No. 305 Woensdag 26 September 1928 42e Jaargang 's Morgens en 's Avonds Buitenland. Binnenland. Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post. f 3.- Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT 1 OCTOBER A.S. VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. DE ADMINISTRATIE. V Niet alleen vertroostend1. De „Nederlander" die evenals andere bladen een beschouwing wijdt aan den toestand van 's lands financiën, is van oordeel dat de indruk van de jongste millioenennota vertroostend kan worden genkxemd. Na gewezen' te hebben op het groote verschil tusschen 1923, toen een tekort van f140 millioen moest worden over brugd en, thans nu, .na verlaging van verschillende belastingen een overschot van ruim f8 millioen becijferd wordt, vervolgt het blad: „Er ligt in het opmerken dezer gegevens en mededeelingen allereerst iets vertroos tende. De in 1923 bestaande onrust over den gang van 's lands financiën, met steeds stijgende uitgaven en steeds klim mende tekorten, wds gerechtvaardigd. En de buitengewone maatregelen (verhoogde heffingen, bezuinigingen, kortingen) tot. stuiting van het kwaad, waren noodzake lijk en zij hebben da bedoelde uitwerking niet gemist. Toch zijn de gunstige toestand en het hoopvol perspectief van 1928 niet uit sluitend toe te schrijven aan de genomen maatregelen. Hoofdzaak is 't herstel van het econo misch leven, vooral in Overzeesche gewes ten, in sneller tempo, dan waarop in 1924 (niettegenstaande reeds merkbaren opbloei) mocht worden gehoopt. De opbrengst van de gewone Rijksmid delen, van welke in '1923 werd geschreven „dat het peil, waarvan voor "1924 was uit- aan, niet als blijvend mocht worden eschouwd" steeg van f422 millioen in 1924, tot f474 millioen jn 1926 en f489 millioen in 1927, aizoo een stijging1, in drie jaren van f 67 millioen, waarvan ten hoogste f27 millioen aan verhoogde be lasting-normen mag worden toegeschre ven, zoodat een ruimere ontvangst van f40 millioen mag worden beschouwd alp gevolg van gestegen welvaartspeil. Als gunstige noten in den ministerieelen zang mogen niet onopgemerkt blijven de overschotten, waarmede ten slotte de Rijksrekeningen over de laatste drie jaren konden of zullen kunnen worden afgeslo ten: voor 1925 bijna 113 millioen, voor 1926 bijna f41 millioen, voor 1927 ruim f35 millioen, tezamen ruim f89 millioen, tegenover een totaal tekort over de jaren 1910 tot en met 1924 van ruim f222 millioen een toestand, welke o.a. bui tengewone aflossing van de staatsschuld mogeljjk maakte, waardoor weder de jaar- lpsche rentelast aanmerkelijk daalde. Al waarschuwt minister De Geer terecht tegen te groot optimisme omdat de doorwerking van een verscherpt begroo- tmgsbeheer en van verschillende voorzie ningen, tot besparing op de uitgaven, toe komstige, meevallers en batige sloten on waarschijnlijk maken zoo blijft de in druk van de jongste mill'ioenen-nota ver troostend." Deze opmerkingen onderschrijven wij gaarne. Er is zeer veel' reden tot dankbaarheid. Maar daarmee is toch niet alles gezegd. Vooreerst is er 'da nog altijd veel' te zware belastingdruk en dan is, zooal's in het bovenstaande terecht wordt opge merkt, het stijgen van de inkomsten voor een zeer belangrijk deel' een gevolg van net gestegen' welvaartspeil. Daarvoor mogen we dankbaar zijn. ■Maar hier schuilt jook een gevaar, fir is nu, 'tkan wel niet anders, een eigmg om de uitgaven naar alle kanten uit te zetten. Wie 't breed heeft, laat 't breed han gen. Pe, Degeering begint zelf al met de teu- yeren en vanuit de Volksver'tegen- zal er heel anders dan 01\ *,oen' men liever op de brand- j T ongetwijfeld een krachtige i uitgaan om de pot te verteeren, malen n*e' eenmaa^ maar meerdere ^c*it vat nu de meening post, oo ongeveer alles mogelijk is. 4at de uitgaven niet onb'e- Jf word® uitgezet, is dan ook met gering. Maar wanneer dit gebéurt, en wanneer tevens, wat ook mogelijk is, het wel vaartspeil ook maar een' weinig! gaa.t da len, dan zitten we voor we het weten, weer in! een periode van tekorten, en zal het opnieuw noodig worden, de be- lastingschroeven aan te draaien. Er zit, we geven het toe, in de laat ste millioenen-nota iets vertroostends. Maar zij maant Ook tot voorzichtigheid! Stakingen te Antwerpen. In verschillende Antwerpsche bedrijven is sedert de laatste dagen een ernstige toonbeweging met stakings-bedreigingen gaande. Zoo heerscht eti ontevredenheid, naar het schijnt, in de instellingen van de American Petroleum Compagny. In een andere inrichting, n.l'. in de Zil- verfabriek te Hoboken, is een gedeeltelijke stakinig uitgebroken, waarvan de eisch tot loonsverhooging de inzet is. De bekende Minerva Automobiel-fabrie1- ken werden eveneens met een staking bedreigd, ook daar wordt loonsverhooging gevraagd. Men vreest dat, vooral ook door de toenemende duurte, het index-cijfer voor Antwerpen is al weer met acht punten gestegen de loon-beweging naar andere fabrieken zal overslaan. Groote verontwaardiging te'Jeruzalem. Groote verontwaardiging heerscht er in de Joodsche gemeenschap t.e Jeruzalem, omdat Maandag op den grooten Verzoen dag, bjj den Klaagmuur, Engelsche en Arabische politie zich onder de duizenden geloovigen) mengden. Zij had opdracht een houten schutting weg te nemen, die de Joden daar hadden opgericht om afzon derlijke ruimten te verkrijgen voor man nen en vrouwen. Beweerd wordt, dat de politie geweld heeft gebruikt bij de uit voering van haar opdracht; zij zou de schutting in elkaar hebben geslagen, waar bij verscheidene geloovigen zouden zijn gewond. De Klaagmuur is geen Joodsch eigen dom en de Joden mogen bij het gebruik van het betreffende terrein voor gods dienstige doeleinden daarop geen -banken of dergelijke voorwerpen plaatsen, waar door het verkeer zou kunnen worden gehinderd. De schutting vormde, naar gezegd wordt, een inbreuk op de bestaan de verordeningen en de Mohammedanen hebben daartegen geprotesteerd, waar door de politie .genoodzaakt werd in te grijpen. Spoedige ontruiming van 'hef Rijnlajwf? In Belgische kringen schijnt men met. een spoedige terugtrekking van de Bel gische bezettingstroepen van den linker- Kijnoever rekening te houden. De militaire autoriteiten nemen maatregelen voor het onderbrengen van de Belgische bezettings troepen in kazernes in België. In de derde bezettingszone zou slechts één Bel gisch regiment blijven. Het eigen radio-station van den Vo!k,c>i- bond. D'e volkenb'ondsvergadetfing heeft de be slissing over den bouw van een eigen radiostation nabij Genève tot een vol gend jaar aangehouden en besloten een nader onderzoek in te stellen naar de waarborging van de onafhankelijke draad- looze verbindingen van den volkenbond met bet buitenland in crisistijden. De Zwitsersche delegatie zal moeite doen om tusschen de Zwitsersche regee- ring en den volkenbond een modus vi- vendi tot stand te brengen voor een waarborging van volkomen vrijheid eener draadlooze verbinding van den volken bond met het buitenland, zoowel in vre- des- als in crisistijden. Het conflict in d'e Fransohe textiel industrie. De staking der textiel-arbeiders te Rijs- sel is verre van algemeen, ongeveer een achtste van. de arbeiders nemen er aan deel. De staking breidt zich echter over ge heel Noord-Frankrijk uit. De communisten trachten zich van die beweging meester te maken, om daarvan voor hun partij-doeleinden gebruik te ma ken. Zij willen een algemeen© staking in heel Noord-Frankrijk uitlokken. Op verschillende plaatsen zijn reeds talrjjke kleine stakingen uitgebroken. f Een officiëele ontvangst, maar niet van harte. De ,,Citta di Milano", het expeditie echip der „Italia"-onderneming, zou gis teren op zjn reis naar Zweden te Bergen aankomen. De Bergsche gemeenteraad bieeft beslo ten, het schip met officiëele eerbewij zen te ontvangen. Aan dit besluit gingen bewogen de batten vooraf. Er was een mededeeling ingekomen van het Noorsche ministerie van buitenlamdscbe zaken, volgens wel ke de Italiaan sche gezant te Oslo ver zocht had, de ,,'Citta di Milano" te Ber gen een ontvangst te bereiden. Niet alleen een communistisch lid van den gemeenteraad, maar ook de vertê- "t genwoordigers van andere partijen spra ken zich in den beginne beslist tegen een officiëele ontvangst uit. Terwijl de communisten echter bij hun weigering bleven, begonnen de andere par tijen te weifelen, toen zij er opmerkzaam op gemaakt werden, dat het uitblijven van een ontvangst ongunstige buiten- landsch-politieke gevolgen zou kunnen hebben. Ten slotte werd met de stemmen van alle burgerlijke partijen besloten, de ont vangst te doen plaats hebben. Er wordt gemompeld, dat de belangen van den vischexport aan het besluit niet vreemd zouden zijn. De ramp fe Madrid. Aan buitenlandsche bladen ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden om trent den theaterbrand te Madrid. Er zijn nog verscheidene kinderen Ie vend onder de puinon van het verbran de theater uitgehaald. D© kleinen waren beschut geworden door de lijken van ver ongelukten, di© op en over hen heien waren gevallen. Naar voorts wordt gemeld, zijn er, on danks de paniek, hij de ramp toch ook vele daden van hefdhaftiigheid verricht. Volgens Spaansche gewoonte hadden vele vrouwen ha,ar zuigelingen mede naar het theater genomen. Tal van personen deden dappere po,gingen om tenminste de kinderen te redden, en ook hielpen vele mannen, hulpelooze vrouwen, zich in veiligheid te stellen, doch ook tal ^an kleinen kwamen met hun moeders om. De paniek schijnt het grootst gewor den te zijn, toen vrouwen 'dadelijk bij net eerste gevaar van de balcons in de volto zaal sprongen. Ve!e personen hebban juist door van groote hoogten af te spring'en het leven ingeboet. Korte berichten. De metaalarbeiders te Duinkerken hebben tot een proteststaking van 24 uur besloten, omdat de werkgevers hun looneischen niet in overweging willen nemen. Naar de Fransche bladen meldern heeft het in Auvergne 8, in de Vogcezen, 4 en aan d© Loire 3 graden gevroren. Men kan dus zeggen, dat de wintercam- pagnc ingezet is. Op een trein in Polen is een dyna- mietaanslag gepleegd, die, doordat de trein nog tijdig tot stilstand kon worden ga- bracht, geen ernstige gevolgen heeft ge had. De politie stelt een scherp onder zoek in. Volgens bericht uit Atherton, in Noord-Queensland, is Vrijdagavond een steTke aardbeving' waargenomen in de hoogvlakten-streek. De huizen schudden op hun fundamenten. De beving duurde 16 seconden. De gemeenteraden van Sydenham en Lewisham hebben een protest bij het ministerie voor luchtvaart ingediend te gen het lage vliegen van verschillende vliegtuigen boven ©n in den omtrek van het terrein te Croydon. De gemeentera den' wenschen een regeling voor ongeluk ken' aan personen of schade aan eigen dommen, die niet kunnen uitblijven. Binnen enkele dagen zal in de Gi- ronde (Frankrijk) de wijnoogst in vollen ga,nlg zijn. Er wordt een goede oogst verwacht, niet bijster overvloedig, maar ■van zeer goede kwaliteit, vooral in de Médoici. f Drie gemaskerde mannen zijn het hulppostkantoor aan Bethnal' Gïeenroad te Londen binnengegaan, hebben den beheer der een slag .op 'het hoofd toegebracht en hem met chloroform bedwelmd en zijn er met 500 pond sterling van door gegaan. Gisteren zijn de groote herfstma- noeuvres, door rijfcspresident Hindenburg bijgewoond, 'geëindigd. Woensdagmorgen zal bij Oberschra een groote parade wor den gehouden van da troepen, die .aan de manoeuvres hebben deelgenomen voor rijkspiï'esident Hindenburg. Op een overweg in de buurt van het station Neusatz is een automobiel, met vijf men'schen erin, gegrepen door een trein. Drie menscben werden op slag ge dood; de twee anderen zijn later aan de bekomen verwondingen .bezweken. De postvlucht naar Indië. Naar aanleiding van de volbrachte vlucht van het eerste vliegtuig, deelt de directeur der N. I. L. M. het volgende mede: De H.-N.A.F.A., die op 13 September te 6 uur 's morgens vau Schiphol is ver trokken, heeft dus over den tocht naar Batavia en vervolgens naar Bandoeng, 13 dagen gedaan, dus geheel volgens het vastgestelde programma. De vlucht van het tweede vliegtuig is tot heden ook voorspoedig te noemen; het bevindt zich thans halfweg in 6 da gen tijds. Immers, dit toestel is op 20 September te 6 uur 15 van Schiphol vertrokken. Uit een met groote vertraging ontvan gen telegram blijkt, dat de tocht van het tweede vliegtuig met de volgende etappes is uitgevoerd: op 22 Sept. bevond het zich in Aleppo, na 's morgens om 6 uur 44 plaatselijke tijd uit Konstanti- nopel te zijn vertrokken. Het kwam te Aleppo om 11 uur 59 aan. Tengevolge van een vertraging in de benzine-voor- ziening, werd het te laat om dien dag nog Bagdad te bereiken, zoodat de vlieg tuig-bestuurder Moll besloot tot Rakka door to gaan, een vliegterrein 2 uur ten oosten van Aleppo. Vandaar is het vlieg tuig op 23 Sept., des morgens te 5 uur vertrokken, is om 9 uur té Bagdad aan gekomen, vandaar om 11 uur 45 ver trokken en om 15.50 te Buskire en kwam om 9 uur 45 te Bender Abbas aan. Om 7 uur 30 vertrok de F.B. van Bender Abbas en arriveerde te 11 uur 50 in Karatchi. Daar in Karachi eerf werktuigkundige van de Siddeley Armstrong Fabriek zich bevindt om de motoren van de doorko mende vliegtuigen grondig na te zien, is rekening gehouden met de mogelijkheid, dat er te Karachi een rustdag wordt ge houden. Koppen heeft hiervan echter af gezien, daar zijn motoren geen bijzon dere verzorging behoefden. De jongste veenbrand-en. In antwoord op door den heer Schaper ©stelde vragen inzake het ontstaan van e veenbranden, hebben de ministers D'on- ner, Slotemaker de Brujjne en Kan het volgende geantwoord: Een nauwgezet onderzoek heeft geen resultaten opgeleverd, dat zou kunnen lei den tot eenig justitieel optreden tegen personen, die mogelijkerwijze de veen branden hebben veroorzaakt. Mitsdien kan er voor den eerstonder- geteekende, te meer waar hij overtuigd is, dat de politie ter plaatse diligent is, geen aanleiding bestaan verder iets in deze te verrichten. De tweede en derde ondergeteekenden achten termen aanwezig het onderzoek uit een ander dan strafrechtelijk oog punt voortgezet te zien. D'e derde onder- geteekende is in overleg getreden met den commissaris der Koningin in de pro vincie Drente, die een commissie ter ver dere bestudeering der aangelegenheid zal aanwijzen, in welke commissie ook des kundigen op het gebied van het geheel© veenbedrijf zitting zullen hebben. DE STAKING AAN DE SCHELDE. Een brochure van den Meiaalbond. De Metaalhond, de werkgeversvakbond in de metaalnijverheid heeft een brochure uitgegeven omtrent het conflict aan „de Schelde". De bond geeft daarin een uitvoerig over zicht van het conflict dat nu reeds zeven tien weken duurt, gedurende welken tijd 80 percent van de werklieden werkloos zijn en het bedrijf moet worden voortgezet met 20 percent van zijn normaal aantal werk lieden. Wat dit voor de werklieden en voor de gemeente Vlissingen beteefcent, wordt wellicht 'het beste uitgedrukt in het arbeidsloon, dat ten gevolge van deze sta king gederfd, niet uitbetaald is. Dit be draagt op het oogenblik reeds het aanzien lijk bedrag van f 750.000. Deze f 750.000 kan men beschouwen als een zuiver ver lies voor de arbeidersklasse. Ook lijdt „De Schelde" groote verliezen. Vele onkosten blijven ook gedurende de staking onverminderd of weinig verminderd doorgaan; salarissen van kantoorbedienden, bazen, magazijn meesters enz.afschrijvingen op gebouwen en vaartuigen; rente van obligatieleenin- gen blijven doorgaan en vormen te zamea een bedrag, dat, hoewel minder bedragen- Binnenland. De staking aan „De Schelde" te Vlissin gen. Het Ned. Landhuishoudkundig Congres over de suikerbietencultuur. De Alg. Verg. der Ned. Zondagsschool- vereen. te Goes. Buitenland. Stakingen te Antwerpen. Spoedige ontruiming van het Rijnland? De ramp te Madrid. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passendaarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aan wezig te zijn. de dan de helft van het stakende arbeids loon, toch nog een zeer aanzienlijk bedrag vormt, dat, evenals het gederfde arbeids loon, onherroepelijk verloren is. Bij elkaar genomen, kan men dus zeg gen, dat het „Schelde"-conflict reeds meer dan één millioen gekost heeft aan di recte kosten, waarvan ongeveer 2/3 recht streeks drukt op de arbeiders en 1/3 op de werkgevers. Werkverlies. Opdrachten, die an ders in Nederland uitgevoerd zouden wor den, gaan thans naar het buitenland. Reeds heeft „De Schelde" zich genood zaakt gezien voor meerdaneenmil- lioen gulden werk aan het bui tenland over te dragen. Erger nog dan dit is het feit, dat de bouw van drie groote vrachtschepen, die anders on getwijfeld in Holland gebouwd zouden zijn, thans waarschijnlijk in het buitenland op gedragen zal worden. Hier betreft het een werk van een totaal waarde van circa 8 millioen gulden. Waar zoo groote offers aan weerszijden gebracht worden, zou eerp buitenstaander allicht tot de meening komen dat het hier een zeer gecompliceerd conflict betreft, een meeningsverschil op belangrijke principi- eele punten. In werkelijkheid is dit conflict een van de eenvoudigste, die men zich den ken kan, een zuiver loonconflict zonder meer. Wat de vakvereenigingen vragen betee- kent. in geld omgezet een verhooging van de jaarlijksche lasten van „De Schelde" van f 161.000. Het éenige bezwaar dat „De Schelde" tegen inwilliging heeft is, dat naar de vaste overtuiging van haar direc tie het bedrijf dezen last niet dragen kan. Andere bezwaren zijn er niet. Tegen volle uitbetaling van vacantiedagen, van feest dagen, van vacantiedagen en feestda gen beide, bestaan geen principieele be zwaren, wel tegen de financieele offers die het vraagt, gezamenlijk met de gevraagde loonsverhooging. Als resultaat van de onderhandelingen vóór het uitbreken van het conflict heeft „De Sohelde" concessies toegezegd, die to taal een jaarlijksch bedrag van f 78.000 aan het bedrijf zouden kosten. Hooger dan dat durft de directie niet gaan. Ziedaar het geheele conflict. Eenvoudi ger kan het al niet! In de brochure zijn een aantal loonstaat- jes opgenomen, waaruit zou blijken, dat de cijfers van de 2e gemeenteklasse regelma tig gestegen zijn voor alle vakgroepen, maar tevens dat die stijging 'bij „De Schel de", tenminste voor de geschoolden en ge- oefenden, grooter is dan die van de 2e ge meenteklasse als geheel. De tegenwoordige looncijfers van „De Schelde" zijn gebaseerd op, behooren bij, een 50-urige werkweek. Na 31 Decem ber van dit jaar wordt de werkweek terug gebracht op 48 uur. Het is gebruikelijk, dat de werktijd-inkrimping gecompenseerd wordt door een uurloon-verhooging. Dit 'beteékent dus voor „De Schelde" een alge- meene uurloon-verhooging met 1 Jan. a.s. van gemiddeld 2 cent, waardoor de loonen aldaar boven de gemiddelde loonen der 2e gemeenteklasse komen. Gezien het jaarlijksch winstcijfer van f 100.000 gedurende de laatste 2 jaren, is de directie niet bereid de jaarlijksche las ten met f 160.000 te verhoogen. Het is boven allen twijfel verheven, dat de kosten van levensonder houd in Rotterdam en Amsterdam aan merkelijk hooger zijn dan in Vlissingen en een eisch van gelijk loon voor genoemde plaatsen zou dus inhouden, dat de Vüs- singsche werklieden een hoogeren levens standaard zouden moeten hebben, dan die in Rotterdam en Amsterdam. Hetgeen tegenover deze laatstea zeer on billijk zou zijn. <L

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1