s Kerknieuws, Predikbeurten. Onderwijs. Rechtzaken 'i vxMoei iede/tewi wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het hlijft beter zitten I 1912 de Gemeente Middelburg zich van electriciteit wenschte te voorzien en het gemeentebestuur aankoop van stroom in Vlissingen voorstelde, ik als voorzitter van de comm. van Fabricage en als lid van den gemeenteraad zoo hard mogelijk voor een eigen centrale heb gevochten, eni dat slechts met één stem meerder heid en dat nog door een bijzondere omstandigheid tot aankoop van stroom Iwerd besloten. Al heb ik later gleeds erkend, dat mijn opvatting van toen ver keerd is geweest, kan ik natuurlijk best begrijpen, dat in de Prov. Staten een zelfde opvatting heeft voorgezeten. Maar om de gevallen beslissing gaat het niet, het gaat alleen om de critiek, ftvelke door Ged. Staten op het werk van den Raad van Advies werd uitge oefend. Het Bureau bad aan de Société een aanbieding gevraagd. Deze word verkre gen en aan den Baad van Bestuur 'over gebracht. Dat is toch geen voorlichting vragen aan de Société, geen voorgelicht worden door haar. Mr Dieleman had dien schijn niet mogen wekken. Men heeft het kwalijk genomen, dat die aanbieding niet via den Baad van Bestuur werd gevraagd, maar waarom liad de Baad. van Bestuur een dergelijke aanbie ding dan niet uit eigen beweging ge vraagd? Hjj deed dit wel voor stroomle- vering te Goes, v oor de middengroep zon der Walcheren, doch nimmer voor stroom- levering voor de middengroep alleen zon der Middelburg en Vlissingen. Dit was aan bet Bureau nu eenmaal ter oore gekomen. Maar bovendien kon het Bureau aan de tweede alinea van art. 14 van ons huish. reglement, door de P.Z.E..M. goedgekeurd, de bevoegdheid ontleenen, om zelfstan dig zich op de hoogte te stellen, als er geen kosten aan verbonden waren. En er zijn geen 'kosten voor gemaakt. En dan kwam er nog bij, dat aan den Baad van Advies eerst advies werd ge vraagd, toen het voorstel van den Baad van Bestuur reeds aan Ged. Staten en resp. aar. Provinciale Staten werd go- daan. Voel zal ik hierover ïiiet zeggen, in aar als er iéts is geweest, dat duidde otp een gebrek aan samenwerking tus- schen den Raad van Bestuur'en den Raad \an Advies, dan is het wel dit geweest. Uit een onderhoud, dat ik in December 1.1. met den voorzitter van den Raad van Bestuur mocht hebben, heb ik don indruis behouden, dat deze die samen werking wel op prijs steit, maar de Raad van Bestuur bestaat nu eenmaal niet alleen uit den voorzitter. En dan tenslotte dit. öp aanwijzing ivan den Raad van Bestuur is in ons Huishoudelijk Reglement de bepaling op genomen, dat de adviezen van den Raad van Advies worden gracht vertrouwelijk aan den Raad van Bestuur te z'rjn uit gebracht. Ik was het hiermede geheel eens en ik heb bij do vaststelling van het Huishoudelijk Reglement opname van die bepaling dan ook verdedigd, doch dit is niet geëerbiedigd, hoewel ook bij den te kennen gegeven wensch aan Ged. Staten, dat het advies ter kennis van Prov. Staten zou worden gebracht, gevraagd werd, dit vertrouwelijk te doen. Ik erken, dat in deze materie het bewaren van het ver trouwelijk karakter moeilijk zou zijn ge- Jweest, doch men had dan toch in elk geval aan den Raad van Advies kunnen vragen, of hij zich met openbaarmaking zou kunnen vereenigon. Men deed dit niet en gaf in het openbaar een verkeerde voorstelling van zaken, waartegen de Raad van Advies zich niet kon verdedi gen. De billijkheid eischt daarom, dat van hetgeen ik nu ter verdediging heb aangevoerd een communiqué aan de pers worde verstrekt." Na deze opmerkingen van den voorzit ter werd door aanwezigen gevraagd of het gewenscht kon zijn, dat de Raad van Advies collectief ontslag neemt. Op voor stel van andeïe leden werd besloten den Raad van Bestuur te vragen of hij van ■plan is de vacatures in den Raad van Ad vies aan te vullen of deze in te krim pen. Overeenkomstig een voorstel van den voorzitter werd besloten om niet te voor zien in de vacatures van voorzitter, plaatsvervangend voorzitter, secretaris en plaatsvervangend secretaris, onfsiaan door het bedanken der functionarissen als lid. Wel werd een tijdelijke voorzitter ge- kiozen en wel de heer S. Hage te Biui- iiisse, die na eeniga aarzeling zich be reid verklaarde. Ten slotte bracht de beer Boudewifnse een woord van dank aan de leden. Zijn herinneringen aan den Raad van Advies als instelling zijn niet van de aangenaam ste, maar wel behoudt spr. zeer aange name herinneringen aan den omgang met de leden. „Er is conflict, er zijn teleurstellingen geweest, maar niets zal mij liever zijn, aldus spr. dan dat dit feitelijk slechts misverstanden zijn geweest, want dit zal beteekenen, dat alsnog de Raad van Advies met vrucht werkzaam zal kunnen zijn." De heer Hage bracht tenslotte een har telijk woord van dank aan den heer jBoudewijnse voor 'diens zakelijke en aan gename leiding tijdens zijn voorzitterschap waarmede de vergadering haar instem ming betuigde. Goes. Gisteravond hield de afd. van den Ned. Ghr. Vrouwenbond onder leiding van Mej. Donner een druk bezochte vergade ring. Nadat verschillende huishoudelijke werkzaamheden waren afgedaan hield Mej. G. de Witte een lezing over de inwen dige zending in Berlijn, waarbij zij tal van mededeelingen deed uit de practijk. Met belangstelling werd deze voordracht ge volgd. De goed geslaagde vergadering werd door Mej. de Witte met dankzegging ge sloten. De Neder 1. Zondagschool- vereeniging zal op Woensdag 26 Sept. a.s. te Goes hare -62ste algemeene vergadering houden. Aan deze vergadering gaat vooraf een gebedsure Dinsdagavond in het lo kaal der Chr. J. V. in de Wijngaardstraat. In de algemeene vergadering die geleid wordt door Dr G. P. Marang van Utrecht, zal nadat de huishoudelijke werkzaamhe den afgedaan zijn, de heer H. A. de Boer Az. een referaat houden over: „ls het Zondagschoolonderwijs noodzakelijkerwijs beperkt tot de Bijlbelscbe Geschiedenis?" een vraag die blijkens de gepubliceerde stellingen ontkennend wordt beantwoord. De dag wordt 'besloten met een samen komst in de Groote Kerk, waarin als spre kers zullen optreuen Ds Hamburg van Goes en Ds P. J. de Jong van Amsterdam Veere. Gemeenteraadsvergadering op Vrijdag 21 Sept. Alle leden waren tegen woordig. De burgemeester als voorzitter opende de vergadering. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd en geteekend. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen, dat op de begrooting van 1928 moest worden on dergebracht een post van f50 welke de Raad in 1927 reeds had toegestaan voor reis- en verblijfkosten voor de inspecteurs lager onderwijs ten dienste voor de ge meente Veere. Verder was er een schrij ven inzake wijziging der bebouwde kom Veere en Zanddijk in verband met de Motor- en Rijwielwet, welk plan zal ten uitvoer worden gebracht,. Een schrijven van de Filips Radio Inst.fabriek voor aanschaffing radio voor de school werd voor kennisgeving aangenomen. Op het reeds bekende schrijven van het gemeente bestuur van Arnemuiden betreffende de schoolgeldregeling 1922—1925 zal op voorstel van B. en W. adhaesie worden betuigd. De begrooting 1928 werd den Raad aan geboden en zal aan de raadsleden ter in zage worden gezonden. Op voorstel van B. en 'VV. werd met C' tegen 1 stem besloten iot inkoop pen sioen, waartoe de betrokken ambtenaren de helft zullen moeten bijdragen. De commissie belast met het nazien der rekening 1927 bracht haar rapport uit, waarbij enkele opmerkingen van on dergeschikt belang werden gemaakt, waar na ze adviseerde de rekening voorloopig goed te keuren. Aldus besloten. Verschillende wijzigingen in de begroo- ting 1928 werden goedgekeurd. Op voorstel van de commissie voor bet nazien der begrooting 1929 va.n het Gods huis, besloot de Raad deze goed te keu ren. Verder deelde de voorzitter mede, dat door dhr H. v. Loon te Veerb drie schil derijen van den zeilwedstrijd 1.1. te Veere gehouden voor de oudheidskamer alhier zijn beschikbaar gesteld, waarop de Raad besloot dhr v. Laan biervoor dank te betuigen. Een andere bijdrage van een onbekende voor de oudheidkamer, afge zonden uit Utrecht, werd eveneens in dank aanvaard. Bij de rondvraag vroeg de beer van Beveren na-ar het gemeentelijk slachthuis en het gebruik daarvan. De voorzitter deelde mede, dat reeds in de vorige vergadering over deze zaak is gesproken. Spreker releveerde hetgeen door B. en W. nadien is gedaan en deelde mede, dat bij het dagelijksch bestuur een schrijven is binnengekomen van de Gezondheids commissie te Veere, welke een bij haar ingekomen klacht omtrent het onderhoud van het slachthuis nader wenscht toege licht te zien. De voorzitter merkt op, dat deze klacht niet bij bovengenoemde com missie ingediend had moeten worden, daar dit lichaam onbevoegd is hiervan kennis te nemen. Ook wees de voorzitter er op, dat deze commissie zonder ver gunning van B. en W. een onderzoek ter plaatse heeft ingesteld. De heer van Beve ren dankte voor deze medèdeeling, waar na de vergadering werd gesloten. Ned. Herv. Kerk. v Beroepen te Haskerhorne, R. J. .DL Beere- kamp te Molkwerum. Te Wehe-Zuiddijk ,(Gr.), H. Bax, cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Benningbroek, W. Ha milton of Silverton Hill te JBergum. Drietal te Kralingen, E. v. d. Meer te Wageningen, A. K. Straatsma te Zandvoort en E. H. Wierzinga te Purmerend. Geref. Kerken. Beroepen te Zweeloo, A. I. F. Nawijn, cand. te Groningen. Te Makkum Dr J. de Jong te Grand Rapids. Tweetal te Roodeschool, J. Schelhaas .Jr, te Nederhorst den. Berg en D. Feenstra te Borger. Aangenomen naar Oegstgeest, Jan. Eringa te Nieuwe Pekela. is gelegateerd aan de Geref. (Kerk te Seroos- kerke (W.) f900; aan de JOiaconie der Geref. Kerk f 250, en aan de .Qhr. school f 250, alles vrij van successierechten. Emeritaat. Het provinciaal kerkbe stuur van Gelderland heeft aan ds C. Rattink, pred. der Ned. Herv. Gemeente ,te Apel doorn en Het Loo, op zijn verzoek, na ruim 46-jarigen dienst, met ingang van .1 Oct, a.s. eervol emeritaat verleend. Zondag 23 September 1928. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. Ds Steinz, nm. Ds Homburg, av. Ds de Vries. Wilh elminadorp, vm. Ds Homburg, nm. Ds Steinz. Waarde, vm. Ds v. d: Waa, nm. Leesdienst Hoedëkenskerke, vm. Ds v. Lindonk, nm. geen dienst. Heinkenszand, vm. geen dienst, nm. Ds v. Lindonk. Geref. Kerken. Wemeldinge, vm. Ds Scheele, nm. Ds Meijer. Inaugureele oratie Prof. Dr Joh. deGroot. Hedenmiddag hield i Prof. Dr Joh. de Groot, laatstelijk predikant bij de Ned. Herv. Gom. te 's-Gravenhage, vóór dien te Vlissingen, als opvolger van Prof. Dr F. M. Th. Böhl, die naar Leiden vertrok, zijn inaugureele ■ora tie' als hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal- en letterkunde en de Israël, oudhe den aan de Rijksuniversiteit te Groningen. Dr de Groot aanvaardde zijn ambt met een rede die tot titel droeg „De Palestijn- sche achtergrond van den Pentateuch". Bij Kon. besluit van 20 September is aan J\ Bulthuis, op zijn verzoek, met in gang van 1 December 1928, eervol ontslag i verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Zierikzee. Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burger- i school te Zaltbommel, J. Steur, te Schud- debeurs bij' Zierikzee. Een goede raad. In „Gezin en School" geeft Dr J. A. vvan der Hake de ouders van ter middelbare school getrokken kinderen een goede raad: „Wilt u uw kind menig .onaangenaam con flict op school besparen, kweek dan respect voor de docenten aan, meer door laten dan door doen. Zeker niet door .moreele ver handelingen; dat geeft niets. Maar praat niet mee met de kindoren, wordt ,niet mee ver ontwaardigd moeilijk genoeg: de besten onzer struikelen hierin over een feit, een behandeling, waarover u toch niet .oordeelen kunt, omdat u er niet bij geweest bent, over eent cijfer, waarvan u het tot stand komen evenmin beoordeelen kunt, omdat minstens de helft van de factoren, die het hebben doen ontstaan, buiten uw gezichtsveld iig- gen. Tracht u te objectiveeren. .Zie niet uw kind alleen, maar tracht dat kind te zien als deel van de kla3. .En vergeet nooit, dat het in al zijn verhalen, mededeelingen, voor stellingen maar een kind is. D'at wil zeggen: een klein mensch, die van twee dingen altijd nog mijlen ver afstaat: van zelfkennis, en: van den anderen kant van de dingen zien die er toch altijd is. In gemoede, vaders en moedershebt u het ,op de middaghoogte des levens ongeveer, al ver gebracht in de zelfkennis en in het: ook den anderen kant der dingen zien Over onze kinderen ook niet praten, met leeraren of anderen, waar die kinderen zelf bij zijn. Wat zijn wij ouders toch verblind. Wat hebben we toch weinig be grip van opvoeding, dat is: van ons self in onze macht hebben, dat velen onder ons die groote fout maar niet kunnen opgeven: over onze kinderen te praten, waar zij bij zijn. Telkens en telkens als men in gezinnen komt, van overigens verstandige menschen, ontmoet men het weer". Zendings bureau Oegstgeest. De directie van het zendingsbureau te Oegst geest verzoekt ons de aandacht er op te mogen vestigen, dat allen, 'die gerechtigd zijn voor dit bureau gelden (in ontvangst te nemen, zich behoorlijk kunnen legimiteeren. Dezer dagen bleek, dat door „een vertegen woordiger van de zending in Oegstgeest" ge collecteerd werd. Na het afdragen van een bijdrage informeerde men, om te vernemen, dat er een oplichter aan het werk geweest was. Gelden zende men bij .voorkeurrecht streeks naar het zendingsbureau (Postreke ning no. 6074). v Giften en legaten. Door wijlen den heer en mej. Jacob .Wisse—Wondergem Kantongerecht te MitfdeHiurff. Terechtzitting van 19 September. De kantonrechter to Middelburg heeft veroordeeld wegens: Als bestuurder van een rijwiel, buiten noodzaak de linker zijde van den weg houden: P. J. O., te Middelburg fö b. s. 5 d.h.; Chr. M.> te Nieuwdorp, f3 b. s. 3 d.h.; I. J„ te Vlissingen fö b. s. 5 d.h. Als bestuurder van een rijwiel daar mede een weg, die voor het verseer met rijwielen in heide richtingen is ge sloten, berijden: C. H. te Serooskerke f 0.50 b. s. 1 d.h. Als bestuurder van een rijwiel daar mede, tusschen een half uur na zons ondergang en een half uur vóór zons opgang over een weg rijden terwijl het rijwiel niet voorzien is van een (een helder wit licht uitstralende) lantaarn.: C. C. van Z„ te Veere f3 b. 3 d.h. Als bestuurder van een rijwiel daar mede, tusschen een half uur na zons ondergang en een half uur vóór zóns opgang over een weg rijden, terwijl het rijwiel 'aan de linkerachteizijde niet is voorzien van een een rood licht uit stralende lantaarn: K. J. M. te Vlis singen f2 b. s. ,2 'd.h. Als bestuurder van een voertuig, daar mede over een weg rijden, tusschen een half uur na zonsondergang en oen half uur voor zonsopgang, zonder da.t het voer tuig voorzien is van ten minste één een helder wit licht uitstralende lan taarn: A. L. te Vlissingen fö b. s. d.h, Ala bestuurder van een rijwiel op. een weg geen gevolg geven aan de door een der in artikel 34 „Motor- en Rijwielwet" genoemde ambtenaren in het belang van de veiligheid van het verkeer gegeven aanwijzingen: J. L. t© Middelburg f3 b. 3 d.h. Zich in kennelijken staat van dron kenschap op den openbaren weg bevin den J. W. P. te Vlissingen f 10 b. s. 10 d.h.; J. L. te Serooskerke f10 b. s. 10 d.h.L. van 't V. te Hilversum f 15 b. s. 15 d.h. Op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: A. S. te Middelburg f 10 b. s. 10 d.h. In de gemeente Vlissinigen de Kolve- nierstraat met een rijtuig in eene andere richting berjjden dan in die van de Noord straat: D. S. te Vlissingen f3 b. s. 3 d.h. In de gemeente Middelburg in het open baar binnen de kom der gemeente wateren buiten de daartoe bestemde bakken: A. P. de W. te Middelburg f3 b. s. 3 d.h. In een tramrijtuig gaan, terwijl de trein in beweging is: I. A. te Vlissingen f2 b. s. 2 d.h. Rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank to Middelburg wer den gisteren de navolgende zaken be handeld M. C. B., 23 jaar, reiziger te Middel burg, was in hooger beroep gekomen te gen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens over treding van het Motor- en Rijwielregle ment werd veroordeeld tot een geld boete van f3 b. of 3 d.h. Eisch: bevestiging va.n het vonnis v. d. kantonrechter, zonder oplegging van straf. Door J. E. N., 19 jaar, zonder beroep te 'slïeer Arendskerke, was hooger be roep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter te Goes, waarbij zij wegens twee overtredingen van de Motor en Rijwielwet werd veroordeeld tot 2 geldboeten ieder van f 25 of 2 maal 25 dagen hechtenis. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht Zierikzee was hoo ger beroep aangeteekend tegc-n een zestal vonnissen van het kantongerecht aldaar, waarbij P. A. S„ 48 jaar, koopman te Krabbendijke, wegens het onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst, werd ver oordeeld tot 6 geldboeten ieder van f 50 of 6 maal 8 dagen hechtenis. Door hei O. M. was 6 maal f .'303 of G mia'ai1 G miann- den hechtenisstraf geëischt. Eisch: Bevestiging vonnissen van den kantonrechter evenwel zonder oplegging van straf. Door den ambtenaar van bet O. M. was eveneens hooger beroep aangetee kend tegen een tweetal vonnissen van den kantonrechter te Zierikzee, waarb'j J. P. de R., 32 jaar, bakker te Noordgouwe, en J. M. J. van der L., landbouwer te Dreischor, wegens overtreding van de motor- en rijwielwet werden ontslagen van rechtsvervolging. Door het O. M. was voor ieder een geldboete van f3 of 3 dagen hechtenis geëischt. Eisch: Vernietiging vonnissen van den kantonrechter, en veroordeeling ieder tot een geldboete van f2 of 2 d. h. Uitspraak in alle zaken 5 October a.s. C. B., 43 jaar, machinist te St. Jan steen had onlangs voor het kantongm-echl te Hulst terecht gestaan wegens straat schenderij, n.l. door op 11 November 1927 terwijl een vierwielig motorrijtuig hem, bestuurder van een tramlocomotief zijnde, tegemoet kwam en zulk een rijtuig hem achterop reed' over den Provincialen weg, stoom uit de locomotipf uit te laten, welke zich over dien weg verspreidde, waarbij hij werd veroordeeld tot een geld boete van f 15 of 30 d.h., tegen welk von nis door verdachte cassatie werd aange teekend. Op 25 Juni 11. werd door den Ho ogen Raad het vonnis van het kan tongerecht Hulst vernietigd en werd de zaak door de H. Raad verwezen naai de Rechtbank te Middelburg. Aangezien de verdediger van dezen ver dachte, W. K. ter Laan, advocaat te Utrecht, niet verschenen was, werd de verdere behandeling dezer zaak aange houden tot 28 September. C. C., 50 jaar, leurder te Tefneuzen, thans in voorarrest, verdacht van on tucht, te IJzendijke op 17 Aug. 1.1. Eisch: 1 jaar gev. straf. W. Z., 64 jaar, koopman, zwervende, thans in voorarrest, verdacht van open bare schennis der eerbaarheid te Souburg op 8 Augustus 1.1. Eisch: 2 maanden gev. straf. M. C. Y., 36 jaar, manufarturier te 's H. Arendskerke, was in hooger beroep ge komen tegen een vonnis van den kan- tonnrechter te Goes, waarbij hij wegens overtreding van het Tramwegreglement werd veroordeeld tot een geldboete van f 15 of 15 dagen hechtenis. Eisch: Vernietiging vonnis van den kan tonrechter. Ontslag van rechtsvervolging. Moord op 'haar blinden echtgenoot. Naar we vernemen zal op Vrijdag' 28 dezer voor de Rechtbank te Middelburg, opnieuw dienen de strafzaak tegen W. A. B., wed. S. de J. wonende te Middel burg, thans aldaar in voorarrest verdacht van moord op haar blinden echtgenoot. Zooals men weet werd deze zaak op de zitting van 8 Juli 1.1. ook behandeld en eischte het O.M. tegen verdachte ter zake een gevangenisstraf van 20 jaar. Verdachte's verdediger, Mr van der Weel, advocaat te Middelburg, betoogde in zijn pleidooi toen de wenschelijkheid van het instellen van een onderzoek naar verdachte's geestvermogens, welk onder zoek ook dooi" de rechtbank werd he uvelen. indien gij het des morgens inwrijft met een weinig Purol Vechtpartij te Zaamslag. Tijdens do muziekfeesten te Zaamslag op 9 Juli 1.1. was het onder de bezoe kers in het café van de V. aldaar mincler rustig. Er werd ruzie gezocht en ten slotte kwam het tot een vechtpartij. Een vijftal personen geraakten slaags. Zekere J. D. kwam er al heol ongelukkig af. hij werd dusdanig door een messleex in zijn buik getroffen, dat overbrenging per auto naar het ziekenhuis te Terneuzen noodzakelijk was. Ook de landbouwers knecht P. S. te Zaamslag werd met een mes bewerkt en bekwam verschillende bloedende verwondingen in zijn schouder en gezicht. Een zelfde lot onderging de landbouwersknecht A. P. D. Beiden moes ten zich eveneens onder geneeskundige behandeling stellen. liet gevolg van alles was, dat thans de vechtenden zich voor den rechter had den te verantwoorden, en wel: P. S., 21 jaar, arbeider to Zaamslag, verdacht van mishandeling van J. Dees en A. P. Dieleman, door deze met een mes te steken en te slaan. J. D., 23 jaar, landbouwersknoc.ht te Zaamslag, verdacht van mishandeling van P. Scheele, door dezen met een scherp voorwerp te slaan. J. D„ 23 jaar, landbouwersknecht, ver dacht van mishandeling van C. Klaassen door dezen met een mes te steken en te slaan, en ten slotte: A. P. D„ 23 jaar, en J. D., 23 jaar, beiden landbouwersknecht te Zaamslag, verdacht van te samen en in vereeniging Izaak de Jonge te hebben mishandeld. ilrneeren en wonden gesterkt door ':s Eu'sj» 75ct Bij Apoth en Drogisten. In de zaak P. S., werd als getuige gehoord J. Dees, die verklaarde, zoo ern stig te zijn gestoken, dat hij naar he' gasthuis is overgebracht. Thans is hi. echter weer hersteld. Op een vraag van den President aar dezen getuige, wat er toch te doen was. omdat zij zoo vochten, antwoordt get.; Hel :wa.s muziekavond, mijnheer! Zoo, zeide de president, wordt die bij jullie op die manier gevierd, 't Is mooi Op een vraag van den president aan ge tuige Dieleman, hoe hot kwam dat ze allen als dollen te keer gingen, zegt hij. dit niet te weten, waarop de president op merkt dat het schandalig is, zoo te vech ten. Verder worden eenige getuigen a dé charge gehoord, waarop de Officier van Justitie het woord krijgt. Volgens dezen staan de feiten vast, doch verdachte heeft uit noodweer ge handeld en eischt spreker ontslag van rechtsvervolging. De verdediger van dezen verdachte, Mr Callenfeis, advocaat te Middelburg, dacht ook dat muziek opwekte, doch dit schijnt in Zaamslag anders te zijn. Hij sluit zich verder aan hij het requisitoir van het O.M. In de zaak J. D. werden 3 getuigen a charge en 5 getuigen h décharge gehoord uit welke verhooren ©venwel niet blijkt de ware toedracht der zaak. Volgen3 den Officier van Justitie zijn de feiten wettig en overtuigend bewezen, n.l. dat deze verdachte, Klaassen en ook Scheele met een mes heeft gestoken. Wegens mishandeling 2 maal gepleegd, eischt hij 1 maand 'gevangenisstraf. De verdediger van dezen verdachte, Mr P. Dieleman, advocaat te Middelburg, zegt dat er veel tegenstrijdigheid is in de ge tuigenverklaringen, en dat er volgens hem zoo wat niets bewezen is. Wie is de strijd begonnen. Volgens spr. zou het wensche- lijk zijn om in Z.-Vlaanderen verschillen de muziekgezelschappen tot hooger peil op te voeren, wanneer dergelijke muziek avonden worden gevierd. Volgens verdediger hebben we hier een vechtpartij tan tooneele in 3 bedrijven: le bedrijf speelt in de herberg; 2e buiten het café en 3e in de Molenstraat. Vech tende boeren, zegt spr., Wie kent niet de prachtige schilderij in het Rijksmuseum. De jongens hebben behoefte om hun lichaamskrachten te ontplooien. Men heeft toch ook boks- en schermvereenigingefl en als er geen vereenlgingen zijn, moet op een andeTe manier gesport worden, aldus verdediger. De Off. van Justitie wïl al dadelijk {verdachte D. er in smijten, doch spr. gelooft niet, dat de Rechtbank D. zal kunnen veroordeelen. Zij zal verdachte (moeten vrijspreken of ontslaan van rechtsvervolging. Volgens verdediger zou

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 2