1 Als Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Financieële Berichten. Burgerlijke Stand Marktberichten. Wortelboei of Wortelb w Verschil in arbeidspresta- t i e. Maar wat wellicht nog veel belang rijker is en veel zwaarder weegt, is het feit, dat de kleine plaats, die geenszins een industrie-centrum is, (haar invloed doet gelden op de geaardheid van de ge- heele bevolking. Men leeft er rustiger, kal mer, ondervindt niet den invloed van het gewoel en gejacht der groote steden. Die invloed van de kleine plaats doet zich ook gelden op de arbeidsprestatie der werklieden. Bij onderlinge vergelijking van arbeids prestaties tusschen de verschillende wer ven, is meermalen gebleken, dat die van „De Schelde"-arbeiders achter stonden bij die van hdn Rotterdamsche en Amster- damsche kameraden. De vakvereenigingen hebben de voor keur gegeven aan voortdurenden strijd te gen hoven samenwerking met den Me- taalbond en sedert dien tasten zij, wat den loontoestand betreft, vrijwel volkomen in het duister. Het ligt voor de hand, zoo eindigt de brochure, dat een reëele oplossing slechts gevonden kan worden in een regeling, waarbij door opvoering der arbeidspresta tie de financieels resultaten verbeterd wor den en een redelijk deel van deze verbete ring aan de werklieden ten goede komt. Rlttliem. De gemeenteraad hield gister middag een openbare vergadering. Alle le den waren tegenwoordig. De gemeente- rekening over 1927 werd aangeboden en op advies van de commissie van onder zoek vastgesteld in ontv. op fl4686.77Va en in uitgaaf op f 14104.241/2, alzoo een goed slot van f582.53. De kapitaaldienst bedraagt, in ontvangst en uitgaaf f2500. I)o gemeentebegrooting 1929 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op f11874.02. Op voorstel van B. en W. werd met alg. st. besloten adhaesie te betuigen aan het adres door 't gemeente bestuur van Ainemuiden gericht tot den Minister van 'Onderwijs, inzake toepassing va,n art. 104 L.O.wct 1920. Eveneens werd op voorstel van1 B. on W. besloten tot buitengewone aflossing eener geld- leenuig, groot f 1400. Verder werd nog een wijziging gebracht in de gemeeutehe- gtcavm 1928. Do rondvraag leverde niets bijzonders op. De leden van den Bijz. Vrijw. Land storm. hielden gisteravond een vergade ring, waarin het nieuwe vaandel werd uitgereikt. De heer Will'ems van Oost- kapel'le, die het vaanldel heeft vervaar digd, heeft alle eier van zijn werk. De bur gemeester, voorzitter der afdeoiiüg, sprak bij de uitreiking een toepasselijk woord, vooral ook in verband met de groote he teekenis van den lardstormdag op 27 dezer in Den Haag. Hij dankte dhr W. Ce- vaal Pz. voor 't geert deze gedaan heeft voor het vaandel en da ingezetenen voor hun giften. De leider gaf tal' van inlichtingen voor do reis. Bfggefcerke. Dinsdagavond Vergaderde de afd. van den B.V.L. Nadat de burgemees ter de vergadering geopend had, riep1 hij allen het welkom toe, inzonderheid dan heer ITmbgrove en de aanwezige raads leden. Verder memoreerde hij het ont staan van den B.V.L. en toonde aan dat zij nog steeds reden van bestaan heeft. Een' voorrecht was het ham nu het 10- jarig bestaan der B.V.L. straks zoo luister rijk zal worden gevierd, te kunnen roedes dcélem dat ook hier bereidwilligheid on der de burgerij was gelden af te staan, voor het aanschaffen van een vaandel'. Met de beste wenschen voor de afdee- ling bood hij dit hierop den leider aan. Ile leider, de heer P. de Lange, sprak hierop enkele woorden van dank voor het aangeboden vaandel' en sprak, de wensch uit, dat de leden het vaandel trouw zullen blijven. Hierop werd het woord gevoerd door den heer Umbgrova als voorzitter dor provinciale commissie. Verblijdend is het dat er meer belangstelling komt bij de bevolking voor de B.V.L. In tijd van nood is ze geboren, maar nog steeds is voortbestaan noodzakelijk, want neg steeds gaan de communisten voort pro paganda te maken voor hunne beginselen en dat alles hier nog zoo rustig is, hebben wo naast God te danken aan de B. V. L Spr. wees verder op den band met .Oranje die wij willen behouden. Ons gaan naar Den Haag is maar niet een uitstapje, doch is om te laten zien, dat er nog dui zenden zijn die den troon der Koningin willen schragen. Met den wensch dat God onze Vorstin nog lanig moge sparen ein digde hij en verzocht staande te zingen het eerste couplet van het Wilhelmus. Hierop werd gelegenheid gegeven het vaandel te bezichtigen, hetwelk den ver vaardiger, dhr Wil'Iemsen te Oost'kapelle, ail'o eer aandoet. Nadat nog verschillende dingen geregeld waren voor de reis van Donderdag werd na het staande zin gen van het eerste couplet van het Wien Neerloods bloed de vergadering gesloten. Wesfkapelle. Alhier is door de bakkers de prijs van het brood verlaagd en ge bracht van, 19 op 18 ct. per 8 ons. Scrooskerke. Maandagavond kwam de afdeeling Serooskerke van den Bijz. Vrij- williigen Landstorm in vergadering bij een. Hierbij waren o.a. tegenwoordig de heeren Wondergem, 2e wethouder, Al- laart -ien Melis, raadsleden. Burgemeester Jhr van Teyliggen was, wegens eenzelfde vergadering te Oost- kapelle, verhinderd deze vergadering bij te wonen. Dhx Goedbloed, le wethouder eveneens, wegens ziekte. Dhr "Wondergeim sprak een openings woord, waarin hij' deed uitkomen, hoe er dankbaarheid, moet zijn, dat ook in deze plaats een zoo flink aantal personen zich geroepen gevoelt om zich aan te sluiten bij den B. V. L. en daardoor uiting geeft van trouw aan het 'gezag en de liefde die er is voor Vaderland 'en Vorstenhuis. Spr. herinnerde verder aan het ontstaan van de commissie die de financieels zijde van de reis naar Den Haag, tot medewer king van de grootsche betooging, zou trachten op te lossen, en sprak een warm woord van dank aan de burgerij, die door haar ruime giften die oplossing zoo ge makkelijk maakte. Het was vooral aange naam» dat hij thans- aan ïle afdeeling een eigen vaandel mocht aanbieden. We est trouw aan dat vaandel, zeide spr. bewijst, dat gij niet mee doet aan de par tijen, die het gezag willen omverwerpen, maar schaart u om het vaandel als één man» schaart u om ons Vorstenhuis, en dan breekt gij don sterk sten tegenstand van de machten, die niet van gezag en koningen willen weten. Hierna overhandigde spr. onder ap plaus der vergadering het vaandel aan dien leider, die met een kort woord van dank dit voor de afdeeling aannam. Dhr Melis deed als penningmeester der commissie eenige mededeelingen over de financiën. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Zeist G. F. Hospers te Noord- wijk aan Zee; C. M. Luteijn te Apeldoorn en G. Tichelaar te Groningen, (alfabet.) Beroepen te Beesd» W. Kool te Rans- diorp. Bedankt voor Heer Hugowaand J. J. v. Meurs ,(laatstel. pred. te Z.-Scharwoude.) Geref. Kerken. Beroepen te Schoondijke, G. F. Hajer, cand. te Zuidland. Te Oostwold (Olidambt) J. Maaskant te Echten. Te Krimpen aan de Lek, jE. Brunsting, cand. te Pemis. 'Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Aalten, L. H. Beekamp te Hariingen. Geref. Gemeenten. Tweetal te Moercapelle, A. de Blois te Dirksland en N.van Neerhos te Teri neuzen. Ds L. Netelenbos. De gezond heidstoestand van Ds L. Netelenbos, mis sion. predikant der Geref. Kerk te Utrecht arbeidende te Poerworedjo, is aanmerke-, lijk verbeterd, zoodat er naar de Rotterd. verneemt, goede verwachting is, dat hij' zijn arbeid niet vóór den bestemden tijd heeft te onderbreken om te repatriëeren. Kruiningen. Dhr H. v. Wijck, assistent aan de School met den Bijbel alhier is met ingang van 1 Jan. 1929 benoemd tot onderwijzer aan de H. Colijnschool te Scheveningen. De heer Hoog'erweg die benoemd was tot hoofd der Bijz. School te Anna- Jacoba-polder heeft voor die benoeming bedankt. In zijn plaats is thans benoemd de heer van Dijk te Kralingsche Veer. Ongelukken. Gistermiddag heeft te Leiden een tragisch ongeluk plaats gehad. Een motorvrachtrijder reed daar met zijn vrachtauto, toen een jongetje, dat heimelijk op de treeplank had plaats genomen, .er af viel. Een der achterwielen van de zware auto ging het knaapje over het hoofd, .zoodat de dood onmiddellijk intrad. Door het petje van het knaapje moest de bestuurder tot de ont zettende ervaring komen, dat hij ,zijn eigen zesjarig zoontje had overreden. Bij den bouw van een nieuwe buitenplaats nabij Amersfoort, stortte Maandag de 60-jarige stu- cadoor G. van een ladder ,naa,r beneden. Gis teren is de man aan pe gevolgen daarvan overleden. Te Schijndel is het 3-jarig zoontje van den winkelier van JX, die bezig was een wagen te laden, spelenderwijze on der den wagen gekomen. Het trok een stut omver waardoor de wagen achterover .sloeg en op het hoofd van het kind terecht kwam. De kleine was op slag .dood. De 55-jarige T. Sneep, postbeambte in de buurtschap Hei ningen, is met zijn rijwiel ,in de sloot langs den weg gereden. De ongelukkige ,was gestikt in de modder. De man .laat vrouw en kin deren achter. Door een auto meegesleurd. Hedennacht surveilleerden te 's-Gravenhage 8 agenten van politie per rijwiel door de Laan van Meerdervoort. Bij de Rozenstraat reed een auto met groote snelheid hen achterop. Naar een der agenten verklaarde gaf de chauf feur geen signalen. 1 1 De 35-jarige agent De P. werd door de voorbijsnellbende auto gegrepen en meege sleurd. Ongeveer 300 Meter verder werd de ma» door zijn collega gevonden. Wonder boven wonder had hij oogenschjjnlijk geen ernstige kwetsuren bekomen. Echter had hij aan armen, gelaat en beenen schaafwonden. Zijn fiets was verdwenen. Later in den nacht is deze geheel vernield teruggevonden. De auto is doorgereden. De andere agent was niet in staat om het nummer te no- teeren. De chauffeur is tot op dit oogenblik nog niet opgespoord. Echter stelt de politie alle pogingen in het werk hem te vinden. AMSTERDAM. Hedenmorgen heeft H. M. de Koningin vergezeld van een hof dame een rijtoer gemaakt naar den over kant van het IJ. De rit ging door verschil lende kleine gemeenten, o.a. Nieuwendam. Hedenmiddag werd een bezoek gebracht aan do tentoonstelling van de Mij „Arti eit Amioitia". DELFT. Geslaagd aan de Techn. Hoo- geschool voor 'het examen Scheikundig In genieur Jhr H. L. Bogaert te Middelburg. De theater-brand te Madrid. PARIJS. Er zijn thans reeds 120 lijken geborgen, terwijl het aantal gewonden de finitief op ongeveer 400 is vastgesteld. Op de bovenzalen van het theater moeten on der de puinhoopen nog vele dooden liggen LONDEN. Naar uit Mexico-City wordt geseind, ia de Minister van Binn. Zaken t Postes Gil, tot voorloopig president van de Mexicaansche republiek gekozen. De nieu we presidentsverkiezing zal gehouden worden op den derden Zondag in Novem ber. NEW-YORK. Volgens een telegram uit Washington zal de Amerikaansche nota aan Frankrijk en Engeland de mededee- ling bevatten dat de Vereenigde Staten niet kunnen deelnemen aan eenigerlei ge heime overeenkomst inzakg beperking der bewapening. Frankrijk en Engeland moe ten zich tot openbare behandeling van alle problemen te Genève bereid verklaren, ter wijl de Amerikaansche vlooteiïïchen tevo ren moeten worden erkend. Een nieuwe vlootconferentie is overbodig indien deze op dezelf de wijze zou worden gehouden als de vorige. GENEVE. In de hedenmorgen gehouden zitting van de Volkenbon'dsvergadering sprak Jhr. Loudon (Nederland) over de bescherming der minderheden, welke ook naar de meening van den Nederl. gedele geerde van de grootste beteekenis is. v62-8ts Alg. Vergadering der Nederl. Zondagsschoolvereeniging. Heden werd te Goes de 62ste alg. vergadering der Ned. Zondagsschoolver eeniging gehouden. De morgenvergadering ving te 10.45 aan en werd in het Schuttershof gehou den. Ze stond onder leiding van dr .G P. Marang van Utrecht, die liet zin gen Ps. 89: 7, daarna 1 Spmuêl 3 las en voorging in gebed. Hierna verwelkomde ds J. J. Hom burg te Goes de aanwezigen namens de beide Goesch© Zondagsscholen, aange sloten bij de Nederiandsche Zondags schoolvereeniging. Het is ongeveer 30 jaar geleden dat een alg. verg. var» deze vereeniging in Goes werd gehouden. Goes voelde het als een groote eer, dat de vereeniging hier weer wilde vergaderen. De ontvangende vereenigingen hebben ge daan, wat ze konden, om de gasten naar behooren te ontvangen. De vereeniging vergadert ditmaal niet in een drukke, geweldige stad, maar in een -stadje en op een eiland van de lieflijkheid. Denk maar aan den tijd der bloeiende boomgaarden 1 Spr. wees ook op de geestelijke sfeer van Goes en herinnerde aan de predikan ten Budding en Iluet, die hier gearbeid hebben en citeerde van den laatste het bekende vers: „De laagste plaats". De gedachte, hierin vervat, moet ook de onze zijn. Goes is ook het stadje van uitbreiding. We zijn nu al bezig aan het. derde bouw plan, maar breiden niet uit door de om geving op te slokken, zooals Amsterdam en Rotterdam. Spr. hoopt, dat de vergadering moge staan in het teeken van lieflijkheid en uitbreiding. Nadat de voorzitter ds Homburg had dankgezegd voor zijn welkomstwoord, werd door de vergadering staande aange hoord de voorlezing van de twaalf ge loofsartikelen en liet deze volgen door het zingen van een lied. Vervolgens ontwikkelde de voorzitter enkele gedachten uit het voorgelezen Schriftgedeelte. Spr. teekende Eli wel als een slappe, al te gemakzuchtige figuur, maar merkte toch op, dat Eli bij de godsdienstige opvoeding van Samuël zich niet op dringt, ook niet indringt, maar het kind alleen laat met God. Wij kunnen het jonge plantje alleen zetten in het licht van het Evangelie. Meer niet. Wij willen veel te veel in- en opdringen en werken te veel met den leiband. Veler opvoeding is meer klein houden dan zelf standig maken. Wij kunnen niet anders doen dan het kind bij God brengen, laten zien en weten, wie en wat God is en dan terugtreden. Wij kunnen het leven niet door met het geloof van vader en moeder öf de d-ogmatiek van een voorgeslacht. Dit alles is niet tegen het harde leven bestand. Wij moeten Gods stem hooren. Het geloof moet persoonlijk eigendom rijn. Laat het kind z ij n God ontmoeten. Wij moeten er niet tusschen gaan staan. Het kind moet kind blijven en we moeten ook wat aan God durven overlaten. Het kind in het heiligdom te brengen, is onze eerste taak. En het toe te laten, in het Heilige der Heiligen te gaan, als Gods stem roept, is onze tweede taak. Nadat een lied gezongen was, werd mededeeling gedaan van eenige berichten van verhindering, o.a. van den afgevaar digde van de Geref. Zondagsschoolver eeniging „Jachin". De secretaris-penningmeester, de heer H. A. de Boer A zn. bracht daarna op onderhoudende wijze jaarverslag uit. Het leven der vereeniging stond in het teeken van vrede en aangename rust. Het is rustig en kalm en het gaat goed. Spr. verheugt zich daarover niet zoozeer. Wat minder rust en welvaart zou Spr. aangenaam zijn. Telken jare stijgt het aantal leden met 50 A 100. Dit jaar gingen er 200 heen en kwamen ex 260 bij. Spr. dringt aan om meer beginstigers te werven. Er zijn er slpchts 84. Spr. herdenkt den velen arbeid van het afgetreden bestuurslid, den heer de Jong Schouwenburg, releveert het werk van het bureau en de gehouden confe renties (o.a. in Wemeldinge, waarvoor ds Brümmer veel arbeid heeft verricht). Een conferentie in Eindhoven is in voor bereiding. Bij de vereeniging zijn 45 scholen of ficieel aangesloten. Dit aantal kon veel grooter zijn. (Opgemerkt zij, dat de 1 e den van de vereeniging personen zijn en geen scholen.) De nationale collecte bracht slechts f 4200 op (hiervan zamelde alleen Maas sluis f900 in). Het nationale fonds is nu f8200 sterk. Spr. wekt op tot meerdere bijdragen voor dit fonds. Het T.'M. Loman fonds bezit f4200. Hieruit kunnen nood lijdende Zondagsscholen geholpen worden. Spr. deed ook nog nadere mededeelin gen over het huis (eigendom der vereeni ging) en de uitgeverij, waar roosters, wen ken en orgaan verschijnen. Bjj een ontvangst van f5100, is er een saldo van f 1500. De penningmeester noemt dit laatste bedrag te hoog. De ver eeniging moet niet gaan potten voor den ouden dag. Er kan nog zooveel gebeuren. De .Zandagsschoolarbeid eischt vernieu wing en bezinning. Er is een nieuwe taak in dezen tijd. Vervolgens bracht de buitenlandsche secretaresse, Jkvr. Repelaer van Driel, verslag uit. Zij deed mededeelingen over de internationale Conferentie te Los Ange les, waar de vereeniging vertegenwoor- -digd werd door den heer Abels, een Ne derlander in Amerika woonachtig. Als plaats, waar de volgende jaarverga dering zal worden gehouden, werd Leeu warden aangewezen. Met het zingen van een lied werd de morgenvergadering besloten. In de middagvergadering lever de de heer H. A. de Boer A zn. een referaat over: Is het Zondagsschoolonder- wijs noodzakelijkerwijs beperkt tot onder wijs in de Bijbelsche Geschiedenis? Spr. verdedigde de volgende vijf stel lingen: 1. Het doel', met den Zondags- schoolarbeid beoogd, is het kind tot Chris tus te leiden. 2. Kennis van den Bijbel', als de open baring Gods tot zaligheid, is een onmis bare factor bij het onderwijs, dat de Zondagsschool geeft. 3. Voor de bereiking van het doel, met don Zondagsschoolarbeid beoogd, staan die school, behalve het aankweeken van Bijbelkennis, vel'e andere middelen ten dienste. 4. Alle onderrichting, die een gesteld heid des harten wekken kan, waarbij het kind ontvankelijk wordt voor de inwer king' van den Heiligen Geest, behoort in het Zondagsschoolonderwijs te worden op genomen. 5. De huidige tijdsomstandigheden stel len op alle plaatsen aan de £ondagsscho lan den eisch haar traditioneel© arbeids methoden te herzien. MIDDELBURG. Gisteren werd aan dp politie kennis gegeven, dat de troep zi geuners, die reeds ©enigen tijd op Zuid Beveland vertoefde, onderweg was naar Middelburg en werden maatregelen ge nomen om deze ongewenschte gasten in de gaten te houden. Met een 12-tal wa gens heeft het gezelschap een plaats ge vonden ,aan den Nieuwlandschen weg. Hier wordt do troep, die bestaat uit on geveer 65 mannen, vrouwen en kinde ren door de politie dag en nacht be waakt om het bedelen tot een minimum te beperken en ook zoo mogelijk stroop tochten van leden der bende te voor komen. Vooral de vrouwen brachten gis teravond .en ook van morgen weder be zoeken aan de stad om inkoopen'te doen en worden ook dan zooveel mogelijk door de politie gevolgd. Winkeliers zullen goed doen of deze klanten te weigeren, of streng op hun handelingen te letten en den regel toe te passen, eerst geld, dan goed. Van de zijde der autoriteiten zal ze ker worden getracht dezen troep zoo spoedig mogelijk weer uit Middelburg weg te krijgen. Wisselkoersen. Amsterdam, 26 Sept., 1.30 uur. Londen 12.091/8—12-09!!f8. Parijs 9.749.75. Brussel 34.6334C65. Berlijn 59.44:59.46. New-York 2.495/ie—2.497/«. GOES. Overleden: Wilhelmus Godefri- dus Witkam, 58 j., echtgenoot van Anna Maria Margaretha Stieger. MIDDELBURG, 25 Sept. Op de veiling wer den de volgende prijzen besteed: Appels: Le- moenappels 2226, Lane's Prince Albert 16— 18, Jacoba van Beieren 1112, Reinette Oran je 1518, Groninger Kroon 1920, Bismarck I 1820, Bismarck II J516, Sterappels 18 22, Notarisappel 2023, Cox Pomona 18 20, Keizer Alexander 1416, Keswick 12 14, Bastaardappels 1517 ct., alles per Kilogram. Peren: Maagdeperen 1315, Bonne Louisse I 2226, idem I 35, Nouveau Poiteau I 1215, idem II 6-10, Triomphe de Jo- doigne 1012, Triumphe de Viënne 28 30, Beurré Alexander Luxas I 1012, idem II 68, Beurré Clairgeau 1215, idem II 810, Soldat Laboureur I 1620, idem II 1012, Doyenne de Cornice 2832, Duch. Williams (Mapiston) 1316, Beurré Hardy 2426, President Roosevelt 1517, Conseiller A la Cour 3235, Beurréde Merode (Double Philippe) 1214, Spaansche Wijnperen 1618, Pondsperen 1012, Tafel van Boddaert 22 24, Beurré Durandeau de Congres 1012, Bergamotte de Pagues (Doyenne d'Hiver) 15 17 ct., alles per K.G. L Ms Druiven: Blauwe 1 Vitri» Vinistre Alican Kilogram. Meloenen 16—20 ct ct. per pond. GOES, 25 Sept. 1 tenA f 4.10, B 1 10.50 per 100 K.G. Gris Per< 14— 1 1-1 19, 19, 14- Kleine veiling Br. de Merode 18—27, Bir. G Br. d'Aremberg Br. Blance 13— Durandeau 12- 18, Delice d.Hordenp Cornice 33—60, 2659, Souv. dat Laboreur 28—39, Triun guerithe Marillat V0 18—21, Rietperer 10—15, Calabi d'Angoulême 11 Comtesse de Pa 11—22, Le Lectier ren 12—18, V sident Roosevelt —18, Conseiler 9—14, Duifjesperen Wurtemburg 16, Br Zy van Schonauwei Bor Sims ~2 Triumphe d 14- Calabasse ■15 Paris Lectier William 17- 1 Ondertrouwd LIES VAN en A. J. VAN Goes, 22 Septem Huwelijksvoltrekl Heden over! diepe droefheid, dig lijden, voo H.H. Sacrament» den, onze innig genoot. Vader, Grootvader, de WILHELMUS WITK in den ouderdoi jaren, A. M. M. W1TI A. A. M. RETE W. H. RETER1 HENRI WITK BERTHA WIT Religleuse FRANCINE V JEANNE Wil ANTON WIT Goes, 26 Septe: Bezoeken afgew Heden overl» Zwager en Ooi W. G. W Goes Wed. W. ST| M. H. M. ST Pey, Echt. P. STIEGEF Goes, 26 Septe Voor de vele neming ontvangen en na het overlijdt Vader, Behuwd- JAN HOOG betuigen wij onze: Name Wed. J. HC 's-Gravenpolder, 2 Zij, die iets van- of verschuldi la'enschap van SIVIONSE B.zooi te Heinkenszand den 26 Juni verzocht I te doen ten VERBIST te October a.s. u d< Lzoon, i: e 192 daarvan kaï Go last hebt (trage slijm, of hoofdpijn, slechte spi neem dan van ontl koorts )fdpijn spijsv van Jacobs f boer, en gi weer herstel» krijgbaar a

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2