No. 300 Donderdag 20 September 1928 42e Jaargang wden! n! Volg onze irsus voor ies. LLANDIA ROTTERDAM Drogistzaak tteboonen gde Zaak ngeboden gevraagd, KOOP, Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. V00RFUNE WA5CHNEtM Leeftijd boven aris f 1300.—. e cursüs f 12.50. ratis inlichtingen n BEHANGSEL- stad op Wal- v. Het pand is >op. 22 M. lang. zeer mooi ge- onder No. 23, IJ, Middelburg. OP: P. WISSE Szn angeboden in van Zeeland, een ren en Com- een flink burger lis kan ook ge- )or le hypotheek ar is genegen te lie over minstens rhikken, gelieven Mo. I, Bur. „De adres te koop ntonnen, Karns, grootten, Luier- hmachines, Wei- enz. Tevens n billijken prijs. 1IDDELBURG cplein N 117. de Electr. Be- c „Sreblè", e klas Fabricaat. kend zijn bij de reflecteeren. r tegenwoordige, k een Kamperland. oud, Veersche tg- lirect tegen hoog Knecht, goed unnende omgaan, KLINGEBEIL, >urg. 'I Directeur-Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA, Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie no. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per posL f3.— Losse nummers f 0.05 Prijs der AdvertenfïSn: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. ZIJ, DIE ZICH THANS OP „DE ZEEUW" ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT 1 OCTOBER A.S. VER SCHIJNENDE NUMMERS GRATIS. DE ADMINISTRATIE. Politiek weerbericht? Wie met belangstelling de politieke ge beurtenissen volgt, vooral in verband met een mogelijk herstel der rechtsche sa menwerking, zal zich, na wat Dinsdag in de Tweede Kamer gebeurde, wel eeniger- mate teleurgesteld gevoelen. Aan de orde was het opmaken der nominatie voor het voorzitterschap. De stemming over nummer één liep vlot van stapel. Jhr Ruys de Beerenbrouck werd met byna algemeene stemmen opnieuw voor hot voorzitterschap voorgedragen. Met de stemming over nummer twee liep het minder vlot. Dr de Visser, die de laatste jaren als ondervoorzitter fungeerde, kreeg nu bij eerste stemming slechts 41 stemmen, ter wijl op don heer Schaper tot nu toe num mer drie, eveneens 41 stemmen werden uitgebracht. Eerst bij tweede stemming gelukte het Dr de Visser weer op de tweede plaats te brengen. Op zichzelf, we geven het toe, is dit niet van zoo heel veel gewicht. Maar zonder beteekenis is het toch ook niet. Er was toch geen enkele reden, waarom Dr de Visser, een man, die om zijn bekwaamheid en karaktereigenschap pen de hoogachting van alle partijen ge niet, niet ppnieuw als onder-voorzitter zou kunnen worden aangewezen. Toch hebben sommige Katholieke leden naar het schijnt aan den heer Schaper^ de voorkeur gegeven. Volgons sommige bladen om daarmede tot uiting te brengen, dat ze van „het conservatieve optreden" van Dr de Visser niet gediend zijn. Het kan zijn. Maar dan hebben we hier toch weer een uiting van kleine politiële, die voor de toekomst weinig goeds belooft. Een manifestatie van de nog niet her stelde eendracht. Mussolini en de boeren. Op 3 November zal in het Coloseum te Roime een vergadering worden gehouden van vijftig duizend boeren. In deze verga dering zal Mussolini een rede houden over de beteekenis van den landbouw voor de ontwikkeling van den staat. De havenstaking in Australië. De voorzitter van de kamer van koop handel te Sydney heeft in een toespraak gezegd: Wij worden met een verlamming van den handel tusschen de Australische staten onderling en van onzen uitvoerhan del bedreigd. De staking van de bootwer kers brengt ook een onberekenbaar nadeel aan den wolverkoop, waarvan onze finan- eieele, industrieele en commercieels posi tie afhankelijk is, t«e. Er zijn reeds gewel dige verliezen geleden en als deze moord op onze koopvaardij niet onmiddellijk op houdt, zal het aantal werkloozen aan den wal met honderdduizenden berekend moe ten worden. Nieuwe gevechten In China. Naar de „Times" uit Peking verneemt, hebben er ernstige gevechten in Noord- China tusschen de Moekden-troepen en de Shantoeng-strijdkrachten plaats gehad, waarhij de Moekdentroepen een nederlaag hebben geleden. Zij verloren ettelijke honderden aan dooden en duizenden gewonden. Men ge looft, dat een deel der Moekdentroepeg^ naar Tsjang Tsjoen Tsjang is overgeloo- pen. De orkanen in den West Indischen archipel. Het Engelsche departement van kolo men heeft, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, een telegram ontvangen van den gouverneur der eilanden beneden den wind, waarin bijzonderheden worden me degedeeld over de schade, die door de or kanen van de vorige week is aangericht. De gouverneur 'hééft Mout Serrat Bezocht, waar hij ernstige vernielingen aantrof. Het ziekenhuis met bijbeboorende ge- Bouwen waren totaal vernield, evenals een aantal bruggen. Het havenhoofd bleek ernstig beschadigd, evenals alle gouverne mentsgebouwen. De telefoonverbinding over het heele eiland was onklaar. Twee derden van de huizen der boeren waren totaal vernléld en verscheidene® van de voornaamste gebouwen in Plymouth zijn beschadigd, waarbij vijf protestant- sche en een katholieke kerk. Wat de bewoners hetreft, zijn er 40 doo den en 71 gewonden. De totale schade aan gouvernements- en particuliere eigendom men wordt geschat op 30.000 pond. Op Nevis is weinig schade toege bracht aan de gouvemementseigendom- men, maar een groot aantal huisjes van arme inwoners is 'beschadigd. Hier zijn 13 dooden en 50 gewonden. Op Saint Kitts is er eveneens wei nig schade aan de eigendommen der over heid, maar ook hier hebben de kleine lui den het moeten ontgelden. Er worden 6 dooden gemeld. Ook op Antigua is er aan overheids- en particuliere eigendommen een scbMe van 7000 pond. Het gouvernement van Dominica rapporteert, dat er één doode is. Er zijn 4 havenhoofden vernield en 1 beschadigd. De boulevard aan zee te Roseau is ge deeltelijk vernield. Groote schade is toe gebracht aan de wegen, de telefoonverbin dingen en het electrisch licht. Ook de oogst had zwaar te lijden en men is daar om zeer bezorgd, dat er gebrek aan voed sel zal komen. Aan openbare werken is naar schatting een schade toegebracht van 60.000 pond. De totale schade aan gouvernements eigendommen en woningen van boeren op Dominica, Mont Serrat, Antigua, St. Ghristophes en Nevis wordt geraamd op 100.000 pond. Alle dooden en gewonden behoorden tot de arbeidersklasse. Aardbevingen geregistreerd. Hit Kaïro wordt gemeld: Het observa torium van Heloean heeft gisteren twee aardbevingen geregistreerd. De eerste, die vrij' krachtig was, deed zich te half acht 's avonds voor. Het middelpunt lag ver moedelijk op een afstand van 6600 K.M. De tweede had te tien uur 's avonds plaats en was eveneens vrij hevig; het centrum hiervan lag waarschijnlijk op 3000 K.M. afstand. De werkloosheid in Engeland. De Daily Telegraph verneemt dat Bald win, de eerste minister, op het aanstaande unionistische partijcongres te Yarmouth bijzonderheden zal mededeelen over de plannen die de regeering voor de oplos sing van het vraagstuk der werkloosheid uitgewerkt heeft. Haar voorstellen zullen vooral ten doel hebben de emigratie te be vorderen. Het plan tot overbrenging van „pio- nier"kolonisten naar Canada voorziet in de immigratie en nederzetting van 20.000 Engelsche gezinnen in Canada. De werkloosheid in de mijndistricten zal gelenigd worden door 600.000 's jaars voor landverhuizing te besteden. Verder zal de commissie voor boschwe zen maatregelen nemen om 1.750.000 acres in de Engelsche staatsbosschen voor ne derzetting beschikbaar te stellen. Hei Roemeensch petroleumschandaal. De „Tel." verneemt, dat een Roemeensch blad, een aantal documenten publiceert, waaruit volgens het blad duidelijk blijkt, dat verschillende leden der regeering bij het petroleumschandaal betrokken zijn, waarvan de voornaamste de minister van Landbouw, Argetoianu is, die sedert 'het, aftreden van Titulescu ook ad interim het departement van Buitenlandsche Zaken leidt. Argetoianu zou namelijk, naar het blad beweert, een rechter belast hebben met het instellen van een onderzoek naar het petroleumschandaal, toen dit te zijner kennis kwam. Toen de rechter evenwel zijn rapport had uitgebracht, zou Arge toianu de documenten hebben doen ver dwijnen, waarna de frauduleuze verkoop van staatspetroleumterreinen met zijn toe stemming voortgang zou hebben gevonden. Inval van roovers in Irak. Uit Mosoel is te Londen bericht ontvan gen dat Turksche roovers een inval heb ben gedaan op Iraksch grondgebied en 3 dorpjes geplunderd hebben. Ze doodden drie mannen en verdwenen weer over de grens met medeneming van een groote kudde vee. Twee Engelsche vliegtuigen zijn opgestegen om de roovers te vervolgen. Een brutale overval. Opnieuw hebben bandieten in New York een brutalen overval gedaan, -dit maal bij de Sheffield Farm Dairy Com pany, één der voornaamste melkleveran- tiemaatsc'happijen te New York. Twee personen drongen het gebouw binnen en in tegenwoordigheid van tweehonderd employé's ontsnapten zij met medeneming van 15.000 dollars. De kassiersiooi, waar liet geld bewaard werd, is door stalen wanden omringd en voorzien van kogelvrij glas, terwijl van binnen een inrichting drie kassiers in staat stelt onmiddellijk het vuur te ope nen, wanneer ongewenschte gasten een overval zouden beproeven. Al deze voorzorgen waren evenwel nut teloos, want de roovers waren gekleed in de uniform van de twee mannen, die da gelijks in de gepantserde auto het geld voor de bank brachten. Met revolvers hiel den zij het personeel in bedwang en de twee mannen bedreigden de kassiers met den dood als zij alarm zouden maken. Voordat men liet wist waren de gemas kerde bandieten reeds in een auto ver dwenen. Korte berichten. De Argentijnsche Kamer heeft met algemeene stemmen het wetsontwerp op den achturenjdag aangenomen. Te Bakoe is in eenige petroleum- reservoirs brand uitgebroken. Voor de naftafabrieken bestaat geen gevaar. - De financieele commissie uit de Fransche Kamer heeft gister de salaris sen der ministers met 100.000 francs ver hoogd en op 180 duizend francs vastge steld. Op het regeeringsvliegkamp -te Fe lixstowe gaat men proeven nemen met een nieuw metalen watervliegtuig, dat voor zien is van een mast en zeilen om hij een: nooddaling op zee zeilende -zijn weg te kunnen vervolgen. Kommiezen en politieagenten 'hebben te Berlijn in een oude chocoladefabriek een geheime distilleerderij' ontdekt, die zeer grootsch was opgezet. Door een toe val was de politie de bedrijvers van dit geheime werk op het spoor gekomen, die op heeterdaad betrapt werden. Koning Alfonso van Spanje is uit Stockholm naar Schotland vertrokken. Naar de bladen melden, heeft Bul garije het koninkrijk Albanië erkend. Bij deze gelegenheid heeft koning Boris een hartelijk schrijven tot koning Zogoe ge richt. De Voorzitter der Tweede Kamer. Gisterochtend ten 10 uur heeft H. M., de Koningin ten Paleize in het Noord einde, de door den voorzitter der Tweede Kamer benoemde Commissie uit die Kamer ontvangen, welke aa.n de Ko ningin de voordracht aanbood ter benoe ming van een voorzitter der Tweede Ka mer voor het nieuw geo-pende zittingsjaar. Prinses Juliana was bij de ontvangst tegenwoordig. De Commissie, die in auto's, begeleid dooi- boden van de Tweede Kamer naar het Paleis was gereden, bestond uit de heeren Dtiymaer van Twist, Van Voorst tot Voorst, Boon, Duys, Oud, Veraart, Lovink en Kersten. De heer Duymaer van Twist droeg de groote tenue van generaal-majoor; de hee ren Van Voorst tot Voorst en Boon het ambtscOstuum van Kamerlid; de heer Lo vink het costuum van zijn vroegere hooge functie in Nederlandsch-Indië; de heeren Duys, Oud en Kersten waren in rok- costuum en de heer Veraart droeg de toga van hoogleeraar. Bjj Koninklijk Besluit is benoemd tof voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal voor het tijdvak der tegen woordige zitting jhr mr Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, lid van die Kamer. Stormweer op de Bovenwlndsche eilanden. Bij het departement van Koloniën is van den wnd. gouverneur van Curasao hot volgende, op 18 dezer verzonden tele grafisch bericht ontvangen: „Volgens berichten, pas ontvangen, heeft ■de storm van 12 op 13 dezer op St. Eustatius en Saba zeer zwaar gewoed; op St. Eustatius het ergst, waar ongeveer 47 huizen vernield zjjn, waardoor niet minder dan 10O menschen dakloos ge worden zijn, en een groot aantal klein vee is gedood. Overigens zijn groote hoornen ontwor teld en versperren 'thans den doorgang op publieke wegetn. Gouvernementsschoe- nei Virginia, die op de reede ten anker lag, heeft kettingen gebroken en is op drilt gegaan, waarschijnlijk voor altijd ver loren. St. Eustatiaanische kotter Marie Louise to pletter geslagen op strand. Ook Saba heeft zeer veel geledeni. Ongeveer 15 huizen vernield en andere gedeeltelijk beschadigd. De cultuur heele- maai vernield. Ook groot verlies onder kléin vee. Het vorenstaande is summiere opgave der ge beurtenissen, doch stormcommissiën druk bezig met haar werk, waarvan .later uit voerig verslag volgt. Zoowel St. Eustatius als Saba verkee- ren in nood. Schoolgebouw St. Eustatius wordt vooiloopig gebruikt als onderkomen dakloozen." De postvlucht naar indië. De bijzondere correspondent aan boord van het postvliegtuig seinde gisteren uit Allahabad aan Aneta-Vaz Dias: „Wij zijn na een goede reis hier aan gekomen. De landing geschiedde vlot. Ge durende de reis hadden wij mooi weer. Er was veel belangstelling óp het vlieg veld. De afstand KarachiAllahabad heb ben wij in negen uur afgelegd. Morgen (Donderdag) vertrekken wij naar Cal cutta." Reuter meldt nog uit. Allahabad, dat kapitein Koppen aan het postkantoor daar ter stede postzakken1 heeft afgeleverd.. Dit was de eerste rechtstreeksche lucht post die men er ontvang. Generaal Snijders naar Indië. Do voorzitter yan het Comité voor den vliegtocht Ned.-ndiië, gepensionneerd ge neraal C. J. Snijders, die door de Indi sche vereeniging voor luchtvaart is uit- genoodigd, om de opening eind Oct. a.s. in Indië van de luchtlijnen der Nederl.-In dische Luchtvaart Mij. bij te wonen, is gistermiddag tegen 3 uur uit Den Haag vertrokken. De generaal zou te Arnhem overnach ten en vertrekt hedenochtend met den trein naar Genua, om daar over te gaan op de boot naar Indië'. Vele autoriteiten en vrienden van ge- inieraal Snijders waren bij zijn vertrek aan het Staatsspoor aanwezig. Staafsbegrooting 1929. Aan de Staatsbegrooting voor 1929 is nog het volgende ontleend: Een bedrag van f 1003 wordt meer aan gevraagd ter verhooginlg van het reeds toegekende subsidiebedrag van f4003 aar. de Nederlandsche Middernachtzen. dingsvereeniging te Zetten. Aangezien herhaaldelijk blijkt, hoe slecht men in het buitenland ten aanzien van vraagstukken van den dag geïnfor meerd is voor zoover Ned.-Indië betreft, wordt het noodzakelijk geacht ter tem pering van de daaruit voortvloeiende be zwaren .van tjd tot tjjd vertalingen van Indische regeeringspublica- t i e s of van .gedeelten van zoodanige publicaties in het buitenland te versprei den .Hiervoor is f4000 uitgetrokken. Uitkeering aan z.g. mobilisatie slachtoffers. Het aantal aanvragen om steun krachtens de wet van 13 Mei 1927 stijgt en daarom is verhooging van den post met f 25.000 noodzakelijk ge bleken. Henri Polak bezongen. Bij de benoeming van leden der ge mengde commissie voor de Stenografie, gisteren in de Eerste Kamer, was er een briefje ingeleverd met het volgende rjjm- PJe: „Ik stemi op hem, die altijd strijdt met vuur voor de natuur." De eerste stap op het rijmelaarspad, zegt de N. R. Ct., is niu gezet. Straks gaat men in de Kamer van vijftig nog berijmde speeches houden, zooaïs ook al eens in .den Utrechtschen gemeenteraad is gebeurd. Overigens is het ons niet volkomen duidelijk, welk verband er be staat tusschen Henri Polak's liefde voor de natuur en het lidmaatschap van de ge mengde commissie voor de stenographic. Was het gerijmel van hem, die in den regel het geestigste l'id zijner fractie is (Mr. Mendels), nietongerijmd 7 Uit de S. D. A. P. Dinsdag had naar „Het Volk" meldt, een vergadering van de Soc. Dem. T'wee- do Kamerfractie plaats, waarin een groot aantal ingekomen stukken en eenige in terne aangelegenheden werden besproken. Aangezien de heer R. Stenhuis gewei gerd heeft, gevolg te geven aan den wenscli van het partijbestuur en van den partijraad, dat hij zijn Kamerlidmaatschap zou neerleggen, nam de fractie over eenkomstig de haar door de vergadering van. den partijraad op 9 September 1.1. ge dane uitnoodiging het besluit, R. Sten huis van heden af niet langer als lid der fractie te beschouwen. Van dit besluit is aan het partijbestuur, aan R. Stenhuis en aan den voorzitter der Tweede Ka- mar mededeeling gedaan. Binnenlands. Stormweer op de Bovenwindsche eïlan-« den. Minister de Geer over de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeenten. De jaarvergadering van „Patrimonium)", Generaal Snijders naar Indië. Buitenland. De orkanen in den W.-Indiscben iar- chipel. KOM -ZEEPFABRIEKEN DE DUIF DEM DOLDER"5 Patrimonium. (Vervolg verslag Alg. Vergadering.) De boottocht, zoo wordt ons nadar gemeld, is gistermiddag schitterend ge slaagd. Begunstigd door mooi weer werd langs Papendrocht, Sliedrecht, Giessendam en Hardinxveld gevaren. Bij' Werkendam werd gedraaid en door het Hollandsch Diep kwam men bj do spoorwegbrug b|ij den Moerdijk, waar de Dordtsche kil werd ingevaren. Te zes uur was men weer aan den wal. Vier uren had men aan boord door gebracht. Rijkelijk viel' er te genieten. Het gemeentebestuur van Dordt toonde zich een royale gastvrouwe, want tijdens den tocht werd ei1 op een wijze, boven allen lof, gezorgd voor ververschingen. Dankbaar, in den vollen zin des woords, verliet men te zes uur de Fop Smit-boot om direct naar hotel Americain zich te be geven, waar de gemeenschappelijke maal tijd plaats had. Ook hier was alles tip top in orde. Te kwart voor acht vinig in het gebouw Patrimonium de jaarvergadering aan'. j f') f I f#f De voorzitter, dhr C. Smeenk, liet zingen Ps. 89:1 en 7, ging voor in gebed las Efeze 1 vs. 1.14 era heette daarna de zeer vele aanwezigen welkom, in 't bijzonder mr Bjjleveld, vertegenwoordiger van de A. R. Kamerclub', en de vertegen woordigers-van het Chr. Nat- Vakverbond en den Chr. Nat. Werkmansbond. Spr. wees daarna op de rijke geschie denis van Dordt en haar groote beteeke nis in- 't verleden. Hier werd in 1574 (da eerste op Nederlandschen bodem) een Synode gehouden. Maar meer hekend is de Synode van 16181619. Spr. bepaalde daarna zjjn gehoor bjj het voorgelezen Schriftgedeelte en ont wikkelde daaruit enkele gedachten. Spr. wees op de groote beteekenis van de Chr. sociale actie, ook, ja vooflal in onzen tijd, waarin men zich terecht er van bewust is, dat het liberalistisch individualisme moet teruggedrongen wor den. i I Het Calvinisme heeft nu zulk een dure roeping. Duidelijk zet Spr. uiteen, dat Calvijn open oog had voor de sociale nood en van zijn tijd. Hij was allerminst de voorlooper van ..het economisch libe ralisme en, mannen als Kersten kunnen en mogen zich dan ook niet op hem beroepen!. Hij achtte wel .degelijk, dat de Overheid op sociaal' terrein een taak had en dwingend kan optreden. Met nadruk betoogde Spr., dat het Cal vinisme ruimte open laat voor varieerende toepassing der beginselen in da verschil lende tijden. Spr. wees op de droeve sociale toestan den der vorige eeuw. En al is gelukkig veel verbeterd, er valt nog veel te doen. In dien socialen arbeid neemt Patrimo nium een bescheiden plaats in. Het Christelijk beginsel, dat rekent met •de werkelijkheid, waakt tegen utopisme, maar eveneens tegen lijdelijkheid. Vooral in Zeeland en het Zuiden van Zuid-Hol land, maar ook op de Veluwe vindt men zooveel valsche lijdelijkheid. Daartegen moot gestreden, want ze is allerminst Cal vinistisch. We mogen niet 'berusten in so ciale misstanden, die Gods eere verduis teren. Natuurlijk moot gerekend met het eco nomisch mogelijke, al mag met dankbaar heid erkend, dat do na-oorlogache gevol gen eenigermato zjia overwonnen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1928 | | pagina 1