Huidverzorging Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. VOORKOMT TANDBEDERF NIVA TAND PASJA- In Eastern Stadie (Am.) zjfn gisteren zestien personen om het leven gekomen bij vier ongelukken op spoorweg-overgan gen, waarbij telkens een auto door een trein werd gegrepen. Op het nationaal/ veiligheids congres te New-York, werd medegedeeld, dat één op elke vier dioodeJjjke ongevallen in de Vereen. Staten te wijten is aan motor rijtuigen. Vijf en zestig procent dezer on gelukken betroffen voetgangers, die door die vehikels werden omver gereden. Naar uit Sofia wordt gemeld, heeft de Bulgaarsche minister van Buitenland- sche Zaken aan den gezant te Washington machtiging verleend het verdrag van Kel logg te teekenen. Gisterochtend was de staking alge meen in alle petroleumbedrijven te Ant werpen. Alleen de vrouwen werken. Venizelos heeft Londen verlaten. In een interview met Reuter gaf Venizelos uiting aan zijn voldoening over het resul taat van zijn kort bezoek aan Londen. Ve nizelos is voornemens een viertal dagen in Zwitserland door te brengen. Zaterdag avond begeeft hij zich naar Belgrado. De kanselier van de Engelsche schat kist heeft van een onbekende een gift van 50.000 pond sterling voor de schatkist ont vangen. In totaal is sinds het einde van den oorlog vrijwillig tot delging van de na tionale schuld een bedrag gegeven van on geveer 2.200.000 pond sterling. Christelijke Patroons-vakcentrale. In eene vergadering, gehouden in het gebouw voor Chr. belangen, Kromme N. Gracht te Utrecht, word de Chr. Patroons- vakcentrale, welke deel uitmaakt van de Christelijke .Middenstandsorganisatie, geïn stalleerd. Voor het hoofdbestuur van de vereeni- ging van den Christ, llandeldrijvenden en Industriëelen Middenstand in Nederland waren tegenwoordig, de Voorzitter, de se cretaris en de directeur van het bureau. Voor de vakbonden waren aanwezig de daarvoor aangewezen bestuursleden. De voorzitter der vereeniging, de heer W. G. Scheeres, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en las een ge deelte van Joh. 12, waarna hij in een kort openingswoord het doel van deze samenkomst uiteenzette. „Wij zijn", aldus spr., „hier bijeen voor de installatie van de Vakcentrale. Het beteekent, dat wij ons voorbereidend werk nu in daden willen omzetten. En ik twij fel niet, of wij zullen door de uitvoering van hetgeen rijpelijk door onze organi satie is overwogen, vruchtbaar werk ver richten. 'k Geloof ook te mogen zeggen, dat deze vakcentrale op het goede oogenblik wordt opgericht, want de velden zijn goed om te oogsten. De neutrale middenstandsbond heeft op zijn congres te Alkmaar een Shibboleth gesteld, toen daar met nagenoeg algemee- ne stemmen een adres werd aangenomen dat rechtstreeks tegen de Christelijke overtuiging ingaat. Van Alkmaar is de victorie begonnen voor de vrijmaking van onze levensge dachte uit de boeien der neutraliteit. Uit dit besluit is namelijk overduidelijk gebleken, dat de stem van alle Christe lijke middenstanders in de neutrale or ganisatie is als die van een roependei in do woestijn. Hun aanwezigheid in een neutrale ver eeniging of bond blijkt geen invloed of nut te hebben. Wij noodigen hen uit, tot ons te komen. Do taak van de vakcentrale is bij de verdere bouw en uitbouw van de orga nisatie van den Chr. middenstand een zeer belangrijke. Wij achten te zijn in Gods weg; wij komen op voor zijn ordinatiën in het maatschappelijke en in het economische leven en bidden over dezen arbeid des Heeren zegen af." Hierna werd medegedeeld, wie door de vakbonden als vertegenwoordigers in de vakcentrale zijn aangewezen. Voor den bond van Chr. Schilders-pa troons de heeren C. Plomp, Rijswijk en W. F. Visée, Den Haai£. Voor den bond van Chr. Schoenmakerspatroons en schoen winkeliers de heeren J. Hardenbol, Rot terdam en P. M. Rousseau, Leeuwarden. Voor den bond van Chr. melkhandelaren de heeren II. Bouwmeester, Rotterdam; P. G. Broekman, Rotterdam; en Klaassen Bos, Amsterdam. Voor den bond van Chr. Bakkerspatroons de hoeren J. Bak ker, Groningen en K. Kolstein, Groningen. Namens de veTeeniging de heer W. G. Scheeres. De Vakraad, het D. B. der Centrale, bestaat uit drie loden en daarin Werden', gekozen de heeren W. G. Scheeres', H. Bouwmeester en C. Plomp. De heer C. Plomp werd benoemd tot voorzitter van den Vakraad. Tot leden van het Hoofdbestuur der Vereeniging werden gekozen de heeren II. Bouwmees ter en C. Plomp. Nadat van gedachten was gewisseld over een plan van werken en de te voe ren actie en de datum voor de e.v. ver gadering was vastgesteld, werd deze eer ste vergadering van de Chr. Patroons- Vakcentrale met dankzegging gesloten. Hieimede is de concentratie van de Chr. Patroonsvakorganisatie een feit. Voor de ontwikkeling van de organisatie van den Chr. Middenstand een "feit van be- teekenis. De mosselpachters te Bruinisse. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid den heer Drop betref fende de dagvaarding van pachters van schelpdieren-visscherij-perceelen te Brui- nisse ter betaling van op 1 Maart ver schenen pachtsommen over het verloo- pen jaar, heeft de Minister van Finan- ciën heit volgende geantwoord: I. Het is den ondergeteekende bekend, dat dertien pachters van schelpdieren- visscherijperceelen te Bruinisse, met hun borgen, tegen 12 Sept. j.l. voor de recht bank to Middelburg zijn gedagvaard, ten gevolge van de niet-betaling van de over het jaar 1 April 192731 Mei 1928 op 1 Maart j.l. verschenen pachtsommen. II. Op grond van artikel 9 van de Algemeene Voorwaarden van Verpach ting, geldende voor alle door den Staat in het openbaar verpacht wordende visch- -plaatsen binnen het gebied der Zeeuw- sche Stroomen, werd bij de dagvaarding ook gevorderd de betaling van 1 procent boete per maand van 1 Maart 1928 af. III. De ondergeteekende heeft tot het instellen der procedure last gegeven, na raadpleging van het bestuur der Vissch© rijen op de Zeeuwsche Stroomen. IV. Daar de aanzuivering van de pacht sommen, verschuldigd door de in andere plaatsen wonende mosselpachters, den Staat weinig reden tot klagen geeft, meent de ondergeteekende, dat het tegenovei hen, die hun verplichtingen behoorlijk na komen, niet billijk zoude zijn, zoo don Bruinisser visschers vrijheid werd gelaten, hun pachtsommen niet te voldoen. V. Gedurende den oorlogstijd en bij algemeene groote malaise werd van het artikel 9 geen gebruik gemaakt, doch het erlangt toepassing, wanneer de pachtei tot betaling in staat wordt geacht. Bi elke herverpachting wordt op dit artikel de nadruk gelegd, zoodat het den pach ters bekend is. VI. Het eerste deel dezer vraag wordt bevestigend beantwoord, doch daar de belanghebbenden herhaaldelijk gewaar schuwd zijn, is de vraag op dit geval niet toepasselijk. Het tweede deel der vraag wordt in verband met het voorafgaande ontkennend beantwoord. Verder deelt de Minister nog mede, dat belanghebbenden herhaaldelijk gewaar schuwd zijn, zoodat het optreden van den Staat niet onredelijk is en de Ministei niet bereid is een betalingsregeling te troffen. Raden van Arbeid. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in het voornemen der regeering om in de vacature van voorzitter van den Raad van Arbeid te Leeuwarden, ontstaan door de benoeming van den tegenwoordiger voorzitter tot kantonrech ter, zoo mogelijk te voorzien door be noeming van een reeds fungeerend voor zitter met gelijktijdige wijziging van de verdeeling van het Rijk in gebieden van Raden van Arbeid. Rijk en Gemeenten. De Ver. van Ned. Gemeenten is bezig met de samenstelling van een commissie uit den kring harer leden ter bestudeering van het zeer ingrijpend wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. Spreken met Indië. Gisteren werd te Deventer een welge slaagd proefgesprek met Bandoeng ge voerd. De draadlooze dienst functioneerde uitstekend. De hoofdredacteur van het Dev. 'Dagbl. sprak met zijn collega van de Preanger Bode. Het gesprek kwam uit muntend over. De Minister van Waterstaat naar Ameland en Schier monnikoog. De Minister van Waterstaat heeft zich naar het Noorden begeven ten einde een bezoek te brengen aan de eilanden Ame land en Schiermonnikoog. Aangezien bet niet mogelijk is deze eilanden op één dag te bezoeken, maar toch ook niet te veel tijd aan den tocht mocht worden besteed, is de minister Dinsdagavond uit Den Haag vertrokken; hij kon, van het gunstige tij gebruik ma kende, vannacht ongeveer te half twee uui te Nes op Ameland aankomen. In den loop van den dag steekt hij dan naar Schiermonnikoog over; de terugreis wordt Donderdag aanvaard. Op dezen tocht is de minister vergezeld van den administrateur bij zijn departe ment ir. P. H. A. Rosenwald en van de Rijkswaterstaatsautoriteiten in Friesland, do heeren irs van Vlissingen en Moll. Uit de bouwvakken. De bondsraad van den Alg. Ned. Bouw vakarbeidersbond heeft 't advies van de betrokken organisaties om tot opzegging van het collectief contract, hetgeen voor 1 November moet geschieden, aanvaard. Bij de onderhandeling zal eenige herziening van de loonen en van de rechtspositierege ling geëischt worden, terwijl vooral de na druk zal worden gelegd op den vacantie- aisch. De samenwerkende organisaties in het bouwbedrijf, de moderne, christelijke en Katholieke houwarbeidersbond, hebben aan de federatie van Friesche patroon vereenigin-gen bericht, dat zij het bestaan de contract niet ongewijzigd wenschen te continueeren. In den brief zijn ook de eischen vervat. Deze omvatten een loonherziening, doorbe taling christelijke feestdagen, 70 pCt. ver goeding bij onwerkbaar weer, opneming van de betonwerkers on grondwerkers in het contract en een vacantie van drie da gen, met doorbetaling van loon en een toe slag. P e vliegtochten,naar Indië. Uit Allahabad werd gisteren geseind; Het derde Nederlandsche vliegtuig heeft gistennor'gen Karachi verlaten om naar Allahabad to vliegen. Tegen den avond is het op derenbaan van CawnpoAe geLind wegens de duisternis. Bij de lan ding is het toestel licht beschadigd, wat waarschijnlijk eenige dagen oponthoud zal veroorzaken. Het laatste deel van de reis had men met slecht weer Je kampen. Van de bemanning is gisteren het vol gende telegram ontvangen; „Wij vertrok ken hedenmorgen 7.20 plaatselijke tijd uit Karachi en 'kwamen 12.55 te Nasii'abad aam. Alles in orde. Wij gaan morgen door." In Uw woning behoort op iedere waschtafel een doos of tube Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL Het beëindigde Schelde-conflict. De Voorzitter van den Modernen Me- faalbewerkersbond heeft het nuttig en noodig geoordeeld, aan zijne volgelingen mee te deelën dat er ongetwijfeld meeor zou zijn bereikt als de Christelijke bond maar niet tot toegeven bereid was ge weest. Als men had volgehouden, dan zou ook de tweede cent er nog wel bij zijn gekomen. De Christelijke organisatie, waarmee men zoovele weken heeft samengewerkt, krijgt dus tenslotte, zooals dat trouwens de gewoonte is, nog een trap na. In een breedvoerig schrijven, dat wij van het Bestuur van het Chr. Nat. Vak verbond ontvingen, wordt echter met de meeste stelligheid ontkend, dat de Christe lijke Metaalbewerkersbond aan het einde van zijn financieele kracht was en dat daarom het voorstel van den Rijksbe middelaar tenslotte werd aanvaard. „Dit is een pertinente leugen. Al zou dit conflict het dubbele van het aantal weken hebben geduurd, als thans het geval geweest is, dan zou de Christelijke Vakbeweging zorg hebben gedragen dat iedere week de steun, plus de extra steun voor de groote gezinnen, er was geweest. Daarvoor had het Alg. Bestuur van het C. N. V. in zijn vergadering van 7 Sep tember 1.1. de noodige maatregelen geno men. Zij kon een vergelijking metden steun van alle andere organisaties glans rijk doorstaan. Bij vernieuwing is klaar en duidelijk de soliditeit der Christelijke Vakbeweging gebleken. Alle gebazel over uitputting van den Chr. Metaalbond ver dwijnt bij het licht der feiten, die spreken van de sterke financieele draagkracht van dezen bond en die der Christelijke Vak beweging in haar geheel. Het is belache lijk, dat de sociaaldemocraten nog steeds na elk conflict pogen door valsche voor stellingen te probeeren de Christelijke Vakbeweging te kleineeren. De Christelijke arbeiders zijn hieraan echter al gewend geraakt; deze tactiek heeft op hen abso luut geen invloed. Tijdens den strijd zijn er vele pogingen gedaan om den strijd te beslechten. Drie maal heeft de Rijksbemiddelaar zich er mede bemoeid. Eenmaal het bestuur van den Metaalbond. De laatste poging va den Rijksbemiddelaar is geslaagd, dank zij een intensieve actie van een tweetal pre dikanten, Ds Hartjes en D$ Kruiswijk, en de geestelijke adviseur van de R.K. vakbeweging in Vlissingen, Pastoor Groen." Na het voorstel van Mr Aalberse te heb ben gememoreerd, vervolgt het schrijven: De Metaalbond had bezwaar tegen de 1 cent verhooging over de geheele linie en de I.1/2 dag vacantie meer, dan door de organisaties was gevraagd. Door een gelukkige foimuleering van het punt ter aanzien van hel overwerken door den Rijksbeiniddeiaar, werd men- het hierover eens. Bleef punt 3, de 1 cent loonsverhoo- ging, over. Alle organisaties drongen aan daarvan 2 cent te maken. De Metaalbond verklaarde dat dit absoluut niet ging, te- wijl ook de Rijkshemiddelaar van oordeel was, dat niet verder zou worden gegaan. Men kwam niet tot overeenstemming. Een poging door de leiding van _den Christe- lijken Metaalbewerkersbond gedaan, om door een verandering van het voorstel de tweede cent te verwerven, mislukte. Een voorstel om het gemaakte compromis voor een bepaalden tijd vast te leggen, om daardoor direct de 2 cent l'oonsverhoo- ging te verkrijgen, mislukte eveneens. De Metaalhond was van oordeel', dat niet ver der kon of mocht worden gegaan. Be sloten werd toen des Donderdags opnieuw bijeen te komen. Door het hoofdbestuur van; den Chris telijken Metaalbewerkersbond werd beslo ten, te trachten alles te doen wat mogelijk was om de tweede cent verhooging te verkrijgen, doch, als dit niet gelukte, het voorstel van den Rijkshemiddelaar te aan vaarden en ook voor de leden te verde digen. Door de andere organisaties was, besloten om eveneens een ernstige poging te doen om de tweede cent te verkrijgen. Mocht dit niet gelukken, dan zouden zij verklaren, het voorstel aan hun leden voor te zullen leggen, maar het niet te verdedigen. De conferentie op Donderdag 27 Sept. kwam. Dezelfde corporaties waren aanwe zig. Bjjna een uur werd nog onderhandeld om de 2e cent er bij te krijgen. Ook door de leiding van den Chr. Metaalbewerkersr bond. Toen echter vaststond dat deze er niet bij zou komen, deelde deze mede, het voorstel te zullen verdedigen in de leden vergadering van den phristelijken Bond. De andere organisaties verklaarden bet aan hun leden te zullen voorleggen. Het resultaat zou aan, den Rijkshemiddelaar worden medegedeeld. Op Vrijdagmiddag kwamen de stakers in vergadering bijeen. Bij den Christalijken 'Bond waren 367 loden opgekomen. Na toelichting, en ver dediging van het voorstel werd gestemd. Het resultaat was: 357 vóór aanvaarding van het voorstel, 8 tegen en 2 blanco. Hiermede was de zaak beslist. Want, terwijl de socialistische Bond vergaderde, werd van dit besluit aan de „moderne" leden mededeeling gedaan. Met als gevolg, dat op voorstel van het bestuur besloten werd, bij acclamatie de voorstellen even eens te aanvaarden. Bij den R.K. Bond, en de Syndicalisti sche Federatie van Metaalbewerkers was eveneens schriftelijk gestemd. Het resul taat was, dat met overgroote meerderheid de voorstellen van den Tijjksbemiddelaar werden aanvaard. En zoo behoort deze machtige strijd om sociaal recht en voor uitgang tot het verleden. Dinsdag is de arbeid hervat. Het resultaat is bevredigend. De Chris telijke feestdagen zullen in het vervolg worden betaald. Een week vacantie, de Pinksterweek, is gewaarborgd. Daardoor krijgt de oplossing van dit conflict voor de metaalindustrie zelfs nationale beteekenis. De loonsverliooging was niet bevredigend, doch het feit dat met Januari de 48- urige werkweek wordt ingevoerd zonder loonderving, wat bij „De Schelde" niet vaststond, vergoedt veel. De vraag of bij vasthouden, dus doorstaken, de 2e cent zou zijn verkregen, is een speculatieve vraag. De leiding van den Christelijken Metaalbewerkersbond was van oordeel, dat deze niet verkregen zou worden. Dit oordeel steunde op het feit, dat slechts na 18 weken staken dit compromis er was gekomen en dan nog wel na heel wat onderhandelen, terwijl ook naar het oor deel van den Rijkshemiddelaar niet .meer bereikt zou worden. Daarenboven meende de Christelijke Bond, dat, gelet ook op andere belangen, langer doorstaken niet geoorloofd was. Heel' Walcheren leed on der den voortduur van de staking. Terwijl ten leste het bereikte resultaat van be duidende beteekenis is voor de ontwikke ling van gezonde sociale verhoudingen in 'de metaalindustrie. 0'p al' deze gron den werd het advies gegeven de verkre gen oplossing te aanvaarden. Dank past aan allen, die hebben ge holpen en gesteund. Dank inzonderheid aan het Comité in Zeeland, dat zijn arbeid met resultaat bekroond zag. Doch bovenal dank aan God, Die gegeven heeft, waarom zoo vurig was gevraagd: de eervolle vre de na ©en rwaren strijd. Brandstichting. Als verdacht van medeplichtigheid aan brandstichting, gepleegd te Clinge op 21 Sept. 1.1. is door de politie aangehouden en ter be schikking van de justitie gesteld zekere E., woonachtig te Clinge. Zedenmisdrijven. D'oor de po litie te Koewacht is aangehouden zekere v. W. aldaar woonachtig, verdacht van zedenmisdrijf. D'e man is ter beschikking van de justitie gesteld. Door de politie te Renesse zijn een 3-tal personen afkomstig uit Renesse en Serooskerke (Sch.) aangehouden verdacht van het plegen van een zedenmisdrijf. De personen zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Indische dienst. Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indië: W. K. J. Ris- seeuw, Groede, als onderw. 2de kl. bij het openb. Eur. lager onderw. Post- en telegraafkantoor te Breskens. D'e minister van water staat heeft aan de Kamer van Koopham del en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan- deren bericht gezonden, dat de openstel ling van het post- en telegraafkantoor te Breskens voorshands niet zal worden be perkt. Goes. Aan hel te 's-Graver, hag e ge houden examen in Fransch, Duitsch en Engelsch ten behoeve van den post-, te legraaf- en telefoondienst heeft voldaan de telefoniste 2e klasse C. den Boer Reijerse van het post- en telegraafkan toor alhier. In verband met het einde van den zomertijd in den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. herinneren wij er aan, dat de winkels, barbierszaken, enz. alhier vanaf Maandag a.s. des avonds te acht uur gesloten moeten worden. D'es Zaterdags kunnen ze tot elf uur geopend zijn. Voor de Vereen, voor Alg. We tenschappelijke Belangen hield de heer dr W. .G N. van der Sleen uit Haarlem een interessante lezing met lichtbeelden over zijn reis door Algerië en een deel van de Sahara. D'e spreker bleek een vlot en boeiend verteller te zijn, zoodat hij de (helaas weinige) aanwezigen vele interessante bij zonderheden over dit weinig bereisde gebied wist mede te deelen. De lichtbeelden gaven in rijke verschei denheid iets te zien van de eigenaardige bevolking, den stedenbouw, het oase- leven, de bodemgesteldheid en de plan ten- en dierenwereld. Vreemd is het, dat voor de lezingen van „Wetenschappelijke Belangen" over het algemeen zoo weinig belangstelling bestaat, terwijl toch het groote aantal leden een drukker bezoek zou doen ver wachten. Kapelle. Ten bate van de T.B.C.-b striding zal Zaterdag alhier een uitvoe ring gegeven worden in het Veilingsge bouw dat daartoe door het bestuur vrij willig is afgestaan. Enkele dames uit de gemeente met de wijkzuster aan het hoofd hebben het initiatief hiertoe genomen en een mooi programma gevormd echt aan lokkelijk om aeze vergadering te bezoe ken. Een strijkorkest zegde medewerking toe, kinderen zullen zingen, ook ouderen zullen medewerken om zangstukjes ten gehoore te brengen. Dr Hoorweg zal een toespraak houden. Ook staat op het rijko program een tableau met zang „Het An gelus klept in de verte". De entreeprijs die Laag gesteld is zal niemand weerhouden do/.o vergadering te bezoeken. Alles is ten bate van de T.B.C.- bestrijding. De firma Goldsmeding, filiaalhouder te Goes dhr II. Wolzak, stelde een piano disponibel. Men zie de advertentie in dit nummer. Loop der bevolking in September: Ingekomen: Pieternella Dek A 33a uit Krabbendijke; Corns Korstanje A 33 uit Rilland; Frans Neels, B 58 uit Winkel. Vertrokken: J. van Widmen A 235 naar Parijs; Ida Jansen D 18 naar Kloetinge; J. Glas A 160 naar Groningen; J. Smal legango B 23 naar Schore; C. Delzenne A 226 naar Schore; M. Paauwe D 24 naar Botterdam; W. Verhulst, D' la naar Amsterdam; A. van Zweden Di 67 naar Hoedekenskerke. Onze handel met Indië. Over den achteruitgang van den handel van Nederland met Indië schrijft de „Indische Financier" o.m. „In Nederland begint men zich ongerust te maken over den achteruitgang van den handel met Indië; zoowel de import als de export geven terugloop.ende cijfers aan. Die oorzaken daarvan zijn (ook) voor een gedeeltegebrek aan ondernemingsgeest in Nederland. De tijden zijn voorbij, dat Nedorlandsch In dië in hoofdzaak koffie produceerde, welke door het gouvernement ten bate van den Ne- derlandschen handel in Nederland verkocht werd. Maar ook zijn de tijden voorbij, dat de producten van Indië naar Nederland ver voerd werden, om aldaar verkocht te wor den. Verkoop in Indië komt steeds meer 111 de lijn te liggen van de producenten in Indië, geljk trouwens zeer begrijpelijk is, omdat elke tusschenkomst tusschen producent en ver bruiker den prijs van het product verhoogt. Wil de Nederlandsche handel zich dus oen behoorlijk deel van den handel in Indische producten verzekeren, dan moet do Neder landsche koopman niet in Nederland blijven zitten om te zien of wellicht een gedeelte dier producten door zijn handen zal gaan, maar hij moet zich metterdaad daarvan mees ter maken, hetgeen alleen kan geschieden in het productieland. De goheele productie van Ned.-Indië heeft zich gewijzigd, de koffie-cultuur is vrijwel onbeteekenend geworden, daarvoor zijn in do plaats gekomen de suiker-, rubber- en thee- cultures, terwijl de oliepalm-cultuur in op> komst is. Suiker, een artikel, dat voorheen grooten- deels naar Nederland werd uitgevoerd, wordt thans direct in Indië verkocht, terwijl de afzet hoofdzakelijk in het Oosten plaats heeft. Rubber gaat voor 70 pCt. naar Amerika. Thee gaat gedeeltelijk naar Nederland, ge deeltelijk naar Londen, maar een groot kwan tum wordt in Indië aan den man gebracht. Met andere producten gaat het eveneens, slechts een klein deel neemt zijn weg over Nederland. Wij wi'len, om gevoeligheden te vermijden, niet specificeeren, wij generaliseeren slechts en moeten daarbij wel tot de conclusie Jco- men, dat verreweg het grootste kwantum pro ducten, dat in Indië verhandeld wordt, in do Nederlandsche koloniën dus, aan buiten- landsche firma's, in Indië gevestigd wordt afgeleverd en naar de consumptielanden ver scheept. Er hebben zich in Indië thee- en rubber- markten gevestigd; welk aandeel van de zaken daarop gedaan, moet op rekening van Ne- derlandschen handel gezet worden! Het mag geen naam hebben. Bij het verloopen van het getij verzet men de bakens. Is dit ook door den Nederland- schen bandel gedaan Immers neen 1 Maar dan passen ook geen klachten over achter uitgang van "den Nederlandschen handel. Het eenige middel is: trachten het verloren ter rein te herwinnen. Dit kan echter niet ge schieden, door met over elkander geslagen armen te blijven zitten om te zien of er wel licht verandering ten goede zal komen". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ten Boer, Ch. de Beus, cand. te Wassenaar; te Sleeuwijk W„ de Kam te Zoutelande; te Oudwoude-Westergeest A. W, Feenstra te Lollum; te Kralingen E. v. Meer te Wageningen. Bedankt voor Lage Vuursche Anth. G. En kelaar te Hasselt. Geref. Kerken. Beroepen te Puttershoek A. Scheele te Ka- pelle-Biezelingete Westbroek C. Vonk, cand. te Nieuw-Loosdrecht; te Antwerpen J. C. Houtzagers te Reeuwijk. Aangenomen naar Geesteren-Gelselaar E. I. F. Nawijn, cand. te Groningen. Bedankt voor Baarland, Haulerwijk, Maas tricht, Sellingen, Zweeloo, Overschild en Ge- nemuiden E. I. F. Nawyn, cand. te Groningen, Oud.-Geref. Gemeenten. Beroepen te Hekelingen Joh. Wander, Oefen, te Nieuw-Beijerland. MIDDELBURG. Het bericht in verschillende bladen, volgens hetwelk door de Vrijz. Herv. en'poetst 'a-morgens en s-avonds met 73 tl*, per Vï tube, ZSda p, 'A tufre.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2