Zaterdag 6 October 1928 43e Jaargang Bank voor Zeeland - Goes EERSTE BLAD. JUMBO bovenal. BOHEMIA. Alle Bank- en Effectenzaken - Spaarbank - Deposito Buitenland. WJ.v. Doeselaar, Gose. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. COUPONS en LOSSINGEN Kerknieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DAT IS NIET DE HOOFDZAAK. V Tegen de Zending. L. DUVEKOT Sz. - GOES Voor Kamphoftin het aangewezen adres. Binnenland. ALLE per 1 October verschenen worden door ons verzilverd. HENDRIKSE Co's BANK Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. De invoering van de Evenredige Verte genwoordiging het 'kan niet worden ontkend is mede oorzaak geweest dat. de belangstelling voor de politiek bij velen is verflauwd. Het stemt dan ook tot voldoening, dat door de leiding der Antirevolutionnaire partij pogingen worden gedaan om de na- deelen die aan dit stelsel nu eenmaal ver bonden zijn, zooveel mogelijk weg te ne men. Zoo moet het in de bedoeling liggen bij de komende verkiezingen wat betreft de candidaatstelling enz. een andere methode te volgen, waardoor niet alleen de invloed der plaatselijke Kiesvereenigingen grooter wordt, maar waardoor tegelijkertijd ook wordt verkregen, dat er meer contact komt tusschen kiezers en gekozenen. Maar al staat het onomstootelijk vast dat de verminderde belangstelling voor een deel aan het huidige kiesstelsel moet worden toegeschreven, aan den anderen kant hebben wij er ook voor te waken dat we niet voor hoofdzaak gaan aanzien wat per slot van rekening niet anders dan bij zaak blijkt te wezen. De Evenredige Vertegenwoordiging is één der oorzaken van de verminderde ac tiviteit. Maar niet de voornaamste. Er zijn en wij denken hierbij meer epeciaal aan de A.-R. partij andere oor zaken. Daar zijn om te beginnen de veranderde omstandigheden. Toen de A.-R. partij werd opgericht en Dr Kuyper het A.-R. volk om zich heen verzamelde, zag het er in ons land heel anders uit dan nu. De vrijzinnigheid heerschte toen opper machtig en met harde en straffe hand. Met de minderheden werd niet gere kend. En wanneer ze er geen genoegen mee wenschten te nemen, dat ze als min derwaardigen werden behandeld en dat met hun wensohen geen rekening werd ge houden, dat ze gesmaad werden en ge hoond, dat er voor hen geen recht te ver krijgen was, welnu, dan deinsde men er niet voor terug openlijk van verdrukking te spreken. In 't bijzonder had men 'i daarbij ge munt op hen die God naar zijn Woord wenschten te dienen en die de eischen van dat Woord ook op staatkundig terrein tot toepassing zochten te brengen. Ze werden onmondig verklaard. Voor benoemingen kwamen ze niet in aanmer king. Het recht om Christelijke scholen te bouwen werd hun betwist en toen dit recht eindelijk niet meer kon worden ontkend, wist men toch zulke maatregelen te ne men, dat het schier onmogelijk werd van dit recht gebruik te maken. Ze konden worden geduld, zoolang ze zich achterbaks geliefden te houden en er zich toe bepaalden een stille partij te zijn, maar toen ze dat niet langer wilden omdat ze begrepen dat ze dusdoende hunne Christelijke roeping verzaakten, wer den ze hardhandig aangepakt en achteruit gedrongen. Aanvankelijk was er meer een lijdelijk veTzet hiertegen. Maar langzamerhand kwamen ze tot de overtuiging, dat ze hunne lijdelijke hou ding behoorden te laten varen en dat ze op alle levensterrein voor de eere van hunnen Koning hadden te waken en te strijden. Toen kwam er leven in het Antirevolu- naire kamp. Onder leiding van mannen als Kuyper en Lohman en niet te vergeten de plaatse lijke voormannen, zooals we ze ook in Zee land gekend hebben en nóg kennen, man nen die hunne zielen hadden overgegeven voor den naam des Heeren, liep het A.-R. volk te hoop, en bond het den strijd aan voor vrijheid en recht, voor de toepassing van 's Heeren ordinantiën over heel de linie. Dat gaf bezieling en geestdrift. Dat gaf kracht om vol te houden en door te zetten, ook als alles tevergeefs scheen te zijn. En nu heeft God -den strijd willen ze genen. Aan de rechteloosheid van het Christe lijk volksdeel is een einde gekomen, wat het best blijkt, op het gebied van het on derwijs, hoewel daar niet alleen. Wat onmogelijk scheen is werkelijkheid geworden. En nu is er blijdschap en wordt de dank baarheid niet gemist. Maar tegelijkertijd zien we ook hetzelfde verschijnsel dat zich bij het volk van Is raël herhaaldelijk voordeed en daar zit de groote fout! n.l. dat er een neiging is om te zitten tusschen de stallingen en te hooren het geblaat der kudden, om te ge nieten van den verkregen voorspoed, in- plaats van te waken en te werken en te strijden. Ook de G o e s c h e C r t. behoort tot de genen die de uitspraak van den Gouver neur-Generaal inzake het weren van de Zending op Bali toejuichen. „Als de zendelingen, aldus dit blad, toegang op Bali kregen, zou heel veel moois verloren kunnen gaan, want het is reeds eerder voorgekomen, dat door de zending de cultuur van een volk ten gronde werd gericht en dat zeer zeker goed bedoelde kerstening tot verderf en verwording leidde." Dat is duidelijke taal. Dit vrijzinnige orgaan beschouwt de Zending als een kwaad, dat geweerd behoort te worden. Wij weten niet of hier het vrijzinnige standpunt tegenover de Zending wordt aangegeven. Maar in elk geval is het goed, met der gelijke van vijandschap getuigende uit spraken rekening te houden. Vooral ook bij de komende verkiezingen. De beste 6 ets. Sigaar. Uitsluitend bij GROOTE MARKT 19 Naast Hotel „De Korenbeurs" Zwendel met credieten. Een koopman uit Dortmund begaf zich Maandag in de richting van de Nederland- sche grens. Hij zond zijn chauffeur naar Dortmund terug en kwam zelf niet te rug. Intusschen bleek, dat de koopman in financieels moeilijkheden was geraakt door het opnemen van te groote credieten. Donderdag is deze koopman aan de Ne- derlandsche grens gearresteerd. Hij heeft bekend zich in den loop van den tijd cre dieten te hebben verschaft, welke in geen verhouding stonden tot den omvang van zijn zaken. Voorzoover de zaak valt te overzien bedraagt het tekort 80 a 90.000 mark. De aangehoudene stond reeds in verbinding met eenige Nederlanders, die hem zouden helpen vluchten. De gearresteerde is te Dortmund opge sloten. Bedrog met zieke varkens. Het „Berl. Tageblatt" meldt uit Breslau, dat te Schlawa in Neder-Silezië meer dan 1000 varkens door varkenspest zijn aange tast. Er zijn ernstige wetsovertredingen geconstateerd. Een veehandelmaatschappij hield de onder haar dieren heerschende ziekte sedert Juni geheim en verkocht de zieke exemplaren in grooten getale voor de slacht naar Berlijn. De veearts te Schlawa met de keuring belast, beweert van de ziekte niets te hebben hespeurd. De justitie houdt zich met de zaak bezig. Zwendelarij met spoorkaartjes. Een omvangrijke zwendelarij met spoor kaartjes, die van 1924 af door spoorweg ambtenaren op het traject ZoppQtDant- zig bedreven werd, is thans voor de recht bank gekomen. De beklaagden hebben vier jaar lang een aanzienlijk aantal gebruikte spoorkaartjes weer in omloop gebracht en de opbrengst verduisterd. De schade, welke de directie daardoor geleden heeft, is niet precies vastgesteld; het 'door haar genoemde bedrag van f 168.000 wordt echter te hoog geacht. Zes beklaagden werden wegens heling en ern stige valschheid in geschrifte tot resp. dertien maanden en een jaar tuchthuis straf veroordeeld, drie andere beklaagden kregen gevangenisstraffen van drie tot vijftien maanden. Een beklaagde werd vrij gesproken. Storm op de Alge rijn scha kust. Een hevige storm veroorzaakte groote schade in Oran. Twee personen werden gedood. De spoorweg tusschen Tlemcen en Beni Saf werd weggeslagen. De ver bindingen langs den weg en per draad zijn verbroken. Vele dieren zijn door het water medegesleurd. De Zeppelin. Naar de „Voss. Zfg." verneemt, zullen de rijksminister van Verkeer Guerard en de minister van binnenlandsche za ken Kreszinsky aan de Ooaaanvlucht van de „Graf Zeppelin" naar Amerika deelne men. Wind en weder dienende, zal bet luchtschip Woensdagmorgen de groote reis aanvaarden. Korte berichten. Volgens een bericht uit Baltimore hebben drie bandieten in een volle auto bus een diamanthandelaar van diamanten ter waarde van tweehonderd duizend dol lar beroofd. Te Angora is een licht aardschok ge voeld, die 10 seconden duurde. De staking bij de petroleum-opslag- plaatsen te Antwerpen is nu volledig, daar ook de vrouwen den arbeid hebben neergelegd. Aan de kust van Norfolk in de nabij heid van Cromer (Eng.) stortten Donder dag rotsblokken tot een totaalgewicht van 80.000 ton naar beneden. Een verder af brokkelen van de hoogs kust wordt ver wacht. De gemeenteraad van Berlijn heeft besloten om 15 millioen mark beschikbaar te stellen voor den woningbouw. In het Zuiden van Finland heeft het reeds verscheidene malen gesneeuwd en de hoofdstad Helsingfors was een dag lang geheel in een winterkleed gehuld. Duitschland betuigt zijn leedwezen over het feit, dat de „Graf Zeppelin" over het bezette gebied heeft' gevlogen. Naar uit Moskoiu wordit gemeldt, heeft de sovjet-regeering in de door den misoogst getroffen gebieden, maatregelen ter leniging van den hongersnood geno men. Dagelijks worden op staatskosten 850.000 personen gespijzigd, waaronder 350.000 kinderen. Volgens berichten uit Peking breadj de hongersnood in Shantaeng zich uit. On geveer 500.000 menschen worden daar door getroffen. Een sterks politiemacht concentreert zich te Wiener Neustadt. Meer dan 6000 soldaten en 300 gendarmen zijn bijeenge bracht. Gisteravond liep de brug te Nieuw- poort, waartejgen een voorloopige dam is opgeworpen, kans te worden weggeslagen. Civiele hulpkrachten werden gerequireedd tot het opwerpen van een waterkeering. OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGE. ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANULINE, HET MIDDEL VAN Dr. J. H. VAN GRAFHORST, ARTS, TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER- ZIEKTE. Mlddelburgachestr.Pl7, Schevenlngen. Verdere porfverlaging. Het l'igt in de bedoeling van het Hoofd bestuur der Posterijen de porten voor cor respondentie met het buitenland te ver lagen en wel! wat het port der brieven betreft van 15 tot 12l/2 cent voor de eerste 20 gram en van 10 op 7J/2 cent voor elk volgend gewicht van 20 gram. Het port dar briefkaarten wordt dan 7Y2 inplaats van. 10 cent en dat der gedrukte stukken, akten en monsters 2i/2 in plaats van 3 cent per 50 gram minimum per zending, voor aktenl2l/2 cent en voor monsters cent. Het briefport in het algemeen verkeer met België zal worden teruggebracht van 12l/2 op 10 cent. Tevens zal van deze gelegenheid ge bruik worden gemaakt om voorhet lo caal v e r k ei e r een wijziging tot stand te brengen voor het port der brieven van 20100 gram, waarvoor thans 15 cent moet worden voldaan; dit zal' op 10 cent worden gesteld. Het ligt in de bedoeling deze tariefswijzigingen op 1 November a.s. te doen ingaan. In verband met de wijziging van de bui- tenlandsche tarieven wordt aan het pu bliek in overweging gegeven niet meer frankeerzegels van 3, 10 en 15 cent of briefkaarten voor internationaal verkeer in te koopien, dan zij' voor gebruik tot 1 November a.s. noodig hebben. Een persdelict. De „Tel." had medegedeeld, dat de mi nister van_ Waterstaat zou zijn gezwicht voor [den drang der leiders van christe lijke en roomsche radio-omroepen en hun de meerderheid in den te stichten radio- raad zou hebben toegezegd tegen politie ke contra-prestaties. Naar aanleiding van het artikel waarin dit is geschied, heeft de minister, naar het blad thans meldt, een klacht wegens smaad tegen de „Tel." ingediend. De Zomertijd beëindigd. Vanaf morgen (-Zondag 7 October) geldt de zomertijd niet meer. Men zette van avond vóór het naar bed gaan de uur werken een uur achteruit. Nieuwe spoorwegdiensiregeling. Morgen (Zondag 7 Oct.) gaat de nieuwe dienstregeling op de spoorwegen, zooals wij die j.l. Donderdag publiceerden, in. Brand. Donderdagavond j.l. is te B u r g h brand „ontstaan op de hofstede van den heer R. Steur te Wester-Schou wen. Drie stapels ongedorscht koren, een hooistapel en een karrenbergplaats wer den vernield. Door den afwaaienden Oos tenwind en het flinkie optreden der Burgh- sche en Haamsteedsclie brandweer, ble ven de belendende gebouwen gespaard- De oorzaak: is onbekend. Verzekering dekt de schade. (M. C.) Toepassing landarbeiders- wet in Zeeuwseh-Vlaanderen Gisteren is te Middelburg op het provin ciehuis de eerste bespreking gehouden tusschen Ged. Staten en de permanente ambtelijke vlascommissie over hetgeen zou kunnen geschieden voor den opbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen. De besprekingen hebben thans meer in het bijzonder geloopen over de toepassing van de landarbeiderswet. Het bleek, dat Gedep. en de vlascommissie eenstemmig van oordeel waren, dat de pogingen, welke thans worden aangewend en reeds gedeel telijk met succes zijn bekroond, om in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen 'drie vereenigingen op. te richten, welke het geheele hier bedoelde gebied bestrijkende, zullen trachten, de landarbeiderswet zoo goed als mogelijk is toe te passen, met kracht dienen te worden voortgezet. Schenking. Mr A. J. F. Fokker van 'Craijesteyn van Rengerskerke, burge meester van Zierikzee, heeft aan den Staat ten behoeve van het Museum van Natuur lijke Historie te Leiden, geschonken een door hem samengebrachte verzameling Hemiptera van Palaearctisch Europa. De Regeering heeft deze schenking dankbaar aanvaard, terwijl zij aan den schenker haar oprechte erkentelijkheid heeft be tuigd voor dit blijk van belangstelling in openbare verzamelingen. Middelburg. Door de benoeming van den heer S. Brandsma, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Middelburg tot inspecteur in de inspectie Brielle, ont staat met 1 Januari een vacature voor de anti-rev. partij in de Provinciale Staten van Zeeland. Op de lijst is opvolger van den heer Brandsma, de heer J. Bosselaar, burgemeester van Aagtekerke. Goes. Op Vrijdag 2 November' a.s. zal vanwege het locaal comité De Unie „Een School met den Bijbel" een openbare ver- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.—1 Losse nummersf0.05 Prijs der AdvertentiSn: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Binnenland. Vermindering der posttarieven naar het buitenland. De heer S. Brandsma, Inspecteur L. 0. te Middelburg, te Brielle benoemd. Toepassing Landarbeiderswet in Zeeuwsch Vlaanderen. Buitenland. Varkenspest in Neder-Silezië. Zwendel met spoorkaartjes in Duitsch land. Vertrekt de Zeppelin Woensdag naar Amerika? Storm op de Algerijnsche kust. GOES gadering worden gehouden ter herdenking van het Vo'lkspetitionnement, nu vijftig jaar geleden. Als spreker hoopt dan op te treden Ds J. C. Rullmann te Wassenaar. Op de veetentoonstelling te Utrecht behaalde de heer G. Blokpoel alhier een 2den prijs met een vette os en een lsten prijs met een 6-jarig merriepaard. Vllsslngen. Dpor den heer dr C. A. Duy- vis, vroege-r gemeentegeneesheer te Vlis- singen, thans wonende te Den Haag', is een rapport uitgebracht over het Gasthuis te Vlissingen, omdat hij in steeds toe nemende mate, de bezwaren heeft on dervonden van de gebreken, die het gast huis als ziekeninrichting aankleven. Dr Duyvis komt tot de conclusie, dat de ziekeninrichting in tal van opzichten schromelijk te kort schiet, dat het geleide lijk daardoor en vooral' door de gestadige toename van het aantal op te nemen patiënten, tot een onbetwist onhoudbaren toestand is gekomen. Gaarne wil' rappor teur opmerken, dat van het college van regenten sedert vel'e jaren de grootste medewerking, voor nog mogelijke verbete ringen aan te brengen, is ondervonden. Tegenover den slechten toestand van het gebouw, de ongunstige ligging en het ge brek aan ruimte stond echter ook dit college meestal machteloos. Dat onder zulke omstandigheden de re sultaten der ziekenbehandeling tot dusver betrekkelijk nog zoo gunstig zjjh geweest is volgens Dr Duyvis, slechte toe te schij ven vooral aan de groote zorg1 en toewij ding van het verplegend personeel' aan de zieken betoond, met, gebruikmaking van IOO pet. van datgene wat de inrich ting nog bruikbaars heeft. Verbetering der bestaande inrichting bljjkt onmogelijk, het St. Joseph-Ziekea- huis is, nog afgezien van andere bezwa- ren, voor de opname van zoovele zieken evenmin geschikt. Als eenige mogelijk heid blijft daardoor het bouwen van een, op de meest eenvoudige leest geschoeid nieuw ziekenhuis op het daarvoor bjj uitstek geschikte, bekende, beschikbare terrein. 't Zand. De aangekondigde openbare ver gadering met debat, te 'tZand gem. Kou dekerks. die 10 Oct. zou worden gehou den, en waar Mr J. A. de Wilde van 's Gravenhag© als spreker zou optreden, is door omstandigheden verzet. Deze wordt nu gehouden Woensdagavond 24 Oct. a.s. in de buitensociëteit te 'tZand. Adver tentie volgt. Bigtgeicerke. Vrijdagnamiddag ongeveer 2 uur, ontstond, door onbekende oorzaak, hrand in de schuur van dhr Iz. van Sluis. Het vuut greep zoo snel om zich heen, dat aan hlusschen niet te denken viel. Alleen mocht het de brandweer, dié spoedig ter piaats« was, gelukken, het aangebouwde woonhuis doornat te houden en zoodoende het te bewaren. Het in de schuur aanwezige vee kon worden gered, doch de daarin aanwezige veldvruchten en het veevoeder gingen verloren. Het gebouw was verzekerd, niet de inboedel. Zierikzee. Bij onderhandsche besteding is aan de N.V.. Algemeens Bouwonderne ming Albouw te Breda opgedragen de bouw van een watertoren in gewapend be ton alhier, voor f 112,600. Ned. Hötv. Kerk. Beroepen te St. Annaland, J. E. Klomp te Oldebroek. Te Nieuwe-Schans, H. Bax,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1