100 Gem Darwinf Uit den Goeschen Raad. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Gemengi B AZ A voor f3 BOL, Ie Telefonie-radio. In het middel punt der belangstelling staat heel de ra dio-telefonische gemeenschap met Neder- landsch-Indië. De regelmatig gehouden proefgesprekken wettigen de verwach ting, dat eerlang tot openstelling van het verkeer zal kunnen worden overgegaan. De cijfers. De ontvangsten voor de drie diensten: Post., Tel en Tel. worden voor 1929 geraamd op f82.211.077. Voor 1928 waren zij geraamd op f81.211.077. Alzoo meer voor 1929 f 1.000.000. De ontvangsten voor den Postchèque- en girodienst worden voor 1929 in totaal geraamd op f 4.525.900, dus f 125.950 meer dan voor 1928. Als uitkeering aan 's Rijks middelen komen posten voor: P. T. T.-dienst f3.811.104, Postchèque>- en Girodienst f 1.185.820, tezamen f4.996.924. Het beloofde gisteren een langdurige zit ting te worden, want vloekverbod, school artsen, 'bouwplan III, de stinkende vesten, de stoepuitstallingen en de bewaarschool subsidie prijkten met nog wat klein goed op de agenda, maar, het zij tot eere van onze vroede vaderen gezegd, de agenda is in een paar uur afgewerkt. Alleen de subsidieering der bewaarscho len werd van de agenda afgevoerd. De financieele commissie had dit belangrijke voorstel slechts een paar dagen van te vo ren ter bestudeering toegezonden gekregen en vroeg, zooals begrijpelijk is, uitstel van behandeling. Het schijnt, dat B. en W. deze commissie met verschillende voor stellen op spoedbestelling wilden laten werken, want tot tweemaal toe moest haar voorzitter klagen over te late toezending der stukken. Droog waren de discussies over 't alge meen riet. De humor ontbrak nu en dan niet en ook droegen de debatten een enkele maal een iet-wat scherp karakter. Het kwam ons voor, dat de voorzitter aan dit laatste niet geheel onschuldig was. Scherp toch waren zijn uitvallen tegen den heer Vermaire, die op kakuen toon het pleit voerde voor behoud der stoepuitstal lingen op marktdagen. Men kan het daar mee eens of oneens zijn, maar redenen om dit Raadslid niet eens, maar meermalen toe te voegen, u houdt een oratio pro domo (een pleidooi voor uzelf) en gij, Raads leden, moet niet het eigen, maar het alge meen belang behartigen (waarin toch niet minder gezegd werd, dan dat de heeren Vermaire c. s. in strijd met hun eenmaal afgelegden eed handelden). Dat. de burgemeester als hoofd der poli tie, die voor het veilig verkeer heeft te zor gen, tegen de stoepuitstallingen is gekant, kunnen we levendig begrijpen. Maar waartoe -de mededeelingen dienden, dat de burgemeester in een winkel, waar buiten wordt geëtalleerd, niet koopen wil en dat Jiij wed eens neiging heeft gehad, om de winkelwaren op de stoep door elkaar te schoppen, hegrijpen we niet. Ze prikkelen meer dan ze nut doen. En het voorstel- Vermaire ware ook op andere wijze te be strijden geweest. Trouwens de meerderheid (7 van de 12 leden) zag de noodzakelijkheid er niet van in en verwierp het. Daarmede is dus we derom uitgesproken, dat de stoepuitstal lingen in de geheele stad geweerd dienen te worden. Waar nu het desbetreffend artikel in de verordening een nieuwe redactie heeft ge kregen, dient afgewacht, of de rechter lijke macht ditmaal de overtreders zal straffen. Bij een ander voorstel, dat inzake het stank vrij maken der vesten, waren het de heeren Vermaire en Potter, die van den voorzitter een antwoord kregen, dat me nigeen, als het aan hem gericht was, niet bijzonder vriendelijk zou stemmen. Toen genoemde heeren vroegen, of het personeel van gemeentewerken, dat on langs nog is uitgebreid, niet voor de wa terpassing der stad, zij het dan in wat langzamer tempo, zou kunnen zorgen, kreeg de heer Vermaire te hoor en, dat hij er eigenlijk niets van af wist. Wat we wel gelooven willen. Maar wie uit den gehee- len Raad was hier ter zake kundig en welk Raadslid zal in alle zaken, die aan de orde komen, deskundig zijn? En de heer Potter kreeg ten Antwoord, dat hij toch zeker als hij een groot kren tenbrood bakt vandaag niet een klein stuk je daarvan bakt en op een anderen dag weer eens wat, enz. Een vergelijking, die o. i. heelemaal niet opgaat. De heer Rothuizen antwoordde op de vragen van de beide Raadsleden zakelijker en zei, dat het vaste personeel van Ge meentewerken voor dit omvangrijke werk geen tijd heeft. Hij moet daarvoor iemand hebben, dié niet ieder oogenblik van 't werk af moet. Toch hield de Raad nog even het voor stel aan. De heeren waren niet overtuigd, dat, al wordt de stad „gewaterpast", er van eenige vermindering in den stank der vesten sprake zal kunnen zijn. De twee op lossingen: een geheel nieuw rioleerings- stelsel dat de vesten mijdt öf reinigings installaties kosten beide veel geld. Intus- schen zal naar den prijs en de resultaten van laatstgenoemde installaties geïnfor meerd worden. Voorloopig mogen we nog de vest-odeurtjes inademen. Misschien zien we binnenkort onzen ge meentebode met een gondel, die 's avonds natuurlijk verlicht is, door de vesten varen om wat meer beweging in 't water te bren gen. Die meerdere beweging der kwalijk riekende wateren zou den stank wat ver minderen! Over een ernstiger onderwerp werd in deze zitting wèl een beslissing genomen, n.l. het vloekverbod. Slapjes was de bestrijding en sober de verdediging. Dhr Van Melle (G. H.), die blijkbaar alleen voor wetten en verordenin gen is, als ze het kwaad geheel afdoend bestrijden (wie maakt ze zoo perfect?), was de eenige man van rechts, die met links meestemde. Met de stemmen van de zeven andere rechtsche leden voor werd besloten een vloekverbod voor Goes uit te vaardigen. "Wij verblijden ons over dit besluit en hopen ten zeerste, dat het iets zal mogen bijdragen aan de beteugeling van het vree- selijke vloeken en Godlasteren in het open baar. Ook de schoolartsenkwestie is aan de orde geweest. Over de zaak zelf deed de Raad geen uitspraak. Dat stelde wethou der mr Goedbloed nog eens duidelijk in 't licht. Maar het voorstel van Ged. Staten, of wil men van het Groene Kruis, achtte de Raad veel te duur. Daarom zullen B. en W. nader deze zaak in studie nemen, hier en daar eens informeeren en zoo noo- dig in overleg treden met de omliggende Gemeentebesturen. Voor overleg met Mid delburg voelde de burgemeester niets, al draaide hij eerst wat om de kwestie heen, toen dhr Buis ze aan de orde stelde. Wel licht komt later een goedkooper voorstel. Bij de ingekomen stukken werd mede- deeling gedaan van een dankbetuiging van den Raad van Bestuur der P. Z. E. M voor hetgeen door den Raad der gemeente Goes is gedaan in 't belang der oplossing van de Mabeg-kwestie. Hier wordt een klein tipje opgelicht van den sluier, die alles, wat tot de electrifi- catie van Goes en omgeving behoort, zorg vuldig voor het publiek, dat straks goed genoeg zal zijn om den stroom te betrek ken, verborgen houdt. Wat er gedaan is, weet natuurlijk niemand buiten den kring der ingewijden. Enfin, de heeren zijn vriendelijk bedankt en zullen daarvoor wel zeer gevoelig geweest zijn. Jammer, dat de heer v. Poelgeest er niet was, om den Raad ook namens den Raad van Advies te bed ank en 1 DE STAKING BIJ „DE SCHELDE" BEËINDIGD. De staking bij de „Schelde" is be ëindigd. Gistermiddag hebben de leden der samenwerkende arbeidersorganisaties met meerderheid van stemmen besloten, de voorwaarden, door den rijksbemidde laar Donderdag aangeboden, te aanvaar den. Het werk zal de volgende week wor den hervat. Dinsdag wordt de eerste ploeg aangenomen. Het ThooTsehe brugfeest. Een voorstel om aan het feestcomité ter ter herdenking van de officieele opening van de nieuwe brug te Tholen een bedrag te geven van f250 voor een vuurwerk kon geen meerderheid in den Gemeente raad van Bergen op Zoom vinden. De stemmen staakten 8 tegen 8, zoodat in de volgende vergadering, wanneer de fees telijkheden reeds achter den rug zijn, over dit voorstel zal' moeten worden beslist. Middelburg. Polder Walcheren. In de heden gehouden vergadering van het Bestuur van den Polder Walcheren was nog ingekomen een verzoek van den heer mr G. J. Sprenger in zijn kwaliteit van di recteur van de N.V. Duinbeek, eeuwig durende erfpachtster van een perceel duingrond in. de gemeente Oostkapelle Adressant wijst er op, dat een strandver- laging heeft plaats gehad over de geheele lengte en wel zoo, dat het zeestrand zich over een breedte van 70 tot 80 M. geduren de de jaren 1910 tot heden landwaarts heeft verlegd. Wat eenmaal verloren werd, is niet terug te winnen, maar door aan brengen van verdedigingswerken is groo- ter en verder verlies te voorkomen en wel door paalhoofden zooals tusschen Dom burg en het terrein van de N.V. Duinbeek zijn aangebracht, zulks met het resultaat, dat de afname der duinen tot staan kwam. Daarom verzoekt adressant voort te gaan met het maken van paalhoofden, ook ter bescherming der beplanting, waarop de zeewind schadelijken invloed kan hebben en daardoor de vastlegging der duinen in groot gevaar wordt gebracht, wat toch iets is, dat door het polderbestuur met be zorgdheid moet worden beschouwd. De Zigeuners, die Dinsdag bij onze stad aankwamen en door hun optreden nog al wat angst hebben te weeg gebracht en hier en daar nog wel iets door hun han digheid op den kop wisten te tikken, zijn door den aandrang, die op hen door de autoriteiten werd uitgeoefend, gisteren weer vertrokken. Twee wagens met de daarbij behoorende mannen, vrouwen en kinderen trokken in de richting Vlissingen met Zeeuwsch-Vlaanderen tot doel. De overige 10 keerden weder naar Zuid-Beve land terug. Weer pa ra typhus. Burg. en "Weth. hebben, gezien het weder voorko- Matador? men van gevallen van paratyphus en het advies ten 'deze van den hoofdinspecteur der Volksgezondheid, weder dezelfde waarschuwing uitgevaardigd betreffende hel koken van water enz., die ook in Juni werd gepubliceerd, maar eind Augustus werd ingetrokken. Goes. Bevolking. Ingek. W. Harth en gezin, orgelmaker van Kloetinge, Scheldestraat 20; F. H. Visser en gezin, monteur, van Sliedrecht, de Ruijterlaan 36; J. Dekker, bakkersknecht, van ler seke, L. Vorststraat 22; F. C. Rottieir, zonder beroep, van Algiers, P. Jasperse straat 1; P. M. Huiszoon, dienstbode, van Wissenkerke, Stationsweg 20; C. N. van den Berge, geb. Kramer, zonder beroep van Kloetinge, Wilhehiiinastraat 54; Vertrokken: H. van Langevelde, dienst bode naar Terneuzen, Dekkerstraat 52. C. C. Teeling, mach. N. S., naar Eind hoven, Melkweg 29; A. M. de Witte, kin derjuffrouw naar Gilze en Rijen, Juliana - straat 393. J. Bliek, bakkersknecht naar 's Gravenpolder; A. de Puijt en gezin, tuindersknecht, naar Bergen op Zoom, Tuinstraat 319; J. Rothuizen, cadet, n. Breda, Kon. Mil. Academie; P. Zwarte- poorte, dienstbode naar Bussum Bredius- weg 59; H. van Praet, gob. Govers, z. ber. naar Vlissingen, Wal straat 111; W. Joosse en gezin, kantoorbediende, naar Kloetinge B 147; A. Zweedijk, hotelbed, naar Eindhoven, Hotel du Commerce. lerseke. Een 8-tal jaren geleden verloor de landbouwer Jan Holleman destijds wo nende te lerseke een portemonnaie met on geveer 30 gulden. Deze is nu door den landbouwer M. de Koeijer bij 't ploegen terug gevonden. Alleen het papieren geld is eenigszins gehavend, terwijl de rest in goede conditie is. De verzending van mosselen naar Duitschland heeft wederom een aanvang genomen en Ievprt op de haven een druk ken arbeid, waarbij menigeen aan ver pakking en transport een daggeld ver dient. Er woi*den„ongeveer 1000 a 1500 ha len per week verzonden, terwijl hij 't min der warme weer pogingen in 't werk wor den gesteld directe export naar Parijs te verkrijgen. Sinds enkele weken vaart ge regeld een snelvarende motor naar Rou- baix via Gent, wat een heele prestatie is. De uitkomsten zijn niet ontmoedigend. 's-Gravenpolder. Gisteren vergaderde de gemeenteraad voltallig. Medegederld werd, dat het verleggen der schoolgang was aanbesteed voor f234. Dat blijkens kas opname bij den ontvanger op 21 Sept. in kas was en moest zijn f 3770.141/2- Van het B. A. was een schrijven ingeko men, op de opmerkingen in de vorige vergadering gemaakt. Dhr Joziasse zegt: Hat klopt niet met de aanklacht van dhr Louisse, gelijk die in de vorige vergadering is ontvangen. Lang wordt hierover gesproken. Tenslotte wordt nog besloten zich nogmaals tot het B. A. te wenden om inlichtingen. Tegen dit voorstel waren dhrn Joziasse, Ver hulst en v. Liere, voor dhrn Lokerse., Kousemaker, Vermue en Schouten. Op eea verzoek van de vereeniging tot Bevor dering van Vreemdelingenverkeer om een jaarlijksche subsidie wordt afwijzend be schikt. Aan het bekende adres van Ar- nemuiden zal adhaesie betuigd worden. De vergoeding voor de bijzondere schooi wordt vastgesteld op f8-06 per leerling. Den lantaarnaansteker werd overeen komstig zijn verzoek eervol' ontslag ver leend. Een instructie werd hiervoor vast gesteld. Bij derde stemming wordt be noemd P. Cuveljè met 4 st., terwijl A. van Boven 3 st. op zich vereenigde. Thans kwam de begroeting aan de orde. Dhr Joziasse vraagt bij de posten adver- tentiën of deze in 't vervolg geplaatst kunnen worden in de meest gelezen bla den. Ook informeert hij naar den post onderwijzerstractementen. Bij den post waterleiding zou dhr Ver hulst gaarne hebben, dat het hoofd der school zijn eigen leidingwater' betaalt. Iedere huurder moet dit doen. Het trac- tement is hoog genoeg. Op voorstel van Joziasse wordt besloten te onderzoeken op welk accoord in 1911 de woning verhuurd is ,want niemand weet daar meer iets van. Bij den post verwarming en verlichting brengt dhr Verhulst ter sprake de hooge post van verleden jaar. Toen is aan kolom 21/2 maal zooveel verbruikt in de open bare als in de bizondere school. Dit duurt nu al jaren zoo. Hij wil gaarne andere maatregelen nemen, want op een dergelijke wijze de gemeente meer laten betalen, is onverantwoordelijk. Hij zou een flink kolenhok plaatsen en de sleutel aan de kachelaanmaaksteï gevein. B. en W. zeggen dat ze voortaan streng zullen opletten en ook voor de kolen het bonnenstelsel invoeren. Dhr Jo ziasse meent dat bij de post uitgaven ook wel moest staan een bedrag vooï werkloozen. Hij wil voor de begrootïng wordt vastgesteld, vragen of zoo veel mogelijk alle ambachtslieden gelijkelijk werk zullen krijgen. Verder wil hij geacht worden te stemmen tegen de verschil lende posten verzekering. Dhr v. Liere sluit zich hierbij aan. Thans wordt de begrooting voorloopig vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 28.601.51 met een post onvoorzien van f651.81. Dhr Kousemaker verzoekt nog om ook Tramp er weer kolen te laten leveren. Op vaorstel van Verhulst wordt nog be sloten, zich ter bevoegder plaats te wen den om 's voormiddags weer verzending van poststukken te krijgen. B. en -W. stellen voor het paardentuig en lijkwagen in orde ta laten maken; dit wordt goed gevonden. Een verzoek van de schoolvereeniging om de schoolgang af te staan voor schiet oefeningen voor de burgerwacht, wordt met de bekende stemmen afgewezen. Dhr Joziasse zegt nog, dat het hem al eens is opgevallen, dat zoo dikwijls kinderen der openbare school boodschap pen doen onder schooltijd. De voorzitter zegt, hierop namens B. en W. reeds ge wezen te hebben. Daarna sluiting. Gisteren had het kind van dhr Dek ker, timmerman, het ongeluk onder of tegen een wagen te geraken, waardoor het voetje zoo bezeerd was, dat opname in een ziekenhuis te Goes noodzakelijk geacht werd. Souburg. Alhier is opgericht een afd. van de Vereeniging „Ziekenhuisverpleging op Walcheren" met ongeveer 700 leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. de Priester, J. Willemse, J. G. W. Pluij- mers, W. A. Jongepier en J. Vreeke. Ver der werd het bestuur gemachtigd zoo spoe dig mogelijk een bode aan te stellen. Bruinisse. Deze week had weer de ge wone jaarlijksche openstelling der mos- selzaadbanken in de Zeeuwsche stroo men plaats. Daar het gerucht ging dat onder Walsoorden op de z.g. derrie een groote hoeveelheid zaad was gevallen, hadden vele visschersscheepjes ook van Bruinisse zich daarheen begeven. De vangst is echter deels omdat alleen met de handrijg mag worden gevischfc zoo gering, dat de moesten reeds zijn terugge keerd. Ook op andere plaatsen in Zee land komt geen zaad voor. Voor vele kleine visschers, die geen of weinig Zuiderzeesch zaad hebben kun nen koopen en die nu op bet openen van deze banken him hoop hadden ge vestigd, is dit een groote teleurstelling. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Delfshaven (vac.-Ds v. Lokhorst) R. Bartlema te Zeist, C. B. Holland te Hui zen en J. J. Timmer te Ermelo. Beroepen te Don Ham J. G. R. Langhout te Lienden; te Hilversum 4o pred. pl. H. J. Dijckmeester te IJmuiden. Aangenomen naar Hekelingen J. J. van Meurs ta Amsterdam. Geref. Kerken. Redankt voor Hoogezand-Sappemeer W. J. 'Smidt te Bwingelo. Beroepingswerk. Gisteravond ver gaderde de kerkelijke (conf.) kiesvereeniging „Evangelie en Belijdenis" om te komen tot de formatie van een drietal in de vac.-Prot Br Joh. de Groot bij de Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage. Gekozen werden Ds G. A. Bruins te Om men; Bs R. Dijkstra te Amsterdam en Ds W. H. Oosten te Fejjenoord. Hoogstwaarschijnlijk zal dit drietal bestaande uit confessioneele predikanten, in de vergadering van bet kies college op 4 Oct. a.s. het officiëele tal wor den, waarmede de confessioneelen een pre dikant van hun richting er bij krijgen, wijl Prof. Dr Joh. de Groot bij geen enkele rich ting is aangesloten en meer tot de reehts- ethischen dan tot de confessioneelen wordt gerekend. Intrede. Cand. H. van der Loos Jr, te Rotterdam hoopt Zondag den 11 November a.s. zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. gem. te Baarland na bevestigd te zijn door Dr M. J. A. de Vrijer van Amsterdam. Gereformeerde Zending s- b o ndGisteren is te Utrecht de 51ste le denvergadering van den Geref. Zendingsbond gehouden onder presidium van Ds De Lind van Wijngaarden. De director bracht het jaar verslag uit; dit geeft een beeld van den voor uitgang van het zendingswerk op Midden-Cele bes, waar nu zes zendelingen werken in dienst der evangelisatie en in schoolarbeid. Zendeling Zijlstra sprak daarna over zijn werk gedurende de eerste acht jaren in dienst der zending. Bij de inmiddels gehouden stemming werden als bestuursleden herkozen: ds F. Kyftenbelt, ds R. J. v. d. Berg en ds S. van Dorp. Uit het verslag van de Regelingscommissie van den zendingsdag bleek, dat het batig saldo voor de zending van dezen dag ruim f 4200 bedroeg. Eenige voorgestelde statuten wijzigingen werden aangenomen. Vrouwelijke theologen. Do Gen. Synode v&n de Evangelische Ker ken der Oud-Pruisische Unie besloot iiu het voorjaar van 1927 vrouwelijke theo logen bevoegd te verklaren tot de be diening van het Woord in kinderkerken en in bijbelkringen voor vrouwen en meis jes. Inzonderheid werd bet godsdienstig onderricht aan de vrouwelijke jeugd haar opgedragen. Verder zou de vrouwelijke theoloog bevoegd zijn in ziekenhuizen en gevangenissen de vrouwelijke patiënten en gevangenen te bezoeken. Thans is vastgesteld, dat deze bevoegd heden met 1 October a.s. in werking zul len treden. De heer S. Houterman te Serooskerke (W.) is tot tijd. onderwijzer benoemd aan de Oranje-Nassau School te 's-Gravenhage. De Uniecollecte heeft te Kamperland op gebracht de som van f 172.65. Zondag 30 Sept. 1928. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. Ds Homburg, nm. geen dienst, av. Ds Steinz. Wilhelminadorp, vm. Ds de Vries, nm. Ds Homburg. 's-Heer Hendrikskinderen (verbeterd be richt), vm. en nm. Ds Kamsteeg. Wemeldinge, 9.30 vm. (O. T.) Ds Drost, 1.30 nm. Ds Hartjes van Vlissingen. De gouverneur-generaal over Bali. Naar aanleiding van de uitspraak van den gouverneur-generaal van N. O. In- dië, omtrent de bescherming van den adat en den godsdienst der bevolking voor Bali tegen vreemde indringing, waar op wij in het nummer van Donderdagj de aandacht vestigden, schrijft de R.-K. Maasbode: Deze allerzonderlingste verklaring van den heer De GraefI zal wel blijken even als zeer veel andere van diens verkla ringen eenige nadere verklaringen noo- dig te hebben wij kunnen ons ten minste niet voorstellen, dat om die na dere verklaringen niet zal worden ge vraagd Mocht zulks geschieden in den Volksraad, dan zal het zelfs den zwaar van den tongriem gesneden Regeerings- gemachtigde voor Algemeene Zaken on mogelijk zijn om aannemelijk te maken, dat de landvoogd niet het oog lm eft gehad op de missie en niet heeft be doeld een toezegging om de bevolking van Bali en hare cultuur tegen het chris tendom te „beschermen"! En nu behoeven aan deze treurige zaak niet veel woorden meer te worden ge wijd om duidelijk te maken, dat een land- voogdelijke toezegging als dez,e alle per ken te buiten gaat. Deze Vitiating gaat dermate over de schreef, zij drnischt zóó in tegen het beginsel van godsdienstvrij heid, hetwelk de landvoogd gehouden is te eerbiedigen, dat men geneigd is aan; een foutieve overseining der landvoogde- lijke woorden te gelooven. In ieder geval is het noodig, dat er zekerheid komt om trent wat de heer de Graeff precies heeft gezegd. En wanneer het gezegd is, zóó hei daar staat en wanneer dan een nadere verklaring mocht volgen, dat het toch eigenlijk andeTS is bedoeld, dan dien© daartegenover reeds n u ónze verklaring die de verklaring is van zéér, zéér velen, dat wij ons hart vast houden, bij de gedachte aan de wel zeer bijzon dere soort klaarheid van dergelijke ver klaringen en de klare verhoudingen, waartoe zij leiden kunnen. Met of zonder artikel 177 is het dei taak der Indische overheid er voor te waken, dat welke penetratie ook niet leide tot verstoring van orde en rust. Maar het is niet de taak dier overheid en het behoort allerminst tot haar bevoegdheid, om welke constructieve kracht dan ook a priori nit te sluiten van penetratie in het cultuurleven van eenige bevolkings groep. En wanneer die overheid, in de per soon van den hoogsten drager des ge- zags, zich mocht opwerpen als verdedig ster van eenige faeidensche cultuur hoe voltooid en schoon en gesloten ook tegen een penetratie van het christen dom, dan meenen wij te mogen verklaren, dat zij het christelijk deel, dat is de meer derheid der natie, tegenover zich zal vin den. Waaraan zij toegevoegd, dat het! christendom het waar en hoe en wan neer der penetratie beusch wel weet te kiezen, terwijl het recht van te waken voor orde en rust onverminderd aan de Indische overheid blijft. Natuurlijk onge acht de eigenaardigheid van sommigei harer verklaringen. De landvoogd heeft natuurlijk gemeend met deze verklaring het vertrouwen der Balineesche gTooten te winnen. Wij zijn de meening toegedaan, dat het effect van 's landvcogds woorden een ander is ge- weest. De goesti's, houders en regentej melingen van het Madjapahit, voelen dragers van een cl dan een landvoogd ongevraagd toezegt, te beschermen tegej dus ook tegen cultuur, waarvan zij) len, dat de landvoc representant en aïthl dan gaat meteen I respect voor die cil moet het hun al J de ooren klinken, w| andere gelegenheid t| Nederland het tot kent, hen op te voel cultureel© opvoeding! mede is een verhol neerkomt op het toff i wen. Ongelukken.) lijk van het tweede van den steenval die 1 staatsmijn Maurits hl vonden. Hij was gehu| kinderen. Te Terf knecht V. bij het veij heden aan het postka vallen. Hij bleef op Meesterlik van bankbiljetti leden is to Londen wegens het in omlool bankbiljetten van 5 <i| volstandig te zeggen, ze haar gegeven had sedert dien tijd naar el in het vak van vervsf meent hem nu eindelij en „verwacht" spoedil RÜ de behandeling de vrouw werd medel bankbiljetten naar hel kondigen de beste wal jaar gezien had en li stenaar waren. Alles was, dat de man del door echte biljetten in| en daarna de teekoniiJ ken .Het watermerk is| nagemaakt. Zij wilde tel 1 ij k e n. De opmerkii| maakt, dat men tegenj Heden overleef lieveling JAN DE Bf in den ouderdom De Heere doe en schenke ons Zil Uit allen W. DE BUI J. DE BUC1 Meliskerke, 28 Sep j Bij dezen vervuj treurigen plicht geven, dat heden stondig lijden zacj is overleden, on Man, Vader, Grootvader, de hel WILLEM VAN üf in den ouderdom v| 5 maanden. Zijn diepbedroef| Kinderen, Behuv kinderen. Colijnsplaat, 27 Sejj Hiermede vervu| treurigen plicht geven van het ov| onze geliefde Vrou-f ANNA P1ETEF VAN HE| in den ouderdom J. A. VERl JO VERHif NELLY VI Geersdijk, 28 Septl Belangstellenden w<j digd tot een bezoek van de MEISJESVI te HOEDEKEN! op DONDERDAG van 2—5 en van 7 in de School aan de Entree 10 ct., beneda HE k

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2