Leestafel. Gemengd Nieuws. Wetenschap en Kunst Land- en Tuinbouw. Burgerlijke Stand Marktberichten, Rechtzaken. de Kamer van Koophandel, tevens mos- aelschipper te Bruinisse en F. D'hooee, voorzitter van de Coöperatieve Mossel- vierkoopvereeniging te Philippine, terwijl de heer Krijger zich mede beschikbaar stelt de regeling tot stand te helpen bren gen. De voorzitter memoreert, dat dank zij de organisatie van verleden jaar op het oogenblik de mosselvisschers goeden af trek vinden in het buitenland, en hoewel op verschillend gebied nog veel te wen- schen, overblijvend, een tamelijke prijs wordt gemaakt. Hij vraagt of men onder deze omstandigheid thans het oogenblik gewenscht acht om de organisatie in be weging te brengen. Algemeen is men over tuigd, dat dit oogenblik niet is aangebro ken, doch besluit dat, indien binnen "re- centen tijd nlijken mocht, dat de prijzen belangrijk inzinken, dadelijk door het uit voerend Bestuur maatregelen worden ge troffen, om de organisatie te doen wer ken. De voorzitter dankt de vergadering voor de genomen besluiten en hoopt dat de Bond in de toekomst nog veel in het belang van de mosselvisschers van ons gewest zal kunnen doen. In den ouderdom van 53 jaar is te 's-Gravenhage overleden de heer D'. Voüte, hoofdinspecteur der registratie en domeinen aan het departement van Fi nanciën. De heer Voüte was o.a. ont vanger te Hulst. Kamperland'. Men schrijft ons: Wegens misrekening van den man aan het roer voer de veerboot tusschen Veere. en Kamperland, welke Zondagavond 8 uur van Veere vertrok halverwege het veergat op een zandrug vast. Hoewel het nog al buiïg was bleek er geen direct gevaar te bestaan voor de boot en passagiers (11 personen, waaronder 2 dames), zoodat er geen S.O.S. werd uitgezonden. Na een kleine 3 uur wach- tens kou de reis worden voortgezet. Dat de families der opvarenden erg ongerust waren behoeft geen betoog. Het valt moeilijk de stemming te beschrijven van de reizigers op den steiger te Kamperland, welke den nacht op Noord-Beveland moes ten doorbrengen. Christelijke Scheurkalenders. Wij ontvingen alweer de eerste voor boden van een nieuw jaar in den vorm van scheurkalenders voor 1929. D'e Olijftak, uitgave van het Bu reau van denzelfden naam te Franeker, komt met een in zachte kleuren gehouden schild voorstellende de Bruid uitziende naar haren Bruidegom (Openb. 22:17a). D'ez.e kalender is ook verkrijgbaar met tekstschild in kleurendruk: „Mijne ge nade is u genoeg", welk schild zoo is ingericht dat het na gebruik als wand- tekst dienst kan doen. De voor- en achterstukjes zijn verzorgd door do predikanten Dr J. H. Gunning J.Hz., C. J. Hoekendijk, D. v. Krevelen, J. Louw, A. J. Martijn, P. B. Müller, C. J. v. Paassen, G. Post, P'h. Scharten, J. C. Schuller, P. v. Vliet, W. D'. Lint hout en A. Winckel. Zoowel aan den in houd als aan de technische uitvoering is weer veel zorg besteed. Als premieboek wordt beschikbaar ge steld „Een Offer" door Edith Fergu son Blaek, 'vrij naar het Engelsch door G. Kuyper. Van J. M. Bredée's Uitg. Mij. ontvin gen wij de bekende Marthakalen- der, uitgegeven ten voordeele van de Martha-stichting te Alphen a. d. Rijn. Het schild brengt in beeld het uitvloeien van het water uit de steenrots. D>e blaadjes zijn bewerkt door Ds J. L. de Heer te Rotterdam, D'S J. P. van Melle te Kralin gen, D's J. Ph. Eggink te Delfshaver, D'S Tromp te Heerlen en anderen. Even als^ vorige jaren zal deze kalender ook nu weer, naar verwacht mag worden, veel worden gevraagd. Verder ontvingen wij nog de geïl lustreerde V oorhoeve-Kalender, die thans voor de 39ste maal het licht ziet. Het fraai gekleurde schild geeft een beeld van een herder met zijne kudde. Deze kalender geeft op de voorzijde be halve een duidelijk dagcijfer, een of meer teksten met alleen zoo nu en dan een kort bijschrift of enkele versregels. De teksten zijn zoo gekozen, dat ze verband houden met de verhalen enz. op de ach terzijde der blaadjes. In het blok van den kalender bevindt zich een serie zeer mooi uitgevoerde, ge kleurde Palestina-kaarten. De koopers van dezen kalender kunnen voor een klein prijsje in 't bezit komen van een gebonden premieboek: „Oog om Oog" door A. Schippers of „De klein zoon van den Hofprediker" door M. Ja- kobs, twee prettig geschreven oorspron kelijke verhalen. De „Graf Zeppelin" boven ons land!. Nadat het pas gebauwde luehtsehip de Graf Zeppelin gisteren klokke 12 Aschaffenburg was gepasseerd, verscheen de luchtreus om 12.32 boven Frankfort. Voor het groot ste deel der bevolking was de komst van het luchtschip boven de stad een volslagen verrassing. De bladen hadden door extra- edities slechts ongeveer een half uur voor de komst van de Graf Zeppelin op de waar schijnlijkheid gewezen dat Frankfort zou wor den gepasseerd. De daken der huizen, de torens en de voornaamste verkeerswegen wa ren door tamelijk groote menschenmassa's be zet, die het reusachtige luchtschip begroetten met het zwaaien met zakdoeken en geestdrif tig hoerageroep. Door de juist doorbrekende middagzon be schenen, zweefde 't luchtschip majestueus op matige hoogte boven de stad, zette daar op koers naar den Rijn. Om tien vóór eenen zweefde het lucht schip boven Mainz; vijf minuten later werd het te Wiesbaden gezien. Het verscheen om 3.15 uur Duitsche tijd boven Keulen, waar de toeschouwers vol komen verrast waren door den gewijzigden koers. De Zeppelin beschreef een grooten boog boven de stad en verdween op een hoogte van ongeveer 100 M. in N.-W. richting. Om 15.45 passeerde het luchtschip Dub- seldorf. Om vijf minuten over vier vloog het boven Essen, waar zijn onverwachte verschijning aanleiding werd tot groote geest drift onder het publiek. Toen het luchtschip Cleef passeerde, daalde het zeer laag en liet een pakje met post vallen, dat voor heel Duitschland bestemd was en door de posterijen dadelijk is door gezonden. De Zeppelin is toen bjj Wezel den R ij n overgestoken en volgde nadien den linkeroever. Te vijf minuten over zes is de Graf Zeppelin over Nijmegen gevlogen. Het luchtschip vloog zeer laag en werd door duizenden personen op straat met groote be langstelling gevolgd. Het schip maakte een grooten cirkel boven de stad, van Oost naar West, en vertraagde boven het centrum aanmerkelijk zijn vaart, zoodat het scheen of het luchtschip boven de stad bleef stilliggen. Om half zeven vertoonde het luchtschip zich boven Tiel. Uit Oostelijke richting komende, boog het in de nabijheid van deze stad af om koers te nemen naar het Noorden. De „Graf Zeppelin" heeft toen blijkbaar Doorn opgezocht, waar het even gekruist heeft boven de villa van den gewezen keizer van Duitschland. Natuurlijk volgden duizen den uit de omgeving met groote belangstelling het schouwspel. Ook de ex-keizer en zijn geheele familie verlieten het kasteel an sloe gen het luchtschip zeer belangstellend gade. Ter hoogte van het kasteel Sandenburg maak te het plotseling een bocht en verdween weldra in Zuidelijke richting. Het luchtschip is verder Waddinxveen, Leordam en Slikkerveer gepasseerd. Om kwart over zeven vloog het lucht schip over het gemeentehuis van K e t h e 1 op een hoogte van nauwelijks 100 M. Ongeveer op denzelfden tijd werd het lucht schip ook te Rotterdam waargenomen, waar de Zeppelin langzaam en statig, zich in de verte slechts flauw afteekende tegen de donkere luchten, uit het Oosten kwam aandrijven. De „G r a f" kondigde zijn tegenwoordigheid in de lucht boven de Maasstad aan met luid geraas van de motoren, dat alle dagelijksch rumoer van scheepsgetoeter, treingedaver en auto-lawaai met sonoor-klankvolume verre over stemde. De lichten van de ramen der kajuit en de roode en gele lichten aan de zijden ver hoogden den fantastischen aanblik van het luchtschip. De menschen holden naar daken en dak ramen, lieten hun winkels in den steek, spoed den zich uit de huizen op straat, waar men zijn leven waagde om langs auto's en wagens heen op een gunstigen straathoek te komen, vanwaar men het luchtschip volgen kon. Zeppelin dreef zoo langzaam en statig in een grooten boog over de stad, dat het den indruk maakte, alsof de luchtvaarders grien haast hebbende, er plezier in hadden Rotterdam goed in de gelegenheid te stellen de nieuwe Zeppelin te zien. De Graf Zeppelin koerste omstreeks half acht boven het Westland, o.a. bo ven Naaldwijk. De helverlichte gondels lever den een bijzonder fraai gezicht op. In de richting 's-Gravenzande vloog het luchtschip naar de Noordzee. Het had als doel van de reis de Engelsche luchtvaarthaven Pulham. Tal van personen hebben door hun radio ver duidelijk de mededeelingen kunnen op- •;en, die van de Graf Zeppelin naar Ham- iiutg en Berlijn draadloos werden uitgezon den. De positie boven de Noordzee werd aangegeven. Ook het passeeren van de Oost kust van Engeland en de aanwezigheid van het luchtschip boven Darmouth werd op deze wijze bekend gemaakt. Volgens een draadloos bericht zou Se Zep pelin hedenochtend 8 uur boven Berlijn zijn. De Graf Zeppelin zou zich des nachts boven de Noordzee ophouden om de jongeren der bemanning bekend te maken met het zee- en scheepvaartbedrijf gedurende den nacht, zooals bijv. met vuurtorens en andere sig nalen. Een „aardige verrassin g". De inzenders op de Nenijto werden in de af- geloopen week „aangenaam verrast" met een verzoek van het bureau voor de regeling der plaatselijke belastingen te Rotterdam om te willen opgeven, welke personen, in hun dienst zijnde en buiten de gemeente Rotter dam wonende, tijdens het belastingjaar 1.928/ 29, loopende van 1 Mei 1928 tot en met 30 April 1929, op meer dan 90 dagen op de Nenijto '28 te dezer stede aanwezig zijn/waren tot de vervulling van hun betrekking. De fiscus te Rotterdam schijnt van plan de inzenders van buiten Rotterdam, die aan deze tentoonstelling hebben medegewerkt, te willen verrassen door een aanslag van hun vertegenwoordigers in de forensen-belasting. Wasch uw haar niet met ben- z i ne. Bij het haarwasschen met benzine is gisteren freule de Zanties de Frymerson op haar slaapkamer in de villa van haar vader te Posterholt (L.) bijna verbrand. Zij stond met haar hoofd te dicht bij een petroleum lamp, waardoor de haren bij het overgieten vlam vatten. Zij bekwam ernstige brandwon den aan hoofd en armen. Rat in de wieg. In een gezin te Amstelveen kwam gistermorgen de moeder tot de ontdekking dat zich in de wieg van het kind van 6 maanden een groote rat bevond. Het dier dat ijlings de vlucht nam, had het kind in het oor en in de kin gebeten, en de speen van de zuigflesch afgeknaagd. Een levende „dood e". De arbei der P. S. in Haarlemmermeer heeft eenige jaren geleden gedurende zijn militairen dienst tijd een ongeluk gekregen, waardoor hij voor den dienst werd afgekeurd en hem een klein pensioen werd uitgekeerd, dat hem per kwar taal wordt uitbetaald. Zijn verbazing was on langs zeer groot, toen hij, zich wederom voor het ontvangen van zijn geld aanmel dende, van den betaalmeester hooren moest, dat hij dood was, dus voor geen pensioen meer in aanmerking kwam. Rij zou eerst moeten bewijzen dat hij niet dood was en naar verluidt zijn de burgemeester en de minister er aan te pas gekomen om hem weer als levende te boek te stellen. Oplichter aan het werk. De laatste dagen is in het Oostelijk deel van Noord-Brabant een sluwe oplichter aan het werk geweest. Een net gekleed heer, in bezit van een auto, vervoegde zich in de dorpen bij personen, welke een kennis of familielid hebben, die eveneens zich verheugen in het bezit van een auto. Onder een vloed van woorden vertelde hij dan hoe hij op eenige uren afstand door dien kennis of dat familie lid was aangeroepen. Deze hadden n.l. aan hun auto averij opgeloopen en moesten een reparateur laten komen uit de dichtsbij ge legen stad. Wijl men echter niet over vol doende geld beschikte, had men hem ver zocht even een bedrag van f 25 te gaan lee- nen. Daar zulks niet onaannemelijk voorkwam en de bezoeker bovendien een heel relaas gaf over zaken enz. van dengene, die hem zijn diensten zou hebben gevraagd, werd het gevraagde bedrag meestal gegeven, waarna men met ongeduld bleef wachten op tijding over dengene, die de z.g. autopech had. De berichten hiervan bleven echter uit, weshalve men op onderzoek uitging en tot ontdekking kwam, dat men de dupe was geworden van een geraffineerden oplichter. De marechaus see is den bedrieger op het spoor. Een slang op straat. Een Lon- densch agent vindt van alles. Maar de agent die Zondagavond een zak in Fleet- stroct zal liggen, en erin keek, schrok hevig toen hij een slang van ruim 2 M. 'gewaar werd. Het dier was in een toestand van ver- dooving, door de koude van de steenen O'ü door honger. In elk geval vond men het op den politiepost maar veilig de slang, die een boa constrictor bleek te zijn, onmiddellijk af te maken. Bloedvergiftiging. De heeï L. te Lutten aan de Dedemsvaart, kreeg dezer dagen bloedvergiftiging tengevolge van een wondje aan den voet. Op me disch advies is hij vervoerd naar hel ziekenhuis te Hoogeveen, waar hij ondei hevige [rijn is overleden. In 't ziekenhuis te A.ssen is de 1.9- jarige zoon van den landbouwer L., te ürvelte, die wegens infectie aan een zij ner handen aldaar was opgenomen, aan de gevolgen daarvan overleden. Veldwachter ontslagen. Te gen den gem. veldwachter Z. van Wij- denes is onlangs een klacht ingediend wegens verduistering van gemeente-gel den; de veldwachter werd toen in voor arrest gesteld, doch nadien vrijgespro ken. De inhoud van het vonnis was echter niet schitterend. Voor eenigen tijd had de commissaris der Koningin hem den wenk gegeven ontslag te vragen, wat dan eervol zou worden verleend. De veldwachter deed dit niet met het gevolg, dat hij met ingang van gister on eervol ontslagen is. christelijke kerk uit de vierde eeuw (het byzantijnsche tijdperk). Alles wat hier ge vonden werd, is prachtig bewaard gebleven. Voor de oud-christelijke archaeologie uit het byzantijnsche tijdperk blijken deze opgravin gen dan ook van groot belang te zijn geweest. Onder andere werden hier prachtvolle mo zaïeken blootgelegd. Prof. Böhl deelde verder mede, dat hij er in geslaagd is een groot aantal der ge vonden voorwerpen naar ons land te kunnen overbrengen, welke dezer dagen kunnen wor den verwacht. Onder deze voorwerpen bevin den zich kruiken, bronzen en andere wa penen en oorlogswerktuigen, huishoudelijke voorwerpen, alsmede een Israëlietisch wierook- altaar, een en ander voor de kenners van de Joodsöhe geschiedenis van groot gewicht Tenslotte deelde prof. Böhl nog mede, dat het in de bedoeling ligt, den volgenden zo mer het opsporingswerk voort te zetten. Uitvoer van tuinbouwproducten. De waarde van den totalen uitvoer van fruit in Augustus bedroeg f 2.913.009, tegen f 1.992.000 in Augustus 1927. Deze stijging is in de eerste plaats te danken aan den belangrijk grooteren uitvoer van peren en van druiven. De uitvoer van peren was in Augustus zelfs grooter dan sedert 1921 ooit het geval is geweest; hij bedroeg 3483 ton ter waarde van f 392.000. Ook met den uit voer van druiven was dit het geval; van dit product werd in Augustus 793 ton uit gevoerd ter waarde van f 637.000, tegen 483 ton ter waarde van f362 000 in Aug. 1927. De waarde van den totalen uitvoer van groenten bedroeg in Augustus f 9 833.000, te gen f 6.395.000 in Augustus 1927. Tot deze stijging hebben alle producten bijgedragen, maar in het bijzonder de tomaten, waarvan de uitvoer in Augustus een record bereikte, hij bedroeg 26.342 ton, voor een waarda van f 5.051.000, tegen 19.059 ton ter waarde van f 3.915.000 in Augustus 1927. Tot de producten, waarvan de export in Augustus belangrijk steeg, behooren voorts bloemkool, witte, roode en savoye kool en Augurken. Van de totale waarde van den uitvoer van fruit, groenten en aardappelen in Aug. ad f 15.283.000 (v. j. f9.537.000) kwam f8.753.COO voor Duitsche en f5.247.000 voor Engelsche rekening. Verbod van verbouw van den Bravo* aardappel. In een te Winschoten gehouden vergade ring van ambtenaren van den Plantenziekten- kundigen Dienst is besloten aan den ministei van binnenlandsche zaken en landbouw te verzoeken, den verbouw van den Rravo-aard appel te verbieden, op grond van de groote vatbaarheid van dezen aardappel voor do wratziekte, vooral op de minder zware en lichte gronden. Dit bericht behoeft in zooverre verbetering, dat in de vergadering gebleken is, dat bj do aanwezigen weinig bezwaren bestonden tegen het plan van den Plantenziektenkundigen Dienst aan den minister voor te stellen, het vol gende jaar de teelt van Bravo's te verbieden in het Oldambt, de Veenkoloniën en Drente. Een dergelijk verbod kan nu tegen 1929 wor den tegemoet gezien. Men kan er echter zeker van zijn, dat deze eerste stap door meer ge volgd zal worden, zoodat een verbouwverbod van Bravo's ook voor het overige deel van Groningen binnen afzienbaren tijd kan wor den verwacht. In verband hiermee wekt het „Gron. Land bouwblad" de producenten van pootaardap- pelen in het Noorden van Groningen op, tijdig andere, wratziektevrije soorten te probeeren. Wordt het verbouwverbod van Bravo's dan te zijner tijd uitgevaardigd, dan zulleu de be- drijfsstoornissen minimaal zijn. Met een auto rijden zonder voldoende licht. J. v. d. V., Kapelle f 3 b. s. 3 d. h. Met motorfiets rijden zonder voldoende rem men: J. H. O., Middelburg f 10 b. s. 10 d. h Auto besturen zonder rijbewijs: A. v. 'W., Nieuwdorp f3 b. s. 3 d. h. Met een rijwiel de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen: D. d. J., Driewegen f 10 b .s. 10 d. h., J. v. H., Wemeldingo f20 b. s. 20 d. h. 's Avonds fietsen zonder licht: M. B., Ka pelle, J. B., aldaar f5 b. s. 5 d. h. Dronkenschap bij herh.J. Z., Hansweert 3 dagen hechtenis, J. Z., aldaar f 25 b. s 25 d. h. Alsvcren en nachtrumoer verwekken: C. P. Czn, Ierseke, J. E., aldaar, ieder 2 m. f 10 b. s. 2 m. 10 d. h. Over de maand Sept. AXEL. Huwel.-aang.13, Lambcrtus Cornelis Rinn, 31 j. jm. en Magdalcna Wieland, 21 j. jd.27, Jacobus Klaasseri, 21 j. jm. en Maria Susanna Schieman, 17 j. jd.; Matthijs Ddjkwel, 21 j. jm. en Geertruij Koster, 22 j. jd. Gehuwd: 13, Levinus de Feijter, 23 j. jm. en Christina Tanneke Hermon, 21 j. jd. Geboren: 14, Maatje, d. v. Christiaan D'onze en Janna Verberkmoes; 26, Jo- zias, z. v. Johannes Haak en Ebrina Anna v. Driel; 27, Jan, z.v. Al lert Gerrit Vlaander en Adriana Di leman- 2 Pe- rus Johannes, z. v. Jaan Jozeph Smolenaers en Lena Pielers; 39, Hendrik, z. v. Wil lem de Bruijne en Pieternella Jansen. Overleden: 5, Karei de Feijter, 2J j., ongeh.; 8, Susanna Mechielsen, 65 j., echtgen. van Jan D'ieieman; 15, Èbrina, 4 j., d. v. Gi'jam Mieras en Neelt e Moes; 17, Gilles van Wijck, 84 j., wednr van Johanna Verberkmoes; 15, Adriaan Ver- poorte, 81 j., wednr van Pieternella Ma ria Pootor; 18, Jacobus Verstraten, 74 j wednr van Johajma Pieternella de Kra ker; 27, Cornelia Hamelink, 37 j., eclit- genoote van Jan Adriaan de Regt. SEROOSKEBKE (W.) Onderlrouwd: 27, Abraham de Wolf, 23 j. jm. te Grijps- korke en Adriana Cevaal, 2) j. jd. Geboren: 15, Pieternella, d. v. Johan nes van Schaik en Pieternella de Later; 27, Jasper, z. v. Jan Janse en Tan netje Jozina van Keulen. Ovcr.eJen: 2, Pieter de Visser, 63 j., wednr. v. Maatje Wisse; 16, Cornelia Schoe, 77 j., echtgenoote van Cornelis de Rijke. GOES. Veiling van 2 October. Export veiling tomaten: A 12.10, B 7.109.10, C 10, CO 1.— gild. alles per 10) k.g'. Klein© veiling: Peren: Beurré Hardy c2 40, B. Superfin 1736, B. Alexander Lucas 1630, B. d'Aremborg 1624, B. Lebrun 1326, B. Diel 17, B. Wilhelmina 1014, B. Clairg'eau 1126, B. Dui'an- deau 1421, B. Bachelier 1113, B- Napoleon 18, B. St. Nicolaas 13G, fccy- enne du Comice, 32—78, Bonne Louisse d'Avranches 2957, Triumphe de Vienne 2336, William's Duchess© 1630, Souv. Simson de Bowee 17, Duch. d'Angouleme 1220, Nouveau Poite.au 1219, Maag- deperen 1419, id. Fransche 131,3, Spaansche WijnpeTen 22, Zwijn drechtscbe Wijnperen 1321, Des deux Souers 15, Comtesse de Paris 1525, Conferance 1823, Soldat Laboureur 15-24, le Curé 814, bruine Cliaumontel ,1222, groene Chaumontel 1014, Bezy van Scho- nauwen 1019, Hertogin Elsa 1625, Calabasse Tirlemont 13—18, Calabasse Carafon 1822, Cons, a la Oour 8—-13, Le Leetier 1014, Jodenperen 1014, Peren zonder zaadhuis 812, wintersui- kerijen 1214, winter Bergamotten 9— 14, winter Louwtjeis 1215, Oranje Ber- gemottcn 13, Rietperen 10—13, Jules de Aro'les 14, Bi'ederodes 16, St. Remey 12 14, Pondsperen 1014, Gieser Wilde man 14-16, Kleiperen 914, afval- en ktoetp'eren 28 gld., alles p1. 100 k.g. Appels: Ster appels 28—45, Trans, de Cromcels 2'252, Sign© Tillish 3048, Lanes Prins Albert 25, Present-van Lun teren 23, Ganzerodes 27, Manks Codlin 36, Cox Orange Pipping 2560, Cox Po mona 2226, Jacques Lchel 1707, Bis marck 1425, Hondsmuilcn 1G22, Goudreinctten 2255, Oiranjer, ine ten 16 27, Annanas reinctten 17, Landsberg -r reinetten 23, Bur'gha.ris reinetten 1322, Fransche goudrc-inetten 18—24, Notaris- appels 2230, Groninger Kroon -2137, Lemoienaipels 2018. Adam's Permain 1619, Lineaus Pipping 18-22, Paer- good Nomsaek 25, Eng. Winter Gold Per main 1619, President Kruger 14-17, zure B-ellef.eur 2125, dubbele B 1 ef ear 2124, Fransche Bellefleur 1317, Iiram- ley Seedling 15—24, Koola :pel 1418, zomer Court Pendu 16, Grauwzuur 14 18, zoete Campagner 16—21, zoete B 1- lefleur 1418, zoete Armgaarde 152.3, zoeto Ruster 15, zoete Ribbellng 23, Geld. Holaart 19, Pomme d'Oranje 19--22, Herfstblomzoet 1417, afval- en kroetap- pels 416. Diversen: blauwe druiven 60 -71, witte druiven 26, groene noten 31—41, tomaten 16, snijboonen 629, Perfectboonen 12 15, Princessciboonen 1528, groene boon-en 710, spruiten 15, spinazie 16, koolrapen 0.50, stekuien 4, kleine uien 46, sjalotten 313, Aardappelen groote 33.50, id. kriel 1.201.59 g d., alles per 100 k.g., bloemkool' 310, roode kool 16, savoijekool 3—7, kropsla 3, meloe nen 1633, komkommers 6, augurken 0.150.24, perziken 5, vijgen 1.39 gld., alles per 109 stuks; hazen 1.802.29, Fazanten 1.501.70, patrijzen 0.65 gld. per stuk. De opgravingen te Sichem. Prof. Böhl uit Palestina terug. Prof. dr F. M. Th. Böhl, hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde en da IsraëUetische Oudheden .aan de Leidsche Uni versiteit, is gisteren, na op zijn terugreis naar ons land uit Palestina, waar hij in samenwerking met dr Weiter en andere ge leerden in Sichem dezen zomer opgravingen heeft verricht, eenige dagen te Constant!- - nopel te hebben vertoefd voor het doen van wetenschappelijke nasporingen in een der musea, te Leiden teruggekeerd. Prof. Böhl deelde aan de Msb. mede, dat men bij de opgravingen dezen zomer met een buitengewone warmte heeft te kam pen gehad. De archaeologteche leiding berustte bij dr Weiter en het opgravingswerk geschiedde op twee plaatsen. Ten eerste daar waar vroeger de stad Si chem is geweest. Hier werd de geheele acro polis (bovenstad) blootgelegd, zoodat men er nu de geschiedenis van het neo litisch (nieuw- steenen) tijdperk af tot aan het Romeinsche tijdperk toe met vrij groote zekerheid kan nagaan. Het is duidelijk, dat de resultaten, die men er heeft bereikt, voor de kennis van de geschiedenis van het H. Land van het grootste belang zijn. Van groote beteekenis is ook, dat men door de verschillende opgegraven voorwerpen nit het Kanaanitisch en het Israëlietisch tijd perk enz. de ontwikkeling van de verdedigings werken van Sichem, zo-oals citadellen, muren, stadspoorten, torens, kasematten en dergelijke, van de verschillende perioden met groote nauwkeurigheid zal kunnen nagaan, hetgeen van groot belang is voor de kennis van het land Kanaan, vooral in het tijdperk voor en tijdens den intocht der Israëlieten. In de tweede plaats betroffen de opgra vingen het oud-Christelijk tijdperk. Deze op gravingen hadden plaats onder leiding van dr Alb. Schneider uit Baden en bepaalden zich meer in het bijzonder tot den Heiligen Berg der Samaritanen (Gerizim). Hier wer den blootgelegd de fundamenten van een Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn ver oordeeld wegens overtreding Leerplichtwet: M. T., Colijnsplaat, A. W., Nisse, A. 0., Kloetinge, fó b. s. 5 d. h.J, D., Ierseke f 10 b. s. 10 d. h., J. v. d. Wi Kloetinge f 3 b. s. 3 d. h. Leerplichtig kind arbeid laten verrichten: F. d. S., L. L., Wemeldinge vrijgesproken. StrooperijJ. v. 't W., Kwadendamme een maand t. s. voorw. een jaar proeftijd. StraatschenderijM. d. P., Colijnsplaat, vrij gesproken. Z. v. loopen over een anders grond: C. d. V., Ovezande f 10 b. s. 10 d. h. Zich op een overpad van een spoorweg be vinden wanneer de trein nadert: I. A. K., Kloetinge f 10 b. s. 10 d. h. Overtr. InvaliditeitswetC. P., Ierseke f 25 b. s. 25 d. h. Overtr. wet op openbare vervoermiddelen. J. E., Wolphaartsdijk f 5 b. a. 5 d. h. Vee over een rijwielpad drijven: J. d. B., Krabbendijke f5 b. s. 5 d. h. Yisschen zonder akte en vergunning: P. S., 's Heerenhoek 2 maal f 10 b. s. 2 maal 10 d. h.J. v. G., aldaar, een berisping. Visschen zonder vergunning: J. G. H., Bors- sele f 20 b. s. 20 d. h., D. v. d. V., Wolphaartsdijk f 5 b. s. 5 d. h. Als rivierventet# geen naam op zijn boot hebben: C. D., Wemeldinge f 10 b. s. 10 d. h. Als schipper zijn naam niet op zijn vaar tuig hebben in een rijkskanaal: B. d. S-, Rupelmonde, A. M., Dordrecht f 5 b. s. 5 d. h. Kreeften beneden de maat bij zich hebben en in verboden tijd: J. v. S., Ierseke 2 m. f 25 b. s. 2 m. 25 d. h. Netten plaatsen in verboden tijd: A. B., Ierseke f 25 b. s. 25 d. h. Kreeften visschen in gesloten tijd: J. M., Ierseke f 10 b. s. 10 d. h. Met een auto de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: J. R., 'a-Gravenpolder, vrijgesproken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6