Vrijdag 5 October 1028 43e Jaargang EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS en LOSSINGEN Kerknieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 October verschenen worden door ons verzilverd. HENDRIKSE Go's BANK Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. L: Redactie en Administratie no. 11 Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, eike regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. V* De candidaatstellingen. De N. R. Crt., die sterke bezwaren tegen de tegenwoordige kieswet heeft, komt thans met een voorstel om daarin verbetering te brengen. Veel heeft het niet om het lijf. Als een zeer belangrijke verbetering wordt toch aangegeven, dat de candida- tenlijsten korter moeten zijn, en dat elke kieskring met een eigen lijst moet uit komen. We zijn het met deze gedachte in hoofd zaak eens. Maar het is niet daórom, dat we een gedeelte van het artikel, waarin dit be pleit wordt overnemen, doch wel om wat wordt medegedeeld, omtrent de wijze waarop soms de candidatenlijsten tot stand komen. Het liberale blad, dat blijkbaar wel eens achter de schermen heeft kunnen kijken, schrijft dan: „Wanneer eene partij, die kans heeft uit haar lijst in een bepaalden kieskring één candidaat verkozen te krijgen niette min met eene heele reeks candidaten in het strijdperk treedt, is dit, op de keper beschouwd, niet veel anders, dan eene voor-den-gek-houderij op groote schaal. Sommige candidaten worden aan die lijst toegevoegd, puur en alleen om hen eens in het zonnetje te zetten. Meneer X heeft zich voor de Éiesvereeniging als secreta ris ,of penningEneester of wellicht als propagandist, zóó verdienstelijk gemaakt, dat hij met een plaats op de candidaten- lijst wordt vereerd. „Zie" schijnt hel partijbestuur tot zoo iemand te zeggen „wij vinden u zoo'n buitengewoon man dat wij u best een zetel in de Kamei waardig keuren." Doch wie achter de schermen over zulk eene candidatuur eene opmerking maakt, wordt gerustgesteld: „Nu ja, hij komt ei immers toch niet in!" Ronduit gezegd, wij begrijpen niet, dat er nog steeds zoo velen zijn, die zich voor zulke candidatu- ren in het fond der zaak niet anders dan speculaties op hunne ijdelheid laten vinden. Zjj laten zich openlijk 'et- mee in het ootje nemen. Verscheiden© anderen worden candidaat gesteld, omdat zij in een klein kringetje „igetapt" zijn, om welke reden dan ook,, de een, omdat hij jood is, een ander, om dat hij middenstander is, in sportkringen geëerd, of ook bloot omdat hij onder een groepje als zoo'n leuke vent ge'dt, Al deze en dergelijke candidaten worden er niet alleen zeiven tusschen genomen, maar dienen, om onnoozele kiezers voor den mal te houden. Zij dienen om stem men van kiezers, die niet hard nadenken, te visschen. Tien, twintig kiezers stemmen op den een, een aantalïetje kiezers stem men den ander, zonder zich ervan reken schap te geven, dat hun candidaat geen schaduw van een schijn van kans heeft, om verkozen te worden. De partijhestu ren, die deze candidaturen hielpen bevor deren, weten dit opperbest. Sterker, er zijn er soms onder, die de besturen wel licht zouden hebben geweerd, indien ei eenig vooruitzicht op hun verkiezing be stond. Nu laten zij de candidatuur maai over hun kant gaan. Al die lokvinkjes krijgen met mekaar misschien een hon-' idercL of een paar honderd stemmen, dio de eigenlijke candidaat niet zou hebben verworven waarom zal men dit zoete winstje niet opsteken? Dit is eene onwaardige vertóoning. Die lange lijsten brengen niets anders aan den dag, dan die minachting, waarmee de kiezers worden behandeld. „Zij loopen er wel in" redeneeren de verkiezings leiders „ze stemmen op Jan, die vooi parade op de lijst staat, en wij strijken de stem op voor Piet" vo-or Piet, dien de kiezers van Jan misschien voor geen geld willen hebben. Er worden tegen elke nieuwe verkie zing nieuwe partijtjes opgericht, die dan dadelijk beginnen met in hetzelfde mis bruik te vervallen. Doch er moest eens eene neutrale vereeniging van verstandige kiezers worden gemaakt, die zelve geen candidaten stelde, en niets anders deed, dan tegen het kiezersbedrog van de lange candidatenlijsten propagandeeren." Inderdaad, wanneer bij de candidaat- stelling voor een college als de Tweede Kamer op zóó lichtzinnige wijze gehan deld wordt, dan behoeft het niet te ver wonderen ,dat de kiezers er genoeg van krijgen. Gelukkig betreft het hier practijken, die misschien in de kringen, waaraan die N. R. Crt. verwant is, voorkomen, maar die volstrekt niet algemeen zijn. Bovendien en dat is hier het voor naamste zijn ze niet inhaerent aan de tegenwoordige Kieswet, maar zijn ze een gevolg van het misbruik, dat van die wet gemaakt wordt. De bestaande regeling is verre van volmaakt. Maar er zou nog heel wat van te maken zijn indien de p 1 a a t s e 1 ij k e kiesvereenigingen meer werden erkend, en er minder een streven was alles van boven af te regelen en te bedisselen. De storm op den Atlantisc'hen Oceaan. De felste storm, die in drie jaar op de rechtstreeksch-e scheepvaart-route tus schen Enigeland en Amerika had gewoed, heeft zich meer dan een etmaal lang over een uitgestrekt gebied midden in demAt- Iantischen Oceaan laten gelden. Uit draadlooze berichten van de sche pen, die onderweg waren, bleek, dat de kracht van de winden die van een ge wonen storm overtroffen, en dat zij uit alle streken van het kompas over een oppervlakte van vierduizend vierk. mijlen woeien. De Cunard-boot Carmania meldde van een punt, elfhonderd mijlen ten W. van Ierland, Westenwind met een stormkracht die .te vergelijken was met die van den orkaan, die pas Amerika en West-Indie geteisterd heeft. De Zeppelin is niet boven Doorn gewit®',st. Tal van bladen hebben gemeld, dat da Zeppelin _took Do-o-rn heeft aangedaan era heel laag heeft gevlogen boven bet huis van den ex-keizer. De republikieinsche pers bleek over dat vermeende bezoek erg ontsticht en viel er Dr Eckener hand over. Thans meldt de Voss. Ztg wier verslag gever aan boord van de Zeppelin was en dr Eckener zelf, dat het luchtschip in het geheel niet boven Doorn is ge weest, doch van Nijmegen rechtstreeks koers heeft gezet naar Rotterdam. De staking: op die Duitsche werven. De Hamburgsche werf van Blohrn en Voss heeft alle stakende arbeiders der' onderneming ontslagen, ongeveer elf dui zend' man. Men verwacht algemeen, dat de overige scheepswerven dit voorbeeld zullen volgen. De eerstegevolgen van de staking zijn reeds merkbaar daar heit her stel van enkele schepen die Duitscbe ha vens wilden binnenloop en aan buitenland - sche scheepswerven is opgedragen. De bevolking van België. Eind vorig jaar telde de Belgische be volking 7.932.077 zielen, wat een vermeer dering geeft van 473.174 op de bevolkings statistiek van 1920. De cijfers van 1927 vermelden een in wonersaantal van 3.923.120 mannen en 4.008.957 vrouwen. Politieke moord te Sofia. Naar de „Wreme" uit Sofia verneemt, heeft Dinsdagavond een aanhanger van den vermoorden generaal Protageroff, ze kere Simeon Ton-eff, in een restaurant in het centrum der stad meerdere schoten ge lost op den comitadji-leider, Kyrill Dran- gon, en dezen doodelijk gewond. Drie comitadji's, die zich in gezelschap van Drangon bevonden, doodden daarop Toneff. De moord -op Drangon moet door de aanhangers van Protageroff bevolen zijn. De stakingen in Polen. 'Zooals gemeld is er geen overeenstem ming bereikt in de geschillen tusschen de werkgevers en de arbeiders in de textiel industrie te Lodz, zoodat de staking begon nen is. De- arbeiders van do mijndistricten van Dombrowa en Krakau hebben eveneens besloten, den arbeid neer te leggen, daar ook hier geen overeenstemming over de gevraagde loonsverhooging werd bereikt. Het bestuur- van den Poolsc'hen mijn- werkersbond zal te bepalen hebben, wan neer de staking zal ingaan. Het aantal stakende textielarbeiders te Lodz is vandaag tot ruim 30.000 gestegen, zoodat de meeste bedrijven stilstaan. De betoogangen in Wiener Neustaidt. De troepentransporten naar Wiener Neustadt zijn reeds begonnen. Naar ra ming zullen ongeveer 5.000 man in Wie ner Neustadt worden -geconcentreerd. Ook de toegangswegen zullen nauwkeurig wor den gecontroleerd. De maatregelen van de overheid zijn zoo omvangrijk, dat incidenten niet te verwachten zijn. Men verwacht niet minder dan 3000 journalisten. „Der Abend" brengt een artikel, waarin de arbeiders opnieuw worden aange spoord om op 7 October te demonstree- ren. „De arbeiders zullen echter niet zoo dom zijn, om in de bajonetten te loo pen. Niet provoceeren en zicli niet laten intimideeren moet het wachtwoord zijn." De communistische „Rote Fahne" ver wijt den sociaal-democraten, dat zij ge capituleerd hebben en spoort de arbeiders aan den opmarsch van de fascisten te verhinderen. Het spoorwegpersoneel moet de fascisten niet naar Wiener Neustadt vervoeren en de arbeiders moeten reeds Zaterdag de stations en de straten bezet ten. Het sterkste wapen zal echter de aigemeene staking zijn. Dreigende slaking in ihet Roergebied. Woensdag, hebben de onderhandelingen plaats gehad tusschen de vertegenwoordi gers van den werkgeversbond van het district der Noord-Westelijke groep en de drie metaalarbeiders-vakvereenigingen in het Ruhrgebied. De vakvcreeniginigen hadden voor alle arbeiders boven de 21 jaar een 'loons verhooging van 15 pfenning per uur bo ven de bestaande loonen geëischt en alle contracten opgezegd. De werkgevers beweerden dat de sche matisch en zuiver formeel verschillend opgestelde tariefloonen misleidend waren en dat het alleen aankwam op de werke lijke verdienste. De effectieve verdiensten waren sedert December 1927 belangrijk meer'toegenomen dan de volgens tarie ven vastgestelde verhoogingen. In deze omstandigheden kon van een rechtvaar diging der looneiischen niet gesproken worden. Zooals de toestand op het oogenblik is, kan er niet aan getwijfeld worden, dat de situatie buitengewoon ernstig is. Korte berichten. Mussolinni heeft bij- de Kamer een wetsontwerp ingediend betref rende de ver betering van den Itaiiaanschen bodem. Daarmede zal een bedrag van 7303 mil- lioen zijn gemoeid. De wet beoogt droog legging van moerassen, irrigatiewerken, en andere werken die den landbouw zul len bevorderen. Volgens een bericht van betrouwbare zijde zou de Turksche regeering weigeren het nieuwe koninkrijk Albanië te erken nen. Ten gevolge van den slechten moes son, wordt een ontzagljjk gebied in Britsch-Indiö met hongersnood bedreigd. In de geteisterde streken .leven 80 pot. van do bevolking van den landbouw. Men vreest .ernstige moeilijkheden. Het gerechtshof te Abö heeft in het groote oommunistenproces te Abö van de 49 beklaagden er 41 wegens hoogverraad veroordeeld tot gevangenisstraffen van 6 maanden tot 15 jaar. Onder hen zijn twee gewezen Rijksdagleden, die ieder twee jaar gevangenisstraf gekregen hebben. De andere1 acht zjjri vrijgesproken. De staking der werfarbeiders te Hamburg is reeds merkbaar. Eenige sche pen, die te Hamburg zouden worden gere pareerd, zijn reeds naar huitenlandscbe havens gezonden. De staking in de bouwnijverheid te Gent, die juist een maand heeft geduurd, is thans geheel geëindigd, daar het socia listisch syndicaat zich heeft neergelegd bij dezelfde voorwaarden, die de vorige week reeds door de katholiek georganiseerden werden aanvaard. De buitengewone koude in Noorwe gen heeft reeds een slachtoffer gemaakt. Een jonge herder, die in het gebergte naar verdwaalde schapen zocht, is doodgevro ren gevonden. De reigeering te Kashmir heeft een besluit gepubliceerd, waarbij de beruchte kinderhuwelijken voortaan verboden zijn. Jongens en meisjes1 mogien voortaan niet meer in het huwelijksbootje stappen, als zij respectievelijk den leeftijd van 18 en 14 jaar nog niet hebben bereikt. Iedereen die heit huwelijk van kinderen tot stand brengt, zal streng worden gestraft. De postviuchten naar Indië. Het vierde postvliegtuig, de H-N.A.F.D'. is te 10.20 uur uit Neurenberg vertrok ken en te 15.05 uur te Boedapest aan gekomen. Alles is wel aan boord. Vandaag (Vrijdag) wordt doorgevlogen. Het weer is gunstig. Het ongeval aan de H - N. A. F. C. overkomen D'e Ned.-Indische Luchtvaartmaatschap pij heeft een nader bericht uit Cawnpore van de bemanning van het derde vlieg tuig ontvangen. Het luidt als volgt: „Wij vertrokken Dinsdag te 14.30 uur Indische tijd uit Nasirabad. Daar Koppen vandaar óm 14.55 uur naar Allahabad vertrokken was en het daglicht duurde tot 18.30 uur, meenden wij eveneens vol doende tijd te hebben om Allahabad te bereiken. Was er in het begin geen wind, later kregen wij krachtigen tegenwind. Om 17.30 uur bevonden wij ons nog slechts op een afstand van 120 K.M. van het militaire vliegterrein van Cawnpore en zetten daarheen koers. Om 18 uur echter ging de zon reeds onder, terwijl zeer donkere wolken van een naderende don derbui het licht der schemering wegna men. Om 18.10 uur was het reeds volko men duister. Wij bereikten Cawnpore om 1.8.20 uur en nadat wij tevergeefs gewacht hadden op lichtsignalen van den grond, landden wij om 18.30 uur,. Wij zweef den het terrein in en daarbij raakten wij eën zes voet hoogen hooiberg, die aan de grens van het vliegterrein stond en in het duister niet te zien was. Het gevolg was, dat, zooals wij reeds sein den, het linkergedeelte van het landings toestel averij kreeg. Wij hebben hulp van de Armoured Car Company, die hier ter plaatse een werkplaats heeft. Het lan dingsterrein is goed, doch omgeven door vele hooibergen. De Engelsche officieren hebben ons gastvrij opgenomen in de mess van het vliegterrein." Luchtvaart-correspondentie voor Nederi. Indië. Door de Nederlandsche postadministra tie, zijn, in overleg mot den Indischen dienst, maatregelen getroffen om hen, die geen relaties in Indië hebben, toch in da gelegenheid te stellen, correspondentie, voorzien van luchtpostzegels, terug te ont vangen- Betrokkenen moeten daartoe deze cor respondentie adresseeren aan het hoofd van de afd. Vervoer Posterijen te Ban doeng. De kosten voor terugzending moeten in den brief zijn gesloten of tijdig afzonder lijk zijn toegezonden. .Hiervoor kan ge bruik worden gemaakt van Indische fran keer- en luchtpostzegels of antwoordcou pons. Indische frankeer- en luchtpostzegels zijn wat de gewone frankeerzegels betreft in verschillende waarden tot f 2.59 en wat de luchtpostzegels aangaat in waarden vair 10, 20, 40, 75 en 150 cent tot 11 October a.s. dagelijks verkrijg baar o.a. aan de postkantoren: Bergen op Zoom, Goes, Middelburg, Neuzen en Vlissingen. Waar niet verkrijgbaar kunnen zij tot elk bedrag schriftelijk worden aan gevraagd aan het postkantoor te Am sterdam met bijvoeging van de kosten, vermeerderd met die voor toezending van de zeg.els per aangeteekenden brief. In herinnering wordt gebracht, dat voor de terugzending van Indië naar Nederland voor een brief met de gewone mail'ver schuldigd is 12i/2 ct. tot 20 gram en 7V? cent voor elke 20 gram daarboven. Wenscht men terugzending met de lucht mail (dus met het 5e vliegtuig, dat te rugkomt), dan is bovendien luchtrecht verschuldigd, dat in de richting Indië Nederland eveneens 40 ct. per brief kaart en 75 ct. peir* 20 gram voor de* overige stukken bedraagt. De trottoirs der Rijkswegen binnen dei gemeenten. Tusschen den Rijkswaterstaat en ver schillende gemeentebesturen bestaat ver schil van meenin'g over de vraag wie voor den aanleg en het onderhoud van de trottoirs moet zorgen langs d'e Rijkswegen, voor zoover die in de bebouwde kom van gemeenten liggen. Het Rijk meent, dat het gedeelte van den weg, uitsluitend voor voetgangers be stemd, ten laste van de gemeentebesturen komt, omdat het Rijk alleen voor het doodgaande verkeer, dus rijweg en rijwiel pad1, heeft te zorgen. Bovendien voorziet het Rijk, dat de 'aanleg van trottoirs en het onderhoud daarvan, bij- de dikwijls groote lengte van het bebouwde gedeelte eener gemeente, veel losten, zal mede brengen. Binnenland. Beschouwingen over het wetsontwerp in zake financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. .Voorgestelde wijziging der telefoontarie ven. Het stoomschip Celaeno vervolgt zijn reis. Herdenking van het feit: 5 Oct. 1578 eerste Hervormde prediking in de Groote Kerk te Goes. Buitenland. Storm op den Atlantischen Oceaan. Stakingen in Dnitschland, Frankrijk en Polen. Politieke moord te Sofia;. GOES Van den anderen kant meenetn ge meentebesturen zooals dat van Haar lem dat het Rijk een geheele weg moet afleveren en geen weg, waar geen plaats is voor voetgangers. Op dit ver schil van meening hokt o.a. de aanleg van een pad voor voetgangers langs den Rijks weg HaarlemAlkmaar in het voormalig Oud-Schoten, nu gemeente Haarlem. Voor de gemeentebesturen is deze kwes tie ver niet louter een van rechthabere|i, maar er zit ook een financië-elen kant aan, daar niet zelden de aanleg van de voet paden het moeilijkst is, omdat daarvoor aankoop van grond en onteigeningen noo- ddig zijn. Voor een gemeentebestuur ge ven dergelijke kwesties veel rompslomp. Naar wij vernemen wordt door het Rjjk nu naar een formule gezocht, die beide partijen kan bevredigen. Binnenkort zijn daaromtrent jegelingetn te wachten. De Tweede Kamer. Thans zijn de leden der Kamer bijeen geroepen ter vergadering op Dinsdag 16 dezer te één uur. In deze vergadering zal de voorzitter voorstellen het wets ontwerp tot herziening van de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en tot wijziging van eenige bepalingen der gemeentewet te verzen den naar een commissie van voorberei ding. Een dok naar de Zuiderzee werken. Gisternacht is uit de Am'stefdamscht haven vertrokken een sectie van een der dokken van de Amsterdamsche Droog dok-Maatschappij, welke sectie door de sleepboot Drente van de firma Wijsmuller te IJmuidem over de Noordzee naar Den Helder wordt gesleept, alwaar dit dokge deelte overgenomen zal worden door eenige sleepbooten van de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken. Deze sleepbooten zullen het dokgedeelte naar Den Oever op' Wierin'gen brengen. De Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij heeft de sectie bestemd voor het dokken van al het drijvende materiaal! van de M.U.Z. i j Ned. Herv. Kerk. Drietal te 's-Gravenhage (vac.-Vermeer) P. Veen te Utrecht, J. J. v. d. Wal te Gro ningen en G. B. Westenburg te Feijenoord. (Vacature-de Groot) R. Dijkstra te Amster dam, W. H. Oosten te Feijenoord en A. J. Worragoor te Bussum. Beroepen te Wanswerd en Jislum Wi. L. Mulder te Voorthuizen; te Stadskanaal D. J. Peterse te Hien en Dodewaard. Aangenomen naar Longerhouw en Schettens F. Kloek te Goudswaard; naar Molenaars graaf J. Lekkerkerker, cand. te Snelrewaard. Bedankt voor Rhü'nsaterwoude, Loon op 't Zand en Wijngaarden J. Lekkerkerker, cand te Snelrewaard. Geref. Kerken. Beroepen te Middelharnis C. Steenblok te Lopik; te St.-Anna Parochie S. J. Koster te Wons. Aangenomen naar Drachtster-Compagnie R. Schippers, cand. te IJsselmonde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1