No. 8 Dinsdag 9 October 1928 43e Jaargang HENDRIKSE&Co's BANK - GOES EERSTE BLAD. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wgêvït CSp bescJiermtjgÊh) T'M, Uw kind Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post f 3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Komedie? In ons land en andere landen ijveren de Socialisten voor ontwapening. Maar in Rusland waar de revolutie zegevierde, worden zelfs de kinde ren in den wapenhandel geoefend. „Het Volk" keurde dat af. Maar een der roode partijgenooten blijkt er anders over te denken en schrijft in een ingezonden stuk o.m.: „Niet dat men weet, hoe men een wapen gebruiken moet, is de hoofdzaak, maar: wat men er mee doetl Zoolang niet wordt bewezen, dat men in Rus land de kinderen leert de wapenen te gebruiken tegen hun. eigen klasse- genooten, ten bate van een kapitalisme', dat aan de arbeidersklasse niets te ge ven heeft, lijkt mij de zaak in orde." „Het Volk" is 't met deze opvatting volstrekt niet eens, en schrijft o.m.: „Indien het zóó is, Iaat ons dan ronduit zeggen, dat elke kreet van ver ontwaardiging tegen welke rechtsver krachting door de bourgeoisie ook, komedie is." En het voegt er dan verder aan toe de bekende tirade dat de S-.D'.A.P. den strijd voert met geestelijke wapenen. Vergeten wordt echter, dat niemand minder dan Mr Mendels indertijd uitriep, dat de ontwapeningsleuze eigenljjk niet behoorde te luiden: „de wapens neer", maar „de wapens HIER". Dat is dus precies hetzelfde standpunt als door den inzender verdedigd, wordt en in landen waar de revolutie zegevierde toepassing vindt. Daarom ook, maakt het voortdurend aanheffen van de ontwapeningsleuze vaak een komedie-achtigen indruk. Meer eenheid igewe nacht. Bij al de versnippering op politiek ge bied waarvan inzonderheid de Prot. Chr. groepen de dupe dreigen te worden, ter wijl het de revolutionaire partijen zijn, die daarvan in niet geringe mate profi- teeren, doet het weldadig aan, dat er telkens weer stemmen opgaan om tot meerdere eenheid te komen. Wij hebben onlangs melding gemaakt van wat de „Rotterdammer" hieromtrent schreef. Van het aangegeven middel ver wachten wij in de gegeven omstandig heden'niet veel, maar het doel, het na jagen van de eenheid welke Christus ons geboden heeft, is ons sympathiek. In dit verband verdient' ook de aan dacht wat het (C.-H.) „Prol. Zuiden" opmerkte naar aanleiding van een uit spraak van de Chr.-Hist. Kiesvereen.. te Onstwedde, om tot eenheid te geraken met de H. G. S, Van pogingen in deze richting heeft het blad niet veel verwachting, mede omdat er hier in veler oog principieele verschillen zijn. Bovendien, zoo meent het, is ér vbor de C.-H. Unie voorloopig wel iets anders te doen, vooral in ver band met de ontevredenheid in kringen die Friesch Chr.-Histo-risch denken, n.l. het zich vormen van een zelfstandig oor deel over de uitlegging en toepassing van Artikel 36. Maar het blad verzuimt ook niet er op te wijzen, dat de diepere gedachte die aan de motie-Onstwedde ten grond slag ligt, niet veracht mag worden. „Er openbaart zich hierin een behoefte aan eenheid, die zich allereerst zal trachten uit te leven tegenover hen die „gods dienstig en kerkelijk" aan d.e Unie ver want zijn, maar die daarna zich zal die nen voort te zetten ook tegenover andere Protestantsch-Christelijke Staatspartijen". Met ingenomenheid maken wij van 'deze uitspraak melding. Toegegeven kan worden, dat ze op zichzelf niet zoo heel veel beteekent. Maar we hebben hier dan toch een ver schijnsel, dat de aandacht verdient. Laat, het dan zijn een wolkje als eens mans hand, het is dan toch een wolkje. Het is nu tien jaar geleden dat de heer Sliggers, destijds redacteur van „De Zeeuw" een welsprekend pleidooi hield voor hereeniging van de Antirevolutio naire en Christelijk-Historische partijen, voor samenwerking van alle Christenen tot behoud en ontwikkeling van ons Christelijk volksleven.x) „Eén weg, één doell" door B. C. Sliggers. Uitg. Oost er baan en lo Cointre, Goes. Naast het „twee wegen, één doel", stelde hij toen het „één weg, één doel". Het feit, dat toen de heeren H. Colijn en Mr J. Schokking een sympathiek voor bericht schreven, deed toen goede hoop koesteren, dat er althans met ernst g e - tracht zou worden om tot meer een heid te geraken. Van pogingen in deze richting is ons echter niets bekend. Wel vielen meer dan eens symptomen waar te' nemen, die op het tegendeel schenen te duiden. Van hereeniging. zal vooralsnog dan ook nog wel geen sprake zijn. De histo rie spreekt hier ook een woordje mee evenals de wetenschap, dat van hereeni ging een nieuwe verbrokkeling zeer waar schijnlijk het gevolg zou zijn. Maar dat neemt toch niet weg, dat op méér eenheid moet worden aangedrongen en dat alles wat in deze richting gedaan wordt, onze warme belangstelling ver dient. Vergeten wij het niet, dat van de steeds verder gaande versnippering tenslotte Rome profiteert terwijl de revolutionaire partijen reden hebben zich te verblijden. Als hereeniging en hier denken wij ook aan de Staatk. Gereformeerden dan niet mogelijk is, laat dan in elk geval naar het woord van Mr Schokking het besef worden gewekt, dat de verschillen -niet moeten worden verscherpt, maar dat de diverse groepen, ook in verb,and met den tijd dien wij. doorleven, elkander hebben te zoeken. EEN FEESTDAG VOOR THOLEN. Morgen zal dan de ,brug over de Een dracht, die Th'olen met den Brabantschen wal verbindt, door den Minister van Wa terstaat in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten, geopend worden. Een feit van boteékenis. En volkomen te begrijpen is het, dat do Thoolsche bevol king van dezen dag een feestdag wil maken De vlaggen zullen worden uitgestoken en feestelijkheden zullen, plaats 'hebben van een opzet en een omvang, zooals nog zelden in Tholen gezien zijn. Alles, om uiting te geven aan de vreugde, dat op .10 October 1928 stad en eiland verlost wor den uit hun isolement en van een verkeers middel, dat verre beneden de meest be scheiden eischen van comfort en veilig heid bleef. Wie eens een enkele maal of geregeld gebruik moest maken van de middeleeuw- scho pont, waarop men blootgesteld was aan weer en wind en waar het blijven zit ten in rijtuig, auto of autobus zooals op droeve wijze gebleken is levensgevaar lijk moest worden geacht, verbaasde zich altijd weer, dat zulk een communicatie middel zoo lang bleef voortbestaan. Toen we eenige jaren geleden verslag gaven van dei ingebruikneming, dei" wa terleiding. opi Tholen (waarmee het andere deelen v.an ,onze provincie vóór was) schreven we: „en nu, na de waterleiding de brugl" Het zou echter nog einde 1928 worden eer het zoover kwam. Maar nu is dan toch eindelijk de brug gereed gekomen. 'Morgen zal er brugfeest gevierd worden. Een woord van warmei hulde past zeker aan het adres-van het 'Gemeentebestuur van de stad Tholen, dat voor ggoote moeilijkheden stond, maar daarvoor niet gezwicht is. Tholen is geen financieel sterke ge meente en kon dan ook de piontgeldeni niet missen. Vandaar, dat eerst toestemming moest worden verkregen, om straks brug gelden te heffen. Dit gelukte. Maar toen de stad Tholen zich wendde tot de omliggende dorpen om financieelen steun voor den brugbouw, toonden de gemeenteraden van die dorpen weinig! lust daartoe te bezitten, niettegenstaande ook de ingezetenen dier gemeenten 'dei onaan genaamheden van "de pont aan den lijve voelden. Flier Was een groot tekort aan gemeenschapszin. De gemeenteraad van Tholen, ondeï leiding van zijn e-nergieken voorzitter, mr Van der Hoeven, zette .echter toch door. Financieele en later, tijdens den bouw toen lang niet alles voorspoedig ging look technische moeilijkheden werden over wonnen. Zelfs aarzelde die Gemeenteraad niet, krachtig; in tei grijpen, toen de bouw stopgezet werd door geschillen met den aannemer. Niets ontmoedigde het gemeentebestuur van Tholen. Met ijzeren wil! werd door gezet. De jjevolking van stad en eiland Tho len, en allen, die het eiland moeten be zoeken, zjjh wel grooten dank aan dit ge meentebestuur verschuldigd. Voor don burgemeester, de wéthouders en. da Raadsleden van Tholen is het mor gen zeker in de eerste plaats een feest dag, een dag van blijdschap en. dank baarheid. Inderdaad gaat Tholen een nieuw tijd perk tegemoet,, dat onder Gods zegen welvaart en voorspoed voor de geheele streek! kan brengen. „Zware" redevoeringen. De leden van het Ameri'kaansche Con gres hebben het privilege van portvrijdom. Daarvan maken ze op zeer ruime schaal gebruik ook. Hou-d't een afgevaardigde of senator in een zitting van het Congres een rede, dan wordt deze op zijn verzoek door de Staatsdrukkerij gratis gedrukt in elk getal dat hij wenscht. Deze stukken zendt hij dan gewoonlijk aan de bewoners van zijn kieskring. Maar daar is hij niet toe beperkt, bij 'kan zijn welbespraaktheid over heel de Ver. Staten uitstorten. Vooral voor de verkiezingen maken de leden van het Congres een ruim gebruik van dit privilege. 60.000 K.G. is tegenwoordig gemiddeld het dagelijksch gewicht van de uit Washington portvrij verzonden post. De Texaansche afgevaar digde Thomas L. Blantar houdt dit jaar het record. Tot dusver heeft hij 12.000 K.G. redevoeringen aan zijn kiezers ver zonden. Zegeningen van den Zomertijd. In Engeland verklaart men dat de Lon- densche bevolking dit jaar bijzondere re den heeft gehad, om voor de instelling van den 'zomertijd dankbaar te zijn, omdat er, dank zij het mooie weer, in 1928 85 uren van zonneschijn mee gewonnen zijn. Ge durende 'de 24 weken dat in Engeland de zomertijd in werking is geweest, is de zon 2500 boven den horizon geweest en hier van heeft zij 1150 uur (46 pet.) 'helder ge schenen. Te Kew wordt 'de zonneschijn pas ge registreerd, wanneer hij sterk genoeg is om een duidelijke schaduw te werpen en bovendien doen de zonnestralen zelden hun uitwerking vóór 20 of 30 minuten na zonsopgang, omdat zij eerst 'door een dikke laag van de atmosfeer heen moeten -drin gen. De 8-5 zonnige uren die men dit jaar won, -dank zij omstandigheden die- sedert de- invoering van die uurrekening nog nooit zoo gunstig zijn geweest, staan in gewone jaren gelijk met veertien dagen midden in den zomer of -drie weken in een voorjaars- of najaarsmaand, of twee maanden midden in den winter. De winst aan de Zuidkust van Engeland, waar er gewoonlijk ongeveer 20 pet. meer zonneschijn 'is- -dan te Londen, was natuur lijk nog gro-oter. Een hertog in geldzorgen. Mag men de „Voss. Ztg." gelooven, dan is 'de vroegere hertog van Brunswijk (naar men weet -de schoonzoon van ex-kei'zer Wilhelm II) voornemens een deel van de beroemde Welfensch-at naar Amerika te verkoopen, waaronder tal van kostbaar heden van historischen en artistie'ken aard. O.a. zou de -kast, die Hendrik de Leeuw van -een -kruistocht heeft meege bracht, woTden verkocht. De hertog -heeft verklaard, -dat de deso late staat van zijn financiën hem tot de zen stap dwingt. De verkoop zou verme den kunnen worden, als -de staat Pruisen den hertog het z.g. Welfenfo-nds, d. i. het na 1866 in beslag genomen vermogen der W-elfen, terugbetaalde. Prins Nicoiaas weer thuis. Zaterdagavond -om zes uur is -de Roe- meensche prins Nicoiaas uit Parijs te Boe karest teruggekeerd. Op het station werd hij door de koningin-weduwe Maria en door de geheele regeering, met den pre mier Bratianu aan het hoofd, benevens door alle bofdignitarissen ontvangen. De begroeting tusschen -de koningin-weduwe en den prins was uiterst hartelijk. De Zeppelin. Na dén laatsten proeftocht van giste ren is de „Graf Zeppelin" gisteravond! om precies zes uur op het vliegveld van Friedrichshafen geland. Er zijn vooral p-ei- linjgs-exp-erimenten en snelheidsmetinge'ti volbracht. Het luchtschip zal nu voor de reis naar Amerika in gereedheid worden ge bracht. Het bedrijfsmateriaal wordt aange vuld1 en de proviand aan boord gebracht. Vanavond moeten de koff-ers van de reizig'ers naar Amerika in gereedheid wor- den gebracht. VIcegtuig-ongevaHen. Te Detroit zijn bij een landingsmanoeu vre twee vliegtuigen in botsing gekomen, waarbij een in vlammen opging -en het andere volkomen vernieid werd. Vijf per sonen werden gedood. Te Denver in Co lorado is een machine op 2000 voet hoog te neergestort. De beide inzittende, twee zusters, waren op slag dood; de bestuur der werd zwaar gewond. Bij een anderen val van een vliegtuig te Cincinati (Ohio) werd de bestuurder gedood en e-en passagier zwaar gewond. Weer een complot van Communisten in Hongarije. Naar de „Pester Lloyd" bericht, dron gen in den nacht van 27 op -28 Septem ber rechercheurs binnen in een huis te Boedapest, waar zij- een volkomen inge richte drukkerij vonden, alsmede groote hoeveelheden 'brochures van .communis tische strekking. Op grond van de gevon den gegevens, heeft d-e politie de commu nisten Hoffer, Jovicz, Boda en Weiss en een vrouw, Magdalena Ligeti, gearresteerd >De zeven-urige werkdag in Rusland. Het is thans acht maanden geleden, dat in de eerste industrië-ele bedrijven in de Sovjet-unie de z-even urige werkdag werd ingevoerd. De Sovjetpers schrijft, dat bij den overgang zich zeer ernstige moeilijk heden voorgedaan hebben en het werk in die ondernemingen -nog steeds 'njet in normale banen gel-eid is-. Volgens bet al- Russische Textielsvndicaat is d-e uurpro ductie der machines met 311 pet. ge daald. Ook de prestatie der arbeiders is onbevredigend. Hoewel b-et aantal arbei ders per machine-eenheid gemiddeld 14 15 pCl. gedaald is, is van de 14 bedrijven waarin -de zevenurige werkdag is inge voerd) slechts in 8 sprake v-an v-ooruifcganig van de prestatie, in de 16 andere is zij tot 9 en 10 pet. achteruitgegaan. Aardbeving. Het officiëel rapport over de aardbeving van j.l. Donderdag meldt, dat drie dor pen in de omg'eving van Angora totaal verwoest zijn. Drie andere zijn voor 70 percent vernield. Er zijn twee gewonden. Pa-ratyp'hus te Dresden. Te Dresden -en in de omgeving zijn een 30-tal personen lijdende aan darm-ontste king. Volgens do laatste berichten geldf het hier paratyphus- B. Een der patiënten is overleden. De overige personen zijn langzaam herstellende. De ziekte werd verspreid door een keu ken-employé van den Dresdener Rats- Weinkeller, die een bacillendrager schijnt te zijn- Tegen uitbreiding van de epide mie Zijn doeltreffende maatregelen geno men. Treurige toestanden voor de Hongaarsche medici. In den gemeenteraad te Boedapest is de aandacht op de betaling der aan de zieken huizen verbonden artsen gevestigd. Ge middeld verdient een dirigeerend arts 600 pengö (plm. f 265) in -de maand, een ge wone arts 340360 (plm. f 154) en een assistent 260280 (plm. f 118) per maand. Ongeveer twee duizend doctoren verdienen daarentegen niet genoeg, om maar zeer bescbei-den van te kunnen leven. Korte berichten. Het aantal dooden te New York ten gevolge van het -gebruik van alcohol uit graan of aardappelen is thans tot zeven tien gestegen. Volgens berichten uit Peking heeft de Chi-neesche regeering voorloopig sta kingen verboden en het s-takingscomité 'ge arresteerd van de postbeambten en zeelie den te Shanghai. Het trampersoneel te Constantino- pel heeft de staking afgekondigd. Door het hoogwater, ontstaan tenge volge van den overvloedigen regenval, werden hij Batoem ca. 2000 ho-even onder water gezet. Het zaaisel werd weggespoeld en de spoorweglijn naar de Zwarte Zee is ondermijnd. De mijnwerkers te Dourges en te He- nin-Lietard (Fr.) hebben tot staking be sloten, om hun sympathie met de stakende textielarbeiders te 'betuigen. Ten spijt van de inspanning der uni- taris'tische vakvereenigingen neemt de sta kingsbeweging onder de» textielarbeiders in Noord-Frankrijk duidelijk af. Binnenland. Do gemeente Vlissingen krijgt f 250.000 voor den bouw van een nieuw zieken huis. Wordt oud-minister Posthuma leider der Vrijhei-dshondsche Kamerfractie? De rede van den Gouverneur-Generaal op Bali. De heer Boissevain bedankt als lid der Tweede Kamer. Buitenland. Een aardbeving geregistreerd. Vertrekt de Zeppelin morgen naar Ame rika? Een communistisch complot in Hongarije. Paratyp'hu-s te Dresden. neemt GELDEN in DEPOSITO tegen hooge rentevergoeding. SPAARBANKBOEKJES S 4 pCt BRAND- en INBRAAKVRIJE KLUIS. Vraagt inlichtingen. Er is een geheim draadloos station ontdekt in een bosch bij Nizza. Men be weert, -dat het -door anti-fascistische tegen standers van Mussolini gebruikt werd. Naar de spoorwegdirectie meedeelt, is Zondagavond tusschen Grainville—- Yeauville en Bréauté een locaal trein ont spoord. Dertien reizigers werden -gewond, van wie een vrij ernstig. De autoriteiten te Jeruzalem hebben een besluit gepubliceerd waarbij -den vrou wen de toegang wordt verboden tot den klaagmuur, tenzij zij ingetogen gekleed zijn, volgens muzelmansche zeden. Het zelfde verbod geldt voor de mannen, die de tarb-ouch of -den tulband moeten -dragen. Bijne vijftig Engelsche schepen, waaronder slagschepen, kruisers, torpedo jagers en -onderzeeërs van -de Atlantisc'he vloot, -zijn bijeengebracht voor de herfst- manoeuvres, -die vandaag beginnen. Bij -den aanleg van wegen in de buurt van Napels heeft een aardverschuiving plaats ge-bad, tengevolge waarvan zeven arbeiders om het leven zijn gekomen, ter wijl drie gewond werden. De Koninklijke Familie. De Koningin, Prins Hendrik en Prin ses Juliana deden gistermiddag' te Apel doorn prins Carl zu Bentheim en Stein- furt en zijn echtgenoote bij hun ver trek uitgeleide tot op het tweede perron aan den trein van 12.41, welke acht mi- muten te laat vertrok, doordat de trein van 10.51 uit Amsterdam niet om 12.30 binnenkwam. De rede van den Gouvernc-ur-Genéraai op Bali. Het A.I.D. de Preangeïbode geeft de volgende lezing van de passage uit de redevoering van den gouverneur-generaal, tijdens diens bezo-ek aan Bali. De gouver neur-generaal heeft volgens die lezing uit gedrukt: dat „de cultuur, steunende op de Balische adat en godsdienst, die zulke kunstuitingen te-weeggebracht, een kost baar bezit is waarvan de Baliërs geluk kig doordrongen zijn. De regeering zegt van haar kant toe ie zullen wa-ken tegen eiken aanslag op die cultuur door vreem de elementen en penetratie van onge- wenschte- ideeën."' De 'heer Boissevain 'bedankt ais lid vlaril de Tweede Kamer. Naar uit Den Haag aan de Tel. wordt! ■gemeld, heeft de heer Walirave Boissevain in verband met zijn drukke werkzaam heden, aan het wethouderschap van Am sterdam verbonden, aan het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond medegedeeld, dat hij bere-id is, thans te bedanken voor het lidmaatschap- van de Tweede Kamer. Het hoofdbestuur van genoemde partij' zal thans, aldus het blad, den heer Bois sevain ingevolge deze bereidverklaring, verzoeken, aan zijn voornemens uitvoe ring te geven en voor het lidmaatschap der Kamer te bedanken. Opvolger als (id der- Tweede Kamer is dr I. H. J. Vos, wethouder voor de Volksgezondheid en Armenzorg- te- Amsterdam. Dr Vos heeft de 'Tol. de juistheid van dit bericht be-vestigd. Hij had evenwel nog geen beslissing genomen over het tijd stip waarop hij als wethouder zal be danken. De mogelijkheid bestaat, dat hij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1