Gemengd Nieuws. Leestafel. Land- en Tuinbouw. Scheepstijdingen. Radio-Nieuws. Ingezonden Stukken. Berichten over onze Adverteerders. B. en W. hun voorstel intrekken. Zon der hoofdelijke stemming wordt besloten dat iedere slachter, die in 't slachthuis heeft geslacht, 't volgens do verordening netjes schoon moet maken. Het dag. be stuur zal tweemaal per jaar de z.g. groote schoonmaak laten doen. Hij welh. Goedbloed zijn na afgifte van 't slachtbowijs de sleutels verkrijgbaar. Bij de rondvraag vestigt dhr Iz. de Buck de aandacht op de beplanting op do be graafplaats. Hij zou willen dat er meer de hand aan word gehouden dat de ver wilderde groei wat tegen werd gehou den, voornamelijk bij de jonge sierplanten. De voorzitter1 zegt er nota van te zullen nemen. Dhr W. Jobse vraagt waarom1 't besluit genomen in de vorige vergadering nog niet ten uitvoer is gebracht? De weth. zeggen dat alles besteld is, dat de Ligny do paaltjes naar Broerse moet brengen om te schilderen, dat Broerse ze naar Kes- teloo moet brengen en die zo direct moet plaatsen. Na onderzoek is gebleken dat Broerse dp paaltjes nog niet heeft af geleverd, zoodat de uitvoering daar wordt tegengehouden. Sluiting mot dankgebed. Wolphaartsdijk. Door den landbouwer Jan Goetheer Dz., alhier, word bij do politie aangifte gedaan, dat uit zijn weide gelegen in den Oostpolder alhier 4 stuks hoornvee werden vermist. Daar de omge ving tot ver in den omtrek is afgezocht, wordt aan diefstal gedacht. lerseke. De heer M. Wostdorp, geldop- haler aan de gasfabriek, heeft tegen 1 Nov. a.s. als zoodanig ontslag aange vraagd. Weer een treffen tusschen politie en burgers. Zaterdagnacht is te Amsterdam weer een politieagent, na dat hij door een tierende menigte op straat was aangevallen, gedwongen geworden een schot te lossen, waardoor een burger getroffen en vrij ernstig gewond werd. Evenals dit Vrijdagavond op Katten burg was geschied, zag een politieagent, die Zaterdagnacht omstreeks 1 uur in de Oude Kerksteeg een groep twistende per sonen, meerendeel bekenden uit de Achter- burgwal-buurt, tot bedaren wilde brengen, de menigte tegen zich gekeerd. Woestelin gen, die eerst met elkaar getwist hadden, trachtten nu den agent te bespringen, die daarop zijn revolver greep en bij wijze van sommatie een ^chot in de lucht loste. Toen de hem aanvallende personen echter niet wilden wijken, richtte hij het daarop op een zijner aanvallers en loste nog eenige schoten. Het publiek stoof uiteen, doch een aanvaller, een bekend bewoner van den Achterburgwal, viel neer. De man, J. B. genaamd, is in het bovenbeen getroffen, terwijl hem ook de top van den vinger was afgeschoten. Hij werd naar het Binnen gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. Nog even trachtten de aanvankelijk op de vlucht geslagen personen den agent te overvallen en hem in het water van den Achterburgwal te duwen, maar dit pogen werd verijdeld, doord,at de inmiddels ter assistentie gekomen politiemannen de me nigte met de gummistokken uiteen joegen. Het drama te D1 en Haag. Naar gemeld wordt, is mr Tj. Mobach op ver zoek van den vader van den Zaterdag avond door een politie-agent doodgescho ten jongen voornemens, een civiele actie tegen de gemeente in te stellen op grond van onrechtmatige daad, door den politie agent begaan. D'e inbraken te Groningen. D© Groninger recherche heeft aangehou den den 19-jarigen J. L., den 21 jarigen R. K., den 19-jarigen G. H. en den 24 jarigen A. v. d. W., allen arbeiders, die verdacht - worden van verschillende inbraken met diefstal o.a. in het hoofd station der Spoorwegen, den laatsten tijd te Groningen gepleegd. VersrhiLende der gestolen goederen, waaronder flesschen wijn, werden in z.g. opslagplaatsen in beslag genomen. Onder zand bedolven. D'e 28-jarige F. Stevens te Castelré (N.-Br.j is bij het zandgraven onder een afschui vende grondmassa bedolven en gestikt. De man moet onmiddellijk dood geweest zijn. Lastige studenten op de Nijmeegsche kermis. Een groep studenten van de landbouwhoogeschoot te Wageningen, bezocht Zaterdagavond de kermis te Nijmegen. Ze waren zeer uitgelaten en vielen verschillende personen lastig. Ook plaag den zij een inspecteur van politie, die zich, na herhaalde sommatie, genoodzaakt voelde om zijn sabel te trekken. Hij kreeg assistentie van andere politiemannen, die eveneens van den sabel gebruik maakten. Een der studenten kreeg toen een klap, die nog al aan kwam. Een groot deel van het publiek trok partij voor de stu denten en werd woelig. Enkelen namen een dreigende houding aan. Het gelukte de politie echter, na korten tijd, de me nigte uiteen te drijven en de orde te herstellen. Bedrog met wissels. Een'arts te Keulen werd wegens bedriegerijen ge arresteerd. Hij had wissels voor aanzien lijke bedragen getrokken en door bereid willige helpers geplaatst, ofschoon alle betrokkenen wisten, dat er geen dekking aanwezig was. Verschillende zakenlieden uit Keulen hebben zich. reeds als bena deelden aangemeld. Asfaltfabriek afgebrand. Zondagmiddag is een der grootste werk plaatsen van de Oost-Duitsche Wegen bouw Mij., waar dag en nacht asfalt wordt geproduceerd, afgebrand. Geduren de den brand hadden verscheidene ont ploffingen plaats. Bij do aankomst van de brandweer wilde een motorrijder nog tusschen twee voertuigen doorrijden. Hij werd gegrepen en tegen den weg geslingerd. De bestuur der was op slag dood. Zijn broeder, die op do duozitting zat, werd ernstig ge wond. OVER HET VERVAL VAN 'T AMBACHT De bekende architect A. A. Kok schrijft in Heemschut: In mijn leerjaren hoe lang is 't heele- maal geleden werd aan een timmer werkplaats een deur gemaakt en leerde een jongen zulk een deur maken. Dan werd er hout uitgezocht in 'thoutstek, blokhout, belegen. Dat moest minstens vijf jaar gelegen hebben en de houtvoorraad word telken jare aangevuld. Dan werd het hout zoodanig uitgelijnd en uitgezaagd, dat wat niet deugde er tusschen uitviel. Dan kwam heel de volgorde van maken, elk onderdeel had zijn eisch. Wanneer men nu een deur noodig heeft, komt deze van de deurenfahriek. Gaat men daar kijken, dan is in de heele fabriek niemand die een deur maken kan. Het zagen, de ge- heele bewerking geschiedt machinaal. Of er een gat geboord of gehakt moet worden juist waar 'n groote war of kwast zit merkt de vernuftige machine niet eens. Wat de mensch eraan doet is in elkaar maken, dat heet met een modern woord montee- ren. In die fabriek zijn de leiders men- schen die van een dorp komen en 't vak in hun jeugd nog geleerd hebben. Als we 25 jaar verder zijn is er geen enkele echte timmerman meer in Nederland die een deur kan maken, alleen maar in-mekaar- makers. De ambachtsscholen probeeren dit euvel te keeren. 't Zou wat. De jongens komen van de ambachtsschool op de huisjes bouwerij en mogen daar hout verwerken dat vroeger voor een bouwschutting werd afgekeurd. Inmiddels komt do vracht auto met klaar timmerwerk van de fabriek en mag de jongeman dit gaan „montee- ren". Het steenhouwersambacht sterft uit, me de dank zij de beschermende wettelijke bepalingen. Een stuk natuursteen van een oud bouwwerk was gekloofd uit de rots en met de hand bewerkt. Gaat men nu in do hardstcengroeven van Soignies kij ken, dan worden daar de groote blokken steen met een snaar uit de rots gezaagd en die blokken tot plakken gezaagd in een fabriek waar men denkt bij den duivel te 'gast te zijn, zoo'n lawaai. Die plak ken worden weer tot reepen gezaagd en dan krijgt de Hollandsche steenhouwer „gezaagde zuiltjes" aan. Van een natuur lijke vorming van den steen, een ggoef- icg'ger, een richting kan men indei'haast geen nota nemen. Vandaar dat in elk stuk steen ongerechtigheden voorkomen. Men zou evengoed kunnen probeeren van warrig wortelhout stokjes te maken. Echt lood is niet meer te koop. Lood op oen oude torenspits wordt zilverwit. Icrn lood is, dank zij de zegenbrengen- ilo industrie zoo zuiver en zoo best dat hot in de natuur leeljjk grauw zwart wordt. Wat liet oppervlak betreft, het oude lood was gestreken lood, het nieuwe mist alle bekoring. Een echte oude lood gieter modelleerde een goot af in lood. Op 'n oud bouwwerk vindt men als be kroning. dakkam, vangbak, trotseerloodje de herinnering aan het ambacht dat ge heel zoek is. Een oud stuk smeedwerk werd in 't vuur gesmeed uit een amorph stuk smeed ijzer. Een modern stuk „smeedwerk" wordt gemaakt van machinaal getrokken en de stukken aan elkaar geknoeid ■.iet een autogeen laschap'paraat. Heeft men bij de restauratie van een oud bouw werk een oud stuk smeedwerk te her stellen of iets er bij te doen maken, dan is er speurzin noodig den man te vinden, die 't kan. Oude kerktorens en kerken zijn gemet seld van handvormsteen en versierd met uit de hand gehakte profielsteen. Die handvormsteen is nergens meer te koop. Laat men een handvormsteen uit onze ovens vallen dan is hij kapot, probeert men dit met een echten ouden steen dan breekt er een puntje af, de nieuwe bros, de oude taai. Aan een echten oudén bak steen kan men profielen hakken; bij een modernen steen lukt dat niet. Profielsteen hakken kan de metselaar niet meer, heeft er nooit van gehoord, vindt het belache lijk, is gewend kalkzandsteen te verwer ken tegen een tarief per duizend. Wij koopen voor restauratie van oude bouw werken afbraaksteen bij den slooper en laten den profielsteen door een steenhou wer hakken. Echt glas is niet meer te koop. Oude ruiten denk aan scheiben waren groote schijven mot in het midden een dikken bobbel. Het gesmolten glas werd -vliegensvlug rondgedraaid en zoo ontstond een schijf, naar den kant dunner worden,d. Daardoor zijn echte oude ruiten niet vlak en nu kan men ook dien glasknobbel ins oud lood-,glas thuisbrengen. Voor herstel ling van gebrandschilderde vensters wordt zoo mogelijk oud iglas gebruikt. Wat krijgen we nu voor dit alles in de piaats? Materialen zonder richting of laag of draad; spiegelglas, beton, asfalt, bi- tume, estrich, eboniet, door „monteurs" tot een bouwwerk vereenigd. Ambachts lieden worden er niet meer gekweekt. Is ook niet noodig, want jongetjes van am bachtslieden gaan naar de H. B. S-, krjj- gen een hoedje op en worden kantoor bediende, dat is deftiger dan het ambacht- De „Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht" was onlangs bijna overleden. Zou men het zinkend schip met een Ver eeniging kunnen redden? 'tZou wat. Als het nog een menschengeslacht ver der is, kan er in Nederland geen fatsoen lijk huis meer gebouwd worden bij gebrek aan beoefenaars van het edel ambacht. Het Honcferd-dieren-boek. Dat reclame waardevolle en paedago- gische elementen kan bezitten, blijkt wel uit de nieuwe reclame die de firma Ka nis Gunnink, Koffie- en Theehandel te Kampen, thans maakt. Ons werd toc-gezonden, het Honderd- Dieren-Boek, ee<n prachtalbum, dat voor slechts 35 cent beschikbaar wordt gesteld bij de winkeliers, die K. G.'s koffie of thee verkoopen. Hot album is keurig uitgevoerd efi be vat een boeiende en leerzame beschrijving van een reis om de wereld, door een vader en zoon, waarbij de jongen, die een liefhebber is van de levende natuur 100 verschillende dieren in hun natuur staat opmerkl. Al deze 100 dieren zijn in kleuren afgebeeld op 100 verschillende plaatjes, die verpakt worden bij K. G.'s koffie en thee. Het interessante boek kan door de jon gelui zelf dus worden geïllustreerd en beteekent dan een werkelijk mooi bezit, dat in de komende winteravonden heel wat gelezen zal worden en voor de jon gelui daarom zoo goed is, omdat het hen nader brengt tot de zoo rijk geschakeerde dierenwereld. Bona. Wjj ontvingen een aardig, in kleuren druk uitgevoerd boekje, waarin op gees tige wijze de lof! van Bona-margarine wordt gezongen. Nieuwe Citroen-modellen 1929. De Ci'troën-fabrieken lanceeren ter ge legenheid van de Parijsche tentoonstelling dit jaar twee nieuwe typen automobielen, een G 4 en G 6, een automobiel, waarin alle perfecties van de meest moderne tech niek zijn vereenigd. De hoofd-idee, welke aan de creatie van deze twee nieuwe modellen ten grondslag heeft gelegen is de volgende: Elk der modellen is niet gebouwd als een carosserie' geplaatst op een chassis. Wanneer dus deze benamingen gebleven zijn, dan is di't uitsluitend voor het gemak. In werkelijkheid echter, heeft men den wa gen voor het eerst als een volkomen ge heel beschouwd, als een stijve contractie uit één stuk, waarvan geen enkel element in de berekeningen is verwaarloosd. Geen dwarsverbindingen meer in het koetswerk De zittingen zijn direct op de langs-balken van het chassisraam bevestigd. De wanden zijn zonder hulp van boutverbindingen aan elkaar gelascht en het koetswerk is met bouten bevestigd op de dwarsverbin dingen van het chassis, hetwelk verbreed is met het doel om het langs-profiel van het koetswerk te kunnen volgen. Tenslotte zijn de treeplanken en spatborden op de langsbalken bevestigd, betgeen de gemak kelijk te beschadigen en rammelende tree plank-pantsers overbodig maakt. De gevolgen van deze constructie zijn, behalve het buitengewone weerstandsver mogen van de wagens, de verlaging van het zwaartepunt, de natuurlijke harmonie van de lijnen en de gewichtsbeperking. De spoorwijdte is gebracht op 1.32 M. De voor- en achterveeren loopen schuin naar elkaar toe. Behalve dat de carrosserie verbreed is, is 'deze 6 cM. verlaagd, terwijl de hoogte binnenin het voertuig dezelfde is 'gebleven als van de B 14G. De stabiliteit van den wagen in gevaarlijke bochten en bij zeer krachtig remmen, evenaart de wegvast- heid bij de grootste snelheden. De geruischloosheid van het koetswerk, uitsluitend samengesteld uit autogeen ge lascht staalplaat, vindt slechts haars ge lijke in die van den motor en het chassis. Het cylinderblo'k is aan één stuk gegoten met het bovenca,rter, waarin tevens de krakaslagerstoelen aangebracht zijn. De krukas is zeer nauwkeurig uitgebalan ceerd, voorzien van tegenwichten en loopt in uiterst nauwkeurig afgewerkte lagers met bronzen schalen, waarin hst lager- metaal gegoten is. De motor is op vier punten in rubber opgehangen. Hierdoor worden de kleinere trillingen opgenomen, terwijl de motor toch zijn taak als dwarsverstijving van het chassis blijft vervullen. De aluminium zuigers zijn zoodanig geconstrueerd, dat zij niet tikken kunnen als de motor koud is en geen overmatige slijtage kunnen ver oorzaken als de motor warm is. Deze nieuwe typen, bij den bonw waar van met de nieuwste vindingen is gere kend, trekken op de automobielmarkt sterk de aandacht. „Timotheus." Het eerste nummer van den nieuwen jaargang maakt eein uit stekenden indruk. Onder de vele mooie bijdragen die dit blad bevat, zijn er twee die de bijzondere aandacht verdienen, n.ï. van Dr j. Th. de Visser „Christus alles" en A. W. F. Ldenburg „Een woord tot de rijpere jeugd". Zou 'tgeen aanbeveling verdienen wanneer dit hooig ernstige woord afzonderlijk verkrijgbaar werd ge steld? De redactie verklaart in „Geschiedenis van den dag" dat haar devies is: steeds hooger, steeds beter; dat het haar begee ren is met vaste hand te sturen naar het 1 lichtende doel: de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Dat het met dit bedoelen ernst is, blijkt uit geheel den inhoud. „Het Schouwvenster" begint ook weer met frisschen moed en omschrijft op de titelpagina in beeld en woord al dus haar begeerenEen kandelaar die licht verspreidt, een klok, die tred houdt met den tijd, een boek, dat u wil l'eeren...., dat zij in 't nieuwe jaar weer bij ver nieuwing on uw pad, een goede gift des Ileeren. Ook hier wordt blijkens den in houd van dit eerste nummer de daad gevoegd bij het woord. Stemmen des T ij d s. Het October nummer van dit Maandblad (uitg. ,G- J- A. Ruys' U.M., Zeist) bevat o.a. de vol gende bijdragen: Theodoor von Zalm, door D'r F. W. Grosheide; De Christe lijke Ethiek en de tegenwoordige huwe lijksopvattingen en praktijken, door Ds J. C. 'Roose, een tot ernstig nadenken stemmend artikel; Felix Timmermans, door A. Kuyper, naar aanleiding van het proefschrift waarmee de heer Th. Rutten uit Nijmegen promoveerde tot doctor in de Nederlandsche letteren. H. L. Baarbe handelt in zijn altijd lezenswaard'ge bui- tónlandsche kroniek over het Kel'iog pact, waarvan hij geen overdreven verwachtin gen koestert. Het feit is niet te loo chenen, zegt hij, dat het veelbesprokeii pact enkel betuigt en verklaart, doch nirts regelt. Het geeft nog enkel' de belofte van een betere toekomst. Eerst de d a- d e n van de verdragsluitende regeeringen zullen moeten toonen of we ook werkelijk op' de verwezenlijking van 'deze belofte hopen mogen. Verder o.m. gedichten van H. G. Hoekstra en Jo Spierenburg. Lijmbanden en vruchtboomen. De Plantenziektenkundige dienst te Wa geningen schrijft: 'i er bestrijding van de wintervlinders en van hun rupsen, de z.g.n. trekmaden, moeten thans lijmbanden om de stammen der vruchtboomen gelegd worden. Zooals reeds meermalen is medege deeld dienen deze banden om de weldra uit den grond kruipende vrouwelijke vlin ders, die geen vleugels hebben, te vangen, als deze langs den stam naar boven loopen om haar eieren aan de takjes te leggen. Daar op deze banden echter uitsluitend deze wintervlinders gevangen worden, be hoeft men ze alleen daar aan te leggen, waar dit voorjaar de groene rupsen, waar uit de nu te voorschijn komende vlinders zich ontwikkeld hebben, de z.g.n. trekma den, in de boomen.voorkwamen.' De door deze rupsen veroorzaakte schade bestaat in het vreten van gaten in de bladeren (wat zoo sterk kan zijn dat de blade ren er in het voorjaar als verhageid uitzien) en het beschadigen van jonge vruchten, vooral kersen. N Voor de boomgaarden, waarin-trekma den voorkwamen, zijn lijmbanden het aan gewezen en goedkoopste bestrijdingsmid del. De banden bestaan uit een reep voor vet ondoordringbaar papier, die met twee touwtjes o,p' 1 a 1,5 M. hoogte rond den stam wordt gebonden en waarop een speciaal bereide, zeer lang klevend b'ij- vende rupsenlijm, ter breedte van 8 c.M. gesmeerd wordt. Men koope uitsluitend goede kwaliteit rupsenlijm. Hierbij wordt tevens de aandacht van belanghebbenden erop gevestigd, dat ei' bij particulieren en boomgaardbezitters lie den rondgaan, die voor- een soms hoo- gen prijs lijmbanden aanleggen. Het is dezer dagen weer gebleken, dat dez,e aan biedingen meermalen niet vertrouwd moe ten worden, daar dan zeer minderwaardig werk wordt geleverd. Boomgaardbezitters zoowel als particu lieren wordt daarom aangeraden, niet te treden in aanbiedingen van rondreizende lieden, zich vooral Boskoopers noemende, maar vooraf inlichtingen in te winnen bij den Plantenzielrtenkundigen Dienst te Wageningen of bij de op vele plaatsen werkzaam gestelde ambtenaren van dien dienst. Boomgaarden, en boomen, die ter be- -strijding van andere insecten dezen win ter grondig bespoten zullen worden met een 8 pet. carbolineum-oplossing, behoe ven niet van lijmbanden voorzien t.e wor den, daar ook de eieren van de win tervlinders door carbolineum gedood wor den. Er moet dan echter zoo gespoten worden, dat alle fijnetakjes voldoende bevochtigd worden, daar juist op deze de wintervlindeireieren gelegd worden. Stoomvaart Mij. Nederland. KANGEAN, uitr., 7 te Antwerpen. KAMBANGAN, thuisr., p. 7 Gibraltar. KONINGIN DER NËDERL., thuisr., 8 v. Port Said. MOENA, thuisr., 7 v. Colombo. RIOUW, thuisr. 6 v. Batavia. SEMBILAN, thuisr., 6 te Belawan. J. P. COEN, thuisr. 8 van Sabang. KARIMOEN, uitr., 8 te Port Said. KRAKATAU, uitr., pass. 7 Perim. Kon. Ned. Stoomboot Mij. STUYVESANT, 8 van Hamburg n. A'dam. PR. FR. HENDKIK, uitr., 5 v. Madeira naar Paramaribo. Rotterdamsche Lloyd. MEDAN, thuisr., 6 te Liverpool. INDRAPOERA, thuisT., p. 8 Sagrcs. SLAMAT, uitr., p. 7 Finisterre. KOTA INTEN, uitr., 7 te Singapore. KOTA GEDE, uitr., 8 te Genua. 4 BANDOENG, uitr., p. 8 Ouessant SCHOUWEN, 8 v. R'dam. te Batavia. DJAMBI, 8 v. R'dam ta Batavia. BLITAR, 8 v. R'dam te Batavia. GORONTALO, 7 v. Batavia te Soerabaja. Programma van Woensdag 10 Oct. HUIZEN, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. (N.C.R.V.-uitz.) 12.301.45 Concert 5 6 Kinderuurtje 77.30 Engelscbe handelscorrespondentie 7.45 Spr. P. Pluyter: Het dekken van middenstands risico 89.30 Meisjeskoor 9.30 9.50 Rede van A. v. d. Voort: Een eisch voor zelfbehoud 9.50 Orgelconcert. HILVERSUM, 1071 M. 12.30—2 Lunch- muziek 34 Maak bet zelf. Causerie door Mevr. Schaake-Verkozen 67.15 Concert 7.157.45 Gezondheidshalf- uurtje door P. A. Barentsen: Misbruiken bij verzorging van zuigelingen 8.05 9.05 Concert door het Omroep-orkest 9.2010.30 Concert door het Omroep orkest. DAVENTRY, 1600 M. 10.35 Kerkdienst 11.20 Gramofoonmuziek 12.20 Con cert (sopraan-bariton) 1.202.20 Or- kestconcert 3.15 Muziek 4.05 Licht klassiek concert. 5.05 Orgelconcert 6.20 Muziek 7 Muziek 7.05 Schu bert's liederen voor sopraan 7.35 Mu ziek 8.05 bariton 8.20 tooneel 10.40 Concert. PARIJS, RADIO-PARIS, 1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert 4.055.05 Orkest concert 8.5011.20 Hongaarsche mu ziek. LANGENBERG, 469 M. 10.35 Muziek voor scholen 11.30 Mechanische mu ziek 12.25, 5.055.50 en 7.20 Orkest- concert 8.20 Hongaarsche avond. BRUSSEL, 509 M. 6.50 Orkestconcert 7.20 Gramofoonmuziek 8.3510.35 Galaooncert. (Buiten verantwoordelijkheid van de redaotie) De waarde van het spreekonderwijs. Het probleem: Is spreekonderwijs nood zakelijk voor aanstaande onderwij zers (essen) en Fröbelonderwijzeressen, is nieuw nieuw. Veldkamp heeft er ijverig voor gewerkt. Hjj gaf in zijn boekje „Spreekonderwijs als vak op Kweek- en Vormscholen", een uiteenzetting over de wijze, waarop hij zich dat onderwijs dacht. Verscheidene kweekscholen, o.a. tr r'rr- ningen, Arnhem, Leiden hebben daaraan gevolg gegeven en één uur per week gedurende vier jaar aan het hygiënisch spreken gewijd. Zuiver hygiënisch spreken is in de eerste plaats noodzakelijk voor de leer krachten zelf. Menigeen heeft al het groote nadeel ervan ondervonden, dat de stem niet ge noeg was voorbereid voor de eischen die er aan werden gesteld. Na een paar uur achtereen gesproken te hebben werd de stem moe, de keel begon te prikke len, dientengevolge werd de stem te veel geforceerd. Üp den duur kan dit ontaar don in algemeene heaschheid. Dus een geoefend orgaan is één van de eerste eischen. In de tweede plaats geldt, dat spreek onderwijs voorkomt en zoo noodig geneest eenvoudige spraakgebreken. Vooral is dit van belang voor de leer krachten van het voorbereidend lager on derwijs, daar deze de kinderen immers krijgen in de spreekontwikkeling. üok met het oog op een sollicitatie is een correcte spraak, vrij van dialec tische afwijkingen, al klinken ze soms nog zoo aardig gewensebt. Een be schaafde spraak doet altijd aangenaam aan, er gaat evenals van een klankrijke;, volle stem, een zekere bekoring van uit, die niet nalaat invloed op de kinderen uit te oefenen. Het onderwijs komt veel beter tot zijn recht; denken we maar even aan 'tleeren van versjes: hoe vaak worden niet de gekste dingen gezegd door half-verstaan. Verder is het van belang in verband met het feit, dat de meeste spraakgebreken ontstaan in de eerste levensjaren, en dus ouders en opvoeders met de behandeling ervan bekend moeten zijn. Zeer zeker zou er dan heel wat lijden voorkomen kunnen worden. Nemen we b.v. stotteren. Het ontstaat meestal tijdens de spraakontwikke.ing, door een wanverhouding tusschen denken en spreken. Het kind denkt reeds snel, maar zijn ongeoefende spraakorganen zijn nog niet geschikt om met het denken gelijken tred te houden. Het kind kan niet uit zijn woorden komen; gevolg: begin van stotteren. Met een beetje tact en ken nis van zaken, is het op dien leeftijd gauw te verhelpen, terwijl' het bij ver- waarloozing hoe langer hoe erger wordt en ontaardt in een psychische afwijking. Ook kleinere fouten, als brouwen, lis. pelen, het niet kunnen zeggen van l1 of k, kan door een onderwijzer, die s reekon- derwijs genoten heeft, worden verbeterd. Daar echter nog niet op. alle kweekscho len het spreekonderwijs is ingevoerd, en ook om leerkrachten die reeds langer in functie zijn, gelegenheid te geven, iets van dit vak te leeren, heeft de Vereen, van Spraakieeraren in verschillende plaat sen van ons land cursussen opgericht. De cursisten kunnen desgewenscht na af loop van den cursus een klein examen afleggen, waardoor ze in het bezit komen van een getuigschrift, dat hun de be voegdheid geeft, eenvoudig spreekonder wijs te g^ven. P. SIEGERS.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6