SANATOGEN vH 1# li Nieuwe kracht >1 IS. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Radio-Nieuws. Rechtzaken Financieële Berichten. Briefwisseling. Burgerlijke Stand. Marktberichten. Scheepstijdingen. Advertentiën. met Sanatogen n de T.B.C.-ba- lier een uitvoe- het Veilingsge- iet bestuur vz-ij- e dames uit de 3r aan het hoofd toe genomen en rormd echt aan- tering te bezoe- de medewerking mi, ook ouderen zangstukjes ten toorweg zal een aat op het rijke zang „Het An- gesteld is zal e vergadering te e van de T.B.C.- filiaalhouder te elde een piano Lvertentie in dit in September: Dek A 33a uit s tan je A 33 uit B uit Winkel, nen A 235 naar naar Iiloetinge; ingen; J. Smal- -e; C. Delz.enne Paauwe Di 24 ulst, Di la naar den Di 67 naar i IW t Indië. van den handel irijft de „Indische zich ongerust te g van den handel rt als de export aan. (ook) voor een ernenaingsgeest in Nederlandsch-In- oduceerde, welke zate van den Ne derland verkocht iden voorbij, dat r Nederland ver re rkocht te wor- steeds meer in lucenten in Indië, peljjk is, omdat producent en ver- iroduct verhoogt, del zich dus een ndel in Indische moet de Neder- lederland blijven ebt een gedeelte anden zal gaan, id daarvan mees- an geschieden in Ned.-Indië heeft :ltuur is vrijwel trvoor zjjn in da rubber- en thee- a-cultuur in op» oorheen grooten- uitgevoerd, wordt terwijl de afzet plaats heeft. naar Amerika, r Nederland, ge- een groot kwan- n man gebracht, it het eveneens, t zijn weg over en te vermijden, aliseeren slechts de conclusie Jco- te kwantum pro- ndeld wordt, in lus, aan buiten- gevestigd wordt mptielanden ver thee- en rubber- eel van de zaken kening van "Ne- ordenl Het mag getij' verzet men den Nederland- ars neen 1 Maar en over achter hen handel. Het let verloren ter- echter niet ge- kander geslagen zien of er wei- zal komen". •k. de Beus, cand. ijk "Wj. de Kam oude-Westergeest te Kralingen ie Anth. C. En- Scheele te Ka- broek C. Vonk, te Antwerpen k. i-Gelselaar E. I. gen. aulerwijk, Maas- rerschild en Ge ld. te Groningen, nten. Wander, Oefen. in verschillende de Vrjjz. Herv. A alhier zou zijn beroepen ds W. E. Reddin- gius te Dokkum, is op. zijn minst genomen voorbarig, daar nog geen beroep heeft plaats gehad. Theol. School Apeldoorn. Ds G. Wisse heeft gistermiddag zijn Hoogleeraars- ambt aan de Theol, School te Apeldoorn aanvaard met een rede over „Het apolo getisch element in de bediening des Woords", nadat hij 's avonds te voren door Ds R. E Sluiter te Assen tot zijn ambt was ingeleid. Naar de Standaard verneemt hebben de curatoren dor Theol. School besloten den leeraren, die tot nu toe als Docenten wer den aangeduid voortaan den professorstitel te verleenen. Hulpprediker. De Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk te Charlois heeft zich tot het Classikaal' Bestuur gewend met het verzoek cand. G. J. Derksen van Delft als hulpprediker te mogen aan stellen. Zoodra de goedkeuring' is verleend, zal een beroep worden uitgebracht. Ds A. de Geus. Naar de Stand, verneemt, is de toestand van Ds A. de Geus, te Zaandam, emeritus-predikant van de Geief. Kerk van De Lemmer, en voor zitter van de Unie: „Een School met den Bijbel", de laatste dagen zeer achteruit gaande. De krachten nemen af en de medici gaven geen hoop meer op herstel. De zieke is helder van geest, en ontvangt nog vele vrienden, die hem voor de laat ste maal komen groeten. Van al zijn ar beid heeft hij afscheid genomen. -r D'en heer P. W a r m e n h o v e n, se dert eenig'en tijd hulpprediker bij de Geref. Kerk van Watergraafsmeer, is, naar de „Stand." meldt, op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. De Kerke raad benoemde een commissie om te on derzoeken op welke wijze in de geestelijke verzorging der Gemeente het best kan worden] voorzien. Ds C. A. Vreugdenhil nam Zon dag 1.1. afscheid van da Geref. Kerk te Gramsbergen, om te vertrekken naar Oud- Vossemeer, met een predikatie over Joh. 15: l7, de Gelijkenis van den wijnstok en do ranken, waarin hij de Gemeente be paalde bij1. de werkzaamheid van Chris tus als de Wijnstok; 2. de werkzaamheid van God den Vader als Wijngaardenier; en 3. de werkzaamheid van de geloovi- gem-als wijnranken. Aan het einde werd Ds Vreugdenhil toegesproken door Ds Sy- b'randy namens den kerkeraad, de ge meente en de zusterkerk van De Krim; door Ds Mculeman, namens "de Classis; door Ds van Raal'te namens de Kerk van Laar, en door den .heer Velsink voor de Chr. School. Geslaagd aan de Landbouwhooge- school te Wagcningen bij den Landmeters cursus, voor het eerste gedeelte van het prop. examen, de heer A. J. Wisse te Mid delburg, Geslaagd aan de Theol. School te Kampen voor Godgeleerdheid: cand. ex. de heer S. van Wouwe te Vlissingen. Goes. Bij den cursus voor vervolgon derwijs alhier zijn voor den cürcus 1928 1929 benoemd tot hoofd de beer A. M. Overhoff, tot onderwijzer de heer M. G. van den Ende en tot onderwijzeres; mej. A. L. Arentz. Aan Mej. J. P. Everse is op haar verzoek eervol ontslag verleend als tij delijk onderwijzeres in de handwerken! aan de O .L. School B alhier. Ongelukken. Te Harenkarspel is een 3-jarig jongetje spelende te water geraakt en verdronken. Een 3-jarig meisje te Rot terdam dat verleden week Vrijdag in de ouderlijke woning bij spelen in een emmer heet water is gevallen, is in het zieken huis aan de gevolgen overleden. Gisteren avond is een 12-jarig meisje te Rotterdam door een autobus aangereden met doodelijk gevolg. Gisteren is een 68-jarige visch- vrouw uit Scheveningen te Leiden door een auto overreden en gedood. De vrouw wilde 'de straat oversteken. Gistermiddag is een kleermaker uit Eindhoven-Gestel met zijn mo torfiets bü het uitwijken voor een auto over een lossen steen gevallen, waarbij hjj' een sche delfractuur kreeg. Er wordt voor zijn leven gevreesd. Zondagavond is bij Roordah'ri- zum de motorrijder T. van Oldebildtzijl, .ver blind door de lichten van een passeerende auto op een melkwagen gereden. Hij werd zeer ernstig aan het hoofd verwond en is naar het ziekenhuis vervoerd. Gistermiddag is de landbouwer De Z. bij Tilburg gegrepen en tegen den grond geslingerd door een auto. De Z. kreeg een ernstige hersenschudding. Fruitdieven mishandelen een landbouwer. Toen gistermorgen vroeg de landbouwer H. te Nieuwer-Amstel zijn vee ging melken, zag hij, dat twee personen bezig waren zijn boomgaard te plunderen. De daders zich ontdekt ziende, lieten 'zich uit de boomen zakken en namen de vlucht over een sloot heen. H. nam zijn rijwiel en zette hen achterna. Bij de Kalfjeslaan mocht het hem gelukken een der daders te grij pen, waarbij beiden van de fietsen tegen den grond werden geslingerd. Een verwoed ge vecht ontstond, waarbij H. het onderspit moest delven. Hij kreeg zulk een klap tegen den slaap, dat hü ineenzakte. Inmiddels trapte de ander H.'s rijwiel stuk. Toen H. weer op wilde staan namen de beide mannen de vlucht per rijwiel. Daar het nog sche mer was toen het incident plaats had, is het signalement niet met zekerheid op te geven. Vermoedelijk waren de daders jonge mannen van omstreeks 2025 jaar. Twee Hollandsche matrozen neergeknnppejd. Aneta meldt uit Me- nado: Tussohen Japansche vissehers en ma trozen van den stoomer „Van Doorn" van de Koninklijke Marine ontstond gisteravond een woordenwisseling in een bar, welke woor denwisseling op straat werd voortgezet. Een handgemeen was het gevolg en twee Ilollandsche matrozen werden met knuppels neergeslagen. Eén moest met een hersenschudding naar het hospitaal worden gebracht, waar. hij over leden is. De Japanners zijn aangehouden. Vader on zoon genieten ouder domsrente. Het zal maar zelden voor komen, dat een vader en een zoon beiden in de termen vallen voor ouderdomsrente, maar in Ierland is dat het geval voor twee leden der familie Robinso te Maghery. De vader is 105 jaar, de zoon 75. Bij een insluiping omgeko men. In de Köpenickerstrasse te "Berlijn is in een kelder het lijk van een man ge vonden, die blijkens het onderzoek moet zijn doodgevallen, toen hij na insluiping in het huis, dit langs het dak poogde te verlaten. Hij had zeven M. linnen weggenomen en moet bij 't vervoeren van die buit het evenwicht hebben verloren en in "het kelderluik zijn gevallen. Verpleegsters bewusteloos gevonden. DELFT. Hedenmorgen omstreeks 'half zeven vond men op de slaapzaal van het St. Joris Gasthuis de aldaar verblijven de verpleegsters bewusteloos. Onmiddel lijk werden de doktoren gewaarschuwd, die pogingen aanvingen hein tot bewust zijn te brengen. Het bleek, dat zich hier eenige gevallen van lichteren en een van' zwaardere aard van vergiftiging door kool- monoxyde hadden voorgedaan. Naar de oorzaak van het omgeval, dat vermoedelijk is toe te schrijven aan een lek in de leiding der centrale verwarming wordt een onderzoek ingesteld. Over den toestand der patiënten kon men. bij het afzenden van dit bericht nog geen in lichtingen verstrekken. Treinvertraging. LAGE ZWA LUWE, Hedonlmoi^en is op het punt, waar dei lijnen BredaLage Zwaluwe en R.oosendaalLage Zwaluwe samenkomen, een goederenwagen ont spoord. Tengevolge hiervan werden drie hoofdsporen versperd. Er ontstond een groote vertraging in het treinverkeer. De Parijsche trein uit Amsterdam werd over Breda geleid en had I1/2 uur vertraging. Do matorieele schade is niet belangrijk. Tegen' 1 uur hedenmiddag was de lijn Lage 'ZwaluweRoosendaal weer vrij1. De Zeppelin boven Berlijln. BERLIJN. Te 9 uur hedenmorgen arri veerde de „Graf Zeppelin1" hoven Berlijn, begeleid door een groep vliegtuigen. Spoe diger dan men verwacht had, was geheel Berlijn op de been. Op alle straathoeken en pleinen vormden zich groepen kijklhs- tigen. Weldra verscheen 'het luchtschip, terwijl overal1 de klokken luidden en de sirenes loeiden. Tegen 9.10 uur verdween do „Graf Zeppelin" in 'Zuidelijke richting uit het gezicht van de opgetogen Berlij- ners. Dr Eckener richtte vanuit de lucht een groet tot de bevolking van Berlijn, terwijl aan boord van het luchtschip nog het Deutschland-lied ten gehoore weid ge- -ibrachi Boven] het paleis van. den president werden bloemen naar beneden geworpen. In 't geheel is de Zeppelin 20 minuten bo ven Berlijn geweest. HEERLEN. In de jnijn Maurits is gis- gisteravond een kooi van 12 M. hoogte de diepte ingestort. Een 25-jarige sleeper overleed aan de gevolgen "van den val. Hij laat een vrouw en een kind achter. TOKIO- In verband met den aanslag op den keizer heeft de politie te Tokio 47 personen gearresteerd. De Arbeiders partij Roto Naminto word ontbonden en de vertegenwoordigers dezer, partij ge arresteerd, onder beschuldiging den aan slag te hebben voorbereid. PEKING. De Nanking-re'geerin'g besloot 10 October tot een nationalen feestdag te verklaren. Op dezen dag zal1 een me morandum worden gericht tot de vreem de mogendheden, waarin terugtrekking der troepen wordt geëischt. LEIPZIG. Te 10 u. 30 vloog de Zeppe lin over Leipzig, komende uit de richting Berlijn. WARSCHAU. Door een eigenaardige oorzaak is een fabriek van dakbedekking verwoest. Een vliegmachine, die boven de stad vloog, verloor haar benzine reservoir. Dit kwam op de binnenplaats van de fabriek terecht en veroorzaakte een ontploffing, spoedig gevolgd door een brand. De explosie en het vuur ver woestten nagenoeg de geheele fabriek. Programma van Donderdag 4 Oct.: HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 'MA 12.30—1.45 Concert. 5.30—7.00. Con cert. 7.007.30 Boekhoudles voor be ginners. 8.009.00 Carillonbespeling op het Kom. Paleis te Amsterdam. 9.009.30 Spr. prof. dr J. R. SJotemaker de Bruine, namens de Zuiderzeecommis- sie: Kerken in de droge Zuiderzee. 9.3010.30 Concert. HILVERSUM, 1071 M. 12.30—2 Lunch- muziek. 6.007.45 Concert dooi1 het Otmroep-orkest. 8-15 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Or kest o. 1. v. Pieri'* Mon'wix. DAVKNÏRY, ÏCOO M. 11.20 Gramofoon- muziek. 12.20 Studio-concert. 1.20 2.20 Gramofoonmuziek. 3.10 Muziek. 4.20 Studio-concert. 7.05 Schu bert's pianoduetten. 7.50 Feesfconc rt in Leeds. PARIJS, „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Protest, causerie. 12.502.10 Orkest concert. 8-5011.20 Radiotooneel. LANGENBERG, 469 M. 12.45 Mecha nische muziek. 1.252.50, 6.05—6 50 en 8-20 Orkestconcext. 9.20 Duitsche volksliederen van Joh. Brahms. BRUSSEL, 509 M. 5.20 Orkestconceirt. 6.50 Trio-concert. 8.35 Orkestcon cert. De Aardenburgsche Gast huiskwestie. Naar we vernemen zal 17 October a.s. voor het Gerechtshof te 's-Hage in hooger beroep worden behandeld de Straf zaak tegen V. te Aardenburg. Zooals men weet werd destijds V. door de Rechtbank te Middelburg ter zake „huisvredebreuk" ver oordeeld tot een geldboete van f 25 of 25 d. h. Het raadslid van Burink. De substituut-officier van Justitie bij de Rotter- damsche Rechtbank eischte gisteren tegen het Raadslid van Burink (C.P.) wegens ordever storing in de zitting van 29 Maart j.l. 50 cent boete, subs. 1 dag hechtenis, daar de officier deze zaak als een principiëele be schouwt. Chr. Reislecteur. Wist u, dat aan alle kiosken der spoor wegstations in ons land christelijke reis lectuur te verkrijgen is? Kent u de werken van Schippers, Ja- kobs, Heitejfuss e.a., die wat gezande spanning betreft niet voor d'e neutrale boeken behoeven onder te doen, en bo vendien een beslist christelijfcen geest ademen? Gevoelt u als christen u niet verplicht om dit werk te steunen door deze lec tuur te koopen en de aandacht van ande ren èr op te vestigen? Laat u dian niet weerhouden om aan alle kiosken te vragen naar Christelijfcë Reislectuur. Wisselkoersen. Amsterdam, 3 Oct. 1.30 uur. Berlijn 59.4159.43. Brussel 34.6434.66. Parijs 9.731/2—9.751/2. Lomden 12.09I2.O91/4. New-York 2A9i/i-2AW/2. Aan alle correspondenten verzoeken wij ten spoedigste, uiterlijk Zaterdag a.s., hun nota voor ingezonden berichten ons toe te zenden. Ook zien wij gaarne spoedig opgaven Burg. Stand en bevolking tegemoet. Redactie. KAPELLE. Geboren: 10, Daniël, zoon van Daniël Willem Rouw en Johanna Hendrika Trimpe; 24, Albert Hendrik, z. van Freerk Pieter de Graaf en Tannetje Davidse; 25, Pietemella Johanna, d. van Johannes die Jonge en Janna Jacoba vair Maldeghem; 29, Johanna Cornelia, d. van Mathijs van Liere en van Adriana Maatje PouweT. Overleden: 30, Tanmetje Lezierse, 70 jaar, weduwe van Jan Slabbekoorn. Gehuwd: Abraham de Waard 28 jaar en Elisabeth Burger 23 jaar. WAARDE. Gehuwd: Hubragt Cornelis Sinke, 27 jaar j.m. te Kruiningen en Ma ria Geertruida Wolfert 21 jr j.d. GRIJPSKERKE. Geboren: 17, Willem, z. v. Jacobus de Wolf en Cornelia de Bxuijne. Ondertrouwd: 27, Abraham de Wolf 25 jr j.m. en Adriana CevaaJ 20 jr jd. Getrouwd: 12, Willem Dekker 20 jr jm. en Leintje Louwexse 18 jr jd. N. EN ST. JOOSLAND. Geboren: 19, Jan Pieter, z. v. K. de Nooijer en C. P. Koolaan; 24, Izak Pieter, z. van P. J. Hage en P. Oreel. Huw. voltr.: J. K. Meeuwse jm. 27 jr. met N. van Eenennaam 22 jr j.d. GOES. Veilingsvereeniging „Zuid-Beve land". Veiling van 3 October 1928. Snij- boonen f 18f 22, Rheinische Spekboo- nen 710, Prinoesseboonen 2539, Ren- tegevers 28, Perfectboomen 23, Wagenaars- boonen 12, Groene boonen 1, Tomaten 0 176, Kleine Uien 5, Stekuiem 1 gld., alles per 100 K.G.; Meloenen 1115, Komkommers 5, Augurken 0.17, Bloem kool 313, Roodekool 6-7, Wittekool 6, Savoijekool 58, Andijvie 3.90, Krop sla 22.10 gld., alles per 100 stuks; Wortelen 2 gld. per 100 bos. ROTTERDAM. Ter Rotterdamsche eiervei- ling, Warmoezierstraat 3739, werden 100.000 eieren aangevoerd. PrijsKipeieren f 5.10—f 9.60, Eendeieren f6.35—f7.80. MIDDELBURG, 1 October. Op de groenten- veiling werden de volgende prijzen besteed; Bloemkool 325, Roode kool 45, Savoye kool 4—12, Witte kool 3—5, Sla 12, Boe- rekool 1—2 ctall:s per sak. Rapen 8, Karaten 4Peen 34, Prei 9li, Uien 3—4, Rammenas 4—6, Selderie 4—5 ct., alles per bos. Spinazie 810, Postelein 418, Stokprincessen 2234, Roem van Holland 24 32, Snjjboonen 2832, Uien 67, Andijvie 56, Aardappelen 45, Poters 23, Sprui ten 2526, Rentegevers 3240 ct., alles per K.G. Meloenen 1235, Tomaten 24, Ali cante 6472 ct. per stuk of pond; Augurken I 2535, idem II 1525 en idem III 6 15 ct., alles per 100 stuks. Fruitveiling van 2 October. Appels: Oranje- reinet 2326, Zure val 1012, Zoete val 10—12, Bergamotten 1215, Bezie van Scho- nauwen 1115, Calabas de Tirlemont 12 14, Prince d'Albert 1922, Goudreinet I 27 28, idem II 1112, Duchesse Angoulême I 2329, idem II 1213, Groninger Kroon 1324, Jac. Lebel 2530, Bismarck I 20 22, idem II 1618, Sterappels I i921, idem II 1618, Roode bakker 1820, Con- seiller k la Cour 1015 ct., alles per K.G. Peren: Reurré d'Aremberg 2326, Double Philipp el216, Nouveau Poiteau 916, Ta fel van Boddaert 3437, Maagdeperen I 12 -16, idem I 811, Bonne Louise 1620, Beurré Hardy I 2628, Idem II 1620, Soldat Laboureur 1214, William Duchesse 12—16, Kleiperen val 56, Witte Bommeljé 11—12, Beurré Clairgeau 1618, Seigneur Filiis 2224, Adm. Farengut 1618, Cala bas Carafon 1315, Meloenperen 1625 ct., alles per K.G. Diversen: Blauwe Druiven 6365, Aard beien 4446 ct., beiden per K.G. Tomaten 16 ct. per pond. Meloenen 3035 ct. per stuk. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 4 Oct.: Zwakke tot matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind, licht tot half bewolkt- droog weer, kans op nachtvorsten. Iets warmer overdag. Stand van hedenmiddag 2 uur: Stoomvaart Mij. Nederland. KARIMATA, 2 van A'dam n. Hamburg. KRAKATAU, uitr., 2 te Port Said. KAR1M0EN, uitr., p. 1 Gibraltar. MOENA, thuisx., 1 van Padang. RADJA, uitr., pass. 1 Ouessant. Kon. Ned. Stoomboot Mij. ORANJE NASSAU, 3 van West Indië te AiTi'Sf ord am VENEZUELA, tbuisr., 1 op 210 mjjl Z,.Wi. van Lands End. gcsign. Rotterdamsche Lloyd. DELI, thuisr., 2 van Londen. TAPANOELI, 2 v. R'dam n. Hamburg. TJERIMAI, uitr., 2 te Sabang. T0SARI, thuisr., 2 van Padang. BLITAR, uitr., p. 1, Point 'de G;ille, MENAD0, thuisr., p. 1 Kaap del Armi. INDRAPOERA, thuisr., 4 te 6 u. n.m. te Marseille Varw. K0TA GEDE, uitr., p. 1 Finisterrei. Stand van gisteren 766. Licht op voor fietsers: Donderdag 7 u. 6. Vrijdag 5 October a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders CORNELIS 0VAA, en JAC0MINA ADRIANA BAKKER, hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Vlissingen, October 1928. Heden ontsliep geheel onver wachts in de volle verzekerd heid des geloofs, onze innig geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer J. BOTTING, in den hoogen ouderdom van ruim 79 jaar. Uit aller naam, A. BOTTING. Middelburg, 2 October 1928. Dampoort T 13. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdag 5 October, 's namid dags 2 uur, op de Algemeene Begraafplaats te Middelburg. Onvermoeid kunnen werken en U toch na de dagtaak nog krachtig en frisch gevoelen niet meer weten wat slapte, maagbezwaren of slapeloosheid beteeke- nen dat is volkomen gezond zijn. Dat is de gezondheid, die Sanatogen U geeft. Sanatogen moet Ugoed doen, want het bevat immers juist die voedingsstoffen phos phor en geconcentreerd melkeiwit die lichaam en zenuwen noodig hebben om er nieuwe kracht uit op te bouwen., „De krachtig v.oedende en zenuwster kende werking van Sanatogen valt niet genoeg te waardeeren"» schreef Dr. J. H. P. Walraven te Maastricht, Geleidelijk maar zeker doet Sanatogen de krachten terugkeeren. Daarom is het raad zaam het gebruik van Sanatogen geregeld gedurende enkele weken voort te zetten, ten einde ook werkelijk zoo gezond en krachtig mogelijk te worden. Begin nog vandaag Sanatogen te gebruiken. Reeds spoedig zult ge bemerken, dat Uw ver moeidheid en zenuwslapte plaats hebben gemaakt voor gezondheid en levenskracht. Het Zenuwsterkend Voedsel Verkrijgbaar in alle Apotheken en Drogisterijen vanaf 1,per bus

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 3