No. 307 Vrijdag 28 September 1928 42e Jaargang SanapinV EERSTE BLAD. Buitenland. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. W jRabletten bij Verkoudheden en Rheumatiek ült do Provincie. Directeur-Hoofdredacteur: Ft. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259, Een knap stuk werk. Aan critiek heeft het Minister Colijn bij diens pogingen om 's lands financiën gezond te maken, niet ontbroken.. Hij werd op alle manieren tegengewerkt. Destemeer trekt het nu de aandacht, dat de Haagsche briefschrijver van de „Zutph. Crt." die niet gewoon is poli tieke tegenstanders te sparen, maar vaak zeer scherp is in zijn critiek, thans, in verband met de Millioenen-nota, o.m. het volgende schrijft: Wat het financieel beleid betreft, ook wjj gelooven, dat minister Colijn den toestand te zwart hoeft ingezien, al thans afgeschilderd, doch wanneer wij het resultaat bezien: jaarrekeningen met overschotten, een niet onbelang rijke belastingvermindering (zij het ook na vermeerdering van belastingdruk) en voldoende financiëele Tuimte om be halve het normaal accres der uitgaven vele millioenen op te vangen, welke voor nieuwe maatregelen en saneering van «enige Staatsdiensten noodig wa ren en nóg zullen zijn, terwijl de nieuwe belastingen, waarmede men de vorige twee jaren dreigde, niet noodig blijken (mede door voortgezette besparingen) dan ontbreekt ons de moed om scher pe critiek uit te oefenen. Hier is in enkele jaren een knap stuk werk ver richt. Een knap stuk werk. „Dan ontbreekt ons de moed om scher pe critiek uit te oefenen", of mefc andere woorden: de critiek treft de toenmalige tegenstanders van Coign, dio geen mid del onbeproefd hebben gelaten, om hem te verhinderen „een knap stuk werk" tot stand te brengen. V No® een waarschuwing. Wij hebben eT herhaaldelijk op gewezen de laatste dagen, dat do verbeterde toe stand van 's lands financiën er niet toe mag leiden do voorzichtigheid uit het oog te verliezen. Niet alleen toch, kan een kleine wijziging in het economische leven, een kleine daling van bet wel vaartspeil, oorzaak zijn, dat de batige slo ten verdwijnen als sneeuw voor de zon, maar bovendien is er nog altijd de veel te zware belastingdruk. Het doet ons genoegen, dat ook in an dere bladen eenzelfden toon wordt be luisterd. Zoo laat de Haagsche correspondent van de Zutph. Crt. de volgende waar schuwing hooren: „Mogen wij aan degenen, die mee- nen, dat' het Rjjfc weer in het geld baadt erp die lange verlanglijsten met nieuwe uitgaven in portefeuille hebben, voorhouden, dat de gewone uitgaven nog altijd phn. 600 millioen bodragen, terwijl dit cijfer vóór den oorlog, in de jaren 1908 tot en met 1.913, vari eerde tusschen 187 millioen en 219 millioen? Ook al neemt men allerlei factoren in aanmerking, welke tot uit zetting der uilgaven moesten leiden (waardevermindering van het geld, ver meerdering bevolking enz.), dan blijft nog altijd een stijging tusschen 1913 fen 1929, van 219 tot ongeveer 600 millioen, zóó groot, dat vermindering van de Rijksuitgaven nog altijd het leerst-noodige is." Dit is ongetwijfeld juist. Het schijnt heel mooi, als de minister van Financiën kan meedeelen, dat de begroeting voor 1929 een batig saldo aan geeft. 6 Maa.r geen oogénblik mag daarbij uit het oog worden verloren, dat dergelijke resultaten alleen bereikt kunnen wordien, door pp de burgerij veel te zware las ten te leggen. De misstanden bij de Belgische rechtspraak. In verband met het emeritaat van den procureur-generaal bij het Hof van De- roep, te Brussel, Jhr J. Seirvais en de benoeming van zijn plaatsvervanger,, wordt zoowel in de Vlaamsch-Belgischa gezinde als in de Vlaamsch-nationale pers gewezen op de noodzakelijkheid ditmaal aan het hoofd van het Hof van Appèl een jurist te stellen, dia da beide groote landstalen kent en niet meer, zooals vroe ger Fransch alleen. Werden, tijdens den oorlog, aan het Yznrfront, de Vlaamsche soldaten door totaal Nederlandsch-onkundlge rechters veroordeeld (als tolk trad dan meestlal :een gendarm of een onderofficier op) te Brussel treft men onder de 14 mag'stra- ten, welke deel uitmaken van het Hof van Beroep, in het gèheel maar 4 rechters aan die de Vlamingen kunnen verstaan. In de rechtbank van eerste instantie is het al niet veel beter gesteld. -. Onlangs diende, voor de burgerlijKe ka mer van het Bruss-olsche hof van Beroep een zaak nit Antwerpen, een onteigenings- kwestie betreffend. Het duurde bijna een heelen ochtend vóór men er in slage'4 mocht het Hof samen te stellen uit rech ters, die voldoende Nederlanidsch ken nen om een Vlaamsch geding te volgen. Wat er in dergelijke omstandigheden van een goede rechtspleging wojdt, zal men allicht kunnen veronderstellen. Vaak komt het voor, dat Antwerpsche of Brusselsche advocaten, die op verzoek van de perso nen wier belangen zij verdedigen, in het Nederlandsch pleiten, den indruk op doen, dat zij door de Brusselsche magistraten niet worden verstaan. Van Vlaamsche zijde wordt dan ook hlet voorstel geopperd de provincie Ant werpen en het Vlaamsche deel van Bra bant (die arrondissementen Leuven en Brussel), die, voor de behandeling in ap pèl onder Brussel ressorteeren onder het ressort te brengen van het Hof van Be roep te Gent, waar men dan toch ten minste rechters aantreft, die het Neder landsch vrij goed machtig zjjn. Slechte Amerikaansche voedergerst. Sinds de eerste week van September is vooral over Bremen, doch ook over Hamburg, miet verschillende schepen uit New-York, Baltimore, Norfolk en Boston Amerik. v-o-edergerst ingevoerd, welke, toen zij aan varzens werd gevoerd, veelal een nadeeligen invloed op den gezond heidstoestand. van het ve:e bleek te heb ben. De rijksreg-eering zag zich derhalve genoodzaakt voor de bescherming van alle betrokken kringen bepaalde maat regelen voor het onderzoek van de' uit de Vereenigde Staten ingevoerd worden de gerst met ingang van 1 October uit te vaardigen. Builenpest in Argentinië. Volgens een bericht uit Beunos-Aires heeft men in dfe provincie Santiago' del Estero verschillende sterfgevallen tenge volge van builenpest vastgesteld. Men beeft de noodige voorzorgsmaatregelen getroffen. Een vroege winter. Te New-York en in andere steden van Noord-Amerika haerscht een fells koude. De temperatuur te New-York daalde "tot 1 graad Celsius boven het vriespunt. Woensdag was het te New-York de koudste 26ste 'Septetaber, tot nu toe op- geteekend. Ook in het igeheele Noorden van Noor wegen heerscht een strenge winter. Uit bijna 'alle de el en van Finmarken wordt hevige sneeuwval gemeld. Ook uit Ham- mfeTfest wordt strenge koude en sneeuw val gemeld. En uit Berljjn wordt gemeld: Daar de stokers van de Berljjnsohe scholen hun dienst eerst beginnen na de herfstvaonn- tie, waren de scholen Woensdag geslo ten, omdat het zoo koud was. Valsc'he1 munters aangehouden. Op het centraal station te Frankfort a.. M. zijn de Hongaarsche kunstschilder Emil Horvath en een kunstenaar uit Da<m- stadt onder verdenking van vervalsching van bankpapier gearresteerd. Men vond op hen verschillende valsche 100 Mark- biljietten. De gearresteerden, die thans in Wur- temberg1 woonachtig zijn, beweren, pas enkele biljetten te hebben vervaardigd en in omloop gébracht. Men twijfelt ech ter aan de geloofwaardigheid van hun woorden. Het Congres der Engelsche conservatieven Het congres der conservatieve partij te Yarmouth is gisteren geopend. Burggraaf Allington wekte in een refe raat de afgevaardigden op om met kracht voor de verkiezingen te gaan werken, want aangezien een liberaal kabinet uitgesloten was, kon alleen een socialistische regee- ring het gevolg 'zijn van een conservatieve nederlaag bij de stembus, en in dat geval was de Engelsche Grondwet in gevaar. In zijn rede betoogde Sir Henry, dat door toepassing van de safeguardingspoli- tiek werk werd gevonden voor honderd duizend arbeiders meer dan het geval zou geweest zijn zonder deze maatregelen, dat in geen enkel geval de prijzen waren ver hoogd, maar integendeel in enkele geval len zelfs verlaagd, dat de uitvoer van de producten der beschermde industrieën was vooruitgegaan 'terwijl de niet-be- schermde industrieën er slecht aan toe waren. Hij verklaarde dat als de ijzer- en staalindustrieën, de textielindustrie, de manufacturen- en aardewerkindustrieën ook beschermd werden, er dan ook 130.000 arbeiders meer aan het werk zouden kun nen worden gezet, wat 300.000 menschen ten goede zou komen. Na discussie werd een motie in dien geest aangenomen met een amendement van den afgevaardigde Storry Dean, waarin gevraagd werd spe ciale aandacht te schenken aan de ijzer en staalindustrie. Dreigend conflict in den Duitschen scheepsbouw. De arbitrale uitspraak omtrent de loo- nen op de Duitsche scheepswerven is door de beide partijen verworpen. De door den rijksminister van arbeid aangewende poging om alsnog de beide partijen tot elkaar te brengen is mislukt. Algemeen wordt dan ook aangenomen, dat Maandag a.s. op alle Duit sche scheepswerven het'werk zal worden neergelegd. Hierbij zouden dan ongeveer 50.000 arbeiders be trokken zijn. Aardschokken. Gisteravond is te Barbados een sterke aardschok .gevoeld, welke 12 tot 15 se conden aanhield. Te Bridgetown zijn hui zen gescheurd. Het schijnt, dat de aard schok uit de richting van Zuid-Amerika kwam. Te Fabriano (Italië) is Woensdagnacht een vrij hevige aardschok waargenomen, die door een hevig onderaardse!) gerom mel vooraf werd gegaan. Bijna terzelfder- tijd woedde boven dit -gebied een hevige storm. Ook in de provincie Udine zijn aardschokken gevoeld. Lissabon oneer water. Volgens nadere berichten uit Lissabon zijn tengevolge van de overstroomingen, de spo-orweg- en telegraafverbindingen verbroken. Verscheidene buurten va.n Lissabon staan onder water. Op sommige plekken reikt het water tot de eerste ver dieping der huizon, waaruit de menschen door de brandweer gered mo-esten wor den. Vijf houten huizen zijn ingestort, waarbijtwee personen gedood werden. O-ok op de kust werd aanzienlijke schade aangericht. 'De stalling1 in de Fransche iextief- ind'ustrie. De staking in 'de Fransche textiel-in- dustrie breidt zich uit. Volgens een of- ficiëele opgaaf bedraagt het aantal sta kers thans ruira 20.000. De beweging is ook naar dé stad Rijssel zelf overgesla gen. Het gerucht loopt, da.t de unitaire) vakvereeniging te Roubaix en 'Tourco-ing, tegen het begin der volgende maand de staking zou afkondigen. Ook in die metaalnijverheid is op twee punten een nieuwe staking uitgebroken. De arbeiders eischen evenals de staken de textielarbeiders 50 centiem loonsver- hooging per uur. Korte berichten. De Russische regeering heeft haar goedkeuring gehecht aan den aanleg van een ondergrondscben spoorweg te Mos kou. De bouw zal drie jaar duren en 40 millioen goudmark kosten. Hierbij zijn in hoofdzaak Duitsche en Amerikaansche firma's betrokken. Het centrale comité van de commu nistische partij Duit-schland heeft bekend gemaakt, dat Thalmann, de voorzitter van de partij, voorloopig in zijn functie is ge schorst. Thalmann had een corruptie-af faire in Hamburg, waarvan bij op de hoogte was, verzwegen. Gisteren zijn er twee Italiaansch-e militaire watervliegtuigen verongelukt. Drie militaire vliegers werden gedood, en ,een werd gewond. Volgens een 'bericht uit Moskou heeft Trotzki aan de sovjetregeering verzocht, hem een ander verbanningsoord aan te wijzen, aangezien te Werny alle leden van zijn gezin tengevolge van malaria ziek zijn geworden. Gisteren is de exprestréin van Lon den naar Schotland op een goederentrein geloopen die in den mist te Chesterfield, stilstond. De reizigers weiden enkel ir'at dooreengeschud. De aangerichte schade bleek gering. Overeenkomstig de plannen van Mussolini om het wegennet in Italië te verbeteren en uit te breiden» zal op 1 October een „leger van tienduizend ar beiders" aanvangen met het aanlegger! van moderne wegen van Romie naar het Noorden, ter lengte van ongeveer dui zend mijl. Tienduizend andere arbeiders zullen tegelijkertijd te werk worden ge steld om de bestaande w-egen te verbete- •ren. Venizelos, de Grieksche minister president, is te Parijs aangekomen, waar hij Briand over het Griekscb-Italiaansche verdrag heeft ingelicht. Hij gaat met het zelfde doel naar Londen. Bij decreet van Moestasfa Kemal moeten de Turksche couranten van 1 De cember af in Latijnsche letters verschij nen. Alleen in advertentiën mag naast den Latijnschen letteT o-ok de Arabische gehandhaafd blijven. D'e p os tv luchten na'ar-Indië. Met bet derde vliegtuig, dat vanochtend van Schiphol naar Nederlandscb-Indië is vertrokken, worden 25 zakken luchtpost vervoerd, met een totaal gewicht van 195.920 K.G. bruto en 188.405 K.G. netto. De zen-ding bevatte 11.234 brieven (waar van 860 aangeteekend), 3616 briefkaarten (waarvan 224 aangeteekend), 15 drukwer ken, 5 monsters en 23 postwissels, totaal 14.893 stuks. Vergeleken met de luchtpost zending van 20 September valt voor brie ven en briefkaarten een vermeerdering vast te stellen met onderscheidenlijk 1836 en 240 stuks. Het aantal drukwerken is 46 stuks minder, monsters en postwissels, respectievelijk 1 stuks en 6 stuks meer. Stenhuis' pl.annen. Men weet, dat Stenhuis niet voornemens is zijn zetel in de Tweede Kamer af te staan. Hij zal -als links-socialist daar een fractie -op zich zelf vormen. Naar „Het Volk" meldt heeft S. eorst gepoogd, de groep van -den befaamden „open brief" te bewegen tot -den eisch aan het bestuur der S.D.A.P., drie leden dezer groep candidaat te stellen voor -de Tweede Kamer. De groep ging op dat voorstel niet in en Stenhuis trad uit met de mededeeling, dat hij wel elders steun zou vinden. Het orgaan der S.D.A.P. weet nu te mel den dat S. in overleg is getreden met Snee vliet, den voorzitter van het Nat. Arbei ders Secretariaat en in samenwerking met hem een manifest aan de arbeiders voor bereidt. Gemeente-financiën en onder wijswetten. Door tusscbenkomst van Gedeputeerde Staten zijn aan de gemeentebesturen vra genlijsten ter invulling toegezonden voor het bekomen van gegevens omtrent de ge volgen, die de wetsontwerpen tot wijziging van eenige bepalingen der Lager Onder wjj-swet betreffende hot schoolgeld en tot regeling va.n het Voorbereidend Hooger- en algemeen vormend middelbaar onder wijs in financieel opzicht voor de gemeen ten zullen hebben, in-dien deze wetsontwer pen, zooals zij nu luiden, wet zullen zijn geworden. De Minister wenscht de gegevens van de gemeentebesturen voor -den lsten Octo ber a.s. te ontvangen. De Gedeputeerden-vacature in Noor -d-H o 11 a n d. In de gistermiddag onder leiding van den heer A. Asscher gehouden vergade ring van de Vrijheidsbond-fractie in de Prov. Staten, werd algemeen het 'stand punt ingenomen dat -de Vrijheidsbond op billijkhei-dsgronden bet recht had, den door liet bedanken van j'hr. mr Van Len- nep vrijgekomen zetel in het college van Gedeputeerde Staten op te eischen. De fractie zal dan ook een eigen candidaat stellen. Wie -dat zijn zal moet nader wor den uitgemaakt; daaraan moeten namelijk nog eenige besprekingen voorafgaan. Voorontwerp Veiligheidswet. Naar „Het Volk" verneemt, zal dezer dagen plaats hebben de benoeming eener commissiei, bestaande uit een sub-com'- missie van den Hoogen Raad van Arbeid aangevuld met speciale deskundigen, ter opstelling van een, voor den Hooien Raad van Arbeid bestemd, prae-advi-e-s betref fende hel voorontwerp-Veiligheidswet, dat minister Slotemaker de Bruine om advies bij1 den Hoogen Raad van Arbeid heeft aanhangig gemaakt. Naar een parlementaire regeerimg. De R.K. Kiesve-reen. AM. L te Am sterdam heeft een motie aangenomen, waarin de verwachting wo-rdt uitgespro ken, dat de R.K. Kamerfractie, in 1929 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f 3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Binnenland. Een bemiddelingsvoorstel tot oplossing van het conflict aan „de Schelde". De Landstormdag te Den Haag. D'e Thoolsclie brug wordt lü October geopend. Brutale aanranding te Rotterdam. Buitenland Winterweer in sommige landen. Pest in Argentinië. Vergadering der conservatieven in Enge land. Dreigend conflict in den Duitschen scheepsbouw. met alle kracht zal pogen- te komen tot een: parlementaire reg'eering, en in ver band hiermede bereid zal zijn samen te werken met elke partij' reap, partijen, wel ke de verwezenlijking van een zoo groot mogelijk deel van het R.K. program waar borgt (waarborgen). Brievenbussen aan auto bus s en? Do directie van de N.V. Expeditiebedrijf J. P. de Cock hoeft aan het hoofdbestuur der posterijen geschreven, in verband met hetjieit, dat in het verslag, over 1927 is opgem-erkt, da,t in de gemeente Rotter dam aan de verschillende trams brieven bussen zullen worden bevestigd, in .srin- cipe bereid te zijln aan haar autobussen van de lijn Rotterdam0-vei'schieDelft, brievenbussen te laten bevestigen, ten einde het publiek gelegenheid te geven op haar vaste stopplaatsen van die bus sen gebruik te maken. Een en ander zal, aldus de directie, ook een belang zijn voor hen, die- wonen langs den weg tusschen ove-rschie en Delft. Let Vooral op den naam Sanapirin daar deze tabletten wettig beschermd zijn tegen namaak cn vervalsching Prijs 25. 40 en 75 ju Christel. R e i s v e r -e e n i g in ig. Mhn schrijft ons: Woensdagmiddag maak te de a.fdeeling Walcheren van de Ned. Chr. Reisvereen. een excursie naar Bre-s- kens, om de fabrieken van Van Melle te bezichtigen. De belangstelling voor dit tochtje was groot en niemand heeft er spijt van gehad. D-o-or de directie werden we vriendelijk -ontvangen -en daarna leid de men -ons rond door de verschillende' afdeeling-en van de fabriek, die nog steeds wordt uitgebreid en waarop nu 309 man werken. We zagen bet vervaardigen van die verschillende soorten biscuits, wafels', toffees, bonbons, enz. en daarna het ver pakken ervan: -er stond dan ook heel wat gereed -om verzonden te worden, (o.a. naar Indi-ë gaat ook heel wat). Nadat we alles gezien hadden, gaf de directeur aan ieder deelnemer (meest deelneemstrs) 'n doosje met de verschillende soorten bon bons, dio hier gefabriceerd worden, hij bo-od ons bovendien een paar kopjes heer lijke thee aan, en zeer voldaan trokken we, begunstigd door prachtig September- weder, de Schelde weer over. Goes. 'tWas gisteravond een ongewone Idrukte aan het station alhier, toen die

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1