No. H 4> i. VAN HOQGER ORDE. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. I FEUILLETON van dank tot den burgemeester, en even eens tot den heer Willemsen uit Oost;- kapelle, die zulk een mooi vaandel wist te vervaardigen. Terneuzen. Punten van behandeling voor de openbare vergadering van den gemeenteraad op Donderdag a.s. des n«m, 2 uur zijn: Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1927. Verkoop van een perceel gemeentegrond aan P. Plat- teeuw te Gent en aan A. E. Bliek. Vast stelling van de vergoeding art. 101 der L. 0. Wet 1920 voor de Ned. Herv. Sch. over de jaren 1924 tot en rr.et 1926. Voor stel om aan de Zuid-Nederlandsche Radio Distributie-Maatschappij te Vlis ingen ver gunning te verleenen 'boven de openbare straten en gemeente-eigendommen draden te spannen, te hebben en te onderhoud n ten behoeve van het distribueeren van radio-uitzendingen. Idem om aan Ged. Staten van Zeeland te berichten, dat het voorstel inzake schoolartsen, uitgewerkt in circulaire 1 Juni 1928, niet voor ui voering vatbaar is.Idem om aan A. F. K. Mets eervol ontslag te verleenen als hoofd van de Openbare U.L.O. school alhier, zulks met ingang van 17 November 1928. Ontheffingen rioolbelasting dienstjaar '28. Vaststelling suppl. kohier rioolbelasting dienstjaar 1928. Verleenen van eene te gemoetkoming bedoeld in art. 13 der L.O. Wet 1920 aan Gustaaf de Vrieze, alhier. Wijziging van de gemeente begrooting d. 1928. Aanbieding gemeente-begrooting en begrooting woningbedrijf dienst 1929. Polder Walcheren. In de Zaterdagmorgen gehouden vergade ring van den Polder Walcheren was de heer Barentsen wegens ziekte afwezig. De voor zitter sprak de hoop uit, dat deze com missaris spoedig moge hersteld zijn. Door eene daartoe door den voorzitter aan gewezen commissie werden de geloofsbrieven onderzocht van de herkozen commissarissen, de heeren C. Franse, P. Wisse; Jhr P. J. Boogaert., mr J. A. Ileijse, C. Wielemaker en Chr. Volkers. Ze werden overeenkomstig haar advies goedgekeurd. De voorzitter wenschte de heeren geluk met hun herbenoeming en sprak de hoop uit, dat zij ook in de nieuwe zittingsperiode in het belang van den polder werkzaam zullen kunnen zijn. Het adres van den heer Mr G. J. Spren- ger, als voorzitter van de N. V. Duinhoek over het maken van paalhoofden werd in handen van het Dag. Bestuur gesteld om prae-advies. Door de oommissie, bestaande uit de hee ren Dingemanse, Maljaars en Goethals, werd geadviseerd tot goedkeuring der polderreke ning over 1927, zulks bij monde van eerst genoemde. De heer Jeronimus wees er op, dat de post van f 427.71 als uitgaven aan G. Wolders te Middelburg e.a. voor leveren van lampen, schil ders- en loodgieterswerk, z.i. zeer hoog is. Do voorzitter wyst er op, dat het hier geldt verschillende rekeningen, die op een bevel schrift tot betaling byeen zijn gevoegd. Voor Wolders betreft het maar een drietal reke ningen van f 5.50, 12.50 en f 5.90. De heer Huson betreurt het, dat inzake het drukwerk geen nadere bescheiden worden over gelegd. De voorzitter heeft bezwaar alle be- scheiden inzake de rekening bij de stukken te leggen, maar de ontvanger is steeds be reid aan commissarissen inlichtingen uit die stukken te verstrekken. De heer Huson acht den post voor druk werk hoog en wijst op een geval waar werk van 700 door een anderen drukker voor f 200 werd verricht. Ook de advertentiekosten acht spr .zeer hoog en vraagt of er niet goedkooper een abonnement kan worden ge nomen. De voorzitter zegt, dat door arbitrage is uitgemaakt, dat de drukkosten van de kie zerslijsten niet te hoog zijn. De kosten van drukwerk zijn de dagelijksche zorg van ht Dag. bestuur. D« rekening wordt z. h. s. goed gekeurd. Het voorstel tot heffing van een dijkge- schot in 1929 voor de gebouwde eigendom men van f 2 per f 100 belastbare opbrengst en voor de ongebouwde van f 18 per Il.A. schotbaar en f 9.80 per H.A. vrijland geeft geen aanleiding tot discussie en wordt z.h.s. aangenomen. Bij het voorstel tot aankoop van grond van de gemeente Middelburg voor den bouw van een bemalingsinrichting, meent de heer Naar het Engelseh. 81) -o— ,,'t Is gedeeltelijk mijn schuld, omdat ik vandaag de huur niet heb betaald maar ik zal dit dadelijk doen. Ik zal je huisraad dezen avond nog terughalen, als ik kan Zoo niet, dan kunt gij, gezonde kerels, er je wel doorslaan en zullen wij de vrouwen en kinderen herbergen tot morgen dat kunnen we wel, is 't niet vrouw?" „0, zeker," zei de moeder. „Schrei niet m'n beste vrouwen. Mary Baines geef mij je kind maar. Weest niet bang, de meester zal alles weer in orde maken!" Toen hij te paard steeg gaf zij hem zijn zweep en fluisterde: „Neem je zelf in acht; kom terug zoo spoedig je kunt." Drie uren bleef hij weg. Het werd mis tig en donker en de September-wind wak kerde aan. Wij brachten de vrouwen in de keuken de mannen staken een vuur aan op de binnenplaats en zaten er somber omheen. Ik had moeite om Guy en Edwin over te halen om naaï bed te gaan in plaats van naar dat „mooie vuur" te kij ken. Groosman, dat de prijs van f 1.50 per vierk. M. wel aan den hoogen kant is. De voor zitter zegt, dat dit de algemeene prijs is voor den grond ter plaatse. De heer Groosman meent, dat het hier de slechtste hoek is. Het voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Ditzelfde is het geval en dat zonder dis cussie fin et de voorstellen tot aangaan eener geldleening van 70.000tot het maken van een paalhoofd aan het Noorderslrand van de Noordwatering en tot het aangaan van een afwateringsovereenkomst met J. M. Klap te Middelburg. D<e voorstellen tot het verleenen van steun voor het verharden van een drietal wegen gaven den heer Jeronimus aanleiding op te merken, dat het onverschillig moet zijn of er kosten worden gemaakt voor het aan voeren der materialen, dan wel of de belang hebbenden dit gratis uitvoeren. De voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur dit wel wil over wegen, maar het is gebonden aan het be ginselbesluit ten deze. De heer Dumon Tak zegt, dat dan alle vrije hulp zal verdwijnen. De betrokken voorstellen worden z. h. s. aan genomen, evenals dat tot uitgifte in erfpacht van een perceel te Meliskerke aan G. Vlie ger, aldaar. EBdj het voorstel om f 650 bij te dragen aan de gemeente Middelburg voor verlenging van den duiker over de Baarsjessprink in den Nieuwen V'lissingschen weg, wijst de heer Melis er op, dat hij niet begrijpt, welk be lang de polder bij dit werk heeft. Men geeft nu f 650, terwijl het door de 75pct. bij drage der provincie aan de gemeente slechts 1000 kost. Dit lijkt hem te veel. De voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur zich gebonden achtte aan een destijds gedane toezegging aan de Commissie, die verbete ring van dezen weg voorbereidde. Er was toen geen sprake van rijkssteun, maar toe gezegd werd 1/3 van de geraamde kosten, die toen f 2000 bedroegen. Hoe in de toe komst in dergelijke gevallen gehandeld zal worden, kan later principieel worden uitge maakt, als bijv. bij verbetering van den weg naar Westkapelle gelijke punten aan de orde komen. De heer v. d. Harst meent, dat deze f 650 uitgegeven worden, terwijl het voor ingelan den niet noodzakelijk is dezen weg te ver- breeden, wel voor het autoverkeer. De voor zitter meent, dat ook vele ingelanden we] degelijk belang bij deze wegsverbetering heb ben. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen, evenals dat om aan mej. Wed. Stroo—Geldof weder een bijdrage voor levensonderhoud over 1929 te verleenen van f 162.50. Vervolgens kwam aan de orde de mede- deeling van het Dag. bestuur inzake ver betering van den Noordweg, waarvan' het resultaat is het voorstel om het Dag. Bestuur te machtigen voor buitengewone werken aan dien weg in 1929 f 60.000 te besteden, in dien de Provincie daarin f 45.000 bijdraagt, en tot het rooien van 93 olmenboomen. De heer v. d. Feen juicht het voorstel zeer toe, maar vraagt of bij planten van nieuwe hoornen, niet kan worden geïnformeerd welke soort olmen op den Kanaaldijk zijn geplaatst, die het daar zoo goed doen. De voorzitter zegt, dat dit reeds gevraagd is, maa- men moet niet vergeten, dat de boomen op den dijk wellicht beter groeien, dan op den weg, waar waterleidingbuizen enz. liggen, linden zullen wellicht goed voldoen, heer Bosselaar zou ook tusschen Oost- kapelle en de villa van den heer v. Teijlingen boomen willen weg doen in verband met het autobusverkeer. De voorzitter zegt, dat dit aan de orde zal komen gelijk met plan nen tot verbetering van dit wegsgedeelte. Het voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Tot leden der fmanciaele commissie voor 1929 en 1930 worden benoemd de heeren Hu son, Franse en Koster, terwyl de voorzitter dank brengt aan de afgetreden leden de heen ren Dingemanse, Maljaars en Barentsen en aan den heer Goethals, die den heer Barent sen tijdens zijn ziekte verving voor hun arbeid. Tot leden van. het stembureau worden voor j benoemd de heeren Melis en Koster en tot plaatsvervangende, leden dfe overige leden van het polderbestuur. Rondvraag. De beer Allaart zegt, dat er veel voor wegen wordt gedaan, maar aan sommige toch nog zeer weinig. Spr. wjjst op den Schroeweg, waar hij zelfs in den drogen zomer niet behoorlijk met een veerenwagen door kon rijden. De weg is breed genoeg en kan z.i. door eenige ophooging in goeden staat worden gebracht. Spr. heeft gehoord, dat iemand verbaliseerd werd, die op den Ouden Vlissingschen weg links op het klin- Muriel hoorde 't eerst, dat het hek open ging >en zeide, dat vader er aan kwam. Ursula ging hem tegemoet; zij waren niet alleen, John hielp een lamme, oude vrouw en Ursula droeg een ziek kind in haar armen, waarop Mary Baines toen zij de keuken binnenkwamen, luid schreiend aanviel. „Wat hebben ze je gedaan Tommy? je was niet zoo erg, toen ik weg ging. 0 zij hebben mijn jongen vermoord; dat heb ben ze!" „Bedaar!" zei mevrouw Halifax, „we zullen hem wel weer beter krijgen, als God 't wil. Luister naar wat de meester zegt." Hij vertelde aan de mannen, die om de keukendeur waren samengekomen, het resultaat van zijn reis. Deze was vruchte loos geweest. Hij had te Kingswe'll alles gevonden, zooals gezegd was. Daarna was hij 'naar het huis van den burgemeester gegaan, maar mijnheer Ralph was afwe zig; hij was op Luxmore Hall geroepen wegens pijnlijke zaken. „Mijne vrienden," zei de meester, „hebt nog wat geduld. We zullen je van dezen nacht wel onderdak brengen. Morgen zal ik je huur betalen je huisraad laten te rughalen en je zult dan weer opnieuw beginnen als mijne huurders niet die van Lord Luxmore." „Hoerah!" riepen de mannen. Zij volg den hun meester, die -ze a'llen in de schuur kerpad reed, hij vraagt waar het klinkerpad daar nu eenmaal ligt of dat niet mag. De voorzitter zal gaarne plannen van be langhebbenden voor verbetering van den Schroeweg tegemoet zien en wat het Tweede betreft, zegt hjj, dat rechts rijden nu een maal is voorgeschreven. De heer v. d. Minne weet niet beter ot het betreft hier geen rijwielklinkerpaden. De heer Wisse zegt, dat de Schroeweg in on derhoud is by Middelburg en Ritthem. De heer Portheine vraagt naar de levering van electrischen afroom voor het gemaal. De voorzitter zegt, dat er een aanbod is van de gemeente Middelburg en één van de P.Z.E.M.voor het aanvaarden van het eerste zullen Ged. Staten vergunning geven, doch het is beter te wachten met een beslissing tot de tijd nadert, waarop de stroom zal noodig kunnen zijn. Nu moet zelfs nog met bouwen worden begonnen. Het is dan weder eenige maanden verder en is er wellicht iets definitiefs over de plannen der P.Z.E.M. bekend. De tijden veranderen. In het Twentsche stedeko Ootmarsum deed tot nu toe een oude, geheel uit koper vervaardigde handbrandsp-.rit dienst, datserend uit het jaar 1722. Dit was de eenige bescherming tegen brand in het afgelegen stadje. Deze week heeft de Raad echter besloten een nieuwe motor-brandspuit aan te schaften. De oude spuit zal bij inschrijving worden verkocht. Een brutaal stukje. Terwijl po litieagenten, die een pantserauto hadden te bewaken, buiten het spoorwegstation te New- Jersey stonden te wachten, om postzakken met aangeteekende stukken, ter waarde van meer dan 10.030 dollars in ontvangst te nemen, overrompelden 12 bandieten den neger kruier, die een postzak van het perron at droeg, en ontvoerden hem bijna onder de geweerloopen der agenten. Zij moffelden hem zonder eenig gerucht kalm weg en gingen daarop in twee race auto's aan den haal, waarna ze hem vastbonden aan een boom in de 30 mijlen verder gelegen bosschen. Daarop verdwenen ze spoorloos. Gasverstikking. Vrijdagavond is plotseling door gasverstikking bij het aan leggen van de centrale verwarming overleden J. Zylstra, concierge der Haagsche Schoolver- eeniging te Rotterdam. Dr De Jong, die on middellijk geroepen werd, heeft nog alle po gingen in het werk gesteld om de levens geesten bij hem op te wekken, doch dit is niet gelukt. In het ziekenhuis is de dood vastgesteld. De arrestatie van Lieber- m a n n. D'e beruchte Liebermann, die zulk een belangrijke rol heeft gespeeld gedurende het proces tegen de directeuren van de Veen- dammer Hypotheekbank is zooals be kend ten slotte te Helsingfors gearresteerd. Na zijn vlucht uit Amsterdam begaf Lieber mann zich naar Brussel, waar hij zich een tijd lang schuil hield. Toen hij daar den grond te heet voor zich vond worden, ver huisde hij naar Riga, zijn geboorteplaats. Te Riga woonde hij op een valschen pas. Op raad van zijn hospes besloot hy naar Hel singfors te vluchten. Voor 700 dollar waren de matrozen van een naar Finland vertrek kend schip bereid, Liebermann in het ruim van het schip naar Helsingfors te brengen. Maar vlak vó3r het vertrek van de boot werd hij door douane-ambtenaren ontdekt en aan wal gezet. Intussclien h bben eenige fles3chentrekkers het geheim van Liebermann vernomen. Een hunner meldde zich aan de woning van Lie bermann aan, stelde zich voor als recher cheur, die opdracht had Liebermann te ar resteeren. Voor 1000 Hollandsche guldens was de „rechercheur" echter bereid, Liebermann met rust te laten. Den volgenden dag kwam een andere „rechercheur", die zich met 200.000 Finsche Mark tevreden stelde. Liebermann besloot Riga ten spoedigste te verlaten, hetgeen hem ook, dank zij valsche papieren gelukt is. Hij trok naar Helsing fors, waar hij zich voor een doctor in de theologie uitgaf. De flesschentrekkers ontdek ten echter zijn nieuw adres en hy kreeg bezoek van den „directeur van de recherche van Helsingfors" en diens substituut. De re chercheurs fouilleerden Liebermann en na men de 650 dollar, die zij in zijn porte feuille hadden gevonden „in beslag". De „di recteur van de recherche" stelde Liebermann voor, hem een anderen pas roor 2500 dol lar te leveren. Liebermann vroeg twee dagen bedenktijd. De volgenden dag werd hij echter gearresteerd, nu door echte rechercheurs. In de safes van Liebermann is een bedrag van 800.000 dollar gevonden. Wat hij met het overige geld gedaan heeft, is onbekend. onderdak bracht; daarna kwam hij terug om met zijn vrouw te overleggen, waar de vrouwen zouden kunnen worden geborgen. Zoo waren in korten tijd alle vijf daklooze gezinnen geborgen allen behalve Mary Baines en baar zieke jongen. „Kom maar boven, Mary Baines," riep Ursula en zij hielp Mary en gaf haar goeden raad, want zij was geregeld de dokter voor arme lie den in de buurt. Het was reeds midder nacht toen zij heneden kwam in de kamer, waar John en ik zaten, hij met kleine Mu riel, slapende in zijn armen. „Is alles in orde, lieve? Hoe vermoeid moet ge wezen!" en John sloeg den arm om zijn vrouw. „Moe? o, zeker, maar je kunt je niet be grijpen hoe goed 't hoven gaat. Alleen de arme Mary Baines doet niets dan huilen en vertelt al maar, dat den jongen niets mankeert dan honger. Zijn zij zoo arm?" John antwoordde niet terstond. „De jongen lijkt erg ziek," zei hij ten slotte. „Ik heb toch niet verkeerd gedaan?" „Neen, lieve, 'tis zeer goed van je. Zie moeder, hoe gezond Muriel slaapt, 'tls jammer haar wakker te maken maar we moeten naar bed nu." „Wacht nog één oogenblik," zeide ik. „John, vertel ons eens ik heb 't je nog vergeten te vragen wat waren die .„pijn lijke zaken", van welke je sprak en welke den burgemeester naar Lord Luxmora hadden geroepen?" BRIEF UIT MIDDELBURG. XXIV. Amice, Niet lang geleden verscheen het ver slag over den toestand der gemeente Middelburg over het jaar 1927, gedaan door B. en W. van Middelburg aan den Raad dier gemeente. Als men zulk een verslag eens door bladert, stuit men nu en dan op aller lei merkwaardigheden en wetenswaardig heden. Zoo ging het ook mij. En daar wil ik U, geachte vriend, eens wat van gaan vertellen. Noodig, in allen gevalle wenschelijk is het dan eens een paar oude verslagen ter vergelijking er bij te hebben, b.v. dat over 1907 en over 1917. Er gaat dan een verrassend licht op over de ont wikkeling van sommige gemeentelijke en andere zaken. Zoo b.v. het lager onderwijs. Uit boven bedoelde verslagen blijkt het navolgende ten aanzien van de leerlingen, die gebruik maken van openbaar en bizonder lager onderwijs. Het openbaar lager onderwijs telde de navolgende leerlingen: op 31 D'ec. 1907: 2009, of 68.5 pCt. van het totaal leerlingen; op 31 D'ec. 1917: 1510, of 58 pCt. van het totaal leerlingen; op 31 Dec. 1927: 1257, of 48.4 pCt. van het totaal leerlingen. Het bizonder onderwijs telde de vol gende leerlingen op 31 D'ec. 1907: 920, of 31.5 pCt. van het totaal leerlingen; op 31 Dec. 1917: 1095, of 42 pCt. van het totaal leerlingen; op 31 Dec. 1927: 1335, of 51.6 pCt. van het totaal leerlingen. Uit deze veelzeggende cijfers blijkt, dat het openbaar onderwijs dat voor 2) jaren ruim 2/s der leerlingen telde, thans tot onder de helft is gedaald, terwijl het bizonder onderwijs in de Zeeuwscbs hoofdstad dat voor 23 jaar nog geen een derde deel der leerlingen omvatte, thans tot boven de helft is geklommen. Wat een verandering in betrekkelijk kor ten tijd. Hoe zou dat komen? vraagt men zich af. De oorzaak is geenszins te zoeken in de meer intensief gedreven propaganda voor het Chr. onderwijs. Op zeer enkele uitzonderingen na, waarbij vóór de wet van 1923 het hoogere schoolgeld op de Chr. school wellicht een rol speelde, zendt en zond ieder voorstander van Chr. onderwijs uit beginsel en dus uit eigen beweging zijn kinderen naar de Chr. school. Ook de 97 kinderen, die de school der Geref. gemeente thans bezoeken, gin gen reeds voor de oprichting dier school bijna allen naar eene Chr. school. Mogelijk is het, dat sommige ouders, die vroeger hunne oudere kinderen het onderwijs der openb. school lieten ge nieten, tot de overtuiging zijn gekomen, dat dit onderwijs verderfelijk is en de neutraliteit de kiemen van godsdiensti- gen zin doodt en vernietigt, zoodat zij hunne jongere kinderen aan de bizondere school hebben toevertrouwd. Doch dit zul len wel uitzonderingen zijn. Ook weegt de omstandigheid dat van de kinderen, die in j,Kinderzorg" verpleegd worden en de Chr. school bezoeken, een groot deel van buiten de stad Middelburg af komstig is. Wellicht wordt op de Chr. U.L.Ü.-scholen ook nog een aantal kin deren van buiten de stad aangetroffen. Doch juist deze twee laatste verschijnselen toonen aan, dat het aantal schoolgaande kinderen uit Middelburg zelf nog lager is dan de gemeentelijke statistiek aan wijst. En dit wijst op het niet tegen te spre ken feit, dat het aantal kinderen te Mid delburg langzaam afneemt en dat die ver mindering juist te zoeken is in de ge zinnen, waaruit de kinderen die de openb. school bezoeken worden gerecruteerd; ter- terwijl daarentegen de. propaganda voor de in de gezinnen van de voorstanders van John zag ongerust naar zijn vrouw: „Lieve, wij die zoo gelukkig zijn, wij moeten niet veroordeelen." Zij zag hem ontsteld aan. „Je meent toch niet neen 't is onmogelijk." ,,'t Is waar. Zij is weggegaan." Ursula sloeg de handen voor 't gezicht. „Verschrikkelijk! en 'tis pas twee dagen geleden, dat zij onze kinderen heeft ge kust!" We zwegen allen geruimen tijd. Toen waagde ik te vragen wanneer zij was weg gegaan? „Van morgen vroeg. Zij namen ten minste mijnheer Vermilye deed 't alles van Lord Luxmore mee, dat hij in handen kon krijgen familie-juweelen en veel geld. De graaf laat hem nu vervolgen niet alleen als verleider van zijne dochter, maar als zwendelaar en dief." „En Richard Brithwood?" „Drinkt en drinkt en drinkt. Dat is 't begin en einde van alles!" Hiermee was alles gezegd. Zij was voor altoos uit haar oude leven verdwenen, als een ster, welke van den hemel was ge vallen. Sedert werd in jaren en jaren zelfs de naam van Lady Caroline Brithwood niet meer genoemd. Den geheelen volgenden dag was John van huis, om de zaken te Kingswell in 4 orde te maken. De uitgeworpen huurders nu onze huurders verlieten ons ten het biz. onderwijs meer op peil blijft. Dit laatste is een gevolg van hot feit, dat de door het Njeuw-Malthusianismo verbreide practijken ter beperking van het kindertal in deze gezinnen nog geen of zeer geringen ingang hebben gevonden, terwijl daarentegen de propaganda voor de kindertalbeperking, dank zij ook de ge regeld opgenomen advertenties in de vrij zinnige bladen, hoe langer hoe meer een vruchtbaren bodem vindt in die gezin nen, waar mét den godsdienst ook de zedelijkheid hoe langer hoe meer ver dwijnt. Ook de zucht naar gemak, naar beperking van de zorgen aan een groot gezin verbonden, naar vrijheid om uit te gaan naar allerlei vermakelijkheid, zon- der door kinderen, die men ook niet altijd in den kinderwagen kan meenemen, aan huis te worden gebonden, speelt hier een groote rol. Het is wel droevig dat zulke voor ons volk zoo diep vernederende feiten moe ten worden geconstateerd. Het is een verschijnsel, dat in alle landen van Europa wordt waargenomen en dat onlangs den op numerieke uitbrei ding van zijn volk bedachten Italiaan- schen dictator Mussolini bijna tot wan hoop bracht. In 't FranscKprekende doel van België nemen de geboorlen ook on rustbarend af, zulks gerekend togen het Vlaamschsprekende deel van onze Zui derburen, waar de Katho'ieke hoofdmacht wordt gevonden, terwijl in het Walenland de meerderheid der bevolking liberaal of socialistisch is. Eenzelfde verschijnsel dus als bij ons. Doch wij zullen van dit onderwerp maar eens afstap^ en en onzen brief sluiten. Nog twee opmerkingen echter. De Middelburgsche kermis behoort weer tot het verleden. 'tWas een rustige ker mis van kleineren omvang als gewoonlijk, juist zooals wij voorspelden. De soc.- democraten in den gemeenteraad, die men thans als DE kermisbeschermers bij uit nemendheid kan beschouwen zulks ge heel in tegenstelling met wat hun col lega's-raadsleden in andere steden, nu weer in Utrecht, te zien geven, hebben weinig wil van hun pogingen om de kermis nieuw leven in te blazen en ze te verlengen. En het gezond verstand is te Vlissingen bij werkgevers en werknemers eindelijk na 18 weken, teruggekeerd. Dit is een felicitatie waard 1 Met vriendelijken groet, METELLUS. Hinderlijk volgen. Voor het Kan longerecht to Middelburg hebben wederom eenige stakers van de Kon. Mij. „D'3 Schelde" te Vlissingen terecht gestaan wegans overtre ding van art. 426bis W. v. S. Hen was ten laste gelegd, dat zij op Zondag 18 Sept. 1928 den werkwillige v. D, terwyl deze zijn kinderen naar de Zondagsschool bracht, hin derlijk hadden gevolgd tegen diens uitdruk kelijk verklaarden wil. Verdachten ter zitting verschenen ontkenden het hen ten laste gelegde en verklaarden, dat zy op aanmaning van de Marechaussee huiswaarts waren gegaan. Twee als getuigen gehoorde wachtmeesters der Marechaussee verklaarden echter, dat ver dachten wel d g Ijk hi aderlijk h d ei gwolgd. Na in den breeds het verloop der zaak te hebben nagegaan eisehte de Ambtenaar van het Openbaar Minislerie tegen elk dor var- dachten een hechtenisstraf van 7 dagen, er bij voegende, dat zoo de Kantonrechter een geldboete op zo-u leggen dit een flinke boete moest zijn. De Kantonrechter onmiddellijk uit spraak doende veroordeelde de verdachten tot een hechtenisstraf van één dag. Verder stond terecht J. F. G. v. S., leider der te Vlissingen stakende arbeiders der Mij. „De Schelde", wegens overtreding der Alg. l'ol. Verordening der gemeente Vlissingen Hem was ten laste gelegd, dat hy niet had voldaan aan het bevel van een wachtmeester der Kon. Mar. om door te loopen. Verdachte met getuigen a décharge ter zit ting aanwezig, ontkende het ten laste gelegde en verklaarde niet te zijn blijven staan, toen hem den last was gegeven om door te loopen. D'e Ambt. v. h. O. M. eisehte tegen dezen verdachte, na deze te hebb-n gevraagd, wie na het opleggen van een geldboete, deze zou betalen, een hechtenisstraf van twee da gen. De Kantonrechter zal over acht dagen uitspraak doen. slotte en riepen, toen zij heen gingen, nog eens „hoerah!" voor mijnheer Halifax, den besten meester in geheel Engeland. Toen wij aan de theetafel zaten en ons niet weinig verlicht gevoelden, dat alles voorbij was, vroeg John zijn vrouw naar den zieken jongen. „Hij is nog erg ziek, geloof ik." „Zijt ge zeker, dat het mazelen is?" „Ik denk 't; en ik heb bijna alle kinder ziekten gezien, behalve neen dat is onmogelijk!" voegde de moeder er haastig aan toe. Zij wierp een angstigen blik naar haar kleinen; haar hand trilde, terwijl zij inschonk. „Denkt ge, John 'twas zoo hard om dat te doen nu 't kind zoo ziek is dat ik hen met de anderen had moeten laten gaan?" „Zeker niet! Als er gevaar bij was, zou Mary Baines 't ons natuurlijk wel verteld hebben. Wat zijn de ziekteverschijnselen bij den jongen?" Toen Ursula hem dat vertelde, werd hij ongeruster, maar hij liet 't haar niet mer ken. „Wees maar gerust, lieve; één woord van dr Jessop zal 't wel uitmaken ik zal hem, na de thee, halen. Als God 'twil, zal onzen kleinen niets overkomen!" fWordt vervolgd.l Bure Tel.: RI Firma Als tot betej betere aangegel personel verzekeJ Dit kJ Amerika! passing den vod paald pel aan het| ook een Het yod zaamheil komsten! dat meiT domsvejj gen woij belangst| wekt, tusschen beteren. I VolgeiJ stelsel onderneJ de aand'l 1 milliaif In on| iets in zeker personee ders betl belangrij| deel is belang k| bedrijf, bolangstd dan gunl onderling Een 'gl kan vool gemaakt.! dat voof niet gerij wordt all uitkeerinl uitblijft, Nu ka! gen dooif vorming keeringerj Naar mige lan| en z;ijn gend. Wij b<| weging De po| ver van ook de wenscherj Nu is digende soms het| Maar plicht te I meer en beantwoo De ni Het tij<[ zing in 6 Nover steeds m de vraag: cratisohe blikeinsch Tot dus grootste 1 nu heeft gest", ee niseerd, Het blad stemkaart het verzo van die 1 924j24'7 Van de tc de republ de candii Daar o echter oo kiezer de kon word 50 pet. de uitgebrach kiezers keerd Hoi men van verkreeg, voor Smit Naar pi gen voor net blad den> even' resultaat den latere Zooals vember j Hoover ei l

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 6