No. 1 Maandag 1 October 1928 43e Jaargang Krachtvoeders BESTEDER 'andeêmz/gen U EERSTE BLAD. NI VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" Buitenland. Binnenland. COUPONS en LOSSINGEN t nummer bestaat uit 2 bladen. TE GOES N.V. Veevoederfabr. „Zeeland" vooptdupen afnemers v< zün aptikelgn or ppodue "kent de .-waarde van een goede op zoek naap niéuwe Eenmaal kreet? hu een tip voor ?oede en toch poedkoope tabak en thans rookt hq irj de trein of thuis nooit anders meer dan de zachtipe óeupfye Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 October verschenen worden door ons verzilverd. HENDRIKSE Go's BANK Directeur-Hoofdredacteur:- R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f3.~ Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Rijk en gemeenten. Enkele dagen geleden hebben wij onze teleurstelling uitgesproken over het feit, dat door dit Kabinet nog steeds geen voor stel was ingediend om de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten te regelen. Thans echter is het lang verwachte ont werp bij de Staten-Generaal aanhanging gemaakt. Op het eerste gezicht maakt de nu aan geboden regeling een goeden indruk. Tot ons genoegen hebben wij gezien dat het voorstel van de in 1921 ingestelde Staatscommissie geheel is losgelaten. Een van de grootste bezwaren tegen dit rapport zoo schreven wij nu juist een jaar geleden, schijnt ons wel, dat volgens de hier uitgewerkte regeling, de gemeen ten die in de eerste plaats hulp noodig hebben niet of althans onvoldoende wor den geholpen, en dat de ongelijkheid tus schen de verschillende gemeenten wat be treft de belastingheffing eer vergroot wordt dan verminderd. Welnu, aan dit bezwaar komt bet thans ingediende voorstel tegemoet. Dit zou niet noodig zijn natuurlijk in dien het zeer belangrijke verschil in belas tingdruk een gevolg was van het optreden der gemeentebesturen. Maar zoo is het niet. Vaak komt het voor dat in gemeenten waar men op toya.len voet leeft, de belasting veel en veel lager is dan in gemeenten waar de uiterste sober heid wordt betracht. Terecht zegt de memorie van toelichting dat het huidige overmatige verschil in druk tusschen de gemeenten onderling voor 'n aanmerkelijk deel berust in andere factoren, dan welke van de gemeentelijke gestie afhankelijk zijn. Waarhij dan nog komt dat de taak die de gemeenten te ver vullen hebben, voor een belangrijk deel bepaald wordt, niet door den vrijen wil barer bestuurders, maar door „voorbe schikking". Dat is het juist wat het verschil in be lastingdruk zoo onbillijk maakt, en waar om ook alleen een regeling, die aan deze onbillijkheid een einde maakt, bevredigend kan worden geacht. Wat dit betreft, schijnt ons do thans aangeboden regeling een gelukkige. De bedoeling is, dat een gemeentefonds belasting zal worden ingevoerd, welke be lasting over het geheèle land even zwaar zal drukken en uit welker opbrengst de gemeenten een uitkeering zullen ontvan gen, waarbij rekening wordt gehouden eenerzijds met de draagkracht der gemeen tenaren en anderzijds met de uitgaven in het algemeen landsbelang gedaan. Wij hopen nog wel gelegenheid te vin den, op dit voorstel, waarvan men in het tweede blad een uitvoerig overzicht vindt, nader terug te komen. van de worden steeds met de uiterste zorg gebabriceerd en munten uit in kwaliteit, afwerking en verpakking GOES - Telef. 162 Tegen te duur brood. Door vertegenwoordigers van den Ant- werpschen groothandel, de Kamer van Koophandel, enz. is besloten een actie in te zetten tegen de duurte van het brood, die overdreven wordt geacht. In een op ruime schaal verspreide circulaire wordt betoogd, dat de winst door de bakkers ge maakt, te groot is en het brood thans maar fres. 2.05 per K.G., in plaats van 2.35 zou mogen 'kosten. In de circulaire wordt uiting gegeven aan de verwachting, dat de •regeering zal ingrijpen. Hef incident bij den klaagmuur te Jeruzalem. De Joden hebben Donderdagmiddag door geheel Palestina een staking van een uur of langer geproclameerd en zijn in al hun voornaamste centra samengekomen om te protesteeren tegen het optreden der politie bij den klaagmuur op Grooten Ver zoendag. Er werden moties aangenomen, waarin het optreden der autoriteiten werd veroordeeld. Een beroep werd gedaan op d.e mandaatmogendheden en den Volken hond om een herhaling van de incidenten hij den klaagmuur te voorkomen. Een Italiaansch watervliegtuig van Spitsbergen verongelukt. Een Italiaansch watervliegtuig, dat uit Spitsbergen terug kwam en door 3 offi cieren en een mecanicien bemand was, is Zaterdag in bet dal van de Rhone veron gelukt. Het vliegtuig was op 2 K.M. ten Zuiden van. Valences, toen de bestuurder om een onweer te vermijden, een wending maakte. Hij vloog laag en is toen bij deze manoeu vre met zijn toestel tegen een hoogspan ningskabel van de electriciteit gebotst. Het toestel stortte daardoor in de Rhöne. De drie officieren werden door den stroom meegevoerd. De mecanicien werd licht ge wond. Men heeft dadelijk pogingen gedaan om de officieren te vinden, maar het is waarschijnlijk, dat zij geëlectrocuteerd zijn. Wrijving tusschen Italië en Zwitserland. In strijd met de met Zwitserland be staande overeenkomsten erkent Italië se dert Vrijdag de toeristenkaartenen bui tengewone identiteitskaarten voor het grensverkeer niot meer; het voerde den al- gemeenen pasdwang weer in. Tegen dezen niet van te voren aange- kondigden maatregel heeft de Zwitsersche regeering te Rome onverwijld geprotes teerd. De Amerikaansche nota. De Vrijdag te Londen en Parijs overhan digde Amerikaansche nota wordt te New York algemeen goedgekeurd. Op het Witte Huis wordt verklaard, dat de nota voor zich zelf spreekt. Van de zijde van 'het staatsdepaxtemeut wordt betoogd, dat de nota geen antwoord noodzakelijk maakt. In andere officieele 'kringen wordt aan deze verklaring toegevoegd, dat de deur voor verdere onderhandelingen niet ge sloten is. De eerstvolgende stap moet echter van de zijde der geallieerden komen. Zij moe ten aan de Amerikaansche'wenschen te gemoet komen, voordat Amerika besluit deel te nemen aan de besprekingenover de ontwapening ter zee. De nota van Amerika is definitief en men beschouwt haar in New York als een van de beste Amerikaansche diplomatieke stukken sinds den wapenstilstand. Ernstigs treinbotsing in Spanje. 'Tusschen d.e stations Baeja en Javavl- quinto zijn twee sneltreinen in botsing ge komen. Beide locomotieven zijn bijna ge heel vernield. Een wagon le klas is ver- snlinterd. Er werden 12 lijken en 23 ge wonden, waarvan 7 zwaar, uit de wrak stukken te voorschijn gehaald. Werken In vrijen tijd. De gemeenteraad van Edmonten bij Londen, die een meerderheid van leden der arbeiderspartij heeft, 'heeft een motie aangenomen, waarbij aan het gemeente- personeel wordt verboden in eigen tijd voor andexen te werken. Degenen, die het besluit overtreden zullen op staanden voet worden ontslagen. Een man, die tijdens zijn vacantieweek voor een ander werkte, is zelfs al ontslagen. Een opzienbarende aanhouding. Vrijdag werd in het station te Breslau de 22-jarige Turk Moestafa Seid Nazim bey uit Konstantinopel, die studeert aan de Berlijnsche hoogeschool en. beweert een neef te zijn van den koning 'der Albaneezen Achmed Zogoe, in hechte nis genomen. De .gearresteerde behoort tot een be kende Turksche 'familie. Zijn vader was kolonel in het Turksche leger, vleugel adjudant van Abdoel Hamid en 'comman dant van alle Turksche havens. De voor malige minister van oorlog Enver pasja was zijn oom. Hij werd gezocht wegens pasvervalsching, bedrog met chèques en met credieten. Met het hoofd omlaag vliegen. Uit Cassel wordt gemeld, dat de jonge, „kurstvlieger" Robert G lard on. daar het wereldrecord rug vliegen, dat tot dusver op naam van den D'uitschen kunstvlieger Fiaseler stond, hooft geslagen door 19.6 minuut onafgebroken met het hoofd om laag te vliegen. Een bankkrach te Kopenhagen. Uit Kopenhagen wordt gemeld: „De onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers van de Nationale Bank en de a'ndere voornaamste banken met vertegenwoordigers van de regeering over de Privatbanken. welke onderhandelingen Donderdagavond te tien uur werden her vat, duurden, tot Vrijdagmorgen vijf uur. De onderhandelingen eindigden zonder dat een basis voor een reorganisatie, van de Privatbanken kon worden gevonden. De Privatbank blijft daarom gesloten. Volgens de „Politieken" zouden de to tale verliezen ongeveer zeventig millioen kronen bedragen. Voorloopig heeft de Pri vatbanken haar betalingen geslaakt. Daar de Privatbanken de stad Kopen hagen en eenige groote bedrijven onder haar clientele telde, vreest men moeilijk heden bij de loonuitbetalingen. De Deensche minister van Handel, Sl'eb- sager, is wegens meeningsverschiEen met de overige leden van de regeering in de Privatbanken-affaire afgetreden. Later wordt geméld, .dat Sl'ebsager wel ontslag heeft gevraagd, doch op aandrin gen van den eersten minister Madsen Mygdai zich bereid heeft verklaard, voor loopig in functie te blijven, n.l. totdat zal zijn gebleken of de Privatbank al dan niet te redden is. Overstroomingen, Het einde dér week hoeft in vele stre ken van Frankrijk hevige onweders met regen gebracht. In de omgeving van Pont 'du Fosse is de Drac buiten haai oevers getreden. Het dorp staat gedeeltelijk onder water. Bij St. Clement heeft een bergbeek door het hooge water verwoestingen aan een spoorwegbrug aangericht. Een goede ■rentrein ontspoorde. Het verkeer is ge stremd. Uit Grenoble wordt gemeld, dat de ri vier Romance door de jongsteregens sterk gezwollen is. De d'oor' de zijrivie ren aangevoerde watermassa veroorzaakte een dijkdoorbraak over een lengte van' 250 M. Het ivater stroomde een vlakte binnen en staat op sommige plaatsen .drio meter hoog. De schade bedraagt eenige mill'ioenen Geen slachtoffers. Een trein met een ®root tekort. Het tekort dat de dezen zomer voor het eerst ingevoerde Pullmantrein tusschen Parijs en de badplaatsen aan de Belgische kust heeftopgeleverd, is vrij hoog en bedraagt 1.400.000 francs. Dit deficit zal door Blankenbeit'ghe en Knock® elk met 125.000 frs. en door Heyst met 50.000 frs. worden gedekt. De rast zal door de maatschappij „Ostende Balnéaire" worden "bijgepast. Het is twijfelachtig of de dienstden volgenden zomer zal worden hervat,, daar is gebleken, dat juist de gefortuneerde Fransche badgasten per auto plegen te reizen. Communisten.actie in Noord-Frankrijk Ondanks het verbod door de politie heeft de communistische vakvereeniging van textielarbeiders te Halluin een op roep verspreid, om vandaag een groote betooging te houden. Te Rjjssel hebben de communisten de uitroeping der algemeene staking in 'de textielindustrie tegen morgen afgekondigd. V-order moet ook tot een staking dei- arbeiders in de .bouwvakken besloten zijn. Vooral in Noord-Frankrijk is de po litie versterkt en ook worden troepen be reid gehouden om te kunnen*'ingrijpen. De communisten hebben een -grooten aanhang in de gebieden van Rrjssel, Rou- baix en Tourcoing en zij doen alle moéite om de staking in het noordelijk Jextielge- "bied algemeen te maken. Samenzwering in Albanië. Uit Durazzo wordt gemeld, dat de. poli tie een samenzwering heeft ontdekt tegen het leven van den nieuwen Albaneeschen koning. De regeering heeft onmiddellijk het standrecht geproclameerd. De elf sa menzweerders werden Donderdagmorgen gearresteerd, Vrijdagmorgen in kort ge ding veroordeeld en om 11 uur hingen zij reeds aan de galg. Te Salona/zijn 200 per sonen die bij, de samenzwering betrokken zouden-zijn, gearresteerd. Korte berichten. Uit Casablanca wordt gemeld, dat de Fransche vliegers Vidal! en zijn mak kers, die onlangs in Spaansch-Marokko een| noodlanding hadden moeten do-en en door een inboorlingenstam gevangen wer den gehouden, na moeilijke onderhande lingen teigen een losgeld vrijjgolaten zijn. Olmtrent het vrijlaten van 'twee andere Fransche vliegofficiefen wordt al! woken onderhandeld, echtor tot dusver tever geefs. >r> Generaal Nohile is door den Paus ontvangen, die zich lang met hem over den jongstein pooltocht heeft onderhouden. De Paus heeft Nohile een groote gouden 'medaille toegekend. Zooals men weet is de Paus in zijn jonge jaren een koen bergbeklimmer geweest. Geheel Noorwegen tot nabij Oslo is met sneeuw bedekt. Uit bijria alle streken wordt koude tot 10 graden- onder nul gemeld. Kort na de ontploffing te Piacenza, die' dertien slachtoffers eischte, heeft er een tweede ontploffing plaats gehad en wel in de' dynamieifabriek van Orbetello. Vjjf arbëiders werden gedood, vjjf ge kwetst. Dè heele vliegerschool te Staaken is financieel ingestort. De chef-piloot Eger nioest zijn geheele persoonlijke bezit ver panden om voedingsmiddelen voor de be dienden der onderneming te kunnen aan schaffen'. Alle motoren van de school zijn defect. De toestand in de Australische ha venarbeidersstaking is thans van dien aard, dat men .vreest, dat de algemeene staking niet meer te vermijden is. Bij de werkzaamheden voor den aan leg van een spoorweg van Laragosso naar Caminera is een tunnel ingestort. 8 lijken werden uit de ingestorte aarde t^ voor schijn gehaald. Het opruimingswerk wordt koortsachtig voortgezet om de overige ar beiders te-bevrijden. De coöperatieve „Vooruitgang" te Gent heeft op 15 K.M. afstand van deze stad een kasteel gekocht met een 6 H.A. groot park, dat zal worden ingericht als vacantieoord voor leden der coöperatie. De coöperatie heeft tevens besloten voor haar rekening 72 arbeiderswoningen te laten bouwen. DE,ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIE. Het Antwerpsche blad Neptune pu bliceerde gisteren een stukje over den stand van de Nedërlandsch-Belgische be sprekingen, waarin gezegd - wordt, dat het Belgische departement van buitenl'andsche zaken thans in het bezit is van nieuwe Kerlerlandsche voorstellen, welke als ba- sis van verdere onderhandelingen zouden kunnen dienen. Deze voorstellen zouden het gevolg zijn van de ontmoeting, welke de Belgische minister van buitenlandsche zaken met zjjra N.ederlandschen collega Beelaerts van Blokland te Genève heeft gehad tijdens de jongste zitting van den Volkenbond. De Neptune stelt het voor, alsof èen accoord zeeir onwaarschijnlijkdient ge acht, met bet. gevolg, da.t aan de Belgische rageering om de internationalisatie van het vraagstuk zou verzoeken1. Deze internationalisatie, zegt hij, is voorzien, in he,t tractaat van Versailles, dat door.liet instellen van een ^Rijn-com missie ta Straatsburg het belang heeft Binnenland. Vergadering van den Polder Walcheren Wetsontwerp tot regeling van de financi eele verhouding tusschen Rijk en Ge meenten ingediend. Twee ton voor de Goöp. 'Veevoederfabriek te Goes. Paratyphus op Walcheren. De tweede Holland-Indië vlieger in Medan aangekomen. Buitenland. Een bankkrach te Kopenhagen. Overstroomingen in frankrijk. Communistische actie in Noord-Frankrijk. Wrijving tusschen Italië en Zwitserland. QOES - bevestigd van de Rijnscheapvaart en sub sidiair van- de Schelde, niet alleen voor oeverstaten als België, Duitschland, Zwit serland een Nederland, maar ook voor Italië, Engeland en Frankrijk. Verder meent de Neptune te weten, dat de gedelegeerden dezer staten bij de commissie te Straatsburg zijn gepolst en verscheidenen onder hen de internationa lisatie zouden wenschen, in dezen zin, dat de scheepvaart op de Westerschelde onder hun bevoegdheid-zou worden geplaatst. Niets kan -echter, aldus het blad, pirac- 'tisch gesproken, Nederland verplichten, zich eventueel zelfs aan een eenparig be sluit van de commissie over deze kwestie te onderwerpen, maar in een dergelijk geval zou een weigering Nederland toch in een onbehagelijke internationale positie brengen. Als uiterste instantie zou dan het beroep bjj deni Volkenbond overblij ven." I Op het Dap. van Buitenlandsche za ken te Brussel werd in verband hier mede bevestigd, dat zekere preliminaire Nedqrlandsche voorstellen thans doo-r do technici van dit departement worden be studeerd. Omtrent den inhoud van deze voorstellen kan. echter niets worden me degedeeld. Het bericht van de Neptune bevat verscheidene onjuistheden. Verder wordt het bericht bevestigd noch gede menteerd. Men acht het absoluut onge- wenscht, in heit huidige stadium der on derhandelingen daarover iets meer aan do pers mede te 'deelen. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt nog: Twee katholieke bladen, de XXièma Siecle en La Libre Belgique, wijden een artikel aan het Nederlandsch-Belgische diplomatieke vraagstuk. De XXièrne Siecle is van- oordeel, dat men toch een beetje te gauw gaat praten van een échec der nieuwe besprekingen en eventueele internationalisatie de.;' Schelde. Het beroep op Europa mag al leen de ultima ratio zijn en het zou natuurljjk; to verkiezen zijn, dat een ac coord met Nederland mocht worden be reikt. Maar de Belgische regeering dient zich te haasten en mag in geen geval een der Belgische eischen opgeven, welke speciaal voor Antwerpen als een 'levens belang moeten beschouwd. De Lihre Belgique vestigt in1 de eerste plaats de aandacht haren' lezers op den passus in de jongste troonrede van Ko ningin Wilhelmina, waarin de wenseh wordt uitgesproken, de tusschen België en Nederland hangende kwesties op vriend schappelijke wijze te zien regelen. Het zou, zegt helt Brusselsche blad, wel eenigs- ziüs na'toE zijn aan deze officieele woorden waarde kan een protocol te geven, maar anderzijds zou het blijk g.even van onwel willendheid, indien .men deze eerste spon tane daad van toenadering sedert de ver werping van het verdrag door de Eerste Kamer uit hef oog ging verliezen. Dan volgt oen korte historische uiteenzetting van de sedert 1848 in het werk gestelde pogingen om tusschen België en .Neder land een entente te bewerken. 'Gok de Libre Belgique dreigt echter aan het slot vaö het stuk, dat de handi.ee» kening draagt van Réne Wariomont, iemand die onbekend is in Belgische pers- krinigon, op haar beurt met het. brengen van het .Nederlandsch-Belgisch probleem1 voor deni Volkenbond ingeval Nederland geen concessie wil doen, en de staten, dib belang hebben b§ dit debat, waarbij her innerd wordt aan het woord van Van de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1