zal drag'en van Jeanne d'Arc. Sowjet-propagandisten. De Poolsche grenswacht heeft twee uit Rusland komende propagandisten, Olge- rowitsj en Breinb'erg, aangehouden, toen zij stilletjes over de grens trachtten te komen. Zij hadden papieren hij zich, die betrekking hadden op de posities van het Poolsche leger, speciaal van de grens wacht. Breinberg had buitendien nog brie ven, waaruit bleek, dat hij te maken had met de leiding' van de staking te Lodz. De Zeppelin in Amerii<a verwacht. Wolff meldt uit New-Jersey, waar te Lakehurst de haven is voor marine-lucht schepen, dat de voorbereidingen voor de landing van de „Graf Zeppelin" gereed zijn. Honderden matrozen zullen hij de landing behulpzaam zijn. De telegraaf- en telefoonmaatschappijen hebben eveneens bijzondere maatregelen getroffen, omdat zij' verwachten, dat ei van hun diensten voel gebruik zal wor den gemaakt- Vliegers zullen het bericht van het in het zicht komen van het lucht schip verbreiden, terwijl de spoorwegen extra treinen hebben ingelasclit, om de vele toeschouwiers naar Lakehurst te ver voeren. De Rotary Club en de officieren van het vlootstation zijn voornemens aan di Eckener, Rosendahl en de bemanning' val} de Zeppelin een feestmaaltijd aan te bie den. Bij- de aankomst van het luchtschip zullen ook de Duitsche vereenigingen uit New-York, New-Jersey en Philadelphia vertegenwoordigd zijn. Landverhuizing naar Canada. Mackenzie King, de cerste-minister van Canada, is te Londen aangekomen, en de pers verwacht dat hij met de Britsche regeering overleg zal houden over ;een groot plan om in tien jaar tijds 20.000 Britsche gezinnen naar zijn land over te plaatsen. De storm op den Atlantisc'hen Oceaan-. Alle schepen, die Zondag te Plymouth binnenvielen, hebben bericht gebracht van de vreeselijke stormen, die midden op den Atlantischen Oceaan gewoed hebben. Op de Caronia hadden verscheidene pas sagiers en leden van de bemanning kwet suren opgeloopen door de vervaarlijke slingerbewegingen van het schip. Een aardbeving; in Mexico. Volgens berichten uit Mexico-City heb ben gisterennacht hevige aardschokken deze stad en ook Vera Cruz geteisterd. Nadere berichten melden, dat de aard beving ongeveer vij'f minuten duurde. Toen de aardschokken begonnen, snelden dui zenden in paniek uit de huizen, bioscopen en hotels de straat op. Op dit oogenblik was de Mexicaansche Kamer van Afge vaardigden juist bijeen. De zitting werd onmiddellijk geschorst en de afgevaardig den brachteii zich door een snelle vlucht in veiligheid. In negen steden van Mexico is de aard beving gevoeld. Voor zoover bekend, zijn geen menschenlevens te betreuren. Daar entegen is de materiëele schade' in het bijzonder in de stad Caxaca, waarvan het zuidelijk gedeelte geheel verwoest zou zijn zeer groot. Personentrein ontspoord. Aan de Spaansche kust in de nabijheid van Pontevedra is een personentrein ont spoord. Verscheidene wagons vielen in zee. Een trein-bëambte is gedood; twee passagiers werden gewond. Korte berichten. De burgemeester van de havenstad Danzig: is voorloopig van zijn ambt ont heven. Het bestuur van de stad is in verband met dit besluit afgetreden. De oorzaak van dezen maatregel is niet be kend gemaakt. Het totaal aantal we'rkloozen in En geland per 1 October is met .41.166. toe- Binnenland. De opening van de brug over „De Eéndracht". Drama te Sluis. Een meisje .doodge schoten. Een beschouwing over het Belgisch tractaat. Minister Kan naar Zeeland. De Deputatenvergadering1 in 1929- De R.K. Staatspartij en de komende verkiezingen. Buitenland. Hongersnood en opstand ihl Kansoe. Een groot bouwwerk te Praag ingestort. Aardbeving in Mexico. neemt GELDEN In DEPOSITO tegen hooge rentevergoeding. SPAARBANKBOEKJES a 4 pCt BRAND- en INBR AAKVRIJE KLUIS. Vraagt inlichtingen. genomen vergeleken big een week tevo ren. Vergeleken bij vorig jaar bedraagt de vermeerdering 266.525. In totaal zijn er thans 1.336.000 werkloozen. Het Fransch-Chineesch incident van Nanking is bijgelegd. China betuigt zijn leedwezen, terwijl Frankrijk zijn belofte om de verdragen te herzien, vernieuwt. Op de helling van de Monte Mag- giore raakte een auto met 10 inzitten* den in brand. Een passagier verbrandde, de overige negen werden met zware brandwonden naar het ziekenhuis te Tu rijn vervoerd. In New York zijn ongeveer 1000 clandestiene drankgelegenheden ontdekt, die in korten tijd dertig sterfgevallen door alcohol-vergiftiging hebben veroorzaakt. De Gedeputeerden-vacature in Noord1 Holland. De heer Jan ter Haar Jr., heeft, aan de Chr. Hist. Statenleden van Noord- Holland medegedeeld, dat hij o-p zijn toe zegging, zich voor het lidmaatschap van Gedep. Staten beschikbaarte stellen, is teruggekomen. De Chr.-Hist. leden heb ben in verband daarmee de volgende ver klaring aan de Protestandsch-Christelijke Statenclub' gezonden De Chr. Ilist leden der Prof. Chr. Sta tenfractie;, gelet op- de mededeeïing hunner anti-revolutionaire medeleden, dat dezen den heer Bruch als candidaat voor de vacaturo-v. Lennep in het college van Gedep'. Staten zullen stellen en zulks on geacht het feit, dat het hier een tus- schentijdsche vacature betreft en ongeacht den wensch van de meerderheid der Prot. Chr. Statenfractie-, den heer Ter Haar te candideeren; betreurende deze handeling der minderheid, waardoor de eenheid der fractie ernstig schade zou kunuen lijden; overwegende evenwel, dat de heer Ter Haarin deze omstandigheden gemeend heeft, de belangen der Prot. Christ. Sta tenfractie hooger te moeten stellen dan den uitdrukkeiijken wensch zijner Chr, Hist, medeleden, en mitsdien verklaard heeft, op zijn aanvankelijke toezegging terug te komen en dus geen candidatuiur voor Ged. Staten te willen aanvaarden; besluit de candidatuur van den heer mr A. Bruch te zullen steunen. In den loop dezer week zullen de groe pen, die geen eigen candidaat stelden, afzonderlijk bijeenkomen. Verwacht wordt, dat de sociaal- en vrijzinnig democraten alsook de roomsch-katholieken, mede de verkiezing van mr A. Bruch zullen bevor deren. De R.-K. Staatspartij en 'de komende verkiezingen. Zaterdag heeft, naar het „Centrum" meldt, het bestuur der R.K. Staatspartij te Utrecht vergaderd. In verband met het feit, dat bij de be handeling van het program 1929 in de Kiesvereenigingen de vraag besproken wordt van de toekomstige samenwerking met andere politieke partijen, deelt het Partijbestuur als zijn éénstemmige mee ning mede: dat het naaste doelwit der Partij mét het oog op de verkiezingen van 1929 is 1. de samenstelling van een het katho lieke volk bevredigend program; 2. de verkiezing van tenminste 31 ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1